PDA

Zobacz pełną wersję : Dach bez okapu - za i przeciw takiej konstrukcji



piteerek13
28-01-2007, 10:55
Witajcie,

Jestesmy na etapie planowania domu i rozmow z architektem. Mamy wstepny projekt, ktory jesli chodzi o zalozenia, wszystkie nasze potrzeby etc. jest swietny i bardzo nam sie podoba. Architektura dosc nowoczesna laczaca jednoczesnie "normalne" materialy i niewybujale koszty.

Projekt moglibysmy zaakceptowac do dalszych prac od razu gdyby nie jeden szczegol, ktory nie daje nam spokoju. DACH :) (sposob laczenia z murem i co najwazniejsze sposob odprowadzania wody)

Dach nie ma trodycyjnego okapu tylko laczy sie ze sciana kolankowa (dom parter + poddasze) i system odprowadzania wody (z powodu konstrukcji poddasza i bryly domu) wyglada jak na rysunku.

Czy ktos z was moze stosowal takie rozwiazanie????

moja najwieksza obawa to brak dobrego wyknania ktore moze skutkowac w ekstremalnych sytuacjach przelewaniem wody do muru...

Gra jest warta swieczki bo walczymy o kilka fajnych rozwazan na poddaszu (miedzy innymi okna), oraz bryle budynku...

http://img408.imageshack.us/img408/6701/konstrukcjadachuoi8.th.jpg (http://img408.imageshack.us/my.php?image=konstrukcjadachuoi8.jpg)

Mirek_Lewandowski
28-01-2007, 11:52
Nie wiem, na ile szczelnie to korytko będzie uszczelnione, bo nie wierzę, żeby w nim pod rynną nie było wody. To jeden problem. A drugi- żadna rynna nie odbierze wody z ulewnego opadu (np. burzy). Przy okapie poleci na glebę, tutaj będzie płynąć po ścianie.
Nie wiem, to Twój wybór. Ale ja bym chyba tak nie chciał.

sSiwy12
28-01-2007, 12:10
Okap ma jeszcze jedno zadanie - moim zdaniem istotne. Ogranicza latem tzw. efekt solarny, czyli inaczej mówiąc powoduje, że pomieszczenia nie są narazone na nadmiernr (bezpośrednie) nasłonecznienie. Zima kiedy potrzebujemy tej energii, z uwagi na fakt, że słońce jest "niżej" nie ogranicza tego efektu (solarnego).
Pozdrawiam.

jajmar
28-01-2007, 12:25
Jak nie chesz robić okapu to przynajmniej zrób pożadny gzyms i na nim umieścisz rynne. Nie piszesz jaki masz mur ale to tak jak rysujesz to technicznie tez chyba bedzie problem. A myslałes jak to wszystko poza techniczą strona bedzie wyglądac? Bo na moje oko to troche kiepsko.

docent56
28-01-2007, 12:32
Moim zdaniem w naszych warunkach klimatycznych budynek powinien mieć okap.

wartownik
28-01-2007, 12:38
Zbudowalem dwa bez okapu ( o ile tak mozna nazwac ), dach sie konczy na gzymsie klinkierowej elewacji , wszystko jest OK.
Trzeba sie bardzo precyzyjnie wstrzelic w mury .

damiang
29-01-2007, 08:28
Mam okap na 100cm.
Nie wyobrażam sobie budowania domu bez okapu...

retrofood
29-01-2007, 08:49
Jestem stary zgred, mocno konserwatywny. Więc pomyślałem na początku - zgroza!!! Po chwili zaś - a może to byłoby ciekawie? No i na koniec doszedłem do wniosku, że jeśli ktoś jest tak mocno awangardowy i stać go na eksperymenty za cenę chaty, to niech robi!!! Wprawdzie uważam, że po paru latach zmieni cały dach, bo ten wygląd domu (nie przymierzając - jak bociana z oberwanym skrzydłem lub pół du.y zza krzaka, albo bacówki na plaży nad morzem), mu zbrzydnie na 100%.

Ale w końcu to nie moja kasa.

Ślimak Maciek
29-01-2007, 08:59
Nasz dach też nie ma okapów, na razie (od roku) się sprawdza, choć ma też swoje wady. Ale zewnętrzną krawędź rynny mamy poza obrysem muru, więc ewentualny nadmiar wody przelewa się bezpiecznie przez krawędź i z kapinosa spada daleko od muru.
IMHO rozwiązanie z twojego projektu wcześniej czy później gwarantuje kłopoty - przede wszystkim ze wzgl. na problemy z uszczelnieniem styku rynny z murem. Nasz projektant też myślał naad schowaniem rynny w specjalnie wykonanym gzymsie - ale zrezygnowaliśmy z tego wspólnie, bo b. trudno (albo jeszcze trudniej) zrobić to tak, aby woda nie zagrażała murowi.

Pozdrawiam,

Maciek

Ślimak Maciek
29-01-2007, 09:03
Aha, jeszcze jedno - w ubiegłoroczne upalne lato nie zauważyłem, aby brak okapu powodował nadmierne nasłonecznienie/nagrzewanie się wnętrza. A okien mamy dużo. Szyby bez powłok anti-sol czy tym podobnych.

Pozdrawiam,

Maciek

Artur K.
29-01-2007, 09:06
Rozwiązanie ma wady i zalety. Wady to już wszystkie zostały praktycznie wymienione. Z zalet to takie rozwiązanie pozwala wyprowadzać dach o pokryciu szklanym, często stosowane jest do ogrodów zimowych, oranżerii, czy też centrów handlowych. Innym mankamentem jest odbiór wody - rynna musi być wyliczona na maksymalny z sporą rezerwą, z tego względu średnice są większe. Nie znam projektu, więc nie powiem zy takie rozwiązanie jest uzasadnione, ale element można wykonać dobrze i solidnie, aby nie przeciekał.

piteerek13
29-01-2007, 14:58
dziekuje wszystkim,

wasze opinie utwierdzily mnie tylko w przekonaniu ze jest to zbyt ryzykowne, nie stac mnie na takie ryzyko. Projektant zmieni koncepcje dachu... mysle ze to rozwiazanie jest dobre na 4-5 lat ale woda moze wszystko i po jakims czasie bolesnie bysmy sie o tym przekonali...

pozdrawiam,

Piotr