PDA

Zobacz pełną wersję : Czy łączyć słup drewniany z działówką?



tomeki
23-01-2007, 07:17
Jest wielokrotnie na forum jak otynkować słup drewniany w ścianie, a mnie interesuje czy mam łączyć słup drewniany podtrzymujący płatew z działówką czy też zrobić dylatację?

Mam słupy 12 i zaczynają mi działówki z BK 12. Słupy zlicowane ze ścianą.

Czy łączyć słup ze ścianą czy dylatować? I jak?


Mój majster mówi, że działówkę skończy 2-3 cm od słupa. Pomiędzy słup a ścianę damy piankę. Całość siatką i tynkiem.

23-01-2007, 08:09
rowiązanie majstra jest dobre
lecz równie dobrze moze domurowac do słupa odzielając słup od muru paskiem papy

kammaje
23-01-2007, 10:34
rowiązanie majstra jest dobre
lecz równie dobrze moze domurowac do słupa odzielając słup od muru paskiem papy
ja mam papę. Za parę lat napiszę wam czy się sprawdza.

długi
23-01-2007, 10:52
ja ma taśmę dylatacyjną 10mm
pókico nic się nie dzieje :D

ESKIMOS
23-01-2007, 13:33
A ja nie mam nic - 2 słupy na poddaszu wmurowane na żywca w działówkę, na słupach przybita siateczka i tradycyjny tynk + farba z podkładem.

Kilka lat i OK.

Andrzej Wilhelmi
24-01-2007, 00:01
Radzę zdylatować i nie tynkować tylko ścianę wraz ze słupem okleić płytą gk. Pozdrawiam.

arluka
24-01-2007, 06:34
U mnie też słupy "na żywca" są w działówce, jeszcze nie obrobione. Czekają na tynki. Ale co się może dziać w takiej wersji? No i co teraz ?

emi601
27-02-2008, 20:07
podbijam bo mi pomysł chodzi po głowie!

a jakby ktoś chciał zostawić takiego słupa na wierzchu, nie przykrywać go tynkiem tyko zostawic jako element wystroju wnętrza to jak to technicznie przeprowadzić?

edde
27-02-2008, 21:27
podbijam bo mi pomysł chodzi po głowie!

a jakby ktoś chciał zostawić takiego słupa na wierzchu, nie przykrywać go tynkiem tyko zostawic jako element wystroju wnętrza to jak to technicznie przeprowadzić?

normalnie wykończasz ściany z lewej i prawej słupa, czym tam sobie chcesz (tynkiem, G/K, gipsem itd), a słup w wersji ozdobnej bejcujesz, lakierujesz, malujesz itp wg własnego 'widzimisię"

Andrzej Wilhelmi
27-02-2008, 21:37
Tak jak mur pruski. Pozdrawiam.

pepi
27-02-2008, 22:04
A czy różnica przy obróbce ściancy działowej murowanej ( np. ytong) ze słupem drewnianym. A co robić jeśli słup ma 12cm a ściana z cegły 10cm. Jak to zlicować


Radzę zdylatować i nie tynkować tylko ścianę wraz ze słupem okleić płytą gk. Pozdrawiam.

A jeśli nie płyta tylko tynk?
O jakiej siatecce jest mowa?

Andrzej Wilhelmi
27-02-2008, 22:11
W taki przypadku radzę osłonić drewno folią i na to siatkę siatkę Rabitza. Pozdrawiam.

emi601
28-02-2008, 00:06
no właśnie tak jak mur pruski! Andrzeju :) nie pomyślałam o tym porównianiu

edde: jak ci prusowie to robili? ściana działowa bedzie u mnie jakaś ceramiczna , nie g-k, to co wtedy? "przykleja" się cegły zaprawą do słupa , zostawia szczelinę , czy jak? :) bo jak to z wierzchu będzie to jakoś sobie wyobrażam. tylko co miedzy cegłą a drewnem?

pepi
29-02-2008, 22:19
W taki przypadku radzę osłonić drewno folią i na to siatkę siatkę Rabitza. Pozdrawiam.

1. Jeśli słup ma 12cm to znaczy żeby był wewnątrz ściany to cegła musi mieć 12cm lub więcej. Czy jest inne wyjście?
2. Czy tynk nie odpryśnie z 12cm siatki na drewnie. Siatke mocować do drewna, czy do muru.
3.Jaki tynk cem.-wap. czy może jakiś klej z worka a może z agregatu.

Co do agregaru. Czy przewód jest na tyle długi, ze może urządzenie podawać z parteru.

Sory za może prozaiczne pytania, ale nic nie wiem na ten temat.

01-03-2008, 05:19
podbijam bo mi pomysł chodzi po głowie!

a jakby ktoś chciał zostawić takiego słupa na wierzchu, nie przykrywać go tynkiem tyko zostawic jako element wystroju wnętrza to jak to technicznie przeprowadzić?
technicznie przeprowadzasz to tak:
bierzesz tynkarza "na strone", patrzysz mu głęboko w oczy, grozisz paluszkiem i mówisz "spróbuj mi tego słupa otynkowac, to Ci nogi z d.... powyrywam"
lub cos w tym stylu aby groźnie brzmiało ...



W taki przypadku radzę osłonić drewno folią i na to siatkę siatkę Rabitza. Pozdrawiam.
1. Jeśli słup ma 12cm to znaczy żeby był wewnątrz ściany to cegła musi mieć 12cm lub więcej. Czy jest inne wyjście?
nie kumam pytania


2. Czy tynk nie odpryśnie z 12cm siatki na drewnie.
nie
Siatke mocować do drewna, czy do muru. do muru
3.Jaki tynk cem.-wap. czy może jakiś klej z worka a może z agregatu.tynk wapienny z małym dodatkiem cementu

Co do agregaru. Czy przewód jest na tyle długi, ze może urządzenie podawać z parteru.
na ogół jest na tyle długi ze moze zaprawe podac do góry (urządzenia nie poda)
ale moze sie zdarzyć tak, ze ekipa sie zagapi a jakiś chuligan wpadnie i utnie kawał węza od agregatu ... i wtedy jest wąż krótki :-?


ps.
folią drewna bym nie owijał ...

Andrzej Wilhelmi
01-03-2008, 13:22
Osłonięcie drewna folią:
- chroni przed podciąganiem wilgoci a przez to zmniejsza jego pracę,
- tworzy nikrodylatację, która kompensuje wpływ jego pracy na sztywny tynk,
- uniemożliwia przywarcie tynku.
W związku z powyższym radzę osłonić gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo, że tynk nie popęka. Pozdrawiam.

pepi
01-03-2008, 19:49
1. Jeśli słup ma 12cm to znaczy żeby był wewnątrz ściany to cegła musi mieć 12cm lub więcej. Czy jest inne wyjście?

nie kumam pytania

Mając słup 12cm. aby go schować w ścianie musze mieć ściane min.12cm.(zlicoawac i otynkować.
A jak obrobić, wprawić słup w mur, jeśli zastosuje cegłe o grubości 10cm. Jest to strych i nie chciałbym dociążąć stropu.

Andrzej Wilhelmi
02-03-2008, 10:16
Słup nie musi być licowany ze ścianą. Można go osłonić płytą gipsową i wywołać występ. Pozdrawiam.

02-03-2008, 10:42
...Mając słup 12cm. aby go schować w ścianie musze mieć ściane min.12cm ...
dokładnie tak - inaczej nie zlicujesz
p.s.
co do osłony drewna folią - drewno nie lubi "opatulania i osłaniania" - wokół drewna ma być przewiew
a tynk gdyby przywierał do drewna niepotrzebna była by siatka czy trzcina do tynkowania ...

kze
02-03-2008, 12:59
Też nie chciałem mieć słupów na poddaszu i dlatego mam słupy wmurowane w ścianki działowe. Pomiędzy ścianką a słuperm jest papa.A z 2 pozostałych stron obrobione mam płytą gk. Płyta gk przymocowana do muru, nie do słupa. Czemu? słup pracuje i obudowa mogłabu pekać.

Wojciech Nitka
02-03-2008, 17:00
Zanim ktokolwiek owinie drewniany słup folią proponuję wykonać własny domowy eksperyment - kawałek drewna, zbliżony właściwościami, w tym i wilgocią do słupa, włożyć do torebki foliowej i odłożyć na kilkanascie dni czy kilka tygodni.
Co wykaże eksperyment?

bezele
02-03-2008, 17:14
Co wykaże eksperyment?

Na grzybki wole chodzic do lasu :) Chyba że ktos lubi takie domowe grzyby białe tzw. porzyce inspektowe :lol:

Andrzej Wilhelmi
03-03-2008, 21:03
A kto mówił o owijaniu folią? Pozdrawiam.

Tomol
29-03-2008, 14:59
tomeki!
wskaż linki do tematu tynkowania słupów w ścianie bo nic nie mogę znaleźć:( Za trzy dni tynki a ja nie wiem co zrobić z tymi słupami!!!

Pozdro

odaro
17-04-2008, 21:26
Odświeżam temat... to jak to jest z tą dylatacja słupa od ściany działowej folią jest to zalecane czy jest to błędne postępowanie.

Jak folia oddziela słup z jednej lub dwóch stron od ściany działowej to jak potem wykończyć pozostałe ściany słupa aby drewno nie zgniło.

Andrzej Wilhelmi
18-04-2008, 00:23
Folia powinna oddzielać słup od tynku a nie od ściany i może być to folia wysoko paroprzepuszczalna. Pozdrawiam.

długi
18-04-2008, 07:02
Folia powinna oddzielać słup od tynku a nie od ściany i może być to folia wysoko paroprzepuszczalna. Pozdrawiam.

Taaaa...... folia zajebutana tynkiem to na pewno spełni swoje zadanie .......

Atomic
18-04-2008, 07:10
U mnie słupy drewnia zostały zlicowane ze ścianą BK na sztywno na zaprawę.
Stało to jakieś pół roku i żadnego pęknięcia. Nie dawno zostały otynkowane, ale pod tynk na większej powierzchni została zatopiona siatka (tak zwykła, którą stosuje sie do styropianu).

odaro
18-04-2008, 17:21
Folia powinna oddzielać słup od tynku a nie od ściany i może być to folia wysoko paroprzepuszczalna. Pozdrawiam.

No to teraz się pogubiłem... czemu ma służyć folia

anetabo
18-04-2008, 18:26
Zapewne nie pobrudzeniu słupka tynkiem.

Regius
12-06-2018, 20:20
Chciałbym zrobić małe wykopki / podbić temat.
Mam podobną sytuację jak wyżej opisywana:
Słupy podpierające płatew 16x16 cm, działówka z silikatu 12 cm. Chciałbym ostrugać/wyszlifować słupy i miecze i pokazać w pomieszczeniach (coś na styl muru pruskiego).
Nie chciałbym jednak aby ściany podzielone słupami się przewróciły (np. w przypadku, gdyby ktoś się porządnie oparł o górną część ściany), dlatego chciałbym je jakoś połączyć konstrukcyjnie ze słupami.
Oba materiały (silikat vs. drewno) inaczej pracują i obawiam się spękań. Czy macie jakieś sprawdzone rozwiązanie (np. jakieś łączniki dylatacyjne lub coś podobnego)?