PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego się robi tynk cem.wapienny?



deb
16-01-2007, 19:00
Pewnie niezbyt mądre pytanie, ale zawsze myślałem, że ze żwiru, cementu i wapna, no może jeszcze jakieś dodatki. Dzisiaj szukałem tynkarzy i w rozmowach okazało się, że tynki cem.wap. robią ale z worków (chyba Kreisel).Tak mi odpowiedziały dwie ekipy. Jak Wy robiliście? Domyslam się że te mieszanki gotowe mają co najmniej dwie cechy: sa droższe dla inwestora i mniej kłopotliwe dla wykonawcy. A może mają inne zalety?

Barbossa
16-01-2007, 19:10
Pewnie niezbyt mądre pytanie, ale zawsze myślałem, że ze żwiru, cementu i wapna, no może jeszcze jakieś dodatki. Dzisiaj szukałem tynkarzy i w rozmowach okazało się, że tynki cem.wap. robią ale z worków (chyba Kreisel).Tak mi odpowiedziały dwie ekipy. Jak Wy robiliście? Domyslam się że te mieszanki gotowe mają co najmniej dwie cechy: sa droższe dla inwestora i mniej kłopotliwe dla wykonawcy. A może mają inne zalety?

daj namiary na nich - mam dużo worków i nie wiem co z nimi robić (palić nie wolno)

tylko worki mam po nida gips a nie kreisel, ale może nie ma to znaczenia :roll:

16-01-2007, 19:20
... zawsze myślałem, że ze żwiru, cementu i wapna, no może jeszcze jakieś dodatki...
zamiast zwiru - polecam piasek
a do wapna mozna wrzucic jakas padlina ...

bigmario4
16-01-2007, 20:57
... zawsze myślałem, że ze żwiru, cementu i wapna, no może jeszcze jakieś dodatki...
zamiast zwiru - polecam piasek
a do wapna mozna wrzucic jakas padlina ...

A teściowa sie nadaje??

16-01-2007, 21:15
jak z podgatunku "złośliwa" - nadaje sie

deb
16-01-2007, 21:27
Cieszę się że Wam humor dopisuje, ale może coś bardziej w temacie. Co do tesciowej to nie jestem pewien czy to dobry pomysł, bo patrzyła by potem na człowieka z kazdej sciany

jajmar
16-01-2007, 21:47
Brzoza juz napisał zastap żwir piaskiem i to drobnym, dosyp troche cementu wody wapna i do dzieła, żadnych dodatkow nie potrzeba.

Barbossa
16-01-2007, 21:51
ja niestety jestem zasmucony :cry:
bo google wyrzucają ok.19.400 tematów związanych z tynkami cem wap
i o maszynowych i robionych ręcznie

ma to takiesamo przełożenie jak inne tynki maszynowe do ręcznych
wylewki maszynowe do ręcznych
wibratory.... nie, to chyba nie

beton44
17-01-2007, 06:25
Domyslam się że te mieszanki gotowe mają co najmniej dwie cechy: sa droższe dla inwestora i mniej kłopotliwe dla wykonawcy.


tak dobrze sie domyślasz...

poza tym trudniej "sp..przyć" przygotowywaną do pracy miksturę - tak że to akurat dla inwestora lepiej....

sebo8877
17-01-2007, 07:54
Zapodaję przepis na tynk cem-wapienny.

1. Piasek mieszany plukany z kopanym (zółty z szarym) (bez dodatku częsci oraganicznych) w stosunku 75/25 75-to kopany
2. wapno hydratyzowane - zalane wodą conajmniej na 2 doby 9im dłuzej sie lasuje tym lepiej)
3. Cement 350-II- HSR z Ożarowa !!!!!!! (brońcie sie Opola)

Stosunek :wink:
1- łopata cementu
2,5 - lopaty wapna
4 -łopaty piachu
woda do uzyskania konsystencji gorącego budyniu :) (Broń Cie Boże próbować)

Sprawdzone na własnych ścianach - mocny, twardy a zarazem przyjany dla wiercenie czy kucia (bo i takie sprawy trzeba przewidzieć - tak więc nie warto robić tynku z przesadą twardego)

Sebo8877

jabko
17-01-2007, 11:12
Znany jest jeszcze stosunek"
1- cement
3 - wapno
6 - piasek

Za mocny tynk to też niedobrze.
A im więcej wapna tym "suszej" :lol:

deb
17-01-2007, 14:59
Jeszcze jedno pytanie. Czy z mieszanki przygotowywanej na budowie też można robić tynki maszynowo?

dodi
17-01-2007, 15:02
piasek,cement,wapno,woda :)

dodi

Barbossa
17-01-2007, 15:09
Jeszcze jedno pytanie. Czy z mieszanki przygotowywanej na budowie też można robić tynki maszynowo?

Łi

zofia priess
18-01-2007, 17:39
Recepta tesciowej :wink:

Tynk cementowo-wapienny:

1 objetosc wapna gaszonego
1 objetosc cementu portlandskiego
6 objetosci piachu (ziarnistosc max 4mm, na zewnetrzna= ostatnia warstwe max 1-2mm)
+ woda

Tynk wapienny :
1 objetosc wapna gaszonego
3 objetosci piasku
+ woda
(wg dunskiej recepty)