PDA

Zobacz pełną wersję : Sinizna na krokiewkach



malek
16-01-2007, 20:41
Szukam środków do zabezpieczenia drewna zaatakowanego sinizną. Mam wypuszczone na zewnątrz domu krokwie na podprzybitce, które miały być ozdobą dachu, niestety na kilku z nich pojawiły się szaro-bure zacieki świadczące iż w/w paskuda dopadła i mnie. Wiem że raczej się jej nie pozbędę z mojego dachu ale chciałbym zabezpieczyć drewno przed dalszym jej rozwojem. Może ktoś z was zetknął się z podobnym problemem i jakoś sobie z nim poradził. Jeśli tak to dajcie znać proszę. Mile widziane info o środkach chemicznych.......
Pozdrawiam malek.

bigmario4
16-01-2007, 20:48
Zamokło to i zsinało jak wyschnie to dalej nie powinno sinieć.

malek
16-01-2007, 21:27
No tak ale sinizna to dobre środowisko dla pleśni i grzybów, a ja się chcę przed nimi ustrzec.

Andrzej Wilhelmi
16-01-2007, 22:35
Coś jest nie tak. Sinizna powstaje w wyniku słego składowania (bez przekładek i przewiewu) mokrego drewna (drewno się zaparzyło). Sinizna nie jest wadą i byłaby widoczna przed montażem więźby dachowej. W przypadku gdy zmiana barwy nastąpiła później to jest to skutkiem działania deszczu i słońca co doprowadzi nieimpregnowane drewno do jenolitego szarego koloru (drewno się utleni). Jedyna rada to koloryzujący dobry impregnat. Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
17-01-2007, 18:01
Barwice drewna (np. sinizna)

Sinizna jest najliczniej występującym zjawiskiem wgłębnego barwienia drewna przez grzyby, zaliczanym do szerokiej grupy tzw. barwic. Sprawcami sinizny są niektóre gatunki grzybów należących do workowców ( Ascomycetes ) i do grzybów niedoskonałych ( Deuteromycetes ). Pozyskane z lasu tzw. drewno okrągłe lub świeżo wyprodukowana tarcica, a niekiedy także drewno konstrukcyjne w budynkach, ulegają porażeniu przez grzyby siniznowe wówczas gdy wilgotność materiału utrzymuje się przez dłuższy czas w przedziale wilgotności bezwzględnej 25-90 %. Poniżej i powyżej wskazanego zakresu wilgotności sinizna nie rozwija się. Wgłębne przebarwienie drewna obejmuje niekiedy całą strefę drewna bielastego lecz brak jest wyraźnego wpływu grzybów na strukturę materiału. W związku z tym wytrzymałość drewna nie ulega zmniejszeniu. Uszkodzenia drewna odnoszą się niemal wyłącznie do sfery estetycznej lecz uciążliwość wady wynika z faktu, że zmiana koloru drewna ma trwały (wgłębny) charakter i wpływa na cenę surowca. Przedstawione wyżej informacje na temat grzybów niszczących drewno stanowią tylko zarysy problematyki patologii drewna. Szersze omówienie zjawisk niszczenia drewna można odszukać w opracowaniach książkowych z zakresu ochrony i konserwacji drewna względnie w dalszych publikacjach periodycznych.

To ze strony - http://www.szkielet.com.pl/ochrona.php?show=grzyby Tam też więcej informacji na temat grzybów niszczących drewno.

Drewno zarażone sinizną można odbarwić różnymi środkami.

cekja
17-01-2007, 18:44
Malek, czy twój przypadek/problem wygląda tak jak mój.

http://www.bratek.neostrada.pl/fotki/grzyb.jpg

wartownik
17-01-2007, 19:25
Te biale plamy to plesn ?

cekja
17-01-2007, 20:26
Tak, te białe plamy to pleśń.

wartownik
17-01-2007, 20:40
Sprawdzalem ostatnio pewne pokrycie , kilkuletni dach ,zauwazylem dziwne zjawisko .
Pierwsza lata czysciutka , druga pokryta plesnia , trzecia czysta , czwarta czysta , piata pokryta plesnia .... itd. albo cala czysta , albo cala pokryta plesnia .
Nic nie kapuje .

Andrzej Wilhelmi
19-01-2007, 01:27
A może część łat nie była impregnowana? A już na pewno jest źle dobrana grubość kontrłat co skutkuje złą wentylacją pokrycia a to skolei skraca żywotność dachu. Pozdrawiam.

EDZIO I ZIBI
19-01-2007, 20:02
http://www.twojdom.wolbrom.info/4/1/154/1570 zobacz tutaj
pozdrawiamy

Wojciech Nitka
20-01-2007, 17:31
Malek, czy twój przypadek/problem wygląda tak jak mój.
Poprostu - wynik stosowania mokrych desek i całkowity brak (lub całkowicie źle wykonane) wentylacji poddasza.

Zanim cokolwiek zaczniesz impregnować - zapewnij pełną wentylację.