PDA

Zobacz pełną wersję : Zewnętrzny tynk cem-wap Jak go przygotować do malowania ?



Blood!
21-01-2007, 23:46
Witajcie!
Mam sporych rozmiarów domek wykonany w technologii 3W (silka wełna silka). Wymyśliliśmy sobie z małżonką, że jeżeli już budujemy solidnie to i tynk solidny położymy - więc postanowiliśmy zastosować tynk cementowo wapienny i pomalować go farbą silikatową. Łatwo jednak powiedzieć ... zaczęły się schody (skąd ja to znam :)) Proszeni o radę specjaliści - wykonawcy widzieli sprawę różnorodnie. Większość stwierdziła że w ogóle takich tynków nie robi - wszyscy dziś wolą położyć styropian, siatkę i cienki tynk mineralny lub silikatowy. Część tych którzy jednak robią tego typu tynki miała rozbieżne opinie na ich temat. Jedni twierdzili że jeżeli tynki zostaną wykonane maszynowo to będą na tyle równe aby je pomalować. Inni twierdzili że absolutnie nie będą i że najlepiej je wygipsować (sic!) lub wyfilcować (nie wiem czy dobrze napisałem). Jeszcze inni stwierdzili ze trzeba to robić ręcznie obrapować i nałożyć 2 warstwy tynku. Pomóżcie człowiekowi w potrzebie ! MA KTOŚ MOŻE TAKIE ROZWIĄZANIE ?
Czy jest prawdą twierdzenie że tynk maszynowy będzie nadawał się do bezpośredniego malowania? A może istnieją jeszcze jakieś inne nie opisane przeze mnie procesy?
Zaznaczam że dom ma duże płaskie powierzchnie (na których będzie wszystko widać) dlatego zależy mi na "optycznej" jakości.
pozdrawiam wszystkich
Wit

beton44
22-01-2007, 06:03
"maszynowość" tynku to polega na sposobie nakładania zaprawy na ścianę - taka maszyna pcha go przez węża i natryskuje się na ścianę...

ręcznie - robi się to kielnią/czerpakiem a zaprawę wozi w taczce....

a równość czy gładkość tynku nie zależy od tych metod :o

zależy od ochoty, staranności tudzież umiejętności osobników wykonujących tynk....




a teraz casting wykonawców:

Większość stwierdziła że w ogóle takich tynków nie robi - wszyscy dziś wolą położyć styropian, siatkę i cienki tynk mineralny lub silikatowy. - hmmmm a co robi się w środku domu ???? :evil:

bigmario4
22-01-2007, 06:03
Nawet baranek nadaje sie bezpośrednio do malowania.(tylko wydajność farby??)Przecież kiedyś to tylko były tynki cem-wap i jakoś ludzie malowali te chałupki.Jak masz świeży tynk to mleczkiem wapiennym zabiałkuj i dalej wg. instrukcji producenta farby.

Blood!
22-01-2007, 22:14
a równość czy gładkość tynku nie zależy od tych metod :o
zależy od ochoty, staranności tudzież umiejętności osobników wykonujących tynk....


Równość pojmuję na dwa sposoby - drobnoziarnistość materiału (tzw gładź) i optyczną płaszczyznę tynku. Oczywiście tak jak mówisz wszystko zależy od staranności ale wydaje mi się że na listwach - maszynowo - da się tynk wyciągnąć dokładniej niż nakładając ręcznie pacami. Inną sprawą jest prędkość nakładania co ma wpływ na równomierność wysychania, która z kolei ma wpływ na wyglad tynku (i jego ewentualne odpadanie).
Dla mnie najważniejsza jest estetyka - chcę widzieć po prostu płaską ścianę - nota bene słyszałem że np w krajach Beneluksu wogóle nie używa się poziomnic do tynkowania gdyż chodzi o to jak ścana wygląda a nie jaka jest naprawdę, podobno tam do ściany przybija się całe masy sznurków w pionie poziomie i na ukos które wyznaczają granicę tynku.



a teraz casting wykonawców:

Większość stwierdziła że w ogóle takich tynków nie robi - wszyscy dziś wolą położyć styropian, siatkę i cienki tynk mineralny lub silikatowy. - hmmmm a co robi się w środku domu ???? :evil:

Większość tynkarzy wogóle nie tynkuje na zewnątrz - gdy do nich dzwoniłem (a dzwoniłem przynajmniej do 40) tylko 14 potwierdziło zainteresowanie moim tynkiem, a po rozwinięciu tematu na tynk cementowo wapienny pozostało sześciu. Niezły rezultat nieprawdaż ?

Mario

Nawet baranek nadaje sie bezpośrednio do malowania.(tylko wydajność farby??)Przecież kiedyś to tylko były tynki cem-wap i jakoś ludzie malowali te chałupki.Jak masz świeży tynk to mleczkiem wapiennym zabiałkuj i dalej wg. instrukcji producenta farby.

Wiem że pomalować można wszystko, ale ja bym chciał aby to miało estetyczny wygląd. Coż to takiego to mleczko wapienne ? Wapno rozpuszczone w wodzie? Można to stosować na zewnątrz ?

Rezi
22-01-2007, 22:27
jezeli ściany masz równe połóż wyprawę cieńkowarswową ( klej+ siatka) na to tynk mineralny silikatowy silikonowy 1 lub 1,5 mm

jezeli ściana wymaga wyrównania - połóż tynk CW jezeli będzi epołzny dobrze i możesz go malowac po uprzenim zagruntowaniu farba podkładową
mogą się tytaj pojawić pęknięcia spowodowane pracą budynku - ocena wykonawcy.

idealnym rozwiązaniem ( droższym) będzie tynk cw_+wyprawa cieńkowarstwowa na siatce z włókna szklanego.

ostateczny wybór technologii do konsulatacji z dostawcą sytemu ( chemii)

maciunio
23-01-2007, 07:06
Mam podobny problemik. Rowiez domek jest 3W, tylko ze w porothermie ze styropianem w srodku. Podobnie nie moge znalezc wykonawcy na tynk tradycyjny i dlatego zdecyduje sie na elewacje styropianowa ktora dodatkow wyrowna mi sciane.

Blood!
23-01-2007, 08:05
jezeli ściany masz równe połóż wyprawę cieńkowarswową ( klej+ siatka) na to tynk mineralny silikatowy silikonowy 1 lub 1,5 mm

myślałem o tym ale to za drogo wychodzi, ściany nie są równe, poza tym mam już parapety. Potrzebuję przynajmniej 2 cm tynku.


jezeli ściana wymaga wyrównania - połóż tynk CW jezeli będzi epołzny dobrze i możesz go malowac po uprzenim zagruntowaniu farba podkładową
mogą się tytaj pojawić pęknięcia spowodowane pracą budynku - ocena wykonawcy.

o czymś takim właśnie myślałem. Jak sądzisz nie będzie widać łączeń cegieł (fug) w wilgotne dni lub po opadach ?


idealnym rozwiązaniem ( droższym) będzie tynk cw_+wyprawa cieńkowarstwowa na siatce z włókna szklanego.


takie rozwiązanie mam wewnątrz w domu (farba na "tapetę" z włókna szkalnego)- to jest naprawdę drogie :( i trzeba malowac 4 razy bo wata strasznie pije.


Podobnie nie moge znalezc wykonawcy na tynk tradycyjny i dlatego zdecyduje sie na elewacje styropianowa ktora dodatkow wyrowna mi sciane.

przez chwilę sam o tym myślałem, tylko przez chwilę - bo kto obliczy mi w którym miejscu wypadnie punkt rosy? nie chciałbym aby woda spływała mi po ścianie w domu albo po ścianie wewnętrznej.
:evil:

maciunio
23-01-2007, 12:05
Punkt rosy i tak wypada posrodku sciany. Dolozenie styropianu na zewnatrz spowoduje tylko jego przesuniecie wewnatrz muru. Tak mi sie wydaje...

Rezi
23-01-2007, 12:29
Blood!

sam tynk może popękać ( rysy skurczowe tynku lub praca ścian ) dlatego aby tego uniknąc lepiej zastosowac mieszanke gotową jakiegos dobrego producenta

co do flizeliny z włókna szklanego, dla wyrównania powierzczni warto pokryć ją cieńką warstwą akryl putz - otrzymuje się idealna gładźi dopiero na to farba ( mam w taki sposób zrobine skosy dachu) co do kosztów za taka technologie to max 10 zł m2 + robocizna ( ok 2,4 tapeta, 5-8 zł klej,)


myślałem o tym ale to za drogo wychodzi, ściany nie są równe, poza tym mam już parapety. Potrzebuję przynajmniej 2 cm tynku.

najwyżej będą więcej wystawały ale to już kwestia etetyki

Na Szamotulskiej jadąc od Marcelińskiej jest dom z tynkiem CW na komórkowym - ładnie odpadło po 6 miesiącach od wykonania elewacji, najpierw poękał tynk później zaczeła się erozja , oststnio widziałem ze odpadł ładny kawałek - dlatego polecam jednak warstwę zbrojoną na CW i myślącego wykonawcę znającego się a swojej pracy