PDA

Zobacz pełną wersję : Działka - geodeta - dość pilne



Pavel&
22-01-2007, 09:15
Tutaj jest najwięcej osób z doświadczeniem a temat wydaje mi się dość pilny.
W najblizsza sobotę odbędzie się oznaczenie granic działki - jestem potencjalnym jej nabywcą tuż po wygrodzeniu tej ziemi.
Ziemia jest sprawdzona pod kątem warunków zabudowy (zabudowa jenorodzinna) - nie posiada planu zagospodarowania, jestem na nią zdecydowany, wszystko jest już umówione.
Aby jak najszybciej ruszyć z załatwianiem pozwolenia na budowę:
- czy geodeta dokonujący podziału (usługa dla sprzedającego) ma obowiązek zrobić mapki do celów projektowych? czy może/ma to zrobić za dodatkową dopłatą - jako osobna usługa? czy to jest dobry moment aby się starać już o te mapki? czy może aby zdobyć niezbędne mapki do późniejszych celów projektowych jest jakaś inna droga?
- czy to prawda, że od momentu oznaczenia granic do końca załatwienia wszelkich dokumentów (m.in.droga do starostwa i z powrotem - zachodnia strona pod-warszawy) trwa do jeszcze trzy tygodnie? - mówię o samym wygrodzeniu ziemi - bez aktu kupna i notariusza - ten podobno zajmuje ok jednego tygodnia.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

areq
22-01-2007, 09:26
1.Geodeta wykonujący podział nie ma obowiązku wykonywać dla Ciebie mapy dla celów projektowych,natomiast najszybciej załatwisz ją z owym geodetą,który choćby w czasie wkopywania słupków granicznych poświęci trochę czasu na pomiar działki.Jak nowopodzielonej to 99% pracy to pomiar wysokościowy.
2. Niestety nie wiem wyglądają terminy dla spraw podziałowych pod Wa-wą ..:(

ja14
22-01-2007, 09:30
Nie do końca zrozumiałem jak to jest z tymi warunkami zabudowy. Zakładam, że nie masz decyzji o warunkach zabudowy. Najpierw musisz ją uzyskać. To potrwa. Może pół roku a może rok. Po tym czasie mapa do celów projektowych będzie uznawana przez urzędników za nieaktualną.

Nefer
22-01-2007, 09:38
Nie do końca zrozumiałem jak to jest z tymi warunkami zabudowy. Zakładam, że nie masz decyzji o warunkach zabudowy. Najpierw musisz ją uzyskać. To potrwa. Może pół roku a może rok. Po tym czasie mapa do celów projektowych będzie uznawana przez urzędników za nieaktualną.

Z tym terminem to różnie - jesli są wszystkie dokumenty potrzebne do WZ to max 3 miesiące :)

Pavel&
22-01-2007, 10:06
Heh, nie moge oficjalnie ubiegać się o WZ gdyż nie jestem jeszcze właścicielem. Może o nie wystąpic już obecny właściciel? Działka dopiero powstaje więć skąd będzie wiadomo dla jakiej dzialki będą WZ?
Z tego co wiem WZ wydawane są od 1,5-2,5 miesiąca czasu, nie sądziłem tylko, że mapki są aktualne krócej, jak długo?

Rozumiem, że w takiej sytuacji nie mam sensu zawracać głowę mapkami geodecie tylko trzeba po kupnie wystąpić o WZ a geodetę wynająć odrębnie - do sporządzenia mapek - stosunkowo wcześniej przed wydaniem WZ tak aby mniej więcej oba dokumenty zbiegły się ze sobą w czasie? Czy tak będzie optymalnie?

Fumfol
22-01-2007, 10:49
Heh, nie moge oficjalnie ubiegać się o WZ gdyż nie jestem jeszcze właścicielem. Może o nie wystąpic już obecny właściciel?

Z tego co pamiętam, warunki zabudowy to żadna tajemnica i może je dostać każdy. Czasem kupując ziemie można chcieć zapoznać się z WZ, żeby zobaczyć co na tej ziemi można postawić, więc nie trzeba chyba być właścicielem.
WZ to jakaś chyba uchwała rady miasta. Ja swoje znalazłem na stronach internetowych urzędu miasta Poznania.

niktspecjalny
22-01-2007, 11:17
Tutaj jest najwięcej osób z doświadczeniem a temat wydaje mi się dość pilny.
W najblizsza sobotę odbędzie się oznaczenie granic działki - jestem potencjalnym jej nabywcą tuż po wygrodzeniu tej ziemi.
Ziemia jest sprawdzona pod kątem warunków zabudowy (zabudowa jenorodzinna) - nie posiada planu zagospodarowania, jestem na nią zdecydowany, wszystko jest już umówione.
Aby jak najszybciej ruszyć z załatwianiem pozwolenia na budowę:
- czy geodeta dokonujący podziału (usługa dla sprzedającego) ma obowiązek zrobić mapki do celów projektowych? czy może/ma to zrobić za dodatkową dopłatą - jako osobna usługa? czy to jest dobry moment aby się starać już o te mapki? czy może aby zdobyć niezbędne mapki do późniejszych celów projektowych jest jakaś inna droga?
- czy to prawda, że od momentu oznaczenia granic do końca załatwienia wszelkich dokumentów (m.in.droga do starostwa i z powrotem - zachodnia strona pod-warszawy) trwa do jeszcze trzy tygodnie? - mówię o samym wygrodzeniu ziemi - bez aktu kupna i notariusza - ten podobno zajmuje ok jednego tygodnia.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Witam.

Skoro jak piszesz działka ma status MN -budownictwo jednorodzinne i geodeta wytycza linie rozgraniczające to opłate za ta robote ponosi sprzedajacy.Nazwijmy rzecz po imieniu.Działka jest czysta.Znaczy to ,że hipoteka jest b/u jak i wspomniany przez Ciebie plan zagospod.przestrz....Po kupnie w obecności notariusza( który mówi o dokumentach potrzebnych do zawarcia takiego aktu ...akt notarialny i np wypis z rejestru gruntow itd ) dopiero idziesz do geodety i prosisz o mapki do celów projektowych...ja inne drogi nie znam..Bardzo ważną rzeczą jest wspomniany wcześniej wypis z księgi wieczystej i warunki przyłączy.Znaczy to ,czy nie będziesz miał problemów z ich podłaczeniem.Różnie to bywa i była wielokrotnie mowa tu na forum.Czas jest zależny od lokalnych procedur Starostwa.

pozdro.

Nefer
22-01-2007, 12:04
Heh, nie moge oficjalnie ubiegać się o WZ gdyż nie jestem jeszcze właścicielem. Może o nie wystąpic już obecny właściciel? Działka dopiero powstaje więć skąd będzie wiadomo dla jakiej dzialki będą WZ?
Z tego co wiem WZ wydawane są od 1,5-2,5 miesiąca czasu, nie sądziłem tylko, że mapki są aktualne krócej, jak długo?

Rozumiem, że w takiej sytuacji nie mam sensu zawracać głowę mapkami geodecie tylko trzeba po kupnie wystąpić o WZ a geodetę wynająć odrębnie - do sporządzenia mapek - stosunkowo wcześniej przed wydaniem WZ tak aby mniej więcej oba dokumenty zbiegły się ze sobą w czasie? Czy tak będzie optymalnie?

Tak, nie musisz być właścicielem, żeby wystąpić o WZ. Musisz mieć jakąkolwiek mapę analizowanego terenu, żeby załączyć do WZ. Nie musi być ona do celów projektpwych - ale i tak Cię nie minie. Po co robić dwa razy ?

niktspecjalny
22-01-2007, 12:22
Po co tyle problemów skoro i tak działke chcesz kupić.Przeswietl ja czy możesz postawić tam domek ,kup i załatwiaj papiery. :(

Pavel&
22-01-2007, 12:47
;) Oczywiście, ziemia jest prześwietlona, strony są zdecydowane, chodzi mi jedynie o to, że chciałbym zacząć budowę we wrześniu. Do tego czasu musze uporać się ze wszystkimi papierami z kredytem na budowę włącznie. Więc pytam, może doświadczenia innych podpowiedzą mi jak uniknąć ew. przestojów/czekania;)
Już z tych wypowiedzi wynika, że mogę czekać na kilka rzeczy jednocześnie a skoro np. mogę już teraz wystąpić o WZ to jest to zawsze miesiąc do przodu.
Chodzi wyłącznie o czas, wiem, zę i tak nie przeskoczę pewnych rzeczy ale.. doświadczenia innych mogą okazać się bezcenne;)

Nefer
22-01-2007, 12:49
Jeśli nie masz WZ to raczej ciężko z tym "prześwietlaniem" :(:( :wink: Skąd wiesz, że postawisz tam to co chcesz ?

Pavel&
22-01-2007, 13:15
Znam jedynie przeznaczenie tej ziemi w pasie od drogi - zabudowa jednorodzinna, to jest moja podstawa optymizmu. Działka grodzi się przy samej drodze.
Nie mówię, że postawię to co chcę i jak chcę;) Ponieważ to jest wieś nastawiam się raczej na dachy o kątach 40-sto stopniowych. Ostatecznie zdecyduję się na projekt zgodny z WZ. Wstępnie myślę o http://www.archeton.pl/?ProjektID=361 + zmiany.

niktspecjalny
22-01-2007, 13:26
Znam jedynie przeznaczenie tej ziemi w pasie od drogi - zabudowa jednorodzinna, to jest moja podstawa optymizmu. Działka grodzi się przy samej drodze.
Nie mówię, że postawię to co chcę i jak chcę;) Ponieważ to jest wieś nastawiam się raczej na dachy o kątach 40-sto stopniowych. Ostatecznie zdecyduję się na projekt zgodny z WZ. Wstępnie myślę o http://www.archeton.pl/?ProjektID=361 + zmiany.

Czekaj czekaj.Nie kumam jak zwykle ale może określ jeszcze raz to :
Działka grodzi się przy samej drodze.


Od jakiej drogi się"grodzi"?Ja też buduje się na wsi i mam dach dwuspadowy o kacie 45 st.I co rozumiesz??
Ostatecznie zdecyduję się na projekt zgodny z WZ. ktoś Ci już coś nakazał??Pod jakim kątem masz szukać projektu ,żebyś mógł go postawić w swojej gminie???

Pavel&
22-01-2007, 13:45
To są jedynie moje przemyślania. Uważam, że na wsi bardziej prawdopodobna jest zabudowa domami o wysokim kącie nachylenia dachu, piętrowe lub z poddaszem użytkowym, z prostym dachem - dwuspadowym. Myślę, że taka zabudowa jest bardziej prawdopodobna niż parterówka z kopertowym dachem 20-25 stopni.
Działka będzie w sąsiedztwie domów, z jednej strony bedzie graniczyła z wiejską, wąską asfaltową drogą.
Czy ja pisałem, że już mi coś ktoś nakazał?;) Bo niby kto i co?;)
Myśląc o domu muszę mieć jego wizję, WZ ją zweryfikuje i tyle;)

pan od ciasteczek
22-01-2007, 13:56
To ja może podłączę się z pytaniem pod ten temat, bo też jestem na etapie załatwiania papierów. Otóż :

- posiadam

akt notarialny nabycia działki
aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla mojej działki
projekt domu
geodeta kończy sporządzanie mapek

- muszę zrobić

adaptację projektu (z wykorzystaniem mapek od geodety)
wystąpić o warunki podłaczenia mediów (mapki + kopia aktu notarialnego)

Czy potrzebuje sporządzić osobne projekty podłączenia mediów ? (bo rozumiem że warunki przyłaczenia a projekt podłączenia to dwie różne rzeczy i jeśli tak to kto taki projekt wykonuje)
Czy może do wydania pozwolenia na budowę wystarczy komplet 4 projektów domu, ataptacja + warunki przyłączenia.

Trochę mi się to wciąż miesza ale i tak jest juz lepiej, bo jakiś czas temu chciałem ataptacji projektu od... geodety :oops:
Dzięki za pomoc.

Fumfol
22-01-2007, 14:07
Czy potrzebuje sporządzić osobne projekty podłączenia mediów ?
Tylko z gazem miałem większe zawody: musi być projekt instalacji i osobne pozwolenie na budowę do jej zbudowania. Ale nie jest to potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.
Do pozwolenia na budowę tylko warunki są potrzebne i prąd.

pan od ciasteczek
22-01-2007, 14:12
Do pozwolenia na budowę tylko warunki są potrzebne i prąd.

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się tylko co będzie z kwestią odprowadzenia ścieków. W MPZP mam wyznaczone na działce miejsce na mini oczyszczalnię. Czy w tym momencie do pozwolenia na budowę muszę projekt takiej oczyszczalni przedstawić ?

Fumfol
22-01-2007, 14:23
Czy w tym momencie do pozwolenia na budowę muszę projekt takiej oczyszczalni przedstawić ?

Chyba tak.

niktspecjalny
22-01-2007, 14:28
To są jedynie moje przemyślania. Uważam, że na wsi bardziej prawdopodobna jest zabudowa domami o wysokim kącie nachylenia dachu, piętrowe lub z poddaszem użytkowym, z prostym dachem - dwuspadowym. Myślę, że taka zabudowa jest bardziej prawdopodobna niż parterówka z kopertowym dachem 20-25 stopni.
Działka będzie w sąsiedztwie domów, z jednej strony bedzie graniczyła z wiejską, wąską asfaltową drogą.
Czy ja pisałem, że już mi coś ktoś nakazał?;) Bo niby kto i co?;)
Myśląc o domu muszę mieć jego wizję, WZ ją zweryfikuje i tyle;)


Ponieważ to jest wieś nastawiam się raczej na dachy o kątach 40-sto stopniowych. Ostatecznie zdecyduję się na projekt zgodny z WZ.

Co ty z ta wsia na litość Boska?
Czy ja pisałem, że już mi coś ktoś nakazał?;) Ale ja tez tego nie pisałem zadałem tylko takie pytanie.
http://demo-powiat.finn.pl/index.jsp?bipkod=/003/002/012/001

poczytaj bo może mowimy o dwóch róznych rzeczach.

pozdrawiam :(

niktspecjalny
22-01-2007, 14:46
To ja może podłączę się z pytaniem pod ten temat, bo też jestem na etapie załatwiania papierów. Otóż :

- posiadam

akt notarialny nabycia działki
aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla mojej działki
projekt domu
geodeta kończy sporządzanie mapek

- muszę zrobić

adaptację projektu (z wykorzystaniem mapek od geodety)
wystąpić o warunki podłaczenia mediów (mapki + kopia aktu notarialnego)

Czy potrzebuje sporządzić osobne projekty podłączenia mediów ? (bo rozumiem że warunki przyłaczenia a projekt podłączenia to dwie różne rzeczy i jeśli tak to kto taki projekt wykonuje)
Czy może do wydania pozwolenia na budowę wystarczy komplet 4 projektów domu, ataptacja + warunki przyłączenia.

Trochę mi się to wciąż miesza ale i tak jest juz lepiej, bo jakiś czas temu chciałem ataptacji projektu od... geodety :oops:
Dzięki za pomoc.

Bardzo rzeczowo i konkretnie pytasz.

Starając się o warunki przyłaczy u poszczególnych mediantów masz całą dokumentacje i propozycje medianta jak on wyobraża sobie to przyłącze.Krótko ...Mając te warunki i w/w dokumenty dajesz adoptujacemu a on robi to wsztstko za ciebie w uzgodnieniu z ZUT-em.Znowu to głupie pytanie z serii ...przy jakiej drodze jest twoja działka?Wojew,powiatowa,gminna,itp prawo budowlane do każdej z nich odnosi sie troche inaczej.



Czy może do wydania pozwolenia na budowę wystarczy komplet 4 projektów domu, ataptacja + warunki przyłączenia.
ja jeszcze miałem projekt zjazdu z drogi powiatowej i przydomowej oczyszczalni scieków ,wypis z ksiegi wieczystej,akt notarialny ,wypis z rejestru gruntów,4 szt. map do celow projektowych i na miejscu w Starostwie kwity przy składaniu.

ms.
22-01-2007, 14:50
Pavel&
w ramach prześwietlania działki odwiedź Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (miejscowy inspektorat) i obejrzyj sobie ich mapy z drenami. Tego żaden geodeta nie sprawdza, a może się okazać iż przez Twoją działkę przechodzą dreny (gorzej) lub sączki.
Większość obecnych działek budowlanych to dawne pola/kartofliska.

Na południe od W-wy ciągle komuś coś takiego wyskakuje.

pan od ciasteczek
22-01-2007, 15:05
...przy jakiej drodze jest twoja działka?Wojew,powiatowa,gminna,itp prawo budowlane do każdej z nich odnosi sie troche inaczej.

Zakładam że to droga gminna, projektowana ślepa ulica wzdłuż której rozplanowane są działki. Obok mojej działki jest już dom sąsiada. Reszta działek to pole uprawne.

Rozmawiałem z Wobetem i będę musiał mieć projekt mini oczyszczalni do pozwolenia na budowę. Może go wykonać podobno ten sam architekt który będze adaptował projekt.

Pavel&
22-01-2007, 15:18
Faktyczne o WZMiUW nie pomyślałem, już dzwoniłem do oddziału, umawiłem się na wizytę.