PDA

Zobacz pełną wersję : Do użytkowników agregatów prądotwórczych !



Jerzysio
23-01-2007, 09:25
Po ostatnich wichurach ( i braku prundu przez ok 20 h ), zapadła decyzja o kupnie agregatu. Mam przygotowana instalację, muszę wybrać sprzęt.
Potrzebuje 1,5 czyli jakieś 3,0 do pracy ciągłej.
Co możecie polecić z czystym sumieniem ?
Pozdro
J

... no i oczywiście ma być dobrze i tanio :wink:

K74
23-01-2007, 09:49
Hondę. Pociągnęła całą budowę i Panowie Budowlańcy byli bardzo zadowoleni. Mieli porównanie z innym "no name" (czyt. tańszym o połowę), który zepsuł się już przy drugim uruchomieniu.
Co prawda nasza Honda to tylko 2,2 ale o większej mocy też znajdziesz.

Jerzysio
23-01-2007, 10:16
A koszt zakupu +/- i może jakieś uwagi eksploatacyjne ( zbiornik na jak długo, stabilizator, etc. )
Dzięki
J

krzysiek309
23-01-2007, 10:27
Ja w ostatnim czasie zakupiłem agregat 2,5kW jedno fazowy za niecałe 900PLN. Jak na razie jestem z niego zadowolony. Sprawdzałem spalanie, pali ok 1,5l na godzinę ciągłej pracy. Kupiłem go z myślą o budowie do zasilania betoniarki i wiem że da sobie radę.

Jerzysio
23-01-2007, 10:38
Krzysiek

A gdzie i jaka firma ?
J

sylvia1
23-01-2007, 10:58
ja polecam ten:
http://www.kamapolska.home.pl/pictures/KGE3500Tc_1.jpg

KLIKNIJ NA LINK Z INFO (http://www.toptech.pl/index.php?view=26&info=60)

cała budowę wytrzymał a teraz zamierzam go wykorzystywać właśnie w przypadku zaniku napięcia :roll:

AndrzejS
23-01-2007, 10:58
Czy taki agregat można bez problemów włączyć w obwód instalacji domowej ? Wystarczy tylko wyłączyć korki i go podłączyć ? Czy może potrzebne są jakieś inne zabezpieczenia lub nowe oddzielne instalacje ?
Pozdrawiam

sylvia1
23-01-2007, 11:11
Czy taki agregat można bez problemów włączyć w obwód instalacji domowej ? Wystarczy tylko wyłączyć korki i go podłączyć ? Czy może potrzebne są jakieś inne zabezpieczenia lub nowe oddzielne instalacje ?
Pozdrawiam
z tego co mówił mój elektryk to robi się tzw obwód gwarantowany czyli ciągnie się kable które po wyłączeniu zasilania z energetyki (dodatkową wajchą) będą zasilane z agregatu było o tym na forum poszukaj szczegółów bo ja nie kojarzę dokładnie

Jerzysio
24-01-2007, 16:56
Sylvia1

...fajny, ale to chyba agregat na 12V instalację, cooo ?
J

Bigbeat
24-01-2007, 17:00
Doczytaj jeszcze raz parametry. 12V/8.3A TEŻ daje. Ale nie tylko.
Fakt - nie napisali, że 230V, ale to chyba oczywiste w jednofazowych urządzeniach.

ged
24-01-2007, 17:35
Zwykły agregat do awaryjnego zasilania domu się nie nadaje !!!
Owszem elektronarzędzia, silniki, grzałki to tak, ale nie radzę podpinać go do czegokolwiek związanego z elektroniką. :D Taki agregat nie daje napięcia 230 V o częstotliwości 50 Hz. Te parametry zmieniają się wraz ze zmianą obciążenia.
Można kupić specjalnie do tego dostosowany, ale one są bardzo drogie.

Maszyna o której pisze sylvia1 nie zalicza się do zwykłych agregatów, ma stabilizację elektroniczną i pewnie kosztowała słono.

Leesou
24-01-2007, 20:00
Ja mam przykre doświadczenia z agregatem 1kVA: panowie budowlańcy nie wiedzieli co to znaczy 1kVA i heja szlifierką 2,3kW cięli cegły aż agregacik się spalił. Dałem do przewiniecia - 2 stówy poszły. Po przewinięciu jakoś dziwnie wiertarka iskrzyła i obroty jakieś szybsze miała :o No to do poprawki. Po poprawce trochę się poprawiło ale jak podłączyłem maszynkę do cięcia glazury to niestety ale silniczek się spalił. Jak pomierzyłem napięcia to miałem 420V zamiast 240V. Przypowiastka może troche długa ale morał taki:
1. Chcesz mieć zasilanie awaryjne całego budynku - zainwestuj kasę proporcjonalną do sprzetu który podłączysz.
2. Jak chcesz kupić agregat z Makro typu Budget albo Pegasus 2kVA za 900 zł nie podłączaj go do instalacji budynku tylko do żarówek. Jak podłaczysz do instalacji to szykuj kaskę na naprawę lodówki, telewizora a jak podłaczysz wszystko na raz to i na nowy agregacik :(

TOMEKP1
24-01-2007, 20:11
może tu:
www.generatory.pl

ghostt
24-01-2007, 20:33
jednym z rozwiazan postednich jest zwykly agregat + ups typu online
taki ups znakomicie radzi sobie ze zmianami napiecia i zmianami czestotliwosci
dodadkowym bonusem jest to ze po zaniku napiecia wszystko nam chodzi na upsie i mamy czas na odpalenie agregatu
no i taki zestaw jest tanszy od upsa ze stabilizacja o ile kupimy używany ups na allegro :wink:

ps
co honda to honda :lol:
tylko niestety ta cena :cry:

adam_mk
24-01-2007, 21:15
Powiem tak:
Można kupić okazyjnie agregat za 100zł podpiąć i mieć.
Można zbudować zasilanie rezerwowe z agregatem i mieć
Ale to wcale nie jest to samo. Zaledwie podobne.
Najprościej jest tak:
Dowolny agregat postawić gdzie mu wygodnie.
Wybrane obwody OŚWIETLENIA włączyć prze spory stycznik- przełącznik z cewką na 230 sterowaną z agregatu.
Zrobić w kilku miejscach wyrażnie oznaczone gniazdka podpięte pod agregat i tylko pod niego!
Jak braknie prądu, to idziemy i RĘCZNIE odpalamy kobyłę. Potem robimy pstryk i przełączamy ten przekażnik-stycznik i jest jasno. Nie rozbijając głowy w ciemnościach idziemy i ŚWIADOMIE wtykamy do wyraźnie oznakowanego gniazdka co potrzeba. Jak podadzą prąd, to konfliktu nie będzie, bo obwody będą rozdzielone.
Tak jest prosto i tanio i poprawnie. Taka sieć wydzielona w obiekcie.

KAŻDA integracja zasilania awaryjnego z siecią jest papierogenna, nietania i niełatwa (nie żeby trudna do zrobienia tylko trudna do spełnienia wymogów)
Pozdrawiam Adam M.

anpi
24-01-2007, 23:49
Mam agregat 2,3 kW z Makro. Kosztował niecały 1000 zł. Pociągnął budowę do stanu zamkniętego. Teraz też ma się dobrze :D

adam_mk
25-01-2007, 00:13
No! :lol: Stoi se przykryty plandeką w szopce :lol: Ciepło mu, sucho :lol:
Do roboty juz nie gonią! :lol: :lol: :lol:
Adam M.

anpi
25-01-2007, 00:42
To fakt, pracował parę razy. UPS na razie daje radę 8)

ghostt
25-01-2007, 06:00
adam_mk 100% racji
zasilanie awaryjne trzeba gruntownie przemyslec
ja mam zasilanie gwarantowane (oznaczone gniazdka kodowane) i oswietlenie awaryjne (wydzielone osobne gniazdka ) narazie wszystko na upsach ale niedlugo przypuszczalnie bedzie jeszcze agregat

rad
25-01-2007, 21:51
Witam!!
Mam pytanie czy agregaty ostepne na allegro o mocy stalej 650W nadaja sie do awaryjnego zasilania pieca CO na paliwo stale 20kw sterownik, dmuchawa i pompa CO. czy ktos z panstwa uzywa takiego agregatu, Jak wyglada podlaczenie takiego agregatu czy mozna bezposredni podlaczyc agregat pod piec (sterownik). Prosze o rade i informacje na ten temat KLIKNIJ (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=158837452&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any)[/url]

Jerzysio
26-01-2007, 10:59
Dzięki za te bez wątpienia cenne uwagi, ale ja ciągle pytam o konkrety - patrz Temat !
Pliiiiiiiiiiiiiiiiizzzzzzzzzzzzzzzzz :roll: :wink:
J

K74
26-01-2007, 13:10
No konkretnie, to ta nasza Honda to jest 2,2. Kosztowała ok. 3 tys. Zbiornik starcza na prawie 3 godziny. Hałas robi okropny (prawie 100 dB). Olej trzeba wymieniać co 20 godzin (pracy :wink: ). Stabilizatora raczej nie ma, bo to model budowlany. Rozruch też ma tylko ręczny, a nie elektryczny. A poza tym jest doskonała i chyba niezniszczalna . :D
Modele bardziej "wypasione" zaczynają się od 8 tys.

sylvia1
26-01-2007, 13:26
Sylvia1

...fajny, ale to chyba agregat na 12V instalację, cooo ?
J
nie ma tylko dodatkowe podejście do 12 V gdybyś chciał akumulator naładować działa na normalny prąd 220 V :wink:


No konkretnie, to ta nasza Honda to jest 2,2. Kosztowała ok. 3 tys. Zbiornik starcza na prawie 3 godziny. Hałas robi okropny (prawie 100 dB). Olej trzeba wymieniać co 20 godzin (pracy :wink: ). Stabilizatora raczej nie ma, bo to model budowlany. Rozruch też ma tylko ręczny, a nie elektryczny. A poza tym jest doskonała i chyba niezniszczalna . :D
Modele bardziej "wypasione" zaczynają się od 8 tys.

nasz jest ciuchutki bo wyciszony koszt niewiele więcej niż twoja honda zbiornik wystarcza na ok 10 godzin pracy ciągłej, ma stabilizator i rozruch elektryczny jak i ręczny (choć ręczny ktoś inteligenty inaczej uszkodził). Olej wymieniam co 20 godzin pracy(pierwszy raz) a potem co 1000 i zapewniam zę koszt to nawet połowy tych 8 tys nie sięga...

Jerzysio
26-01-2007, 17:52
Sylwia

...znaczy się chyba na lidera wyrasta :D
Pozdro
J

jacekj
26-01-2007, 19:13
witam :)
Dla wszystkich zainteresowanych zakupem i podłączeniem agregaty jedna bardzo ważna uwaga.
Agregat należy podłączyć poprzez przełącznik sieć/agregat w sposób

jednoznacznie uniemożliwiający podanie napięcia na sieć energetyki

Fakt zainstalowania agregatu należy bezwzględnie uzgodnić z lokalnym Zakładem Energetycznym.

To wszystko dla Waszego dobrza i świętego spokoju.
I jeszcze jedno, agregat winien podłączyć uprawniony elektryk a potem wykonać badania i próby oraz wystawić stosowne protokoły.

ged
26-01-2007, 19:30
Tere fere. To co zrobię w mojej rozdzielnicy to moje, a od ZE to jak najdalej !!! Im mniej wie tym lepiej. Wajcha w lewo - agregat, wajcha w prawo ZE :D

jacekj
26-01-2007, 21:01
witam :)
Tylko, że nie wszyscy wpadli na pomysł owej wajchy. Widziałem zapięty na sztywno agregat na szyny tablicy a na pytanie jak realizowane jest odłączenie od sieci ZE padła odpowiedź, że wyłącznikiem głównym tablicy popularnym FR-em.
Kto ma wyobraźnię to wie co się stanie w przypadku gdy użytkownik załączy agregat nie wyłączywszy wcześniej owego FR-a.
Zanim zrobi ktoś głupotę, niech pomyśli, że w tym czasie może na sieci pracować monter ZE a prokurator bez problemu znajdzie winnego.

To co wyżej napisałem, napisałem w trosce o czyjeś życie i Wasze dobro i tak to proszę odbierać.

W tej chwili właśnie robię rysunki współpracy sieć/agregat dla energetyki na wniosek użytkownika. I zapewniam laików, wiem co robię :)

ged
26-01-2007, 21:20
Fakt - zapomniałem, że nie dla wszystkich pewne rzeczy są oczywiste. Masz rację.

sylvia1
27-01-2007, 08:20
na tak nie wpadłam na to ze nie wszyscy pomyślą że wajcha obowiązkowa.. dla mnei to oczywiste... :roll:

merit
27-01-2007, 09:43
Sylvia ,

napisz coś więcej na temat wyciszenia -jak to zrobiliście .

Obawiam się czy nie będę miała problemów z warkotem agregatu ,a raczej z sąsiadami ,którym ,jak znam życie ,pewnie będzie przeszkadzał.

sylvia1
27-01-2007, 09:53
Sylvia ,

napisz coś więcej na temat wyciszenia -jak to zrobiliście .

Obawiam się czy nie będę miała problemów z warkotem agregatu ,a raczej z sąsiadami ,którym ,jak znam życie ,pewnie będzie przeszkadzał.
w ogóle go nie wyciszałam ona automatycznie sam z siebie jest wyciszony przez producenta. tzn to nie jest tak że go w ogóle nie słychać ale jak chodził na działce to po odejściu na 30 m już go nie było słychać.

SNCF
27-01-2007, 10:35
...

Jerzysio
27-01-2007, 11:02
Hallllllllllllllllllllooooooooooooooooooo !!!!

... ale może ktoś jeszcze jakiś inny model poleci, coooooooooooooooo !??

MD4ewry1
J

Sylwia

... w rankingu prowadzisz :D

adam_mk
27-01-2007, 12:39
Nie wybrzydzaj tylko weż ten średnio cenny z pierwszej półki z brzegu.
Na solidną instalację zintegrowaną i tak Cię nie stać. Zresztą po co Ci ona?
Ręcznie będziesz odpalał i zadbaj o wydzielone obwody. Każdy się nada.
A jak wkur.wiony sąsiad będzie bredził, że mu brzęczenie przeszkadza, jak w całej okolicy padnie prąd to daj mu w łeb, żeby mu się oswieciło. Do tego Ty masz ten agregat, żeby sobie łba nie rozbijać raz na sezon jak prądu w nocy braknie.
Adam M.

jacekj
27-01-2007, 15:43
witam :)


............Fakt zainstalowania agregatu należy bezwzględnie uzgodnić z lokalnym Zakładem Energetycznym. ....y.

moze jeszcze zaplacic podatek , cło, akcyze, opłate, myto i 100 innych opłat

zeby kaczki miały na nowe świątynie?

Poraża mnie brak wiedzy, niefrasobliwość żeby nie powiedzieć dosadniej.
Jeżeli nie masz zasilania domu z sieci energetyki to rób sobie co chcesz w soim domu, najwyżej zginiesz Ty albo ktoś z Twojej rodziny.

W przypadku zasialnia z sieci ZE sprawa nie podlega dyskusji i nie jest ważne u jakiego mędrca będzie zainstalowany agregat.


I jeszcze jedo. Już to kiedyś napisałem na forum ale powtórzę.

Jeżeli się na czymś nie znam, nie znam prawa, procedur to po prostu nie zabieram głosu w dyskusji.

adam_mk
27-01-2007, 16:07
jacekj
"Jeżeli się na czymś nie znam, nie znam prawa, procedur to po prostu nie zabieram głosu w dyskusji."

A mnie się wtedy zdarza zapytać... :roll: :roll: :roll:

źle robię? :roll:
Adam M.

ghostt
27-01-2007, 17:14
jacekj wdelug tego co mówisz ups tez trzeba by bylo zglaszac
i u racja trzeba tyle ze w strazy pozarnej - jesli sluzy do zasilania sieci w domu/firmy
dodadkowo trzeba takiego upsa zaopatrzyc w wylacznik awaryjny umieszczony kolo drzwi natomiast nigdy nieslyszalem o powiadamianiu o tym ZE
prosze podaj podstawe prawna
co do ewentualnego porazenia pracownika ZE to moze sie cos zmienilo od czasu jak tam pracowalem ale zawsze na BHP mowili o uziemieniu miejsca pracy

Jerzyna
15-02-2007, 19:51
nie wiem czy osoba która rozpoczłęa wątek znalazła właściwy agregat

nie wiem też czy w takiej forumowej dyskusji gdzie tylko nieliczni odpowiadają na temat a reszta ciągnie jakieś dyskusjie o pierdołach i dygresje można się coś dowiedzieć
ja wielokrotnie miałem z tym problem musząc przedzierać się przez masy postów nie na temat

ja mam agregat PowerMat 5 kW z silnikiem diesla - sprowadzony z ... jak wszystko z daleka -
znalazłem go na allegro i osobiście odebrałem od firmy z Zawiercia - mają tam też serwis sprzętu tej marki

zapłaciłem 2800 zł

z fakturą i gwarancją 12m-cy

zapłon z kluczyka

ma wejscie na 220V i 380V

jest oszczędniejszy niż einfall sąsiada na benzynę o podobnej mocy

pójdzie na nim betoniarka i inne urządzenia - wybudowąłem na nim stan surowy

niestety nie pójdzie na nim spawarka (elektrody kleją się zamiast spawać)
nie pójdzie też agregat tynkarski ( za słaba moc)

i jeszcze jedna wada to ciężar - ponad 80kg - samemu ciężko to przenosić - wkładać do samochodu

jakby ktoś był zainteresowany to na priva mogę przesłać namiary na firmę w której go kupiłem

Jerzysio
24-02-2007, 22:30
Jerzyna

..senkjuwerymuche :P

proszemonamiarynafirmeeeeeeeeee

J

.... i nareszcie konkretny gościu się wypowiedział :D
dzięki Jerzyna :P

Jerzyna
25-02-2007, 10:57
Firma z Koziegłów (tam mieszka właściciel)
Ale magazyn (w czasie gdy ja kupowałem mieli w Zawierciu na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 101,
tel. 691690534
Zresztą wszystko można znaleźć na ich stronie
www.powermat.com.pl

Pozdrawiam,
Jerzyna