PDA

Zobacz pełną wersję : piec kominkowy na węgiel



dzyndzykator
18-01-2007, 18:55
Witam,
Mam zamiar do ogrzania kawalerki 34 m2 zastosować piec kominkowy firmy WAMSLER model KAMINO E ( http://www.jas.man.pl/pkwd/pkwd.html ). Producent określa moc pieca na 6kW więc powinno to w zupełności wystarczyć.
W związku z tym interesują mnie opinie użytkowników tego pieca lub podobnych. Przy pełnym załadowaniu pieca przez jaki czas utrzymuje on ciepło? Jak szybko nagrzeje sie pomieszczenie o podanej powyżej powierzchni?
Jeśli macie jakieś cenne uwagi to chętnie poczytam lub jakieś inne propozycje co do sposobu ogrzania kawalerki.
Pozdrawiam

mockba
18-01-2007, 21:15
to jest standardowa koza nic dodac nic ujac ... a jezeli chodzi o to czy ogrzeje to ogrzeje cieplo jest tak dlugo jak palisz... jak gasnie to zbyt dlugo ciepla oddawac to niebedzie bo w tym niema zadnej masy akumulacyjnej...
Jezeli chcialbys cos co dlugo utzymuje cieplo to piec kaflowy spokojnie 12 godzin z tym tylko ze jest sporo drozszy od tej kozy...

A ja mam pytanie czym ogrzejesz lazienke? bedzie w niej zimno bo ta koza jej nieogrzeje.

Ja osobiscie bardziej polecam kominek z DGB jak komin jest blisko lazienki i kanal niebedzie przekraczal okolo 5 metrow moze obejsc sie bez turbiny i w domu bedzie cieplo, sytuacja jest podobna jak z ta koza niepalisz niegrzeje...

A jezeli chodzi omnie to ja odradzam koze ale to tylko moja opinia...Plusy to tylko niska cena nic wiecej.

Mam nadzieje ze pomoglem pozdrawiam.

mockba
18-01-2007, 21:21
a jak dlugo bedzie sie w niej palic to zalezy ...
od drzewa
od ustawienia kozy
mysle ze dobrze bedzie grzac do 6 godzin, palenisko jest male wiec za duzo niezaladujesz. Co do palenia weglem to niejestem przekonany moim zdaniem szyba moze niewytrzymac ale tego w 100% pewny niejestm to wszystko zalezy jak sie pali przy duzym dostepie powietrza wegiel moze uszkodzic szybe.

Jak juz mowilem koza to tylko koza... Niespodziewaj sie po tym jakis wyjatkowych efektow... powinna ogrzac to pomieszczenie, duzo zalezy od mieskzania, jakie okna jakie ocieplenie itp itd.

dzyndzykator
19-01-2007, 16:10
Hej,
Łazienke planuję ogrzać elektrycznie (prawdopodobnie grzejnik drabinkowy lub coś podobnego).
Co do kominka z DGB to chciałem uniknąć ogrzewania drzewem bo sporo z tym zachodu. No a łazienka sąsiaduje z kominem i tym samym z kominkiem. Obecnie znajduje się tam kominek otwarty, który mam zamiar usunąć. Ewentualnie zastanawiam się nad jakimś wkładem kominkowym ale na węgiel - ponoć jest takie ustrojstwo. Kominek jest wybydowany z szamotu także po zainstalowaniu takiego wkładu ciepło byłoby utrzymywane przez dłuższy czas.

A mieszkanie znajduje sie na I piętrze w kamienicy. Okna są wymienione, elewacja z jednej strony zrobiona, z drugiej, gdzie ściana z oknami - niestety nie.

jacekaqua
19-01-2007, 16:45
tylko uważaj abyś nie stracił zycia przed wcześnie w związku z czadem :cry:

Goliot
19-01-2007, 17:43
W listopadzie zamontowałem u siebie w mieszkaniu również piecyk kominkowy (firmy Morso 5kW) na drewno i węgiel, jak do tej pory ze względu na pogodę nie miałem okazji jeszcze rozgrzać go na full (oprócz tego mam ogrzewanie piecami akumulacyjnymi). Ale póki co bardzo sobie chwalę ogrzewanie tym piecykiem, w zasadzie ogrzewanie elektryczne staram się ograniczyć do minimum. Jeszcze nie paliłem w nim węglem, ale to wszystko przez pogodę :D może jak przydzie mróz to mnie zmusi do zakupu opału :wink:

mockba
19-01-2007, 22:36
jezeli chodzi o palenie weglem to wiecej jest brudu niz przy drzewie... wegiel bardziej pyli i wbrew pozora sporo z niego popiolu...

i fakt faktem wegiel jest bardziej niebezpieczny... dlatego jak juz sie zdecydujesz to pamietaj o dbaniu o komin. niewidzialem w tej kozie szybra ale gdyby byl pamietaj ze przy paleniu weglem musi byc on zawsze otwarty...

A jezeli chodzi o wklad szamotowy jest on niewielki i dlugo ciepla on oddawac niebedzie... gdy zgasnie praktycznie niewiele odda ciepla. Pozdrawiam

dzyndzykator
19-01-2007, 22:55
Pewnie zdecydowałbym sie na drewno gdyby nie to że:
- jak już kupować to najlepiej sezonwane, a z takim nie jest wcale łatwo
- trzeba je poukładać, porąbać
- częściej podkładać do kominka niż węgiel
Co prawda decyzja jeszcze nie zapadła ale jakoś nie mam przekonania do drewna. Przy okazji kilku imprez w moim przyszłym mieszkaniu schodziła spora ilość opału na wieczór. Pewnie dlatego że to kominek otwarty ale jakoś wydaje mi się, że z węglem będe miał deczko wygodniej.
A macie może propozycje zastosowania jakiegoś innego systemy grzewczego powiedzmy tak do 5000?? Przypomne kawlerka 34m2 I piętro w kamienicy.
Pozdrawiam

mockba
19-01-2007, 23:36
wyjscie to kominek z DGB + brykiet i problem z drewnem odpada..
A nawiazujac do drewna to mozna kupic juz pociete porabane, nic tylko palic :)

ja ogrzewam kominkiem caly dom 240 m2 i jestem zadowolony (plaszcz wodny + podlogowka w calym domu )

dzyndzykator
20-01-2007, 10:46
witaj,
powiem Ci, że powoli zaczynam sie zastanawiać nad zastosowaniem kominka zamkniętego i opalania na brykiet drzewny. Myśle że po lekkiej przebudowie kominka otwartego jaki sie teraz tam znajduje i włożeniu wkładu kominkowego byłoby nieźle. Ciepło na pewno byłoby dłużej oddawane po zgaśnieciu niż w przypadku pieca wolnostojącego.
Zastanawia mnie jak wychodzi opalanie takim brykietem z ekonomicznego punktu widzenia.
Mniej więcej orientuje się co to DGB ale jakbyś mógł przyblirzyć jakiego nakładu prac wymaga wybudowanie tego systemu rozprowadzania ciepła.
Pozdrawiam

mockba
20-01-2007, 11:19
naklad pracy jest niewielki wklad zeliwny + ekran z welny mineralnej na pokoj kratka w komorze na na lazienke kawalek kanalu izolowanego i to tyle... ekran mozesz zobaczyc w marketach jest tam przekruj takiego kominka...
a koszty brykietu niewiem nie pale i niechce wprowadzic w blad, jedni mowia ze sie oplaca inni ze nie. ja osobiscie niewiem bo pale drzewem.

pozdrawiam

dzyndzykator
20-01-2007, 12:01
Kominek o jakiej mocy powinienem zastosować z płaszczem wodnym i bez??
No i jeszcze jedno czy we wszystkich wkładach kominkowych można palić brykietem drzewnym, bo w większości producenci podają jako opał drewno liściaste.

dzyndzykator
20-01-2007, 12:05
Nie ukrywam ża wzgledy finansowe mają dla mnie duże znaczenie dlatego za jakimi wkładami/kominkami najlepiej sie rozglądać? Może są jakieś w przystępnej cenie i o nienajgorszej jakości?

mockba
20-01-2007, 23:42
jezeli chodzi o brykiet to wzasadzie niema przeciwskazan praktycznie w zadnym wkladzie a kominet raczej zeliwny plaszcz wodny to w twoim przypadku sporo wieksze koszta. a jezeli chodzi o kwote to w 5 tys spokojnie sie zamkniesz...
w wyborze kominka patrz na cene i wielkosc wkladu im wiekszy tym w wiekszosci przypadkow wieksza moc.. a jak moglbym cos polecic to poszukaj wkladow firmy wojcik sa one dosc solidne ladnie wykonane a dotego w dobrej cenie...

i niedaj sie wrobic w sklepach w zadne turbiny do 4-5 metrow sa one wogole niepotrzebne spokojnie ogrzejesz lazienke grawitacyjnie. a obudowa i ekran poorostu pojedz do obi lub castoramy tam napewno znajdziej ekspozycje i zobaczysz jak to jest wykonane.. lub poszkukaj kogos kto zamontuje Ci ten wklad... Wiecej chyba juz niemoge Ci pomoc tak na odleglosc wrazie czego pytaj ale musisz juz bardziej konkretnie... wybor jest b duzy ofert jeszcze wiecej.

Pozdrawiam