PDA

Zobacz pełną wersję : ulga budowlana 2003



rokas
21-05-2003, 08:36
Jestem w trakcie budowy rozpoczetej w 2001 i odliczam dużą ulgę budowlaną. Nie mogę potwierdzić informacji, że ta ulga ma być aktualna tylko do końca tego roku. Czy ktoś z Was ma pewne wiadomości na ten temat?
W takim przypadku, biorąc pod uwagę możliwość wzrostu VATu w przyszłym roku do 22%, opłacalne staje się poszukanie kredytu i zakup materiałów w tym roku. Można oszczędzić ponad 30%( 19% ulgi + 15% VAT).

pawel_l
21-05-2003, 08:48
Spokojnie. Można odliczać (do skutku) wydatki poniesione do końca 2004 - wynika to max 4 letniego okresu ponoszenia wydatków. A VAT to niestety inna sprawa. Ponoć ma być możliwość odzyskania tych 15% ale wiadomo jak to jest z p. Kołodko
Paweł

rokas
21-05-2003, 11:16
Paweł.
Skąd wynika ten 4 letni okres i od kiedy jest liczony? Czy taki zapis pojawił sie w ustawie o podatku dochodowym?
A jak odnosi się to do światłych pomysłów likwidacji wszystkich ulg przez Jaśnie Oświeconego Ministra?

pawel_l
21-05-2003, 11:33
Zapis pojawił się chyba w 1999r ustawie podatkowej. A ulga to tzw. prawo nabyte i TK nauczył juz rządy, że lepiej tego nie ruszać. A liczony jest od roku rozpoczęcia budowy, dokładniej chyba od roku za który po raz pierwszy coś się odpisało. Dlatego poza rokiem 2001 nie opłacało się np. odpisywać drobnych kwot przy rozpoczęciu budowy np. w listopadzie.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-05-21 12:36 ]</font>

Krystian
23-05-2003, 21:08
Pawel!
Czy to znaczy, że jeżeli zacząłem odliczać wydatki (19% wydatków)od podatku w 2000 roku to rok 2003 jest ostatnim w którym mogę dokonywać odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej? Jeżeli tak to podaj proszę Dziennik Ustaw w którym o tym mogę poczytać.
Pozdrawiam.

pawel_l
26-05-2003, 11:44
Tak jest. Nie mam pod ręką źródła, najlepiej zadzwoń do swojego US.

myrmota
26-05-2003, 15:02
Z tego co pamietam to jest troche inaczej. Jest to określone w art. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134 poz. 1509).

Art. 4. 1. Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.
2. Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.
3. Podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Krystian
27-05-2003, 21:49
myrmota - WIELKIE DZIĘKI!!!:grin:
Już zaczynam myśleć o kredycie w przyszłym roku, najlepiej przed 1 majem...:grin: ( fiskusa można wy... tylko zgodnie z ustawą :lol:)
Pozdrawiam.