PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wybrać rodzaj stropu?



Żółw i Foka
20-01-2007, 18:40
Witamy wszystkich na forum.

Jesteśmy w fazie pracy nad projektem i mamy problem z wyborem typu stropu. Watpliwości rodzą się, ponieważ w salonie 25m2, chcemy mieć schody drewniane, co powoduje, że w stropie jest dziura na w.w. schody.
Do wyboru mamy strop gęstożebrowy lub płytę wylewaną (monolityczny). Każdy ma swoje wady i zalety, oraz obydwa mają wspolną niewiadomą o ktorą chcemy na końcu spytać.
Gęstożebrowy:
- Zaleta: tani w wykonawstwie, głównie dlatego że jest wiele firm które potrafią go zrobić
- Wada: aby go zrobić, potrzebujemy ponad 5m podciągu, betonowego lub stalowego (dwuteownik). Każdy podciąg będzie wystawał ze stropu (bet. nawet 15cm). Aby zlikwidować ten uskok, będziemy musieli powiesić kartongips w całym salonie i hallu (~35m2), co na pewno będzie kosztowało.
Płyta wylewana (strop monolityczny):
- Zaleta: da się tak silnie zazbroić, żeby nie wystawał żaden podciąg i można otynkować ciekowarstwowym gipsem. Nie będzie tez klawiszował i powodował pękania gipsu.
- Wada: do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i ludzie (deskowanie, fachowi zbrojarze, pompa do betonu, sprzęt do zagęszczania betonu). Obawiamy się, że spowoduje to, że będzie droższy od gęstożebrowego.

I teraz pytanie:
Co wybrać i co się będzie bardziej opłacać. Gęstożebrowy+kartongips czy monolityczny?
Czy ktoś wyceniał różnicę między gęstożebrowym i monolitycznym?
Ile kosztuje podwieszenie k/g na takich powierzchniach (bo to nie łazienka 5m2, tylko 35m2 parteru)?

Prosimy o poradę.

Pawel78
20-01-2007, 19:04
Po pierwsze czy strop gęstożebrowy czy monolityczny to pompa do betonu i tak bedzie potrzebna.
Jeśli chodzi o koszty to mniej wiecej są podobne. Na waszym miejscu zastanowiłbym sie nad stropem filigran. Wychodzi tak jak strop gestożebrowy( porównywałem ceny porothermu i filigranu) jednak filigran wykonuje się szybciej, mniejsze naklady na robociznę ale dochodzą koszty dzwigu. Filigran jednak jest stropem ciężkim więc dobrze tłumi dzwięki w przeciwieństwie do gęstożebrowych.

mdzalewscy
20-01-2007, 19:05
nic nie piszesz o rodzaju stropu gestożebrowego, większość wymagają nadlewki betonowej, niektóre nie

zwróć też uwagę na grubość stropu, mniejsza grubość można wykorzystać na więcej miejsca na poddaszu, co jest istotne przy skosach


Po pierwsze czy strop gęstożebrowy czy monolityczny to pompa do betonu i tak bedzie potrzebna......... ciężkim więc dobrze tłumi dzwięki w przeciwieństwie do gęstożebrowych.
troszkę poczytaj o stropach

Pawel78
20-01-2007, 19:13
jakiś przykład stropu gęstożebrowego bez betonowania

pjr
20-01-2007, 20:59
jakiś przykład stropu gęstożebrowego bez betonowania
Gęsto ułożone drewniane belki i na to przybite deski? :lol:

Żółw i Foka
20-01-2007, 21:47
Po pierwsze czy strop gęstożebrowy czy monolityczny to pompa do betonu i tak bedzie potrzebna.

Przy gęstożebrowym stropie wylewkę można zrobić na miejscu betoniarką, a beton wwozić na górę windą.


Jeśli chodzi o koszty to mniej wiecej są podobne. Na waszym miejscu zastanowiłbym sie nad stropem filigran.

To wymaga specjalistycznej firmy, których na opolszczyźnie jest mało, więc drogo się liczą. Gęstożebrowy może ułożyć każda forma budowlana.
Chodzi nam oczywiście o jak najtańszą opcję, dlatego się wahamy.
Dziękujemy za sugestię co do stropu filigranowego, musimy zapytać konstruktora. Ale z tego co się orientujemy, monolit jest cieńszy od filigranu - czy jest w podobnej cenie?

Geno
20-01-2007, 22:03
Przy gęstożebrowym stropie wylewkę można zrobić na miejscu betoniarką, a beton wwozić na górę windą.
Mało komu w obecnych czasach chce się te 15-20 m3 betonu wciągać na strop (wieńce, żebra,nadbeton)

Pawel78
21-01-2007, 10:06
Mało komu w obecnych czasach chce się te 15-20 m3 betonu wciągać na strop (wieńce, żebra,nadbeton)[/quote]

Przede wszystkim to w betoniarce nie osiągnie się B20(co jest normą w projektach). No i do tego trzeba by ściągnąć co najmniej 100 chińczyków do noszenia betonu, układania, wibrowania i pielęgnacji.

Pawel78
21-01-2007, 14:34
Gęsto ułożone drewniane belki i na to przybite deski? :lol:[/quote]


Stropy gęstożebrowe są wykonywane jako prefabrykowano-monolityczne. Składają się one z belek prefabrykowanych, pustaków ibetonu ułożonego na budowie.
Więc proźba nie piszcie bzdur.
Bo potem ludzie przy budowie domu wychodzą na kretynów przed budowlańcami.

wartownik
21-01-2007, 14:56
Na waszym miejscu zastanowiłbym sie nad stropem filigran.

To wymaga specjalistycznej firmy

Zawsze bylem zdania , ze to latwy w wykonaniu strop .Tyle ich wykonalem , a nie uwazam sie za super specjaliste .

Dzwig , hmm , do wiezby tez place dzwig , to nie jest az tak wielki koszt .

Pamiejtajcie o otworach i elektryku .

Przy okazji , mam pytanko, czy stosowanie papy miedzy filigranem a murem jest uzasadnione .

Pawel78
21-01-2007, 15:59
ja uważam,że papa jest niepotrzebna.

wartownik
21-01-2007, 16:09
To po co niektorzy stosuja ?
Podobno chodzi o wyrownanie nacisku/ cisnien , czy jakos tak .

mdzalewscy
21-01-2007, 16:29
Pawel78 są stropy gęstożebrowe, które nie wymagają nadlewki betonowej, sam widziałem taki, co prawda raz widziałem, ale widocznie to przemyślana konstrukcja i ma pewne zastosowanie. Firma Baumat też produkuje strop w 2 opcjach "Produkowany przez nas strop może być wykonywany z warstwą betonu położoną na pustakach lub bez niej".

pjr
21-01-2007, 21:54
Gęsto ułożone drewniane belki i na to przybite deski? :lol:


Stropy gęstożebrowe są wykonywane jako prefabrykowano-monolityczne. Składają się one z belek prefabrykowanych, pustaków ibetonu ułożonego na budowie.
Więc proźba nie piszcie bzdur.
Bo potem ludzie przy budowie domu wychodzą na kretynów przed budowlańcami.[/quote]

To był żart :-?

Graczyk
22-01-2007, 06:29
Wybież strop który przyjedzie do Ciebie w umówionym terminie bez obsuwy. Ja mam Filigana i jestem zadowolony ale nie z terminu realizacji. Gdyby nie zaliczka i czas potrzebny na zrealizowanie dostawy terivy to zmieniłbym typ stropu tylko dlatego aby ukarać dostawcę. Wszędzie potrzeba pompę do betonu, zbrojenie, i podpory najlepiej profes. Wszędzie możesz mieć błędy wykonawcze i wszędzie będziesz miał nerwy tylko przy filiganie te nerwy się skomasują na dwa dni a nie tydzień układania. Za dźwig zapłaciłem 240 zł. a strop mam 75 m.kw.