PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka odległość przyłącza elektr.od wodnego?



deb
16-01-2007, 19:08
Pytanie jak w temacie. Mam położoną rurę doprowadzającą wodę na głębokości ok 1,6 m. Teraz czas na kabel z prądem. Czy można go położyć nad wodą.Oba przyłącza szły by wtedy tą samą trasą na różnych głębokościach i do pilnowania tylko jedno miejsce żeby nie sadzić drzewek, krzaków itp. Ale co będzie, gdy nastąpi awaria wody? A może są jakieś normy to regulujące?

KonAn
16-01-2007, 19:24
Normy oczywiście są.U mnie przy okazji robienia przyłącza wodnego położyłem od razu kabel ziemny energetyczny na tej samej głębokości co wodny w odstępie 0,5 m.Zarówno ludzie z energetyki jak i wodociągów mówili,że tak nie można, a jednocześnie nieoficjalnie powiedzieli, że to moja sprawa i mój ewentualny problem.Energetycy mówili, że ich obchodzi tylko linia do skrzynki i licznika.Panowie z wodociągów pytani na temat ewentualnego pęknięcia węża z wodą na dzialce, odpowiedzieli, że nie znają takiego przypadku w swojej wieloletniej praktyce.

artureski
16-01-2007, 23:49
wg przepisów jest to zabronione, o czym należy pamiętać podczas odbiorów i inwentaryzacji. Praktyka i pragmatyka budowlana mówi jednak zupełnie coś innego :)

beton44
17-01-2007, 06:15
Ale co będzie, gdy nastąpi awaria wody?



będzie trochę niewygodnie kopać - tak trzeba się będzie z łopatą trochę gimnastykować :wink:


ale za to gdy się zmęczysz będziesz mógł się oprzeć łokciem o kabel...

czajnik
17-01-2007, 08:06
Artureski, podaj proszę konkretny przepis, na który się powołujesz, wraz z dokumentem źródłowym.

artureski
17-01-2007, 09:22
nie wydaje mi się abym powielał kolejny mit budowlany, jednak podanie źródła może mi trochę zająć - jestem tylko inwestorem:) jeśli obowiązuje teraz ta norma N-SEP-E-004 to precyzowac powinna to zagadnienie, wiem że przy krzyżowaniu się linii odległość nie może być mniejsza niż 0,5m. Z praktyki: podczas odbioru wody oczywiscie podchwytliwie pytano mnie czy jednym wykopem poprowadzono elektrykę. Może warunki przyłączy i projekt to zawiera, ale wszystko z dziennkikiem u kierownika daleko..

czajnik
17-01-2007, 13:09
Nie ma przepisu. Są różnego rodzaju wytyczne, warunki techniczne wykonania i odbioru, normy, itp., a przede wszystkim warunki wydawane przez dostawców mediów. Wg warunków dla sieci wodociągowych 0,7 metra od skrajni przewodu wodociągowego do osi linii energetycznej kablowej przy prowadzeniu równoległym. Skrzyżowania po prostu mają być bezkolizyjne, bez określania odległości.

W warunkach polskich jednak bardzo trudno o kolizję przewodu wodociągowego z energetycznym, z uwagi na dużą głębokość przemarzania gruntu i co za tym idzie głębokie posadowienie przewodów wodociągowych.

pelsona
17-01-2007, 14:15
Z punktu widzenia przepisów, sposób prowadzenia linii kablowej i rurociągu opisany przez deb jest zabroniony i potocznie mówiąc jest to typowa kolizja.Przepisy Budowy Urządzeń Elektroenergetycznych (PBUE) wydane przez Instytut Energetyki w zeszycie 19 Tablica 2, strona 24 określają odległości kabli ułożonych w ziemi od innych urządzeń podziemnych.
Występuje tam najmniejsza dopuszczalna odległość w cm : pionowa przy skrzyżowaniu i pionowa przy zbliżeniu (chodzi oczywiście o odległości między rzutami tych przedmiotów) i wynosi ona odpowiednio 80cm przy średnicy rurociągu do 250mm (150cm przy średnicy rurociągu większej niż 250mm), oraz odległość pozioma 50 cm (dla gazu 100cm).
W życiu jak to w życiu, przepisy swoje a ludzie swoje i co by tu nie mówić idą na łatwiznę i po najmniejszej linii oporu a w przyszłości przy awarii może to się zemścić.
Pozdrofka

artureski
19-01-2007, 20:29
jeśli źródło elektryczno-energetyczne się nie myli to reguluje to PN 76/E/-05125, i owszem pozioma odległość wynosi 50cm.

pelsona
22-01-2007, 13:56
Gwoli wyjaśnienia, małe sprostowanie do mojego wcześniejszego postu; powinno być - pionowa przy skrzyżowaniu i pozioma przy zbliżeniu. Sorki za mały błąd. Przepisy PBUE w głównej mierze opierają się i są w ścisłym związku z Polskimi Normami Elektrycznymi.
pzdr