PDA

Zobacz pełną wersję : Jeszcze o ogrzewaniu podłogowym



luk__25
19-01-2007, 19:01
Proszę o informacje i porady od tych którzy już mają podłogówke wodną. Czy jest sens robic ogrzewanie w garderobach gdzie tylko 1/3 powierzchni podłogi jest odsłonięta a reszta pod szafami? Czy robi sie podłogówke w kuchni pod zabudową? Mysle tu o tym czy w szafkach nie będzie oby za ciepło? Jak np lodówki pracują na podgrzewanej podłodze? Czy jest sens klaść rurki w wiatrołapie? Nigdy nie miałem takiego ogrzewania a decyzję czas podjąć..;) dzięki za wszelkie sugestie

seblo
19-01-2007, 20:23
W wiatrołapie tak, ale w garderobie, czy w miejscach w przyszłości zabudowanych różnymi sprzętami typu szawki, czy lodówka, nie.

WojtekSz
19-01-2007, 22:12
zdrowa zasada mówi, że jesli masz meble to spokojnie możesz poprowadzić podłogówke tak na jakies 20..30 centymetrów wgłąb pod te meble. Dotyczy to też i kuchni bo tak jak to ktos juz na Forum napisał - nie ma nic bardziej denerwującego jak chłodne wnętrze szafki - no chyba, że taki jest cel instalacji
pozdrawiam

Tedii
19-01-2007, 23:50
W wiatrołapie nie.
Jest słaba izolacja i bliski kontakt otoczenia i podłogi.
Będzie mocno schładzać czynnik.W skrajnym przypadku przy słabej cyrkulacji zamarznie.
Lepiej dać kaloryfer.
Pozatym wiatrołap się szybko ochładza, a podłogówka ma dużą bezwładność cieplną.

mockba
19-01-2007, 23:59
polecam robic podlogowke wszedzie 20-30 cm od sciany garderoby tez, jedyne miejsce gdzie sie niedaje to wiatrolap. A dlaczego pod meblami? bo one grzeja jak cala reszta cieplo przechodzi z podlogi na meble i oddaje na pomieszczenie. Ludzia wydaje sie ze podloga musi byc goraca a to nieprawda najbardziej optymalna temperatura wody w obiegu podlogowki to 37 st.

Rurki nalezy rozwijac wszedzie pamietajac ze odstep miedzy jedna a druga niemoze przekroczyc 30 cm. Ja mam u siebie 20-25 cm z tym ze mam ponad 1100 metrow rurki grzeje dobrze... pozdrawiam

luk__25
20-01-2007, 10:30
dzieki za porady. Czy warto robic podlogowke i kaloryfery na osobnych obwodach tak aby byly niezalezne od siebie?

mockba
20-01-2007, 11:46
dzieki za porady. Czy warto robic podlogowke i kaloryfery na osobnych obwodach tak aby byly niezalezne od siebie?
nie mozesz zrobic ich na jednym obwodzie bo pracuje to na innych temperaturach...

jajmar
20-01-2007, 12:41
W wiatrołapie nie.
Jest słaba izolacja i bliski kontakt otoczenia i podłogi.
Będzie mocno schładzać czynnik.W skrajnym przypadku przy słabej cyrkulacji zamarznie.
Lepiej dać kaloryfer.
Pozatym wiatrołap się szybko ochładza, a podłogówka ma dużą bezwładność cieplną.

:o :o :o
Sory ale to co napisałes wg mnie jest kompletną bzdurą
Dlaczego niby w wiatrołapie jest słaba izolacja? Większość jak nie wszyscy izoluja cały dom identycznie nie róznicuja na wiatrołap i reszta.

Co oznacza bliski kontak otoczenia i podłogi ? Wg tego co piszesz to takie bliskie kontakty tez beda przy drzwiach tarasowych wiec mozna wyciągnąć wniosek ze tam tez mróz w podloge wejdzie.

Jeżeli zamarznie woda w podlogówce to tez zamarznie w grzejniku.

luk__25
20-01-2007, 13:53
dzieki za porady. Czy warto robic podlogowke i kaloryfery na osobnych obwodach tak aby byly niezalezne od siebie?
nie mozesz zrobic ich na jednym obwodzie bo pracuje to na innych temperaturach...

Akurat masz słaba orientacje bo można zrobic na jednym obwodzie dając przed podłogówką mieszacz a ich praca będzie całkowicie zależna od siebie.
Pytanie było do fachowców...

1950
20-01-2007, 15:14
:o :o :o
dalej Panowie, dalej,
człowiek się uczy całe życie,


Tedii, rewelacja :lol:
luk__25

Akurat masz słaba orientacje bo można zrobic na jednym obwodzie dając przed podłogówką mieszacz a ich praca będzie całkowicie zależna od siebie.
Pytanie było do fachowców...
skoro wiesz lepiej, to dlaczego się pytasz?

Grzesiek13
20-01-2007, 15:59
:lol: :lol: :lol:

mockba
20-01-2007, 17:57
Akurat masz słaba orientacje bo można zrobic na jednym obwodzie dając przed podłogówką mieszacz a ich praca będzie całkowicie zależna od siebie.
Pytanie było do fachowców...

wiec jak wstawisz mieszac to juz jest osobny obwod .. panie wachowcu

Tedii
20-01-2007, 22:31
Sory ale to co napisałes wg mnie jest kompletną bzdurą
Dlaczego niby w wiatrołapie jest słaba izolacja? Większość jak nie wszyscy izoluja cały dom identycznie nie róznicuja na wiatrołap i reszta.

Co oznacza bliski kontak otoczenia i podłogi ? Wg tego co piszesz to takie bliskie kontakty tez beda przy drzwiach tarasowych wiec mozna wyciągnąć wniosek ze tam tez mróz w podloge wejdzie.

Jeżeli zamarznie woda w podlogówce to tez zamarznie w grzejniku.
Piszę skrótami.Przy programie przeciw zamarzaniu (piec włącza się gdy temp. spada poniżej n.p.7st.) podłoga wiatrołapu jest narażona na przemarzanie.W przeciwieństwie do podłóg w pokojach ,podłogę w wiatrołapie łączy z dworem tylko próg.
A co do drzwi tarasowych to też nieporozumienie.Jak jest na dorze -25st. to nie wchodzisz i nie wychodzisz ciągle na taras.A do wiatrołapu niestety tak.I kładziesz zamrożone i ośnieżone buty.
Dodając do tego jeszcze zwykle bardzo małą powierzchnię rzędu 2-3m2 podłogówka traci sens.

1950
20-01-2007, 22:41
nie chcę Cie obrażać,
ale, nie kompromituj się :roll:

Tedii
21-01-2007, 00:15
Prosiłbym argumenty za.
Jak na razie producenci (n.p.Purmo,Wirsbo) odradzają podłogówkę w małych pomieszczeniach z uwagi na małą wydajność rzędu 80W/m2.
Wiatrołap o pow.2m2 z trzema drzwiami (wejściowe,garażowe i do holu) i podłogówka, to coś nie tak.

jajmar
21-01-2007, 08:12
Piszę skrótami.Przy programie przeciw zamarzaniu (piec włącza się gdy temp. spada poniżej n.p.7st.) podłoga wiatrołapu jest narażona na przemarzanie.W przeciwieństwie do podłóg w pokojach ,podłogę w wiatrołapie łączy z dworem tylko próg.
A co do drzwi tarasowych to też nieporozumienie.Jak jest na dorze -25st. to nie wchodzisz i nie wychodzisz ciągle na taras.A do wiatrołapu niestety tak.I kładziesz zamrożone i ośnieżone buty.
Dodając do tego jeszcze zwykle bardzo małą powierzchnię rzędu 2-3m2 podłogówka traci sens.

Jak Redakacja ogłosi konkurs na Bzdurę roku to możesz startować masz ogromne szanse.

seblo
21-01-2007, 08:40
Podziwiam wyobraźnie Tedii.
Najbardziej podoba mi się ten fragment z zaśnieżonymi i zmrożonymi butami.
O tym to za cholere nie pomyślałem.

1950
21-01-2007, 08:55
Prosiłbym argumenty za.
Jak na razie producenci (n.p.Purmo,Wirsbo) odradzają podłogówkę w małych pomieszczeniach z uwagi na małą wydajność rzędu 80W/m2.
Wiatrołap o pow.2m2 z trzema drzwiami (wejściowe,garażowe i do holu) i podłogówka, to coś nie tak.

wiatrołap jest tego typu pomieszczeniem w którym nie przebywa się w sposób ciągły, dlatego można sobie pozwolić na to, żeby temperatura podłogi była w granicach 32C,

pomimo tego w większości przypadków ma za małą powierzchnię, żeby straty ciepła mogły być pokryte przez podłogówkę, dlatego podłogówka z reguły jest wspomagana małym grzejnikiem,

podłogówkę daje się do wiatrołapu przede wszystkim po to, żeby uzyskać efekt ciepłej podłogi, podobnie się robi w małych łazienkach, z tym, że z innych względów,

co to daje,
ano jak wejdziesz do domu i zostawisz buty, niejednokrotnie przemoczone z przyniesionym śniegiem, ładnie Ci to schnie,
ponad to, ta ciepła podłoga powoduje blokadę chłodu, który zawsze ciągnie od drzwi wejściowych,

powiem Ci tak, jeszcze się nie zdarzył klient który by zakwestionowa,ł po dłuższym okresie eksploatacji, celowości podłogówki w wiatołapie

WojtekSz
21-01-2007, 09:39
panowie, proponuję uspokojemie.
Byc może kolega Tedii duzo czyta prospektów reklamowych i jeszce nie wszystko wie co czai sie między wierszami.

Tedii:
potrzeby cieplne wynikaja z analizy sytuacji danego pomieszcenia. Aby poprawić bilans cieplny mozna zwiekszac ilośc doprowadzanego ciepła (wiecej ogrzewania tzn gęściej rurki w podłodze lub grzejnik z termostatem lub większy nawiew ciepłego powietrza) albo dopilnowac mniejszych strat (docieplenie drzwi, zamykanie dzrwi, dopilnowanie aby pomiedzy podłoga w domu a podłoga na ganku była znaczaca separacja termiczna a nie tylko próg!)

Uwaga - to ważne - wylewka podłogi w domu musi byc oddzielona od wylewki ganku/tarasu co najmniej 10cm styropianu bo tutaj najczęsciej występuje tzw mostek cieplny. Mozna to łatwo zrobić jesli sie drzwi podeprze, tyle tylko ze trzeba o tym pamiętać zawczasu.

pozdrawiam

Piotrek z Łowicza
23-01-2007, 10:12
W wiatrołapie nie.
Jest słaba izolacja i bliski kontakt otoczenia i podłogi.
Będzie mocno schładzać czynnik.W skrajnym przypadku przy słabej cyrkulacji zamarznie.
Lepiej dać kaloryfer.
Pozatym wiatrołap się szybko ochładza, a podłogówka ma dużą bezwładność cieplną.

Mam wiatrołap 3X2,5m2 podłogówke juz 4 rok i nic nigdy nie zamarzło nawet jak były mrozy 30 stopniowe!!! Zresztą była w projekcie nawet w wiatrołapie. Więc skąd takie przeciwskazania???
pozdro
Piotrek>>>>

kbab
23-01-2007, 10:23
Witam
Potwierdzam - zamarzanie wody w wiatrołapie to bzdura, a to dlatego że takie ogrzewanie ma sens tylko w ciepłych technologiach. Mam nieocieplany garaż w technologii thermomur th-250 i w ciągu ostatnich 6 zim nigdy woda w tym pomieszczeniu nie zamarzła. Oczywiście nie muszę dodawać, że w podłodze wiatrołapu również.

Tedii
26-01-2007, 23:37
Temat ćwiczyłem jakiś czas temu na etapie doboru grzejników.Konsultowałem się z doradcami technicznymi producentów.I wynik był pół na pół.Proponowali to,w czym byli mocniejsi.Najbardziej ubawił mnie doradca techniczny (nie wymienię firmy ale zapewniam że z najwyższej półki) i doradził tak:
W wiatrołapie 2m2 zrobić podłogówkę w odstępach max 10cm.
Aby NIEZAMARZŁA!!! (pod nieobecność domowników przy funkcji anty freez) należy ją napełnić płynem niezamarzającym.
Ponieważ wiedziałem że ta firma nie dopuszcza takich płynów i pozbawia gwarancji na kotłownię (jest to zapisane w ich instrukcji montażu) zadałem pytanie czy ten płyn ma być w całym układzie.
Doradca powiedział że nie.Że trzeba dać wymiennik płytowy (!!!) ,pompę (!!!) i sterownik elektroniczny (!!!).
I to wszystko po to żeby ogrzać 2m2 wiatrołapu.
Podziękowałem za poradę.
Wniosek taki,że można zbudować drugą kotłownię do ogrzewania wiatrołapu.
Albo powiesić mały kaloryfer,który skuteczniej,taniej i szybciej ogrzeje powietrze w wiatrołapie.

D`arek
27-01-2007, 12:40
Przy wejściu mamy podłogówkę i mały grzejnik

CuoreRosso
11-02-2008, 11:58
Podłogówka akumulacyjna elektryczna a parkiet/panele.
Do wczoraj myślałem, że takie rozwiązanie to żaden problem, a tu przy niedzielnym obiadku moja kuzynka zajmująca się aranżacją wnętrz stwierdziła, że elektryczna podłogówka przy panelach lub parkiecie jest niemozliwe? Z wielu względu.

Jak jest naprawdę?

arktyk
11-02-2008, 12:08
Ja też zastanawiam się jeszcze cały czas nad podłogówką. Napiszcie czy jest sens instalować to w kuchni, przedpokoju i łazience (mały dom wszystko 30 m) I czy kwota 2000 zł, jaką powiedział ostatnio mi hydraulik nie jest zawyżona.

Pozdr,

kubaimycha
11-02-2008, 12:13
Podłogówkę mam i w garderobach i w wiatrołapie i częściowo w garażu...Zrozumiałym jest jej lepsze funkcjonowanie w większych pomieszczeniach, ale nie oznacza to,że należy z niej rezygnować w ogóle w pomieszczeniach wielkości 2-3 m2...
Jest też pod meblami, które np. łóżko stoją na jakiejś wysokości nad podłogą ( i nie widzę tu jakoś negatywnego wpływu na mój sen :roll: ). Tam, gdzie meble np. zabudowa kuchenna stoją "żywcem" na posadzce, podłogówka wchodzi na jakieś 20-30 cm po to m.in. żeby nie czuć zimna stojąc boso przy robieniu sobie kanapki :lol: . Rzecz jasna podłogówki nie ma np. pod wanną...
Oczywiście inne jest zagęszczenie rurek z instalacji w łazienkach czy przy drzwiach tarasowych, czy właśnie w wiatrołapie, o którym powyżej była tak intensywna dyskusja...

rrmi
11-02-2008, 12:21
Podlogowke mamy ta jak kubaimycha wszedzie, z wyjatkiem kotlowni i garazu.
Zadnego grzejnika.
Jedna z lepszych decyzji , a tez sie wahalam .
W holu wejsciowym rurki bardzo gesto polozone , bo drzwi przeszklone ,
pod tarasem tak samo.
Rowniez brodziki maja grzana podloge .

Ustawien mebli nie bralismy pod uwage rozkladajac rurki.

kubaimycha
11-02-2008, 12:27
Podlogowke mamy ta jak kubaimycha wszedzie, z wyjatkiem kotlowni i garazu.
Zadnego grzejnika.
Jedna z lepszych decyzji , a tez sie wahalam .
W holu wejsciowym rurki bardzo gesto polozone , bo drzwi przeszklone ,
pod tarasem tak samo.
Rowniez brodziki maja grzana podloge .

Ustawien mebli nie bralismy pod uwage rozkladajac rurki.

Zapomniałam napisać, jak już ubiegł mnie rrmi, że przy planowaniu rozkładu instalacji nie braliśmy pod uwagę ustawień mebli w sypialniach czy pokojach dziecięcych...
W pewnej odległości od syfonu w prysznicu bez brodzika też mamy podłogówkę...

WojtekSz
11-02-2008, 13:12
mam tak samo jak KubaiMycha
działa ok
pozdrawiam

arktyk
11-02-2008, 14:08
Dzięki :)

arktyk
11-02-2008, 14:11
Dzięki :)

arktyk
11-02-2008, 14:11
dzięki :)

arktyk
11-02-2008, 14:12
dzięki :)

nitubaga
26-02-2008, 22:14
a czy macie podłogówkę w łazience pod wanną? w murowanych brodzikach?

jak się ma odpływ wody do szczelności jastrychu podłogówki :-?

rozumiem że w łazienkach macie osobny obieg z regulacją temp?

WojtekSz
26-02-2008, 22:28
a czy macie podłogówkę w łazience pod wanną? w murowanych brodzikach?

jak się ma odpływ wody do szczelności jastrychu podłogówki :-?

rozumiem że w łazienkach macie osobny obieg z regulacją temp?

1. pod wanna nie bo to nie ma sensu, ale pod brodikiem tak - jakies 30 cm od brzegów brodzika, zostawione jakies 40cm od spustu aby nie wysychał i nie śmierdziało ;)

2. żaden

3. nie ale mam osobny (dodatkowy) kaloryfer

lukasz123
19-03-2008, 10:08
kto sie jeszcze pochwali :)

androzek
19-03-2008, 20:02
223 m2 parteru i poddasze w podłogówce.I wiatrołapie też !!!.Mam zawory sterowane termostatami i ww.mam ustawione 16 C.DO tego porządne ciepłe drzwi i próg w postaci 36,5 Ytonga który oddziela podłoge od betonowego tarasu ( podobnie przy drzwiach na ogród w salonie ).Mam też podłogówkę w garderobie ( siłą rzeczy bo tam jest skrzynka z rodzielaczem obwodów ).Zanim panowie rozłozyli 2 km rur pytali sie gdzie co będzie,W miejscu szafek kuchennych pętle nie dochodzą do sciany.Bzdury że na poddaszu musza być grzejniki możemy odłożyć do lamusa.Z meblami w pokojach może się Tobie zmienić dlatego pętle proponuję wszędzie.W łazience nie mam oczywiście pod brodzikiem i wanną
A tak wogóle projekt musi zrobić wykonawca który się na tym zna.

Sasha
19-03-2008, 20:48
Ja właśnie mam zrobiony projekt podłogówki - oczywiście wszędzie poza garażem i zew. pom. gospodarczym.

W wiatrołapie oprócz podłogówki będę miał również mały grzejnik.
Grzejniki (drabinki) również w łazienkach i pralni

http://img146.imageshack.us/img146/882/dbograparterarkuszrobocwy7.jpg


poddasze


http://img148.imageshack.us/img148/8854/dbograpitroarkuszroboczoy6.jpg


Jestem ciekaw waszych opinii
w tabelkach podany rozstaw rurek
Projekt wykonany przez renomowanego producenta pod zasilanie z PC
w domu na podłogach będzie dominować drewno

WojtekSz
19-03-2008, 21:51
Sasha:
projekt jest bardzo podstawowy, moim zdaniem całkiem pomija cos takiego jak strefy brzegowe (przy drzwiach na balok i zimnych scianach zewn) a co zazwyczaj się stosuje bo to sa miejsca gdzie trzeba więcej ciepła.
Zakładam, że przeliczone wartości wystarcza, co dziwi to komletnie jednorodne zagęszcenie (co 10cm) kiedy u mnie było zmienne od 10..20cm.
Wazne abyś zachowała sobie mozliwości regulacji poszczególnych obwodów

theodolit
19-03-2008, 21:55
hmm w tym projekcie brakuje mi jeszcze długosci poszczególnych petli :P chyba ze nie doczytałem

mimo wszystk osymaryczna długosc petli wraz z rozstawem daja swoje ;P

Jak na to patrze to zal mi kolegi, ktory bawi sie w rozrysowanie petli przy takich instalacjach ;) ehh robota i robota ;)

Sasha
19-03-2008, 21:57
No projekt był robiony pod Pompę ciepła i drewno na podłodze.
Max temp zasilania 40 stopni.
W standardzie powinno działać super na 35 oC.

Strefy brzegowej nie ma ponieważ nie da się tak pozaginać rurek aby były w mniejszej odległości od siebie niż 10 cm.

Poza tym dużo szyb w domu ;)

theodolit
19-03-2008, 22:01
no fakt, ze instalacja albo

a: robiona pod producenta rur ;)
b: maksymalnie niskie parametry zasilania - co z PC moze sie zgadzac ;)

No i załóżmy ze ktos zrobił to poprawnie ;) w sumie działać bedzie bo fakt gęśćiej rurek sie nie da ;) ale czy jest to instalacja optymalna - tak na 1 rzut oka nie wyglada ale za mało danych zeby komus złą wole wypominac ;) jak wspomniałem miec trzeba nadzieje ze robote swoja wykonał ;D

alpejczyk
20-03-2008, 08:32
Jest pewien patent na to aby nigdy nie zamarzło.Do układu wlwea sie płyn chłodniczy samochodowy np.petrygo.Nic kamieniem nie zachodzi, a i pompy sie maja lepiej. :D :D .
Apropos.
Ile trzeba dodac do gr posadzki zakładajac.podłogówke??

WojtekSz
20-03-2008, 08:41
alpejczyk:
do podlogówki trzeba (warto) przewidziec min 15cm izolacji od dołu i ok 7..8 cm wylewki betonowej w której będzie orurowanie, do tego cos na wierzch (kamien lub max 15mm drewno)

nitubaga
20-03-2008, 17:40
to teraz zapytam o coś co mnie nurtuje już jakąś chwilę, ale boję się głośno zapytać by ktoś nie pomyślał, ze bredzę :o ale trudno pytam......

otóż chodzi mi o to, że w zimie podłogówka jest alternatywą dla kaloryferów i dociepla dom. A co robicie latem? bo po wyłączeniu płytek są one bardzo zimne i chodzicie wtedy w bamboszkach czy również podgrzewacie (oczywiście w granicach rozsądku) :-?

proszę o poradę, bo jako laik zupełnie nie wiem jak to potem wygląda ....... :-? :wink:

1950
20-03-2008, 18:00
latem, jak każda powierzchnia,
podłoga ma temperaturę otoczenia

mapan
20-03-2008, 20:40
oczywiście, tylko inaczej maszeruje się na bosaka po parkiecie który ma temp. otoczenia, a inaczej po płytkach ceramicznych o tej samej temperaturze.

1950
20-03-2008, 21:20
na parkiecie można sobie wbić drzazgę,

i nie mów mi że latem cały czas chodzisz po domu na bosaka

bobvilla
21-03-2008, 08:37
W wiatrołapie jak najbardziej, miło zdjąć buty i stanąc na ciepłej podłodze.
W garderobie tylko jeżeli chcesz miec ciepła podłogę.
Szafkom to nic nie przeszkadza. W tym miejsu podłogówka nie oddaje ciepła (samoregulacja)

nitubaga
21-03-2008, 08:54
Bardzo dziękuję za pomoc - szczerze mówiąc już się bałam, ze będę skazana na dogrzewanie latem :o :o nie wiem jak Wy ale tam lubię polatać :wink: po czymś zimnym jak na zewnątrz są piekielne upały, ino, że to nie zdrowe :( :lol:

a teraz może mały kontrast wobec tych wspomnianych upałów - u mnie dziś leży śnieg. Zgroza, bo jest go więcej niż na Boże Narodzenie !!!!!! :o :o :o

Ajur
21-03-2008, 09:01
W wiatrołapie jak najbardziej, miło zdjąć buty i stanąc na ciepłej podłodze.
W garderobie tylko jeżeli chcesz miec ciepła podłogę.
Szafkom to nic nie przeszkadza. W tym miejsu podłogówka nie oddaje ciepła (samoregulacja)

Ja dałam kilka rurek w wiatrołapie przede wszystkim w celu suszenia mokrych butków. Odsunięcie od drzwi zewnętrznych o okołó 50 cm.

Ajur

pablitoo
21-03-2008, 09:10
Ja dałam kilka rurek w wiatrołapie przede wszystkim w celu suszenia mokrych butków. Odsunięcie od drzwi zewnętrznych o okołó 50 cm.

Ajur

A ja zrobiłem normalnie oddzielny obwód podłogówki w wiatrołapie - sprawuje sie znakomicie i takoż działa. W pomieszczeniu jest ciepło , garderoba na wieszakch schnie bez problemu jak jest mokra - buty również ...

mapan
21-03-2008, 10:07
na parkiecie można sobie wbić drzazgę,

i nie mów mi że latem cały czas chodzisz po domu na bosaka

mówię tylko jaka jest różnica pomiędzy chodzeniem boso po podłodze z płytek a drewnianej o takich samych temperaturach.

i nie mów mi, że ci z parkietu sterczą drzazgi :)

I.W.
21-03-2008, 10:56
pamietajac ze odstep miedzy jedna a druga niemoze przekroczyc 30 cm.
A dlaczego? Pytam bo w tabelach Kisana sa rozstawy rur do 35 cm

Talbot
21-03-2008, 12:57
pamietajac ze odstep miedzy jedna a druga niemoze przekroczyc 30 cm.
A dlaczego? Pytam bo w tabelach Kisana sa rozstawy rur do 35 cm

Dokładnie, jakie jest uzasadnienie tego, żeby nie przekraczac tego rozstawu?
(inna sprawa ze w obliczeniach nigdy mi tak duży rozstaw nie wyszedł)

Pozdrawiam

1950
21-03-2008, 20:08
zasadniczo nie powinno się robić odstępów większych niż 30 cm,
przy większych odległościach przy chodzeniu po podłodze odczuwa się różnice temperatur, strefy chłodniejsze i cieplejsze

civic9
22-03-2008, 13:39
A propos podłogówki i wiatrołapu...

To wystarczy w nim sama podłogówka (bo na pozostałem powierzchni z wyj. łazienki na pewno będzie tylko sama)?

Czy trzeba wspomóc jakimś grzejnikiem (jakim?), żeby nie odczuwać za dużego dyskomfortu i żeby ładnie schło (ubrania,buty)?

Pow. wiatrołapu 3.2m2, jedno okno.