PDA

Zobacz pełną wersję : Odpowietrzenie kanalizcji



basset
23-01-2007, 15:18
Prowadziliscie rure odpowietrzajaca po sam komin? Czy moze jakos inaczej?

Barbossa
23-01-2007, 15:23
zawór napowietrzający bez wyjścia przez dach

czajnik
23-01-2007, 15:27
Barbossa, nie bądź taki do przodu. Wiesz przecież, że to nie jest takie oczywiste.

Barbossa
23-01-2007, 15:30
Barbossa, nie bądź taki do przodu. Wiesz przecież, że to nie jest takie oczywiste.

a bardziej konkretnie?

basset
23-01-2007, 15:46
Znalazlem juz wszystko o zaworach napowietrzajacych- super rozwiazanie!

za Wavin- em: "Zawory napowietrzające stosuje się w celu dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza do instalacji kanalizacyjnej. Ze względu na to, iż zawory
nie pozwalają na wydostawanie się z instalacji tzw. gazów kanałowych,
mogą być montowane wewnątrz pomieszczeń jako zakończenie
pionów kanalizacyjnych lub stanowić napowietrzenie dla
niekorzystnie położonych urządzeń. Zawory powietrzne to elementy
instalacji kanalizacyjnej zastępujące tradycyjne rury wywiewne instalowane
na pionach. Pozwalają one zakończyć piony kanalizacyjne
wewnątrz budynku, co w konsekwencji daje oszczędność zarówno
materiałów instalacyjnych używanych do montażu, jak i kosztów robocizny
związanych z pracami dekarskimi."

Prezo
23-01-2007, 16:13
Znalazlem juz wszystko o zaworach napowietrzajacych- super rozwiazanie!

za Wavin- em: "Zawory napowietrzające stosuje się w celu dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza do instalacji kanalizacyjnej. Ze względu na to, iż zawory
nie pozwalają na wydostawanie się z instalacji tzw. gazów kanałowych,
mogą być montowane wewnątrz pomieszczeń jako zakończenie
pionów kanalizacyjnych lub stanowić napowietrzenie dla
niekorzystnie położonych urządzeń. Zawory powietrzne to elementy
instalacji kanalizacyjnej zastępujące tradycyjne rury wywiewne instalowane
na pionach. Pozwalają one zakończyć piony kanalizacyjne
wewnątrz budynku, co w konsekwencji daje oszczędność zarówno
materiałów instalacyjnych używanych do montażu, jak i kosztów robocizny
związanych z pracami dekarskimi."
Ja bym się nie bawił w zawory napowietrzające - mam złe skojarzenia z tym badziewiem. Najlepiej wejść z rurą kanalizacyjną w jakiś kanał wentylacyjny i taką rure przeprowadzić przez komin i wysunąć ok 0.5m nad komin i zakończyć to daszkiem. Dużo razy już tak zrobiłem i narazie nie ma z tym problemów :)

Zbigniew Rudnicki
23-01-2007, 16:18
... Zawory powietrzne to elementy
instalacji kanalizacyjnej zastępujące tradycyjne rury wywiewne instalowane
na pionach. Pozwalają one zakończyć piony kanalizacyjne
wewnątrz budynku ...
Te zawory nadają się jako uzupełnienie rur wywiewnych wyprowadzonych powyzej kalenicy budynku. Są przydatne do zamontowania na końcach odgałęzień od pionów.
Ich rola polega na niedopuszczaniu do wysysania wody z syfonów.
Natomiast gazy kanałowe najbezpieczniej jest wyprowadzić na zewnątrz budynku i to powyżej wylotów wentylacji grawitacyjnej.

Barbossa
23-01-2007, 17:19
pierdu, pierdu - tak jest u mnie w budynku i nikt nie narzeka, czasami tylko, gdzy dużo jednocześnie płynie pionem, czasami odezwie się syfon w wannie, a i to dlatego, że jest mały
owszem, przy POŚ czy szambie może niewystarczyć

1950
23-01-2007, 17:27
pierdu, pierdu - tak jest u mnie w budynku i nikt nie narzeka, czasami tylko, gdzy dużo jednocześnie płynie pionem, czasami odezwie się syfon w wannie, a i to dlatego, że jest mały
owszem, przy POŚ czy szambie może niewystarczyć
zawsze cieszą mnie Ci co wiedzą lepiej,
to, że coś działa u Ciebie to wcale nie znaczy, że tak jest najlepiej,
zawory napowietrzające to ostateczność,
jeżeli jest możliwość to powinna być wywiewka, zawsze,

zawór napowietrzajacy to erzatz, to tak jak byś pił Inkę i mówił że to Jacobs

Barbossa
23-01-2007, 17:54
zawsze cieszą mnie Ci co wiedzą lepiej,
to, że coś działa u Ciebie to wcale nie znaczy, że tak jest najlepiej,
zawory napowietrzające to ostateczność,
jeżeli jest możliwość to powinna być wywiewka, zawsze,

zawór napowietrzajacy to erzatz, to tak jak byś pił Inkę i mówił że to Jacobs

ok działa i w innych budynkach i jest ok

ani razu nie napisałem że tak jest najlepiej, czytaj uważniej

mnie też cieszą Ci (choć nie zawsze) co potrafią napisać, że ktoś nie ma racji i TYLE
jakobsa nie pijam bo problem z ciśnieniem, a Ty - spróbuj inki bo jest całkiem całkiem

jabko
23-01-2007, 19:55
Też mam złe doświadczenia z zaworami napowietrzającymi.
Syfonu wysyało i wielokrotnie ściagałem mój zawór w poprzednim mieszkaniu.
Przy zasysaniu raz działał a innym razem nie (jakby się zlepiał)
Do tego był to zawór na rurce fi50

Uczę się bardzo szybko (co wynika z ogromnej wrodzonej inteligencji) :lol:
wiec właśnie dzisiaj w domu wyprowadziłem pion rurą fi 100 na stryszek nad poddaszem. Tam będzie połączony z dachówką z kominkiem wentylacyjnym
fi 100.
I żadnych kompromisów :lol:

1950
23-01-2007, 19:57
tak trzymaj jabko :lol: :lol: :lol:

wbrat
24-01-2007, 07:49
Ja to widzę tak, że jeśli dom jest w stanie budowy, to należy koniecznie robić komin went. - jest to rozwiązanie skuteczniejsze i nie jakieś bardzo kosztowne. Jeśli natomiast dom już wykończony i przeróbka wiązałaby się z dużymi zniszczeniami, to rozwiązaniem zastępczym (mniej skutecznym i bardziej awaryjnym) są zawory. Zawory mogą też wspomagać odpowietrzanie w przypadkach odcinków mocno oddalonych od pionu.

U mnie hydraulik nawet nie pytał o zdanie, tylko dopoprowadził pion w okolicę dachu - dla niego było to oczywiste.

basset
24-01-2007, 07:56
Namieszne mam strasznie ale skoro jeszcze moge zrobic wyjscie na dach bez konsekwencji rozkuwania to chyba jesnak sie skusze na ten wariant. Zawor bedzie za to w kuchni ktora jest daleko od pionów.

Barbossa
24-01-2007, 08:21
na głównym pionie i na całym osiedlu, i jest ok i tak od 7 lat

ale oczywiście jest to błędne rozwiązanie i nie do przyjęcia

OK Wasze argumenty są nie do obalenia

piramidon
24-01-2007, 08:29
A jakie średnice odpowietrzeń byłyby wystarczające? Mam rurę poziomą biegnącą do szamba fi150, od tej rury biegną cztery odpowietrzenia dwa fi100,dwa fi50. Chciałbym przedostatnie (fi100)zlikwidować gdyż zajmuje z ociepleniem i obudową kwadrat 25x25 cm w rogu łazienki przeszkadzając w projektowaniu urządzenia ostatnie odpowietrzenie ma fi50 i biegnie do kominka brasa na dachu

czajnik
24-01-2007, 15:39
No cóż, Barbossa wprawdzie wywołał mnie do odpowiedzi, ale nie zdążyłem odpowiedzieć, a powyżej już znalazło się wystarczająco dużo argumentów.

Dodam jedynie, że zawór napowietrzający nie służy do wentylacji, lecz - jak sugeruje sama nazwa - do napowietrzania. Nie stosując zatem wywiewki uniemożliwia się prawidłową wentylację instalacji kanalizacyjnej, co jest wbrew przepisom, w tym techniczno-budowlanym.

Najfajniejsze jest to, że takie rozwiązanie szkodzi nie samemu stosującemu, lecz otoczeniu (sąsiednie, niżej położone instalacje, sieć kanalizacyjna wraz ze studzienkami, itp.).

Barbossa
24-01-2007, 15:42
no cóż przeczytaj tytuł postu...

i jakie to argumenty?

czajnik
24-01-2007, 15:46
Nie wiem o co chodzi, ale tytuł brzmi: odpowietrzenie kanalizacji. Przeczytałem. A teraz proszę jaśniej.

Bigbeat
24-01-2007, 15:51
na głównym pionie i na całym osiedlu, i jest ok i tak od 7 lat

ale oczywiście jest to błędne rozwiązanie i nie do przyjęcia

OK Wasze argumenty są nie do obalenia

Jasne. Powiedz jeszcze, że masz znajomego, który zawsze po autostradzie jeździ pod prąd i nic się nigdy nie stało.

Twoje argumenty są rozwalające ;-)

Ciocia najbliższej przyjaciółki siostry mojej żony kupiła sobie spodnie i od razu poznała fajnego faceta. Od tego czasu najbliższa przyjaciółka siostry mojej żony chodzi tylko w spodniach, bo też szuka faceta, a przecież widać, że w spodniach to się udaje (bez spodni pewnie też, ale może wstyd nieco większy ;) )

Barbossa
24-01-2007, 15:56
:D

nie mam takich znajomych :cry: więc tak nie powiem

ale nadal nie widzę rozsądnych kontrargumentów,

przykład powyżej jest w stylu "chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do noszenia granatów"

rafal9
24-01-2007, 16:04
Główną funkcją pełnioną przez wywiewkę wyprowadzoną na zewnątrz jest zapewnienie grawitacyjnego wietrzenia szamba, czy innego zbiornika - powietrze wpada przez pokrywę bądź napowietrzacz w ogródku a wypada wywiewką na dachu,
Dzięki temu smrody nie wydostają się ze zbiornika tylko przez wywiewkę na dachu.
Napowietrzacz tego nie zapewni.

Barbossa
24-01-2007, 16:06
następny co przeczytać tytułu postu nawet nie umie :D

Bigbeat
24-01-2007, 16:18
To podejdę do tematu inaczej.
Widzisz, większość osób budowało, buduje i będzie budować domy na całe swoje życie, wierząc, że to co zbudowali, budują, czy zbudują, rzeczywiście spełni ich oczekiwania.
W budownictwie, jak w wielu innych branżach "zahaczających" z jednej strony o technikę, z drugiej o zwykłą prozę życia, nie wszystko da się policzyć tak od ręki - opracowanie wielu rozwiązań wymaga badań lub obserwacji przez długie lata. Jasne więc jest, że muszą powstać tutaj pewne aksjomaty, których typowy fachowiec o zdrowych zmysłach nie będzie podważał, bo po co?
Wracając do meritum: oczywiście, można nie dawać wywiewki, i - masz 100% racji - pewnie zwykle nic złego dziać się nie będzie. Ale, skoro zasady mówią, że powinna być wywiewka, nie oznacza to, że wymyślił te zasady jakiś baran, tylko to, że czasami widocznie coś się może dziać (np. awaria zaworu napowietrzającego). Zastosowanie wywiewki - być może nieco nadmiarowo - daje praktycznie 100% gwarancji, że będzie OK.
Wybór należy do Ciebie - ja tam nie lubię eksperymentować na swoim domu (co innego, gdyby to był dom sąsiada - tego złego oczywiście ;) ).
I jeszcze jedno - w Twoim podejściu do pewnych zdroworozsądkowych zasad (tutaj: w budownictwie) widać jakieś fragmenty spiskowej teorii dziejów: że niby ci, co wymyślają zasady (czy normy) robią to tylko i wyłącznie po to, żeby utrudnić zwykłemu człowiekowi życie. No bo niby dlaczego nie wolno mi wybudować domu dachem do dołu?

Heath
24-01-2007, 16:46
fuck, a mi hydraulik od kanalizy stanu 0 ani dekarz nic nie wspomnieli o wyjściu wywiewki przez dach i nie mam kominka w tym miejscu. sam też nie zauważyłem tego w projekcie :evil: :evil: :evil: :evil:

dragon2006
24-01-2007, 17:26
Witam
Wracając do tematu,jakiej średnicy
powinna być rura odpowietrzająca(wywiewka kanalizacyjna)
biegnąca pionowo w kanale wentylacyjnym ?

Bigbeat
24-01-2007, 17:33
Chyba nie bardzo powinno się ją prowadzić w kanale wentylacyjnym.
Co będzie, jeśli się rozszczelni? Będzie Ci capiło w całej chałupie ;)

Barbossa
24-01-2007, 19:15
...
I jeszcze jedno - w Twoim podejściu do pewnych zdroworozsądkowych zasad (tutaj: w budownictwie) widać jakieś fragmenty spiskowej teorii dziejów: że niby ci, co wymyślają zasady (czy normy) robią to tylko i wyłącznie po to, żeby utrudnić zwykłemu człowiekowi życie. No bo niby dlaczego nie wolno mi wybudować domu dachem do dołu?

widzę Kolega poczytał inne posty :D , natomiast prosiłbym o uściślenie wytłuszczonego fragmentu, jakoś nie kojarzę, a bardzo mnie to zaintrygowało

no i o co chodzi z tym dachem do dołu, to Ty niewiesz, że tak się nie buduje :o

no tak, przecież tego nie ma w żadnej normie, to skąd możesz wiedzieć :roll:


i jeszcze jedno:

uważam nawet że samo Prawo Budowlane jest w wielu miejscach do du...

ale pewnie za to na stosie będę się smażył

piramidon
24-01-2007, 19:28
Ile kominków i jaka średnica?
A ONI o spiskach!!!!

Barbossa
24-01-2007, 19:30
według "poprawności" 50 wystarczy i po jednej na pion, chyba że możesz połaczyć w jedną zbiorczą

zgudi
24-01-2007, 19:53
witam
moze ja cos wtracę
mam tradycyjne odpowietrzenie kanalizy i czasami pojawia sie sytuacja (ma to zwiazek z cisnieniem powietrza , nagłymi zmianami temp.) że smród z kanalizy pojawia się dosłownie wszedzie
włazi do domu przez mikrowentylacje okien połaciowych ,itp
smerdzi wokół całego budynku..
całe szczesie że taka sytuacja ma miejsce tylko kilka razy w roku :wink:

jak temu zapobiec? szczerze mówiac nie wiem

najbardziej doskwiera ta przypadł9osc wtedy kiedy maja zjawic sie goscie...
róznie moga to odebrac :D :D :D

piramidon
24-01-2007, 20:53
A jak rura fi 150 lecąca "poziomo" do szamba ma wloty z jednej łazienki,z kuchni z drugiej łazienki ma na końcu kominek fi 50--to starczy ?

Barbossa
24-01-2007, 21:16
zależy którym końcu, ale to chyba nie ja powinienem odpowiadać, jest tylu... :D

czajnik
24-01-2007, 21:17
Wracając do sprawy, jak już sobie pogadaliśmy:
Więc słuchaj piramidon, zasada jest taka, że średnica przewodu wentylacyjnego głównego (pojedynczego) ma być taka, jak średnica pionu. Czyli typowa wywiewka kanalizacyjna, to 110/160 mm (te 160 to "grubość samej wywiewki). Jeżeli masz pion 160, to wywiewka odpowiednio większa.

W przypadku wentylacji zbiorczej pole przekroju przewodu wentylacyjnego powinno być co najmniej równe połowie sumy przekrojów pojedynczych przewodów, a także średnica przewodu wentylacyjnego powinna być co najmniej o jeden wymiar większa od największej średnicy przewodu pojedynczego.

Takie są zasady. Ale gdzieś ostatnio słyszałem na mieście, że zasady są po to, by je łamać. Osobiście nie wiem ile w tym prawdy.

Barbossa
24-01-2007, 21:20
zwłaszcza w jednorodzinnych taka carpuszka potrzebna

czajnik
24-01-2007, 21:28
zwłaszcza w jednorodzinnych taka carpuszka potrzebna

piramidon
24-01-2007, 22:29
Jak pisałem wcześniej mm kilka kominków wywiewnych. Jak wytnę jeden fi 100 i zostawię jeden fi100i dwa fi50 -to wysysanie syfonów będzie mało prawdopodobne
I zmeiści sie kabina natryskowo parowa !!! :-)

Barbossa
25-01-2007, 08:30
zwłaszcza w jednorodzinnych taka carpuszka potrzebna

echo, echo.....

bo :roll: