PDA

Zobacz pełną wersję : Porównanie ?cian trzy i dwuwarstwowych



22-02-2002, 09:57
Obecnie zastanawiam się nad budową domu jednorodzinnego i jednym z głównych moich pytań jest czy dom zbudować ze ściany trzywarstwowej czy dwuwarstwowej. Otóż w numerze 02.2002 ściana dwuwarstwowa z porothermu 25 P+W+10cm styropianu kosztuje 186,59 PLN, z czego sama ściana nośna to koszt 62,60 PLN. W numerze 03.2002 czytam iż ściana trzywarstwowa z porothermu 25 P+W + 10 cm wełny + porotherm 11,5 P+W kosztuje 173,24 PLN, z czego sama ściana nośna (ten sam materiał co w ścianie dwuwarstwowej) kosztuje 76,20 PLN, czyli jest tańsza niż dwuwarstwowa. Takie rozbieżności cenowe dotyczą praktycznie wszystkich ścian dwu i trzywarstwowych. Wychodzi na to że ściany trzywarstwowe są tańsze niż ściany duwarstwowe. Co na to murator ?

krzysztofh
22-02-2002, 11:01
Długo się zastanawiałem nad decyzją dwu czy trójwarstwowy mur nie licząc pustki. W końcu podjąłem decyzję, że trójwarstwowy. Z resztą w wybranym prjekcie też jest trójwarstwowy. Zmiana dotyczy materiału. Zamieniłem MAXa na porotherm.
Mój post również należy traktować jako prośbę do Redakcji o wyjaśnienie rozbieżności cenowych i komentaż w stosunku do niekonsekwencji w kalkulacjach.

22-02-2002, 14:34
ja tez to zauważylam w poprzednim numerze przy takim porownaniu scian dwuwarstwowych. i znalazlam roznice w robociznie. oni maja jakies przeliczniki, ktorych nie brala bym powaznie, aczkolwiek jest to wyliczenie dajace jakies pojęcie.
a po co wam 3 warstwy?:smile:

Frankai
22-02-2002, 14:45
Opal - wszystko ma swoje "zady i walety", bo inaczej zniknęłoby z rynku. Generalnie ściany takie robi się, gdy chce się dać klinkier, coby było ładniej. Plusem przy wykończeniu tynkiem, jest rozkład wydatków. Możesz też robić wszystko co chcesz w domu, nawet w nim zamieszkać, a dopiero potem zrobić tynk taki jak Ci pasuje (podobnie w jednowarstowych). W ten sposób przykryjesz wszelkie pomysły z ostatniej chwili - tu lampka, tam syrena, tędy wprowadzono kablówkę. Nie należy jednak zbyt długo tolerować prowizorki jaką jest nieotynkwana chałupa. Jest jeszcze parę innych zalet, które mi uciekły.
Murator licząc koszty wziął stałą stawkę na przeliczenie godzin na złotówki, jednak nakład godzinowy powinien wyliczyć na podstawie jednego cennika i tu jest błąd, bo nakłady te podali mu producenci. Zobacz jakie różnice są w nakładzie na wymurowanie z Krotermu i Porothermu. Na moje oko to technologia wznoszenia ściany ta sama (podobna wielkość bloczków) - więc co jest grane? Myślę, że M sprostuje w następnym numerze, bo już mu to wytykaliśmy parę razy.

22-02-2002, 21:22
Faktem jest, że ściana trzywarstwowa jest tańsza - potwierdza to życie, wydawnictwo może to tylko jeszcze raz potwierdzić.

22-02-2002, 23:43
tak, murator pare razy to przytaczal. ale przypomnij dlaczego jest tansza.

23-02-2002, 11:12
A czy najtaniej nie wychodzi 19cm Max na zwykłych zaprawach + 12cm wełny (ta do muru jest sporo tańsza) i 12 cm kratówka + zwykły tynk i to bez jakiejkolwiek pustki (tylko niepotrzebnie wychładza ścianę a w niewielu wypadkach jest potrzebna). Myślę też że cena jest niższa bo tu MAX'a daje się wzdłuż (19cm) a w 2 warstwowej raczej w poprzek(29cm) więc go więcej schodzi.

27-02-2002, 15:29
Nieważne z jakiej ściany postawić dom. W każdym razie jak coś jest porównywalne, to ceny jednostkowe tych samych materiałów i robocizny powinny być takie same. Ściana trzywarstwowa powinna być droższa o koszt wybudowania trzeciej warstwy, a nie tańsza. Mam nadzieję że Murator to skoryguje i zamieści jakąś tabelkę porównawczą ścian dwu i trzywarstwowych, opartą na tych samych cenach jednostkowych. Pozdrawiam.

27-02-2002, 15:40
Obecnie zastanawiam się nad budową domu jednorodzinnego i jednym z głównych moich pytań jest czy dom zbudować ze ściany trzywarstwowej czy dwuwarstwowej. Otóż w numerze 02.2002 ściana dwuwarstwowa z porothermu 25 P+W+10cm styropianu kosztuje 186,59 PLN, z czego sama ściana nośna to koszt 62,60 PLN. W numerze 03.2002 czytam iż ściana trzywarstwowa z porothermu 25 P+W + 10 cm wełny + porotherm 11,5 P+W kosztuje 173,24 PLN, z czego sama ściana nośna (ten sam materiał co w ścianie dwuwarstwowej) kosztuje 76,20 PLN, czyli jest tańsza niż dwuwarstwowa. Takie rozbieżności cenowe dotyczą praktycznie wszystkich ścian dwu i trzywarstwowych. Wychodzi na to że ściany trzywarstwowe są tańsze niż ściany duwarstwowe. Co na to murator ?

Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak ściana trzywarstwowa np.
Porotherm 25 P+W + 10cm wełny + Porotherm P+W 11,5 kosztuje 173,24, a dwuwarstwowa Porotherm 25 P+W + 10 cm styropianu kosztuje 186,59 ?. Czyżby styropian był droższy niż 10 cm wełny i cagła z Porothermu ? Poza tym ceny ściany nośnej w ścianie dwu i trzywarstwowej są różne.

Frankai
27-02-2002, 15:40
Anonimowy - gryps ze ścianą trójwarstwową polega na innym ociepleniu i tynku. Zwłaszcza ten ostatni może być o wiele tańszy.

27-02-2002, 17:25
Nie rozumiem, to znaczy że tynk jest droższy od cegły porotherm?

Frankai
27-02-2002, 17:29
Po to by otynkować wełnę czy styropian, trzeba dawać jakieśtam dyble, siatki, listwy i na wierzch specjalny tynk. Na zewnętrzny mur z PTH możesz rzucić "beleco" i będzie się trzymało. O szczegóły nie pytaj już mnie, bo Ci ich nie podam - nie wgryzałem się w to, ale wiem, że te tynki na ociepleniu są znacznie droższe niż zwykłe mineralne prosto na murze.

Jola_
04-03-2002, 13:15
Widzę, że to nie tylko ja zauważyłam te rozbieżności.

Frankai
05-03-2002, 07:26
A może tak ktoś z Forumowiczów, kto się zna, wyceni tu takie ściany w oparciu np. o KNR i równą stawkę. Tylko sama robocizna, a materiały policzy sobie każdy sam, bo jest ich duża różnorodność.

Herne
05-03-2002, 12:16
Po co budować z Porothermu 25 P+W, skoro można budować z pustaków "U" P+W, ktore są tańsze. (dodatkowo warstwa wełny lub steropianu)

05-03-2002, 12:47
Nieważne co jest najtańsze. Ceny ścian nośnych zbudowanych z tych samych materiałów, zarówno w ścianach dwu i trzywarstwowych powinny być takie same. To samo się tyczy warstwy ocieplenia. Różnice cenowe powinny być tylko w otynkowaniu (droższe w ścianie dwuwarstwowej) i postawienie trzeciej warstwy + tynk (jako alternatywa w ścianie trzywarstwowej).

zugajm
13-03-2002, 14:53
Ja postanowiłem budować ściane dwu warstwową ze względu na możliwość rozłożenia w czasie kosztów budowy.
1 Ściany
2 Ocieplenie
3 Tynk

RafaelS
14-03-2002, 16:29
Ja postanowiłem budować ściane dwu warstwową ze względu na możliwość rozłożenia w czasie kosztów budowy.


Tak samo mozna ze sciana trojwarstwowa:
1. Sciana nosna
2. Ocieplenie + warstwa zewnetrzna + kotwy
3. Opcjonalnie tynk. Jesli pominiemy to jest jeszcze taniej.

ryniu
25-03-2002, 13:29
Według mnie prawdziwa ściana to ściana trójwarstwowa. Pomysł na ścianę dwuwarstwową wziął się z metody docieplania starszych, zimnych budynków, a w Polsce cieszy się popularnością jako "prawdziwy" sposób na zbudowanie domu tylko i wyłącznie z powodu kosztów. Wyliczenia w Muratorze odnośnie kosztów wykonania poszczególnych ścian są rzeczywiście dyskusyjne, ale nic tańszego niż: polski gazobeton + styropian się nie wymyśli!

maciek s
29-03-2002, 12:04
Ja buduję dwuwarstwową (u-220, 12 cm styropian). Nawet się nie zastanawiałem nad wyborem rodzaju ściany. W Polsce robocizna tania nie jest i na umysł laika ściana trójwarstwowa wymaga większego nakładu robocizny (mam ekpę murarzy, którzy kasują 80 zł od m3 ściany). Poza tym mostek termiczny w ścianie dwuwarstwowej będzie widoczny (łatwa kontrola wykonawcy). Przy braku czasu inwestora wykonawca może postawić ścianę trójwarswową i upchnąć wełnę byle jak a właściciel nie zorientuje się prędzej niż po zamieszkaniu w takim domu. Kultura techniczna wykonawców też pozostawia wiele do życzenia (szczelina wentylacyjna między ociepleniem a warstwą cegły 12).

17-04-2002, 16:35
Ja się w końcu zdecydowałem na ścianę jednowarstwową. Beton komórkowy 42 na klej. Wystarczy. Dlaczego?
Bo muszę zdążyć w jeden sezon, po drugie mam najniższe koszty materiałowe i robocizny, a po trzecie najważniejsze mogę po tygodniu nieobecności na budowie przyjść i wszystko dokładnie sprawdzić. Przy ścianie dwu i trzywarstwowej nie miałbym pewności czy ekipa dokładnie położyła warstwę izolacyjną, czy nie zamokła, czy były kotwy i mase innych pierdół o których musiałbym pamiętać. A bardzo modny współczynnik przenikania ciepła mam 0,28. To wszystko. A co się zaś tyczy artykułów w muratorze o ścianach jedno dwu i trzywarstwowych, to fakt autorzy się pogubili w obliczeniach. Cena ściany nośnej z tego samego materiału powinna być identyczna zaqrówno w ścianie dwu jak i trzywarstwowej a jest różna. Artykuły może i obszerne ale nie spełniły swojej podstawowej funkcji - porównawczej. Szkoda.

helism
30-04-2002, 20:43
My mamy ściany trójwarstwowe z "polskiego gazobetonu" z wełną mineralną 11 cm w środku.
Wykonawców mieliśmy tanich, ale solidnych. Wyszło ok 76 zł za m2 ściany. Mur wygląda solidnie, parapety szerokie i można je dobrze wykorzystać na parapetówce.

helism
01-05-2002, 22:59
Przepraszam, zapomniałam dodać, że to bez tynków.

ryniu
06-05-2002, 10:00
Helism, a robiłeś kalkulacje ile by Ci wyszło za jedno- i/lub dwuwarstwową?

ketiso
06-05-2002, 21:48
dotyczy niewielkiej różnicy między ścianą dwu i trzy warstwową
jak sądzę porównywalna cena spowodowana jest tym że dobre systemy ocieplenia na wełnie kosztują. myślę,że dany producent poprosił pewnie kilka firm od docieplenia o kalkulacje materiałów z robocizną (porządnych firm typu sto loba dryvit itp) i zapewne na ich podstawie przedstawiono powyższe dane.
nie sposób zapewne wykonywać takich porównań przy założeniu że będzie to system dociepleniowy ze styropianu niesezonowanego bez kołków bez listw do obróbki krawędzi na siatce która pod wpływem temperatury będzie pracować jak oszalała(taka zapewne będzie tańsza)i otynkować to tynkiem ,który straci kolory po 2 latach czy co gorsze takim który np za 4 lata popęka . to wszystko wsparte wykonaniem samemu tych robót przy pomocy wujka ,który się na tym trochę zna, przy pominięciu kosztów rusztowań itp da napewno efekty w postaci znacznego obniżenia cen.
warto też przy tych porównaniach zdawać sobie sprawę,że w obecnej sytuacji kryzysu gospodarczego są cenniki i jest życie ,które toczy się trochę obok tzn każdy z nas myśli już o cenach z rabatami we własnych kalkulacjach zapominając jednocześnie ,że cenników i zestawień one też dotyczą.
Hej!

08-05-2002, 09:00
Nie ma co się rozwodzić. Najtaniej i bardzo ciepło wychodzi z jednowarstwowego betonu komórkowego. Ściana 36 cm, wsp przenikania ciepłą 0,29, to koszt brutto z zaprawą 80 PLN/m2. Obecnie mamy Polski bardzo dobry beton komórkowy dorównujący Ytongowi.

08-05-2002, 09:02
Helsim, czy mógłbyś podać namiary na swoją ekipę?

helism
11-05-2002, 11:01
Ale to w okolicy Tarnowa

ketiso
18-05-2002, 10:12
jubba ja nie chcę się rozwodzić, chociaż....
Hej!
żarcik

06-09-2002, 07:46
Przy cenach porothermu, nieważne czy w ścianch dwu- czy trójwarstwowych radziłbym poszukania materiału solidniejszego, bowiem na rynku występuje też szereg innych ciekawych, do tego sprawdzonych ceramicznych materiałów do budowy ścian nośnych. Na ściany dwuwarstwowe polecam U 220(grubość 25cm)+docieplenie, Max 220(grubość 28,8 cm)+docieplenie, zaś na ściany trójwarstwowe tradycyjnie:U220+docieplenie+K3, Max220+docieplenie+DZ220.

Rafał17
07-09-2002, 08:59
On 2002-05-08 09:00, Jubba wrote:
Nie ma co się rozwodzić. Najtaniej i bardzo ciepło wychodzi z jednowarstwowego betonu komórkowego. Ściana 36 cm, wsp przenikania ciepłą 0,29, to koszt brutto z zaprawą 80 PLN/m2. Obecnie mamy Polski bardzo dobry beton komórkowy dorównujący Ytongowi.

Z tym bardzo dobrym betonem komórkowym to gruba przesada. Tylko YTONG i HEBEL mają Aprobaty Techniczne potwierdzające tak dobre parametry. Pozostali blefują i deklarują. Proponuję tym którzy już się już nabrali sprawdzić termowizją jak się ma rzeczywistość do tych deklaracji. Jest szansa na bingo czyli wyprocesować odszkodowanie od niesolidnych producentów.

07-09-2002, 09:54
hej Rafal ja to tylko czytałem ale mnie ruszyło mam hurtownie i produkuję materiały budowlane jakieś tam pustaki "ale cudze chwalicie swojego nie znacie" jaki Ytong i Hebel jakie aprobaty gazobeton to gazobeton i koniec ja polski gazobeton sprzedawałem do Niemiec juz najmniej 5 lat temu i miał on juz aprobaty Niemieckie o czym ty chłopie Mówisz idz do castoramy czy Liroja i zobacz co to Ytong albo na budowe tylko z bliska a nie z daleka Endriu

leszek5
08-09-2002, 00:13
Anonimowy Endriu! Jak na człowieka z branży wykazujesz się wyjątkowo słabą znajomością rzeczy. A może to celowe wprowadzanie w błąd?

Ci z polskich producentów betonu komórkowego którzy uzyskali dopuszczenie do sprzedaży swoich wyrobów w Niemczech, uzyskali je na bloczki odmiany 700 i na grubą spoinę. To znaczy że wypełniają niszę rynkową dla najtańszych i najgorszych jakościowo produktów. Na takie wszędzie znajdą się chętni. Tylko to parę klas niżej od wspomnianego YTONGa. Tak obrazowo, aby dobrze zrozumieć, to tak jakby otrzymali kartę rowerową, a my mówimy o licencji pilota samolotu pasażerskiego.

Myślę, że YTONG nie boi się porównań, ale porównań uczciwych i rzetelnych.

tomecki
11-09-2002, 10:22
Do krzysztofh
...zamieniłeś maxa na porotherm?, a czytałeś ostatnie wzmianki prasowe o porothermie, nie? ... z pewnością byś nie zamienił...

ckwadrat
11-09-2002, 20:18
Tomecki, jakie wzmianki prasowe?! Poprosimy o konkrety.

kgadzina
12-09-2002, 11:40
Pewnie mu chodzi o artykuł pana U. szmatławcu N.

kgadzina
12-09-2002, 11:42
Sorki miało być "pana U. w szmatławcu N."

ckwadrat
12-09-2002, 18:12
Ale 1 tekst w szmatławcu już się rozmnożył u Tomeckiego do "wzmianek prasowych". Tak się właśnie rodzą ploty.

judyk99999
20-09-2006, 16:41
...Wychodzi na to że ściany trzywarstwowe są tańsze niż ściany duwarstwowe. Co na to murator ?

Murator konsekwentnie, nawet po 4 latach, podtrzymuje tę wersję w numerze 7/2006, str 38 -40 , o czym przed chwilą ze zdumieniem przeczytałem. Intuicyjnie wydawało mi się, że dwuwarstwowe są tańsze i gorsze. A tu okazuje się, że są droższe.
Jakie w takim razie są zalety ścian dwuwarstwowych, że ludzie je stosują? A może je stosują dlatego, że wszystkim się wydaje że są tańsze? :roll: :o :-?

Duży Boban
15-11-2006, 08:50
Jakie w takim razie są zalety ścian dwuwarstwowych, że ludzie je stosują? A może je stosują dlatego, że wszystkim się wydaje że są tańsze? :roll: :o :-?

Nie czytałem tego zestawienie ale czy uwzględnia ono szersze (droższe) ściany fundamentowe pod ściany trójwarstwowe?

andhudy
21-03-2008, 22:54
Ściana dwuwarstwowa jest tańsza prostsza w wykonaniu: cienkie fundamenty i ściany, na to styropian + 3,5 kg kleju na metr siatka z klejem też 3,5 kg, podkład tynkarski i tynk cienkowarstwowy 3-4 kg. Przy tynku jest do myślenia akryl drogi, silikat też, mineralny mało kolorów - trzeba malowac ok. co 5-7 lat najlepiej farbą silikatową. Dodatkowo ściany takie można łatwo uszkodzic z zewnątrz i musi byc dobra wentylacja!!
Ściana TRZYWARSTWOWA najlepiej klinkier (pięknie się prezentuje) parę tysięcy trzeba dołożyc na początku bo materiału i roboty jest sporo więcej, ale spokój z elewacją na wieki a jeden wiek to na pewno.
Na mój stan wiedzy i doświadczenia tak uważam.

Elfir
10-03-2009, 09:52
W "Zbuduj dom" - czasopismo w wydawnictwa Murator -
sciana dwuwarstwowa: silikat 24 cm + wełna 20 cm + tynk kosztuje ponad 400 zł/m2
sciana trójwarstwowa: silikat 24 + wełna 20 cm + silikat 5 cm kosztuje trochę powyżej 200 zł.

Z tego wynika ze tynki kosztują 200 zł/m2 czy redaktor popełnił błąd?

mrxaoo
11-12-2009, 10:15
odświeżę temat, bo jestem na etapie wyboru technologi budowy ścian. Czy coś się zmieniło lub wyjaśniło w kwestii ściana 2W czy 3W? Bo ile osób, tyle zdań... ktoś podszedł do sprawy bardziej kompleksowo? (zwłaszcza w dość często pomijanej kwestii fundamentów)...

Elfir
26-01-2010, 00:01
Chyba bardziej chodzi o to ze artykuły sa pisane pod reklamodawców i stronę dalej jest piekna reklama np. klinkieru elewacyjnego :D

Majka123
10-02-2010, 14:55
Mój kierownik budowy radzi trójwarstwową, sam taką dla siebie budował i jest zadowolony. Jesteśmy narazie na etapie zastanawiania. do kwietnia jeszcze troche czasu :-)

Elfir
10-02-2010, 16:52
3 W na pewno jest trwalsze i wymaga mniej konserwacji.
Ale ściana musi być naprawdę gruba, by miec właściwości podobne do 2 W energooszczędnej. Grubszy jest też fundament.

Majka123
10-02-2010, 19:01
Jak gruba musi być taka ściana 3W? Ja planowałam pustak max 19cm, 10cm wełny i 12cm cegła kratówka. Czy taki układ sie sprawdzi? Zależy mi szczególnie na cegłach ceramicznych.

Elfir
11-02-2010, 00:42
Policz, jaką będziesz miała izolacyjność takiej ściany 3W, a jakiej z samego pustaka 19 cm i 15 cm styropianu z grafitem.

Majka123
10-03-2010, 22:48
Decyzja została podjęta: cegła 25cm, wełna 10cm, pustka powietrzna 3cm, cegła kratówka 12cm. Grubaśna ta ściana ale mam nadzieję, że się sprawdzi.

Ogier
18-03-2010, 08:44
Policz, jaką będziesz miała izolacyjność takiej ściany 3W, a jakiej z samego pustaka 19 cm i 15 cm styropianu z grafitem.

Czy mogę prosić o podpowiedź, w jaki sposób można obliczyć izolacyjność ściany?

Elfir
18-03-2010, 11:21
Powiedzmy mur dwuwarstwowy:

1 warstwa cegła silikatowa 0,25 m ma lambdę: 0,8
2 warstwa styropian: 0,2 m ma lambdę: 0,04

Wzór:
1/(grubość warstwy 1/lambda warstwy 1)+(grubość warstwy 2/lambda warstwy 2)

Elfir
18-03-2010, 11:21
Powiedzmy mur dwuwarstwowy:

1 warstwa cegła silikatowa 0,25 m ma lambdę: 0,8
2 warstwa styropian: 0,2 m ma lambdę: 0,04

Wzór:
1/(grubość warstwy 1/lambda warstwy 1)+(grubość warstwy 2/lambda warstwy 2)

1/(0,25/0,8)+(0,2/0,04) = 0,19 (W/ m2 K)

Ogier
18-03-2010, 11:32
Dziękuję Elfir :)

NOTO
30-07-2010, 14:15
czy ktoś widział jakieś ostnie zestawienie cen poszczególnych rodzajów ścian ?
Trochę ceny się pozmieniały i warto byłoby się zorientować ...

Niureczka
18-11-2010, 10:42
Ja mam ścianę trzywarstwową, max 19 cm + styropian 12 cm + cegła kratówka 12 cm. Mąż podjął ostatnio temat docieplenia ścian styropianem ok 4 cm. Czy ktoś z was orientuje się czy nie będzie to szkodziło ścianie pomiędzy steropianami i czy jest sens takiego docieplenia pomijając kwestie finansową?

NOTO
23-11-2010, 14:07
Ja pier.....
Ale pomysł. Widać mur źle postawiony jeśli chcecie docieplać.Powiedź lepiej co jest przyczyną takiego "złego" pomysłu ?