PDA

Zobacz pełną wersję : Transport kombinowany czyli jaskołka wiosny nie czyni



piechocinski
21-01-2007, 10:19
Jaskółka wiosny nie czyni….

„Ciężarówki rozjeżdżające polskie drogi będą przewożone koleją. Kilkanaście
tysięcy ciężarówek przemknie po torach na trasie pomiędzy Litwą a Niemcami”.
Takie komentarze obiegły prasę w połowie grudnia ubiegłego roku .powołując się na przykłady Szwajcarii czy Austrii w ramach ministerialnego programu "Tiry na tory" zapowiedziano do 2013 roku w Polsce uruchomienie kilka połączeń kolejowych
pomiędzy polskimi granicami. To po nich specjalnymi wagonami
niskopodłogowymi będą przewożone całe zestawy samochodów. Pierwsza taka linia zostanie
uruchomiona w połowie 2007 roku. Na początek na 700-kilometrowej trasie
Rzepin - Suwałki będzie kursował w obie strony jeden pociągi PKP Cargo.
Zabierze ze sobą w jedną stronę ok. 40 ciężarówek. Rocznie będzie można
przewieźć w ten sposób kilkanaście tysięcy ciężarówek.
W uchwalonym w budżecie na 2007 rok na realizację programu Rząd przeznaczył 50 mln zł. W kolejnych latach nakłady dofinansowania mają wzrosnąć nie tylko o kolejne dotacje budżetowe ale i o środki unijne. Rozgorzała kolejna dyskusja nad realizacją powszechnie akceptowanego przesłania „tirów na tory „.Rządowi i słusznie przypomniano ,że dopłata do przewozów kombinowanych odbędzie się po części kosztem samego rynku przewoźników i klientów kolei Bo jak inaczej skomentować fakt podwyższenia ceny dostępu do torów dla towarowego transportu kolejowego ,zabrakło bowiem około 100 milionów złotych dla zarządcy narodowej infrastruktury kolejowej – Polskich Linii Kolejowych na utrzymanie dotychczasowych taryf mimo , że należą one obok Słowacji do najwyższych w Europie. Będziemy więc mieli eksperymentalny kolejny raz start dla tej formy przewozów przy spadku atrakcyjności przewozów kolejowych względem transportu drogowego w ogóle. Cóż znaczy więc kilkanaście tysięcy samochodów przewiezionych między Rzepinem a Suwałkami gdy kolej utraci kolejną część udziału w przewozach towarowych.


W Polsce przewozy kombinowane stanowią zaledwie 1,5 proc. przewozów kolejowych, podczas gdy w większości krajów unijnych średnio 10-15 proc. To efekt niskiej jakości naszych usług kolejowych ,wieloletnich zaniedbań w infrastrukturze oraz braku środków finansowych w remontach i modernizacji linii kolejowych ,portów i terminali a także dramatyczna sytuacja taborowa.

Trochę definicji :
Transport multimodalny - przewóz towarów przez co najmniej dwie różne gałęzie transportu
Transport intermodalny - główna część trasy wykonywana jest za pośrednictwem kolei, żeglugi śródlądowej lub morskiej, a początkowy i/lub końcowy odcinek jest wykonywany możliwie na jak najkrótszym odcinku przez transport drogowy.

Transport kombinowany - wg dyrektywy Unii Europejskiej 92/106/EEC z 7 grudnia 1992 roku to "przewóz towarów (..) gdzie samochód ciężarowy, przyczepa, naczepa, z lub bez jednostki ciągnącej, nadwozie wymienne lub kontener korzysta z drogi w początkowym i końcowym odcinku podróży a na innym odcinku o długości powyżej 100 km w linii prostej - z usług transportu kolejowego lub wodnego śródlądowego lub morskiego, a w początkowym i końcowym odcinku wykonywany jest przez transport drogowy w następujący sposób:
• pomiędzy punktem, gdzie towary są załadowane i najbliższą odpowiednią kolejową stacją załadunkową dla odcinka początkowego oraz pomiędzy najbliższą odpowiednią stacją wyładunkową a punktem, gdzie towary są wyładowane dla końcowego odcinka, lub
• w promieniu nie przekraczającym 150 km w linii prostej od portu żeglugi śródlądowej lub portu morskiego załadunku lub wyładunku"


Nadzieje związane z Unią….



Tabela Projekty intermodalne ubiegające się o wsparcie finansowe (2005 - 2008). Źródło: Ministerstwo Transportu „Stan i warunki rozwoju przewozów intermodalnych/kombinowanych w Polsce”.

Nazwa projektu Łączna kwota projektu w tys. zł Środki własne w tys. zł Budżet państwa w tys zł. UE (EFRR) w tys. zł
Budowa Międzynarodowego Centrum Logistycznego Euroterminal w Sławkowie 50 686,10 28 008,07 5 669,51 17 008,52
Budowa terminala kontenerowego Poznań- Franowo 36 768,03 25 737,62 2 757,60 8 272,81
Modernizacja i rozbudowa kolejowego terminalna kontenerowego w Małaszewiczach 19 241,15 10 120,58 2 280,14 6 840,43
Budowa kolejowego terminala kontenerowego w Łosośnej 12 143,50 6 882,15 - 5 261,35
RAZEM 118 838,78 70 748,42 10 707,25 37 383,11
Budowa centrum przeładunkowego w Dorohusku 10 029,48 5 527,43 1 125,51 3 376,54
Modernizacja terminala przeładunkowego stacja Wólka koło Małaszewicz 3 775,85 1 963,92 452,98 1 358,94
RAZEM 13 805,33 7 491,35 1 578,49 4 735,48





Komisja Europejska na początku 2003 r. uruchomiła program o nazwie Marco Polo na lata 2003-2006 z budżetem 100 mln euro dla 25 krajów członkowskich, którego głównym celem jest wspieranie tej formy transportu. W połowie lipca 2004 r. komisja zaproponowała utworzenie drugiego programu Marco Polo na lata 2007-2013 z jeszcze większym budżetem wynoszącym 740 mln euro i z rozszerzeniem ma kraje graniczące z Unią. Ten drugi wspierać ma przede wszystkim tzw. autostrady morskie. To ogromne wyzwanie dla polskiego transportu, który mógłby przejąć znaczną część z tych środków finansowych.

Unia uregulowała w specyficzny sposób finansowanie rozwoju transeuropejskiej sieci transportu kombinowanego, zaliczając do niej nie tylko infrastrukturę terminalową, ale również wyposażenie i sprzęt oraz zezwalając państwom na finansowanie tego wszystkiego. W Austrii np. firma zajmująca się transportem kombinowanym może liczyć na finansowe wsparcie rządu nawet do 30 proc. kosztów inwestycji, także na dotacje do przewozów oraz zwolnienia od podatku.

W wielu krajach Unii pomoc państwa obejmuje wkłady inwestycyjne na sprzęt i wyposażenie terminali przeładunkowych w formie subwencji, nieoprocentowanych pożyczek, spłat leasingowych przy zakupie taboru czy przyspieszonej jego amortyzacji. Jeśli przewozy kombinowane nałożone są jako obowiązek służby publicznej (Szwajcaria), rząd rekompensuje ewentualne straty, jakie poniósł przewoźnik lub jak w przypadku połączenia z Czech do Drezna władze niemieckiego landu.


Prognoza przewiduje, że w 2013 r. udział transportu kombinowanego w przewozach kolejowych wyniesie u nas 6 proc. Do liczących się firm zajmujących się tego rodzaju transportem należą: PKP Cargo S.A., Spedcont, Polcont, Polzug, Trade Trans, Cargosped oraz porty morskie.

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 16:18
Jaskółka wiosny nie czyni….

„Ciężarówki rozjeżdżające polskie drogi będą przewożone koleją. Kilkanaście
tysięcy ciężarówek przemknie po torach na trasie pomiędzy Litwą a Niemcami”.
Takie komentarze obiegły prasę w połowie grudnia ubiegłego roku .powołując się na przykłady Szwajcarii czy Austrii w ramach ministerialnego programu "Tiry na tory" zapowiedziano do 2013 roku w Polsce uruchomienie kilka połączeń kolejowych
pomiędzy polskimi granicami. To po nich specjalnymi wagonami
niskopodłogowymi będą przewożone całe zestawy samochodów. Pierwsza taka linia zostanie
uruchomiona w połowie 2007 roku. Na początek na 700-kilometrowej trasie
Rzepin - Suwałki będzie kursował w obie strony jeden pociągi PKP Cargo.
Zabierze ze sobą w jedną stronę ok. 40 ciężarówek. Rocznie będzie można
przewieźć w ten sposób kilkanaście tysięcy ciężarówek.
W uchwalonym w budżecie na 2007 rok na realizację programu Rząd przeznaczył 50 mln zł. W kolejnych latach nakłady dofinansowania mają wzrosnąć nie tylko o kolejne dotacje budżetowe ale i o środki unijne. Rozgorzała kolejna dyskusja nad realizacją powszechnie akceptowanego przesłania „tirów na tory „.Rządowi i słusznie przypomniano ,że dopłata do przewozów kombinowanych odbędzie się po części kosztem samego rynku przewoźników i klientów kolei Bo jak inaczej skomentować fakt podwyższenia ceny dostępu do torów dla towarowego transportu kolejowego ,zabrakło bowiem około 100 milionów złotych dla zarządcy narodowej infrastruktury kolejowej – Polskich Linii Kolejowych na utrzymanie dotychczasowych taryf mimo , że należą one obok Słowacji do najwyższych w Europie. Będziemy więc mieli eksperymentalny kolejny raz start dla tej formy przewozów przy spadku atrakcyjności przewozów kolejowych względem transportu drogowego w ogóle. Cóż znaczy więc kilkanaście tysięcy samochodów przewiezionych między Rzepinem a Suwałkami gdy kolej utraci kolejną część udziału w przewozach towarowych.


W Polsce przewozy kombinowane stanowią zaledwie 1,5 proc. przewozów kolejowych, podczas gdy w większości krajów unijnych średnio 10-15 proc. To efekt niskiej jakości naszych usług kolejowych ,wieloletnich zaniedbań w infrastrukturze oraz braku środków finansowych w remontach i modernizacji linii kolejowych ,portów i terminali a także dramatyczna sytuacja taborowa.

Trochę definicji :
Transport multimodalny - przewóz towarów przez co najmniej dwie różne gałęzie transportu
Transport intermodalny - główna część trasy wykonywana jest za pośrednictwem kolei, żeglugi śródlądowej lub morskiej, a początkowy i/lub końcowy odcinek jest wykonywany możliwie na jak najkrótszym odcinku przez transport drogowy.

Transport kombinowany - wg dyrektywy Unii Europejskiej 92/106/EEC z 7 grudnia 1992 roku to "przewóz towarów (..) gdzie samochód ciężarowy, przyczepa, naczepa, z lub bez jednostki ciągnącej, nadwozie wymienne lub kontener korzysta z drogi w początkowym i końcowym odcinku podróży a na innym odcinku o długości powyżej 100 km w linii prostej - z usług transportu kolejowego lub wodnego śródlądowego lub morskiego, a w początkowym i końcowym odcinku wykonywany jest przez transport drogowy w następujący sposób:
• pomiędzy punktem, gdzie towary są załadowane i najbliższą odpowiednią kolejową stacją załadunkową dla odcinka początkowego oraz pomiędzy najbliższą odpowiednią stacją wyładunkową a punktem, gdzie towary są wyładowane dla końcowego odcinka, lub
• w promieniu nie przekraczającym 150 km w linii prostej od portu żeglugi śródlądowej lub portu morskiego załadunku lub wyładunku"


Nadzieje związane z Unią….



Tabela Projekty intermodalne ubiegające się o wsparcie finansowe (2005 - 2008). Źródło: Ministerstwo Transportu „Stan i warunki rozwoju przewozów intermodalnych/kombinowanych w Polsce”.

Nazwa projektu Łączna kwota projektu w tys. zł Środki własne w tys. zł Budżet państwa w tys zł. UE (EFRR) w tys. zł
Budowa Międzynarodowego Centrum Logistycznego Euroterminal w Sławkowie 50 686,10 28 008,07 5 669,51 17 008,52
Budowa terminala kontenerowego Poznań- Franowo 36 768,03 25 737,62 2 757,60 8 272,81
Modernizacja i rozbudowa kolejowego terminalna kontenerowego w Małaszewiczach 19 241,15 10 120,58 2 280,14 6 840,43
Budowa kolejowego terminala kontenerowego w Łosośnej 12 143,50 6 882,15 - 5 261,35
RAZEM 118 838,78 70 748,42 10 707,25 37 383,11
Budowa centrum przeładunkowego w Dorohusku 10 029,48 5 527,43 1 125,51 3 376,54
Modernizacja terminala przeładunkowego stacja Wólka koło Małaszewicz 3 775,85 1 963,92 452,98 1 358,94
RAZEM 13 805,33 7 491,35 1 578,49 4 735,48





Komisja Europejska na początku 2003 r. uruchomiła program o nazwie Marco Polo na lata 2003-2006 z budżetem 100 mln euro dla 25 krajów członkowskich, którego głównym celem jest wspieranie tej formy transportu. W połowie lipca 2004 r. komisja zaproponowała utworzenie drugiego programu Marco Polo na lata 2007-2013 z jeszcze większym budżetem wynoszącym 740 mln euro i z rozszerzeniem ma kraje graniczące z Unią. Ten drugi wspierać ma przede wszystkim tzw. autostrady morskie. To ogromne wyzwanie dla polskiego transportu, który mógłby przejąć znaczną część z tych środków finansowych.

Unia uregulowała w specyficzny sposób finansowanie rozwoju transeuropejskiej sieci transportu kombinowanego, zaliczając do niej nie tylko infrastrukturę terminalową, ale również wyposażenie i sprzęt oraz zezwalając państwom na finansowanie tego wszystkiego. W Austrii np. firma zajmująca się transportem kombinowanym może liczyć na finansowe wsparcie rządu nawet do 30 proc. kosztów inwestycji, także na dotacje do przewozów oraz zwolnienia od podatku.

W wielu krajach Unii pomoc państwa obejmuje wkłady inwestycyjne na sprzęt i wyposażenie terminali przeładunkowych w formie subwencji, nieoprocentowanych pożyczek, spłat leasingowych przy zakupie taboru czy przyspieszonej jego amortyzacji. Jeśli przewozy kombinowane nałożone są jako obowiązek służby publicznej (Szwajcaria), rząd rekompensuje ewentualne straty, jakie poniósł przewoźnik lub jak w przypadku połączenia z Czech do Drezna władze niemieckiego landu.


Prognoza przewiduje, że w 2013 r. udział transportu kombinowanego w przewozach kolejowych wyniesie u nas 6 proc. Do liczących się firm zajmujących się tego rodzaju transportem należą: PKP Cargo S.A., Spedcont, Polcont, Polzug, Trade Trans, Cargosped oraz porty morskie.

Wreszcie cos w stylu , ktory tak lubimy :wink:

piechocinski
21-01-2007, 20:37
były prośby aby wrocic do rzeczy łatwiejszych to jak w dobrej ekonomii jest popyt znajdzie się podaż ,meandry akcji tiry na tory zmuszają do refleksji dlaczego i kto za to zaplaci pozdrawiam jp :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Nefer
21-01-2007, 20:48
I wcale sie nie dziwię - mnie wycieczka rodzinna - 4 osoby - do Zakopanego w zasyfionym pociągu tłukącym się 6 godzin kosztuje 1000 pln. Za tyle można dolecieć do Brukseli i spowrotem.

Luc Skywalker
21-01-2007, 21:53
To polataj sobie i nie narzekaj .

maksiu
21-01-2007, 22:14
były prośby aby wrocic do rzeczy łatwiejszych to jak w dobrej ekonomii jest popyt znajdzie się podaż ,meandry akcji tiry na tory zmuszają do refleksji dlaczego i kto za to zaplaci pozdrawiam jp :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

a ja akurat zalapałem, lub jak kto woli przeczytałem ze zrozumieniem,
inna sprawa ze przedmiot 'technologia transportu' zdałem na studiach na pięć :D
no to się pochwaliłem :D
pozdrawiam
m.

Nefer
21-01-2007, 22:20
To polataj sobie i nie narzekaj .

Do Zakopca ciężko dolecieć - w Andorze mają lotnisko i góry im nie przeszkadzają :) Nie wiedzieć czemu :):)

Luc Skywalker
21-01-2007, 22:21
Gdyby Bog chcial , zeby czlowiek latal ....

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 22:22
a ja akurat zalapałem, lub jak kto woli przeczytałem ze zrozumieniem,
inna sprawa ze przedmiot 'technologia transportu' zdałem na studiach na pięć :D
no to się pochwaliłem :D
pozdrawiam
m.

I co? Zadnych pytan do autora tekstu? Zadnych refleksji?
Napisz cos prosze. :wink:

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 22:27
Gdyby Bog chcial , zeby czlowiek latal ....

Przeciez lata. Ma wolna wole i robi co chce.
Pan Bog ani mu mamony nie zalatwia ani biletow na samolot.

Nefer
21-01-2007, 22:28
Gdyby Bog chcial , zeby czlowiek latal ....

Przeciez lata. Ma wolna wole i robi co chce.
Pan Bog ani mu mamony nie zalatwia ani biletow na samolot.
Tiaaaa tylko nie do Zakopanego :):) :wink:

maksiu
21-01-2007, 22:39
a ja akurat zalapałem, lub jak kto woli przeczytałem ze zrozumieniem,
inna sprawa ze przedmiot 'technologia transportu' zdałem na studiach na pięć :D
no to się pochwaliłem :D
pozdrawiam
m.

I co? Zadnych pytan do autora tekstu? Zadnych refleksji?
Napisz cos prosze. :wink:

Napisz coś proszę? Proszę bardzo... pozdrawiam bardzo serdecznie pana profesora Zalewskiego :D
pozdrawiam
m.

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 22:42
Gdyby Bog chcial , zeby czlowiek latal ....

Przeciez lata. Ma wolna wole i robi co chce.
Pan Bog ani mu mamony nie zalatwia ani biletow na samolot.
Tiaaaa tylko nie do Zakopanego :):) :wink:

Jak ktos bardzo chce to na motolotni przy dobrych wiatrach doleci.

Ale do licha przeciez to watek o infrastrukturze i przewozach ciezarowek koleja. :wink:

Luc idz lepiej do kosciola i pojednaj sie z Bogiem a nie powoluj sie na Niego w watkach o sprawach tak doczesnych jak transport.

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 22:43
a ja akurat zalapałem, lub jak kto woli przeczytałem ze zrozumieniem,
inna sprawa ze przedmiot 'technologia transportu' zdałem na studiach na pięć :D
no to się pochwaliłem :D
pozdrawiam
m.

I co? Zadnych pytan do autora tekstu? Zadnych refleksji?
Napisz cos prosze. :wink:

Napisz coś proszę? Proszę bardzo... pozdrawiam bardzo serdecznie pana profesora Zalewskiego :D

Nie przesadzaj , nikt jeszcze nie przyznal Ci Oskara :wink:
Napisz cos prosze w temacie watku.

Luc Skywalker
21-01-2007, 22:48
Luc idz lepiej do kosciola i pojednaj sie z Bogiem a nie powoluj sie na Niego w watkach o sprawach tak doczesnych jak transport.

Skoro pytasz niezgodnie z tematem watka ... no coz , odpowiem : to Bog jest w kosciele ?

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 22:53
Luc idz lepiej do kosciola i pojednaj sie z Bogiem a nie powoluj sie na Niego w watkach o sprawach tak doczesnych jak transport.

Skoro pytasz niezgodnie z tematem watka ... no coz , odpowiem : to Bog jest w kosciele ?

A myslisz , ze Go tam nie ma? :o

Jest wszedzie , ale jakbys chcial sie z nim jednac a okolicznosci nie byly jakies nadzwyczajne , dajmy na to chcialbys to zrobic w poniedzialek , to dobrze by bylo jakbys pofatygowal sie do kosciola. Wiesz kultura zobowiazuja nawet wobec Boga. :wink:

PS
Znikla Ci chyba reklama maki krupczatki 8)

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 23:00
A to nie jest napisane w Biblii , rzekomo jego slowa , gdzie trzech sie zejdzie modlic w imie moje , tam i ja bede . Cytowalem z glowy , mozliwe przejezyczenie .

Prawde cytujesz , ale czy oznacza to ze koscioly nalezy przerobic na magazyny?
Widzisz , kosciol to takie miejsce gdzie ci "trzej" sie schodza.
W lecie desz im na glowe nie pada a w zimie mroz nie wyziebia ....

Luc Skywalker
21-01-2007, 23:03
W lecie desz im na glowe nie pada a w zimie mroz nie wyziebia ....

To tak samo , jak w chlewuszku u pani Maciejewskiej .

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 23:06
W lecie desz im na glowe nie pada a w zimie mroz nie wyziebia ....

To tak samo , jak w chlewuszku u pani Maciejewskiej .

Nie rozumiem , czyli jak? :-?
Chodzi Ci o budynek?

Luc Skywalker
21-01-2007, 23:11
Dyskusja zboczyla z tematu . Nie ma sensu tego ciagnac . Jak chcesz porozmawiac na inne tematy , zaloz watek . Moze byc interesujaco .

Goni_Mnie_Peleton
21-01-2007, 23:19
Dyskusja zboczyla z tematu . Nie ma sensu tego ciagnac . Jak chcesz porozmawiac na inne tematy , zaloz watek . Moze byc interesujaco .

Masz racje. Nie ma co pisac nie na temat.

niktspecjalny
22-01-2007, 12:02
Dyskusja zboczyla z tematu . Nie ma sensu tego ciagnac . Jak chcesz porozmawiac na inne tematy , zaloz watek . Moze byc interesujaco .

nie komentuje peletona i nie chce ,żeby to upiększał ale jak już tak zchodzicie z tematu to co czujecie ???

piechocinski
22-01-2007, 18:27
z dumą przeczytalem niektore wątki co ten transport kombinowany z ludzmi robi pojawily się wątki egzystencjonalne a także z teorii poznania i teologii ,o lotniskach nie wspomne. Łza kręci się w mym oczku co to by bylo gdybym umieścił dzisiejszy artykuł z Gazety Wyborczej o sytuacji w PKP CARGO ale oszczedzę WAS zblizaja sie ferie i dam cos lekkiego nastepnym razem ,może o bilecie aglomeracyjnym w Warszawie i okolicach ,dla mieszkańców zaś mojego lubianego Krakowa trochę info o drogach krajowych w okolicy,dla Pomorza Gdańskiego wypadało by coś o komunikacyjnym odblokowaniu portow no no no uzbieralo się tematow parę.Teraz siędzę nad zawartością merytoryczną konferencji nowe technologie dla transportu Kolejowego i pytaniami dla szefa niemieckich kolei ,ktory bedzie w Warszawie na prezentacji planowanych inwestycji DB w piątek ,tradycyjnie cieple pozdrowienia.Luc przetarg na Pulawska rozstrzygniety jak sie uprawomocni wykonawca wchodzi na teren budowy -= termin wykonania do konca 2007.

Majka
22-01-2007, 20:44
Widzisz, panie Piechociński , my lubimy odchodzić od merytorycznych tematów. Pogadamy o dupie maryny, pokłócimy się o pierdoły :wink:
Tekst z wyborczej nie był aż tak trudny, spokojnie przełknęłam go pijąc herbatkę. Może on był mniej merytoryczny :roll:

Luc Skywalker
22-01-2007, 21:30
Piechocinski

Wiesz ze masz zadatki na zalozyciela kultowego watka ?

Zochna
22-01-2007, 21:52
dla Pomorza Gdańskiego wypadało by coś o komunikacyjnym odblokowaniu portow no no no uzbieralo się tematow parę.Teraz siędzę nad zawartością merytoryczną konferencji nowe technologie dla transportu Kolejowego i pytaniami dla szefa niemieckich kolei ,ktory bedzie w Warszawie na prezentacji planowanych inwestycji DB w piątek ,tradycyjnie cieple pozdrowienia.Luc przetarg na Pulawska rozstrzygniety jak sie uprawomocni wykonawca wchodzi na teren budowy -= termin wykonania do konca 2007.

tak tak :P
ale prosze w rozwazniach nie pomijac PKP Cargo
Rozmowy z przedstawicielami tej firmy dostarczaja tylu glebokich refleksji i powodow do zadumy - ze piekny watek tam sie rozwinie :P

Goni_Mnie_Peleton
22-01-2007, 23:01
z dumą przeczytalem niektore wątki co ten transport kombinowany z ludzmi robi pojawily się wątki egzystencjonalne a także z teorii poznania i teologii ,o lotniskach nie wspomne.

Lektura panskich tekstow sprawia iz moge choc przez chwile zazegnac fenomen obojetnosci tego swiata.





...dla mieszkańców zaś mojego lubianego Krakowa trochę info o drogach krajowych w okolicy,

Bardzo prosze tez o jakies info o lotnsiku w Balicach i kolei podmiejskiej a gdyby sie cos znalozalo o moscie przez Wisle w Czernichowie to bylbym bardzo szczesliwy.

Pozdrawiam - wierny czytelnik