PDA

Zobacz pełną wersję : Firmy szkieletowe



Wojciech Nitka
17-05-2003, 19:44
Proponuję przeprowadzenie rankingu firm budujących w szkielecie drewnianym.
Które firmy, według Was, warte są polecenia, a których należy unikać.
Taki ranking powinien pomóc Forumowiczom w wyborze firmy wykonawczej.

starosta
17-05-2003, 23:55
nie uważasz że można skrzywdzić firme
kazdy problem powstały na styku inwestor-wykonawca ma jak zwykle dwie strony
dobrze by było aby wykonawca mógł sie bronić

Wojciech Nitka
18-05-2003, 06:44
Nie, nie uważam.
Każdy ma prawo wypowiedzieć się na temat doświadczeń wyniesionych ze współpracy z firmą taką czy taką. Jak przejrzysz Forum to znajdziesz wiele dobrych słów, a równnież i krytycznych dotyczących danej firmy. Po co chętni do budowy z konkretną firmą mają przegladać całe formu, jeżeli mogliby znaleźć takie informacje w jednym wątku.

rich
18-05-2003, 19:58
Panie Wojciechu absolutnie sie zgadzam .Firma albo jest dobra albo nie .Ta technologia jest tak dobra ale wymaga dokladnosci i wiadomosci teoretycznych i praktycznych.Nie wolno uczyc sie kosztem inwestora.Pozdrawiam

M@M
18-05-2003, 20:19
A ja się nie zgadzam z Richem. Najbardziej przykra jest nauka na wlasnych blędach. Jeżeli na forum pojawią się osoby, które mają zle doświadczenia z jakąś firmą i jeszcze mają odwagę powiedzieć o tym to chwala im za to, bo być może oszczędzą wielu stresów innym. Dla nie decyzja o rozpoczęciu budowy metodą szkieletową to również byl pewien kompromis oparty na wiedzy, oczekiwaniach i nietradycyjnym podejściu do budowania. Myślę, że ważne jest aby przelamać pewne stereotypy i o pewnych sprawach mówić glośno, choćby nawet trochę bolalo. Jeżeli jakaś firma roztacza klientowi pewną wizję: rzetelnego i profesjonalnego wykonawstwa , to mamy prawo tego oczekiwać. Jeśli firma podejdzie rzetelnie do sprawy, to nie ma się czego obawiać klient z pewnością będzie zadowolony i dobre imię pójdzie w świat. Biada jednak firmie, która w moim przypadku będzie chciala iść na skróty - nie zostawię na nich suchej "nitki" ( Pan Wojciech mam nadzieję mi wybaczy ).

Wojciech Nitka
18-05-2003, 20:37
M@M,
wybaczem tę "suchą nitkę".
Masz rację, należy głośno mówić o złych (no i o dobrych) doświadczeniach Inwestorów z firmami wykonawczymi. Stąd moja prośba o takie właśnie doświadczenia.
W kwietniu z mojej inicjatywy zostało powołane Stowarzyszenie Producentów Domów Drewnianych (więcej na stronach http://www.szkielet.com.pl ). To w ramach Stowarzyszenia chcemy poznać opinie Inwestorów o firmach wykonawczych - budujących domy szkieletowe, domy z bali i domki letniskowe.

starosta
19-05-2003, 00:13
chciałbym się mylić, ale już widzę te opinie "klientów" ktorzy są tak naprawdę firmami konkurencyjnymi. Prrzecież można komuś wyrządzić dużo krzywdy. W ludzkiej naturze jest aktywizowanie się w momencie , kiedy pojawiają się kłopoty,problemy.Często jest tak, iż ocena sytuacji przez nas, praktycznych dyletantów, teoretycznie przygotowanych rewelacyjnie, jest bardzo subiektywna.Sam byłem w sytuacji, kiedy firma realizująca mój dom, wykonała część konstrukcji , wg mnie i mojego inspektora nadzoru, niezgodnie z naszym przekonaniem i sztuką budowlaną. Po moich wątpliwosciach, przedstawiono mi obliczenia wraz z opinią, iż konstrukcja ta spełnia wszelkie parametry potrzebne dla takiego domu jak mój. Ja , jako pragmatyk, poprosiłem o opinię na ten sam temat, osobę "z branży" która potwierdziła postępowanie firmy wykonawczej. Bardzo prosto, gdybym wtedy był na forum, mógłbym tę firmę skrzywdzić, bo na pewno wyraził bym o niej swoją opinię, oczywiście negatywną. Niech mój przykład będzie przestrogą dla tych, którzy pochopnie chcieli by zabierać głos dotyczący oceny. Oczywiście, jeśli sprawa jest ewidentna, nalezy "walić jak w bęben". W tym momencie uczulam innych na dobrze sporządzoną umowę, z której będzie wynikało wszystko na temat materiałów używanych do budowy waszego domu, co uchroni was przed przykrymi niespodziankami i koniecznością pisania na forum negatywnie

starosta
19-05-2003, 00:14
chciałbym się mylić, ale już widzę te opinie "klientów" ktorzy są tak naprawdę firmami konkurencyjnymi. Prrzecież można komuś wyrządzić dużo krzywdy. W ludzkiej naturze jest aktywizowanie się w momencie , kiedy pojawiają się kłopoty,problemy.Często jest tak, iż ocena sytuacji przez nas, praktycznych dyletantów, teoretycznie przygotowanych rewelacyjnie, jest bardzo subiektywna.Sam byłem w sytuacji, kiedy firma realizująca mój dom, wykonała część konstrukcji , wg mnie i mojego inspektora nadzoru, niezgodnie z naszym przekonaniem i sztuką budowlaną. Po moich wątpliwosciach, przedstawiono mi obliczenia wraz z opinią, iż konstrukcja ta spełnia wszelkie parametry potrzebne dla takiego domu jak mój. Ja , jako pragmatyk, poprosiłem o opinię na ten sam temat, osobę "z branży" która potwierdziła postępowanie firmy wykonawczej. Bardzo prosto, gdybym wtedy był na forum, mógłbym tę firmę skrzywdzić, bo na pewno wyraził bym o niej swoją opinię, oczywiście negatywną. Niech mój przykład będzie przestrogą dla tych, którzy pochopnie chcieli by zabierać głos dotyczący oceny. Oczywiście, jeśli sprawa jest ewidentna, nalezy "walić jak w bęben". W tym momencie uczulam innych na dobrze sporządzoną umowę, z której będzie wynikało wszystko na temat materiałów używanych do budowy waszego domu, co uchroni was przed przykrymi niespodziankami i koniecznością pisania na forum negatywnie

Adam Fus
25-11-2003, 22:48
Proponuję przeprowadzenie rankingu firm budujących w szkielecie drewnianym.
Które firmy, według Was, warte są polecenia, a których należy unikać.
Taki ranking powinien pomóc Forumowiczom w wyborze firmy wykonawczej.


Czy taki ranking powstał?
Gdzie go szukać?

Wojciech Nitka
26-11-2003, 00:24
Ranking tu na Forum niestety nie powstał.
Gdzie szukać dobrych firm wykonawczych w szkielecie drewnianym?
Trudny temat. Trudny na tyle, że to budownictwo wciąż nie znalazło uznania w oczach naszych władz i każada firma buduje jak uważa. A rząd ma wciąż inne problemy. Nasz kraj chyba jako jedyny dookoła wciąż nie posiada przepisów dla tej technologii, choć (może nie dookola) posiada je między innymi RPA. Kopie tych przepisów, jakkby co, mogę udostępnić.
Nie mniej podstawowe wymagania dla lekkiego budownictwa szkieletowego znajdziesz w Katalogu Budownictwa Drewnianego 2004 - więcej informacji na stronach http://www.szkielet.com.pl
Nie chcąc być zadufanym, ale jedyne informacje, na temat firm wykonawczych, możesz znaleźć u nas - w Centrum Budownictwa Szkieletowego, a niedługo w Centrum Certyfikacji Budownictwa Drewnianego - oficjalnej jednostce certyfikującej firmy budujące domy z drewna, które jest w trakcie organizacji i opracowywania szczegółowych wymagań dla drewnianego budownictwa szkieletowego.
A tak a'propos - tego co wiem jesteś na etapie rozmów z jedną z lepszych (o ile nie najlepszej) firm na rynku warszawskim. Czyżby coś nie tak?
A tak przy okazji - gratuluję projektu.

Adam Fus
26-11-2003, 19:33
Czy to znaczy, że powinienem dzwonić do CBS aby uzyskać informacje?
Chciałbym porównać kalkulacje z kilku firm a na razie czuję się trochę "olewany". Wiem, że ciężki koniec roku, że VAT w przyszłym, że
wszyscy bardzo zajęci, ale oczekuję chociaż trochę zaangażowania i "walki" o realizację tego projektu. Oferty na realizację innego projektu
tego samego architekta różniły się o około 300.000!!! (inny "kaliber" i inna technologia). Myślę, że warto poszukać. Chciałbym znaleźć wykonawcę, któremu będzie chociaż trochę zależało już na tym etapie.
Chciałbym zrobić mały przetarg ale pomiędzy polecanymi przez pana firmami.

Z firmą x rozmawiam i mam nadzieję, że wszystko będzie OK.
Dziękuję za miłe słowa odnośnie mojego projektu.