PDA

Zobacz pełną wersję : Spartherm z podnoszoną szybą - czyszczenie i użytkowanie



Majkel_B
19-01-2007, 21:27
Przymierzam się do zakupu wkładu Spartherm z podnoszoną szybą np. Varia. Pytałem w swoim mieście montażystów o opinie i jak to w życiu bywa są sprzeczne.

Mam pytanie do użytkowników takich wkładów:

1. W jaki sposób czyścicie szybę? Czy ponownie kupilibyscie wkład z szyba podnoszoną do góry? Czy czyszczenie szyby jest bardzo uciążliwe?

2. Czy w takich wkładach można palić przy podniesionej szybie bez obaw uszkodzenia wkładu? Proszę o opinie z uzasadnieniem, proszę unikać zamieszczenia odpowiedzi w stylu "można, ale lepiej tego nie robić". Jeden sprzedawca twierdzi, że jest to szkodliwe dla wkładu ponieważ ma styczność z zimnym powietrzem (trochę dziwne dla mnie to uzasadnienie - bo powietrze doprowadzone do kominka zimą też jest zimne), drugi z kolei twierdzi że jeśli coś-wkład jest do wszystkiego - w sensie że można używać go jako wkład zamknięty i otwarty to jest do niczego.

Decyzja oczywiście zawsze pozostaje w gestii inwestora, dlatego tez proszę o opinie, każda będzie dla mnie bardzo cenna.

Radek-10
20-01-2007, 08:29
Witam
1.Często wkłady z podnoszoną szybą mają możliwość otwierania jej na bok ( właśnie np. w celu oczyszczenia. )
2.Oczywiście jeżeli komuś sprawia przyjemność palenie przy podniesionej szybie to może tak robić.Można sobie nawet upiec kurczaka :lol: bo część wkładów ma opcję z rożnem i można to robić przy otwartej szybie.
pzdr
Radeq

Heliodor
20-01-2007, 10:08
Użytkownik jotula z podnoszoną szybą:
szyba otwiera się na dwa sposoby w bok i do góry .Czyści sie bez problemów ,ale nie popiołem tylko środkiem kupionym w Castoramie .Kupiliśmy ten kominek ze względu na opcję podnoszonej szyby i niekiedy używamy go jak otwartego.Żeliwo jotula niezwykle się nagrzewa i oddaje ciepło.

Majkel_B
20-01-2007, 13:31
jaki Jotul ma podnoszą szybę do góry?

Chatte
21-01-2007, 16:23
Odpowiadam, jako uzytkowniczka wkładu Spartherm podnoszonego do góry:

1. szyba ma mozliwość otwierania na bok - blokuje sie podnoszenie do góry i z boku przekręca sie płaskim kluczem druga bolkadę i voila - masz dostęp do szyby od strony wewnetrznej.
2. czyszczenie takiej szyby jest dziecinnie proste - tak jak mycie okien. Pan sprzedajacy nam kominek (z montażem) w ramach usługi dostarczył taki mocno agresywny srodek czyszczący, po którym cały osad ze spalania zmywa sie jak zwykły brud z szyb. Zalecil zresztą nie dopuszczac do mocnego zabrudzenia szyby - stosuję się do zaleceń i co jakichs dwa tygodnie palenia czyszcze szybę, oczywiście przy zimnym kominku.
3. palenie przy otwartym wkładzie nie ma żadnego wpływu na kominek, poza faktem, że mniej ciepla leci przez kratkę nad kominkiem, a więcej z otwartej komory kominka.
Mój mąż uwielbia atawistycznie siedziec przy kominku i gapić sie na otwarty ogien. Zreszta to na jego życzenie fundnelismy sobie taki wkład (otwierany byłby sporo tanszy). I to chyba jedyna wada kominka z podnoszona szybą.
Zresztą nasz kominek ma pelnic fukcję przed wszystkim dekoracyjną, więc ewentualne staty ciepła przy otwieraniu wkladu niezbyt nas bolą.[/url]

21-01-2007, 22:01
Hello,

A jak jest z wybieraniem popiołu z takiego kominka? Jest gdzieś na dole popielnik? :o
Ja też chętnie dowiedziałbym się, co to za Jotul tak się podnosi... :oops:

Pozdrawiam,

demex
21-01-2007, 22:12
...
Mój mąż uwielbia atawistycznie siedziec przy kominku i gapić sie na otwarty ogien. Zreszta to na jego życzenie fundnelismy sobie taki wkład (otwierany byłby sporo tanszy). I to chyba jedyna wada kominka z podnoszona szybą
...

Hmmm... to w kominku otwieranym "tradycyjnie" na bok nie da się sziedzieć i "gapić się na otwarty ogień" ? :)

Chatte
22-01-2007, 05:27
Popielnik jest pod paleniskiem: dno wkładu wyposazone jest w wyjmowana kratkę, pod spodem wiaderko które przchwytuje popiół. Przy intensywnym paleniu dosyć szybko się niestety napełnia.

Kominek otwierany tradycyjnie nie daje efektu otwartego paleniska, tzn zawsze widać gdzieś te drzwiczki, która w dodatku się majtają po bokach. Tu raczej chodziło o złudzenie, że kominek nie ma zadnego wkładu. Budowa kominka tradycyjnego (z paleniskiem otwartym) została storpedowana przeze mnie, bo ja wolę zamknięte. Ten kominek to efekt kompromisu (tak to bywa w życiu...) ale oboje jesteśmy zadowoleni.

joan
22-01-2007, 08:35
Jako posiadacz wkladu Spatherma VAria dodam jeszcze jeden plus :
dzięki szybie podnoszonej do góry - mniej się brudzi - przy rozpalaniu lub dokładaniu dym potrafi sie cofać - jeśłi nie podnosimy szyby do końca - dym zostaje i kręci się pod "sufitem" wkładu - nie wydostaje się na zewnątrz - w naszym przypadku na pomalowana jasną farba ścianę>
Na ten wkład namówił mnie mąż (z uwagi na cenę protestowałam) - ale teraz nie żałuję - palę codziennie - dla przyjemności (a "przy okazji" ogrzewam :wink: ).

Heliodor
22-01-2007, 08:49
Jotul 600 ma podnoszoną szybę.Ta szyba "jeździ" pod górę na tzw. gilotynie.Ekran tzn szyba jest większa niż w Panoramie,a ogień tworzy tzw ścianę ognia.Kominek ma dużo większą moc niż podawana przez producenta.Nam, a zwłaszcza mojemu Mężowi również chodziło o atawistyczne patrzenie w otwarty kominek.Na noc i przed wyjściem zasuwa się szybę.W tym sezonie grzewczym wogóle nie odpaliliśmy pieca gazowego.Ogrzewa 280m2 .Popielnik kupuje się opcjonalnie.Dość duży.

demex
22-01-2007, 08:52
dzięki szybie podnoszonej do góry - mniej się brudzi - przy rozpalaniu lub dokładaniu dym potrafi sie cofać - jeśłi nie podnosimy szyby do końca - dym zostaje i kręci się pod "sufitem" wkładu - nie wydostaje się na zewnątrz - w naszym przypadku na pomalowana jasną farba ścianę>


O i to jest to ! ! ! O tym nie pomyślałem. Dzięki.

daxima
22-01-2007, 10:29
A może ktoś użytkuje Spartherma z podnoszoną szybą plus nakładka Thermax lub Aqua WT Direkt i podzieli się uwagami w użytkowniu ?

Majkel_B
23-01-2007, 12:39
właśnie wróciłem z salonu z kominkami, sprzedacwa powiedział mi, że jotul wycofał się z produkcji wkładu z podnoszoną szybą.

Dlaczego nie odpowiedział, według niego takie wkłady służą bardziej do ozdoby i palenie w nich powinno się odbywać od czasu do czasu - rekreacyjnie. Zdecydowanie nie nadają się do ustawicznego i intensywnego palenia.

joan
23-01-2007, 13:22
właśnie wróciłem z salonu z kominkami, sprzedacwa powiedział mi, że jotul wycofał się z produkcji wkładu z podnoszoną szybą.

Dlaczego nie odpowiedział, według niego takie wkłady służą bardziej do ozdoby i palenie w nich powinno się odbywać od czasu do czasu - rekreacyjnie. Zdecydowanie nie nadają się do ustawicznego i intensywnego palenia.

Powiem to mojemu "ustawicznie i intensywnie" palonemu wkładowi.Niech się boi. :wink:

Majkel_B
23-01-2007, 13:52
czyli jak zwykle fakty i mity, chociaż spartherm chyba nie posiada normy - wkład do ciągłego palenia.

Joan jak długo (ile lat?) i jak intensywnie użytkujesz spartherm Varia?

joan
24-01-2007, 10:40
Używam od czterech miesięcy - ale palę codziennie (OD 17-18 rozpalamy, potem na noc dokładamy jeszcze 1-2 szczapy - czasem trzyma do rana). Jest rozprowadzenie w dwóch punktach.
Na początku -jak sie uczylismy z niego korzystać- było w nim chyba z 1000 oC- ładowalismy cały wkład na owartym szybrze :o Nie pękł żaden szamot - na szczęście.
Majkel - do takiego używania jak my polecam - ale jesli ma to byc jedyne źródło ciepła - to juz nie wiem - nie jestem fachowcem.
Ale przeciez żeliwne też pękają na spawach (wyjątkiem jest chyba Tarnava - wykonana bez spawów) - z uwagi na wygląd - nie wchodziła u nas w grę.
Acha - u nas wkład nie jest podczepiony do rury z doprowadzeniem powietrza - rura jest pod wkładem w pewnej odległości ( nie wiem dokładnie czemu - nie było mnie przy tym - jak przyjechałam - kominek był zabudowany , ale podobno spartherm nie mamożliwości bezpośr. wpięcia) więc i tak powietrze zaciąga z pomieszczenia.