PDA

Zobacz pełną wersję : Konfiguracja i programowanie Integry



Witalis
16-01-2007, 19:36
Witam wszystkich entuzjastów Integry f-my Satel i nie tylko. :wink:

Chciałbym, w tym wątku zainicjować doświadczenia, pomysły i porady dotyczące PROGRAMOWANIA I KONFIGURACJI central alarmowych Satela i nie tylko.

Kupiłem centralę Integra 128 z zamiarem wykorzystania jej, nie tylko do zabezpiecznia, ale również do budowy namiastki inteligentnego domu. :-? Jednak, żeby to zrealizować niezbędne jest poznanie wszystkich funkcji i możliwości. O ile z konfiguracją prostego systemu alarmowego nie powinno być trudności, to przy podłaczaniu automatyki bramy wjazdowej, garażowej, domofonu, sterowników radiowych itp. a następnie zgraniu tego z systemem tak, żeby to miało "ręce i nogi", mogą zacząć się schody. :cry:
Na razie jestem na etapie uczenia się, konfigurowania i poznawania poszczególnych funkcji. Na początek chciałem zrealizować następujący pomysł:
Sygnalizacja optyczna otwarcia okien i drzwi, oparta na LED-ach umiejscowionych w widocznym miejscu na parterze. Miałoby to działać tak:

okno zamknięte - dioda wygaszona
okno uchylone - dioda świeci światłem ciągłym
okno otwarte - dioda miga

W oknach muszą być oczywiście dwa czujniki (na górze i na dole).
Programowo chciałem to zrealizować na zasadzie sumy i iloczynu logicznego wirtualnych wyjść ale nie potrafię zmusić diody do migania. Chciałem wykorzystać opcję wyjścia "pulsowanie" ale ta opcja dotyczy tylko wyjść działającycz na czas :o
Czy możliwe jest dowolne taktowanie wyjścia np. 250/250ms albo 500/250ms albo 100/500ms ??
Czy mogę prosić o pomoc? :)

damiang
17-01-2007, 08:44
Po co nowy wątek jak są:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=13001

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=20421

Witalis
17-01-2007, 21:08
Tak, obydwa czytam i w zasadzie dzięki nim zdecydowałem się na samodzielne zaprojektowanie a potem wykonanie instalacji elektrycznej, sterującej, alarmowej, telefonicznej, LAN i TV. Jednak w obydwu wątkach przeważają posty o tematyce instalacji, wyboru sprzętu, jego oceny, sposobu montażu itp. Wszystko to jest bardzo cenne i pouczające, a dzięki wypowiedziom kilku zawodowców i hobbystów, poziom tych wątków jest bardzo wysoki. Żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, zarówno laikow jak i tych, którzy "siedzą w temacie".
Zdaję sobie sprawę, że forumowiczów, którzy zdecydowali się na serwisowanie swojego systemu jest już znacznie mniej i dlatego też postów nt. konfiguroania, programowania i zastosowania Integry do nietypowych funkcji jest niewiele. Sam dopiero zacząłem raczkować w temacie jak w tytule, choć zawodowo zajmuję się dziedziną dość pokrewną (eksploatacja central telefonicznych DGT). Chciałem po prostu odfiltrować ten ostatni i zapewne najtrudniejszy (ale też najprzyjemniejszy :) ) etap w samodzielnym uruchomieniu systemu. Najtrudniejszy, bo żeby wyobraźnia zaczęła działać niezbędne jest poznanie systemu "od podszewki". Chyba nie wyszło... :(

Ale może ktoś jednak zlituje się nad rozwiązaniem problemu ujętego w pierwszym poście, bo siedzę już nad nim czwarty dzień. :cry: Pozwoli mi to dwuktotnie zredukować ilość fizycznych wyjść w stosunku do rozwiązania alternatywnego (bez migających diód).

Pozdrawiam ciepło

Witalis

damiang
18-01-2007, 08:38
Może spróbuj użyć jednego wyjścia jako generatora - wymuś na nim ciągłe pulsowanie w dowolny sposób.
Jak nie pójdzie całkiem programowo, to może zepnij jakieś wejście z wyjściem zanegowanym - klasyczny flip-flop.
A jak nie to w ostateczności podepnij jakiś prosty generatorek na 555 pod jakieś wejście - wtedy ustawisz sobie częstotliwość i wypełnienie pulsowania jak chcesz.

Jak już będziesz miał wyjście-generator to każde wyjście z ledem zdefiniuj jako:
suma(naruszenie wejścia kontaktron górny; iloczyn(naruszenie wejścia kontaktron dolny;wyjście-generator))

Witalis
18-01-2007, 16:19
Metodą prób i błędów swoje zamierzenia zrealizowałem tak:

wyjście nr "X"(wskaźnik GOTOWY,pol-) związane z wej. kontaktron GÓRNY
wyjście nr "Y"(wskaźnik GOTOWY,pol-) związane z wej. kontaktron DOLNY
wyjście nr "Z" jako wskaźnik GOTOWY bez związanych wejść z opcją PULSOWANIE - czyli generator 0,5/0,5 (będzie jeden dla wszystkich okien)
wyjście nr "A" jako iloczyn wyjść "X" i "Z"

LED wisi na fizycznym wyjściu sumy log. wyjść "Y" i "Z"

Trochę za dużo zajętych jest wyjść (4szt/okno + wspólne "Z") i nie do końca osiągnąłem to co chciałem, ponieważ:

uchylone okno - LED pulsuje
otwarte okno - LED świeci na stałe

A chciałem odwrotnie ale przy otwarciu okna obydwa wejścia są aktywne i cóś mi nie wychodzi :-?

Czy można to zrealizować prościej?

Czy jest możliwe w programie Dloadx globalne odznaczanie lub zaznaczanie wejść związanych z jakimś wyściem?

askala
18-01-2007, 21:51
i tak jest łatwiej niż w DGT :)

Witalis
19-01-2007, 09:03
Masz rację :lol: ale jak się wie, to i z DGTką można sobie poradzić :wink:

damiang
19-01-2007, 09:10
Witalis coś namieszałeś, bo wg twojego opisu, to led powinien zawsze pulsować (wyjście Z) a przy otwarciu świecić ciągle.

Proponuję tak:
wyjście LED: suma log. wyjść "X" i "A"
wyjście nr "X"="uchylenie" (wskaźnik GOTOWY,pol-) związane z wej. kontaktron GÓRNY
wyjście nr "A"="otwarcie-pulsujące" jako iloczyn wyjść "Y" i "Z"
wyjście nr "Y"="otwarcie" (wskaźnik GOTOWY,pol-) związane z wej. kontaktron DOLNY
wyjście nr "Z": "pulsujące" generator 0,5/0,5 (będzie jeden dla wszystkich okien)

Co zresztą zapisałem poprzednio w skrócie jako:
suma(naruszenie wejścia kontaktron górny; iloczyn(naruszenie wejścia kontaktron dolny;wyjście-generator))

Witalis
19-01-2007, 11:04
damiang oczywiście masz rację, pomyliłem się przy pisaniu, :oops: Powinno być:

"LED wisi na fizycznym wyjściu sumy log. wyjść "Y" i "A"

Tylko zauważ, że dioda wisi na sumie a w przypadku otwarciu okna aktywne są dwa wejścia co daje ciągłe świecenie LEDa
Natomiast chciałbym żeby uchylenie było sygnalizowane ciągłym świeceniem, natomiast otwarcie - pulsowaniem

Czyli :
1. aktywne wejście tylko górnego czujnika - świecenie ciągłe
2. aktywne oba wejścia - pulsowanie

Kombinacja: aktywne wejście TYLKO dolnego czujnika się nie zdarzy (a przynajmniej nie powinna :-? )

damiang
19-01-2007, 13:23
Faktycznie, zapomniałem że okno otwarte (aktywny dół) jest równocześnie uchylone (aktywna góra) :D

No to trzeba jeszcze więcej wyjść:

LED = suma(A, B)

A="otwarcie-pulsujące"=iloczyn(Y, Z)
Y="otwarcie"= wskaźnik GOTOWY,pol- we. kont.DOLNY
Z="pulsujące"

B="uchylenie"=iloczyn(X, Y2)
X="uchylenie lub otwarcie"= wskaźnik GOTOWY,pol-. we. kont. GÓRNY
Y2="nie otwarcie"= wskaźnik GOTOWY,pol + we. kont.DOLNY

czyli w sumie 6 wyjść/okno i jedno wspólne na generator.

Niestety w satelu są tylko wyjścia typu suma i iloczyn logiczny, a nie ma wyjścia typu exor, które by tu pomogło (no chyba że integra ma takie...)

Albo możesz spróbować zrobić to sprzętowo stosując dwie diody różnokolorowe (np. żółta=uchylenie, czerwona=otwarcie). Jest szansa że odpowiednio podpinając je do wyjść osiągniesz odpowiedni efekt. Z tym że zajmie to mniej wyjść wirtualnych, a więcej fizycznych.
Wybór należy do ciebie....

askala
19-01-2007, 18:49
Masz rację :lol: ale jak się wie, to i z DGTką można sobie poradzić :wink:

u mnie akurat, znam DGTke i poradzilem sobie z ca64 - narazie wstepnie

Witalis
19-01-2007, 20:46
damiang - sprawdzone praktycznie i działa :) Wielkie dzięki. :)

Integra również ma tylko sumę wyjść i iloczyn wyjść i wejść (+ negację).

Chyba poprzestanę na wykorzystaniu wyjść wirtualnych zwłaszcza, że w oknach dachowych będzie tylko jeden kontaktron a 128 wyjść fizycznych na pewno nie wykorzystam.

Witalis
19-01-2007, 21:03
Masz rację :lol: ale jak się wie, to i z DGTką można sobie poradzić :wink:

u mnie akurat, znam DGTke i poradzilem sobie z ca64 - narazie wstepnie

Witam kolegę "po fachu" :) a niedługo "po kielni" :D bo budowę rozpoczynam w maju.

Gasol
20-03-2007, 09:43
Czesc,

Sluchajcie, czy jako mgr inz telekomunikacji pracujacy obecnie przy systemach zarzadzania sieciami i z praktyczna elektronika nie majacy wiele wspolnego mam szanse na zaprojektowanie (to byloby raczej proste) i wykonanie wlasnego systemu monitoringu i ochrony dla swojego domu w oparciu o Integre? Podjac sie, czy zrzucic to na barki jakiejs firmy? Nie chcialbym sie zaplatac w jakies wielomiesieczne lutowanie pajeczyn:-) Czy w oparciu o Integre i gotowe moduly moglbym to zrobic programujac odpowiednio centralke? Czy dobor elementow jest intuicyjny, czy trzeba przekopac sie przez dane techniczne itp?

Jak myslicie?

Pzdr!

Witalis
20-03-2007, 21:39
Jak widzę masz wykształcenie znakomicie ułatwiające podjęcie się samodzielnej instalacji i skonfigurowania systemu alarmowego. Jesli jeszcze śrubokręt, wiertarka i lutownica "dobrze leżą" w twoich rękach, proponuję zapoznać się z dwoma wątkami:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=13001

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=20421

i wtedy podejmij decyzję. :) :) :)

Mnie po lekturze właśnie tych wątków wiele wątpliwości się rozwiało i odważyłem się... :lol:
Później, mając już integrę 128 na stole, z instrukcją w ręku stwierdziłem, że montowanie, podłączanie i konfigurowanie jest w dużej części intuicyjne i bezproblemowe. Mam na myśli podstawową rolę integry. Najbardziej żmudne i pracochłonne będzie kładzenie kabli i montowanie w oknach wpuszczanych kontaktronów. Lutowania "pajęczyny" nie przewiduję za dużo :-?
Od tego jak przemyslanie ułożysz instalację zależy późniejsze rozbudowywanie systemu co można robić etapami w miarę wolnego czasu i przypływu "zbędnej gotówki" :D

To są tylko rady i przemyślenia teoretyka, który jeszcze żadnego systemu alarmowego w praktyce nie zainstalował :D :D :D :D :D

Nie mniej jednak gorąco namawiam do spróbowania bo w ostateczności zawsze możesz, na każdym etapie, zatrudnić fachowca :)

Pzdr!