PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła - sondy a jakość gruntu



carpedijem
16-01-2007, 20:42
Czy ktoś się orientuje czy jakieś wlaściwości gruntu dyskwalifikują zrobienie kolektorów pionowych? Że chodzi o cenę odwiertu pod kolektor.... Jakieś info please.....

SNCF
16-01-2007, 20:44
Czy ktoś się orientuje czy jakieś wlaściwości gruntu dyskwalifikują zrobienie kolektorów pionowych? Że chodzi o cenę odwiertu pod kolektor.... Jakieś info please.....

jak masz pod sobą skałę to bardzo dobrze dla wydajnosci będzie ale
mozesz nie przezyc rachunku za wiercenie ;)

carpedijem
17-01-2007, 12:15
skały nie mam - słyszałam coś o wierceniu w osłonach - kiedy to się stosuje?

wiochman
17-01-2007, 13:39
A czy brałeś pod uwage powietrzną pompę ciepła ? Tu zupełnie odpada koszt kolektora gruntowego. Mam troche informacji na ten temat jesli cie to interesuje daj znac.

carpedijem
17-01-2007, 14:37
wiem o powietrznej. wiem także że potrzebna mi z kolektorem pionowym. jeśli ktoś coś wie - prosze o odpowiedź na moje pytanie.

sSiwy12
17-01-2007, 15:04
Ceny odwiertów pionowych wynoszą od 80 do 120 zł/mb. Co do rodzaju gruntu. Praktycznie nic nie dyskwalifikuje mozliwości wykonania odwiertu pionowego - no może za wyjatkiem bardzo twardych skał, ale jest to raczej "trudność techniczna". Co do uzysku ciepła. Tu raczej ma znaczenie stopień geotermiczny niż rodzaj gruntu.
Pozdrawiam.

Grzesiek13
17-01-2007, 16:52
Ceny odwiertów pionowych wynoszą od 80 do 120 zł/mb. Co do rodzaju gruntu. Praktycznie nic nie dyskwalifikuje mozliwości wykonania odwiertu pionowego - no może za wyjatkiem bardzo twardych skał, ale jest to raczej "trudność techniczna". Co do uzysku ciepła. Tu raczej ma znaczenie stopień geotermiczny niż rodzaj gruntu.
Pozdrawiam.

Dobrze Ci sSiwy prawi, tylko możliwości techniczne ograniczają wykonanie odwiertu. W praktyce do PC są robione odwierty do ok. 80 m ( to zależy od dopuszczalnego ciśnienia w rurach i stopnia geotermicznego).

sSiwy12
17-01-2007, 17:05
Ceny odwiertów pionowych wynoszą od 80 do 120 zł/mb. Co do rodzaju gruntu. Praktycznie nic nie dyskwalifikuje mozliwości wykonania odwiertu pionowego - no może za wyjatkiem bardzo twardych skał, ale jest to raczej "trudność techniczna". Co do uzysku ciepła. Tu raczej ma znaczenie stopień geotermiczny niż rodzaj gruntu.
Pozdrawiam.

Dobrze Ci sSiwy prawi, tylko możliwości techniczne ograniczają wykonanie odwiertu. W praktyce do PC są robione odwierty do ok. 80 m ( to zależy od dopuszczalnego ciśnienia w rurach i stopnia geotermicznego).

Z tymi "metrami", to bywa róznie. Może być kilka odwiertów do 30 mb, co skutkuje brakiem "papierkologji", a równie dobrze moga przekraczać i to znacznie 100 mb. Nie rozumiem tylko "( to zależy od dopuszczalnego ciśnienia w rurach i stopnia geotermicznego)"
O jakim ciśnieniu piszesz? :oops:

Grzesiek13
18-01-2007, 18:06
Chodziło mi o ciężar słupa solanki (wody) i odpowiedniego doboru rur do tego ciśnienia.

krupol
20-01-2007, 10:08
To ja się dołącze

1. Załóżmy że mam około 160 m kolektrora pionowego to lepiej to wykonać np: 6x30 (bez papierologii) czy np 3x55 (z papierami).
2. Jakie zgody potrzebuje na wiercenie powyżej 30m i kto to załatwia. Ja będę miał na terenie górniczym (Śląsk),

Pozdrawiam