PDA

Zobacz pełną wersję : aquarium DU?E aquarium



nell
20-05-2003, 09:52
Mieszkam na 4 piętrze nowej (2000 roku budowy) kamienicy. Moim hobby jest akwarystyka. Obecnie stoi u mnie aquarium 180l o wymiarach 150x25x50cm. Zamierzam jednak wstawić dużo większe akwarium, o wymiarach: 250x60x80cm. Do tego dochodzi stalowy stelaż, całe wyposażenie (kamienie, skały, żwir, itp.). Całość będzie ważyć nawet jakieś 1,3 tony. Czy strop wytrzyma taki ciężar? Chodzi mi o to, żeby pewnego dnia moje akwarium nie przemieściło się najkrótszą droą (przez moją podłogę, a jego sufit), do sąsiada, który mieszka pode mną.

Alanta
20-05-2003, 13:25
Śliśle rzecz biorąc, nie tyle akwarium może przemieścić się PRZEZ strop, tylko RAZEM ze stropem :grin:
Taki duży zbiornik musisz postawić przy ścianie konstrukcyjnej (nie działowej !), najlepiej, zeby ktoś obejrzał jaki masz układ ścian i stropu i wtedy podjął decyzję.

nell
20-05-2003, 13:43
Masz rację! RAZEM ze stropem!:smile:
Kogo mogę spytać o to, jak wytrzymały jest ten strop?
Aquarium ma stanąć przy ścianie konstrukcyjnej. Należy jakoś przymocować do niej stelaż aquarium?

Alanta
20-05-2003, 14:07
jesteś pewna, że przy konstrukcyjnej ?
nośności nikt Ci nie poda, chyba że dorwiesz tego, kto projektował budynek :smile:
jeśli postawisz akwarium przy ścianie, to nie ma żadnego ryzyka, u mnie stoi zabytkowe pianino, które waży ponad tonę...
kotwić do sciany nie trzeba, chyba, że chcesz postawić akwarium na chiejnym stelażu, ale tego bym nie polecała z wiadomych względów... :grin:
przemyśl sprawe gniazdek el. (kilka się przyda)i ewentualnego do- i odprowadzenia wody...

nell
20-05-2003, 17:39
Konstrukcyjna (za nią jest już tylko przestrzeń zakończona od dołu chodnikiem).To zewnętrzna ściana budynku, w dodatku narożnik. Jesteś pewien, że nie muszę uzyskać zgody mojej wspólnoty mieszkaniowej na coś takiego?

Alanta
27-05-2003, 12:10
No i tu się mylisz, ściana zewnętrzna niekoniecznie musi być konstrukcyjną (czyli taką, która niesie ciężar innych elementów-stropów, belek), może być osłonową (niesie tylko własny cieżar). Ktoś musiałby ocenić na miejscu jaki to rodzaj ściany.