PDA

Zobacz pełną wersję : kominek grab pył / kurz



Peteros
26-01-2007, 00:18
W tym sezonie palimy ładnie wysuszonym grabem. Energetycznie rewelacja, ale zauważyliśmy zjawisko, które - jak nam się wydaje - nie występowało w tak drastycznym natężeniu przed rokiem, kiedy to paliliśmy bukiem.

Otóż w salonie osadzają się ogromne ilości kurzu, a właściwie bardzo drobnego szarego pyłu. Najwięcej przyciąga go kineskop telewizora - wypadałoby przecierać prawie codziennie.

Podejrzewamy, że przyczyną jest zmiana gatunku drewna, choć nie wykluczamy, że coś mogło się stać z samym wkładem (Supra 148). Tylko co? Uszczelka trzyma, żadnych przedmuchów, pali ładnie - jak rok temu...

Jakieś sugestie?

bigmario4
26-01-2007, 05:05
Na jakiś czas zmień drewno i sprawdz czy to nie od tego.

26-01-2007, 07:46
Jeżeli masz szczelny wkład to ten pył może być tylko z kurzu który spalił się na rozgrzanej obudowie wkładu. Grab jest bardzo kaloryczny. Dobrze wysuszony na pewno daje bardzo wysoką temperaturę. Być może więc buk tak nie rozgrzewał wkładu. Poza tym po roku palenia mogło zgromadzić się w obudowie i przewodach jeśli masz DGP więcej zanieczyszczeń. :roll:

Peteros
26-01-2007, 08:15
Dzięki za podpowiedzi.

Niestety, drewna zmienić nie mogę, bo suchy mam tylko grab. Ale zapewniam,że nie rozgrzewam wkładu do czerwoności - maks. temp. w czopuchu 84 st.

DGP jest (grawitacyjno-wymuszona), ale pod koniec ubiegłego sezonu nic złego się nie działo. Co robić? Rozebrać obudowę czupucha i obadać sytuację?

26-01-2007, 13:53
Trochę czytałem o tym spiekaniu kurzu na obudowach. Mam w domu żeliwny piec kominkowy i wygląda na to że sprzątanie to nie wszystko. Liczy się temperatura obudowy na styku z powietrzem, w którym zawsze coś tam lata. Wszelkie wkłady i kozy żeliwne mają po prostu taką przypadłość. Wiele zależy od kubatury pomieszczeń i tego jak to powietrze płynie po domu. Mam maleńki domek, małą kubaturę, szczelny i dobrze ocieplony. Wszyscy czujemy się lepiej jak nie palimy w piecu kominkowym. W poprzednim domu gdzie były duże przestrzenie nie odczuwaliśmy tego. Jeśli chodzi o przypiekanie kurzu pisał o tym na Forum w jakimś wątku zdun Darek B. My będziemy zmieniać piecyk żeliwny na kominek z cegły z przeszklonymi drzwiami. Kilka osób potwierdza nasze spostrzeżenia co do złego wpływu na śluzówkę.

anna99
26-01-2007, 14:36
A może są to drobinki wełny mineralnej z obudowy kominka?

Widziałam już spartolony kominek z rozwarstwioną wełną mineralną. Czego ci oczywiście nie życzę!

Peteros
26-01-2007, 18:21
Wygląda na to, że trzeba będzie wykonać sekcję... Na razie może laparoskopowo - przez kratkę.