PDA

Zobacz pełną wersję : Plyta zelbetowa czy gestozebrowy?



TOMI1975
15-01-2007, 22:06
Witam, nie znalazlem podobnego watku wiec pytam:
czy ktos moze mi odpowiedziec na pytanie: co wychodzi taniej, wylanie plyty zelbetowej czy moze polozenie stropu gestozebrowego?
Oczywiscie sa rozne stropy, ale na razie kwestia jest jeszcze bardziej ogolna.
Planuje dosc duze otwarcie pomiedzy pietrem a parterem, wykonanie gestozebrowego wiazaloby sie ze wzmocnieniami krawedziowymi, w zelbecie jak sadze ten detal jest jednak prostszy. Jakie sa wasze dswiadczenia, uwagi?

pozdrawiam

Barbossa
15-01-2007, 22:18
nie znalazłeś :roll:

żelbetowy/monolityczny...


albo nie - gęstożebrowy

a może z płyt żerańskich....


albo nie monolit


chyba

TOMI1975
15-01-2007, 22:28
Nie do konca rozumiem o co ci chodzilo... :-?
Jesli zas chodzilo o wskazanie watkow to juz wczesniej nie znalazlem w nich interesujacych mnie doswiadczen ale moze jeszcze posluzysz jakims linkiem...

Chodzi o osoby, ktore majac dom z poddaszem uzytkowym i "duza dziura" w tym stropie wybraly ktorys z systemow, bede wdzieczny za uzasadnienie wyboru i jakies uwagi. :wink:
Pozdrawiam

Marzin
16-01-2007, 06:55
Nie do konca rozumiem o co ci chodzilo... :-?
Jesli zas chodzilo o wskazanie watkow to juz wczesniej nie znalazlem w nich interesujacych mnie doswiadczen ale moze jeszcze posluzysz jakims linkiem...

Chodzi o osoby, ktore majac dom z poddaszem uzytkowym i "duza dziura" w tym stropie wybraly ktorys z systemow, bede wdzieczny za uzasadnienie wyboru i jakies uwagi. :wink:
Pozdrawiam

Coś tam kiedyś było o różnych stropach, ale nie obrażę się na Ciebie, bo sam nie potrafię wiele znaleźć na tym forum. Zobacz do mojego dziennika. Mam strop z płyt żerańskich, poddasze użytkowe i otwór na klatkę schodową. Koszty też są podane.

Artur K.
16-01-2007, 07:31
Najlepiej jakby strop zaplanował konstruktor 8) , Często w takich przypadkach jest stosowany strop mieszany 8) . Część powierzchni piętra jest gęstożebrowa, a część monolityczna.

16-01-2007, 09:04
j.w. - mieszany
pustaki (gary) ułozyłem na azurowym szalunku
zebra, belki, podciagi - zalałem

TOMI1975
16-01-2007, 09:17
Nie do konca rozumiem o co ci chodzilo... :-?
Jesli zas chodzilo o wskazanie watkow to juz wczesniej nie znalazlem w nich interesujacych mnie doswiadczen ale moze jeszcze posluzysz jakims linkiem...

Chodzi o osoby, ktore majac dom z poddaszem uzytkowym i "duza dziura" w tym stropie wybraly ktorys z systemow, bede wdzieczny za uzasadnienie wyboru i jakies uwagi. :wink:
Pozdrawiam

Coś tam kiedyś było o różnych stropach, ale nie obrażę się na Ciebie, bo sam nie potrafię wiele znaleźć na tym forum. Zobacz do mojego dziennika. Mam strop z płyt żerańskich, poddasze użytkowe i otwór na klatkę schodową. Koszty też są podane.


dzieki na pewno zajrze. A czy plyty zeranskie sie nie klawiszuja, nie masz z tym problemu? Slyszalem, ze to moze byc problem.

TOMI1975
16-01-2007, 09:23
Najlepiej jakby strop zaplanował konstruktor 8) , Często w takich przypadkach jest stosowany strop mieszany 8) . Część powierzchni piętra jest gęstożebrowa, a część monolityczna.

Czyli raczej rozwiazania ida w strone konstrukcji mieszanych, w sumie to logiczne. A czy jestes w stanie ocenic co kosztowalo "z metra" wiecej?
Strop zelbetowy wymaga oczywiscie projektu konstrukcyjnego. Ciekaw jestem czy brales inne ekipy do monolitu i inne do gestozebrowego?
dzieki :)

TOMI1975
16-01-2007, 09:27
j.w. - mieszany
pustaki (gary) ułozyłem na azurowym szalunku
zebra, belki, podciagi - zalałem

W sumie w kazdym gestozebrowym jest jakis podciag czy belka zelbetowa, pomijajac fakt, ze zebra takiego stropu sa po prostu same w sobie forma belki zelbetowej.
Chodzilo mi raczej o typowa plyte zelbetowa.
Dzieki :wink:

16-01-2007, 09:52
...W sumie w kazdym gestozebrowym jest jakis podciag czy belka zelbetowa ...
u mnie nie jakiś, a każdy podciag, wieniec, belka, zebro i nadbeton było monolityczne - prefabrykowane były jedynie pustaki
wiec strop nazwałbym monolityczny wypełniony- zamiast cegłą dziurawką - pustakami ...
:wink:

mmmad
16-01-2007, 10:16
Mam stropy monolityczne, lane po calosci. Do tego tematu podszedlem konserwatywnie, chociaz sprzedawcy zapewniali mnie, ze Teriva wychodzi taniej.
Kierowalem sie raczej tradycja, doswiadczeniami i umiejetnosciami wykonawcy...
A ze nie mialem doswiadczen z Teriva - bylo mi latwiej :wink: :)

Marzin
16-01-2007, 11:00
dzieki na pewno zajrze. A czy plyty zeranskie sie nie klawiszuja, nie masz z tym problemu? Slyszalem, ze to moze byc problem.
Płyty trzeba ułozyć w odstępach. czy u mnie klawiszują? Mam dopiero stan surowy otwarty. Na razie klawiszuja mi nerwy :wink:

TOMI1975
16-01-2007, 11:14
...W sumie w kazdym gestozebrowym jest jakis podciag czy belka zelbetowa ...
u mnie nie jakiś, a każdy podciag, wieniec, belka, zebro i nadbeton było monolityczne - prefabrykowane były jedynie pustaki
wiec strop nazwałbym monolityczny wypełniony- zamiast cegłą dziurawką - pustakami ...
:wink:

Plyta zelbetowa( monolityczna) zawiera tylko stal i beton - nie zawiera natomiast elementow ceramicznych, a jesli zawiera to juz nie jest stropem monolitycznym, tak sadze :roll: Moze byc plytowa lub plytowo-belkowa, te typy konstrukcji plus strop gestozebrowy sa konstrukcjami zelbetowymi, ale tylko dwie pierwsze sa monolityczne.

Z tego co piszesz to chyba masz po prostu strop gestozebrowy z elementami monolitycznymi typu podciagi, wieniec, itd.

TOMI1975
16-01-2007, 11:16
dzieki na pewno zajrze. A czy plyty zeranskie sie nie klawiszuja, nie masz z tym problemu? Slyszalem, ze to moze byc problem.
Płyty trzeba ułozyć w odstępach. czy u mnie klawiszują? Mam dopiero stan surowy otwarty. Na razie klawiszuja mi nerwy :wink:

W sumie to chyba to klawiszowanie bylo kiedys problemem, teraz to jakos rozwiazali.
A mowia, ze jazda zaczyna sie dopiero od stanu surowego... :wink:

TOMI1975
16-01-2007, 11:20
Mam stropy monolityczne, lane po calosci. Do tego tematu podszedlem konserwatywnie, chociaz sprzedawcy zapewniali mnie, ze Teriva wychodzi taniej.
Kierowalem sie raczej tradycja, doswiadczeniami i umiejetnosciami wykonawcy...
A ze nie mialem doswiadczen z Teriva - bylo mi latwiej :wink: :)


Sklaniam sie takze do takiego rozwiazania, monolit wydaje mi sie w sumie bardziej bezproblemowy zarowno w projektowaniu jak i wykonawstwie, trzeba "tylko" dopilnowac zbrojenia i jakosci betonu. Zelbet monolityczny daje tez wieksza swobode ksztaltowania otworow w stropie. Jak rozumiem koszt stropu nie byl jakos znaczaco wyzszy niz Terivy? Czy po prostu zapobiegawczo nie porownywales cen? :D

Barbossa
16-01-2007, 12:20
Nie do konca rozumiem o co ci chodzilo... :-?
Jesli zas chodzilo o wskazanie watkow to juz wczesniej nie znalazlem w nich interesujacych mnie doswiadczen ale moze jeszcze posluzysz jakims linkiem...


dokładnie 1,5 minuty poprzez wyszukiwarkę kilka postów z kalkulacjami i polemikami co jest lepsze

a za Ciebie nie będę szukał, bo jestem chyba bardziej leniwy niż Ty :D

mmmad
16-01-2007, 13:13
Czy po prostu zapobiegawczo nie porownywales cen? :D
Nie porownywalem cen. Nie mialem zaprojektowanego stropu z terivy. Ale fakt, ze mnie to tez nie interesowalo.

Przy okazji: wszystkie przepusty robilem dopiero po wylaniu stropu :oops:, ale to bylo swiadome postepowanie.

TOMI1975
16-01-2007, 13:22
Wlasnie m.in. dlatego plyta monolityczna wydaje mi sie lepsza, daje wiecej swobody w ksztaltowaniu stropu, pozwala na jakies jeszcze ruchy po wylaniu stropu.

Artur K.
16-01-2007, 15:46
plyta monolityczna wydaje mi sie lepsza, daje wiecej swobody w ksztaltowaniu stropu, pozwala na jakies jeszcze ruchy po wylaniu stropu.

Nie widzę różnicy. Przy stropie mieszanym też uzyskiwaliśmy dowolne łuki na otworach :)
Wszystko zależy od projektu konstruktora i doświadczenia ekipy :)
Co do cen: Koszt mieszanego wychodził troszeczkę taniej niż monolitycznego - różnica była niewielka - raptem 300-500 zł na stropie 100-120 metrowym :)
Ekipa była jedna - moja :)

TOMI1975
16-01-2007, 16:18
Czyli znow potwierdzenie, ze optymalna konstrukcja to strop mieszany (w przypadku powiedzmy lekko nietypowych stropow), tam gdzie nic nietypowego sie nie dzieje mozna gestozebrowy bo prawdopodobnie troche taniej, tam gdzie strop ma jakies nietypowe perforacje lub wieksza rozpietosc to plyta monolityczna.
A generalnie to widze, ze chyba roznice w kosztach nie sa powalajace - dobrze jest wiec wieksza swoboda wyboru.
dzieki :wink:

16-01-2007, 18:41
A generalnie to widze, ze chyba roznice w kosztach nie sa powalajace - dobrze jest wiec wieksza swoboda wyboru.
dzieki :wink:
nie ma "generalnie"
sporo zalezy od rozpietości a co za tym idzie grubości stropu monolitycznego ...
rodzaju gęstozebrowego (ackerman, teriva, DZ, Fert itp) - kazdy z nich moze kosztowac inaczej
trzeba usiąść, zgromadzić ceny i sobie to przekalkulowac ...

TOMI1975
17-01-2007, 12:09
To wszystko prawda lecz o roznicach w grubosci stropow monolitycznych i zwiazanych z tym roznicach cenowych mozna raczej mowic dopiero przy wiekszych obiektach/rozpietosciach. W typowym, nieduzym domu ( takim jaki chce zbudowac) te rozpietosci na ogol nie sa jakies powalajace, stad swiadomie generalizuje. Jak dotad moj wniosek jest taki, ze roznica w cenie miedzy monolitem a gestozebrowym (jakimkolwiek) to raczej nie jest o "rzad wielkosci". Oczywiscie, ze szczegolowsze kalkulacje przeprowadze na nieco pozniejszym etapie. Poki co chce sie raczej "przekonac" do ktoregos z rozwiazan.

TOMI1975
17-01-2007, 12:15
A generalnie to widze, ze chyba roznice w kosztach nie sa powalajace - dobrze jest wiec wieksza swoboda wyboru.
dzieki :wink:
nie ma "generalnie"
sporo zalezy od rozpietości a co za tym idzie grubości stropu monolitycznego ...
rodzaju gęstozebrowego (ackerman, teriva, DZ, Fert itp) - kazdy z nich moze kosztowac inaczej
trzeba usiąść, zgromadzić ceny i sobie to przekalkulowac ...

moze byc "generalnie".... :wink:
np. generalnie robienie stropu zelbetowego pod poddaszem nieuzytkowym, wyjawszy szczegolne przypadki, nie ma sensu, jest znacznie drozsze, itd..
Poki co na moim etapie budowania/projektowania domu staram sie obrac z grubsza kierunek dzialania, na szczegoly i ewentualna zmiane decyzji bede jeszcze mial czas.
Jak na razie powyzsze odpowiedzi daly mi juz jakies pojecie o realiach cenowo - budowlanych zwiazanych z wyborem stropu.

Barbossa
11-02-2008, 18:06
z dedykacją dla wiadomo kogo