PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe w całym domu



sylwia13
18-01-2007, 14:16
Mam pytanie do posiadaczy ogrzewania podłogowego w całym domu. Czy ogrzewanie podłogowe w sypialniach wpływa na konfort spania i jakie są plusy i minusy tego?

Grzesiek13
18-01-2007, 14:44
Witam
Ja mam u siebie 100% podłogówki i zamierzam długo, pożyć, bo słyszałem, że podłogówka skraca znacznie życie :lol:
Na poważnie dla mnie jest OK chociaż są pewno i tacy co narzekają.

sylwia13
18-01-2007, 15:03
No właśnie, bo panuje przekonanie, że podłogówka w sypialni jest niezdrowa.

sylwia13
18-01-2007, 15:04
Witam
Ja mam u siebie 100% podłogówki i zamierzam długo, pożyć, bo słyszałem, że podłogówka skraca znacznie życie :lol:
Na poważnie dla mnie jest OK chociaż są pewno i tacy co narzekają.

A mogłabym wiedzieć ile metrów i jaki koszt, jaki piec i kominek macie.

Grzesiek13
18-01-2007, 15:05
Niezdrowy jest jeszcze alkohol, palenie tytoniu, narkotyki i coś jeszcze :wink:
A porównywałaś do podłogówki spanie z głową obok gorącego grzejnika?

D`arek
18-01-2007, 15:10
Jak podłogówka to w całym domu. ja nie zrobiłam w sypialniach i żałuję. Nie można chodzić boso po całym domu.

Grzesiek13
18-01-2007, 15:20
Witam
Ja mam u siebie 100% podłogówki i zamierzam długo, pożyć, bo słyszałem, że podłogówka skraca znacznie życie :lol:
Na poważnie dla mnie jest OK chociaż są pewno i tacy co narzekają.

A mogłabym wiedzieć ile metrów i jaki koszt, jaki piec i kominek macie.

200 m2, kocioł kondensacyjny+solary do podgrzewu CO i cwu+rekuperator+GWC+planowany kocioł na drewno jak sprawdze komin
O jaki koszt Ci chodzi? Kominka nie mam (nie planowałem).

sylwia13
18-01-2007, 16:10
koszt położenia podłogówki(mat + robocizna)

Aga - Żona Facia
18-01-2007, 16:25
Jak przeprowadzamy teraz "castingi"z fachowcami od ogrzewania to wszyscy są bardzo mądrzy i mówią, że nie daje się podłogówki w sypialniach. Dziwne, że większość ludzi którzy mają PC robią ogrzewanie podłogowe w całym domu.
Ja też bym chciała komnek z PW i podłogówkę w całym domu, ale sie ... cały czas zastanawiam.

U nas ułozenie podłogówki to koszt ok. 20 zł./m2.

SNCF
18-01-2007, 16:29
...

a_kacper
18-01-2007, 17:33
SNCF napisał
zachowuja sie zwykle jak mohery ojciec dyrektor kazal tak i tak ma kazdy miec :o :o :o
Heheheh a to dobre. Podpisuje się pod tym :D

mockba
18-01-2007, 17:35
smialo mozna robic podlogowke w calym domu, jezeli chodzi o to ze jest niezdrowa to brednie ... a komfort jest najlepszy ze wszystkim mozliwych.. niema goracego buchajacego wysuszajacego powietrze kaloryfera ani kratki od dgb, kurz niewzbija sie od goraca w gore !!!

Grzesiek13
18-01-2007, 17:38
koszt położenia podłogówki(mat + robocizna)

Sylwia skarbeńku ja jestem instalatorem :oops: wszystko robię więc sam.
Szczegóły to może na priva? jeśli chcesz.

Grzesiek13
18-01-2007, 17:41
... wszyscy są bardzo mądrzy i mówią, że nie daje się podłogówki w sypialniach .

bo sami nie maja :)
a nie chca miec kolejnego domu do zazdrości

poza wyjatkami, ja zauwazam iz na ten temat nie mozna rozmawiac z osobami powyzej 35lat
zachowuja sie zwykle jak mohery :) ojciec dyrektor kazal tak i tak ma kazdy miec :)


Sorki, bo mam więcej niż 35 lat a się wypowiadałem :oops: :oops:

Aga - Żona Facia
18-01-2007, 18:05
... wszyscy są bardzo mądrzy i mówią, że nie daje się podłogówki w sypialniach .

bo sami nie maja :)
a nie chca miec kolejnego domu do zazdrości

poza wyjatkami, ja zauwazam iz na ten temat nie mozna rozmawiac z osobami powyzej 35lat
zachowuja sie zwykle jak mohery :) ojciec dyrektor kazal tak i tak ma kazdy miec :)


Sorki, bo mam więcej niż 35 lat a się wypowiadałem :oops: :oops:

SNCF dobrze napisał :D uśmiałam się :D

Ale Grzesiek13 to wyjątek :D :D :D pozytywny wyjątek :D :D :D podoba mi się to co pisze :D :D :D

Moje pytanko brzmi: czy przy kominku z PW ( i wspomagająco do tego kocioł Elektryczny "ELTERM") można zrobić podłogówkę???

Czy już teraz trzeba wiedzieć gdzie mają stać meble i czy w tych miejscach NIE WOLNO robić podłogówki? (nie piszę tu o kuchni bo tam to meble na 100 lat :D )???

A jak za 5 lat będę chciała zrobić przemeblowanie w pokojach?

sylwia13 i jak decyzje odnośnie połogówki w całym domu?

Grzesiek13
18-01-2007, 18:12
Ale sie zawstydziłem :oops: :oops: :oops:
Generalnie wychodzę z założenia, że podłogówka może być wszędzie.
Z wyjątków to podobno pod lodówką, meblami, wanną, brodzikiem.
Pisze podobno, bo mnie to nie przeszkadza, a biorąc pod uwagę fakt, że temperatura podłogi wynosi 27-35 st. C to nie przesadzajmy z tym pozostawianiem miejsc.
Jestem zwolennikiem podłogówki i czekam na zlinczowanie od grzejnikowców :wink:

kbab
18-01-2007, 19:34
Witam
Mam podłogówkę w całym domu. Do tego kominek z pw i panele solarne. Koszty ogrzewania niskie. Fachowiec chciał skasować za instalację ok 25 tys, ale chciał abym dał mu projekt bo nigdy nie łączył instalacji w takim systemie (oczywiście bez wylewania płyty). Projekt, wylanie płyty i całą resztę zrobiłem sam. Już 3 lata system działa bez problemu. W kilku miejscach pisałem o kosztach, jak trzeba to odszukam.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia.

anSi
18-01-2007, 19:51
U mnie podłogówka w całym domu i też mam 35+ :oops: no dobra - plusik :)

Beretu moherowego niet a i ojca R. nie słucham...No to mogę się wypowiadać, czy nie :roll: :)

dominikams
18-01-2007, 20:48
anSi - możesz!! :D

Grzesiu, napisz, jesli możesz, ile mniej więcej powinno wyjsć materiału (tzn. jaki jest jego koszt) podłogówki (Kisan) na m2 (nie mówię o rozdzielaczach, tylko o rurkach.

A wracajac do tematu - u mnie podłogówka też będzie wszędzie. Na razie się nie wypowiadam, ale mam nadzieję, że wreszcie mi będzie ciepło :roll:

Grzesiek13
18-01-2007, 21:43
Grzesiu, napisz, jesli możesz, ile mniej więcej powinno wyjsć materiału (tzn. jaki jest jego koszt) podłogówki (Kisan) na m2 (nie mówię o rozdzielaczach, tylko o rurkach.



Masz wiadomość na priva.

sylwia13
19-01-2007, 09:24
koszt położenia podłogówki(mat + robocizna)

Sylwia skarbeńku ja jestem instalatorem :oops: wszystko robię więc sam.
Szczegóły to może na priva? jeśli chcesz.

To poproszę na priva :)

sylwia13
19-01-2007, 09:28
A co z panelami? Czytałam, że gorzej oddają ciepło. A nie wyobrażam sobie mieć płytki w pokojach :-? A może zamist w pokojach ogrzewania podłogowego zastosować ścienne?

SławekD
19-01-2007, 10:28
A co z panelami? Czytałam, że gorzej oddają ciepło. A nie wyobrażam sobie mieć płytki w pokojach :-? A może zamist w pokojach ogrzewania podłogowego zastosować ścienne?
My mamy panele na podłogówce i osobiście nie widzę żadnego w tym problemu ( panel laminowany 7 mm clasen ). Na jednej pętli mamy pnale (ok.3/4 powierzchni pętli ) i płytki gresowe (1/4 pow.), z pomiarów temp. wynikło że płytki są cieplejsze o 1st C od paneli.

Podobnie jak większość z was wypowiadajacych się w tym wątku jestem zdecydowanym zwolennikiem ogrzewania podłogowego :wink: choć mamy tylko podłogówkę w salonie z kuchnią łazienkach i wejściu.

Mam do was kilka pytań w temacie:
1. Czy wszyscy przed wykonawstwem robiliście projekt podłogówki z wyliczeniami przepływów itp, czy raczej zdawaliście się na doświadczenie instalatora robiącego od lat na oko (wiadomo że Grześ robił sam ele tez może zabrać głos :wink: ) ?
2. Czy macie tylko podłogówkę czy np w sypialniach macie też grzejniki - pomijam łazienki bo to raczej oczywiste 8) :wink: ?
3. Czy w sypialni może być tylk osama podłogówka ( mam na myśli stosunek pow. podłogi która oddaje ciepło do pow. pomieszczenia ) ?
4. Czy rurki macie wszędzie ( mam na mysli nawet pod meblami ) czy braliście pod uwagę gdzie i co będzie stało ?
Pozdrawiam

jabko
19-01-2007, 10:33
...

Mam do was kilka pytań w temacie:
1. Czy wszyscy przed wykonawstwem robiliście projekt podłogówki z wyliczeniami przepływów itp, czy raczej zdawaliście się na doświadczenie instalatora robiącego od lat na oko (wiadomo że Grześ robił sam ele tez może zabrać głos :wink: ) ?
2. Czy macie tylko podłogówkę czy np w sypialniach macie też grzejniki - pomijam łazienki bo to raczej oczywiste 8) :wink: ?
3. Czy w sypialni może być tylk osama podłogówka ( mam na myśli stosunek pow. podłogi która oddaje ciepło do pow. pomieszczenia ) ?
4. Czy rurki macie wszędzie ( mam na mysli nawet pod meblami ) czy braliście pod uwagę gdzie i co będzie stało ?
Pozdrawiam

1. Nie wiem jak wszyscy ale ja liczyłem sam bo instalator okazuje się jak na razie taką dupą że chyba nie dojdzie do kontraktu.
I o dziwo w wyliczeniach wychodzą rozstawy nawet 30cm (chocwcześniej myślałem że będzie co 10-15cm) ale wychodzą też 10cm.
Jak dla mnie to warto policzyc.
2. Ja robię z grzejnikami (na parterze 1 grzejnik, na poddaszu 4)
3. Oczywiscie. Musisz policzyć.
4. Nie. Pod meblami nie planuj rurek. W kuchni od razu licz powierzchnie bez mebli.
W salonie nie cuduj i fotela mozesz nie odliczać.

Instalatorem nie jestem :wink:

boguslaw
19-01-2007, 10:51
Grzeegorz13 pisze:


Niezdrowy jest jeszcze alkohol, palenie tytoniu, narkotyki i coś jeszcze
A porównywałaś do podłogówki spanie z głową obok gorącego grzejnika?


Kto montuje gorący grzejnik koło głowy?
Kto ma gorące grzejniki jak śpi?

Alkohol szkodzi? A ile dorosly czlowiek musi wypić, żeby to zauważyć?
Papierosy szkodzą? A ile dorosly czlowiek musi wypalić, żeby to samemu zauważyć?
Jedyny dowód to to ,że wszyscy tak mówią, razem z lekarzami.

Wszyscy powtarzają, ze podłogówka w sypialni szkodzi.
Skąd czererpią taką informację? Powtarzają plotkę?
Grzegorz13 w plotki nie wierzy.
Jeśli czegoś sam nie zauważył to znaczy, ze tego nie ma.....
Jemu podlogowka póki co nie zaszkodziła.
Grzegorz13 nie bój się rownież wirusów. Przecież coś tak małego nie może Tobie zaszkodzić.....

A jak może szkodzić podłogówka? Czy ktoś wogóle wie?

SławekD
19-01-2007, 11:04
A jak może szkodzić podłogówka? Czy ktoś wogóle wie?

Wiemy wiemy, po przeczytaniu niejednej Twojej wypowiedzi w temacie szkodliwości :wink:

Oj będzie ciekawie.... będzie :wink: skoro BOGUŚ dołączył 8)
Pozdrowionka

sSiwy12
19-01-2007, 11:08
A jak na dodatek, ja się dołączę - w tym temacie troll nr.1 :oops:

SławekD
19-01-2007, 11:10
A jak na dodatek, ja się dołączę - w tym temacie troll nr.1 :oops:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Witamy :wink:

długi
19-01-2007, 11:52
Zdążyłem :lol: :lol: :lol: !!???

sylwia13
19-01-2007, 11:58
Może ktoś orientuje się czy ogrzewanie ścienne jest droższe od podłogowego?

sSiwy12
19-01-2007, 12:23
Teoretycznie koszt wykonania 1m2 powinien być taki sam.
Pozdrawiam.

Grzesiek13
19-01-2007, 12:34
O Bogusławie - witaj.
Nic Ci nie będę prawił, bo dojdzie do jatki :lol: :lol: :lol:
Poznaj siłę spokoju :wink:

SławekD
19-01-2007, 12:35
Zdążyłem :lol: :lol: :lol: !!???

Dajcie juz spokój :wink:
Bo mnie już brzuch boli :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink:

SławekD
19-01-2007, 12:41
A wracając do tematu :wink:

Czy meble macie na wysokich nóżkach ? Pytam bo my nie mamy a ostatnio sięgałem coś tam z kanapy ze skrzyni i było tam w środku wyczuwalnie ciepło i tak mnie to właśnie zastanowiło że przeca cały tzw "wypoczynek" zajmuje dość dużą pow. grzewczą i tak medytuję czy gdyby ta kanapa i fotele były na nóżkach to czy coś by to odczuwalnie zmieniło :roll: ? Jakie macie meble ?



2. Ja robię z grzejnikami (na parterze 1 grzejnik, na poddaszu 4)

I tu jestem bardzo ciekaw jak będziesz tym układem sterował :wink:
Jak możesz napisz kilka słow ( pow. podłogówki moc grzejnika, sterownie !!! itp )

Grzesiek13
19-01-2007, 12:48
Sławek Napewno coś by było cieplej, ale może to być nieodczuwalna drobnostka.
Niech się Bogusław wypowie- On jako lekarz i producent Regulusów napewno ma stosowne obliczenia.

Dobra, już przestaję :wink:

SławekD
19-01-2007, 12:50
Sławek Napewno coś by było cieplej, ale może to być nieodczuwalna drobnostka.
Niech się Bogusław wypowie- On jako lekarz i producent Regulusów napewno ma stosowne obliczenia.

Dobra, już przestaję :wink:
No :wink: i przeproś ładnie :wink:

TomcioB
19-01-2007, 12:52
Witam

Czy są jakieś ogólnie dostępne programy komputerowe do samodzielnego wyliczenia podłogówki, tzn. długości pętli, przekroju itd ??

Czy osoba nie będąca profesjonalnym instalatorem (czyli ja :oops: ) może zrobić coś samodzielnie przy podłogówce, żeby zminimalizować koszty jej położenia.
Miałem na mysli coś wiecej niż położenie folii i styropianu na podłodze np położenie pętli i podłączenie rozdzielacza, czy raczej może to spowodować poźniejsze trudności z uruchomieniem instalacji.

Wiem, że wszystko można spartolić, ale dwóch lewych rąk nie mam, wiele potrafię zrobić, albo myślę, że potrafię :) . Czy to wystarczy, żeby się wogóle za to zabierać.

Będę wdzięczny za namairy i linki na wszelkie przydatne materiały szkoleniowe i poglądowe

Pozdrawiam

Grzesiek13
19-01-2007, 12:54
Sławek Napewno coś by było cieplej, ale może to być nieodczuwalna drobnostka.
Niech się Bogusław wypowie- On jako lekarz i producent Regulusów napewno ma stosowne obliczenia.

Dobra, już przestaję :wink:
No :wink: i przeproś ładnie :wink:

Sławek czy ja jestem złośliwy? :lol: :lol: :roll:

SławekD-żonka
19-01-2007, 12:57
Jakie macie meble ?
Nie wiem jak inni - choć się domyślam :wink: - ale ja mam identyczne jak Twoje 8) :o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Przepraszam, nie mogłam się opanować :lol:

Grzesiek13
19-01-2007, 13:00
Grzeegorz13 pisze:


Niezdrowy jest jeszcze alkohol, palenie tytoniu, narkotyki i coś jeszcze
A porównywałaś do podłogówki spanie z głową obok gorącego grzejnika?


Kto montuje gorący grzejnik koło głowy?
Kto ma gorące grzejniki jak śpi?

Alkohol szkodzi? A ile dorosly czlowiek musi wypić, żeby to zauważyć?
Papierosy szkodzą? A ile dorosly czlowiek musi wypalić, żeby to samemu zauważyć?
Jedyny dowód to to ,że wszyscy tak mówią, razem z lekarzami.

Wszyscy powtarzają, ze podłogówka w sypialni szkodzi.
Skąd czererpią taką informację? Powtarzają plotkę?
Grzegorz13 w plotki nie wierzy.
Jeśli czegoś sam nie zauważył to znaczy, ze tego nie ma.....
Jemu podlogowka póki co nie zaszkodziła.
Grzegorz13 nie bój się rownież wirusów. Przecież coś tak małego nie może Tobie zaszkodzić.....

A jak może szkodzić podłogówka? Czy ktoś wogóle wie?


Dobra Boguś!!!!
Pytasz kto montuje gorący grzejnik koło głowy?
Odpowiedź jest prosta: grzejnik jest zamontowany pod oknem do którego dostawiono łóżko, i zdarza się, że grzejnik jest w pobliżu głowy śpiącego.
Na poważnie Boguś, masz może jakieś dane dot. szkodliwości podłogówki, rzuć jakieś konkrety.

SławekD
19-01-2007, 13:14
Sławek Napewno coś by było cieplej, ale może to być nieodczuwalna drobnostka.
Niech się Bogusław wypowie- On jako lekarz i producent Regulusów napewno ma stosowne obliczenia.

Dobra, już przestaję :wink:
No :wink: i przeproś ładnie :wink:

Sławek czy ja jestem złośliwy? :lol: :lol: :roll:
Hm :lol: :lol: :lol: 8) 8) :wink: :wink: :roll: :roll:



Jakie macie meble ?
Nie wiem jak inni - choć się domyślam :wink: - ale ja mam identyczne jak Twoje 8) :o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Przepraszam, nie mogłam się opanować :lol:
I się wydało 8)

W temacie obliczeń .... jeśli ktoś by podsyłał koledze na priva śkiś programik czy inne materiały to ja tez poproszę.
Właśnie trafiłem na coś takiego (http://www.instalpol.com.pl/ogrzewanie.php?nr_str=54) gdzie jako temp max podłogi określona jest jako 31 st C. Z tematu "pokrewnego" :wink: jeśli dobrze pamiętam przewijało się 29 st C.
Czyli jaka niby jest ta graniczna ?

BOGUSŁAW
Wg Ciebie jaka powinna być max temp podłogi by nie wpływała ona w jakikolwiek szkodliwy sposób na nasz organizm ? I jeśli mogę to dodam że nie bierzmy pod uwagę stałego-ciągłego przebywania tylko normalne czyli mam na myśli każdego zwykłaego pracusia wracającego popołudniem do domu.
I co by nie było śkiś niedomówień pytam całkiem poważnie.

Grzesiek13
19-01-2007, 13:27
Sławek temperatura podłogi winna wynosić 27-29 st. C, a w łazienkach czy strefach brzegowych do 35.

Bogus podtrzymuję pytanie o szkodliwość podłogówki, w przeciwieństwie do nieszkodliwości regulusów.

sSiwy12
19-01-2007, 13:56
Sławek, nie ma sprzeczności w podawanych max. dopuszczalnych temperaturach podłogi. Podłoga o temperaturze 29 stopni celcjusza - na podstawie badań (w tym klinicznych), doświadczeń i wiedzy dostepnej dzisiaj - nie stwarza ryzyka dla zdrowia, zwiazanego z przebywaniem w takim otoczeniu, w sposób ciągły w czasie nie mniejszym niż 8 godzin, dla osoby ubranej, wykonujacej lekką prace biurową. Zgodnie ze specyfiką liczenia stopnia "niezadowolenia populacyjnego", zmniejszono ja od wyników otrzymanych o 5%. Bazą było własnie owe 31 stopni.

Grzesiek13
19-01-2007, 14:00
SSiwy i tak Cię Bogus skrytykuje. :evil:

sSiwy12
19-01-2007, 14:04
Mnie raczej nie :D Bo nie ja jestem autorem tych stwierdzeń :lol:

SławekD
19-01-2007, 14:12
Dziękuje za odpowiedź.
Do poniedziłku panowie i nie tylko :wink:
Tylko się tu nie pobijcie 8)

boguslaw
19-01-2007, 14:13
Ten się naprawdę śmieje, kto się śmieje ostatni.....

Wszystko zostało powiedziane w wątku :
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84616&highlight=regulus+regulusy

Nie będę się powtarzał. Kto chciał wyczytać odpowiedź, ten ją wyczytał.

Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynnikow usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.
Jako lekarz mówię to z całą odpowiedzialnością.

I żadne zaklinanie rzeczywistości tu nie pomoże Panowie Mądrusie.


Co Ty produkujesz Grzegorz13, co Ty produkujesz? Zastanów Ty się?

Grzesiek13
19-01-2007, 14:48
Bogusław Swoimi Regulusami to faktycznie podnosisz ciśnienie. Nierozumiem, po CI w domu podłogówka - dla szpanu czy dla "teściowej"?
Buguś czy Ty zawsze musisz promować regulusy, do bólu?
Życze szczęścia, bo sie wykończe na nadciśnienie od podłogówki.

boguslaw
19-01-2007, 15:10
Z regulusami kolego to Ty sam wyskoczyłeś.
Już nie pamiętasz?
A propos. Twoja żona nadal nimi handluje?

Jak Kuba Bogu ...
Stres to również czynnik (obok podłogowki) uspoosabiajacy do rozwoju choroby nadciśnieniowej. Również palenie tytoniu, otyłość i kilka innych...

Podłogówka jest całkiem miła tam, gdzie ją dałem: włazienkach, toaletach, kuchni i sypialni. Oczywiście oprócz głównego źrodła ciepła jakim są grzejniki.
Ogólnie około 25% powierzchni domu. I wystarczy.

Grzesiek13
19-01-2007, 15:15
Z regulusami kolego to Ty sam wyskoczyłeś.
Już nie pamiętasz?
A propos. Twoja żona nadal nimi handluje?

Jak Kuba Bogu ...
Stres to również czynnik (obok podłogowki) uspoosabiajacy do rozwoju choroby nadciśnieniowej. Również palenie tytoniu, otyłość i kilka innych...

Podłogówka jest całkiem miła tam, gdzie ją dałem: włazienkach, toaletach, kuchni i sypialni. Oczywiście oprócz głównego źrodła ciepła jakim są grzejniki.
Ogólnie około 25% powierzchni domu. I wystarczy.

Tak handluje i robi wszystko aby ich nikt nie kupił :lol: :lol: :lol: Miała też promocje, że do każdego grzejnika panelowego trzy regulusy gratis, ale panelowe się przestawały sprzedawać w tej promocji.

boguslaw
19-01-2007, 15:20
Rozumiem.....
Zazdrość straszna rzecz.....

Grzesiek13
19-01-2007, 17:04
Tego szajsu bym darmo nie chciał.
A regulusa to sprzedawano chyba 2 sztuki w roku, i nie dlatego, że w Krakowie ciężki rynek.

SNCF
19-01-2007, 17:26
...

dominikams
19-01-2007, 17:36
Wg Ciebie jaka powinna być max temp podłogi by nie wpływała ona w jakikolwiek szkodliwy sposób na nasz organizm ?

Przeczytałam" na orgazm" :lol: :lol: :lol: (pierwsza myśl - rezygnuję z podłogówki!)
:wink: :lol:

dominikams
19-01-2007, 17:38
Słuchajcie, a jak wiem dokładnie, gdzie bedą stały kanapy i łóżka w sypialniach, to tam nie robić podłogówki?

SNCF
19-01-2007, 17:44
...

sSiwy12
19-01-2007, 17:57
Ogólnie rzecz biorąc sa trzy "szkoły" w tym zakresie i co ciekawe wszystkie bazują na tym samym - samoregulacji podłogówki:
1. Robi się wszedzie, bo samoregulacja podłogówki spowoduje, że nawet pod meblami temperatura bedzie "prawie" taka sama jak w "reszcie" podłogówki, bo czynnik grzewczy w pewnym momencie przestaje oddawać ciepło i to jest prawda.
2. Nie robi sie pod meblami, bo samoregulacja podłogówki spowoduje, że pod meblami temperatura będzie tylko nieznacznie mniejsza - czynnik grzewczy bedzie sie starał "wyrównać" różnicę temperatur i to tez jest prawdą.
3. Pod meblami robi się większe odległości miedzy rurkami, bo samoregulacja .... co również odpowiada prawdzie.
W każdym tym przypadku "szkole" efekt "zużycia" energii bedzie praktycznie taki sam, bo samoregulacja i dodatkowo bezwładność (którą można również cytować w "szkołach") .......
Każda z tych szkół jest dobra, ale co bedzie jak zechcesz zmienić "umeblowanie"?
W 1 "szkole" nic, w drugiej i trzeciej mogą wystapić "chwilowe" różnice w temperaturze podłogi.
Pozdrawiam.

Ps. To co proponuje SNCF jest najrozsądniejsze - masz trzy szkoły w jednym rozwiazaniu.

Grzesiek13
19-01-2007, 17:59
Wg Ciebie jaka powinna być max temp podłogi by nie wpływała ona w jakikolwiek szkodliwy sposób na nasz organizm ?

Przeczytałam" na orgazm" :lol: :lol: :lol: (pierwsza myśl - rezygnuję z podłogówki!)
:wink: :lol:

Zaraz dojdziemy do specjalizacji Bogusława :wink:

boguslaw
19-01-2007, 18:01
Tego szajsu bym darmo nie chciał.
A regulusa to sprzedawano chyba 2 sztuki w roku, i nie dlatego, że w Krakowie ciężki rynek.

No to mamy jasność. :lol:
Nie trzeba tak bylo od razu?


pozatym co tu duzo mowic społeczeństwo na szczescie wie jacy są "lekarze"

Zatem proponuję: "gdy trwoga wtedy prosto do Boga" :P :P
I dla kogo lekarze tak ciężko harują, biorąc często po piętnaście dyżurów miesięcznie?
Nie warto... sześć lat ciężkich studiów, dwa lata stażu, specjalizacja - jedynka, dwójka, kursy.....
dla SNCF-a nie warto było. Dla SNCF-a wszyscy to lapówkarze i wydrwigrosze.
Niech idzie do znachora lub radiestety.....

Grzesiek13
19-01-2007, 18:10
Tego szajsu bym darmo nie chciał.
A regulusa to sprzedawano chyba 2 sztuki w roku, i nie dlatego, że w Krakowie ciężki rynek.

No to mamy jasność. :lol:
Nie trzeba tak bylo od razu?


pozatym co tu duzo mowic społeczeństwo na szczescie wie jacy są "lekarze"

Zatem proponuję: "gdy trwoga wtedy prosto do Boga" :P :P
I dla kogo lekarze tak ciężko harują, biorąc często po piętnaście dyżurów miesięcznie?
Nie warto... sześć lat ciężkich studiów, dwa lata stażu, specjalizacja - jedynka, dwójka, kursy.....
dla SNCF-a nie warto było. Dla SNCF-a wszyscy to lapówkarze i wydrwigrosze.
Niech idzie do znachora lub radiestety.....


Bogusław nie przesadzaj, za dyżury otrzymujesz wynagrodzenie. A co do pracy to są też i tacy co pracują po 16-20 godzin na dobę i robią z tego ceregieli w stylu 5 lat studiów+staże+specjalizacja+kursy specjalistyczne+.....
Bogusław każdy szanuje swoja pracę i równie cięzko pracuje na chlebek.
SNCF troszkę przesadził z tymi łapówkarzami, bo są i porządni w tej branży do których sie Ty zaliczasz.
Boguś wyluzuj.

boguslaw
19-01-2007, 18:15
Grzegorz13 pisze:


Zaraz dojdziemy do specjalizacji Bogusława

Czyżby Grzegorz13 miał jakieś kompleksy? :roll:
A może byłoby lepiej by nie szukał zaczepek personalnych niemal od początku wątku tylko skupił się na jego temacie ?

boguslaw
19-01-2007, 18:19
SNCF troszkę przesadził z tymi łapówkarzami, bo są i porządni w tej branży do których sie Ty zaliczasz.
Boguś wyluzuj.

SNCF wszystkich lekarzy wsadził do jednego wora.
Stawka za dyżur wychodzi 8 PLN/godz. Pracowałbyś za takie pieniądze kosztem rodziny?
Jak pracujesz w szpitalu dyżury masz obowiazkowo.





Za późno koleżko.....

Grzesiek13
19-01-2007, 18:50
SNCF troszkę przesadził z tymi łapówkarzami, bo są i porządni w tej branży do których sie Ty zaliczasz.
Boguś wyluzuj.

SNCF wszystkich lekarzy wsadził do jednego wora.
Stawka za dyżur wychodzi 8 PLN/godz. Pracowałbyś za takie pieniądze kosztem rodziny?
Jak pracujesz w szpitalu dyżury masz obowiazkowo.





Za późno koleżko.....


Boguś troszkę chumoru zawsze się przyda. Podejdź troszkę na luzie w pewnych tematach. Sprawa regulusów jest tu wszystkim znana, a w szczególności Twój niezmordowany zapał w ich promowanie.
Twierdzisz, że podłogówka może powodować takie czy inne kwestie chorobowe ( nadciśnienie), tyle, że wszyscy zainteresowani by chcieli dowiedzieć się o jakiś przeprowadzonych badaniach, innych dowodach.
Boguś ja u siebie i wielu moich klientów nie zauważyło zmian zdrowotnych u siebie ( nadciśnienie?), aogrzewania podłogowe mają od nastu lat.

boguslaw
19-01-2007, 19:14
Mam bardzo dobre poczucie humoru.
Ty natomiast przegiąłeś.....

Nie promuję regulusów lecz próbuję obalać mity na ich i nie tylko na ich temat.
Okazywało się bowiem zazwyczaj, że większość ich krytyków nigdy ich nie widziało fizycznie nie mówiąc o dłuższej obserwacji ich podczas pracy.

Protestuję przeciwko bezkrytycznemu i jednostronnemu stawianiu wielu tez.
Na tezy skrajne jednostronne , formułuję skrajne antytezy, rownież jednostronne.

Znam stan wiedzy i poziom samozadowolenia wielu "insztalatorów".
Wiem jak trudno jest im si,e przyzna c do własnej niewiedzy czy też swojego nawet najoczywistszego błędu......

Nie lansuję tezy o chorobotwórczości lecz wskazuję na jej potencjalne działanie we wskazanym kierunku.
Czynniki ryzyka nakładają się wzajemnie. Na plan pierwszy wysuwają się czynniki modne. O niektórych zapomina się lub się ich nie zauważa.


ja u siebie i wielu moich klientów nie zauważyło zmian zdrowotnych u siebie ( nadciśnienie?), aogrzewania podłogowe mają od nastu lat.

A jakie są Panie kolego pierwsze objawy nadciśnienia?

1950
19-01-2007, 19:25
znowu się zaczyna :o :evil: :cry:

jabko
19-01-2007, 19:54
...

Przeczytałam" na orgazm" :lol: :lol: :lol: (pierwsza myśl - rezygnuję z podłogówki!)
:wink: :lol:
Domińka :lol:
Czyzbys zaliczała się do tych 10% szcześliwych kobiet o których pisze Bravo Girl :lol:

Aga - Żona Facia
19-01-2007, 19:57
dyskutujecie bez sensu

jabko
19-01-2007, 20:01
O wypraszam sobie !! :evil:

Orgazm Domisi jest bardzo ważny :lol:

casandra75
19-01-2007, 20:11
Dajcie spokój :-? Gdyby podłogówa rzeczywiście byłaby taka niezdrowa w codzienej eksploatacji to napewno tyle osób by jej nie zakładalo, a skoro nie ma rzeczywistych dowodów które by na 95 % potwierdzały iz jest to niezdrowe i ze od niej sie nie umiera - to nadaje sie do zainstalowania :wink: no tak czy nie . Skłaniam sie do tego by zainstalowac pod. w całym domu , wydam więcej kasy niż na instalację mieszna ale pózniej będę płacic mniej za ogrzewanie .No tak czy nie? A Panowie Czasami zachowujecie sie jak dzieci :wink: :D Pozdrawiam

dominikams
19-01-2007, 20:40
Domińka :lol:
Czyzbys zaliczała się do tych 10% szcześliwych kobiet o których pisze Bravo Girl :lol:

eeee..... nie czytam Bravo Girl :oops:
Czyli jakich?

1950
19-01-2007, 20:40
Dajcie spokój :-? Gdyby podłogówa rzeczywiście byłaby taka niezdrowa w codzienej eksploatacji to napewno tyle osób by jej nie zakładalo, a skoro nie ma rzeczywistych dowodów które by na 95 % potwierdzały iz jest to niezdrowe i ze od niej sie nie umiera - to nadaje sie do zainstalowania :wink: no tak czy nie . Skłaniam sie do tego by zainstalowac pod. w całym domu , wydam więcej kasy niż na instalację mieszna ale pózniej będę płacic mniej za ogrzewanie .No tak czy nie? A Panowie Czasami zachowujecie sie jak dzieci :wink: :D Pozdrawiam
masz rację casandra75 :lol:

boguslaw
19-01-2007, 20:54
W zdecydowanej, przytłaczajacej większości instalacji robi się ogrzewanie mieszane lub czysto grzejnikowe.

Powiedz 1950, kim jesteś z zawodu?
Pwiesz 1950 z czystym sumieniem, że ogrzewanie podłogowe w żadnym przypadku nikomu nie zaszkodzi?

casandra75
19-01-2007, 20:59
Powiedzcie czy sa przytłacajace dowody na to iż ludzie umieraja od podłogówki?

arluka
19-01-2007, 21:01
A mnie bardziej interesuje CO położyć w sypialniach na podłogę, żeby mogła być podłogówka. No bo chyba nie kafle w całym domu...

dominikams
19-01-2007, 21:02
Chyba jeszcze nikt nie umarł :roll:
A jak umarł, to już nie powie... :wink:

1950
19-01-2007, 21:08
widzisz bogusław podłogówka jak każda inna rzecz może zaszkodzić,
gorzoła w nadmiarze też szkodzi,
podłogówka i powtarzam to na tym forum jak mantrę, będzie szkodzić gdy będzie źle zrobiona,

poświęć dla mnie czas, dużo czasu i prześledź moje posty od początku,
pod 1950 oraz 1950 jako gość, (bo po tym jak redakcja mnie zbanowała to już nie przywrócili poprzednich postów) powinno tego być w sumie około 3 tyś,

jeśli w którymś z postów na temat podłogówki napisałem, że w każdym przypadku podłogówka jest cacy to jestem gotowy zjeść myszkę,
zawsze pisałem o temperaturach maksymalnych podłogi i o wyliczaniu podłogówki,

jeżeli będzie zrobiona zgodnie z zasadami sztuki to na pewno będzie bardzo dobrym, lepszym od grzejników sposobem ogrzewania,

dlaczego napisałem bardzo dobrym a nie najlepszym,
uważam bowiem, że ścienne jest lepsze od podłogówki,
ale to jeszcze jest rarytas,

co do zawodu,
jestem technikiem instalacji sanitarnych, wykonawcą prowadzącym własną firmę, wykonującym różne śmieszne instalacje,
acha, poza wszystkimi uprawnieniami, mam jeszcze papiery mistrzowskie w zawodzie,

usatyfakcjonowałem Cię?

dominikams
19-01-2007, 21:10
A mnie bardziej interesuje CO położyć w sypialniach na podłogę, żeby mogła być podłogówka. No bo chyba nie kafle w całym domu...

Ja pewnie bedę miała linoleum:
http://www.forbo-flooring.pl/framework/DesktopDefault.aspx?menu_id=1409

1950
19-01-2007, 21:15
w zasadzie możesz położyć wszystko,
panele, drewno egzotyczne, wykładziny,
warunek, wymienione materiały muszą być przeznaczone do podłogówki

boguslaw
19-01-2007, 21:53
Pewnie.
1950. Pisałeś kiedyś, że pracowaleś w górnictwie do emerytury?
Czyż nie tak?


podłogówka i powtarzam to na tym forum jak mantrę, będzie szkodzić gdy będzie źle zrobiona,


A ja Ci powiem swoją mantrę:
Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić a w bardzo wielu sytuacjach może rozwój chorób krążęniowych przyspieszyć.
I mówię to jako lekarz.
Moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe daje mi takie prawo.
I możesz być profesorem zwyczajnym od instalacji a ja swojego zdania, ktorego jestem pewien nie zmienię. :roll:
I jeśli twierdzisz ,że wystarczy dobrze wykonać podlogówkę by wszystko było cacy to nie jesteś dla mnie wiarygodny, bo jako laikowi w dziedzinie bezpieczeństwa zdrowotnego przy Twoim braku znajomości mechanizmów etiologii i epidemiologii schorzeń tak twierdzić Ci po prostu nie wolno.

WojtekSz
19-01-2007, 22:02
Wiem, że wszystko można spartolić, ale dwóch lewych rąk nie mam, wiele potrafię zrobić, albo myślę, że potrafię :) . Czy to wystarczy, żeby się wogóle za to zabierać?

to jest realistyczna wypowiedź: prawda jest taka, że obliczenia podłogówki to żadna wielka filozofia ale też i taka, że jesli sie pomylisz to praktycznie nie masz mozliwości tegio skorygować. To jedna z tzw robót zakrytych. Stąd moja rada - skorzystaj z projektanta z doświadczeniem ireferencjami - to zaoszczędzi Ci wiele kłopotów. Ja tak zrobiłem i teraz ciesze sie bo wiem, że wszystko ma szanse działac OK.
Naprawde po zabetonowaniu tych rurek staja sie cholernie trudno dostepne :)
pozdrawiam

1950
19-01-2007, 22:17
[quote="boguslaw"]Pewnie.
1950. Pisałeś kiedyś, że pracowaleś w górnictwie do emerytury?
Czyż nie tak?

ależ oczywiście, nie wypieram się tego,
ale jedno drugiego nie wyklucza,
i to co napisałem jest szczerą prawdą,
chcesz, przeskanuję Ci moje papiery,

fotograf
19-01-2007, 22:48
A ja Ci powiem swoją mantrę:
Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić a w bardzo wielu sytuacjach może rozwój chorób krążęniowych przyspieszyć.
I mówię to jako lekarz.


a w wielu innych przypadkach, może opóźnić choroby układu oddechowego, alergiczne itd.
każdy kij ma 2 końce
jak elektyfikowali wioski to też niektórzy protestowali
jak wchodziły telewizory kolorowe też było to samo
dobrze zrobiona podłogówka nie szkodzi więcej niz siedzenie przed monitorem :-)

Pozdrawiam

Mice
19-01-2007, 22:57
Bogusław, sorry ale dajesz się wpuszczać jak dziecko.
Dzisiejszej nocy, gdybym był chory na serce to bym zszedł na zawał jak walnęło w okna, ale czy to znaczy, że wiatr szkodzi na zdrowie :lol:

1950, nie każdy wie jaki obowiązuje wiek emerytalny w gónictwie więc chyba musisz poinformować :wink:

A dla reszty, proszę nie podpuszczać :D

boguslaw
19-01-2007, 23:01
dobrze zrobiona podłogówka nie szkodzi więcej niz siedzenie przed monitorem




w wielu innych przypadkach, może opóźnić choroby układu oddechowego, alergiczne itd.


No proszę. Jest medyczny autorytet.
Czyżbyś skończył akademię?
No to podyskutujmy.

boguslaw
19-01-2007, 23:08
No to dawaj fotograf !

Jak się ma podwyższona temperatura okolicy kończyn dolnych do wzmożenia przepływów poprzez układ żylny powierzchniowy?

Jak się ma wzmożony przepływ poprzez naczynia tętnicze powierzchniowe kończyn dolnych do wzrostu oporów przepływu na obwodzie i co za tym idzie do wzrostu ciśnienia rozkurczowego krwi ?

Co to znaczy "opóźnić choroby układu oddechowego?" :o i alergiczne :o

boguslaw
19-01-2007, 23:15
Dzisiejszej nocy, gdybym był chory na serce to bym zszedł na zawał jak walnęło w okna,

mice na zawał nie umiera się ze strachu tylko z powodu długotrwałego lub trwałego zamknięcia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. Zawał jest to proces rozwijającej się martwicy mięśnia sercowego wskutek niedokrwienia
mięsnia poza miejscem niedrożności.
Ze strachu wskutek zużycia adrenaliny umierają np. małpy, ktore zoczą węża......

fotograf
19-01-2007, 23:18
No to dawaj fotograf !

Jak się ma podwyższona temperatura okolicy kończyn dolnych


weź znajdz kogoś, kto ma zrobioną dobrze podłogówke i temperatura podłogi nie przekracza 25-28 stopni - jak już znajdziesz to kup 15 termometrów i powieś na ścianie co 10 cm od podłogi w góre
potem napisz co widziałeś

Pozdrawiam

sSiwy12
19-01-2007, 23:20
A ile stopni celcjusza wynosi "podwyższona temperatura" ? W tym tkwi rozwiązanie 8) Nigdy, mimo wielu zapytań w tym zakresie nie odpowiedziałeś :lol:

fotograf
19-01-2007, 23:25
A ile stopni celcjusza wynosi "podwyższona temperatura" ? W tym tkwi rozwiązanie 8) Nigdy, mimo wielu zapytań w tym zakresie nie odpowiedziałeś :lol:

przecież jak podłogówka ma nawet 30 w porywach a nogi 36,6 no to jest podwyższona :-)

boguslaw
19-01-2007, 23:26
Nie pleć znowu bzdur sSiwy. :evil:
Odpowiadałem kilka razy, tylko nie potrafisz lub nie chcesz zrozumieć.
To już nie jest moja wina.
Każdy człowiek jest inny.
Każdy też ma inny aktualny stan serca, naczyń.
Ludzie mają też różną wagę.
Są rozmaicie ubrani.

Pdałem definicję podwyższonej, szkodzącej temperatury w możliwie najszerszym stopniu uniwersalną.
Podałem ja kilka razy.
Poszukaj ją sobie.. :evil:

boguslaw
19-01-2007, 23:29
Szkoda się fotograf powtarzać. Tłumaczyłem to bardzo, bardzo powoli i bardzo dokladnie.....
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84616&highlight

fotograf
19-01-2007, 23:35
Szkoda się fotograf powtarzać. Tłumaczyłem to bardzo, bardzo powoli i bardzo dokladnie.....
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84616&highlight

wytłumacz jak podłoga o temperaturze 30 stopni podniesie temperature nóg, które mają 36,6 stopni a dostaniesz nobla z fizyki...

dla mnie eot

sSiwy12
19-01-2007, 23:56
Przewrotnie. Instalacja elektryczna jest szkodliwa dla zdrowia, a nawet życia. I nie muszę tu stawiać autorytetu lekarskiego aby to potwierdzić, bo każdy słyszał lub zna co najmniej jeden taki przypadk. Twierdzenie takie jest tylko wtedy prawomocne, jeśli dodamy do tego stwierdzenie "źle wykonana" i "może być".
Co do "podwyższonej temperatury" nigdy nie podałeć w "stopniach celcjusza" tylko kwitujęc "kiedy system termoregulacji człowieka przechodzi w stan awaryjny", a na pytanie kiedy przechodzi w taki stan odpisywałeś "kiedy jest podwyższona temperatura". Zaznaczam, że nie są to Twoje cytaty dosłowne.

Moim zdaniem można określić, że system termoregulacji człowieka przechodzi w stan "awaryjny" w zakresach temperatur, których nie możemy określić jako komfortowe - czyli inaczej jeśli człowiek znajduje sie w mikroklimacie zimnym lub goracym - z zastrzeżeniem, że są to wartości osobnicze. Mam rację?

Tak na marginesie. Epitety, którymi mnie co jakiś czas obrzucasz spływają po mnie i nie zniże sie do Twojego poziomu :wink:

sSiwy12
20-01-2007, 00:01
Gwoli sprawiedliwości. Fotograf - przykład z termometrami jest zły. Wisząc na ścianie "przekłamują" i to znacznie. Jest metoda pomiarowa i okreslone zasady pomiaru rozkładu temperatur w pomieszczeniu. Najprościej (najbardziej przybliżona) bedzie temperatura mierzona na środku pokoju termometrami podwieszonymi.

Gościk
20-01-2007, 00:08
Szkoda się fotograf powtarzać. Tłumaczyłem to bardzo, bardzo powoli i bardzo dokladnie.....
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84616&highlight

wytłumacz jak podłoga o temperaturze 30 stopni podniesie temperature nóg, które mają 36,6 stopni a dostaniesz nobla z fizyki...

dla mnie eot
to nie ma podnosić kurcze blade temperatury nóg, chyba , ze chcesz mieć tzw. gorączkę. To ma oddawać ciepło to otoczenia z niższą temperaturą.

Grzesiek13
20-01-2007, 06:23
Mam bardzo dobre poczucie humoru.
Ty natomiast przegiąłeś.....

Nie promuję regulusów lecz próbuję obalać mity na ich i nie tylko na ich temat.
Okazywało się bowiem zazwyczaj, że większość ich krytyków nigdy ich nie widziało fizycznie nie mówiąc o dłuższej obserwacji ich podczas pracy.

Protestuję przeciwko bezkrytycznemu i jednostronnemu stawianiu wielu tez.
Na tezy skrajne jednostronne , formułuję skrajne antytezy, rownież jednostronne.

Znam stan wiedzy i poziom samozadowolenia wielu "insztalatorów".
Wiem jak trudno jest im si,e przyzna c do własnej niewiedzy czy też swojego nawet najoczywistszego błędu......

Nie lansuję tezy o chorobotwórczości lecz wskazuję na jej potencjalne działanie we wskazanym kierunku.
Czynniki ryzyka nakładają się wzajemnie. Na plan pierwszy wysuwają się czynniki modne. O niektórych zapomina się lub się ich nie zauważa.


ja u siebie i wielu moich klientów nie zauważyło zmian zdrowotnych u siebie ( nadciśnienie?), aogrzewania podłogowe mają od nastu lat.

A jakie są Panie kolego pierwsze objawy nadciśnienia?

Boguś my instalatorzy przeciwdziałamy nadciśnieniu montując naczynia przeponowe, zawory bezpieczeństwa,regulatory ciścienia, reduktory ciśnienia.
Co do praktyk niektórych lekarzy bym się wolał nie wypowiadać :evil: :evil: :evil:

WojtekSz
20-01-2007, 07:37
przepraszam, że tak późno ale musze się bronic tzn szukac argumentów potwierdzającym mnie w przekonaniu, że dobrze zrobiłem instalując podłogówkę w całym domu :) ( to taki mechanizm znany pod hasłem 'każda sójka...)

wszystkie dalsze wywody przy założeniu poprawnie zbudowanego i ocieplonego domu (ocieplenie scian 15cm wełna, podłoga i sufit odpowiednio więcej) i poprawnie wyregulowanej podłogówki (temp pow podłogi nie przekraczająca 26C a w strefach brzegowych i łazienkach 30C).



Jak się ma podwyższona temperatura okolicy kończyn dolnych do wzmożenia przepływów poprzez układ żylny powierzchniowy?


zdefiniuj 'podwyższona'. Zasadniczo podwyższenie odczuwalne przez organizm powoduje rozszerzenie naczyń (spadek oporów przepływu) ...



Jak się ma wzmożony przepływ poprzez naczynia tętnicze powierzchniowe kończyn dolnych do wzrostu oporów przepływu na obwodzie i co za tym idzie do wzrostu ciśnienia rozkurczowego krwi ?

...przez co spada ciśnienie w reszcie układu hydraulicznego

Oczywiście pod warunkiem, że układ autoregulacji temperatury osobnika zauwazy te zmianę (tzn osobnik nie jest ubrany w osłonke adiabatyczna zwana w środowisku jako spodnie ew kapcie ) i pod warunkiem, ze nie ma innego (zmodyfikowanego doswiadczeniem) programu sterowania (ciała ludzkie posiada takie zdolności co bywa niekiedy zwane odruchami bezwarunkowymi).

ciepła podłoga w domu nieco przypomina ciepła polane w lesie ew ciepły piasek na plazy (no moze jest nieco chłodniejsza)


fotograf

wytłumacz jak podłoga o temperaturze 30 stopni podniesie temperature nóg, które mają 36,6 stopni a dostaniesz nobla z fizyki...
to jest dośc proste bo temp ciała ludzkiego jest mierzona w pewnych okreslonych miejscach (przez wzgląd na niel;etnich nie bede suie tutaj rozpisywał :wink:) a odkryta powierzchnia nogi ma tak naprawde różne temperatury w zaleznosci od bilansu cieplengo skóry tzn temp otoczenia, szybkości oddawania ciepła i zdolnosci dostarczania ciepła przez organizm. Dośc często ta temp jest sporo niższa niz 30C. Co skądinąd bywa wykoerzystywane przez organizm do chłodzenia procesora i pompy :)

bogusław:

A jakie są Panie kolego pierwsze objawy nadciśnienia?
zazwyczaj to wiek, rosnący brzuszek, uprawianie intensywnych sportów przed televizorem i czetych spocerów do lodówki
tzn wszystkich powodów dla których nasza pompa moze sobie mniej pracowac a w układzie odkładac się kamień.


Nie lansuję tezy o chorobotwórczości lecz wskazuję na jej potencjalne działanie we wskazanym kierunku.
Czynniki ryzyka nakładają się wzajemnie. Na plan pierwszy wysuwają się czynniki modne. O niektórych zapomina się lub się ich nie zauważa.
czytając Twoje posty mozna by odniesc wrażenie że się nieco nawet zaperzyłes w swoich zapędach. Czy wiesz, że to tez podnosi ciśnienie :wink:?

pozdrawiam

boguslaw
20-01-2007, 08:32
Szkoda się powtarzać. Groch o ścianę.
Tłumczylem bardzo. bardzo powoli i bardzo bardzo dokladnie... :lol: :lol:
Wasze komentarze są najlepszą miarą Waszej wiedzy.
Chcecie to brać "na chłopski rozum"
I tu leży błąd.
Poczytajcie. Tam wszystko pisze.......


http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84616&highlight

boguslaw
20-01-2007, 08:45
Nie lansuję tezy o chorobotwórczości lecz wskazuję na jej potencjalne działanie we wskazanym kierunku.
Czynniki ryzyka nakładają się wzajemnie. Na plan pierwszy wysuwają się czynniki modne. O niektórych zapomina się lub się ich nie zauważa.

Cytat:
ja u siebie i wielu moich klientów nie zauważyło zmian zdrowotnych u siebie ( nadciśnienie?), aogrzewania podłogowe mają od nastu lat.


A jakie są Panie kolego pierwsze objawy nadciśnienia?

Grzegorz13. Mam na myśli ciśnienie tętnicze jako jednostkę chorobową a nie sposób wykonywania zawodu instalatora czy też lekarza....

boguslaw
20-01-2007, 08:49
Gościk pisze:


to nie ma podnosić kurcze blade temperatury nóg, chyba , ze chcesz mieć tzw. gorączkę. To ma oddawać ciepło to otoczenia z niższą temperaturą.

Brawo Gościk ! W końcu ktoś zaczyna łapać o co chodzi.. Brawo !
Jak pisał słusznie 1950.
Czytać, czytać do skutku. Aż nagle wszystko ułoży się w logiczną całość.

boguslaw
20-01-2007, 09:01
sSiwy pisze:


Moim zdaniem można określić, że system termoregulacji człowieka przechodzi w stan "awaryjny" w zakresach temperatur, których nie możemy określić jako komfortowe - czyli inaczej jeśli człowiek znajduje sie w mikroklimacie zimnym lub goracym - z zastrzeżeniem, że są to wartości osobnicze. Mam rację?

Połowicznie. Zimne otoczenie nie jest szkodzące w sposób, o którym mówimy.
Zimne otoczenie jest bezpieczne. Wycinanie krążenia obwodowego zmniejsza opory naczyniowe.
To tak jakbyśmy odcinali w instalacji część obwodów przy płynnym stopniowym zmniejszaniu szybkości tłoczenia czynnika.
Oszczędzimy pompę czy nie?

Zmienność osobnicza dotyczy m.in: stanu naczyń i serca, wagi ciała - czyli już istniejących większych oporów naczyniowych itd.

boguslaw
20-01-2007, 09:30
No i jeszcze na koniec do WojtkaSz...


Zasadniczo podwyższenie odczuwalne przez organizm powoduje rozszerzenie naczyń (spadek oporów przepływu) ...


I otóż nie! Dokładnie odwrotnie! Rozszerzenie naczyń obwodowych oznacza uruchomienie cyrkulacji przez naczynia dotychczas z niej wyłączone lub z cyrkulacją spowolnioną.
Pompa, czyli serce musi zwiekszyć swą objętość wyrzutową a chcąc powiękrzyć objętość minutową musi przyspieszyć częśtość skurczów (puls rośnie).


...przez co spada ciśnienie w reszcie układu hydraulicznego


Dokładnie odwrotnie! Hydraulicy to zrozumieją. Rozszerzenie ilości czynnych obwodów musi wiązać się ze wzrostem ciśnienia w układzie krążenia.
Wzrosnąć musi przede wszystkim ciśnienie rozkurczowe
Dłuższe utrzymywanie się podwyższonego ciśnienia rozkurczowego prowadzi do usztywnienia ścian naczyń ( efekt nikotynopodobny).



Dośc często ta temp jest sporo niższa niz 30C. Co skądinąd bywa wykoerzystywane przez organizm do chłodzenia procesora i pompy


O !!! Dobrze! Do chłodzenia mózgu i wątroby. Nie pompy.

1950
20-01-2007, 09:39
bogusław dajesz linki do poprzedniego tematu,
dlatego pozwolę sobie przytoczyć z tego tematu zadanie które Ci zadałem,


wczoraj w nocy wrzuciłem temat na forum, ale go wycofałem,

zadanie
w wyniku samoregulacji podłogówki kocioł dostał na powrót wodę o temperaturze 40C, wiadoma sprawa automatyka zadziałała i wyłączyłą kocioł, w rurach pozostała pewna ilość energii cieplnej zawartej w wodzie,

Bogusław może obliczysz o ile wzrośnie temperatra wylewki przy założeniu, że:
- powierzchnia grzewcza A = 25 m2,
- długość rury w pętli ogrzewania podłogowego l = 120 m,
- grubość rury jak już napisałem 16x2 mm gdzie 2 mm to grubość ścianek,
- współczynnik przewodzenia ciepła rury (przjąłem Geberita Meplę tylko z tego powodu, że miałem dane pod ręką) wynosi k = 0,43 W/mK,
- grubość warstwy wylewki dla ułatwienia 7 cm
- gęstość betonu suchego 2180 kg/m3,
- ciepło właściwe betonu 1,130 kJ/kgK,
- ciepło właściwe wody cp = 4,19 kJ/kgK,
- t1 temperatura wody w rurach t1 = 40C
- t2 temperatura wylewki t2 = 25C

podstawowe wzory:

na ciepło - Q = m*(t1 -t2)*cp

na straty ciepła które musisz wyliczyć ile tych strat będzie przez ścianki rury do wylewki, bo to przecież grzeje

Q strat = A*k rury* (t1 -t2)

reszta wzorów to zwykła geometria, dlatego nie ich nie podaję bo te rzeczy chyba każdy wie

w sumie mając te dwa wzory można wyliczyć o ile wzrośnie temperatury tej wylewki i przekonać się o tym czy przegrzewanie podłogówki w tym linku który podawałeś do 40C jest totalną bzdurą,
jeżeli nie Ty podejmiesz się obliczenia tego to może ktoś inny z uczestników tej dyskusji,
w przypadku gdyby było trudno to mogę podać algorytm obliczeń,

chyba się nie pomyliłem i wszystkie dane podałem,

życzę szczęśćia :lol: :lol: :lol:
które tak zręcznie ominąłeś,
zgodzisz się chyba, że wtedy będziemy wiedzieć o czym rozmawiamy,

boguslaw
20-01-2007, 11:03
Ja wiem o czym właśnie rozmawiam, natomiast Ty 1950 chyba nie bardzo jesteś w temacie. :wink:
Nie sprowadzisz organizmu do prostej formuły matematycznej. Zbyt duża ilość zmiennych. :wink:

1950
20-01-2007, 11:59
ta prosta formuła, poinformuje nas o ile wzrośnie temperatura powierzchni z którą stykają się stopy, i już będziemy wiedzieć czy warto kruszyć kopie,
a może dla informacji, bo widocznie mi to gdzieś umknęło,
o jakim zakresie temperatur mówimy

TomcioB
20-01-2007, 12:50
Witam

Powtarzam swoją wypowiedz i pytanie, bo w intenywnym dialogu między Bogusławem i 1950 przeszło prawie bez echa.

Czy są jakieś ogólnie dostępne programy komputerowe do samodzielnego wyliczenia podłogówki, tzn. długości pętli, przekroju itd ??

Czy osoba nie będąca profesjonalnym instalatorem (czyli ja ) może zrobić coś samodzielnie przy podłogówce, żeby zminimalizować koszty jej położenia.
Miałem na mysli coś wiecej niż położenie folii i styropianu na podłodze np położenie pętli i podłączenie rozdzielacza, czy raczej może to spowodować poźniejsze trudności z uruchomieniem instalacji.

Wiem, że wszystko można spartolić, ale dwóch lewych rąk nie mam, wiele potrafię zrobić, albo myślę, że potrafię . Czy to wystarczy, żeby się wogóle za to zabierać.

Będę wdzięczny za namairy i linki na wszelkie przydatne materiały szkoleniowe i poglądowe

Pozdrawiam

gosciu01
20-01-2007, 14:17
Witam

Powtarzam swoją wypowiedz i pytanie, bo w intenywnym dialogu między Bogusławem i 1950 przeszło prawie bez echa.

Czy są jakieś ogólnie dostępne programy komputerowe do samodzielnego wyliczenia podłogówki, tzn. długości pętli, przekroju itd ??

Czy osoba nie będąca profesjonalnym instalatorem (czyli ja ) może zrobić coś samodzielnie przy podłogówce, żeby zminimalizować koszty jej położenia.
Miałem na mysli coś wiecej niż położenie folii i styropianu na podłodze np położenie pętli i podłączenie rozdzielacza, czy raczej może to spowodować poźniejsze trudności z uruchomieniem instalacji.

Wiem, że wszystko można spartolić, ale dwóch lewych rąk nie mam, wiele potrafię zrobić, albo myślę, że potrafię . Czy to wystarczy, żeby się wogóle za to zabierać.

Będę wdzięczny za namairy i linki na wszelkie przydatne materiały szkoleniowe i poglądowe

Pozdrawiam

wrzuć w google hasło "audytor OZC" i znajdź darmową wersję do obliczenia instalacji CO ( w tym grzejników podlogowych ), np. dla purmo, kisan itd. Wpierw jednak musisz wykonać obliczenia bilansu budynku i pomieszczeń, też w OZC.

Nie jest to trudne, ale jednak pracochłonne, szczególnie pierwszy raz.

Grzesiek13
20-01-2007, 14:28
Nie lansuję tezy o chorobotwórczości lecz wskazuję na jej potencjalne działanie we wskazanym kierunku.
Czynniki ryzyka nakładają się wzajemnie. Na plan pierwszy wysuwają się czynniki modne. O niektórych zapomina się lub się ich nie zauważa.

Cytat:
ja u siebie i wielu moich klientów nie zauważyło zmian zdrowotnych u siebie ( nadciśnienie?), aogrzewania podłogowe mają od nastu lat.


A jakie są Panie kolego pierwsze objawy nadciśnienia?

Grzegorz13. Mam na myśli ciśnienie tętnicze jako jednostkę chorobową a nie sposób wykonywania zawodu instalatora czy też lekarza....

Ja to wiem i to napisałem a szkoda, że Ty nie zrozumiałeś.

WojtekSz
20-01-2007, 21:15
bogusław:
dzięki za korpetycje z biologii - nie wiedziałem ale teraz juz wiem.
A teraz w ramach rewanżu troszke więcej o instalacjach podłogowych:
- temperatura w salonie ustawiana jest zawyczaj na stała wartośc bo nie ma sensu jej zmieniać w ciagu doby przy podłogówce (zazwyczaj 20..22C w zalezności od upodobań).
- w sypialni wartośc temp tez jest stała tyle, że trwale niższa (np 17..18C)
- sterownik pogodowy raczej się nie psuje bo to tylko czujnik temp zewnetrznej i program sterujący piecem. Termometr to jeden bardzo prosty układ półprzewodnikowy a program jesli działa to i piec działa. Jego działanie wyprzedzająco podnosi tem podgrzewania podłogi abyś nie odczuł, zmiany temp zewnetrznej.
- duża bezwładnośc podłogówki zabezpiecza przed potrzebami nagłych zmian ogrzewania, jesli to nie pasuje znajomym wydajesz im kapcie :)
- do nagłego podgrzewania temp mozna również używać kominka - dużo ładniejsze efekty. Regulusy tez mozna stosować, podobnie jak i Farelki :)
pozdrawiam

SNCF
20-01-2007, 21:59
...

fotograf
20-01-2007, 22:27
Tam wszystko pisze.......


jak już to "jest napisane" Doktorku ;)

Pozdrawiam

boguslaw
20-01-2007, 23:27
Widzę, że wiekszość stać jedynie na osobiste zaczepki.
Sztubaki....

boguslaw
20-01-2007, 23:31
Ja to wiem i to napisałem a szkoda, że Ty nie zrozumiałeś.

Powtórz zatem Grzegorz13, bo jakoś nie zauważyłem.
Powtórzę pytanie:



A jakie są Panie kolego pierwsze objawy nadciśnienia?

androzek
21-01-2007, 08:29
Ale jaja.Dyskusja jest ostra.A ja odpowiem tak..jestem lekarzem ( interna z zacieciem kardiologicznym od 15 lat w zawodzie ) i będę miał w całym domu podłogówkę !!!.Od kolegi po fachu z forum chciałbym informację o badaniach klinicznych z "twardym punktem końcowym ";) które jasno podają,że ogrzewanie jest szkodliwe i konkretnie w jakich schorzeniach.Najlepiej firmowane przez AHA lub jakieś towarzystwo europejskie.Ja nie znalazłem ( ale moze źle szukałem ).Jak będą takowe to zmienie ogzrewanie na górze na grzejniki.

acca5
21-01-2007, 08:33
Jestem lekarzem, pracuję po 300godzin miesięcznie , rzadko mam wolny jeden weekend w miesiacu , buduję dom o powierzchni do 160m2 praktycznie sama przy małym udziale męża niestety, ja prowadzę budowę a mam małe dzieci, planuje podłogowkę w całym domu i przykro sie robi jak ktoś uogolnia w taki sposób, zawsze znajde czas aby być na forum bo tu sie uczę dużo.
Nie lubię jak ktoś bezmyślnie klepie bzdury, a ja nie lubię takich pustych mądrali. A grzanie minimalne w nogi- bo tak sie odczuwa podlogówkę a raczej brak uczucia zimna, nie powoduje nadciśnienia. Jedynie oponka wokól brzucha , zero ruchu i tłustawe jedzonko, picie wódy , papieroski i nadmiar solonych potraw.

Dyskusja na główny temat stała się jałowa.

1950
21-01-2007, 08:58
cieszę się, że wreszcie zaczęli kruszyć kopie z bogusławem nie tylko instalatorzy, ale także i lekarze :lol: :lol: :lol:

Grzesiek13
21-01-2007, 09:32
Super, tego nam było trzeba. Wielkie dzięki :D :D :D
Może teraz Bogusław podyskutuje jak równy z równym, bo nam laikom w sprawach medycyny to raczej ...ciężko walczyć :roll:
Bogusławie czekamy :P

Krzysztofik
21-01-2007, 09:56
Witam, super wątek.
Do lekarza nie będe musiał chodzić bo już wszystko wiem :wink:
Mam wieęcej niz 35 lat i pozwoliłem sobie na decyzje o zamontowaniu podlogówki w całym budynku :D za co przepraszam :wink: .
Dodatkowo planuje zamontowanie grzejników drabinkowych w łazienkach , wiatrołapie i "kotłowni".
Teraz pytania:
- ile będzie drożej?( dodatkowe urządzenia,odległości między grzejnikami są znaczne, instalacje wykonam sam)
-jakie ogrzewanie w spizarnii?
Jeszcze jedno: czuje sie tu jak w szpitalu :wink: , a nigdy nie byłem pacjentem, słyszałem że dużo soli a nadciśnienie na dzień dzisiejszy to mit,to prawda :-?

boguslaw
21-01-2007, 10:13
Ooooo !! Jak miło. Witam kolegów po fachu.
W takim razie zapraszam Państwa Medyków do przywoływanego wątku i do mojego wywodu na temat mechanizmów fizjologicznych termoregullacji i uprzejmie proszę o wykazanie mi błędów w tym wywodzie.
To na początek.

Poza tym Pani Doktor:


A grzanie minimalne w nogi- bo tak sie odczuwa podlogówkę a raczej brak uczucia zimna, nie powoduje nadciśnienia.

Tu oczywiście pełna zgoda. Nie mówimy jednak o "grzaniu minimalnym".



przykro sie robi jak ktoś uogolnia w taki sposób,

Mnie też się przykro robi jak ktoś uogólnia w taki sposób:
"Podłogówka nigdy nie jest szkodliwe"

Wówczas powiem również uogólniając : "zawsze jest szkodliwa".
I Pani Doktor jako medyk również takie podejście powinna rozumieć.

Proszę o jasne stwierdzenie i również drugiego p. Dra o odpowiedź na pytanie:

Czy podłogówka nigdy dla nikogo nie jest szkodliwa?

1950
21-01-2007, 10:24
bogusław, znowu zaczynasz,
założeniem, jest prawidłowo wykonana podłogówka,
zgodnie z bilansem cieplnym pomieszczenia i zasadami sztuki budowlanej,
przy okazji, skoro już nie chcesz powiedzieć o ile wzrośnie ta temperatura podłogi z mojego zadania,

to może odpowiesz na postawione już przeze mnie pytanie
o jakim zakresie temperatur mówimy

i nie przechodż nad tym do porządku dziennego,
traktując je, tak jak traktujesz niewygodne pytania,

odpowiedz

kbab
21-01-2007, 10:28
Witam
Ogrzewanie w moim domu jest na całości w podłodze. W związku z powyższym mam pytanie do "boguslaw", od jakiej temperatury podłogi można mówić o szkodliwości. Temperatura mojej teraz to 22-23 st.C, natomiast nigdy temperatura nie przekroczyła 26 st.C (taka była kilka razy w ubiegłą zimę). Jeśli takie temperatury są zbyt wysokie ta dla swojego zdrowia mogę więcej ciepła dostarczać z kominka. Proszę o wyjaśnienie od jakiej temp podłogi przebywanie w pomieszczeniu jest szkodliwe???

boguslaw
21-01-2007, 10:35
1950.
Poczekaj może na komentarz medyków......

Domagasz się prostego stwierdzenia: do temp. X jest dobrze a powyżej temp. x już niedobrze.
To nie takie proste kolego.
Zbyt dużo czynnikow współistniejących wchodzi w grę.

PODAWAŁEM O JAKIM ZAKRESIE TEMPERATUR MÓWIMY.Kilka razy.

1950
21-01-2007, 10:36
bogusław, znowu zaczynasz,
założeniem, jest prawidłowo wykonana podłogówka,
zgodnie z bilansem cieplnym pomieszczenia i zasadami sztuki budowlanej,
przy okazji, skoro już nie chcesz powiedzieć o ile wzrośnie ta temperatura podłogi z mojego zadania,

to może odpowiesz na postawione już przeze mnie pytanie
o jakim zakresie temperatur mówimy

i nie przechodż nad tym do porządku dziennego,
traktując je, tak jak traktujesz niewygodne pytania,

odpowiedz

bogusław specjalnie skopiowałem mój post,
bo na poprzedniej stronie mógłbyś nie zauważyć

kbab
21-01-2007, 10:54
1950.
Poczekaj może na komentarz medyków......

Domagasz się prostego stwierdzenia: do temp. X jest dobrze a powyżej temp. x już niedobrze.
To nie takie proste kolego.
Zbyt dużo czynnikow współistniejących wchodzi w grę.

PODAWAŁEM O JAKIM ZAKRESIE TEMPERATUR MÓWIMY.Kilka razy.

Nie zadałem pytania aby kogoś obrazić czy komuś się narazić, nie szukam jakiejkolwiek zwady, lecz zadałem tylko pytanie prostego człowieka który poprosił fachowca o radę w jaki sposób mając już ogrzewanie podłogowe zadbać o swoje zdrowie. Zapytam może prościej Czy podane przeze mnie temperatury mogą być dla mnie szkodliwe???
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

1950
21-01-2007, 11:33
boguslaw, nie chciała góra do Mahometa, musiał Mahomet do góry, :-?

norma PN-85/N-08013 ogranicza temperaturę podłogi grzejnej do 29C,
norma europejska EN 1264-3 ogranicza temperaturę podłogi w strefie pobytowej do wartości 9C wyższej od temperatury powietrza w pomieszczeniiu, a w strefie brzegowej do wartości 15C wyższej,
strefą brzegową określa się pas o szerokości co najwyżej 1 m, zlokalizowany wzdłuż ścian zewnętrznych, w którym w sposób ciągły nie przebywają ludzie,

z wyżej wymienionych ograniczeń wynikają maksymalne temperatury podłogi:
- dla pomieszczeń mieszkalnych i biurowych 29C
- dla łazienek itp. 33C
- dla stref brzegowych 35C
istnieje jeszcze jedno ograniczenie nie ujęte w normach
- dla miejsc pracy w pozycji stojącej 27C,

wg literatury fachowej w obecnie budowanych budynkach potrzeby energetyczne budynku można pokryć podłogówką o temperaturze podłogi niższej od 26C, co z resztą potwierdzają forumowicze którzy mają podłogówkę,
te same źródła podają: dobrze zaprojektowana podłoga grzejna w ciągu sezonu grzewczego ma średnią temperaturę powierzchni ok. 23-24C

potrudziłem się specjalnie dla Ciebie bogusław (ciekawe czy to docenisz :lol: ) i sięgnąłlem do Twojej literatury skąd dowiedziałem się że średnia temperatura stóp człowieka to 31-32C,

zgodnie z II zasadą termodynamiki, przepływ ciepła jest ukierunkowany z ciała o temperaturze wyższej do ciała o temperaturze niższej,

wytłumacz mi proszę: leśnikowi, emerytowi górniczemu, technikowi instalacji sanitarnych, instalatorowi z papierami mistrzowskimi, ufff... :lol:


w jaki sposób może dojść do przegrzania, :o :o :o :o

kbab
21-01-2007, 11:48
Dzięki 1950 rozwiałeś moje wątpliwości, nadal jestem przekonany o słuszności wyboru systemu ogrzewania.

fotograf
21-01-2007, 11:55
wytłumacz mi proszę: leśnikowi, emerytowi górniczemu, technikowi instalacji sanitarnych, instalatorowi z papierami mistrzowskimi, ufff... :lol:


w jaki sposób może dojść do przegrzania, :o :o :o :o

trzeba pocierać stopami o podłoge :-)

Pozdrawiam

WojtekSz
21-01-2007, 11:58
1950:
nie katuj człowieka zadaniami - wiadomo, że wzrośnie minimalnie bo masa wody w rurkach jest dużo mniejsza niż masa betonu - nawet biorąc pod uwagę, że woda ma 4x wieksza pojemność cieplna.

bogusław poszedł na medycynę więc pewnie był lepszy z biologii niż z fizyki. Ale ma za to zacięcie polemiczne :)

bogusław:
gdzieś tam dużo wcześniej w tym wątku piszesz, że lubisz stawiać przewrotne tezy. należy uznać że Ci sie udało, ale może przejdźmy do jakiś konkretów albo przenieś się na inny watek. Dyskusja czy kiedykolwiek w jakikolwiek podłogówka zaszkodziła ma zdecydowanie odpowiedź, że TAK bo jak to mówia ludzie znający sie na tzw praktyce naukowej: dajcie teze i grant a ja juz to udowodnie.

Ale nie zmienia to faktu, że jest bardzo wygodna i dobrze wykonana nikomu nie szkodzi bardziej niz oglądanie TV (szacunkowo bo nie chcę sie tutaj wdawać w analizy ryzyk i szkodliwości tych dwóch czynności).

pozdrawiam

sSiwy12
21-01-2007, 12:07
Zawsze twierdziłem i pisałem, o temperaturach podłogi w wartościach takich jakie potwierdził 1950. Zawsze też pisałem, ze tylko takie wartości nie powinny spowodować komplikacji zdrowotnych. W odpowiedzi zawsze słyszałem, że pisze bzdury, lub manipuluję, lub inne epitety, a zamiast konkretów stwierdzenie - bo mówie to ja - lekarz.
Na forum pisze kilkunastu lekarzy i prawde powiedziawszy czekałem, kiedy któryś z niech wreszcie nie "zdzierży" - i stało się.

A tak na marginesie, to mam pytanie do Bogusia: lekarzem się jest czy bywa?
O temperaturach podłogówki Pisałeś już dwa lata temu. I nigdy nie pisałeś, że jest szkodliwa - az tu nagle olśnienie?

MARKOG
21-01-2007, 12:07
wytłumacz mi proszę: leśnikowi, emerytowi górniczemu, technikowi instalacji sanitarnych, instalatorowi z papierami mistrzowskimi, ufff... :lol:


w jaki sposób może dojść do przegrzania, :o :o :o :o

trzeba pocierać stopami o podłoge :-)

Pozdrawiam

Czyli bardzo ważna staje się struktura podłoża - wysnuwam teorię że w takim przypadku najlepiej na podłogi nadae się gres polerowany (najmniejsze tarcie), na pewno nie panele o strukturze drewna (no chyba że będziemy się posuwac wzdłuż "słojów), niedopuszczalnym jest gres nie szkliwiony gdzie tarcie jest bardzo duże. Ważna staje się także struktura skarpety i podeszwy bambosza.


PS.
Zakaz szurania dla domowników.

acca5
21-01-2007, 12:30
:D

boguslaw
21-01-2007, 12:32
O I bardzo dobrze 1950.
Jest wreszcie ktoś kto nie twierdzi, że temp. stóp to nie jest 36.6 oC. :lol:
Jest postęp.

Po pierwsze:
Czekam na komentarz kolegów po fachu. :P
I odpowiedź na zadane pytania. :P

Po drugie:
Jako specjalista od ogrzewania wiesz, że intensywność wymiany ciepła zależy od dT. Jeśli powierzchnia stóp (gołych :lol: ) będzie miała 29 oC a podłoga też 29 to wymiana będzie "null" czyli "0".
Pozostaje wtedy tylko się spocić :roll:

Po trzecie:
Sam mam podłogówkę w niektórych pomieszczeniach i nie jestem przeciwnikiem podlogowki w ogóle lecz instalowania jej we pomieszczeniach, w ktorych przebywamy przez wiele godzin oraz w pomieszczeniach siedzącej pracy umysłowej.........

WojtekSz
21-01-2007, 13:12
boguslaw:
odpuś już, wszyscy wiemy, że jestes umiarkowanym zwolennikiem podłogówki :)
argumentów dałeś juz sporo, jesli ktos chce to sie z nimi zgodzi - lub nie :)
pozdrawiam

boguslaw
21-01-2007, 13:53
Wyjeżdżm. WojtekSz i do środy mnie nie będzie... Jeszcze mam godzinę. :P
Będziesz miał co chcesz.....

sSiwy
A tak na marginesie, to mam pytanie do Bogusia: lekarzem się jest czy bywa?


Lekarzem się jest - 24 godziny na dobę. Do końca zycia.
Bywa się instalatorem.

1950. Dowiedz się do środy (jak masz czas)
Jaki procent instalacji podłogowych wykonuje się w Niemczech i w Skandynawii a jaki grzejnikowych?

Od kiedy montuje się "podłogówę"?

Nie jest to póki co czynnik etiologicznie znamienny dla choroby nadciśnieniowej lecz przy "owczym pędzie" może się szybko stać.

Swoją drogą to dobry temat na kilka prac doktorskich.
Podrzucę go komu trzeba. :wink:
Akurat jest bardzo dobry moment na wyłonienie grup ryzyka i grup kontrolnych. :roll:

Grzesiek13
21-01-2007, 14:24
Lekarzem się jest - 24 godziny na dobę. Do końca zycia.
Bywa się instalatorem.






Dzięki Boguś. Szkoda tylko, że nie widzisz w nas normalnych ludzi :o , a naszą pracę traktujesz jak zło konieczne.

boguslaw
21-01-2007, 14:40
Odpowidziałem na pytanie sSiwego.
To jego intencje osądzaj nie moje.
Szanujmy sie wzajem.
Ja szanuję to co Ty robisz, natomiast Ty wykazałeś wielokrotnie, że nie szanujesz tego co ja robię.

Przed chwilą musiałem wyskoczyć do szpitala, zamiast usiąść do niedzielnego obiadu z rodziną. Lekarzem się jest o kazdej porze dnia i nocy, instalatorem się bywa.
Instalator może powiedzieć: nie mam czasu, przyjdź pan jutro, lekarz nie.

Chcą ode mnie odpowiedzi na pytanie sformułowane tak:
Zawsze! bądź Nigdy!
Nie ma ani "zawsze" jak i nie ma "nigdy".
Należy ważyć. I zawsze wybrać "zloty środek"

WMM
21-01-2007, 15:07
Lekarzem się jest - 24 godziny na dobę. Do końca zycia.
Bywa się instalatorem.






Dzięki Boguś. Szkoda tylko, że nie widzisz w nas normalnych ludzi :o , a naszą pracę traktujesz jak zło konieczne.

Hmm p. Bogusławie to niegrzeczne tak leceważyć ludzi i świadczy tylko o pańskiej kulturze osobistej ale ja nie w tym temacie. Co prawda jestem z zawodu inż telekomunikacji ale z racji tego że od 4o lat mam oboje rodziców lekarzami i to ze sporą wiedzą i praktyką zawodową pozwoliłem sobie im pokazać ten wątek bo jestem na etapie projektu domu (z kolegą zaprojektowaliśmy ogrzewanie wodne podłogowe w całym domu ze względu na korzystne parametry ekonomiczne). Pana posty spwodowały u mnie lekką panikę i tak doszło do tego okazania. oboje jednogłosnie stwierdzili że tą są dywagacje raczej bezcelowe a pana zaangażowanie w ten temat przekracza granice dobrego smaku. Zauważa Pan tylko swoje posty a nie widzi co piszą panowie którzy zajmują się instalacją od kilku lat i co stało się trendem w wykonastwie tego typu instalacji może tą tezę panu jescze raz napiszę dużymi literami OGRZEWANIE PODŁOGOWE W DOMU MOŻNA DOWOLNIE ROZGRANICZAĆ W KAŻDYM POKOJU ROBIĄC KILKA NIEZALEŻNYCH PĘTLI KTÓRYMI BĘDZIE ODBYWAŁA SIĘ WYMIANA CIEPLNA POMIĘDZY POMIESCZENIEM A ŚRODOWISKIEM WODNYM co dosyć ewidentnie oznacza że temperaturą podłogi w danym pomieszczeniu można sterować i np w salonie dac głowne pętle podłolgówki pod okna a środek calkowicie wyłaczyć (zależy to tylko od ilości pętli w danym sektorze) identycznie można postępować w sypialniach i innych pomieszczeniach. Ponadto moi rodzice dosyć stanowczo stwierdzili (nie mają u siebie podłogówki żeby była pełna jasność) że ogrzewanie kaloryferami przyczynia się do znaczego wysuszenia powietrza i wzrostu zachorowań przez to na choroby alergiczne (mama specjalista dermatolog-wenerolog konsultant wojewódzki, tata specjalista radiolog + medycyna pracy i organizacja służby zdrowia też konsultant wojewódzki) a znając praktykę w wielu domach skoki temperatury takiego ogrzewania odbijają sie również na układzie oddechowym (grzejniki szybko się nagrzewają ale i szybko oddają energie co powoduje wyziębienie środowiska i dyskomfort termiczny organizmu). Konkluzja ich jednoznaczna (no mozę nie są zgodni w szczegółach) ale uważają że jeżeli panowie od instalacji zapewnią że ogrzewanie połogowe mozna utrzymać z granicy do 19-25 max stopni i nim dowolnie sterować w ramach powierzchni pokoju to taka temperatura nie powinna spowodwać żadnych ujemnych skutków dla organizmu a nawet odwrotnie komfort termiczny powinien być duzo lepszy niż w domach ogrzewanych tradycyjnie samymi kaloryferami co ma również przelożenie na psychikę odczuwania komfortu termicznego.

WojtekSz
21-01-2007, 15:20
boguslaw:
zaczynasz mówić jak człowiek. Zawsze nalezy wybierac złoty środek.
No i dobry pomysł z tymi badaniami na większej populacji - tylko prosze aby zwrócic uwage na budowę i sposób ocieplenia domów tzn znaleźć dobre kryterium porównawcze poszczególnych domów - w tym miejscu głosowałbym za wydajnoscia rzeczywistego dostarczania ciepła w W/m2 jako kryterium dośc łatwym do pomiaru a pokazującym jak to naprawdę intensywnie jest uzywane.

Podobnie z tym ogrzewaniem podłogowym: nie było popularne w Polsce i nie mogło byc dopóki wymagania dotyczące izolacyjności termicznych nie doprowadzaja aktualnie budowanych domów na skraj budowania domów pasywnych, gdzie wystarcza tylko lekkie podgrzewanie podłogi aby uzyskac efekt.

Pamiętaj, że
- we Francji to nie jest popularne bo ich wymagania na sezon grzewczy sa na tyle niskie że często wystarcza koza,
- nieco podobnie w Niemczech ale tam podejrzewam, że wymagania niskiego kosztu sa często przeważające a na pewno dominujące na zasadniczej częsci rynku , pewnie nieco inne wyniki otrzymamy biorąc pod uwage domy nieco droższe.
- cofając sie do czasów wczesniejszych znane sa sposoby ogrzewania zimnych podłóg pałacowych ciepłym powietrzem ale w tamtych czasach technologia i potrzeby ilości dostarczanego ciepła nieco trudno było pogodzic.

pozdrawiam

sSiwy12
21-01-2007, 15:35
Ja nieśmiało dopowiadam, że jak zwykle Boguś "wyrwał" kawałek i odpisał na taką część na jaką uważał za stosowne. Ale skoro odpowiedział (fakt, że na zadane pytanie) to jeszcze raz, już na podstawie jego wypowiedzi w tym zakresie - co sie stało, że przez dwa lata (prawie) nie widział "szkodliwych" aspektów (medycznych) w działaniu dobrze wykonanej podłogówki, a jak twierdzi (i słusznie) lekarzem sie jest.

Grzesiek13
21-01-2007, 15:58
Odpowidziałem na pytanie sSiwego.
To jego intencje osądzaj nie moje.
Szanujmy sie wzajem.
Ja szanuję to co Ty robisz, natomiast Ty wykazałeś wielokrotnie, że nie szanujesz tego co ja robię.

Przed chwilą musiałem wyskoczyć do szpitala, zamiast usiąść do niedzielnego obiadu z rodziną. Lekarzem się jest o kazdej porze dnia i nocy, instalatorem się bywa.
Instalator może powiedzieć: nie mam czasu, przyjdź pan jutro, lekarz nie.

Chcą ode mnie odpowiedzi na pytanie sformułowane tak:
Zawsze! bądź Nigdy!
Nie ma ani "zawsze" jak i nie ma "nigdy".
Należy ważyć. I zawsze wybrać "zloty środek"

Bogusław, ta niedziela jest pierwszą od czerwca jaka mam wolną (oprócz normalnej pracy instalatorskiej mam na utrzymaniu 24 h kotłownie okolicznych szkołach, urzędach, przedszkolach. Nie sądź, że jak jest gdzieś awaria to ja i większość z nas to najzwyczajniej olewa. Bogusław masz ważną pracę ratującą zdrowie, życie i ja to doceniam ( mam też w rodzinie lekarzy i znam ich bolączki). Zauważ też, że my też pracujemy i nie zawsze z wyboru a z zamiłowania.

Nalewka
21-01-2007, 17:05
Nie mogę czytać waszych tekstów, kłócicie się bez sensu, a prawda i tak wyjdzie na wierzch sama.

Mam ogrzewanie podłogowe w całym salonie, p.pokoju, hallu, kuchni z jadalnią, łazience z toaletą. W sypialniach rozprowadzenie ogrzanego powietrza z kominka.
Problem szkodliwości pojawi się później, albo wcale. Jeśli podłoga jest za ciepła można odczuć ociężałość nóg i problemy krążeniowe. Problem jest w tym, że człowiek zawsze miał w nogi chłodniej, niż w resztę ciała, a tu podłoga grzeje i zmienia się termoregulacja organizmu. Ciekawe ile musicie żyć z grzaną podłogą, żeby ewolucja pozwoliła się Wam przystosować :D

fotograf
21-01-2007, 17:17
Nie mogę czytać waszych tekstów, kłócicie się bez sensu, a prawda i tak wyjdzie na wierzch sama.

Problem szkodliwości pojawi się później, albo wcale. Jeśli podłoga jest za ciepła można

my tu piszemy o dobrze zrobionej podłogówce - a w niej podłoga nie będzie za ciepła...

Grzesiek13
21-01-2007, 17:29
Nie mogę czytać waszych tekstów, kłócicie się bez sensu, a prawda i tak wyjdzie na wierzch sama.

Mam ogrzewanie podłogowe w całym salonie, p.pokoju, hallu, kuchni z jadalnią, łazience z toaletą. W sypialniach rozprowadzenie ogrzanego powietrza z kominka.
Problem szkodliwości pojawi się później, albo wcale. Jeśli podłoga jest za ciepła można odczuć ociężałość nóg i problemy krążeniowe. Problem jest w tym, że człowiek zawsze miał w nogi chłodniej, niż w resztę ciała, a tu podłoga grzeje i zmienia się termoregulacja organizmu. Ciekawe ile musicie żyć z grzaną podłogą, żeby ewolucja pozwoliła się Wam przystosować :D

Przedmówca dobrze Ci powiedział. Podłoga ma grzać a dopuszczalnym zakresie temperatur, a nie ma być przegrzana. Dobrze zrobiona podłogówka ma mieć temperaturę wykładziny 27-29 st. C i w dotyku jest ona ledwo ciepła. Znam przypadki pewnych osób, którzy uważają, że "jak podłogówka grzeje to ma być gorąca" i ja tego stanu rzeczy nie zmienię, nie wytłumaczę, a w takim domu panuje ukrop do bólu.
Nalewka nawet jeśli polemizujemy dośc ostro, to nie dlatego, że przeradza się to w ogólną kłótnię i to lubimy.

1950
21-01-2007, 17:48
Nie mogę czytać waszych tekstów, kłócicie się bez sensu, a prawda i tak wyjdzie na wierzch sama.

Mam ogrzewanie podłogowe w całym salonie, p.pokoju, hallu, kuchni z jadalnią, łazience z toaletą. W sypialniach rozprowadzenie ogrzanego powietrza z kominka.
Problem szkodliwości pojawi się później, albo wcale. Jeśli podłoga jest za ciepła można odczuć ociężałość nóg i problemy krążeniowe. Problem jest w tym, że człowiek zawsze miał w nogi chłodniej, niż w resztę ciała, a tu podłoga grzeje i zmienia się termoregulacja organizmu. Ciekawe ile musicie żyć z grzaną podłogą, żeby ewolucja pozwoliła się Wam przystosować :D

szkoda że nie możesz tego czytać, masz jednak wyjście, możesz nie czytać,
pełna dowolność,:roll: przecież mamy demokrację,
mnie jednak się wydaje, że jak ktoś chciał się dowiedzieć na temat jak powinna być zrobiona podłogówka to wynióśł z tego wątku bardzo dużo

Nalewka
21-01-2007, 18:07
my tu piszemy o dobrze zrobionej podłogówce - a w niej podłoga nie będzie za ciepła...

To, czy jest za ciepła, czy mniej ciepła, to zależy tylko od użytkownika i jego preferencji. Jak sobie nastawi, tak będzie miał.

Chyba, że ma spartaczone i podłoga w ogóle nie grzeje, albo grzeje non-stop aż do czerwoności. Ale to chyba oczywiste.

Moje "nie mogę" dotyczy czego innego, nie możliwości włączania czy wyłączania kompa, nie ustroju polit., tylko lekkiej jałowości tych dywagacji. Jak wycisnąć trzy bite strony tekstu z kłótni, wtyków, złośliwości, off-topików i takich tam rzeczy, to cały wątek merytorycznie zamknął by się w jednej (i to pewnie niecałej). I wtedy byłby ciekawy, sensowny, lżejszy w odbiorze dla tych, którzy szukają tu informacji.

1950
21-01-2007, 18:13
Moje "nie mogę" dotyczy czego innego, nie możliwości włączania czy wyłączania kompa, nie ustroju polit., tylko lekkiej jałowości tych dywagacji. Jak wycisnąć trzy bite strony tekstu z kłótni, wtyków, złośliwości, off-topików i takich tam rzeczy, to cały wątek merytorycznie zamknął by się w jednej (i to pewnie niecałej). I wtedy byłby ciekawy, sensowny, lżejszy w odbiorze dla tych, którzy szukają tu informacji.

i tutaj masz rację,
wydaje mi się, że nie byłem złośliwy,
ale nie mogłem pozwolić na utrwalanie stereotypów,

DJ Rydzyk
21-01-2007, 18:16
Szanujmy sie wzajem.
Ja szanuję to co Ty robisz, natomiast Ty wykazałeś wielokrotnie, że nie szanujesz tego co ja robię.

[...]

Lekarzem się jest o kazdej porze dnia i nocy, instalatorem się bywa.
Instalator może powiedzieć: nie mam czasu, przyjdź pan jutro, lekarz nie.
"

To może w końcu się określ, czy jesteś lekarzem, czy technikiem ? Już Stańczyk kiedyś udowadniał królowi, że w naszym kraju najwięcej jest lekarzy... :lol:
Jestem technikiem, i nie próbuję się wymądrzać i mówić lekarzom, co i jak mają robić. Co prawda raz sobie wybity staw sam nastawiłem, oraz innym razem zadysponowałem ściągnięcie gipsu przed terminem (brzeszczot, kombinerki i śrubokręt :lol: ) - ale generalnie staram się łapiduchów nie pouczać, bo mało wiem z tej branży. Nie można umieć wszystkiego.
A jak czytam Twoje wywody o działaniu instalacji grzewczych to się zastanawiam, czy przypadkiem nie popełniłeś błędu pracując jako lekarz. I potem przypominam sobie te wszystkie historie o lekarzach, którym się zawody pomyliły... :roll:

casandra75
21-01-2007, 19:34
1950 witam
I mam pytanko: co myślisz o zestawie podłogówki z paczki :www.podlogowka.pl reklamują sie: tego.się.nie.da.spieprzyć
ofertę maja ciekawą cenowo ale kompletnie sie nie znam . Czy wyrazisz swoja opinię?

Grzesiek13
21-01-2007, 20:29
Takie zestawiki do regulacji stałotemperaturowej są w sprzedaży, ale to nie oznacza, że podłogówki nie można zepsuć. Zestaw taki zapewnia tylko zasilanie obiegu, ale moc podłogówki trzeba dobrać do zapotrzebowania na ciepło, rodzaju wykładziny, przeznaczenia pomieszczenia, rodzaju rur grzewczych itp.
Pamietaj jedno najlepsza reklama nie zastąpi projektu podłogówki, choćbyś użył najlepszych materiałów i sterowania.

1950
21-01-2007, 20:33
nie jest to wprawdzie podłogówka z zaworem trójdrogowym, ale chodzi to bardzo ładnie i chyba jest zjadliwe cenowo

casandra75
21-01-2007, 20:33
Czy cieżko będzie zrobic taka instalacje: podłogowe prawie w całym domu ,pokoje do spania -grzejniki. kominek z płaszczm wodnym, i gaz z sieci?

casandra75
21-01-2007, 20:35
Jak powinna wyglądać taka instalacja ? patrząc oiem instalatora?

1950
21-01-2007, 20:35
znaczy się jak?
pytasz czy ciężko, jeżeli będziesz to robić sam(a) :lol: to może być ciężko,
dla myślącego instalatora nie powinno sprawiać problemów,
chociaż czytałem już tutaj, że są tacy co robili sobie sami ogrzewanie

Grzesiek13
21-01-2007, 20:36
Czy cieżko będzie zrobic taka instalacje: podłogowe prawie w całym domu ,pokoje do spania -grzejniki. kominek z płaszczm wodnym, i gaz z sieci?

Przeciętny instalator powienien sobie z tym poradzić :roll:

1950
21-01-2007, 20:36
niestety nie mam opanowanego Cada, a bez schematu to raczej ciężko

casandra75
21-01-2007, 20:37
Hym :-? co to jest zawór trójdrogowy?Sory ..ale jestem zielona :oops:

1950
21-01-2007, 20:37
Grzesiek walcz dalej, bo się przekrzykujemy :lol:

Grzesiek13
21-01-2007, 20:42
Może B. pomoże :lol: :lol: :lol:

casandra75
21-01-2007, 20:49
To kto mi wytłumaczy? :roll:

Grzesiek13
21-01-2007, 20:51
Hym :-? co to jest zawór trójdrogowy?Sory ..ale jestem zielona :oops:

Zawór 3 D to urządzonko które powoduje takie podmieszanie wody grzewczej wychodzącej z kotła z wodą powrotną z instalacji np. podłogówki aby wypływająca z niego woda zasilała podłogówkę w ustalonym przez krzywą grzewczą zakresie temperatur. Aby zawór taki mógł pracować automatycznie musi być wyposażony w siłownik. Położenie grzyba zaworu 3D (stopień otwarcia, zamknięcia zaworu) siłownik ustala na podstawie automatyki kotła (czujnika temperatury na zasilaniu obiegu np. podłogówki) w zależności od parametru temperaturowego krzywej grzewczej tego obiegu.
Czy to jasne?

1950
21-01-2007, 20:54
Hym :-? co to jest zawór trójdrogowy?Sory ..ale jestem zielona :oops:
na stronie podłogówka.pl masz na pewno w jednym ze schematów, termostatyczny zawór mieszający TZM, też trójdrogowy,

normalny zawór trójdrogowy jest sterowany z kotła, TZM jak nazwa wskazuje sterowany jest temperaturą czynnika

casandra75
21-01-2007, 20:57
czy to znaczy iz jeśli kupie w/w podłogówke to bede musiała dokupic takowy zawór który dodatkowo bedzie miał siłownik albo siłownik osobno? czy ta podłogówka ma inne urzadzonko? i jaki to ewentualnie koszt takiego zaworu z silownikiem?

Grzesiek13
21-01-2007, 21:00
czy to znaczy iz jeśli kupie w/w podłogówke to bede musiała dokupic takowy zawór który dodatkowo bedzie miał siłownik albo siłownik osobno? czy ta podłogówka ma inne urzadzonko? i jaki to ewentualnie koszt takiego zaworu z silownikiem?

Zestaw który kupisz jest zestawem stałotemperaturowym kompletnym i nie wymaga zaworu 3D.
Zawór 3 D zastepuje twój zestaw w jakiejś częci ( ogólnie).
Nie zawracaj sobie głowy zaworem 3D. Pytałaś to Ci odpowiadaliśmy.

casandra75
21-01-2007, 21:05
ok :D bo znalazłam tam opis:
ogrzania)
- składa się z:

Zawór mieszający TZM VTA 323 3/4” GZ ESBE - 1 szt.
Zawór termostatyczny TS-90 DN 15 HERZ - 2 szt.
Siłownik termoelektryczny Afriso - 2 szt.
Termostat pokojowy TA 3n IMIT - 2 szt.
Zawór upustowy różnicy ciśnień 3/4” Afriso - 1 szt.
Termostat przylgowy BRC IMIT - 1 szt.
Pompa Star RS 25/4 ze śrubunkami WILO - 1 szt.
Zawór regulacyjno-pomiarowy STVU 1/2” MMA - 1 szt.
Złączki - kpl
Rura 16 x 2,0 mm HENCO 200 mb
(1 zwój 200 mb)

Ale to cieżki temat :cry: cos czuje iz nie opanuje tego tak łatwo... bez praktycznego podejscia -ujrzenia -dotkniecia- nie jestem w stanie uruchomic wyobrazni jak to miałoby wygladać... :roll:
Ale wielkie dzieki :lol:

Grzesiek13
21-01-2007, 21:08
ok :D bo znalazłam tam opis:
ogrzania)
- składa się z:

Zawór mieszający TZM VTA 323 3/4” GZ ESBE - 1 szt.
Zawór termostatyczny TS-90 DN 15 HERZ - 2 szt.
Siłownik termoelektryczny Afriso - 2 szt.
Termostat pokojowy TA 3n IMIT - 2 szt.
Zawór upustowy różnicy ciśnień 3/4” Afriso - 1 szt.
Termostat przylgowy BRC IMIT - 1 szt.
Pompa Star RS 25/4 ze śrubunkami WILO - 1 szt.
Zawór regulacyjno-pomiarowy STVU 1/2” MMA - 1 szt.
Złączki - kpl
Rura 16 x 2,0 mm HENCO 200 mb
(1 zwój 200 mb)

Ale to cieżki temat :cry: cos czuje iz nie opanuje tego tak łatwo... bez praktycznego podejscia -ujrzenia -dotkniecia- nie jestem w stanie uruchomic wyobrazni jak to miałoby wygladać... :roll:
Ale wielkie dzieki :lol:

To prosty kompletny zestawdo podłogówki dla instalatora, a dla Ciebie kłopotliwy. Zanim go kupisz skontaktuj się ze swoim instalatorem, on to bez problemu zamontuje :roll:

kbab
21-01-2007, 21:15
Witam

Hym :-? co to jest zawór trójdrogowy?Sory ..ale jestem zielona :oops:

Chyba chodzi o zawór trójdrożny - jest to inaczej mieszacz, który ma za zadanie mieszać w odpowiednich proporcjach wodę powracającą (wychłodzoną) do pieca z wychodzącą (dogrzaną) z pieca w celu uzyskania odpowiedniej temperatury.
Jeśli chodzi o wykonanie takiego ogrzewania to nie powinno być problemu, może z wyjątkiem kominka z pw, który pracuje w obiegu otwartym i w związku z tym będzie potrzebny zasobnik na wodę (warto zainstalować duży - to kwestia wysokości zasobnika) z wężownicą. W przypadku zastosowania pieca jednofunkcyjnego (lepszy ze względu na komfort CWU) będą wymagane dwie wężownice. U siebie zastosowałem ogrzewanie podłogowe na całości (o wiele prostsze) bez w/w zaworu z piecem 6kW. Cała instalacja kosztowała mnie kilka tys.(bez paneli solarnych), sam wykonałem całość. Przez 3 lata działa bez problemu (nawet dziś policzyłem koszty za 2006, prąd, gaz (GZ50), woda, wywóz śmieci, drewno do kominka - miesięcznie 319,40)
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

casandra75
21-01-2007, 21:30
kabab
Ale czy kominek u Ciebie jest wspomaganiem ogrzewnia czy tylko podgrzewa wode w zasobniku?

kbab
21-01-2007, 21:38
kabab
Ale czy kominek u Ciebie jest wspomaganiem ogrzewnia czy tylko podgrzewa wode w zasobniku?
Mój system jest całkowicie zintegrowany tzn: dom i CWU mogę ogrzewać zarówno gazem, kominkiem i prądem (w zasobniku mam grzałkę), a to wszystko przez duży zasobnik (300l) z dwiema wężownicami (górna połączona z piecem, dolna z pw kominka i panelami solarnymi)

kbab
21-01-2007, 21:46
Dodam, że dom ma 130 m2, zainstalowałem ok 600m przewodu grzewczego, dwa rozdzielacze (jeden na 7 obwodów, drugi 5), rozdzielacze połączone z piecem w miedzi (solarna i pw kominka również), instalacja wodna w pcv.

casandra75
21-01-2007, 21:48
czy tak duży zasobnik bo aż 300l nie pobiera dużo prądu? bo wkańcu cały czas musi podgrzewać wode, ale koszty sutrzymania domu są zadziwiajaco niskie :roll: jaki duz masz domek? 8)

casandra75
21-01-2007, 21:56
jeśli moje koszty utrzymania domu będą sie mieściły w 500zł będe szczęśliwa, ale Twój wynik jest dlamnie wzorem.Super... :D gratulacje :D

kbab
21-01-2007, 21:58
podałem 130m2 podłogi, grzałka w zbiorniku jest standardowa, włączana tylko raz, woda w zasobniku jest ogrzewana słońcem (dzisiaj wzrost temp o 11 st.C), drewnem (od 3 dni nie palę), lub gazem (koszty niskie bo dom ciepły temp pomieszczeń 22-25 st.C)

SławekD
22-01-2007, 09:17
O rzesz ..... nać :roll:
Nie było mnie przez weekend a tu proszę :lol: tylko lejącej się krwi brakuje 8)

Bogusław
Nie odpowiedziałeś na moje i nie tylko moje pytanie
Nie będę szukał a zapytam jeszcze raz w inny sposób
Zakładając temp w pomieszczeniu w zakresie 20-22 st jaka Twoim zdaniem powinna być temp. podłogi aby nie wpływała ona negatywnie na nasze zdrowie ( celowo nie napisałem tym razem "organizm" bo niektórym się dziwnie kojarzy :wink: ) ????
Dodatkowo weźmy pod uwagę cykl życia większości z nas czyli powrót do domu późnym popołudniem po pracy i spanie + weekendy.
Wiem pisałeś że dużo różnych czynników na to wpływa itp itd.... czyli proszę o uśrednienie lub szczegółowy opis jeśli się Tobie chce.
Jaki to Twoim zdaniem jest przedział temperatury ??

sylwia13
22-01-2007, 11:24
OJJJJ :o też mnie nie było przez weekend(szkoła) a tu .... Proszę się nie kłócić :-? Po przeczytaniu tych wszystkich postów jestem przekonana, że jednak można mieć podłogówkę w całym domu. A czy tak zrobię to będzie teraz tylko zależało od kosztów. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi :)

DJ Rydzyk
23-01-2007, 01:09
Ja również zamiaruję położyć podłogówkę wszędzie. I jak już było poruszane - w sypialni podłogówka może trzymać niższą temperaturę, a domiar utrzymywany może być np. ciepłym powietrzem. I nikt (nawet żaden lekarz) mi nie wmówi, że przedmiot o temp. niższej niż temp. mojego ciała będzie mi szkodził, powodując przegranie organizmu. Wszak cokolwiek chłodniejsze ode mnie odbiera moje ciepło - a więc jedyne co to mogę się zaziębić ;)
Nie mam zamiaru się rozdrabniać na kilka systemów grzewczych - Ujednolicam ogrzewanie do podłogowego oraz jako uzupełniające - kominek + DGP + GWC + reku. I powinno wystarczyć.

Kryspin
23-01-2007, 09:59
Ponieważ nie znalazłem instalatora, który byłby wiarygodny w temacie (jak dotychaczas) i generalnie wypowiedzi instalatorów są co by tu krótko mówiąc są czysto komiczne - "tu się rzuci pętelkie tam drugą i Panie bedzie git" chciałbym policzyć jakimś programem jak te pętle powinny faktycznie wyglądać.

Czy ktoś ma jakiś program do zaprojektowania sobie podłogówki??

kbab
23-01-2007, 10:14
re Kryspin
"chciałbym policzyć jakimś programem jak te pętle powinny faktycznie wyglądać"
O ogrzewaniu podłogowym napisano już wiele. Nie wiem czy są jakieś programy, ale przeciętna dla ciepłego domu (bo tylko w takim ma sens takie ogrzewanie) wynosi ok 5-6 mb na metr podłogi, u siebie położyłem ok 600 mb, dom ma 130 m2. Dodam, że w ramach oszczędności rury pcv rozmieszczałem na stalowej siatce zbrojeniowej położonej na styropianie. Już 4-ty sezon ogrzewanie sprawuje się super.

Kryspin
23-01-2007, 10:19
re Kryspin
"chciałbym policzyć jakimś programem jak te pętle powinny faktycznie wyglądać"
O ogrzewaniu podłogowym napisano już wiele. Nie wiem czy są jakieś programy, ale przeciętna dla ciepłego domu (bo tylko w takim ma sens takie ogrzewanie) wynosi ok 5-6 mb na metr podłogi, u siebie położyłem ok 600 mb, dom ma 130 m2. Dodam, że w ramach oszczędności rury pcv rozmieszczałem na stalowej siatce zbrojeniowej położonej na styropianie. Już 4-ty sezon ogrzewanie sprawuje się super.

A czy tę siatkę metaląwą układałeś na jakiś dystansach??
Jak długie pętle robiłeś??

kbab
23-01-2007, 10:31
obwody u mnie są różnej długości zależnie od wielkości pomieszczeń max do 40 mb, siatkę z rurami zatapiałem bez dystansów, aby rury były w dolnej części płyty grzewczej, delikatnymi ruchami siatki starałem się dobrze zagęścić beton

jabko
23-01-2007, 11:10
Ponieważ nie znalazłem instalatora, który byłby wiarygodny w temacie (jak dotychaczas) i generalnie wypowiedzi instalatorów są co by tu krótko mówiąc są czysto komiczne - "tu się rzuci pętelkie tam drugą i Panie bedzie git" chciałbym policzyć jakimś programem jak te pętle powinny faktycznie wyglądać.

Czy ktoś ma jakiś program do zaprojektowania sobie podłogówki??

Ja sie pozegnałe jużz dwoma instalatorami.
Jeden kompletny ćwok chyba zrobił w życiu 1 instalkę i nie wiedział nic.

Drugi cos tam wiedział ale narysować schematu nie chciał ("panie - da sie boilerek, pętelki itp. Zobaczysz pan jak to wygląda jak sie zrobi)
O liczeniu nie ma mowy.
Ostatecznie jak stwierdził ze lutuje rurki bez pasty bo ją trudno kupic to się z nim pożegnałem.

Ale polecam policzyc podłogówkę.
Sam się ździwiłem gdy rozstawy wyszły mi nawet 35cm (chol) 20cm (salon ale ze strefą brzegową) i 10cm (kuchnia i łazienka).
Wcześniej na oko nie spodziewałem się że wyjdzie gdzieś 35cm :o

Do liczenia masz instrukcje projektowania KAN, KISAN, UPONOR, PURMO itp
Ja liczyłem z KANa i KISANa.
Wyszło mniej wiecej to samo wiec policz tylko jednym (KISAN chyba prostszy o ile dobrze pamiętam)

WojtekSz
23-01-2007, 11:13
...Sam się ździwiłem gdy rozstawy wyszły mi nawet 35cm (hol) 20cm (salon ale ze strefą brzegową) i 10cm (kuchnia i łazienka).
Wcześniej na oko nie spodziewałem się że wyjdzie gdzieś 35cm

rozstaw ponad 25cm jest niezalecany bo wówczas masz bardzo duże nierównomierności nagrzania podłogi

pozdrawiam

Kryspin
23-01-2007, 11:32
ktoś pamięta adres strony z programen KISAN'a ???

Mice
23-01-2007, 12:07
ktoś pamięta adres strony z programen KISAN'a ???
No qrde prościej nie idzie : www.kisan.pl :roll:

Kryspin
23-01-2007, 12:18
Dzięki, sory że tak... ale zaglądam teraz w net z doskoku i .... sami rozumiecie.

TomcioB
24-01-2007, 08:43
Witam

Jaki powinien być stosunek grubości styropianu na gruncie do grubości jastrychu przy podłogówce i czy istnieje taka zależnosć ? Planuję ok 15 cm styro.

Pozdrawiam

1950
24-01-2007, 14:28
grubość płyty grzejnej to 6,5 cm.
ale z tym jest różnie, lepiej żeby nie było mniej niż 5 cm

WojtekSz
24-01-2007, 19:27
Jaki powinien być stosunek grubości styropianu na gruncie do grubości jastrychu przy podłogówce i czy istnieje taka zależnosć ? Planuję ok 15 cm styro.


tyle powinno wystarczyć, pamiętaj tez o odizolowaniu sie od ścian bocznych szczególnie tych zewnętrznych w okolicach drzwi balkonowych - tam najczesciej wystepuja mostki cieplne. Zwróc na to uwage bo typo w projektach nikt sobie takimi drobiazgami nie zawraca głowy a potem będziesz za to płacił Ty :)
U siebie podparłem drzwi na specjalnej konstrukcji aby uniknąc mostków przy montazu w ścianie 3w
pozdrawiam

sylvia1
26-01-2007, 12:53
Witam

Jaki powinien być stosunek grubości styropianu na gruncie do grubości jastrychu przy podłogówce i czy istnieje taka zależnosć ? Planuję ok 15 cm styro.

Pozdrawiam to ja poprosze o info o grubosc wylewki przy 10 cm styropianu czy 7 cm wystarczy?

1950
26-01-2007, 19:27
starczy

sylvia1
27-01-2007, 09:17
starczy
dziekuje ale pewnie przy takiej ilości nie ma co liczyć na efekt kumulacyjny co? wiecej dać nie mogę...

WojtekSz
27-01-2007, 09:39
sylvia1:
efekt kumulacyjny masz gwarantowany - akumulaca ciepła to ilość ciepła nagromadzonego na ogrzanie obiektów mających podwyższona temperaturę w stosunku do powietrza. A wiec przede wszystkim podłoga ogrzewana (ciepło zakumulowane = powierzchnia*grubość*nadwyżka temp*ciepło właściwe). To jest naprawdę duża ilość ciepła! 7cm to standardowa grubość warstwy betonu i na pewno wystarczy aby spowodować, że nie da sie odczuć wyłączenia pieca przez 2..3 godzin. Analogicznie włączenie pieca przez 3 godziny daje tylko słaby efekt ogrzewania pomieszczeń. Taka jest specyfika takiego ogrzewania.
pozdrawiam

SNCF
27-01-2007, 10:44
...

1950
27-01-2007, 10:56
starczy
dziekuje ale pewnie przy takiej ilości nie ma co liczyć na efekt kumulacyjny co? wiecej dać nie mogę...
przy ogrzewaniu w domu tradycyjnym grzejesz nie tylko powietrze ale tez nagrzewasz przegrody i one też akumulują ciepło,
podłogówka jak zdążyłaś przeczytać chociażby w tym wątku, ma wielu przeciwników właśnie ze względu na dużą akumulacyjność ciepła, co stanowi o jej dużej bezwładności,
producenci systemów zalecają by warstwa betonu nad rurą wynosiła 5 cm co przy grubości rury 16 mm, daje całkowitą grubość grzejnika podłogowego 66 mm,
ponieważ w budownictwie dokładność do 1 cm jest ogólnie przyjęta, przyjmuje się że grubość wylewki powinna wynosić 6,5 cm.
ale grubość od 6-8 cm jest w porządku i nie należy przejmować się pierdołami

antonisiek
27-01-2007, 17:00
Mam pytanie do posiadaczy ogrzewania podłogowego w całym domu. Czy ogrzewanie podłogowe w sypialniach wpływa na konfort spania i jakie są plusy i minusy tego?

Własnie urchomili mi ogrzewanie wodne na razie elektryczne ale wszędzie podłogówka i niestety zawidłem się.W sypialni chyba założę grzejniki przy okazji instalacji pieca CO na opał stały bo nie mogę spać!!!!!!
W sypialni mam 21 st. a jak wystawię twarz za obręb łóżka to ciepło promieniujące do podłogi powoduję że nie da się zasnąć.Chwilowo będę musiał obniżyć tem. w sypialni

MARKOG
27-01-2007, 17:10
....jak wystawię twarz za obręb łóżka to ciepło promieniujące do podłogi powoduję że nie da się zasnąć....

Fajną masz pozycję spalną ;)

WojtekSz
27-01-2007, 17:22
antonisek:
a jaka masz temp na podłodze - sprawdź, połóż np termometr na podłodze i zobacz co pokaze.
Pamietaj tez że jesli dopiero uruchomiłes ogrzewanie to pwenie masz do rozgrzania cąły dom a to trwa i wymaga wyższej temp na podłodze. Potem będzie duzo nizsza.
A swoja drogą tem w sypialni pewnie powinna być nizsza niz w salonie (18..20C)
pozdrawiam

sylvia1
27-01-2007, 20:39
dziękuję za odpowiedzi
to ja jeszcze zapytam grzecznie jaka jest minimalna wysokość wylewki na stropie? 5 cm za mało? temp z założenia w sypialniach max 20 stopni ( ew. 19 bo dogrzeje kominkiem jakby coś)

dominikams
27-01-2007, 23:19
... pamiętaj tez o odizolowaniu sie od ścian bocznych szczególnie tych zewnętrznych w okolicach drzwi balkonowych - tam najczesciej wystepuja mostki cieplne. Zwróc na to uwage bo typo w projektach nikt sobie takimi drobiazgami nie zawraca głowy a potem będziesz za to płacił Ty :)
U siebie podparłem drzwi na specjalnej konstrukcji aby uniknąc mostków przy montazu w ścianie 3w
pozdrawiam

Znaczy co - od środka styropian?

WojtekSz
28-01-2007, 00:43
dominikams:
konstruując detal izolacji termicznej drzwi balkonowych nalezy zachować izolację termiczną o grubości conajmniej równej grubości izolacji termicznej ściany co w praktyce oznacza, że pomiędzy wylewką betonową posadzki a wylewką tarasu musi znajdowac się conajmniej te 12..15cm styropianu.
Typowa wylewka ma dookoła ścian styropian ok 1cm. Ale dalej ma ścianę nożna i potem ocieplenie ściany. W drzwiach balkonowych nie ma ściany nośnej a izolację zachowac trzeba i stąd styropian od dołu (izolacja od podłoza i z boku, pod drzwiami, jako izolacja pozioma)
pozdrawiam

sylvia1
30-01-2007, 15:53
Wojtek a co jak taras będiie drewniany?

jabko
30-01-2007, 19:55
...W sypialni mam 21 st. a jak wystawię twarz za obręb łóżka to ciepło promieniujące do podłogi powoduję że nie da się zasnąć....
Rozwiązanie 1:
Nie chlać wódki - nie będzie trzeba wystawiać gęby za obręb łóżka

Rozzwiazanie 2:
Miskę trzymać na łóżku - skutek jak wyżej

Rozwiązanie 3:
Spać w masce - przy odrobinie fantazji to może okazać się dość ciekawe dla związku

MARKOG
30-01-2007, 20:02
Mam pytanie do posiadaczy ogrzewania podłogowego w całym domu. Czy ogrzewanie podłogowe w sypialniach wpływa na konfort spania i jakie są plusy i minusy tego?

Własnie urchomili mi ogrzewanie wodne na razie elektryczne ale wszędzie podłogówka i niestety zawidłem się.W sypialni chyba założę grzejniki przy okazji instalacji pieca CO na opał stały bo nie mogę spać!!!!!!
W sypialni mam 21 st. a jak wystawię twarz za obręb łóżka to ciepło promieniujące do podłogi powoduję że nie da się zasnąć.Chwilowo będę musiał obniżyć tem. w sypialni

No to zakładam że grzejesz krótkimi - ale za to bardzo gorącymi dostawami wody - wniosek zły projekt.

GriszaDG
31-01-2007, 11:14
Witam wszystkich.
Wszedłem dziś na forum, aby zgłębić temat szkodliwości ogrzewania podłogowego. Coś tam gdzieś słyszałem, ale nie bardzo wiedziałem na czym problem polega. Z tego „owocnego” wątku wiem już wszystko. Tak więc ten temat pozostawiam.
Chciałbym zapytać o cos innego (o ile można uzyskać miarę jednoznaczną odpowiedź na to pytania).

1.Czy koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest wyższy niż tradycyjnych grzejników??? Jeśli tak, to mniej więcej jak wygląda proporcja???
2.Czy koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego są wyższe/niższe/bez różnicy w stosunku do tradycyjnych grzejników???

Z góry dzięki za odpowiedź

boguslaw
31-01-2007, 12:24
GriszaDG. Ja jeszcze w temacie nie skończylem, bo byłem na wyjeździe ale nie będę mieszał dopóki nie uzyskasz precyzyjnej odpowiedzi na Twoje konkretnie postawione pytania :wink:
Wypytaj sie szczególnie dokładnie o bezwładność i faktyczną sterowalność czystej "podlogówki" w całorocznym użytkowaniu
Sygnały już miałeś od wypowiadających się, rownież w tym wątku.
Mądrusie temat "zagadują" okrągłymi słowami.

Mam jednak jeszcze kilka kwestii do wyjaśnienia:
Na przykład problem dzieci raczkujących z nosem przy podlodze i bawiących się na podłodze podgrzewanej.
Pani dr dermatolog niech wypowie się w sprawie wywołania u nich chorób alergicznych i skórnych i aspekt podatności na infekcje dróg oddechowych(najlepsze byłyby wypowiedzi z pierwszej ręki a nie te powtarzane przez laika z wykształceniem technicznym..........) :P

Jeśli moje wywody spowodowały, że wykonawcy nie będą robić instalacji " na pałę", lecz dobrze ją wyliczą to moje wywody nie poszły na marne.
Jeśli moje wywody spowowdują, że ktoś źle poprowadzony nie zapadnie na zdrowiu to nie poszły one na marne.

GriszaDG
31-01-2007, 12:47
Bogusław, nie jestem ani lekarzem, ani instalatorem więc w tej dyskusji głosu nie zabieram. Wydaje mi się jednak, że potrafie spostrzegać świat nie tylko w kolorach czarnych lub bialych, ale również w pośrednich. Śledząc dokładnie cały wątek, rozumiem że głównym przyswiecającym Ci celem w propagowaniu swoich tez, jest uczulenie na przyszłość uzytkowników ogrzewania podłogowego, aby zwracali uwagę na sposób wykonania instalacji, a nie na sam fakt posiadania takowej instalacji.
W takim razie poradźcie laikowi, jak się za to zabrać aby było dobrze. Napiszecie "znajdź fachowca". Mam w rodzinie osobę, która zajmuje się montażem takich instalacji i dla mnie on jest fachowcem, bo innego nie znam :) Na co jednak zwracać szczególą uwagę przy monażu ogrzewania podłogowego???

dominikams
31-01-2007, 14:49
dominikams:
konstruując detal izolacji termicznej drzwi balkonowych nalezy zachować izolację termiczną o grubości conajmniej równej grubości izolacji termicznej ściany co w praktyce oznacza, że pomiędzy wylewką betonową posadzki a wylewką tarasu musi znajdowac się conajmniej te 12..15cm styropianu.
Typowa wylewka ma dookoła ścian styropian ok 1cm. Ale dalej ma ścianę nożna i potem ocieplenie ściany. W drzwiach balkonowych nie ma ściany nośnej a izolację zachowac trzeba i stąd styropian od dołu (izolacja od podłoza i z boku, pod drzwiami, jako izolacja pozioma)
pozdrawiam

U mnie właśnie jest jakby kawałek ściany nośnej - tzn. ta podmurówka pod drzwi (tyle, że zrobiona na chudziaku), i z zewnątrz będzie ocieplona 15 cm, jak reszta ściany, i dopiero do tego ocieplenia bedzie dochodzić wylewka na tarasie. Nie wiem, czy jasno tłumaczę.

Kwestia druga - czyli między ścianę a wylewkę wkłada się 1 cm styropianu? To może dałabym tez tak przy tej podmurówce?

Tomek_Gdynia
10-03-2007, 20:03
SNCF napisał
zachowuja sie zwykle jak mohery ojciec dyrektor kazal tak i tak ma kazdy miec :o :o :o
Heheheh a to dobre. Podpisuje się pod tym :D
Ufff :evil: :wink:
Mam 46 lat i własnie chcę zrobic wodne ogrzewanie podłogowe w całym domu, wspomagane szybkimi małymi grzejnikami. W związku z powyższym mam nadzieje, że nie założycie mi mohairowego bereciku. :lol:
Jedyny problem jaki mam to jak będzie działac w połączeniu z cieńkimi deskami z drewna egzotycznego ponieważ nie chce w salonie kafli na podłodze a w sypialniach ze względu na psy nie mogę położyc wykładzin bo nikt tego by nie doczyścił.

turcin
10-03-2007, 20:36
Bogusław, nie jestem ani lekarzem, ani instalatorem więc w tej dyskusji głosu nie zabieram. Wydaje mi się jednak, że potrafie spostrzegać świat nie tylko w kolorach czarnych lub bialych, ale również w pośrednich. Śledząc dokładnie cały wątek, rozumiem że głównym przyswiecającym Ci celem w propagowaniu swoich tez, jest uczulenie na przyszłość uzytkowników ogrzewania podłogowego, aby zwracali uwagę na sposób wykonania instalacji, a nie na sam fakt posiadania takowej instalacji.
W takim razie poradźcie laikowi, jak się za to zabrać aby było dobrze. Napiszecie "znajdź fachowca". Mam w rodzinie osobę, która zajmuje się montażem takich instalacji i dla mnie on jest fachowcem, bo innego nie znam :) Na co jednak zwracać szczególą uwagę przy monażu ogrzewania podłogowego???

Uwagę należy zwrócić przy planowaniu ogrzewania podłogowego. Jeżeli masz fachowca w rodzinie to na plus jednak jeżeli ten człowiek dobiera wszystko na oko to niestety ale wypadałoby zrobić projekt instalacji. Najważniejsze rzeczy oprócz oczywiście dostarczenia odpowiedniej mocy dla poszczególnych pomieszczeń to: nie robić większych rozstawów rur niż 30cm. Dbać o robienie stref brzegowych, rozstaw rury i temperatura zasilania powinna być tak dobrana aby przy dostarczeniu odpowiedniej mocy temperatura na powierzchni podłogi nie przekroczyła 29stC w pomieszczeniach typu salon kuchnia pokój i do 35 stC w łazienkach. I zadbać o odpowiednią izolację pod płytą tak żeby nie powodować nadmiernych ubytków ciepła w podłoże.

MARKOG
11-03-2007, 18:28
SNCF napisał
zachowuja sie zwykle jak mohery ojciec dyrektor kazal tak i tak ma kazdy miec :o :o :o
Heheheh a to dobre. Podpisuje się pod tym :D
Ufff :evil: :wink:
Mam 46 lat i własnie chcę zrobic wodne ogrzewanie podłogowe w całym domu, wspomagane szybkimi małymi grzejnikami. W związku z powyższym mam nadzieje, że nie założycie mi mohairowego bereciku. :lol:
Jedyny problem jaki mam to jak będzie działac w połączeniu z cieńkimi deskami z drewna egzotycznego ponieważ nie chce w salonie kafli na podłodze a w sypialniach ze względu na psy nie mogę położyc wykładzin bo nikt tego by nie doczyścił.

1. Wiek nie ma nic do moheru
2. Jak masz psy i dasz drewno - to bedziesz miał zaraz "starą" podłogę niestety. Żaden lakie i żadne drewno nie jest silne na biegnącego w miejscu psa. Zauważ że psy jakimś cudem uwielbiają robić szybki start na przestrzeni 0,5m2.

ArtiW
16-03-2007, 14:56
Rozwiązanie 1:
Nie chlać wódki - nie będzie trzeba wystawiać gęby za obręb łóżka



Takie rzeczy to tylko w Erze...
Nie ma takiej opcji.

angi
20-04-2007, 11:11
Proszę mi powiedzieć, mam w tej chwili układany styropian i podłogówkę, są
wstawione oczywiście okna i tu pytanie: pod dżwiami balkonowymi jest styropian i jakieś cegły tzw. kliny czy soś takiego na czym opierają się te dżwi,
i co teraz z wylewką, czy trzeba wyjąć to wszystko czy zostawić, proszę o pomoc.

kbab
20-04-2007, 11:19
re angi
Pod swoje drzwi na taras wpasowałem belkę drewnianą (pozostałość z krokwi) i długimi śrubami mocowałem futrynę przez tą belkę do płyty. Przy wylewaniu na zewnątrz tarasu, wewnątrz płyty grzewczej belka z futryną została izolowana od betonu styropianem (u mnie 3 cm z obu stron).

angi
20-04-2007, 11:24
Dzięki za odzew, to znaczy, że mam wyjąć te cegiełki.

adrian
20-04-2007, 11:37
Ja niestety przegapiłem kwestię izolowania płyty grzewczej od balkonu i tarasu. Wykonawcy oczywiście :evil: sami nie wpadną na żaden pomysł - więc płytę mam wylaną z pokoju aż na balkon - przez całą szerokość wieńca :(
Kiedy się zorientowałem - przed montażem drzwi balkonowych wyciąłem (tarczą do betonu i młotkiem elektrycznym) paski około 5-6cm płyty dokładnie pod ościeżnicą i wetknąłem tam styropian. Zostawiłem co około 90cm 8-10cio centymetrowe fragmenty wylewki, żeby ościeżnica miała się na czym opierać - po uzgodnieniu z "okniarzami".

Piotr Wawa
12-05-2015, 10:54
Witam,
po lekturze tego wątku i paru innych i planowanym ogrzewaniu domu piecem kondensacyjnym chyba namówiliście mnie na ogrzewanie podłogowe po całości mimo, że planujemy drewniane deski na podłogi. Mam tylko dodatkowe pytanie do osób które mają w swoich domach podłogówke, jak sie ma podłogówka, drewno i dywany, nie mówie o jakimś wielkim dywanie na prawie cały pokój a o małe dywany w pokojach na górze, czy niestety trzeba z nich zrezygnować czy da się jakoś to połączyć?

teres
12-05-2015, 19:27
@ Piotr Wawa
Jakbyś trochę poczytał forum, to byś wiedział, że nie trzeba z niczego rezygnować.

Piotr Wawa
12-05-2015, 21:08
Ok czytałem opinie osób ze tempertatura podlogi jest niewiele cieplejsza niz w normalny letni dzien, ale zastanawiam sie czy faktycznie nie ma to wplywu na trwalosc podlogi? Wiem, ze komfort cieplny bedzie zachowany, pytanie tylko czy deska wielowarstwowa po paru latach sie nie rozleci i tu chcialbym uslyszec opinie ktore juz uzytkuja kilka lat taka podloge?