PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu, siedziba firmy w domu, a działalność gospodarcz



leszekg
20-01-2007, 15:58
Witam,

Prowadzę działalność gospodarcza. W tym roku zamierzam też rozpocząć budowę domu. Cześć z tego domu chciałbym przeznaczyć na siedzibę mojej działalności gospodarczej. W związku z tym chciałbym od samego początku część kosztów związanych z budową zaliczać do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Czy trzeba złożyć jakieś specjalne zawiadomienie do US, że zamierzam takie koszty wrzucać w koszty uzyskania przychodu?

Czy po prostu biorę każdą fakturę która jest związana z budową domu i jej cześć wliczam w koszty?
A co z VATem w takim przypadku? Czy VAT w takim przypadku także odzyskuje?

Pozdrawiam i z gory dzieki za informacje w takim temacie.

Leszek

raffran
20-01-2007, 16:05
Na bierzaco rozliczasz sie tylko z Vat-u.
Koszty netto sumujesz i po zakonczeniu budowy amortyzujesz.
Musisz tez zglosic to w urzedzie celem naliczenia podatku od nieruchomosci.
Dla dzialalnosci jest on inaczej naliczany.

leszekg
20-01-2007, 18:08
Ale zeby rozliczyc VAT musze gdzies deklarowac ze budowany dom jest przeznaczony czesciowo pod siedzibe firmy?

raffran
20-01-2007, 23:32
Nie,ale faktury musisz brac na firme.

kruk2
23-01-2007, 10:16
Mam ten sam problem.

Jestem w fazie kończenia projektu.

Czy koszty projektu (ok. 12.000 PLN) też mogę częściowo odliczyć?
Pomieszczenia na działalność zajmą ok. 30 % pow. budynku (zgodnie z MPZP).

Czy odliczam całość VAT-u czy tylko za część przeznaczoną na działalność?


Pozdrawiam

Kruk2

mdobra1
20-03-2007, 20:55
Witam
Prowadzę działaność usługową, ale nie we własnym domu tylko u klientów. Niestety w zgłoszeniu musiałam podać jako miejsce wykonywania działalności adres pod którym mieszkam. Do tej pory mieszkałam z rodzicami, więc podpisałm umowę uzyczenia. Z tym ze nie całego lokalu tylko części wykorzystywanej poza tym na cele mieszkalne, wtedy nie naliczają podatku od nieruchomości związanej z prowadzoną działalnością( wyższa srtawka).
Teraz kupuje dom i nie mam pojęcia jak to rozwiązać. Proszę o jakąś podpowiedź

jarek_bolo
23-11-2009, 19:52
Witam, odkopuję stary wątek, mam nadzieję, że ktoś się nad nim pochyli, a może osoby już w nim wypowiadające się po upływie 2 lat mają coś do dodania na podstawie własnych doświadczeń?

Mam zawieszoną działalność gospodarczą ponieważ pierwszy pomysł, który uruchomiłem w lipcu nie za bardzo wypalił.
Z dniem 1 listopada 2009 zawiesiłem D.G., bo zanim uruchomię drugi pomysł minie trochę czasu (budowa), a po co płacić ponad 200zł na składkę zdrowotną (pracuję również na etacie).
Drugi pomysł uruchomię jak dobrze pójdzie w drugim półroczu 2010r, bo po prostu musi zostać wybudowany budynek mieszkalno-usługowy.

Jak powinienem się "ustawić" (odwiesić D.G., zrobić się VATowcem, bo nie jestem?) aby najbardziej korzystnie dla swojego budżetu przeprowadzić nową inwestycję??
A może odpuścić i nie kombinować z kosztami, VATami? Po oddaniu budynku odwiesić działalność i tylko skorzystać na wniesieniu części usługowej jako środek trwały, wartość określając na podstawie zebranych faktur ?