PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie poddasza- teraz, bez okien



arluka
23-01-2007, 16:55
No właśnie, powiedzcie, czy można teraz ocieplać poddasze tj. tylko wełna i płyty G-K, bez szpachlowania. Akurat mamy ekipę i materiały czekają, ale boje się, że przy braku okien ( otwory okienne są tylko zabezpieczone folią ) nie jest to dobry pomysł :-?

slawwoj
23-01-2007, 17:45
Właśnie w ten sposób zrobiłem. Od miesiąca tak leży i czeka jeszcze miesiąc na okna.

Andrzej Wilhelmi
23-01-2007, 23:39
Oczywiście, że można a nawet trzeba (gdy dach kryty folią wstępnego krycia) tylko pamiętaj: wełna, folia paroizolacyjna i dopiero płyty gk. Pozdrawiam.

arluka
24-01-2007, 06:20
bardzo dziękuję, choć tylko dwa głosy- ale jakoś mi lżej. Czyli lecę dalej z robotą :D POZDRAWIAM!!

Darek Rz
24-01-2007, 07:17
Witam

"Podłączę " sie do wątku jeśli można ,aby nie tworzyć kolejnych tematów .Czy temperatura okolo +10 stopni wewnątrz jest wystarczająca do szpachlowania płyt K/G czy trochę za mało ??

pozdrawiam

kajja
24-01-2007, 07:38
Ja mam podobną sytuację... I mam pytanie: czy wilgoć nie zaszkodzi płytom, przecież jeszcze będą tynki, wylewki. Może pozostać tylko przy położeniu wełny?

pawelurb
24-01-2007, 08:41
Ja mam podobną sytuację... I mam pytanie: czy wilgoć nie zaszkodzi płytom, przecież jeszcze będą tynki, wylewki. Może pozostać tylko przy położeniu wełny?

Moim zdaniem , wogóle nie powinno się kłaść wełny a tym bardziej płyt GK jak nie ma jeszcze tynków wylewek a nawet okien ..... wylewki a zwłaszcza tynki to masa wilgoci , płyty moga się zniszczyć, po co tak robić skoro buduje się dla siebie ? chyba że ktoś jest developerem i mu się strasznie spieszy ..... a wogóle po co ocieplać coś co nie jest jeszcze ogrzewane....

kajja
24-01-2007, 09:05
wogóle po co ocieplać coś co nie jest jeszcze ogrzewane....

Czasami takie działania są wymuszone np. terminem przeprowadzki

arluka
24-01-2007, 09:15
Właśnie o to chodzi, lecimy szybciutko z kolejnymi etapami, bo sprzedaliśmy już nasze mieszkanko :cry: A poza tym, materiały kupione przed podwyżką- szkoda i strach- żeby leżały. Mam nadzieję, że nic się nie stanie.

Andrzej Wilhelmi
24-01-2007, 09:18
Jak w pomieszczniu jest temperatura powyżej zera szpachlować. Wylewki ani tynki nie uszkodzą płyt należy tylko wietrzyć!!! A jak płyty malujemy farbą to na sucho? Pozdrawiam.

3241mirek
24-01-2007, 09:21
Nie polecam położenia wełny przed wylewkami i tynkami. Z tych dwóch robót jest najwięcej wilgoci która musi wyparować. A parująca woda zatrzyma się na wełnie. Sam widziałem jak poodpadały płyty g-k z sufitu po zrobieniu tynków. Inwestorowi się spieszył. Ja bym poczekał jakieś 3 miesiące i dopiero wtedy kładł wwełnę i płyty g-k. W tym czasie dobre grzanie i wietrzenie.

pawelurb
24-01-2007, 09:26
trzeba wyważyć szybkość , czas i kolejne etapy i uważac żeby nie pogorszyć przez to jakości wykonywanych prac , przecież buduje się dla siebie i chciałoby sie mieć wszystko zrobione jak trzeba....pozatym , bede się upierał nad bezsensem robienia czegokolwiek na poddaszu jak nie ma tynków i wylewek , materiał niech sobie poczeka , otynkować, uruchomić wszystkie instalacje , ogrzewanie , zrobić wylewki , grzać i wietrzyć , i dopiero wtedy zaczynać poddasze , ocieplenie poddasza to robota na tydzień , a jak w domu nie ma tynków i wylewek to i tak wprowadzić się tam nie można .
ja zamieszkałem narazie na parterze , i już mieszkając zabrałem się za poddasze

arluka
24-01-2007, 09:40
To jeszcze inaczej zapytam: Czy ktoś ocieplał poddasze przed wylewkami i tynkami ? Jakie efekty dzisiaj ?

pawelurb
24-01-2007, 10:01
jest jeszcze chyba jeden szczegół , na poddaszu raczej najpierw powinny być otynkowane ściany ułożone wszystkie instalacje, a dopiero potem montowane stelaże i płyty , chyba że wszędzie będą GK również na ścianach.

Ale jeśli już trzeba ocieplić, to ułożyć wełnę , zakryć folią paroizolacyjną i wyedy robić wylewki i tynki przy okazji grzać i intensywnie wietrzyć. A z płytami poczekać aż wszystko wyschnie.

Darek Rz
24-01-2007, 10:01
Jak w pomieszczniu jest temperatura powyżej zera szpachlować. Wylewki ani tynki nie uszkodzą płyt należy tylko wietrzyć!!! A jak płyty malujemy farbą to na sucho? Pozdrawiam.

Witam

Aż tak zimno nie mam ,jest około 10-12 stopni ,a jak rozpalę w kozie to nawet do 20 dochodzi . Pytanie zadałem dlatego że wyczytałem gdzieś na forum iż nie powinno się szpachlować jak jest tak chlodno i ktoś radził poczekać do kwietnia maja . U mnie wszystko zamknięte okna, drzwi ,podbitka ,wylewki, tynki ,płyty juz przykręcone teraz kolej na szpachlowanie . Jednak nie chce mi się uruchamiać pieca bo jeszcze nie miaszkam . Codziennie jednak pale w kozie .Temperatura w środku jest na poziomie 10-12 stopni po nocy i dniu niepalenia . Więc można szpachlować ??? Jak tak to biore sie do roboty. Wydaje mi sie że że taka temperatura będzie korzystniejsza niż 25 stopni kiedy wszystko schnie pod packą .

pozdro

Andrzej Wilhelmi
24-01-2007, 10:22
No i masz rację. Pozdrawiam.

kammaje
24-01-2007, 13:01
To jeszcze inaczej zapytam: Czy ktoś ocieplał poddasze przed wylewkami i tynkami ? Jakie efekty dzisiaj ?

na Twoje pytania na szczęście są tylko dwie odpowiedzi :)
a) robić ocieplenie przed tynkami (a co za tym idzie przed posadzką)
b) ocieplenie po tynkach

Głosy za a) i b) rozkładają się prawie po połowie.
Argumentem tych co są za b) są duże ilości wody do wyparowania. Argumentem tych co są za a) jest konieczność uszczelnienia domu tak żeby nie było mrozu, bo to wiadomo, że eliminuje jakiekolwiek prace mokre.

Ja też stoję przed dylematem. Wiadomo, że ci co radzą robić ocieplenie po tynkach to uzasadniają, żeby woda nie wchodziłą w wełnę. No ale jak ostatnią warstwą ocieplenia jest paroizolacja to jak woda ma wejść w wełnę ??

Ale z drugiej strony jak ktoś kładzie wełnę między krokwie i następnie poprzecznie, to jak na tę poprzeczną kłaść paroizolację ??

ale płyty GK to odpadają na bank.

Darek Rz
24-01-2007, 13:14
Witam

Jak to jak kłaść paroizolację . Między krokwie wełnę grubą , potem profile , między profile wełna 5 cm , na to folia paroizolacyjna przyklejona do profili taśmą dwustronną (dywanową ) i na to płyty 8) .

pozdro

kammaje
24-01-2007, 14:03
Witam

Jak to jak kłaść paroizolację . Między krokwie wełnę grubą , potem profile , między profile wełna 5 cm , na to folia paroizolacyjna przyklejona do profili taśmą dwustronną (dywanową ) i na to płyty 8) .

pozdro
tyle to wiem bo: http://www.rockwool.rsi.pl/montaz_izolacji/poddasze/index.php?id=10
Tylko czy odległośc miedzy profilami dopasowywać do szerokości folii czy też obcinać nadwyżkę, albo niech sobie zostanie nadwyżka a na nią kolejna warstwa?? Łączyć tylko na profilach czy też można poza nimi ??

Andrzej Wilhelmi
25-01-2007, 12:25
Rozstaw profili zależy od płyty gk a nie od folii!. Pozdrawiam.

Darek Rz
25-01-2007, 12:53
Witam

Andrzej gdybyś jeszcze podpowiedział jakie gipsy stosować do szpachlowania to była by to pełnia szczęścia .Mam jednak na myśli sprawdzone ,ale w miare tanie szpachle . Pytałem o to zresztą w osobnym wątku ,ale koledzy podali mi same najdroższe szpachle (80 - 135 zł za worek 25kg :o ) . żresztą nie mam pojęcia ile mi tego pójdzie na 150 mkw sufitów .Gdyby poszło z 5 worków to warto zainwestować w najdroższą jednak jak będę potrzebował 15 worków to już jest powod do rozsądnych oszczędności .

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
26-01-2007, 21:48
Nie ma potrzeby szpachlowania całych płyt wystarczy tylko połączenia i zagłębienia wkrętów no i oczywiście naroża wewnętrzne i zewnętrzne. Na połączenia najlepiej gips z włóknami np. Rygis wario i fizelinę a nie żadne siatki. Ta warstwa powinna być lekko zagłębiona i na ostanią warstwę tzw. finisz. Nie stosuj żadnych gładzi. Narożniki wklejaj na gips szpachlowy Nidy. Pozdrawiam.

Darek Rz
26-01-2007, 22:25
Witam

Dzięki ,oczywiście że chodziło mi o połączenia płyt . Jeszcze raz dzięki .

pozdrawiam

weni
26-01-2007, 23:46
a jak ktoś chce się szybko wprowadzić i nie czekać min. 28dni aż podłoga będzie ok to polecam
http://pl-pl.sopro.com/products/bcp/prace-budowlane/est/estriche/10944/sopro_rapidur___b5.html
sprawdzone w praniu
pozdrawiam

Kulin
27-01-2007, 00:19
ja słyszałem że najpierw mokre prace, potem suche, ale decyzja nalezy do ciebie. Z tynków i wylewek łatwiej będzie odparować jak poddasze jeszcze nie ocieplone. Ale to moje zdanie...

Lharhard
27-01-2007, 10:40
Z doświadczenia powiem tak, jesli tynki i wylewki bedziecie robic jak juz bedzie ciepło to da się wytrzymać, otworzy się okna, wszystko ładnie przeschnie, przewietrzy się i wilgoć w płyty nie wejdzie. Jeśli bedzie koło 8-10 stopni na zewnątrz i nie bedziecie dobrego wietrzenia to woda wam będzie płynąc po oknach, płyty się zaczną wybrzuszać ( widziane na własne oczy, aż sam nie mogłem uwierzyć )
Podstawa to wietrzenie, ale z drugiej strony fachowcy mówią ze tynków i wylewek nie wolno wietrzyć, żeby za szybko nie wysychały, ale to juz inna bajka, ja swoje tynki robiłem jak było lato +30 stopni i raczej nie dało się tego ochronić, a jednak trzyma się mocno :P

elais
30-10-2007, 07:20
mnie też wykonawcy namawiaja zeby teraz robić ocieplenie poddasza. A kończę robić tynki, wylewki dopiero w przyszłym tygodniu. Ale chyba wolę poczekać przynjamniej z miesiąc niech to trochę przeschnie i wtedy ocieplenie poddasza, w gruncie rzeczy aż tak bardzo mi sie nie śpieszy, i tak planuje przeprowadzke gdzieś około marca.