PDA

Zobacz pełną wersję : NATURALnyDOM Wawer Zbytki



Yaneck
19-01-2007, 23:02
Witam,

po wielu przemyśleniach i nieprzespanych nocach podjęliśmy decyzję
o budowie NATURALnegoDOMU. Spodobała nam się idea domu
ekologicznego, energooszczędnego a w dodatku strona wizualna
właściwie idealnie odpowiada naszym oczekiwaniom.

Jesteśmy właśnie na etapie wyboru wielkości domu oraz załatwiamy
formalności i tu zaczynają się schody...

... także życzcie powodzenia i do zobaczenia na inych wątkach!!!

Y

Ps. Są jeszcze inni śmiałkowie na forum budujący NATURALnyDOM???

MiA & Wojtek
21-01-2007, 10:18
Witaj :)
zycze powodzenia i..do zobaczenia :)

SEm
23-07-2007, 09:47
Planujemy budowę NaturalnegoDomu, mamy pozwolenie na budowę, właśnie podłączyli nam prąd, czekamy na wodę.

Projekt:
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=a6301397f1738d6ad7dc0bfc6d49284e&prevstart=0

frosch
23-07-2007, 16:49
hej! witaj ! :D

zycze powodzenia :D

Yaneck
23-07-2007, 16:59
Witam,

ja złożyłem wniosek o WZ na początku marca i ok. tydzień temu dostałem informację o wszczeciu procedury!!! MASAKRA!!! Nie będę ukrywał, że próbowałem wszystkimi możliwymi sposobami przyspieszyć procedurę ale nie ma szans.

Napisz proszę jaki dokładnie naturalny dom będziesz budował. Jeżeli masz jakieś ciekawe porady to pisz proszę na priv!!

Pozdrawiam i życzę powodzenia!!

Y

SEm
23-07-2007, 20:15
Budować będziemy "po Bożemu" jak architek przykazał, stalowa konstrukcja, obudowa drewniana, wypełnienie wełna celulozowa ... . Nie spieszymy się, na razie jestem w ciągłych rozjazdach więc budować nie ma komu, jak trochę się obrobię i pełna infrastruktura będzie, media, droga, oświetlenia, za rok zaczniemy fundamenty wylewać.

Pytaj co chcesz wiedzieć. Powodzenia.

kas27
20-10-2007, 09:30
Witajcie, my też z mężem chcemy budować NATURALnyDOM, ale jesteśmy na etapie przemyśleń, działka jest, woda i prąd też. Znacie kogoś, kto już ma taki domek? Jakie są opinie? Podzielcie się wieściami! Jak wyglądają obecnie koszty np. projekt? Budujecie pod klucz czy stan gospodarczy?

SEm
20-10-2007, 12:56
Są 2 ND, jeden nad morzem, drugi w Gliwicach trzeci się buduje na Śląsku. Andrzej Głąb chętnie was oprowadzi. Ja przymierzam się do budowy od roku. Mamy projekt, zgodę i wszystko co trzeba by rozpocząć. Nie mamy tylko pewności czy będziemy tam mieszkać ;-). Pracuję raczej w południowej Polsce a działkę mamy na Dolnym-śląsku. Kosztów teraz nie znam. Na podstawie projektu wykonawczego można zrobić dobry przedmiar.

kas27
21-10-2007, 12:11
Ale wiesz cos na temat mieszkania w ND? Jak sie sprawdza w praktyce?

SEm
21-10-2007, 13:07
Mieszka się ponoć nie źle. Zimą ciepło i sucho, latem chłodno. najlepiej umówicie przez Andrzeja Głąba na spotkanie z właścicielami domu. Najdłużej mieszkają w Gdyni, ponad rok w Gliwicach.

kas27
21-10-2007, 16:48
Już się umówiliśmy, dzięki, ale myślałam, że ktoś coś wie więcej. Miałam też nadzieję, że ND u nas jest więcej, a nie tylko 2. Szczerze mówiąc nie wiem, co mam o tym sądzić. Może to za droga inwestycja jak na "żelazny szkieleciak"? Co do estetyki to nie wiem też, czy w wiosce, która jest pod ochroną konserwatora zabytków ze wgzl. na walory krajobrazowe pozwolą nam wybudować taką "szklarnię". O wiele przystępniej prezentują się domki z bio-solar-haus. A wiesz, czy polska technologia jest na licencji niemieckiej czy to coś zupełnie innego?

SEm
21-10-2007, 17:30
Rozumiem wasze obawy. Koszty budowy faktycznie mogą być nieco wyższe niż metodą standardowa (ceramika) ale dzięki temu możecie mieć dom który dostarczy wam lepszych warunków życia, niższe koszty użytkowania (surowce kopalne nie będą tanieć) no i w nietuzinkowej estetyce. My szukaliśmy prostego, oszczędnego w formie projektu i NATURALnyDOM okazał się idealnym projektem do dalszych modyfikacji. Jego konstrukcja pozwala na elastyczne modelowanie do prywatnych potrzeb funkcjonalnych i estetycznych. My zaplanowaliśmy szaleństwa w stylu przeźroczysty sufit na każdym piętrze, ażurowe schody, zderzenia stali z drewnem i szkłem ...

Co do problemów z pozwoleniem na budowę, napiszę tak. Brak jasnych przepisów, niekompetencja urzędników w tym kraju sięga pewnych nieosiągalnych do pomyślenia w cywilizowanym świecie obszarów. Koniec końców bez łapówek i rekomendacji udało się nam znaleźć działkę w odpowiedniej lokalizacji na której po małej modyfikacji projektu udało się zdobyć pozwolenie na budowę:
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=a6301397f1738d6ad7dc0bfc6d49284e&prevstart=0

Na ironie po nas ludzie ze zwyczajnymi dworkami typu późny Lepper mieli problemy z pozwoleniem bo ktoś w urzędzie zorientował się że teren jest pod ochroną konserwatorską :-).

Opisz jak było po spotkaniu. Gdzie jedziecie do Gdyni czy Gliwic?

kas27
22-10-2007, 23:46
Byliśmy dzisiaj w domu w Gdyni. Jestem pod ogromnym wrażeniem, bardzo sympatyczni gospodarze, a my mamy same pozytywne wrażenia. Pora późna, więc więcej napiszę jutro.

zygmor
29-10-2007, 06:58
Witaj,
Podobają mi się projekty NaluralnegoDomu, choć wszystko wygląda troszkę futurystycznie to może i fajnie by się w nim mieszkało. U mnie działka leśna z setką drzew i ze słońcem problemy nawet zimą, a to wyraźnie do budowaniu na otwartej przestrzeni.
Warto się interesować budową na każdym z jej etapów, to później procentuje, bo w razie czego będziesz mógł podejmować decyzje wiedząc co z czego wynika.

kas27
06-11-2007, 13:22
Oj, długo to trwało, ale muszę przyznać, że w tym czasie, kiedy nic nie pisałam, zajmowalam się telefonowaniem i mailowaniem do pana architekta i wykonawców no i postanowiliśmy: wiosną zaczynamy budowę naszego NaturalnegoDomu!
Właśnie wczoraj byliśmy z mężem na spotkaniu z architektem, który wyjaśnił nasze wszystkie pytania i wątpliwości odnośnie Naturalnego Domu. Wcześniej mieliśmy możliwość zwiedzenia domu prototypowego w Gdyni. Muszę przyznać, że dopiero ta wizyta przekonała mnie do końca i zdecydowaliśmy się z mężem na budowę właśnie takiego domu. Ja obawiałam się najbardziej, że tego typu kontrukcja sprawia, że ma się wrażenie przebywania w domku letniskowym, gdzie wszystko się buja i dudni przy chodzeniu, ale na szczęście tak nie jest. Ze zdziwieniem i radością stwierdziłam, że jest to stabilny, solidny dom, a zdania o strasznej akustyczności takiego domu są zwykłym mitem. Wypytaliśmy właścicieli o wszelkie za i przeciw. I jeszcze jedna rzecz: rzeczywiście, wygląd tego domu praktycznie może co niektórych odstraszać - mało okien, surowa bryła. Ale w środku jest zupelnie inaczej. Widno, komfortowo, przestronnie, a jednocześnie ciepło, przytulnie i tanio! Przeraża nas trochę perspektywa budowy systemem gospodarczym, ale myślę, że co nas nie zabije to nas wzmocni. Zapraszam wkrótce do mojego dziennika budowy!

zygmor
06-11-2007, 22:22
Metoda gospodarcza jest trudna, bo trzeba się znać na wszystkim, ale o czego jest to Forum jak nie od zadawania pytań...

Powodzenia życzę
u nas już wykończeniówka, ale i my czujemy się nieco wykończeni...

Marzena2007
03-12-2007, 07:14
Oficjalnie dołączamy do grupy wielbicieli NaturalnegoDomu. Wkrótce doniesienia o naszych zmaganiach z prjektem
Marzena i Adam

titanic
21-01-2008, 21:46
Macie jakies namiary na wykonawcow NatDomu na gdanskim wybrzezu?
Rozmawialem z Dakrpo-firma polecana przez P.Glaba, ale nie interesuje ich wyjazd na polnoc.

titanic

Marzena2007
22-01-2008, 06:21
Czy macie namiary na wykonawców NaturalnegoDomu na Dolnym Śląsku. Wykonawcy specjalizujący się w tradycyjnej technologii nie chcą się podjąć wykonawstwa nawet w oparciu o szczegółowy projekt wykonania obudowy drewnianej.

PI
20-02-2008, 09:09
Witam,
Tez mam zamiar wybudowac nd, mam nadzieje zaczac w tym roku :D
Pozdrawiam

Tomek S.
09-02-2009, 13:02
Dzien dobry,
jestesmy z narzeczona na etapie wybierania projektu pod nasz domek. Zastanawiamy sie nad Ustronnym w wersji EKO, ale ostatnio trafilismy na strone NATURALny DOM i zaczelismy sie mocno interesowac tymi projektami.
Widze, ze sa tutaj zwolennicy tego projektu i mam pytanie: czy ktos juz z Was mieszka we wlasnym NATURALny DOMu? Jesli tak, to moze napiszecie kilka slow - co, jak, czy fajnie, czy sa jakies minusy, jakie plusy - tak z wlasnego doswiadczenia.

Bede ogromnie wdzieczny
Pozdrawiam!

Andja
08-03-2009, 16:29
witam wszystkich
mnie też zaciekawił ten projekt. czy ktoś orientuje się ile kosztuje m2 takiego domku?

Pabloss
28-03-2009, 21:36
Witam,
Z naszych obliczeń wynika, że trudno będzie wybudować taniej niż za 4 tys./m2 pod klucz. Oczywiście wszystko zależy od wykorzystanych materiałów (XL + garaż).
ps. startujemy z 3 miesiące.

jarcinek
28-06-2009, 11:40
Witamy,
Jesteśmy już posiadaczami projektu Naturalnego Domu. Mamy też wydane pozwolenie na budowę. Pozostaje kwestia kiedy i z kim zacząć budowę. Trochę nas to przeraża, ale jesteśmy pozytywnie nastawieni bo zawsze chcieliśmy mieć własny dom, a nie mieszkanie w bloku. Jesteśmy z Elbląga. Zastanawiają nas koszty z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć? Czy ktoś jest z północnej Polski, kto także wybrał NaturalnyDom (oprócz oczywiście domu prototypowego z Gdyni)?
Pozdrawiamy...

Marzena2007
29-06-2009, 06:34
Potwierdzam kwotę min 4000 zł/m2 przy dobrym standardzie wykończenia (dachówka Tegalit, okna drewniane, etc). Wraz z ogrodem, ogrodzeniem etc. wg mnie 4,5-5 tys. m2. Oczywiście można wybudować taniej oszczędzając na materiałach, wszystko zalezy od standardu wykończenia, samodzielnego poszukiwania materiałów w najlepszych cenach i tanich ekipach lokalnych.

aniaver
24-07-2009, 11:08
Witam wszystkich !
Nie będzie miło.
Długo szukaliśmy projektu. Wtedy właśnie trafiliśmy do NATURALnegoDomu. Pan architekt miło przyjął nas w modelowym domu swojego autorstwa ...
Mojej rodzinie spodobał się projekt NATURALnegoDomu, jego idea jak i nowatorskie rozwiązania, wszystko było jak z bajki i tyle entuzjazmu..... Do czasu.......kiedy staliśmy się posiadaczami tegoż właśnie projektu i tu zaczynają się schody........ to był listopad 2008 r.
NIESTETY jesteśmy w trakcie budowy.
Dziś nie mamy sił jak i środków finansowych (koszty tego domu są b. duże – mimo, iż posiadamy tzw. „zaplecze finansowe”), na jedyną rzecz, którą z chęcią bym zrobiła na dzień dzisiejszy - koparka i zaoranie tego wszystkiego!
Budujemy długo i uciążliwie (braku profesjonalizmu twórcy projektu- ale o tym można by bardzo, bardzo długo......., opinia oparta na dowodach).Coś co miało powstać znacznie szybciej i przyjemniej niż tradycyjne domy stało się wiecznym uzupełnianiem projektu np. brakujące kart w projekcie itd. Nie przemawia przez nas tylko zmęczenie. Zakładaliśmy, że budowa naszego wyśnionego domu (przymiarka do projektu trwała 2 lata, zanim zwróciliśmy się do studia NATURALnegoDomu) może być ciężka – tak jak wszystkie inne budowy na świecie, ale słowo „ciężka” jest zbyt ubogie aby oddać to przez co przebrnęliśmy. Ogólnie nie polecam.
Moja ocena (jako inwestora) - projektu NATURALnegoDomu ogólnie - fatalna, niedopracowany, zawierający podstawowe błędy- na poziomie studenta architektury I roku, chroniczny BRAK WSPÓŁPRACY z p. architektem, powtarzalność sprzedawanych błędów, w każdym kolejnym projekcie - kupujecie te same nie poprawione błędy, o których projektant jest informowany na bieżąco przez kolejnych inwestorów, przechodzących tą masakrę, kalkulacje finansowe mocno naciągnięte i tak moglibyśmy napisać książkę....
Nadmienię, iż wykonawcy, którzy próbują zbudować ten dom stanęli na wysokości zadania, nigdy nie było problemu z ekipą budowlaną. Biorę pod uwagę, iż takie domy powstały w Polsce, ale czy ktoś zadał pytanie inwestorom i wykonawcom jakim kosztem? Problem tkwi w projekcie (na pewno moim) a nie jak się ogólnie przyzwyczailiśmy do barku dobrych wykonawców.
Piszę o tym ponieważ wiem, że NIE JESTEŚMY JEDYNYMI ZAWIEDZIONYMI INWESTORAMI i klientami projektanta NaturalnegoDOMU, są podobni nam, z takimi samymi odczuciami. Szkoda tylko, że po upraniu się z tym projektem dajemy sobie na „luz” i nawet nie chcemy wspominać problemów z jakimi napotykamy się przy realizacji NATURALnegoDomu. Lepiej zapomnieć! My dowiedzieliśmy się zbyt PÓŹNO. Obawiam się też, że po zakończeniu budowy mogłabym zrobić tak jak pozostali czyli "dać spokój". Bardzo żałuję, że nikt nie podzielił się z nami swoimi odczuciami wcześniej, dziś budowałabym inny dom. Moja rada, szanujcie swoje nerwy, pieniądze WYBIERZCIE INNY PROJEKT.
A my dobrniemy do końca ale juz bez w/w. p. architekta. Obecnie mamy nowego architekta, który oczywiście odpłatnie, poprawia co się da, a jest tego sporo więc do kosztów m2 – doliczcie konsultacje architektoniczne. Autor projektu może nie potrafi go poprawić lub nie chce - tak było w moim przypadku.
Żal mi tych, którzy zaczynają, jeśli już muszą - trudno...
Proszę również wybaczyć te zgorzkniałe tony, mieliśmy inne wyobrażenie o tak głośno i powszechnie reklamowanym produkcie, nie tylko w internecie, ale również w ogólnopolskiej prasie, no cóż….
Powodzenia...

Inwestorzy w trakcie budowy NATURANnegoDomu.


PS.A wszystkich architektów na świecie proszę aby zaczęli liczyć się ze swoimi klientami bo internet to nie tyko pozytywna ich własna reklama.
Internet niesie rózne wieśc...i

titanic
24-07-2009, 12:41
Powierdzam tę sytuację, właśnie buduję ND
Pozdrawiam

Marzena2007
24-07-2009, 17:48
Napiszcie z czym mieliście konkretnie problemy jakie pojawiły się błedy?

aniaver
24-07-2009, 21:57
Witam ponownie!
Reakcja projektanta ND szybka, to obiecujące (moze bedzie lepiej), ale tak samo nic nie wnosząca do poprawności mojego projektu jak cała nasza dotychczasowa współpraca.
Aby wybudować ten dom nie wystarczy tylko cytuję -”chcieć żyć w zgodzie z naturą a potem zrozumieć i zaakceptować ideę naturalnego domu”- fajowy frazes, ale nic poza tym. Za wszystkimi ideami kryja sie czyjes pieniadze, w moim przypadku moje.
Fajnie, że p. projektant kojarzy jakieś kolory, ale chyba nie trafił, bo cóż znaczą, takie czy inne upodobania kolorystyczne innych (wybraliśmy tzw. kolory ziemi, raczej nie sa sprzeczne z natura) do faktu, iż zgodnie z projektem autorstwa arch. A.Głąba zostały wybudowane fundamenty z błędem polegającym na przesunięciu stóp fundamentowych. Pierwszej o ok. 50 cm, kolejnej o ok. 1,5 m. Ja osobiście uważam, że to chyba bardziej znacząca sprawa niż kolor elewacji. Dodam tylko, że na placu budowy leżała konstrukcja stalowa, a całości nie dało się złożyć jak puzli. Myślę, że roboczogodzina pracy ekipy ludzkiej jak i roboczogodzina pracy dźwigu bardziej was interesuje niż czyjeś upodobania kolorystyczne. Nas policzono -na tygodnie, bo jak wiadomo każda ekipa wraca na plac budowy do poprawek takich czy innych wtedy gdy będzie chciała lub gdy znajdzie na to czas. To, że nie za darmo to chyba nawet dziecko wie! Przyzwolenie ze strony p. projektanta co do konsultacji z innym architektem nie była nam potrzebna, a nawet gdyby to znacznie spóźniona.
Szkoda, że p. projektant zapomniał o fundamentach a pamięta o kolorach, ale dla każdego co innego jest ważne.
Pomimo, ze bardzo chcieliśmy wybudowac ND to już na etapie fundamentów było kiepsko, i tak jest do dziś. Naptepnie byly braki elementow konstrukcji stalowej, wymiarach itd.Trzeba napewno "chciec" ale byc czujnym to podstawa. Do dzis nie posiadamy kompletnego projektu z oryginalnymi podpisami tak jak na powazny projekt przystalo-pomimo prosby o jego doslanie.Wyboru dokonalismy swiadomie, jak kazdy decydujacy sie na ND.
To forum jest dla kazdego z nas i warto, zebyscie wiedzieli ze sa tacy jak my.
Ale moze jest ktos zadowolony ?
A kolory czy to wazne.......
To budujace ze p.architektowi jest przykro nam tez.

Pozdrawiam Wszystkich !

jarcinek
27-07-2009, 17:49
Witam Wszystkich budujących swoje ND !!!

Rzeczywiście sytuacja opisana przez "aniaver" nie jest budująca :(
Zastanawiam się tylko, ile błędów posiada nasz projekt (o ile posiada). Z drugiej jednak strony wydaje mi się dziwnym to, aby po jednym architekcie musiał drugi poprawiać. Nie mam pojęcia czym to tłumaczyć i z czego to wynika? Błąd w sztuce, zbieg okoliczności? Raczej to drugie bo przecież to nie pierwszy dom zbudowany według takiego projektu. Wydaje mi się jednak, że autor ND musi coś z tym zrobić, ponieważ w przeciwnym razie zepsuje sobie i markę i reputację.
Pozdrawiam Wszystkich, a Tobie "aniaver" życzę wytrwałości.[/b]

akone
29-07-2009, 09:23
Witam Wszystkich.
Mam kilka trapiących nas pytań.

Po przeczytaniu wszystkich opinii (a w szczególności tych ostatnich) mamy dość mieszane uczucia o ND. Z początku bardzo spodobała nam się idea Naturalnego Domu.

Po pierwsze: Jakiego rodzaju błędy zawiera projekt ND z którym Państwo się spotkali? Jaka jest konsekwencja ich zaistnienia ? A może ten przesunięty fundament "ANIAVER"to błąd firmy wykonawczej? Bardzo proszę o wyjaśnienie, gdyż nie wiem na co zwrócić szczególną uwagę przy odbiorze dokumentu.

Na stronie ND kalkulator budowy pokazuje przybliżone ceny budowy domu z 2004 roku w średnim standardzie. Jak przekłada się to na rzeczywisty koszt budowy ?, z jakimi dodatkowymi wydatkami trzeba się liczyć ? W naszym wypadku rozmiarowo celowalibyśmy w rozmiar S lub nawet XS.

Czy ktoś może wypowiedzieć się o akustyce takiego domu, jakieś własne obserwacje ? Nas- z tego co sami zaobserwowaliśmy- niepokoją dość odczuwalne kroki, które roznoszą się nie tylko echem , nie mówiąc już o upadku czy podskoku.

Niecierpliwie czekamy na opinie.
Pozdrawiamy.

jarcinek
30-07-2009, 09:56
Witam,
Odnosząc się do pytań i wątpliwości "akone" chciałbym powiedzieć, że zwiedziłem już wiele Naturalnych Domów zarówno tych w trakcie budowy, jak i tych, w których mieszkali już inwestorzy. Jeszcze nie spotkałem się z opinią, która byłaby wyrazem rozczarowania tym konkretnym wyborem. Wyjątkiem jest dom pod Szczecinem, gdzie rzeczywiście, w pewnym momencie, nie najlepiej to wyglądało (delikatnie mówiąc). Dlatego uważam zdenerowowanie inwestorki za w pełni uzasadnione.
Wydaje mi się jednak, że większość ludzi decydujących się na taki dom podejmuje decyzję, która jest zarówno głęboko przemyślana, jak i potwierdzona opiniami ludzi, którzy się na taki dom już zdecydowali.
My też zdecydowaliśmy się na taki dom, a nad swoją decyzją pracowaliśmy 2 lata. To prawda, że przedstawione koszty budowy ND z roku 2004 są niedoszacowane ale przecież nikt zdrowo myślący i analizujący sutuację na rynku budowlanym nie wierzy w to, że ceny stoją w miejscu. Nie mniej jednak tutaj musi pojawić się prośba do autora ND, aby dane prezentowane na stronie internetowej były aktualizowane i przedstawiały rzeczywisty obraz sytuacji.
Jeżeli chodzi o błędy architekta, to przyznać muszę, że najlepiej by było, jakby ich nie było. Gdybyście się jednak zdecydowali na taki dom, to pozostaje mieć nadzieję, że te wszystkie usterki projektowe w przypadku Waszego projektu nie bedą miały już miejsca.
Akustyka. W jakim domu byliście, że zaniepokoiła Was akustyka? Byłem w kilku ND, co prawda nie skakałem tam w buciorach na poddaszu, ale nie stwierdziłem nadmiernego przenoszenia dźwięków przez strop. Wydaje mi się, że to w dużej mierze można wyeliminować poprzez odpowiednią izolację akustyczną zarówno ścian działowych, jak i samego stropu.
Reasumując, to nie jest zwykły dom, a jego budowa, jak i eksploatacja, wymagają pewnych ustalonych zasad. Wydaje mi się, że oprócz poprawnego projektu, potrzebna jest jeszcze sprawna, odpowiedzialna i świadoma tego co buduje ekipa. Łatwo jest ten dom najzwyczajniej w świecie spartolić, ale jeśli wszystko będzie OK, to inwestorzy będą mogli cieszyć się zarówno ze zdrowych warunków wewnątrz, jak i nietuzinkowej architektury na zewnątrz.

Pozdrawiam Wszystkich [/quote]

aniaver
30-07-2009, 10:30
Witam!
Odnosząc się do ostatnich wpisów.
1.Fundamenty wybudowane zostały zgodnie ze złym projektem, nie z winy wykonawców.
2.Wszyscy popełniamy pomyłki i błędy zależy tylko jak reagujemy……
Konsekwencja „czeskiego błędu” dotycząca wybudowanych przez nas fundamentów to rzeczywiście dodatkowe koszty, które do tej pory sami pokrywaliśmy. Pan projektant nigdy nie zainteresował się jakiego rzędu wydatki ponieśliśmy dokonując przebudowy fundamentów. O ubezpieczeniu OC, jak również o możliwości korzystania z owego ubezpieczenia dowiadujemy się (dzięki dociekliwości „akone”) dziś tj. 30.07.2009 r., na tym forum budowlanym, a powinniśmy dowiedzieć się 4.03.2009 r., wtedy gdy zaistniał problem. Zostaliście państwo szybciej powiadomieni jako anonimowi użytkownicy forum o ubezpieczeniu p. architekta niż my sami bezpośrednio zainteresowani odzyskaniem dodatkowych kosztów, mnie wydaje się to co najmniej dziwne. My również jesteśmy otwarci na propozycje ze strony projektanta, której do tej pory nie usłyszeliśmy choć minęło już 5 miesięcy….
3.Następna ważna sprawa, na która proponuje zwrócić uwagę - konstrukcja stalowa dachu (mojego domu) została wykonana zgodnie z rysunkami do położenia blacho - dachówki a nie tak jak powinno być czyli do ułożenia dachówki cementowej tegalit (opis projektu mówi juz o dachówce typu tegalit) Te pokrycia dachowe znacznie różnią się od siebie wymiarami. W konsekwencji gdybyśmy wykonali dach zgodnie z projektem poliwęglany (to te przeźroczyste tafle na dachu) weszłyby pod dachówkę, a nie tak jak powinno być i tak widzimy na fotografiach na stronie internetowej ND, unoszą się nad dachówka.
4.Tak sporządzony projekt konstrukcji dachu nie jest błędem mogącym wynikać z błędu popełnionego przy budowie fundamentów.
5.Koszt jednostkowy budowy mojego ND wynosi według mnie ok. 5.000zł -6.000zł /m2 (chcielibyśmy zmieścić się w tych ramach- nasz dom to ok. 180m2)
6.Budujemy zlecając prace bezpośrednim wykonawcom, kupujemy materiały sami w polecanych hurtowniach, korzystając z upustów itd.
7.Zainteresowani ND, powinni spróbować dotrzeć do ludzi, którzy już zbudowali lub budują ND (pomijam tu wizytę w pięknym modelowym ND w Gliwicach i pozdrawiam ich przemiłych właścicieli!). My odszukaliśmy inne ND domy, wróciliśmy z listą uwag, które wykorzystaliśmy (niestety uwagi były trafne).
8.Myślę, że każdy dom jest inny i dlatego nie mogę wskazać, prócz tego co już zostało napisane na co powinniście zwrócić uwagę w dokumentacji (jest ona obszerna to praktycznie 3 projekt, bo dochodzi projekt konstrukcji stalowej i obudowy drewnianej). Nam wydawało się, że dokładnie przeanalizowaliśmy naszą dokumentację przed wszczęciem robót budowlanych.
9.Co do akustyki nie mogę się wypowiedzieć nasz dom jest nie skończony, ale też się tym martwimy, odczuwalne są kroki i drgania. Pracujemy nad rozwiązaniem.
10.Tak jak pisałłam wyboru projektu dokonaliśmy bardzo świadomie, 2 lata wcześniej przed zakupem w.w., śledziliśmy losy ND.Mamy dobre ekpipy budowlane -to też juz pisałam.
Nie jesteśmy rozczarowani tym co powstaje i ideą jaka ma iść za ND, jesteśmy rozczarowani tym w jaki sposób ten dom powstaje.

Odnosząc się do wypowiedzi Jarcinka to ciszę się, że jak wywnioskowałam są zadowoleni (może byliśmy gdzie indziej), mam nadzieję, że w przyszłości też będziemy cieszyć się ND w pełni. Ja również życzę gorąco wszystkim budującym lub tym, którzy w przyszłości będą chcieli budować ND, aby nasze zmagania się nie powtórzyły i właśnie w tym celu zamieściliśmy naszą opinię, może właśnie ona zmobilizuje właściwe osoby od wzmożonej pracy (bo przecież na każdym projekcie widnieje kilka podpisów).

Pozdrawiam Wszystkich

jarcinek
30-07-2009, 17:05
Witam ponownie,
Pisząc o tym, że są inwestorzy zadowoleni ze swoich ND miałem na myśli to, że nie mieli aż tak dużych problemów przy ich wznoszeniu.
"Aniaver", byłem w ubiegłym tygodniu na Twojej budowie bo zależało mi na spotkaniu się z wykonawcą systemu ERS. Przy okazji spotkałem się też z inwestorem. Przyznać muszę, że koncepcja architektoniczna jest bardzo ciekawa i dzięki tej wizycie zwrócono mi uwagę na kilka spraw, o których w moim projekcie się nie mówi. Przyznać muszę, że zabiłaś mnie "Aniaver" kwotami za metr kwadratowy Waszego domu. To bardzo drogi dom, a jeśli tak, to między bajki można włożyć stwierdzenie, że dom budowany tradycyjnie będzie tyle samo kosztował. Oczywiście cena to pojęcie względne bo można np. wannę kupić za 1 500, a można za 11 500, a nawet 31 500. Nie mniej jednak w przypadku budowy naszego ND (budowa się jeszcze nie zaczęła) kwota 6 tys. za m2 jest nie do zaakceptowania tym bardziej, że ceny materiałów budowlanych obecnie nie są aż tak windowane w górę, jak chociażby w 2008 roku, a nawet trochę spadły.

Pozdrawiam
Szkoda, że autor ND

jarcinek
30-07-2009, 17:14
Niedokończona myśl...
Szkoda, że autor ND nie podaje ogólnego kosztorysu tak, jak to robią np. pracownie architektoniczne, które sprzedają projekty gotowe. Tam można, na podstawie średnich cen materiałów budowlanych i robocizny z ostatniego kwartału, oszacować koszt budowy domu. Takie rozwiązanie byłoby pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji co do wyboru projektu i ułatwiło planowanie wydatków związanych z budową. Ważne, gdy buduje się systemem gospodarczym, a przecież taka forma budowy jest polecana przez architekta z Gliwic.

Pozdrawiam raz jeszcze

jarcinek
31-07-2009, 09:26
Witam,

Odnosząc się do wypowiedzi Twórcy ND pragnę sprecyzować, że chodziło mi o kalkulator-porównywarkę kosztów budowy ND i domu tzw. tradycyjnego. Moim zdaniem informacje dotyczące kosztów tam zawarte mogą wprowadzać w błąd, z jednego prostego powodu - są nieaktualne. Zdrugiej jednak strony, o czym już pisałem wcześniej, każdy potencjalny inwestor, przed przystąpieniem do budowy domu, będzie kierował się aktualnym cennikiem za materiały i roboty budowlane. Podając wannę jako przykład chciałem zauważyć jak bardzo można "pojechać" na wykończeniówce. O ile takie elementy domu, jak konstrukcja stalowa, obudowa drewaniana, system ERS będą pociągały za sobą zbliżone koszty (dla domów tej samej wielkości i budowanych w tym samym czasie), o tyle koszt tego, co inwestorzy zrobią wewnątrz, może się diametralnie różnić. To, że coś jest tanie lub tańsze nie oznacza, że jest gorszej jakości. Uważam, że wielką sztuką jest budować dom tani, ale nie odbiegający standardem od tego, za który wydano kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset tys. więcej. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że inwestorowi nie przeszkadza posiadanie przyładowej wanny za 5 000 podczas gdy sąsiad ma za 25 000.
Na podstawie przytoczonych przez autora ND cen za m2 można narysować wykres zależności ceny do czasu. Niestety, ale jest to tendencja wzrostowa. Mimo wszystko jednak kwota 4 000/m2, a 5 000 - 6 000/m2 (w przypadku domu "aniaver"), to bardzo duża różnica.
Może jestem monotematyczny rozpisując się na temat kosztów, ale nie znam nikogo, dla kogo temat pieniędzy, jakie trzeba wydać na budowę, byłby obojętny. Zdecydowana większośc inwestorów w dzisiejszych czasach buduje na kredyt, a ten trzeba spłacać. Czym większy koszt budowy, tym większy kredyt i większa kwota odsetek. Tak więc przy obciążeniu finansowym przekraczającym grubo możliwości inwestora, wzoszenie domu może nie być już tak radosnym przedsięwzięciem.

Na zakończenie dodam, że jestem posiadaczem projektu ND i mam zamiar go wybudować. To był bardzo świadomy i, w mojej ocenie, słuszny wybór. Podoba mi się koncepcja i idea ND i nie chciałbym domu tradycyjnego.

Pozdrawiam Wszystkich.

kyniub
31-07-2009, 10:57
Witam

Jestem właścicielem ND w Rewie kolo Gdyni.Chcialbym podzielić sie spostrzeżeniami jakie nasuwają się po zrealizowaniu projektu.
Super koncepcja i założenia,podziękowania za pracę wstępną projektanta (chyba dawno temu).Zaczynając od projektu,muszę Panie Andrzeju napisać -porażka,złe zwymiarowanie płyty,błedy w projekcie konstrukcji,ubogi opis wykonania obudowy,nie dopracowany,wymagajacy naniesienia wielu zmian.Poprawki wynikające z błędu w projekcie to przedewszystkim dodatkowe środki finansowe i czas .Pisze Pan o ubezpieczeniu OC,super tylko kto ma czas w chwili budowy na użeranie sie z ubezpieczycielem?(do czasu,trafi swój na swego) A to chyba nie o to chodzi.Smuci mnie tylko to,ze cos tak fajnego można przez swoją dumę i pyche popsuć.Gdyby Pan jako twórca chciał wysłuchać inestorów,naniósł poprawki w swoich projektach,dom bylby doskonalszy i dużo tańszy w budowie.Pytacie Państwo o koszty budowy?Myślę żę 4000 zł/m2 jest to realna kwota,(chyba że dużo bedzie poprawek).A teraz co do warunków w ND.Chociaż mieszkam w domu krótko bo od początku lipca,daje sie zauważyc ze jest on dobrze zaizolowany.Budynek położony jest 200m od Zatoki Gdańskiej mimo to nie wyczuwa się w nim wilgoci,jest sucho i przyjemnie.Temp.w budynku podczas upałów jest ok.dom nie przegrzewa się.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani budową ND,zapraszam do mnie.Dysponuje 9 pokojami do wynajęcia gdzie można posmakować mieszkania w ND .www.nocleginafali.pl,

aniaver
31-07-2009, 11:33
Co do warunków ubezpieczenia i jego sposobu korzystania z owego ubezpieczenia p. architekta.

Prawdopodobnie z ubezpieczenia p. architekta, nigdy nikt nie korzystał bo tak jak napisano wyżej, żaden inwestor tak jak i my nie miał czasu żeby walczyć dodatkowo z ubezpieczeniem. Procedury ubzepieczycieli każdy zna.
Zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje osobie, która „zawaliła” wskazać pokrzywdzonej najlepsze wyjście z sytuacji, nic takiego się nie stało w moim wypadku do dziś. Czasami słowo wypowiedziane odnosi lepsze rezultaty, niż paragrafy, którymi się podpieramy. Umowę czytałam.
Nie usłyszałam osobiście aby p. projektant zamierzał wziąć odpowiedzialność na siebie i myślę że jej nie weźmie.
Jego ulubione nic nie wnoszące sformułowanie cytuję: „zgodnie ze sztuką……”, pewnie niestety tez usłyszycie w sytuacjach wymagających czegoś więcej, czego wam nie życzę.
Większa sprzedaż projektu to nie tylko zyski -to również większa odpowiedzialnośc i rosnace grono zadowowolnych lub nie.
Wszystko co chcieliśmy wam przekazać a co dotyczyło naszych zmagań z projektem ND zostało napisane, dlatego aby uniknąć polemiki z projektantem tegoż domu (nie mam na nią ani ochoty ani siły), wszystkich zainteresowanych proszę o nadsyłanie prywatnych wiadomości, ja ze swoje strony zapewniam że odpowiem, będę również tu zagladać. Musimy teraz zająć się ralizacją naszego ND.

Ale jest i światełko w tunelu dla ND!
Radzę się wam zwracać ze wszystkimi was trapiącymi pytaniami do, osoby zajmującej się wykonaniem instalacji systemu ERS (ogrzewania naturalnego domu). Na pewno będziecie zadowoleni. Fachowo, szybko i przyjemnie. Szczególnie polecamy i z tego miejsca pozdrawiamy p. Tomka.

No cóż na razie to wszystko…i mam nadzieję że tak pozostanie.
Pozdrawiam aniaver

Ps. Z przyjemnością wybiierzemy się do Rewy, może już niebawem.

jarcinek
31-07-2009, 12:06
Widzę, że sporo się zaczyna dziać na tym forum. To bardzo dobrze!!!
Zgadzam się z opinią "kyniub", koncepcja domu świetna, tylko wykonanie (projekt) kiepskie. Przecież gdyby wyeliminować błędy w projekcie na czas (wtedy, gdy spływały od pierwszych inwestorów), to teraz mielibyśmy do czynienia z reakcją łańcuchową. Coraz więcej budowanych domów, coraz więcej zadowolonych inwestorów i coraz więcej chętnych ludzi, aby taki dom budować. Prosta zasada rynkowa - lepszy produkt lepiej się sprzedaje. A tak mamy teraz do czynienia z niezadowoleniem, które budzi już pewne wątpliwości u potencjalnych inwestorów, czy oby ten Naturalny Dom to jest dobry pomysł? Nie o to przecież chodzi. Chodzi bowiem o to, aby każdy był zadowolony ze swojego ND, a cel uświęca środki.

Pozdrawiam.

aniaver
31-07-2009, 12:08
Zależy w tym wypadku jakie masz środki! :D
A po doliczeniu poprawek.....

jarcinek
31-07-2009, 18:43
Witam,

Mam pytanie do "kyniub". Czy istnieje możliwość odwiedzenia Twojego ND? Jesteśmy z Elbląga i mamy zamiar budować także ND. Mamy projekt i pozwolenie na budowę ale nie wiemy jeszcze kiedy zaczniemy budowę. Chętnie zobaczylibyśmy Twój pensjonat. Czy masz stronę internetową Swojego ND?

Pozdrawiamy.

jarcinek
31-07-2009, 19:49
Jeśli chodzi o środki, to są inwestorzy, którzy finansują całą inwestycję z kredytu. Osobiście nie odważyłbym się na to i chciałbym budować z wkładem własnym. Nie wiem jakie musicie wprowadzić poprawki do Waszego projektu i ile Was to będzie kosztowało, ale czy aż tak bardzo to podwyższy koszt całej inwestycji?
Jeżeli mogę coś powiedzieć na temat mojej dotychczasowej współpracy z architektem i autorem ND, to jedynie tyle, że, pomimo drobnych poprawek w projekcie, nie mam większych uwag. Nie mam problemu ani ze skontaktowaniem się z Panem Andrzejem, ani z Jego odpowiedziami na moje e-maile. Życzyłbym sobie, a także wszystkim, takiej współpracy w dalszym ciągu i to bez względu na to, czy podczas budowy wszystko będzie OK, czy też pojawią się komplikacje. Nawet teraz, gdy mam już gotowy projekt, rodzą mi się pewne pomysły, jak np.:
-okna dachowe,
-piwnica w garażu,
-inna podłoga w pokoju dziennym,
-kocioł na pellet zamiast kominka itp.
Na wszystkie pytania otrzymałem odpowiedź od architekta, tak więc chyba nie jest tak źle.
Moja propozycja to, w razie jakichkolwiek wątpliwości, "nękać" autora ND pytaniami. Jestem przekonany, że na każde z nich otrzymacie rzeczową odpowiedź.

Pozdrawiam.

akone
01-08-2009, 23:35
Widzę, że chcąc- nie chcąc wywołaliśmy nowy wątek i cały potok komentarzy.. Bardzo nas cieszy, że nareszcie pojawiają się jakieś konkrety ( błędy, ich twórcy, ceny, terminy, firmy..).
Najbardziej w tym momencie interesuje nas odpowiedź Pana Architekta- czy błędy, które do tej pory zostały wskazane przez Inwestorów, zostały automatycznie i konsekwentnie wyeliminowane z aktualnie dostępnych projektów?? Czy projekty są udoskonalane o innowacyjne rozwiązania jeszcze bardziej poprawiające funkcjonowanie ND- z pomysłów Inwestorów i Ich podwykonawców?
Wracając do ND, w którym mieliśmy przyjemność gościć- to pensjonat w Rewie. Idea- niebanalna, lecz pojawił się tam właśnie temat akustyki- czy to ze względu na duże przestrzenie, czy typ konstrukcji lub materiał wykończeniowy-tak mocno odczuwalne i słyszane są kroki, dźwięki?? Co mogą powiedzieć na ten temat właściciele bardziej kameralnych domków-( typowych-jednorodzinnych)?
W gruncie rzeczy uważamy, iż forum to ma w rzeczywistości naprawdę sporą wartość! (-jeśli postawimy na szczerość , i zdamy sobie sprawę z konsekwencji wypowiadanych uwag). Mając więc nadzieję na dalszą owocną polemikę-pozdrawiamy wszystkich Właścicieli, oraz przyszłych Inwestorów, licząc na rychłe do Was dołączenie :-)

jarcinek
02-08-2009, 09:33
Byliśmy wczoraj w Rewie i oglądaliśmy pensjonat, którego właścicielem jest "kyniub". Naprawdę fajny, zresztą można sobie obejrzeć fotki na jego stronie internetowej. Gdy dodamy do tego jeszcze walory i atrakcje, które daje Rewa i Zatoka Pucka, to jest super miejsce zarówno dla tych, którzy szukają spokoju, jak i dla tych bardziej aktywnych. Szkoda, że nie byliśmy przygotowani na nocleg bo chętnie skorzystalibyśmy z zaproszenia właściciela i zosatali na noc. Warunki klimatyczne wewnątrz są bardzo dobre. Podczas, gdy na zewnątrz było gorąco, wewnątrz było przyjemnie chłodno. Brak wilgoci pomimo bliskiej odległości do otwartej wody. Rzeczywiście dom działa tak, jak opisuje autor na stronie NaturalnyDom.
Niestety budowa tego ND, podobnie jak wszystkie inne na których byłem, realizowana była na zasadzie usuwania błędów projektowych architekta :(
Gdyby nie rzetelne i sprawne ekipy budujące ten dom, to trudno powiedzieć, jaki efekt moglibyśmy dzisiaj oglądać.
Przyznać muszę, że to przerażające, jak któraś już z kolei budowa ND boryka się z takimi samymi problemami, a konkretnie błędami w projekcie, które w trakcie wznoszenia domu trzeba korygować.
Zastanawiam się, jak będzie wyglądała budowa naszego ND? Czy nasz projekt obarczony jest takimi samymi błędami, jak wszystkie pozostałe? Szczerze mówiąc jestem pełen obaw.

Pozdrawiam Wszystkich budujących i mieszkających już w Swoich ND.

jarcinek
02-08-2009, 19:27
Prawdę powiedziawszy nie słyszałem o nadmiernym przenoszeniu dźwięków między pomieszczeniami, czy kondygnacjami ND. Zauważyłem jednak, że są dwie szkoły wykańczania, czy aranżacji sufitu na parterze. Jedni wolą, aby drewniane belki stropowe były widoczne, a inni z kolei zakrywają je płytą OSB oraz płytą g-k, w środek dając materiał wygłuszający. Siłą rzeczy w obydwu przypadkach warstwa izolacji akustycznej będzie inna, a co za tym idzie, przenoszenie dźwięków też będzie inne.
Ten dom przecież, jeśli chodzi o przegrody wewnętrzne, niewiele różni się od domu szkieletowego (tzw. kanadyjczyka), z tą róznicą, że tam konstrukcja nośna wykonana jest z drewna, a w ND mamy szkielet stalowy. Tak więc warunki akustyczne w ND bedą chyba zbliżone do tych panujących w domach szkieletowych. Wydaje mi się jednak, że i tak w dużej mierze zależeć to będzie od solidności wykonania.

Pozdrawiam.

kyniub
03-08-2009, 11:35
Witam!
Do Pana Andrzeja-Jesli chodzi o wykorzystanie foli paroprzepuszczalnej,to rzeczywiscie zostala ona wykorzystana,ale nie wscianach zewnetrznych lecz w stropodachu,zapobiega ona obsypywaniu sie welny celulozowej na plyty kartonowo gipsowe.Zmiana w ogrodzie miala moim zdaniem ogromne znaczenie.Poniewaz wszystkie stalowe slupy zostaly zaizolowane poprzez to nie uzyskujemy przemarzania a co za tym idzie skroplin na konstrukcji przy roznicy temp.Poza tym wprowadzilismy dodatkowe zauwy w przeswicie swietlika,to spowodowalo podniesienie temp.w domu w zime,a latem uzyskalismy nizsza temp.w ogrodzie zimowym.Musze Panu powiedziec,ze jest wiele jeszcze zmian ktore ulepszyly(mam nadzieje,a czas pokaze)dom.
W tym miejscu chce podziekowac Panu Tomkowi Karkocha,oraz Panu Olkowi Rduchowi.
Jesli chodzi o akustyke w moim ND,to rzeczywiscie odglosy krokow sa wyczowalne,natomiast dzwieki muzyki,rozmow sa dobrze tlumione.Mam nadzieje,ze przy wiekszym zagospodarowaniu powierzchni podlog i scian bedzie jeszcze lepiej.
Pozdrawiam
kyniub

aniaver
03-08-2009, 13:34
Do Pana Architekta

Nie mogę się powstrzymać...,
nie dziwi Pana, Panie architekcie, że raczej nikt z tu obecnych jeszcze Panu za nic nie podziękował?
Oczywiście rzecz nie na tym polega, projekt ND to z Pana strony żadna dla nas przysługa ani grzeczność.
Nie dziwi Pana, że jednak pomimo „bólu” stawiania ND, a nie jest to dla nas codzienność, odnajdujemy osoby, które pomogły i są warte polecenia, a w żadnym przypadku nie jest to Pan.
Czas wyciągać wnioski!

A wszyscy, którzy budują lub wybudowali ND, nie są od tego aby palcami Panu pokazywać co trzeba lub co należałoby zrobić w Pana projekcie, w końcu to nie my jesteśmy jego dumnymi twórcami tylko z tego co czytam raczej kiepskimi odtwórcami.

O przyszłych klientów też Pan sam powinien zadbać.

Pozdrowienia

jarcinek
03-08-2009, 16:28
Panie Andrzeju,
Fakt, nie widziałem Naturalnego Domu w Gliwicach, ale za to widziałem domy w Gdyni, Chodzieży, Wilczej górze, Pelniku, Chojnicach, Szczecinie, Wejcherowie i Rewie. Czy trzeba koniecznie zobaczyć jeszcze jeden? Czy te domy są gorsze od "modelowego" domu w Gliwicach? Pisałem już na tym forum, że decyzja nasza była w pełni świadoma. Nie świadomi byliśmy natomiast błędów, jakie projekt zawiera oraz problemów, z jakimi muszą borykać się poszczególni inwestorzy podczas budowy swoich ND.
Rzeczywiście, sporo piszę na tym forum, ale w końcu od tego ono jest. W swoich wypowiedziach staram się zachowywać neutralność. Opinie przeze mnie prezentowane są zarówno przełożeniem opinii inwestorów, jak i wyrazem własnych obaw o to, co w przyszłości powstanie. Jako potencjalny inwestor (jak na razie jestem jedynie "szczęśliwym" posiadczem projektu) chciałbym się solidnie przygotować zanim ruszę z budową.
Zgadzam się z "aniaver" w stu procentach, że nie jest rolą inwestorów wytykanie błędów w projektach. Ja nie muszę się na tym znać, w końcu nie każdy musi być architektem. Za to Pan ma wszelkie niezbędne narzędzia pod ręką, aby inwestor otrzymał rzetelnie, a przede wszystkim bezbłędnie, sporządzony projekt.

Pozdrawiam.

jarcinek
03-08-2009, 16:41
Chodzi mi o te "nieszczęsne" okna dachowe. Spotykam się z różnymi opniami. Autor ND twierdzi, że są "be", że latem poddasze będzie się nadmiernie przegrzewać, zimą z kolei będzie przez nie uciekać strasznie dużo ciepła. Jest też spora rzesza zwolenników okien w dachu. Jak to wygląda u Ciebie, w końcu każdy pokój hotelowy jest w takie okno zaopatrzony?

Są przecież "oryginalne" projekty ND, które takie okna posiadają. Nie rozumiem, na czym polega różnica pomiedzy oknem zaprojektowanym przez architekta (odpłatnie) od tego, na które inwestorzy zdecydowali się podczas budowy domu?

Pozdrawiam.

P.S. I znów jestem liderem tego forum - to już 13 wpis :lol:

jarcinek
03-08-2009, 18:09
Bardzo mnie cieszy Pańska chęć współpracy!
No cóż, nie będę ukrywał, że pod tym względem jestem w lepszej sytuacji niż "aniaver" bo jeszcze nie zacząłem budowy. Skoro mamy pisać o konkretach, więc piszę. Oto błędy stwierdzone w naszym projekcie:

1. Plan zagospodarowania terenu wykonany w niewłaściwej skali (w porównaniu z oryginalną mapą do celów projektowych nie pokrywały się granice działki). Błąd stwierdzony przez urzędnika. Poprawiono drukując plan we właściwej skali, przed złożeniem dokumantacji w urzędzie.

2. Niewłaściwy widok elewacji bocznej (wschodniej budynku) według której wjazd do garażu miałby odbywać się nie od drogi, lecz od ogrodu. Błąd zauważony przeze mnie. Poprawiony przez architekta przed złożeniem dokumentacji w urządzie, a i tak nie jest do końca poprawny.

3. Błąd w bilansie terenu. Powierzchnia całkowita, bedąca sumą powierzchni biologicznie czynnej i powierzchni wyłączonej, nie była faktyczną powierzchnią działki. Błąd zauważony przeze mnie. Poprawiony przez architekta przed złożeniem dokumentacji w urzędzie.

4. Inna konstrukcja stalowa w projekcie głównym, a inna w projekcie wykonawczym konstrukcji stalowej. Błąd zauważony już po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

5. Brak wielu istotnych informacji w projekcie takich jak np. powierzchnia dachu pod dachówkę, ilość drewna potrzebnego do obudowy drewnianej itp. Brak wielu istotnych wymiarow, które trzeba sobie policzyć za pomocą funkcji trygonometrycznych (np. szerokość skosu na poddaszu).

To są takie błędy, które ja - laik w dziedzinie architektury wyłapałem gołym okiem. Jak na razie efektem tych błędów był stracony czas (na saczęście nam na nim nie zależało). Trochę wstydu w urzędach i przekonywania kobiet tam pracujących odnośnie zasadności zawartych w projekcie treści.
Czy takie cechy powienien posiadać projekt indywidualny? Pytanie to pozostawiam bez odpowiedzi. Mam nadzieję, że to jest zamknięta lista błędów w naszym projekcie ND. Obawiam się też tego, że błędy, których nie jestem w stanie dostrzec, wyjdą na jaw dopiero w trakcie budowy. Może nasz projekt jest ich pozbawiony, aczkolwiek po wielu rozmowach z inwestorami i zapoznaniu się z wypowiedziami na tym forum, śmiem przypuszczać, że jednak tak nie jest.

Pozdrawiam.

jarcinek
03-08-2009, 18:29
Panie Andrzeju,

Teraz to ja nie rozumiem. Chyba zawieszę na jakiś czas aktywność na tym forum i poprzestanę na niemej jego obserwacji.

Pozdrawiam Wszystkich.

kyniub
03-08-2009, 19:40
Witam ponownie!
Wydaje mi sie,ze informacje wymieniane na forum nie sa po to by powodowac antypatie,czy wrecz zlosc.Rowniez nie jest to bicie piany.
Wbrew pozorom rozumie zalozenia ND.
Folia w moim domu to najmniej istotna sprawa,natomiast izolacja konstrukcji w ogrodzie,oraz zasuwa to juz innasprawa.
Po pierwsze ogrod zimowy jest ogrzewany bo znajduje sie w nim kominek,po drugie przestrzen otwarta do swietlika to nic innego jak komin(w moim przypadku ok.4,5m2.)dlatego zasuwa,(mniej ciepla z ogrodu zimowego ucieka do swietlika ,podwyzszenie temp.w okrsie zimowym o 10 stopni).Dlatego przy uzyskaniu temp.dotaniej wew.ogrodu,a minusowej na zewnatyrz skraplanie nastapi zapewne.Stad ocieplenie slupow .Po zmianie, cieple powietrze zamiast bezposrednio uciekac w przestrzen swietlika,dostaje sie poprzez kanaly wentylacyjne do sciany i w ten sposob dodatkowo je nagrzewa.W tej chwili sprawdzam skutecznosc zasuwy w okresie letnim,efekty widac juz po kilku chwilach temp.wew ogrodu spada ,zobaczymy czy nie polepszy sie tez praca solara. Kolejna spraw to przestrzen wentylacyjna w kalenicy,(niestety zbyt duza w moim przypadku,w wiewa snieg oraz przedostaje sie woda deszczowa)wedlug inf. 1cm,a 2 cm nie ma znaczenia("zgodnie ze sztuka")a mozna tego bylo prosto uniknac.Dalej...dol poliwenglanu,a dachowka...zle zaprojektowane stopy poliwenglanu,zbyt niskie...i co "blaszka"moze gdzie indziej...wystarczylo przykrecic odpowiednia kantowke i ok.Szkoda ze tak pozno, mnie ta poprawka kosztowala ok.4000zl (rozbieranie swietlika i kalenicy).Wszystkie te inf.zamieszczam po to by wszyscy bezposrednio zainteresowani nie popelnili bledow i ulepszyli swoj dom,a moze Pan Panie Andrzeju?
cdn.
Z powazaniem
KB

NDfan?
03-08-2009, 22:25
Witam,
Jak widzicie to moj pierwszy post na forum muratora, bo i poczatek drogi ku wlasnemu domowi.
Od jakiegos czasu wedrujemy po stronach internetowych roznych "producentow" projetkow probujac znalezc ten idealny. Radzimy sie znajomych, architektow, spogladamy na gotowe domki za 2000PLN za projekt i na te indywidualne za 20000PLN. W tych wszystkich wedrowkach bardzo czesto konczymy na stronach ND.
Z tego co sie doliczylismy na stronach ND to taki projekt nie jest tani, bo wychodzi okolo 16000PLN ( z blizej nieokreslona licencja na uzytkowanie systemu). Dziwi nas wiec fakt, ze inwestorzy i wykonawcy maja tak wiele uwag do projektu, ktory za te pieniadze powinien byc wzorem do nasladowania. Z tego co wreszcie kilka osob napisalo, istnieja calkiem realne i konkretne bledy w dokumentacji ( oraz te mniej sprecyzowane - Aniaver).
Moim zdaniem z obu Pan Architekt powinien wziac lekcje i usunac wszystkie istniejace bledy a takze wprowadzic proces weryfikacji poprawnosci projektu przed przekazaniem Inwestorowi. Dla mnie niedopuszczalne tez jest okazywanie pewnego rodzaju pychy i arogancji w odpowiedziach ktore Pan Architekt prezentuje na forum. Natomiast doceniam prosbe o przedstawienie konkretnych problemow w konkretnych projektach.


Z drugiej strony z tego co zrozumialem kazdy mial problemy z budowa ND, natomiast nikt lub prawie nikt oficjalnie nie zglosil sie do Architekta o ich usuniecie?
Wiekszosc wybrala metode poprawiania bledow we wlasnym zakresie.
Nic tak nie pomaga jak informacja zwrotna do Architekta/dostawcy z informacja o tym jak dobry jest jego produkt.
Jarcinek - jezeli Twoj projekt zawiera tyle bledow, to czy zwrociles go do Architekta do uzupelnienia? Czy wyslales wezwanie o usuniecie usterek?

Projekt jest normalnym produktem, ktory mozna zareklamowac a takze domagac sie zadoscuczynienia za poniesione straty - wedlug Kodeksu Cywilnego.

Dodatkowo pytanie do Was wszystkich. Czy Pan Architekt jest jedyna osoba, ktora w Polsce wykonuje projekty ND? Czy mozna kupic projekt w niemczech w www.Bio-solar-haus.de? Czy tez istnieja jakies porozumienia, wedlug ktorych tylko Pan Andrzej jest w stanie wykonywac i sprzedawac projekty w Polsce?

Ja wolalbym czytac o tym jak sie wam mieszka w ND i na co trzeba zwrocic uwage przy budowie tego domu, zamiast oskarzen i pomowien wysylanych w obie strony. Jest to tez z korzyscia dla mnie, bo pozwoli mi podjac decyzje o ewentualnym kupnie tego projektu.

ENV
03-08-2009, 23:59
Witam serdecznie wszystkich. Planuje budowe naturalnego domu XS zgodnie z projektem pana Andrzeja (wlasnie czekam na projekt ktory mam otrzymac na dniach), nie bede ukrywac JESTEM W SZOKU i PRZERAZONA po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi. Nawet bym nie przypuszczala ze bede miala jakiekolwiek problemy z projektem (chociaz dotarly domnie informacje od jednego z inwestorow zebym uwazala na projekt bo ma mnostwo bledow) przecierz Pan Andrzej jest architektem, ja osobiscie jestem inzynierem ale w calkiem innej branzy wiec nie wyobrazam sobie sprawdzac projektu ktory powiniem byc wykonany przez specjaliste, nie mam tez zamiaru uczyc sie drugiego zawodu aby byc w stanie "wylapac" bledy w "sztuce".Uważam ze jezeli błędy zostaly popelnione przez architekta, powinny tez byc przez niego naprawione.Po tej lekturze napewno ponowie odwiedze inwestorow z pomorza. Panie Andrzeju wierze ze moj projek bedzie wykonany zetelnie.

kyniub
04-08-2009, 08:46
cd.
Co do okien dachowych.Rzeczywiscie przyjmowane sa takie wartosci jesli chodzi o strate ciepla.Natomiast w moim ND,(okna dachowe +rolety zew.zaciemniajace,oraz rolety wew.)sa bardzo przydatne,szczegolnie w okresie letnim.Jest mozliwosc dodatkowego przewietrzenia,oraz szybszej wymiany powietrza.Niestety,z tytulu malych pow.sufitu w pokojach nie mozna bylo zainstalowac skutecznego chlodzenia(teraz wiem,ze mozna bylo lepiej zagospodarowac powierzchnie na pietrze-inne ustawienia scian dzialowych oraz drzwi)mimo to wlasnie dzieki oknom jest odpowiednia temp.
Napewno jest jeszcze kwestia montazu tych okien,oraz ich doboru.
Pozdrawiam
KB

kyniub
04-08-2009, 10:55
"Inne wykonanie ogrodu zimowego. . Pod względem estetycznym oceniam zmianę negatywnie"-napisał Pan Andrzej.
A co Panstwo sądzicie ? www.nocleginafali.pl/galeria

aniaver
04-08-2009, 13:23
Wybudowaliśmy fundamenty nie pasujące do konstrukcji stalowej ND (oba projekty autorstwa w.w.) odbywało się to przy „konstruktywnej współpracy” w trakcie budowy z p. architektem.

Po drodze był jeszcze taki „głupi” błąd lub konkretyzując brak w projekcie karty mówiącej o szczegółach wylewki betonowej na fundamentach- dodatkowe 3 tyś, zł.(odpowiedz P. Głąba cytuję: „nie uczciwie byłoby nie dopłacić wykonawcy ....”. Dopłaciliśmy.

Czy tak ma wyglądać konstruktywna współpraca, ponownie dodam, że nie posiadamy ani jednego kompletnego egzemplarza projektu, pomimo prośby o jego nadesłanie.
Mam nadzieję, że nie bije piany.

Bio-Solar-Haus-„ jest pod pewnymi względami podobny do ND”, ciekawe czym się w takim razie różni, dziwne….?

ND w Rewie jest według mnie imponujący. Odwiedziliśmy go, pozdrawiamy właścicieli.

Pozdrowienia.

NDfan?
04-08-2009, 13:51
Witam,

Panie Andrzeju,
Prosze o informacje jak to jest z podobienstwami i roznicami pomiedzy ND a Bio-Solar-Hause?
Oba pomysly jak dla mnie sa ludzaco podobne.
Pisze Pan ze firma Solar Hause rowniez sprzedaje licencje na swoj system.

Skad Pan ma prawa na licencje na swoj system?
Czy tylko Pan moze projektowac dom w oparciu o te koncepcje?
Czy nie dochodzi tu do plagiatu?
Kto jest pierwszym autorem idei/ koncepcji ( skad sie to wzielo)?

Pragne podziekowac za wyjasnienia dotyczace bledow w projekcie Jarcinka. Jednoczesnie, wszystkie "glupie bledy" sa jednak bledami, ktore kosztuja wykonawce czas i pieniadze.
Czy ma Pan jakis pomysl na ich unikniecie w przyszlosci?

Pozdrawiam

jarcinek
04-08-2009, 16:07
Do Autora ND,

Panie Andrzeju, proszę mi wierzyć, że nie mam ani czasu, ani ochoty, ani powodu, póki co, spotykania się z Panem w sądzie. Nie chcę też uprawiać dalszej polemiki na temat naszego projektu, chociaż nasze zdanie się nieco różni. Energię, jaką posiadam i jaka towarzyszyła kupowaniu projektu "nie indywidualnego" (jak się teraz okazało), chciałbym poświęcić na jak najlepsze przygotowanie się do budowy. Dlatego bardzo istotne są dla mnie opinie takich osób, jak "aniaver", czy "kyniub", których serdecznie pozdrawiam.

Pozostałych uczestników forum też oczywiście pozdrawiam :D

jarcinek
04-08-2009, 16:38
Skoro ma być konstruktywnie i rzeczowo, to może warto byłoby skierować dyskusję na inne tory.
Zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy ND chcę wprowadzać zmiany. Moim zdaniem to dobry kierunek bo tylko w taki sposób można obecną konstrukcję ulepszyć.
Zwiedzając ND spotkałem się z następującycmi innowacjami:

1. Domy w Pelniku koło Olsztyna posiadają kolektory próżnowe, które, co prawda droższe, ale są bardziej efektywne od kolektora szklarniowego umieszczonego w świetliku.

2. Dom w Chojnicach będzie wyposażony w kominek na pellet zamiast typowego kominka z płaszczem wodnym. Pellet jest droższy od drewna, ale też jest paliwem ekologicznym i gwarantuje wyzszy komfort eksploatacji. Nie trzeba tak często podkładać, jak w przypadku drewna, które wymaga dodatkowo gromadzenia i sezonowania.

3. Dom koło Łodzi będzie (chyba) miał inaczej skonstruowaną podłogę parteru. Zrezygnowano tam z wykonywania rusztu na rzecz bardziej tradycyjnego rozwiązania.

Naturalne Domy żyją i będą wprowadzane w nich zmiany. Interesuje mnie zdanie Autora ND na temat wskazanych innowacji. Na stronie Naturalnego Domu nic na ten temat się nie mówi.

Pozdrawiam

jarcinek
04-08-2009, 19:27
Jeśli mowa o zastosowaniu styropianu, to zamiast niego można użyć keramzytu zarówno jako podsypki, jak i zasadniczego materiału izolacyjnego. Keramzyt robiony jest z gliny, więc jego pochodzenie jest naturalne.

Za pelletem przemawia przed wszystkim wygoda, aczkolwiek nie do końca. Drewno trzeba kupić, no chyba, że ktoś ma własny las. Najtańsze drewno jest w leśnictwie. Takie drewno trzeba przewieźć na działkę, pociąć i porąbać na odpowiedniej wielkości kawałki. Potem suszenie i sezonowanie bowiem najwyższą wartość ma drewno suszone i sezonowane przynajmniej jeden rok. Te wszystkie zabiegi składają się na koszty. Tak więc coś kosztem czegoś.
Co do kotłów, to chyba są takie, które mogą spalać zarówno drewno, jak i pellet. Problem polega jednak na tym, że nie postawiłbym takiego "siewnika" w ogrodzie zimowym. Po prostu te urządzenia są mało estetyczne.

Spośród wielu pomysłów inwetorów uważam pomysł "kuniub", dotyczący zasuway świetlika, za interesujący, a przede wszystkim praktyczny. Różnica temperatury rzędu 10 stopni w ogrodzie zimowym może mieć zasadnicze znaczenie dla warunków panujących wewnątrz ND tak latem, jak i zimą.

Pozdrawiam.

NDfan?
04-08-2009, 19:51
Panie Andrzeju,

Nie bylo moja intencja prowadzenia Panstwa do sadow, a jedynie wskazanie instytucji reklamacji jako drogi do usuwania problemow w projekcie a jednoczesnie sposobu przekazania informacji architektowi.

Od reklamacji do sadu jest jeszcze spory kawalek drogi.

Dziekuje za wyjasnienia dotyczace koncepcji Naturalnego Domu i Solar Haus. Wszystko jasne.

W kwestii soptkania w willi w Rewie - bardzo chetnie. Czekam na szczegóły.

kyniub
05-08-2009, 08:55
Zasuwa w domu to moj pomysl po rozmowach z wykonawca,a potwierdzenie rzeczywiscie uzyskalem od Pana Tomka,ale to sprawa drugorzedna kto,kiedy itd. najwazniejsze ze jest i dziala.
Co do spotkania u mnie w ND w Rewie,zapraszam.Prosze o zaproponowanie daty,oraz okreslenie sie zainteresowanych przyjazdem.
Pozdrawiam
KB

NDfan?
05-08-2009, 10:08
Witam,
czy Ci z Panstwa, kotrzy juz uzytkuja swoje ND moga pochwalic sie kosztami (miesiecznymi/ rocznymi) ponoszonymi na CWU i ogrzewanie?

Czy ktos z Panstwa zrobil moze konkretne zestawienie materialow i kosztow budowy domu?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam,

jarcinek
05-08-2009, 20:02
Chętnie wziąłbym udział w tym seminarium ale niestety nie będę mógł w tym terminie.

Odnośnie kosztów, to najlepiej jest pytać tych inwestorów, którzy zakończyli budowę i już mieszkają w swoich ND. Oni zapewne mają już zamkniętą i podsumowaną listę wydatków. Poza tym są bogatsi o doświadczenia, jakie dała im budowa i zamieszkiwanie w ND. Jeżeli o mnie chodzi, to dopiero się przymierzam do budowy i jestem na etapie opracowywania kosztorysu.

Pozdrawiam.

jarcinek
05-08-2009, 20:12
Do Autora Naturalnego Domu.

Ponieważ lubię gotować, zastanawiam się cały czas nad rozwiązaniem problemu zapachów z kuchni, jakie mogą towarzyszyć przygotowywaniu bardziej aromatycznych potraw.
Zdecydowana większość projektów ND posiada otwarte kuchnie. Bardzo nam się podoba takie rozwiązanie i dlatego w naszym domu kuchnia też będzie otwarta na pokój dzienny. Dzięki temu uzyskuje się super przestrzeń na dole. Martwi mnie jednak to, że okap kuchenny spełniający jedynie rolę pochłaniacza zapachów, może okazać się nie skuteczny. Czy zaprojektowane przez Pana ND posiadają jakieś rozwiązanie tego problemu? Czy możliwe byłoby wyprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku, bez szkody dla całego systemu ERS?

Pozdrawiam.

ndd
06-08-2009, 21:10
Butność Pana Architekta jest wprost nie do pomyslenia, zbywa uwagi Swojego klienta który jeszcze nawet nie rozpoczął budowy domu (ale juz beknął za projekt) tekstem wprost z magla ze nie chce mu sie bic piany! Bo to ze jeszcze da zarobic na autoryzowanych wykonawcach domu naturalnego to juz mus bo jest do tego zobligowany umowa.

Gdzie jest odpowiedzialność zawodowa, nie wspomne o moralnej bo w dzisiejszych czas to frazes. Ale wytykanie swoim klientom że wybrali brzydki kolor elewacji itp. to juz jest dno, Panie Architekcie, przeciez pan musial skonczyc wyzsze studia a to obliguje do trzymania przynajmniej minimalnego poziomu kultury. Ale tam, ja nie o tym chcialem, szkoda słów.

To smutne, zę tak fajnie stworzona idea domu naturalnego, i w zasadzie sam dom, z malymi ułomnościami, jast fajny do mieszkania i w sumie funkcjonalny, żeby go miec trzeba sie uporac z gnusnym PANEM ARCHITEKTEM.

Fani Domu Naturanego, budowa zadnego domu nie jest latwa, to nie tylko dom naturalny jest trudny do zbudowania, z domami tradycyjnymi jest tak samo (chyba z tego co słyszałem) Nie dajcie się i przy jak najmniejszym wkładzie Pana Architekta, ktory jest tylko stresujacy, podejmujcie trudy budowy, bo mysle ze jest warto.

Pozdrawiam Serdecznie TOMKA KARKOCHE wykonawcy systemu ERS, który to jest jedyna osoba w calym procesie powstawania domu naturalnego, na ktorym mozna polegac! No moze troche sie spoznia z dokonczeniem prac (hehe), ale jest tak serdeczny ze mozna mu to wybaczyc.

NDD

jarcinek
07-08-2009, 13:34
Pytanie do "ndd"...

Czy jesteś szczęśliwym posiadaczem projektu ND, czy może mieszkasz już w Swoim domku? Jeśli nie chcesz się ujawniać, to proszę o prywatny kontakt.

Pozdrawiam.

NDfan?
11-08-2009, 08:51
Witam,

Poczytalem ostatnio na sasiednim forum o technologi szkieletowej budowy domow i to chyba nie dla mnie. :cry:

Zycze wszystkim powodzenia w budowie swoich wymarzonych domkow.

Pozdrawiam.

NDkielce
11-08-2009, 08:56
Witam,
jestem aktualnie budowniczym ND - system gospodarczy. Wszystkich chętnych zapraszam do zobaczenia zdjęć z mojej budowy http://foto.onet.pl/94gyt,kk0wt4kcfkfk,u.html

Co do błędów w projekcie: W moim przypatku jedyny problem wystapił z wysokością podpórek pod świetlik z poliwęglanu. Po wizycie na budowie Projektanta otrzymałem od niego rysunek zamienny na połączenie poliwęglanu z pokryciem z dachówki, ale i tak zrobiliśmy to (a właściwie dekarze) inaczej podnosząc płaszczyznę świetlika. Jestem optymistą i myślę że po małym zamieszaniu na tym forum problemy z projektami skończą się. Sam jestem projektantem i wiem że błędów trudno całkiem uniknąć. Dodatkowo trzeba zaznaczyć że w procesie budowy oprócz Inwestora i Projektanta powinien być jeszcze Kierownik Budowy, którego zadaniem jest przed przystapieniem do konkretnych robót przeanalizować projekt.

Co do kosztów budowy: zrobiłem dość dokładne wyliczenia w oparciu o zestawienia od Projektanta (obudowa) i projekty wykonawcze według cen rynkowych w mojej okolicy. Wyszło mi około 3000zł/m2. Teraz na bieżaco weryfikuje to. Są elementy które wyceniłem trochę za mało, ale i są takie na których jestem do przodu. Zobaczymy jak będzie na koniec. Mocno zainteresowanych proszę o kontakt. Moge wysłać pliki z wyliczeniami w których zobaczycie co i jak.

Pozdrawiam i zachęcam wszystkich do przemyślanego budowania ND

Rad.Lin
13-08-2009, 15:14
Witam
Budowę własnego domu mam już poza sobą. Dziesięć lat temu zbudowałem dom wg projektu typowego a budowałem go od 5 lipca do 18 grudnia 1999 roku. Dom jest wykonany w technologii "mieszanej" wymyślonej przeze mnie. Jesteśmy (ja, żona i trójka dzieci) zadowoleni z naszego "dzieła".Jestem inż. budownictwa lądowego i od 34 lat w budownictwie pracuję.
Czytając Państwa opinie utwierdzam się w przekonaniu , że w Polsce na budownictie każdy się zna. Widać wyraźnie , że wielu zajmujących się budowaniem nie ma żadnego" szacunku "dla projektu ani dla technologii .Mamy naturalną (?) tendencję do uproszczeń do omijania bardzo istotnych detali opracowanych przez projektantów całego domu i specjalistów od poszczególnych jego elementów . Ta uwaga dotyczy również projektantów całego budynku ( architektów).Tym sposobem nie osiągniemy sukcesu. Nikt nie jest specjalistą od wszystkiego. Warto posłuchać tych którzy są specjalistami od choćby małego kawałka domu. Nie oczekujmy również ,że otrzymamy od kogoś coś prawie za darmo.Dobra technologia musi być zastosowana w całości albo wcale. Za dobre materiały , dobre technologie i dobre wykonawstwo trzeba zapłacić . JEŚLI KTOŚ ZAMIERZA BUDOWAĆ "PO SWOJEMU" , NIECH ZAPOMNI O EFEKTACH OPISANYCH PRZEZ AUTORA PROJEKTU.Jeśli ktoś potrafi liczyć tylko pieniądze wydane na budowę domu a nie rozumie , że tani dom to taki , który jest tani w eksploatacji i możliwie tani w budowie niech nie wierzy projektantom , niech im da spokój. Swoją drogą ciekaw jestem dlaczego nie dążymy do zmontowania we własnym garażu "Mercedesa"? Przecież to pewnie też da się zrobić.

Życzę rozwagi przy wyborze projektu swojego "gniazdka" i rozsądku przy jego budowie

jarcinek
16-08-2009, 21:01
Witam Wszystkich,

Po burzliwych dziejach tego forum przyszedł czas na ciszę, którą chcę przerwać moim pytaniem o okna do ND. Jak już wcześniej pisałem, jestem na etapie przygotowywania się do budowy. Okazuje się, że wybór okien jest całkiem zawiłym przedsięwzięciem. Jak każdy chciałbym znaleść kompromis pomiędzy najlepszą jakością a najniższą ceną ale to nie jest takie proste.
Na początku brałem pod uwagę okna drewniane, tylko i wyłącznie. Gdy poczytałem jednak o tym, że co kilka lat trzeba je malować z zewnątrz, to doszedłem do wniosku, że nie wyobrażam sobie malowania tylu okien w moim domu. Stąd też zainteresowanie oknami PVC i aluminiowymi. W rezultacie tych poszukiwań stanęło, że będą to okna drewniano-aluminiowe. Pozostaje otwarta kwestia wyboru wykonawcy, a tu dopiero zaczynają się "schody". Czym kierować się przy takiej decyzji? Wiele ND posiada okna Rduch&Borek, które do najtańszych nie należą ale są też bardzo dobre jakościowo. Wybor jest trudny.

aniaver
19-08-2009, 19:11

aniaver
19-08-2009, 19:11
Okna tego domu to potęzne koszty (prawie nowe BMW - aluminiowe), jestem w trakcie montazu. Radzę już dzis pomysleć o elewacji a mianowicie w moim projekcie ND, umieszczono informację : elewacje- z wełny drzewnej lub mineralnej lub styropianu o grubosci 10 cm KLEJONEJ na płycie OSB.
Wybralismy wełne mineralna -żeby było bardziej naturalnie.

KLEJONe- więc jaki klej?

Z moich dzisiejszych informacji wynika iz, na rynku Polskim, nie ma kleju do płyty osb i wełny mineralnej, żaden nie spełnia warunków, informacja wprost od technologów popularnych kleji przeznaczonych do wełny mineralnej.
Dziś rownież po raz kolejny, otrzymalismy informacje od osoby zamieszkujacej ND jak te sprawę załatwić.

Na informcje dotyczaca "KLEJENIA",wełny mineralnej i płyty OSB czekam od godz. 17.00, może tu sie doczekam !!!???
Może wprowadzić w życie hasła o współpracy, p.architekcie ?
Bo chciałabym oczywiscie zrobic to "zgodnie ze sztuka".

aniaver

Do pana, który wykonał dom metodą "zrób to sam"- wg. projektu tradycyjnego, wraz z całą rodziną i w zawodzie inżyniera pracuje 34 lata, może za długo??
W moim projekcie ND, brak jest podstawowych detali.

sam74
05-09-2009, 18:34
Witam Państwa.

Zastanawiam się tylko jak Pan architekt może tak lekko podchodzić do uwag osób które mają problem z budową ND. Przecież opinie pisane przez osoby na forum maja bardzo duży wpływ na decyzje przy wyborze odpowiedniego domu dla siebie. Sam znalazłem się tutaj aby dowiedzieć się więcej na temat ND.
Napiszę szczerze że entuzjazm towarzyszący mojej osobie lekko się zmniejsza w miarę poznawania opinii szczęśliwych posiadaczy projektu NATURALnegoDOMU.
Życzyłbym sobie i wszystkim osoba zainteresowanym kupnem projektu, że wydane pieniądze na projekt nie będą kłodą na drodze posiadania wymarzonego domu. Nadmienię że (ktoś już wspomniał na tym forum) że osoba sprzedająca produkt powinna naprawdę przyłożyć się do wykonania go solidnie, przecież za to bierze nie małe pieniądze. To świadczy o niej samej i powodzeniu dalszego rozwoju popularności ND, a co za tym idzie zarabianiu nie małych pieniędzy.
Gorąco pozdrawiam.

atena16
07-09-2009, 13:18
szkoda, że to forum ruszyłao dopiero teraz, nie brała bym na pewno tego domu pod uwagę, a tak to zaczynają się schody!!!!!! I świadomość ile ten dom tak naprawdę kosztuje bo wg. Pana Andzeja to ok 3 200 zł za m2 i to już z podłogami, schodami itp. bez mebli ( informaqcja z listopdana 2008). A tu już słyszę o 4 000,00 zł stan deweloperski :cry:
Zauroczenie wspaniałym energooszczędnym domem minęło - czar prysnął!!!!!!!

jarcinek
07-09-2009, 16:40
Do "atena16"

Czy Ty jesteś także posiadaczem projektu ND, czy jedynie brałaś go pod uwagę przy ewentualnym wyborze?

Pozdrawiam.

Marzena2007
12-10-2009, 22:02
Nie wchodziłam na stone forum przez pewien czas z powodu budowy ND......
Nasuwa mi się kilka wniosków: projekt owszem ma kilka niedoskonałości w szczególności brak opisywanych już wczesniej zestawień dotyczących materiałów, problemy z poliwęglanem i przedostawaniem się wody w czasie silnych opadów a w szczególności wiatru. Na etpaie pozwolenia pod budowę pojawiały się drobne błedy, które jednak zostały szybko poprawione przez p. Andrzeja.
Nie zaskoczyło mnie rozżalenie pozostałych budujących, ale skala tego niezadowolenia przyznam się, że mnie zdziwiła. Osoby decydujace sie na budowę tak oryginalnego domu, płacąc wysoką opłatę za projekt i licencję, oczekuja bowiem pełnego wsparcia od architekta. Miałam nadzieję, że projekt ND ma znamiona pojektu indywidulanego a nie domu typowego. Odnosze jednak wrażenie, że "inwestorzy" pozostawieni są przez P. Andrzeja w całkowitej samotności i na łasce wykonawców przy niestandardowej technologii. Dlatego każdy problem - błachy dla architekta - urasta dla wykonawcy swojego wymarzonego domu - do problemu skali światowej, zwłaszcza, ze są to zwykle dodatkowe koszty. Gwarantuje jednak, że im bliżej końca budowy tym wizja pięknego domu ND napawa optymizmem. Nasz dom ma już gotową elewację i wykańczamy go w środku. Za ok 3-4 miesiące planujemy zakończyć budowę.
Koszty - wszystko zależy od standardu wykończenia - każdy element budowy domu można wykona ć bardzo tanio , wg średnich kosztów i drogo. Wszystko zalezy od możliwosci finansowych i oczekiwań w tym zakresie. W naszym przypadku przewidujemy, ze w stanie wykończonym pod klucz, z ogrodzeniem , podjazdem, koszt 1m2 wyniesie 4500-5000 zł. Wszystko zależy od tego czy poniesie mnie fantazja przy wykończeniu :-)
Okna - zdecydowalismy się na wariant aluminiowy - koszty porównywalne do okien drewnianych, trwałośc zdecydowanie wyższa, estetyka - zalezy od upodobań. Okna są jednym z droższych lementów budowy domu, podobnie jak elewacja drewniana jesli zdecydujecie sie na dobre jakościowo materiały, estetyczne a przede wszystkim trwałe.
Duże podziekowanie dla pdla T.Karkochy za wsparcie i doradztwo. Szkoda, że propotyp pompy ciepła nie jest jeszcze gotowy!
Podstawą budowy ND jest jednak dobra ekipa wykonwaców. Nasz ekpia już wykonuje drugi ND zatem zna blaski i cienie projektu ND.
Panie Andrzeju - trochę wiecej wyrozumiałości, wsparcia i wspólpracy z "inwestorami", dla których budowa ND jest drogą przez mękę, czy większą niż w przypadku domów typowych? Nie wiem.
Pozdrawiam wszystkich budownicznych ND

R2D274
17-10-2009, 16:58
Szanowni użytkownicy domów naturalnych,

Chciałbym poruszyć temat palenia w kominku, czy rzeczywiście u Was w domu, zgodnie z infromacją projektanta ;), palicie raz na 2, 3 dni?

My w naszym domu obecnie musimy palic codziennie. Po wczorajszym całodziennym paleniu, jak kładłem się spać temp na zbiorniku (godz. 1:30 w nocy) była 61 stopni na dole zbiornika i 65 stopni na górze, w domu staramy się utrzymywać temp. 21.5 stopnia, temperatura na zewnątrz 1stopien.

Rano o godz. 8, temperatury dół zbiornika 34, góra 52.5, temp na zewnątrz 2stopnie. O godz. 17:30, dół 27 góra 44 stopnie, w domu 21.5 na dworze 3.5st, i zaczynam palić nie ryzykując zimnego prysznica wieczorem. Zaznaczam że nie używamy grzałki elektrycznej, to w końcu najdroższe i tylko zapasowe źródło energii.

Czy inni szanowni użytkownicy mają podobne doświadczenia?

Pozdrawiam,

mcc
26-10-2009, 19:18
Ja wlasnie jestem w trakcie budowy ND i nasunelo mi sie kilka spostrzezen po przeczytaniu wszystkich postow.

1. Moim zdaniem w projekcie ND placimy za pomysl i idee a jego etap dojrzalosci nalezy okreslic jako blizej indywidualnego, stad tez wiele pomsylow na jego ulepszenie i wiele uwag do poszczegolnych projektow.
2. Mysle, ze wiekszosc elementow domu moznaby zmienic/ulepszyc co kto woli - co zwiekszy/zmniejszy koszty itd. Pewien nie jestem - ale jesliby ktos sobie taki dom sam zaprojektowal w/g wlasnego widzi mi sie, jednoczesnie wykorzystal czesciowo pomysl ND i nie probowal tego dalej odsprzedawac to nie jest to wbrew prawu patentowemu itd. Stad tez glosy totalnie negatywne odsylam do tego punktu - DIY i miej do siebie pretensje.
3. Uwazam osobiscie, iz projekt powinien ewaluowac w kierunku - wybierz calosc z wielu przemyslanych opcji (obliczonych, przetestowanych i przemyslanych), z opisanymi za, przeciw i wplywem na calosc.
4. Jestem wielkim zwolennikiem rozmowy na ten temat - jesli podoba nam sie idea a nie tylko kupilismy projekt bo wydawal sie fajny inny i tani - poniewaz Pan Andrzej z calym szacunkiem dla jego wyksztalcenia na uczelni technicznej - jest architektem, a to zadaniem konstruktora jest oddac to co wymysli architekt (w koncu chyba to generuje progres w budownictwie). Dlatego uwazam, iz p. Tomek i inni z ktorymi rozmawiam maja ciekawe pomysly na rozwiazanie nielicznych problemow wyniklych z testowania w "zyciu" idei ND, ktore nie sa sprzeczne z nia sama a moga je uzupelnic (mam nadzieje, ze Pan Andrzej nie bedzie upieral sie przy konsystencji swej idei, jesli inne rozwiazanie moze z powodzeniem zastapic istniejace).
Proponuje zatem zalozyc forum dyskusyjne, aby swoje spostrzezenia i rozwiazania uzyte w domach opisac i pomoc naszym kolegom, ktorzy beda stalij przed takimi samymi wyborami w przyszlosci (vide klej do welny mineralnej etc). Mam rowniez nadzieje, ze takie odrebne forum byloby czesto i szczerze komentowane przez p. Andrzeja.
5. Jesli chodzi o ogrzewanie - od poczatku podkreslalem ze jestem leniwy i palic mi sie nie chce w kominku kiedy musze, tylko kiedy chce. Stad tez pellety lub pompa ciepla wydaja sie dobrym rozwiazaniem. I dziwi mnie, ze kazdy przyjal na wiare, ze wystarczy raz czy 2 w tygodniu zapalic i bedzie gitares niezlaeznie od tego czy mamy 500 czy 1500l zbiornik, 2 czy 5 osob itd itp.
6. Sam szukam rozwiazania na obejscie potencjalnego problemu z zbyt dobra izolacja domu na lato. Nie wchodzi w gre rozwiazanie mechaniczne (dla mnie sprzeczne z idea - blizej pasywnego), dlatego tez moze warto zaprzec kilku studentow i zarzucic symulacje takiego domu, aby znalezc rozwiazanie i zobaczyc w ktorym miejscu male zmiany wprowadza najwiekszy postep (automatyka zaluzji, okien, klapy, inne matrialy na dach??? - pomyslow jest mnostwo)?
7. Jesli chodzi o cene okien - to fatycznie jest b. duza w porownaniu z tradycyjnym domem. Ja ze wzgledu na to, oraz inspiracje plynace z biurowcow zamierzam zastosowac tylko kilka okien, a reszte fasady wykonac w drewnie, ale z uzyciem tzw. konstrukcji slupowo-ryglowej, zrobionej w frewnie np. w siedzibie Agory w Wawie. Ze wstepnych wyliczen wynika, iz powinno to obnizyc cene o kilkadziesiat procent, bo cena szyb zespolonych jest ulamkim ceny okna - w szczegolnosci jesli jest duze, niestandardowe i przesuwane. Dam znac jak koniec koncow mi wyszlo kosztowo takie rozwiazanie.

Uff, ale sie uzewnetrznilem ...

Pzw,
MCC

mcc
26-10-2009, 20:22
Szanowni użytkownicy domów naturalnych,

Chciałbym poruszyć temat palenia w kominku, czy rzeczywiście u Was w domu, zgodnie z infromacją projektanta ;), palicie raz na 2, 3 dni?

My w naszym domu obecnie musimy palic codziennie.,

No i taki jest wlasnie problem tej calej dyskusji. Nie wiem co i jak jest rozwiazane, za to kazdy dyskutuje ile wlezie. Nawet nie mamy pojecia ile masz zbiornika, ile osob w rodzinie/zuzycie wody?

Jak ja napisze ze wystarcza mi na tydzien to bedziesz kontenty z odpowiedzi? A jak dodam ze jestem sam w 140m mieszkaniu i temp. w domu utrzymuje na 17 st, a do tego mam 1500l, to zmieni to obraz problemu?

Jak to mi powiedzial kiedys instruktor nauki bezpiecznej jazdy przy probie pokonania zakretu z pierwsza predkoscia kosmiczna - fizyki nie przeskoczysz...\

Przepraszam za moj ton, ale stoje wlasnie w obliczu wykonania wyboru, ktory moze doprowadzic do podobnego bledu, ktorego chce uniknac, stad tez wolalbym wiedziec wiecej, zeby potem moj zludny sposob postrzegania/rozumienia rzeczywistosci nie okazal sie dla mnie nie do przyjecia.

Pzw,
MCC

Tobi_
27-10-2009, 18:27
To ja zapytam przekornie - czy znacie inne tego typu projekty, a może bardziej odpowiednie byłoby słowo - systemy, bo to nie tylko projekt, lecz cała koncepcja. Jak widać na przykładzie wykonawców zachodnich istnieją inne rozwiązania. Niestety obawiam się, że NATURALnyDom to dopiero pierwsza jaskółka tego typu rozwiązań w Polsce.
Idea bardzo przypadła mi do gustu, gorzej z wykonaniem i opiniami, które są tutaj i dobre i złe. A wydawałoby się, że tak dobra koncepcja powinna być pilotowana nie tylko przez architekta ale i wyspecjalizowaną ekipę, która zrealizuje tę budowę w 100% zgodnie z założeniami. Przykładem takiego działania może być np. Archeton + DomNaMiarę - kupujesz projekt i możesz zdecydować się na kompleksową realizację przez firmę bezpośrednio współpracującą z projektantami.
Druga sprawa to obsługa. Przy projekcie za 12 tys. zł i więcej oczekiwałbym wzorcowej obsługi. Tutaj jak widzę podejście do klienta pozostawia wiele do życzenia. A szkoda. W kwestii podejścia do klienta musimy się jeszcze w Polsce długo i długo uczyć.
W związku z tymi niebotycznymi kosztami projektu i niewspółmierną do tego jakością obsługi zapytuję czy istnieją w naszym kraju inne koncepcje podobne do tej.

R2D274
27-10-2009, 20:10
MCC co bys jeszcze chcial wiedziec, moze kod dostepu do mojego domu?

Moj email byl skierowany do 'szczesliwych' uzytkownikow domow nat. a nie do przyszlych szczesciarzy ktorzy chca uniknac 'podobnych bledow' cokowliek to mialo znaczyc.

Pa

Tomek ND
09-11-2009, 22:40
Witam, chciałbym omówić kilka kwestii związanych z kominkiem. Ilość energii dosdymtarczanej przez kominek do systemu grzewczego jest zależna od jego konstrukcji,rodzaju opału,wilgotności opału i sposobu palenia. Decydując się na konkretny model kominka zgadamy sie także na jego parametry techniczne(sprawność).Rodzaj opału (grab czy brzoza) to różnice 10 do 20 procent( dla masy a nie objętości).Podstawowym czynnikiem jest wilgotność drewna- zalecana 20 % jest uzyskiwana po okresie min. 18 miesięcy właściwego składowania - drewno o wilgotności 50% ma dwa razy mniejszą kaloryczność niż 20-25% ( zamiast 3,8 kW ma 2 kW). Sposób palenia najłatwiej ocenić po dymie z komina - brak dymu to prawidłowe spalanie, zbyt mało lub zbyt dużo powietrza to szary,czarny dym. Podsumowując- spalanie mokrego drewna to konieczność spalenia nawet trzykrotnie większej ilości, brudna szyba,smoła i sadze w kominku i kominie.
Ilość energii jaką potrzebuje dom w ciągu doby zależy od różnicy temperatur wew.i na zew. domu, ilości osób w domu( cwu), wentylacji, przeszkleń oraz staranności wykonania(mostki cieplne).Normatywną temperaturą obliczeniową w Polsce jest temperatura wew. domu 20 stopni w dzień(18 w nocy).Zwiększenie temperatury o jeden stopień to wzrost zapotrzebowania na energię do 10%.Normatywna ilośc energi na CWU dla jednej osoby na dobę to 3 kW.Metr przeszklenia to straty ciepła 8-10 razy większe.
Brak staranności przy wykonaniu obudowy drewnianej,izolacji,montażu okien i drzwi może zwiększyc zapotrzebowanie na ciepło o kilkadziesiąt procent.
Dla warunków temperaturowych jakie obecnie panują mój dom zużywa od 1-2 kW ciepła na godzinę( silna zależność od słońca, wykorzystania CWU i zysków wew. np przygotowanie obiadu czy pieczenie ciasta).Nagrzewając 1000 l zbiornik do temp. 65 stopni i schladzając go do 35 stopni zużywamy 30 kW energii cieplnej ( 24hx1kW plus 2 osoby CWU)
Chętnie odpowiem na pytania związane z systemem ERS oraz z ND
pozdrawiam
Tomek

budowniczy nd
11-11-2009, 22:14
MOŻE COŚ O DACHU,

ZNALAZŁEM CIEKAWY ARTYKUŁ, ZAPEWNE CHODZI O ND.

www.fachowydekarz.pl/index.php/warsztat/46-tegalit-na-dachu.html

llukkass
23-11-2009, 16:06
Witam,
jeśli ktoś jest zainteresowany kompleksową budową NATURALnego DOMu polecam firmę:

Usługi Ogólnobudowlane Jacek Jarco
Dane kontaktowe:
Jacek Jarco - właściciel
tel. 606 103 432
strona www: www.jarco.pl - dział poświęcony budowie domu oraz udokumentowana fotograficzne budowa Naturalnego Domu.

Szczerze polecam.

titanic
13-01-2010, 16:50
Witam ND użytkowników
Szukam kontaktu z właścicielem domu z Chojnic
Pozdrawiam

budowniczy nd
30-01-2010, 21:12
Poniżej zdjęcia z budowy Naturalnegodomu , gdzieś w małopolsce.
http://foto.onet.pl/o8g1l,8k8kk481cwkw,lo9td,u.html#ltlww :)

NDNieporęt
01-02-2010, 14:51
To i ja dorzucę swoje zdjęcia - http://naturalnydom.blogspot.com/

Wnioski i nauki z procesu budowy zamierzam ambitnie spisać w "wolnym czasie". Z dużych, i niestety już nie do odwrócenia problemów projektowych, zwracam uwagę na wysokość pomieszczeń na piętrze. Mimo wykonania domu zgodnie z projektem wykonawczym, wyszło 240 cm "na gotowo", a nie 252 cm, jak narysowane na projekcie, i to już po dużym kombinowaniu, jak by tu uratować kilka cm. Obstawiam, że błąd jest gdzieś w projekcie konstrukcji stalowej.
Żle umieszczone otwory okienne (2 sztuki - źle umieszczone w projekcie konstrukcji stalowej) na szczęście wykryliśmy odpowiednio wcześnie. Podobnie jak problem zbyt niskich krokwi pod świetlikiem w stosunku do dachówki.

ZainteresowanyNT
08-02-2010, 22:09
Witam,
od jakiegoś czasu śledzę temat budowy NATURALnegoDOMu gdyż w połowie roku chciałbym rozpocząć budowę.

Uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1) Czy osoba wypowiadająca się na temat budowy Naturalnego Domu przez firmy związane z architektem są wstanie odpowiedzieć konkretnie na pytanie: Czy taka forma budowy ND podraża inwestycję, jeśli tak to o ile???

2) Pytanie do Pani inwestor ND w Nieporęcie:
- Jak wygląda Państwa budowa ND? czy korzystają Państwo z usług lokalnych firm? czy współpracują Państwo z firmami związanymi z architektem ND?

- Jakimi kryteriami kierowali się Państwo przy wyborze wykonawcy?

3) Czy szczęśliwi posiadacze ND są wstanie podać szacunkowe koszty związane z eksploatacją?

aniaver
09-02-2010, 10:56
Ogrzewnie naszego ND XL+ (w budowie) - przy użyciu grzałki elektrycznej systemu:

w warunkach takich jak:

- ekspoatacja prądu budowlanego,
- wykonywaniem nielicznych prac budowlanych w godz. 9-16,
- przy jednorazowym rozpaleniu kominka raz na 5 lub 7 dni,
- budynku ND ocieplonego wełną mineralną,

rachunek za energię elektryczną 2200 zł, za okres od 15.11.2009 r. do 17 .01.2010 r. (średnia temperatura w domu w tym okresie ok 15 stopni)

dla porównania rachunek za okres poprzedzajacy czyli wrzesień -październik 289 zł.

Pozdrawiam

NDkielce
12-02-2010, 08:54
Ogrzewanie naszego ND wielkości S, w okresie od 25 stycznia do 12 lutego poszło 9 i pół worka pellet.
Kominek na pellety pracuje bezproblemowo tak jak cały system ogrzewania. Ocieplenie wełna celulozowa Thermocel.
Wcześniej jedną dobę dom ogrzewany był elektycznie (płytki były kładzione pod kominkiem) pobrano około 50kWh w ciągu 26-27h.
Temperatury na zewnątrz tak jak w całej centralnej Polsce.
Dom po drobnych poprawkach według zaleceń Pana Tomka, prawie gotowy do zamieszkania, w ostatnim tygodniu kładziony parkiet, średnia tem. około 15 stopni wilgotność 38-40%, w dni słoneczne temperatura wzrastała do 17-18 stopni i kominiek cały dzień nie odpala się, a w ogrodzie zimowym temperatura rośnie nawet do 27 stopni, tak że można ogrzać dom otwierając ogród zimowy.
pozdrawiam

NDNieporęt
12-02-2010, 11:08
Witam ponownie,

- Echhh z tymi wykonawcami to trudna sprawa. Ja generalnie dobierałam wykonawców na podstawie kryteriów cena / "poziom obsługi klienta" (czy słuchają, co do nich mówię, czy odpowiadają na maile, telefony itd.) / wrażenie profesjonalizmu / wcześniejsze doświadczenia z ND. Wykonawcy polecani przez architekta też byli w puli, ale w większości (poza p. Tomkiem) nie wygrali powyższego konkursu. Głównie przegrali na cenie i "poziomie obsługi".

- "Lokalne firmy" w przypadku okolic Warszawy niestety nie oznaczają nizszych cen, a zwykle wręcz przeciwnie :-/. Więc w większości korzystaliśmy z firm poleconych przez innych budowniczych ND lub znajomych, a lokalizacja nie była tak istotna.

- Generalnie zdecydowanie drożej jest budować z umową (i VATem) oraz z wykonawcami, którzy cenią siebie i swoją dobrze wykonaną pracę. Trzeba bowiem zadać sobie pytanie, czy tańszy o 40% pan Zdzisio, który pracuje bez umowy, wygląda niechlujnie, ma zniszczone i brudne narzędzia oraz lekko pachnie alkoholem, rzeczywiście zrobi nam solidną i trwałą instalację elektryczną czy hydrauliczną z dobrej jakości materiałów?

- Na pewno byłabym ostrożna z zatrudnianiem tylko jednego wykonawcy do całkowicie wszystkiego, bo przy budowie domu są bardzo duże możliwości zrobienia czegoś źle / niechlujnie / nieszczelnie itd. a następnie tego zakamuflowania. Raczej zalecam albo częste inspekcje / aktywnego inspektora nadzoru, albo - jak u nas - kilku dużych wykonawców kontrolujących sie wzajemnie. Plus inspekcje własne oczywiście :-)

- Kosztów ogrzewania na razie nawet nie podaję, bo aż do 2 dni temu dom nie miał zamkniętej zewnętrznej ściany okien, a więc cały system właściwie jeszcze nie działał. Zacznę mierzyć od marca.

Pozdrawiam,
Ola

ZainteresowanyNT
12-02-2010, 15:35
Witam,

Na wstępie z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Ja budowę Naturalnego Domu planuję w miejscowości Mościenica niedaleko Poznania. Niestety w okolicy nie spotkałem się z firmami mającymi cokolwiek wspólnego z budową domów pasywnych, dlatego też szukam kontaktu ze szczęśliwymi posiadaczami Naturalnych Domów w celu polecenia wykonawcy.

Z doświadczenia wiem iż zlecając jak największą ilość prac jednej wyspecjalizowanej firmie, koszt budowy może się obniżyć.

Do Pani inwestor Naturalnego Domu w Nieporęcie:

1) zagłębiłem się w lekturę Pani bloga dotyczącego budowy ND oraz dotarłem na stronę jarco.pl jest to strona Wykonawcy Pani domu. Dotychczas to jedyna firma, na której stronie internetowej znalazłem dział poświęcony budowie ND. Korzystając w wyszukiwarki google pod frazami budowa ND, wykonawca ND, naturalny dom to chyba jedyna firma zajmująca się budową tych domów. Co za tym idzie uprzejmie proszę o informacje dotyczące współpracy z Państwa wykonawcą, ewentualnie zakresu prac jakie ta firma wykonywała przy budowie Państwa domu, oraz Państwa odczuć dotyczących współpracy z wyżej wymienioną firmą.

2) uprzejmie proszę również o sugestie dotyczące wykonawcy konstrukcji stalowej, oraz wykonawcy okien bo robią wrażenie.

Z góry dziękuję.

ZainteresowanyNT
12-02-2010, 15:37
Uprzejmie proszę również o informacje dotyczące producenta tynku zewnętrznego jakiego użyli Państwo podczas budowy oraz farb wewnętrznych.

titanic
13-02-2010, 07:43
Witam ND fanów,
Mam nadzieję w następnym tygodniu przeprowadzić się do naszego ND-XXL, Polska Północna-Kaszuby.
Z miłą chęcią podzielę się doświadczeniami.
Budową zajmował się RajBud z Warmi-Mazur http://naturalny-dom.pl/
Ogrzewaniem firma Hydro z Gliwic(, a logistyką NewAge z Olsztyna.
Pozdrawiam,

Andja
16-02-2010, 19:30
bardzo fajne galerie zdjęciowe :-). w miarę możliwości poprosimy o więcej.

zima w pełni, kominki rozpalone więc mam pytanie: jaka jest temperatura w ogrodzie zimowym?

i poprosimy (wszyscy przeglądający forum) o dalsze informacje o kosztach ogrzewania w stosunku do powierzchni domu.

z góry dziękuje i pozdrawiam

PS: cały czas się zastanawiamy z żoną czy taki domek jest dla nas :-?

NDNieporęt
23-02-2010, 09:34
Witam ponownie :-)

- Co do generalnego wykonawcy (www.jarco.pl), to mogę z czystym sumieniem polecić. Robił właściwie wszystko - fundamenty, obudowę drewnianą, dach, elewację, wykończeniówkę (kartongipsy, łazienki, wod-kan.). Ładnie i solidnie. Jakiśtam nadzór zawsze jest potrzebny, ale generalnie z p. Jackiem pracuje się bezstresowo :-).
- Konstrukcję stalową robił Metromex. Terminowo i cenowo ok - niestety przez 2 tygodnie nie poradzili sobie z naprostowaniem pogiętych przy cynkowaniu belek. Ostatecznie wyrównał wykonawca p. Jacek listwami drewnianymi, za odpowiednią opłatą pokrytą przez Metromex. Z mojej perspektywy ok ;-).
- Okna (firmy MS) robila firma Fordon. Mam mieszane uczucia. Same okna wyglądają bardzo ładnie i porządnie (oczywiście coś tam trzeba domalować itd., ale to raczej normalne). Szyby "przez pomyłkę" dostaliśmy lepsze niż chcieliśmy. Największym problemem był natomiast termin dostawy - zamiast w październiku, dostajemy okna w partiach w okresie listopad - grudzień - luty i na jedno wciąż czekamy. Dostaliśmy okna tymczasowe i wysokie odsetki karne, więc z punktu widzenia harmonogramu budowy i budżetu, nie wygląda to aż tak źle. Ale za to ile stresu :-(.
-> Na pewno na konstrukcję stalową i okna zachęcam do podpisywania legalnej umowy z VATem i odsetkami karnymi za opóźnienia!

Co do kosztów ogrzewania, ponownie się nie wypowiadam, mamy już co prawda kominek, ale chwilowo wciąż walczymy z właściwymi ustawieniami. W weekend o mało co nie zagotowała się woda w bojlerze ;-).

NDNieporęt
24-02-2010, 10:13
Aha, a jeśli chodzi o:

- Farby do wnętrz: architekt nie pozostawia wyboru i nakazuje KEIM. Jakościowo są bardzo w porządku, cenowo - ok, trochę kłopotliwa jest paleta, ale jakośtam da się coś sensownego wybrać (uwaga - bez próbnika kolorów nie ma co zaczynać! Paleta z PDF nijak się ma do rzeczywistości!). Dostarczają kurierem w miarę szybko, gorzej jest tylko, jak się któraś farba skończy i trzeba dokupić.

- Tynki zewnętrzne: tu chyba nie ma specjalnych ograniczeń, jeżeli ociepla się styropianem (przy wełnie czegośtam nie można). Ja weszłam w silikatowo-silikonowy Webera, zobaczymy za parę lat, jak sie sprawdzi.

jarcinek
30-05-2010, 17:47
Witam,

Długo mnie nie było na tym forum.
Mam pytanie do Oli "NDNieporęt". Czy masz w Swoim ND okna PCV? Ile kosztowały okkna oraz schody?

Pozdrawiam,
Marcin.

michalowa
31-05-2010, 21:47
Witam!
My też chceny budować naturalny dom - jesteśmy na etapie projektu.
Teraz trafiłam na to forum, przeczytałam wszystekie posty i mam tysiąc pytań.
Przede wszystkeim, ciekawi mnie czy odbyło się spotkanie w Rewie i czy wnioski z niego znajdą odzwierciedlenie w nowych projektach. Dalej- czy (i jak) można skontaktować się z już mieszkającymi lub dopiero budującymi ND?Mieszkam na Śląsku-jak wygląda wyszukiwanie ND w poszczególnych miejscowościach?A może macie Państwo jakieś bliższe namiary na poszczególne domy-oczywiście jeśli właściciele nie mają nic przeciwko i nie szczują psem potencjalnych natrętów? Mam nadzieję że to forum będzie żyło bo raźniej budować z kimś, kto już to przeżył lub jest w trakcie.
Pozdrawiam serdecznie :-)

jarcinek
01-06-2010, 09:21
Witam,

Do tej pory było tak, że ewentualny kontakt z inwestorami ND był do uzyskania poprzez architekta i twórcę ND, Pana Andrzeja Głąba z Gliwic. Jesteście w dobrej sytuacji bo większość tego typu domów zbudowano na Śląsku, w tym ten modelowy w Gliwicach. Z naszego punktu widzenia warto jest zobaczyć na żywo przynajmniej jeden z takich domów, ponieważ daje to zupełnie inne spojrzenie, a niejednokrotnie daje podpowiedzi do ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań w Waszym konkiretnym przypadku. My mamy już projekt od ponad roku, mamy też wydane pozwolenie na budowę Naturalnego Domu w Elblągu. Zanim podjęliśmy decyzję o wyborze tej właśnie technologii odwiedziliśmy dom prototypowy w Gdyni. Póżniej w trakcie opracowywania projektu, ale także mając gotowy projekt, odwiedziliśmy jeszcze domy w Chodzieży, Wilczej Górze k. Warszawy, w Szczecinie (w trakcie budowy), w Rewie, w Pelniku (w trakcie budowy), w Chojnicach (w trakcie budowy). Bardzo ważne są rozmowy z ludźmi, którzy zdecydowali się na takie domy i już w nich mieszkają. Technologia w Polsce jeszcze nie jest bardzo popularna, domy też nie są budowane tak samo. Wprowadza się pewne innowacje i zmiany, oczywiście wszystko w granicach rozsądku tak, aby zachować ideę autora tego pomysłu.

Pozdrawiam,
Marcin.

gralik
17-06-2010, 22:09
dla wszystkich chętnych budową naturalnych domów zapraszam do lektury na temat domów bio solar haus, jest to technologia o wiele lepsza i dokładniejsza od proponowanej przez pana Andrzeja G. który zarazem bazuje na technologi bio solar haus z przed 10 lat, ponoć pod opolem mają powstać pierwsze domy w tej technologi, ale już wykonane z konstrukcji drewnianej, a nie ze stalowej jak dotychczas. Ja już zdecydowałem z żoną o budowie naturalnego domu i to na pewno będzie bio-solar-haus,

jarcinek
21-06-2010, 13:27
Witam,

Ciekaw jestem ile kosztuje projekt oraz budowa domu w technologii bio-solar-haus. Na stronie interentowej (niemiecko-polskojęzycznej) niewiele się na ten temat mówi. Są tam co prawda podane jakieś koszty budowy w zależności od systemu i standardu wykończenia, nie mniej jednak nie są one zbyt optymistyczne. A tak na marginesie, to twórcy domów bio-solar-haus podają alternatywnie konstrukcję drewnianą lub stalową, więc ja osobiście nie widzę specjalnych różnic pomiędzy tymi domami a dmami naturalnymi. Na pewno specyficzny w Naturalnym Domu jest system ERS.

Pozdrawiam,
Marcin.

NDNieporęt
07-07-2010, 12:40
Witam,

Długo mnie nie było na tym forum.
Mam pytanie do Oli "NDNieporęt". Czy masz w Swoim ND okna PCV? Ile kosztowały okkna oraz schody?

Pozdrawiam,
Marcin.

Okna są drewniane, tylko pomalowane na biało :-) (w Polsce spotykane raczej rzadko, ale na Zachodzie dosyć popularne). PCV w takim rozmiarze to raczej nie da się zrobić...
Okna kosztowały ostatecznie ok. 90000 (razem z elementami konstrukcyjnymi i wykończeniowymi), prawie wszystkie szyby P4, a schody bodajże 16000.

gralik
13-08-2010, 13:16
Witam,

Ciekaw jestem ile kosztuje projekt oraz budowa domu w technologii bio-solar-haus. Na stronie interentowej (niemiecko-polskojęzycznej) niewiele się na ten temat mówi. Są tam co prawda podane jakieś koszty budowy w zależności od systemu i standardu wykończenia, nie mniej jednak nie są one zbyt optymistyczne. A tak na marginesie, to twórcy domów bio-solar-haus podają alternatywnie konstrukcję drewnianą lub stalową, więc ja osobiście nie widzę specjalnych różnic pomiędzy tymi domami a dmami naturalnymi. Na pewno specyficzny w Naturalnym Domu jest system ERS.

Pozdrawiam,
Marcin.

Witam

Koszt budowy domu w technologi Bio-Solar-Haus to około 450 000 zł (cena wraz z wykończeniem w środku; ściany, podłogi) przy 150m/2 powierzchni użytkowej.
A co do różnic , to chciałbym zauważyć że, wszystkie domy ND bazują na jednym projekcie konstrukcji stalowej( oglądając zdjęcia łatwo to zauważyć), a w BSH można wybierać samemu kształt domu.Oczywiście nie naruszając technologi budowy domu. A do tego koszty ogrzewania domu i ciepłej wody to około 1000zł / rocznie co nie udaje się w ND.

Pozdrawiam,

fan naturalnego domu
13-08-2010, 20:42
Czy znasz dom Bio-Solar-Haus wybudowany w Polsce? Ja słyszałem, że firma Bio-Solar-Haus miała budować w Polsce domy 8 lat temu. I wydaje mi się że nie wybudowali jeszcze i długo nie wybudują. Poza tym naturalne domy są dużo ładniejsze od domów Bio-Solar-Haus mimo że są do siebie podobne. A może właśnie dlatego ;-).
Poza tym koszt budowy nowoczesnego energooszczędnego domu na poziomie 3000 zł/m2 jest mało realny. W każdym razie trzymam kciuki.

gralik
13-08-2010, 22:06
faktycznie nie ma jeszcze domów Bio-Solar-Haus w Polsce, ale jest już firma która ma postawić pierwsze domu pod Opolem na wiosnę 2011 roku. Cena 3000zł/m jest jak najbardziej realna, zwłaszcza że domy powstają (już wykończone) zaledwie w 3 miesiące. Co do wyglądu domów ND też mi się podobają, ale jest to projekt z przed 12 lat, z bardzo nie wielkimi zmianami(kolor, drobne zmiany elewacji) pan Andrzej G. bazuje cały czas na jednym szkielecie który jest niemal identyczny do domu BSH tyle że z przed 12lat i mało tego BSH odeszło od tego szkieletu gdyż miał za dużo wad. Druga sprawa jest fakt coraz to droższej stali, w przeciągu 2 lat podrożała prawie 100%.
BSH zaczęło budować konstrukcje drewniane które są tańsze i lżejsze, udoskonaliło system grzewczy. A pan Andrzej co poprawił?
Czytałem na forum o błędach w projekcie które były tylko przerzucane raz na architekta, raz na wykonawce, raz na zleceniodawce . BSH zajmuje się w całości budową domów od zaprojektowania domu poprzez budowę i wykończenia aż po serwis.
A co do ceny oczywiście można też wybudować za 6000zł/m , cena 3000zł/m jest ceną bez podłączenia mediów i przy średnim standardzie ogrodu zimowego

Pozdrawiam

Tomek

fan naturalnego domu
15-08-2010, 13:50
Jestem bardzo ciekaw, czy jest to ta sama firma która miała budować BSH w 2003 roku? Czy ta firma ma doświadczenie w budowaniu Bio-Solar-Haus.Może wiesz ile domów BSH wybudowała ta firma?

Pozdrawiam

Fan ND

gralik
15-08-2010, 20:46
Jestem bardzo ciekaw, czy jest to ta sama firma która miała budować BSH w 2003 roku? Czy ta firma ma doświadczenie w budowaniu Bio-Solar-Haus.Może wiesz ile domów BSH wybudowała ta firma?

Pozdrawiam

Fan ND

Tak firma ma doświadczenia w budowaniu tych domów, inaczej by ich nie budowała i nie jest to ta sama firma co rzekomo miała budować w 2003roku
Z pewnych źródeł wiem że osoba która w tamtych latach miała się zająć sprzedażą tych domów okazałą się nie kompetentna i nie mająca pojęcia o tych domach,
niektórzy nawet określają tego pana za osobę niepełnosprawną umysłowo

gralik
15-08-2010, 21:18
Poza tym przed wejściem do unii były problemy z polskimi przepisami budowlanymi , po 2004 wszystko się unormowało i budowa tych domów nie wymaga już dodatkowych ekspertyz.

zaciekawiony
16-08-2010, 09:48
Witam wszystkich,
To bardzo ciekawe, w zeszłym roku przeczytałem gdzieś: "w tej chwili budowany jest w Warszawie jeden dom w technologii Bio-Solar-Haus". Teraz czytam tutaj, że jeden "niepełnosprawny umysłowo" miał budować domy Bio-Solar-Haus pod Opolem w 2003 roku ale mu się nie udało. Ale nic straconego, inna firma będzie budowała domy Bio-Solar-Haus pod Opolem. Czy to jest jakaś nowa forma reklamy dla naiwnych?
Oglądałem dzisiaj zdjęcia domów Bio-Solar-Haus na niemieckiej stronie. Szczególnie brzydkie są te z łukowatymi ścianami połączonymi z dachem. I okropna kolorystyka,
cukierkowe kolory w najgorszych połączeniach. Nie potrafię porównać techniki, ale architektura NATURALNYCH DOMÓW jest 100 razy lepsza. No i naturalne domy w odróżnieniu od BSH są w Polsce budowane. Ostatnio na stronie naturalnego domu w FOTOgalerii zostały umieszczone nowe zdjęcia. Od razu widać, że jest to dom ekologiczny, przyjazny dla środowiska, otoczony zielenią tuż po wybudowaniu. NATURALneDOMy doskonale wpisują się zarówno w otaczającą je zabudowę w stylu dworkowym (Nieporęt) jak też przyrodę (Chodzież, Wilcza Góra, Siemianowice). No i NATURALnyDOM nie jest drogi (dom w Kielcach kosztował 3200zł/m2 - też całkiem ładny). Jestem za NATURALnymDOMem.
Pozdrawiam
Marek

jarcinek
22-08-2010, 20:19
Witam Wszystkich,

Widzę, że rozgorzał na nowo temat co było pierwsze, jajko, czy kura :-)
Naprawdę nie widzę (oczywiście z mojego punktu widzenia) ani powodu ani celu aby debatować nad tym, kto jest ojcem tej technologii.
Myślę, że za Naturalnymi Domami przede wszystkim przemawiają inwestorzy, którzy je wybrali, a jest ich już całkiem sporo. Skoro domy bio-solar-haus są lepsze, tańsze i ładniejsze, to dlaczego nikt do tej pory czegoś takiego w Polsce nie zbudował? Przecież jesteśmy członkiem UE już 8 lat i nie jest to wielki problem, aby firma z Niemiec przyjechała do nas i coś takiego wybudowała. Skoro nasze firmy z powodzeniem mogą działać na brytyjskim, czy irlandzkim rynku budowlanym, to dlaczego niemiecka firma budowlana nie miałaby zrobić tego na polskim rynku. Są jednak jakieś powody dla których nie ma to miejsca. Na pewno najważniejszym są względy ekonomiczne. Z jednej strony Niemcom nie opłaca się u nas budować, a z drugiej Polaków nie stać na takie niemieckie domy w techologii bio-solar haus. Jeżeli firma buduje od początku do końca, to musi to być droga inwestycja. Firma, która podejmuje się budowy takiego domu pod klucz jest czymś w rodzaju pośrednika, który zatrudnia różnych podwykonawców. Polacy częściej wybierają system kontraktowy, który jest tańszy. Dzięki niemu również mają możliwość wpływania na proces inwestycji i decydowania o wykonawcach, kosztach, czy materiałach.
Tak więc koszt wybudowania takiego domu za 3 tys./m2 jest dla mnie mało prawdopodobny. Nie mniej jednak życzę powodzenia tym, którzy się tego podejmą.

Pozdrawiam.

ENV
14-11-2010, 09:43
Witam, wlasnie buduje ND od 8miesiecy i jezali ktokoliwiek jest zainteresowany to narazie za m2 mam sume 3800zm: stan zamkniety: tzn okna wstawione (drewniane)
,system ERS zamontowany, elektryka, hydraulika, plyta k-g, brak : podlog, wykonczeniowki (malowanie, kafelkowanie itp) i schodow. Niewiem jak mozna ten dom wybudowac za 3000 za m2 NIE DA SIE MOI DRODZY ZAINTERESOWANI. Mam wiele problemow, nie z panem architektem bo mailowo oraz telefonicznie stara sie pomoc, chociaz musze przyznac ze bardzo duzo informacji brakuje w jego projekcie i trzeba o nie prosic ale z tym nie ma problemu. Ja natomiast mam fatalnego wykonawce, polecany oraz podobno z doswiadczeniem, niestety to nie gwarancja ze wasz dom zostanie wykonany zgodnie z projektem i bez problemow. Jest ciezko a nawet bardzo, opadam juz z sil, moj wykonawca chyba wogole nie czyta projektu !!!Poprostu katastrofa. Napewno ten dom jest domem drogim w budowie, i nie mowie o wannach itp, narazie nawet nie planuje 2 lazienek i tak z mojego rachunku wnika ze za m2 wyjdzie mi conajmiej 4400 (bez podjazdow,ogrodzenia, tarasu i tp infrastrukturze zewnatrznej). Fajny dom i wcale nie tak zkomplikowany jak by sie wydawalo, jednak tak latwo go zepsuc. Narazie nie wiem jak z ciepla woda oraz tempeatura w domu, bo nie mieszkamy i chyba duzo czasu minie zanim sie wprowadzimy , nie z tego wzgladu ze brak srodkow ale ze wzgladu na mojego wykonawce, jak bedzie trzeba to i bez sadow sie nie obejdzie i tak mamy juz opoznienie z 3miesiace, mam jednak nadzieje ze wykonawca zrozumie swoje blady i sam zaplaci lub naprawi wyzadzone szkody. Boje sie jednak ze uszkodszi to co mam juz zrobione jak sam sie za to wezmie ze swoja super ekipa!!!! pozdrawiam. Nie ufajcie firma ktore pokaza kilka fotek ND na swojej stronie, zapytajcie ktory dom robili i zkontaktujcie sie z investorem.

jarcinek
20-11-2010, 09:38
Witam,

Mam pytanie, a w zasadzie prośbę do ENV, który właśnie buduje (z przebojami) Swój ND. Gdzie powstaje ten dom i jaka firma go buduje? Jeśli nie na forum, to może poprzez prywatną pocztę elektroniczną moglibyśmy wymienić się poglądami ( [email protected] ). My jesteśmy z Elbląga i powoli przymierzamy się do budowy naszego ND. Jesteśmy na etapie poszukiwania i wyboru wykonawców. Takie elementy inwestycji, jak: konstrukcja stalowa, system ERS, czy wełnę celulozową są do wykonania przez wyspecjalizowane ekipy, natomiast pozostałe prace należałoby powierzyć wykonawcy, który tego nie spartoli. Wybór naprawdę nie jest łatwy i nie wiem, czy jest sens wiązać się z fimą, która budowała już ND bo jak doświadczenie inwestorów pokazuje to, że dany wykonawca coś takiego już budował, wcale nie oznacza, że zrobi to dobrze, zgodnie z projektem oraz tzw. "sztuką budowalaną"
Przerażają mnie Twoje wyliczenia ENV według których koszt za m2 sięgnie kwoty 4400 złotych. Nie wiem, jak duży jest to dom ale kwota prawie 4,5 tys. złotych jest według mnie dość wysoka i nie wiem czym jest podyktowana. Zdaję sobie sprawę, że budowa ND jest droższa, niż domu w technologii tradycyjnej, ale z drugiej strony też nie mam powodów aby nie wierzyć inwestorom, którzy wybudowali swoje ND po niższych kosztach zwłaszcza, że niektórzy budowali w czasach (2-3 lata temu), kiedy i ceny materiałów budowlanych i robocizny były bardzo wysokie.
Jeśli chodzi o naszą budowę, to powiem, że przygotowujemy się do niej dość długo (projekt z pozwoleniem na budowę leży już od ponad roku). Był taki czas, kiedy szukaliśmy wykonawców, którzy już budowali ND. Podjęliśmy jednak decyzję, że będziemy zbierać oferty od firm, które działają już od jakiegoś czasu na rynku, a przede wszystkim są z rynku lokalnego. Co z tego wyniknie nie wiem i podejrzewam, że się nie dowiem zanim nie zacznę budowy.

Pozdrawiam Wszystkich.

mcc
31-05-2011, 16:29
Czy znasz dom Bio-Solar-Haus wybudowany w Polsce? Ja słyszałem, że firma Bio-Solar-Haus miała budować w Polsce domy 8 lat temu. I wydaje mi się że nie wybudowali jeszcze i długo nie wybudują. Poza tym naturalne domy są dużo ładniejsze od domów Bio-Solar-Haus mimo że są do siebie podobne. A może właśnie dlatego ;-).
Poza tym koszt budowy nowoczesnego energooszczędnego domu na poziomie 3000 zł/m2 jest mało realny. W każdym razie trzymam kciuki.

Należę do grupy "szczęśliwych posiadaczy ND" - jak to ktoś wdzięcznie nazwał. Cena 3000/m2 jest jak najbardziej realna ale jeśli mówimy o stanie surowym, tzn. bez farb, płytek, podłóg itp. Mnie udało się w takiej kwocie zamknąć. Wykończeniówka to odrębny temat. Koszty oprócz systemu ERS generują oczywiście okna... Mam przeszklony cały przód i niestety w gorące dni słoneczko sieje spustoszenie. ;)

mcc
10-09-2011, 21:12
Widze, ze temat sie nie rozwija, wiec wrzuce pare kamykow do ogrodka po kilkumiesiecznym zamieszkiwaniu "DOMU NATRURALNEGO".

Otorz gdybym budowal raz jeszcze:

1. Nigdy nie zdecydowalbym sie na ustawienie domu przeszklonym ogrodem zimowym na zachod - ZAWSZE na POLUDNIE. W zimie slonce mialoby szanse cos dogrzac, a zachodzace letnie slonce z potezna irradiacja nie zmienialoby domu w salne.

2. Pozostalbym przy moim oryginalnym pomysle wykonania calosci scian i podlogi na pietrze z plyty cementowo lub gipsowo-wiorowej lub nawet wykonania scian na parterze z cegly. Zwiekszy to sztywnosc konstrukcji i zdecydowanie wzmocni sciany

3. Zainstalowalbym poliweglan TYLKO nad solarami (w zadnym wypadku nad ogrodem zimowym)

4. Zastosowalbym przeslone sterowana automatycznie nad ogrodem zimowym, aby "odciac" cieplo w lato i zmniejszyc cyrkulacje w zime.

5. Zainwesowalbym w przesuwane, automatycznie sterowane okno na zewnatrz w ogrodzie lub znacznie wieksze kanaly wentylacyjne z automatyka, pozwalajace na skuteczne wietrzenie w polaczeniu z zaluzja/oknem w kolektorze.

Oczywiscie zaluzje zewnetrzne to przymus :)

Przy posiadaniu malych dzieci ograniczylbym sie do malowania tylko scian oddychajacych Keimem - ale to sprawa subiektywna.

Reszta elementow sprawdza mi sie w 100%. Od poczatku marca do konca sierpnia kominek rozpalil mi sie 3-4 razy!

Ogolnie - jest nad czym pracowac, ale projekt z przyszloscia :)

Pozdrowienia!

MCC

Adamjan
25-02-2012, 11:02
Witam Wszystkich,
Od pewnego czasu przymierzam się do budowy domu. Wymyśliłem sobie, że ma to być dom ekologiczny, nie energooszczędne, ale ekologiczny (zdrowy i niezależny, bez pompy ciepła i wentylacji z rekuperatoerm). W Polsce nie ma zbyt wielu propozycji tego rodzaju, ale trafiłem na NATURALnyDOM. Na pierwszy rzut oka to jest dokładnie to, o co mi chodzi, ale po przestudiowaniu wpisów na forum dochodzę do wniosku, że wybudowanie takiego domu nie jest łatwe. Poza tym zależy mi na czasie. Rozaważam kupienie gotowego domu, interesują mnie okolice Warszawy. Czy ktoś może pomóc w tej sprawie?

mcc
25-02-2012, 11:07
Witam Wszystkich,
Od pewnego czasu przymierzam się do budowy domu. Wymyśliłem sobie, że ma to być dom ekologiczny, nie energooszczędne, ale ekologiczny (zdrowy i niezależny, bez pompy ciepła i wentylacji z rekuperatoerm). W Polsce nie ma zbyt wielu propozycji tego rodzaju, ale trafiłem na NATURALnyDOM. Na pierwszy rzut oka to jest dokładnie to, o co mi chodzi, ale po przestudiowaniu wpisów na forum dochodzę do wniosku, że wybudowanie takiego domu nie jest łatwe. Poza tym zależy mi na czasie. Rozaważam kupienie gotowego domu, interesują mnie okolice Warszawy. Czy ktoś może pomóc w tej sprawie?

Odezwij sie do mnie na prv. Tea jestem z okolic Wawy.

aniaver
28-02-2012, 12:28
ND bez pompy ciepła funkcjonuje słabo albo wcale. Chyba, że nie pracujesz albo masz w rodzinie kogoś kogo można zatrudnic jako palacza na 24 h. Latem jest odwrotnie, tak jak ktoś już tu pisał - szklarnia. Pompa ciepła rozwiazała moje problemy z ND, palę tzw. rekreacyjnie (raz w miesiacu albo wcale). Ale chyba nie o to tu chodziło.....Owszem zamomtowałam dodatkowe okna (co poobno wychładza) ale wybór pomiedzy ciemnym domem a zimnym zawsze jest ciężki. Pozdrowienia

mcc
28-02-2012, 13:59
A jak pompa ciepla pomogla w jego ochlodzeniu (rozumiem, ze masz chlodzenie scienne/sufitowe na pietrze)?

Jesli chodzi o pompe - ja mam koze na pellet - da sie zyc. Jakbym zabudowal pod domem zbiornik na 2t byloby na pewno lepiej.

Jesli chodzi o to palenie 24/7 - to jaki masz zbiornik 1000l?

aniaver
29-02-2012, 08:05
Witam.
Pompę ciepła mamy zamontowaną przez P. Tomka i funkcjonuje ona tak naprawdę od sierpnia 2011 r. Pisząc, że latem jest gorąco jak w szklarni miałam na myśli to, że rzeczywiście dom nagrzewa się bardzo (latem) Zimą - odwrotnie jest zimny. W okresie letnim tzn. marzec-kwiecień do praktycznie września nie rozpaliliśmy w kominku ani razu i było ok. (łącznie z wodą użytkową). To nasza druga zima w ND. Próbę ogrzania domu kominkiem mamy juz za sobą (poprzedni sezon) i tak jak napisałam wyżej, jak na czynnych zawodowo była ona zbyt uciążliwa i mało efektywna. Wybraliśmy pompę ciepła z opcją chłodzenia domu w lecie, ale to dopiero sprawdzimy w tym roku. Jeśli chodzi o pracę pompy z zimie sprawdziła się jak na razie w 100%. Żałuję, że tak namęczyliśmy się w tamtym roku no cóż sprawdzaliśmy system….no i szkoda, że się nie udało.
Koszty pompy oczywiście znaczne ale się opłacało.
Względy ekonomiczne: analizując rachunki za drewno i prąd - na jedno wychodzi. A komfort mieszkania niewspółmierny.
Mamy zbiornik 1000 litrów. Pozd.

mcc
29-02-2012, 09:50
No nie moge sie zgodzic z opinia przedmowcy, ze w zime dom jest zimny a w lato goracy. Ja mam przeszklenia po calosci i znacznie mniej opalu mi wychodzi niz na podobnej wielkosc dom w standardowym wykonaniu (ale bez tak duzych okien).

Prosze pamietaj tez - w wiekszosci normalnych domow palisz od pazdziernika do kwietnia?. Ja zaczalem ok listopada a w okolicach poczatku marca w zeszlym roku juz bylo wrecz za cieplo. Inna ciekawostka - jak bylo -20 na dworze i swiecilo slonko bardzo fajnie mi sie dom nagrzewal (a jak widac w powyzszych postach mam suboptymalnie ustawiony dom) i nawet troche kolektory pracowaly (od ok 14 do ok 22 st podgrzewaly mi dol zbiornika).

Jesli chodzi o to ze w lato jest cieplo - no coz, szklo robi swoje - ja przezylem jakos poprzedni rok ale pierwsza rzecza tej wiosny bedzie zalozenie szczelnych przeslon na wszystkie okna + przeslony ogrodu zimowego z gory. Wtedy zobaczymy jak bedzie sie ksztaltowala temperatura.

aniaver
29-02-2012, 12:54
Nie wiem jak się mieszka w domach tradycyjnych, wiem jak się mieszka w moim ND.
Mam wrażenie, że pod wieloma względami jednak się zgadzamy (z przedmówcą), kolektory (w sezonie letnim) spowodowały, że nie potrzebowaliśmy ogrzewać domu tak jak napisałam wyżej od m-ca marca do września. Natomiast dziś z punktu widzenia i doświadczenia z ubiegłej zimy (ogrzewania domu kominkiem) a sezonu zimowego, który właściwie kończymy (pompa ciepła) wybór pomiędzy tymi dwoma sposobami ogrzewania mojego ND jest prosty - TYLKO POMPA.
Co do schładzania domu, ta pompa ma służyć właśnie również do tego, przesłona okien ogrodu zimowego i pozostałych w lecie to dla mnie również konieczność.

A tak na marginesie moża koza i rozwiązanie z paletami jest lepsze ale wątpie.:) pozdr.

mcc
29-02-2012, 13:05
Nie mam porownania do pompy bo mam koze. jedno na pewno moge stwierdzic - nie chlodzi :P


Update z 29.02.2012 - w domu 23.6 na dole. Solary nagrzaly wode na dole zbiornika do 28st. Konczymy sezon grzewczy :wiggle:

mcc
08-07-2013, 11:09
Po przemieszkaniu w domu ponad 2ch lat zaczynam myslec o pewnych przerobkach dosc gleboko ingerujacych w projekt. Niestety znalazlem kilka dosc istotnych elementow, ktore dzisiaj bym wykonal inaczej.

Ta wiosna nie byla zbyt laskawa w sumie poszlo mi ok 3t. pelletu - glownie Olimp (2t) i Barlinek 6mm (1t).

Pzw,
MCC

mcc
08-07-2013, 21:36
Jako uzupelnienie link to mojego rozwiazania na oslone przed sloncem: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163104-pergotenda-(pergola-ze-zwijanym-dachem-z-materia%C5%82u)&p=6040850&viewfull=1#post6040850