PDA

Zobacz pełną wersję : reku + gwc + kominek + okap



WojtekSz
18-01-2007, 10:49
buduję i projektuję na budowie instalację wentylacji wymuszonej.

Sytuacja jest następująca:
- podstawowe ogrzewanie to podłogówka wodna grzana kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny,
- w salonie jest kominek jotul harmony, zazwyczaj użytkowany w wersji otwartej tzn otwarte drzwi kominka aby lepiej czuć i słyszeć palące sie drewno. Powietrze do spalania zasysane przez niezależny przewód 100mm (troszkę za mały ale taki jest). Powietrze do ogrzewania zasysane pod kominkiem i z tyłu kominka i dalej prowadzone na poddasze rurą 160mm. Istnieje niezalezny wywiew z kaptura nad kominkiem na salon.
- kuchnia półotwarta tzn połączona z salonem przez duzy otwór drzwiowy. Płyta elektryczna i dodatkowo podwójny palnik gazowy na wok o duzej mocy

Projektowana instalacja:
- nawiewy w salonie, sypialniach i pralni oraz dodatkowy otwarty nawiew nadmiaru powietrza do garażu. Przepustnica sterowana w kanale nawiewnym do salonu pozwalająca na skierowanie większej ilości powietrza do salonu przy pracy na najwyższym biegu reku.
- wywiewy z kuchni (ogólny o małej wydajności), łazienek, garderób, z okolic kominka i korytarza przejściowego z garażu. W kanale znad kominka dodatkowy metalowy filtr i otwór bypassu (przewidywane zastosowanie układu BAN firmy Darco).
- rekuperator z wymiennikiem obrotowym
- gwc rurowy wodny z przewodami ok 45m w tym przechodzącymi przez studnię kopaną gdzie przewidywane jest uruchomienie wewnetrznego natrysku uruchamianego w razie potrzeb.

Dogrzewanie realizowane na wylocie podgrzanego powietrza przez reku ma swoje ograniczenia w wydajności cieplnej bo na wentylator reku nie może trafiac powietrze ponad 40stC ale takie rozwiązanie pozwala na zachowanie równowagi ciśnień i bezpieczne wentylowanie salonu w czasie kiedy pali sie w kominku. Kominek ma pełnic głównie funkcje pomocniczego szybkiego podgrzewania powietrza w okresach kiedy podłogówka ze sterowaniem pogodowym nie zdąży się wyrobić z podgrzaniem domu. Oczywiście jesli nie będzie prądu to nie zadziała ani reku ani kominek (no może poza ogrzaniem salonu).

Mam problem ze zrównowazeniem ilości powietrza w salonie w czasie kiedy załaczony jest okap w kuchni: dla dobrego działania kominka potrzebne jest niskie nadciśnienie w salonie. I tutaj dwa pytania:
- przy stale działającej wentylacji mechanicznej, zapewniającej od 0,5 do 1,0 wymiany w całym mieszkaniu, jakie sa poprawne/wystarczaące ilości powietrza wywiewanego przez okap? czy wystarczy 100m3?
- czy dla zrównoważenia ciśnienia w salonie lepiej jest zmieniac proporcje szybkości wentylatorów w reku czy zachowac reku bez zmian aby nie tracić gwarancji z a sterowac przepustnicami nawiew/wywiew z salonu?

Prosze o wasze opinie i uwagi o takiej instalacji.

pozdrawiam

sSiwy12
18-01-2007, 10:58
Moim zdaniem, są dwa "błędy" projektowe;
1. W pralni powinien być "wywiew"
2. W salonie nie powinno być "wywiewu" - to właśnie on Ci "miesza" - tak sądzę.
W kuchni wystarczy wymiana 70m3/h - zgodnie z przepisami i normami, ale może być większa.
Pozdrawiam.

WojtekSz
18-01-2007, 11:08
dzięki za uwagę.
w pralni mam nawiew bo jest to pomieszcenie połaczone z przedsionkiem dla garażu z którego mam wywiew tak, że dla tych dwóch pomieszczeń mam w bilansie wymiany praktyczne zrównowazenie nawiewu i wywiewu (jakies 5% nadciśnienia obliczeniowego).
w salonie mam wywiew bo w salonie stoi kominek i powietrze do okapu kominka i dalej do rozprowadzenia do reku pobierane jest z przodu kominka i z otworu na plecach kominka ale to jest tez w przestrzeni salonu. Mam w salonie dwa nawiewy - jeden bliżej kuchni a drugi bliżej kominka a całosć jest obliczana tak aby miec około 1 wymiany przy ogólnym nadcisnieniu ok 5%. Być może rozwiązaniem bedzie po prostu odłączanie wywiewu znad kominka w czasie kiedy działa wentylator okapu w kuchni