PDA

Zobacz pełną wersję : c.o. z rury pex czy miedzi?



agnieszkakusi
17-01-2007, 13:56
No i nie wiem co kłaść....rurę pex czy miedziana. Cena miedzi, wiadomo - kosmos. Kocioł na paliwo stałe od Cichewicza. Starszą mnie, że jak nie będzie miedzi to w przypadku przegrzania kotła całą instalację szlag trafi. Zamówiłam już rury pex, ale mogę odmówić i zamienić na miedź. Co macie u siebie?

jabko
17-01-2007, 14:04
Ostatnio 1950 że taniej wychodzi dać wymiennik i PEX niżbez wymiennika i Cu wszędzie.
Z wymiennikiem PEX jest bezpieczny jak niewinna agnieszka która kusi :lol:

agnieszkakusi
17-01-2007, 14:09
Jabko...niewinna to ja już nie jestem od...hoho :oops:
Kusić, kuszę....a co, niech będzie :wink:
A co to za wymiennik?

rusek007
17-01-2007, 14:19
Masz to taki wymiennik

http://www.istore.com.pl/prods/314197.JPG
a tu mały opis
http://www.kominki.istore.pl/sklep,199,29945812,7780876879498,03,,pl-pln,314197,0.html

Marek Sza.
17-01-2007, 14:26
Ja zrobiłem w miedzi i hula pieknie.

Ponieważ kupowałem razem dwa piece (na węgiel i gaz), grzejniki, w.w. rurki, oraz umywalki , ubikacje i inne dostałem takie ceny że mój hydaulik takich nie widział od bardzo dawna.

W sumie to na platik też pewnie bym dostał dobre, ale miedź to miedź.

wiochman
17-01-2007, 14:29
Musisz sobie przeliczyć koszt instalacji z wymiennikiem i bez niego ale z miedzia. Koszt wymiennika i osprzętu to dodatkowe 2-3tys. PLN Wymiennik jakies800-900 zł, dodatkowa pompa obiegowa 200-300 , sterownik ok.200,naczynie przeponowe z grupz bezp; inne pierdoły do podłączenia to tez parę dobrych stówek

wiochman
17-01-2007, 14:31
Ja zrobiłem w miedzi i hula pieknie.

Ponieważ kupowałem razem dwa piece (na węgiel i gaz), grzejniki, w.w. rurki, oraz umywalki , ubikacje i inne dostałem takie ceny że mój hydaulik takich nie widział od bardzo dawna.

W sumie to na platik też pewnie bym dostał dobre, ale miedź to miedź.
W tym przypadku to spokojnie mozna było dac alupex bo wymiennik i tak musial byc w instalacji.

kaczorek.
17-01-2007, 15:05
a podłogówka w instalaji bedzie ?

z tego co wiem po paru przeprowadzonych rozmowach z instalatorami zagotowanie wody w kotle moze spowodowac uszkodzenie pexa :(

nie ty sama masz taki problem ;)

ja będe chyba "ryzykował" tzn. zrobie instalacje bez wymiennika do rozdzielaczy na miedzi z rozdzielaczy pexem na kaloryfery i podłogówkę
(piec na eko groszek)

wiochman
17-01-2007, 15:21
a podłogówka w instalaji bedzie ?

z tego co wiem po paru przeprowadzonych rozmowach z instalatorami zagotowanie wody w kotle moze spowodowac uszkodzenie pexa :(

nie ty sama masz taki problem ;)

ja będe chyba "ryzykował" tzn. zrobie instalacje bez wymiennika do rozdzielaczy na miedzi z rozdzielaczy pexem na kaloryfery i podłogówkę
(piec na eko groszek)
Warto by było zabezpieczyć się jakoś przed zagotowaniem... chociasz jakieś zabezpieczenie termiczne za 300 PLN ktore doleje ci zimnej wody do ukladu w chwili przegrzania.

Pavel&
17-01-2007, 15:30
Hej,

jak także skłaniam się do rury pex przy kotle na paliwa stałe z wielu wzglegów, cena, szybkość i łatwość instalacji, bez łączeń itd.
Jak to jest z ustawami temp. w obiegu na kotle? Czy przekłamania są aż tak duże? Czy ew. zagotowania wody mogą wynikać i wynikają z .. błędnego działania termostatu? czy może z czegś innego?

Kolejne pytanie to o wymiennik ciepła. Teoretycznie rozumiem zasadę działania tego urządzenia ale...
- wytracane ciepło jest .. marnowane? przenika do powietrza w kotłowni? Czy jest przekazywane w co drugi kanał? a później i tak jest wytracane w pomieszczeniu w którym się znajduje?
- czy zainstalowany wymiennik ciepła zawsze już koryguje temperaturę w układzie? czy można ustawić powyżej jakiej temperatury ma zacząć działać? termostat?

Ciekaw jestem jakie jest realne zagrożenie zagotowania wody przy obecnej technologii kociolków na paliwa stałe, skoro średnia temp w obieku to 60-70 stopni - w sezonie grzewczym, bo dla samego cwu chyba mniej....?
Oczywiście, że w miedzi wszystko hula i lata ale..

Same pytania;)
Z góry dzięki za odpowiedź;)

kaczorek.
17-01-2007, 15:30
a podłogówka w instalaji bedzie ?

z tego co wiem po paru przeprowadzonych rozmowach z instalatorami zagotowanie wody w kotle moze spowodowac uszkodzenie pexa :(

nie ty sama masz taki problem ;)

ja będe chyba "ryzykował" tzn. zrobie instalacje bez wymiennika do rozdzielaczy na miedzi z rozdzielaczy pexem na kaloryfery i podłogówkę
(piec na eko groszek)
Warto by było zabezpieczyć się jakoś przed zagotowaniem... chociasz jakieś zabezpieczenie termiczne za 300 PLN ktore doleje ci zimnej wody do ukladu w chwili przegrzania.

kurcze mo wiesz to takie zabezpieczanie zabezpieczen bo mozna ustawic pompe ze sie wylaczy po 90 C i woda się wygotuje wyleci przez naczynie wzbiorcze (teoria) kolejne zabezpieczenie piecz podajnikiem male prawdopodobienstwo zagotowanie ale nie niemozliwe ;)

kaczorek.
17-01-2007, 15:37
Hej,
skoro średnia temp w obieku to 60-70 stopni - w sezonie grzewczym, bo dla samego cwu chyba mniej....?
Oczywiście, że w miedzi wszystko hula i lata ale..

Same pytania;)
Z góry dzięki za odpowiedź;)

a dlazego mniej ?
woda ogrzewajaca cwu idzie z pieca i ma temp zadaną czyli taka z jaką "hula" piec przechodzi przez np. wężownice i wraca spowrotem do pieca

Pavel&
17-01-2007, 16:04
Raczej - dość nieprecyzyjnie - pisałem o tym, ze poza sezonem grzewczym gdy co nie grzeje i kociołek ogrzewa tylko cwu to temperatura pracy kociołka do ogrzania np 150-200 l wody może być mniejsza niż 60-70 stopni. Ale to są tylko moje przypuszczenia, dlatego był ? ;)

A słówko o wymienniku ciepła? i całej reszcie o pex'ie?;)

ADAMOS48
17-01-2007, 22:06
Jestem na tym forum już parę lat i nazwano mnie adamos od miedzi .W tym przypadku będę optował miedż ,miedż i tylko miedż. Inwestorzy z zle pojetej oszczędności jak i z chronicznego braku gotowki , a co najgorsze z reklamowanych periodyków do kociołków na paliwa stałe, dają plastiki ,i proszę mi wierzyć nawet Genowe na klejenie . Potem ostatnim wysiłkiem finansowym fundują sobie kociołek z, podajnikiem za 10tyś lub wiecej święcie przekonani ,że załatwili tanie grzanie a o święta naiwności bez obsługowo. Ryzyko zagotowania wody i zniszczenia instalacji plastikowej w kotle z podajnikiem istnieje również ,jak w kotłach gazowych gdzie są 3 zabezpieczenia a czasem kociołek nie chce sie wyłączyć , Postraszyłem troszku ,ale chciałem uświadomic ryzyko zniszczenia instalacjii ,zaoszczedzając góra 1500zł .Adam.
PS Piszę z własnego podwórka
inwestor zamiast zrobić instalację z miedzi lub stalii ,ponieważ jest to duża inwestycja zawierzył renomowanej firmie i instalatorowi ,który go do tego przekonał. Zrobiłem karkulacje na miedż i wyszło 27 tyś zł ,a plastik tz. pex al do rozmiary 40 kosztował go 34 tyś .Zapytacie dlaczego tak drogo ,to napiszę 1 szt trójnika 40*40*40 to koszt około 200zł .
Gwiazdka z przełomu roku
Urząd skarbowy duży na śląsku zafundował sobie instalację z pex al bardzo renomowanej firmy,i po pół roku musiał niestety zacząć od nowa .Gdzie i co to za plastik nie napiszę

slawek_wlkp
17-01-2007, 22:26
Ceny miedzi na rynkach światowych spadły od szczytu o ok. 30% więc może przełoży się to na niższe ceny wyrobów z miedzi.
Sam zastanawiam się nad wyborem materiału na instalacje. Będę miał podłogówki więc alupexy, tu nie ma problemu.
Instalacja ciapłej i zimnej wody, zastanawiam się nad miedzią, niestety nie mam doświadczeń w użytkowaniu, a naczytałem się o uwalniających się jonach w pewnych warunkach czy tak jakoś ... nie pamiętam dokładnie.
Więc proszę o opinie użytkowników miedzi.

agnieszkakusi
17-01-2007, 22:39
no i jutro pojadę do hurtowni przeliczyć co na miedziane rureczki :wink:

ADAMOS48
17-01-2007, 23:22
mogę zasugerować fi 15*1 hutmen około 12 zł brutto

Talbot
18-01-2007, 08:05
Hm, niech doświadczeni w zagadnieniu mi napiszą jak to jest...

Skoro alu-pex jest przewidywany do 95stC to w jaki sposób gotując sie woda w ukłądzie otwartym, poprawnie wykonanym, czyli pracującym przy ciśnieniu atmosferycznym moze uszkodzić taką rurę. Niech nawet wrząc woda ma te 105stC, to nie jest temperatura która moze uszkodzić element przewidziany do pracy w temperaturze 95stC. Nie istenie tak dokładniość wylicznia wytrzymałości materiałów.
Poza tym w bezpośredniej bliskości kotła, a najczęściej aż do rozdzielaczy i tak daje sie miedź, wiec w czym problem tak naprawdę? Może zapominam o jakimś aspekcie?

Pozdrawiam

jabko
18-01-2007, 08:10
Tak
W laboratorium badali rurki na "chwilową" temp. 105st.
Temp. pracy ciągłej napisali 95st.
Co to znaczy ??

Wolisz mniec w wylewce i ścianie materiał do pracy ciągłej 95st czy 400st ??

Tego co się dzieje po 10 latach i 234 przegotowaniach wody nikt nie sprawdził.
Ale możesz napisać po 10 latach jak sie sprawy mają :lol:

Tak jak pisałem powyżej.
Kocioł na paliwo stałe bez wymiennika = żadnych tworzyw sztucznych.
Przynajmniej przy obecnej technologii

boguslaw
18-01-2007, 08:26
Odpowiedz sobie Talbot na proste pytania:
Czy instalacja pod względem materiałowym jest jednorodna?
Jakie są różnice w rozszerzalności termicznej różnych materiałów?
Co dzieje się na styku różnych materiałów?
Co dzieje się, gdy wykonawca nie wykonał prawidłowych kompensacji?
Co ....?

sebo8877
18-01-2007, 08:29
To może ja tez dodam parę swoich groszy :)

Plastik - jaki by nie był sieciowany, najwyższej jakości i najdroższy- spróbujcie prze powiedzmy 1 godzinę przepuszcząc przez niego tem te 98C - zobaczycie co się będzie dziąło z ta rurą :)
Daltego uważam że
- kocioł na paliwo stąłe (jakikolwiek by nie był i jakąkolwiek posiadałby automatykę) nia ma możliwości zdjęcia źródła ciepła od ręki. Można zahamowąc wzrost temperatury, ale nie da sie tak jak w kotłach na gaz czy olej - od strzału zdjąć żródła ciepła. w zwiazku z tym zawsze może dojść do zagotowania wody w układzie, raz dwa no i może z 10 razy ten plasti to wytrzyma a za 11 sruuuuu- nikomu nie życzę.
Proponuje dołożyć ten 1000 zł z wymiennika do instalacji z Cu i porównac koszty :)
Fakt miedź dzisiaj kosztuje sporo - ale przeliczcie soie że ta instalacja Was przeżyje - a palstik - nie byłbym tego taki pewien......
Oczywiście pisze tu o instalacji dla kotła na paliwo stałe - odradzam zdecydowanie tworzywo.
Wiadomo że podłogówke trzeba zrobić z tworzywa - ale ten układ jest zaezpieczony przed przegrzaniem. Całej inastalacji przed przegrzaniem niestety zabezpieczyć sie nie da.
Co do podgrzewani cwu (latem) zalecam załadowanie małej ilosci opału i spalenie go całkowicei i z jak największą temperaturą (ilośc opału to kwestia 2-5 prób i wszystko jasne. W wiekszosci dzisiejszych rozwiaząń wszystkie kotły należy chronić przed korozją niskotemperaturowa- a najlepiej chronć je dająć ostro do wiwatu :) czyli min te 70C na zasilaniu

sebo8877

kaczorek.
18-01-2007, 08:44
czyli reasumujac - można zrobić instalacje otwartą na eko groszku tylko do kaloryferów dać miedz a do podłogówki pexa i moze to być instalacja bez wymiennika - czyli chodzi tu głównie o pozbycie się pexów z połączeń rozdzielacz - kaloryfer !

o to chodzi ...

wiochman
18-01-2007, 08:53
czyli reasumujac - można zrobić instalacje otwartą na eko groszku tylko do kaloryferów dać miedz a do podłogówki pexa i moze to być instalacja bez wymiennika - czyli chodzi tu głównie o pozbycie się pexów z połączeń rozdzielacz - kaloryfer !

o to chodzi ...
to najpewniejsze rozwiązanie

sebo8877
18-01-2007, 08:55
czyli reasumujac - można zrobić instalacje otwartą na eko groszku tylko do kaloryferów dać miedz a do podłogówki pexa i moze to być instalacja bez wymiennika - czyli chodzi tu głównie o pozbycie się pexów z połączeń rozdzielacz - kaloryfer !

o to chodzi ...

Chodzi także o pozbycię sie pexów z pionów i kocioł - rozdzielacz

Sebo8877

wiochman
18-01-2007, 09:07
No i odpadają też rozdzielacze do grzejników a to też spora kasa

kbab
18-01-2007, 09:11
Witam
U mnie przy ogrzewaniu podłogowym rozdzielacze połączone są miedzią, układ kominek z pw i panele solarne również w miedzi, natomiast woda jest w pcv. Po 3 latach użytkowania w CWU pękło "zabezpieczenie" (najsłabszy punkt czyli przewód w oplocie stalowym pod zlewem). Stało się to po upływie ok 5 min od pobrania CWU z tego kranu (temp ok 70 st.C), kiedy to temperatura i wzrost ciśnienia w instalacji spowodował rozerwanie przewodu i jego oplotu. Po tej awarii jestem bardziej przekonany do pcv w rozprowadzeniu wody, ponieważ w takich układach są inne zabezpieczenia (tu wężyk w stalowym oplocie), czy też zawory zwrotne. Prze przegrzaniem układu grzewczego chroni mnie - piec o bardzo stabilnej temperaturze (temp nigdy nie przekroczy 60 st.C) i małej mocy ioraz oczywiście (standard) - niezbędne naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

kaczorek.
18-01-2007, 09:27
nie no ja myślałem że nie ma takich "szaleńców" co robią wszystko w pexie naewt podłączenia z kotła :o do rozdzielaczy :roll:

Talbot
18-01-2007, 09:32
Odpowiedz sobie Talbot na proste pytania:
Czy instalacja pod względem materiałowym jest jednorodna?
Jakie są różnice w rozszerzalności termicznej różnych materiałów?
Co dzieje się na styku różnych materiałów?
Co dzieje się, gdy wykonawca nie wykonał prawidłowych kompensacji?
Co ....?

Zaraz, zaraz, "nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych" jak mawia klasyk:
- rzadko instalacja jest jednorodna, bo przykłądowo: piec jest stalowy, rury miedziane, a grzejniku aluminiowe lub stalowe, chyba ze dajemy też grzejniki miedziane.
-jeśli mamy rozdzielacze, a o takiej instalacji pisałem, to różnice w rozszeżalności temperaturowej materiałów przestają mieć znaczenie
- na styku materiałów mogą sie dziać rózne rzeczy. Akurat w przypadku kontaktu metal-tworzywo dzieję sie najmniej
- o błędach montażu tu nie rozmawiamy, bo to ślepa uliczka. Luty na miedzi też mogą być źle wykonane.
Te pytania nie dają mi odpowiedzi na postawione przeze mnie zagadanienie.

Niemniej z innych postów wyłania sie pewien obraz:
-rzeczywiście jeśli mówimy o instalacji bezrozdzielaczowej to sprawa zastosowania tworzyw może być dyskusyjna
- kocioł na paliwo stałe to zbyt szerokie zagadnienie, aby uogólniać w tym przypadku. Zasypowy faktycznie jest groźny. Ale z podajnikiem to już nieco inna skala zagrożeń.
Wnisek jaki pozwolę sobie wysnuć:
- tworzywa mogą być niodpowiednie przy zastosowaniu kotła zasypowego i instalacji bez rozdzielaczy

Ale to tylko moje przemyślenia...

Pozdrawiam

Pavel&
18-01-2007, 11:09
Czy mogę rozumieć, że przy instalacji c.o. w miedzi niekoniecznie trzeba stosować rozdzielacz? Wszystko da się rozprowadzić z jednego zasilania średnicami oraz trójnikami itp?

Myślę, zę różnice w cenach instalacji są znaczne. Sama rurka miedziana jest 4X 5X droższa niż pcv, do tego dodajmy złączki, kształtki itd... Docelowo będę chciał stawiać domek do 120 m2 pow. uż., nie sądzę, myślę, zę nawet przy takim niewielkim metrarzu różnica w instalacjach może wynieść kilka tys zł.

Co do kociołków za 10 tys zł, owszem, dziwna to oszczędność ale gdy np celuje się w taki kociołek - jeden z tańszych: http://kotly.com/product_info.php?products_id=786&topSsid=9cdc5376d4f674b2565e2819b63a080e

Ostatecznie zasilanie można zrobić w miedzi a powroty ... z pcv;)))))

jabko
18-01-2007, 11:38
Z cenami cos mieszasz.
PEX (oczywiście nie chiński) fi 16 kosztuje 3.3zł/mb
Cu (hutmen) fi 15 mozesz znaleźć za 12zł/mb

Czyli 3x drożej

Polecam rury miękkie Cu (mniej złączek) :lol:

wiochman
18-01-2007, 11:39
Pare tysięcy to na bank ci nie wyjdzie. Koszt kształtek do pexa i rozdzielacze to masakra. No i rury tez idzie w systemie rozdzielaczowym wiecej.

Pavel&
18-01-2007, 11:47
3,3 x 3 = 9,9
3,3 x 4 = 13,2

Czyli bliżej jest do 4x a 12 zł to dobra cena, średnio miedź kosztuje chyba odrobinę więcej, ale ok.

Kształtki do pexa? Masz na myśli podłączenia do odbiorników i rozdzielacza?

Ponawiam zatem pytanie: czy w miedzi rezygnujemy z rozdzielacza?

jabko
18-01-2007, 12:02
Bez podłogówki grzejniki mozesz robic w instalacji jedno bądx dwururowej.
Zależy od ilosci grzejników i ich podłoczenia. No i długosci rur.

Z tym że wtedy raczej wszędzie nie zastosujesz rurki fi15 a trzeba bądzie większe średnice na początku.
Ale zależy jakie zawory na grzejnikach.

kaczorek.
18-01-2007, 12:08
Ponawiam zatem pytanie: czy w miedzi rezygnujemy z rozdzielacza?

mozna zrezygnować ...

a masz podłogówke ?

niedzio
18-01-2007, 12:17
A jeśli ja chcę zrobić podłogówkę tylko w dwóch pomieszczeniach (wiatrołap i łazienka), w pozostałych pomieszczeniach grzejniki, domek z użytkowym poddaszem, to jak do tego tematu podejść ?
Dodatkowo w projekcie mam dwa wymienniki (CO i CWU), piec na ekogroszek. Rozumiem, że wymienniki po to, żeby piec chodził w układzie otwartym zaś ogrzewanie już później było w układzie zamkniętym.

Pavel&
18-01-2007, 12:23
Raczej podłogówki nie będzie - czy to jest jedyne/główne kryterium rezygnacji z rozdzielacza?

Myślę, że w takim przypadku - bez rozdzielacza, po wyjściu zasilania z kotła pierwsze rozgałęzienie będzie na patrer/piętro - średnica większa niż fi15, później podejście np co punktu centralnego na parterze/piętrze - np. hol - średnica jeszecze nie fi15 i z tego miejsca rozgałęzienia na bezpośrednio grzejniki - fi15.
Grzejniki raczej standardowe, zasilanie/powrót od dołu ze ściany.

Oczywiście po wykonaniu instalacji sprawdza się jej szczelność, np. nabija się powietrzem i zostawia na dobę?

andre59
18-01-2007, 12:32
Całe c.o. mam wykonane z miedzi.
Myślę, że to najlepszy materiał do tego celu.
Instalacja rozdzielaczowa.
Łącznie ok. 160 mb rurek.

kaczorek.
18-01-2007, 13:40
jak sie nie ma podlogowki to nie ma nawet co myslec o pexach takie jest moje zdanie i zrobic instalacje całą w miedzi na ukladzie otwartym

agnieszkakusi
19-01-2007, 15:01
Admin, kurcze, nie przeginajcie :evil: :evil: :evil: :evil: przecież nie można wszystkiego przenosić do sondaży gdzie zbyt wiele osób nie zagląda!!!! Niedługo w doświadczeniach nie będzie można zadać żadnego pytania, bo wszystko będzie przenoszone do sondaży!!! Nie robię sondażu tylko chcę się dowiedzieć co forumowicze radzą położyć do c.o.

jacekp71
09-04-2007, 20:09
jak sie nie ma podlogowki to nie ma nawet co myslec o pexach takie jest moje zdanie i zrobic instalacje całą w miedzi na ukladzie otwartym

wlasnie, nie mieszajmy plastiku do instalacji, o ile nie ma takiej potrzeby.
ja chce mieć miedź ;-)