PDA

Zobacz pełną wersję : jak rozplanować oświetlenie?



arluka
29-01-2007, 15:59
Właśnie jestem na etapie elektryki poddasza. Zupełnie nie mam pojęcia czy są jakieś regóły rozprowadzenia ośwetlenia. Może podpowiecie mi co się sprawdza, a co zupełnie nie. Gdzie kinkiety itp. Na poddaszu mam przewidziane cztery sypialnie, pralnio-suszarnie oraz łazienkę z wanną. Czekam na Wasze podpowiedzi
:)

retrofood
29-01-2007, 21:49
A co na to mówi projektant?

slawwoj
30-01-2007, 08:20
Przecież nikt nie zrobi tego za ciebie. Musisz przemyśleć ustawienie mebli itp. i sam pokazać instalatorowi: tum być to a tu to .... A szcegóły to juz sprawa elektryka.

MARKOG
30-01-2007, 08:44
przeciez tu chodzi o porady a nie o zrobienie koledze arluka gotowca.
Chodzi np o porady typu: zrób sobie wyłaczniki światła głównego oraz kinkietów w planowanym miejscu łoża najlepiej dla każdego z małżonków osobno. W łazience zrób halogeny (albo ich nie rób bo jest problem) itp. Wymiana doświadczeń i praktyk. Projekt projektem a życie życiem. W studiu archtektonicznym który robi gotowce zazwyczaj nie myśli się o praktycznych i efektownych rozwiązaniach świetlnych.

retrofood
30-01-2007, 09:22
Na poddaszu mam przewidziane cztery sypialnie, pralnio-suszarnie oraz łazienkę z wanną. Czekam na Wasze podpowiedzi
:)
No to podpowiedź pierwsza: Zaplanuj małą rozdzielnicę tablicową dla poddasza, aby skrócić długość przewodów dla wszystkich obwodów.

MARKOG
30-01-2007, 11:04
Na poddaszu mam przewidziane cztery sypialnie, pralnio-suszarnie oraz łazienkę z wanną. Czekam na Wasze podpowiedzi
:)
No to podpowiedź pierwsza: Zaplanuj małą rozdzielnicę tablicową dla poddasza, aby skrócić długość przewodów dla wszystkich obwodów.

Poważnie? Po co skracać? - wyjaśnij - spadki napięć?. Co prawda nie projektuje ani nie instaluję ale ty jako praktyk mógłbyś wyjaśnić sens.

Duży Boban
30-01-2007, 11:24
No to podpowiedź pierwsza: Zaplanuj małą rozdzielnicę tablicową dla poddasza, aby skrócić długość przewodów dla wszystkich obwodów.

Poważnie? Po co skracać? - wyjaśnij - spadki napięć?. Co prawda nie projektuje ani nie instaluję ale ty jako praktyk mógłbyś wyjaśnić sens.

Ja tam nie jestem praktykującym elektrykiem ale jestem pewny, że krótsze przewody będą mniej kosztować :lol:

Darek Rz
30-01-2007, 11:40
Na poddaszu mam przewidziane cztery sypialnie, pralnio-suszarnie oraz łazienkę z wanną. Czekam na Wasze podpowiedzi
:)
No to podpowiedź pierwsza: Zaplanuj małą rozdzielnicę tablicową dla poddasza, aby skrócić długość przewodów dla wszystkich obwodów.

Poważnie? Po co skracać? - wyjaśnij - spadki napięć?. Co prawda nie projektuje ani nie instaluję ale ty jako praktyk mógłbyś wyjaśnić sens.

Witam

Może się wtrącę bo sam mam zrobianą małą rozdzielnię tylko na poddasze . Jest to dobre rozwiązanie choćby dlatego że na poddasze bedziesz mógł pociągnąć tylko jeden kabel (gruby ) . Resztę rozprowadzasz po poddaszu już z tablicy . Na pewno będzie to tańsze rozwiązanie(mniej kabli) ,i wygodniejsze dla ciebie . Wyobraź sobie ciągnięcie wszystkich kabli z głównej tablicy na górę .

MARKOG
30-01-2007, 12:06
wyobraziłem sobie - zaoszczędzasz tylko kawałek pomiędzy szafam minus koszt rozdzielnii - u mnie to by był żadna oszczędności - argument kosztowy do mnie nie przemawia.

arluka
30-01-2007, 12:17
tak właśnie, chodziło mi o rady typu: "pamiętaj o..... , bo ja tego nie zrobiłam i żałuję" albo "to mam i jest super, sprawdza się" . Poczekam, może ktoś mi coś jeszcze podpowie :roll:

Darek Rz
30-01-2007, 12:39
wyobraziłem sobie - zaoszczędzasz tylko kawałek pomiędzy szafam minus koszt rozdzielnii - u mnie to by był żadna oszczędności - argument kosztowy do mnie nie przemawia.

Witam

Ja piszę tylko że mam takie rozwiązanie i sprawdza się doskonale . I nie chodzi tu o oszczednosci bo są znikome ,tylko o wygodę .Każdy robi jednak jak uwarza .
pozdro

retrofood
30-01-2007, 14:20
Witam.
Po co oddzielna podrozdzielnia na poddaszu? A ot tak, dla wygody. Skoro ma być łazienka z wanną, to wygodniej zalączać S-kę na poddaszu, niż z gołą rzycią latać po schodach.
No, ale przecież wy wiecie lepiej.

MARKOG
30-01-2007, 15:26
ja tam się nie znam - ale po co mam biegać z gołą .... po domu? Mi jakoś S- ki same nie wywalają - jak już to elektrownia szwankuje ale wtedy to trzeba leciec z tą goła .... ho ho i jeszcze dalej.

slawwoj
30-01-2007, 16:04
Witam.
Po co oddzielna podrozdzielnia na poddaszu? A ot tak, dla wygody. Skoro ma być łazienka z wanną, to wygodniej zalączać S-kę na poddaszu, niż z gołą rzycią latać po schodach.
No, ale przecież wy wiecie lepiej.

Pytanie treści formalnej:

co tojest :roll: rzycia ?

markes
30-01-2007, 17:08
Pytanie treści formalnej:

co tojest :roll: rzycia ?[/quote]

Odpowiem dowcipem :

Stoi śliczna blondynka na przystanku i przygląda się jej Jasiu nagle zawiał wiatr i blondynce sukienkę podwiał w górę zmieszana dziewczyna szybko łapie sukienkę i spoglądając na Jasia mówi : " ja to mam refleks no nie?"
a Jasiu na to: " nie wiem jak u pani ale u nas to się rzyć nazywa" :lol:

rzyć - dupa ( gwara śląska )