PDA

Zobacz pełną wersję : projekt Z24 pracownia STUDIO Z500



Lonio
29-01-2007, 18:20
W tym roku chcemy rozpocząć budowę, ale ponieważ nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego musimy poczekać na zmianę warunków zabudowy. Na razie więc wybieramy projekt.
Spośród wielu projektów z różnych pracowni najbardziej spodobał się nam nieduży domek z pracownii z500.
Co o nim sądzicie?
http://www.projekty.z500.pl/projekt/z24.html

Może jest ktoś, kto jest w trakcie jego budowy?

calvus
02-02-2007, 20:24
Witam
Ja tez przymierzam sie obecnie do tego projektu, wariant z garazem w lustrzanym odbiciu gdyz mam wjazd na dzialke z poludniowego-zachodu (niestety). Prosba do ludzi juz budujacych o komentarz/krytyczne uwagi o tym projekcie gdyz to pomaga w ocenie jego walorow/wad. Dziekuje

Lonio
03-02-2007, 15:34
To miłe Calvus, że spodobał Ci się ten projekt. :P
Uważamy, że dom jest nie za duży, a ma wszystkie niezbędne pomieszczenia.
Decyzja co do wyboru właśnie tego a nie innego projektu jednak jeszcze nie zapadła.

Dziś widzieliśmy się z architektem poleconym, przez kogoś z rodziny, który jednak namieszał nam trochę w głowach sugerując budowę czegoś z poddaszem użytkowym.

Gabaryty parterowego budynku ok.12x10 dają dużą powierzchnię dachu - podobno to bardzo droga sprawa.
Ogrzanie parterówki też podobno jest droższe niż budynku z poddaszem.
I szkoda marnotrastwa tak dużej przestrzeni na strychu Pan zasugerował zrobić coś na mniejszej powierzchni obrysu, z poddaszem użytkowym co da mniejszę powierzchnię dachu.

Do tej pory myśleliśmy, że zrobienie dużego dachu w paterowym domku nie robiąc poddasza wyjdzie na to samo w kosztach co wykończenie poddasza w domku z mniejszym dachem. Ale teraz nie wiemy co o tym myśleć?

Architekt stwierdził też, że zamiast nanosić kilka poprawek na gotowy typowy projekt taniej jest zrobić projekt indywidualny. Czy faktycznie tak jest?
W projekcie Z24 nie robilibyśmy wielu zmian, albo tylko nam się wydaje, ze to niewielkie zmiany:
-przeniesienie w największej sypialni okna na bok i zagospodarowanie części pokoju na garderobę
- dołożenie małego okienka w łazience
- zrezygnowanie w salonie z 4 dużych szyb przy tarasie na koszt dwóch dużych - drzwi i jednej małej okno
- powiększenie okna szczytowego w salonie
- zlikwidowanie okna narożnego w kuchni, i przesunięcie drugiego okna na wprost przejści z kuchni do salonu
- zmniejszenie spiżarki poprzez likwidację wejścia z wiatrołapu na korzyść zrobienia w tym miejscu szafy wnękowej w sieni.
Reszta pozostałaby tak jak w projekcie.

Prosimy o porady
Czy architekt ma rację?
Dodam, że jesteśmy młodą rodziną 2 +1 (3 latka) i zależy nam na zbudowaniu czegoś w miarę taniego w budowie, ale też ekonomicznego w późniejszym użytkowaniu.

Lonio
03-02-2007, 16:12
Do Calvus raz jeszcze
Nasza dzałka też ma wjazd od zachodu.

calvus
04-02-2007, 10:41
Witam,
Zmainay w projekcie jakie proponujecie uwazam za IDEALNE (moze oprocz zmniejszanai spizarki). NIe mam oczywiscie doswiadczenia w budowie, jedynie czytam forum od pol roku, ale nie sadze zeby to co mowil wam architekt bylo do konca prawda. Nie rozumiem jakim cudem ogrzanie parteru ma byc drozsze od dwa razy wiekszej kubatury domu z poddaszem? Wymiary 10x12 to srednia powierzchnia malego domku wiec dach w zaden sposob sie nie zmniejszy przy domku z poddaszem (no moze o 10%) natomiast jego konstrukcja pewnie bedzie bardziej skomplikowana (tutaj mamy dach bardzo prosty, tzn. tani). Co do ceny projektu to niech p. architekt sie wypowie za ile zrobi ten projekt i sami sie zorientujecie czy wyjdzie taniej (ja watpie mocno). Pozdrawiam

calvus
04-02-2007, 10:59
Ponawiam prosbe o KRYTYCZNE UWAGI o tym domku :)

Jareq
12-02-2007, 12:25
Pozdrawiam calvus i Lonio

Też spodbał nam się ten domek w wersji z garażem i oczywiście z kilkoma zmianami ale to narazie nie istotne.

Pytacie o opinie (ja także ich szukam) od budujących ale chyba ich nie znajdziemy bo to poprostu nowy projekt.

Lonio co do opini " Twojego" architekta:

"Ogrzanie parterówki też podobno jest droższe niż budynku z poddaszem."

To moim zdaniem ogrzewa się kubaturę niezależnie czy to jest parterówka czy piętrówka.
W przypadku piętrówki zazwyczaj strop jest gęstożebrowy który też trzeba ogrzać (tak jak ściany). W tym projekcie strop jest drewniany z izolacja pomiędzy belkami co w efekcie rzczej zmniejszy w porównaniu do piętrówki koszty ogrzewania właśnie o ciepło potrzebne do podgrzania stropu.

Co domoich zmian w projekcie( Każdy ma swoje widzimisie i zamieszka tak jak mu się podoba) to :
- likfidacja luksfer w WC zastąpienie ich małym oknem
- likfidacja okna narożnego w kuchni
- okno w spiżarni
- większe okno doświetlające salon
- powiększenie salonu o zadaszony taras i pozostawienie tylko podwójnych drzwi balkonowych
- przeniesienie kotłowni i komina do spiżarni razem z kominkiem wbudowanym w ścianę kotłowni ( dawniej spiżarni)
- przeniesienie łazienki w miejsce kotłowni i powiększenie jej o przyległą wnękę korytarza
- przejście do garażu w miejscu starej łazienki
-powiększenie sypialni nr 1 o 60cm. kosztem starej łazienki (wnęka na szafę)


Uwagi krytyczne :

2,95 wysokości pokojów to chyba trochę za dużo

Ps
To dziwne ale też mam ( niestety ) dziąłkę z wjazdem od południa.
Rodzina 2+1 (3 latka) :P

Lonio
12-02-2007, 18:16
Jareq dzięki za pozdrowienia :P i swoje spostrzeżenia.

Sprawa wysokości budynku jest faktycznie do rozważenia.
Zastanawiamy się tylko czy nie straciłyby przy tym proporcje budynku.

Jeszcze jedno pytanie.
Zastanawiałeś się już z czego budować ściany?

calvus
12-02-2007, 19:14
Ja tez witam!

Co do wysokosci to ja po zamieszkiwaniu \w bloku 2.50 chetnie zlapie troche powietrza na wiekszej wysokosci. Bardziej mnie zastanawia strop drewniany; tzn. czy lepszy? tanszy? itd.

Jareq: dlaczego taka rewolucja :) czy nie prosciej zmniejszyc sypilanie2 g gabarytow sypialni3 i w tym miejscu zrobic przejscie do garazu.

Co praktycznie zyskujesz przenoszac kominek w tak "nieciekawe" miejsce? no i komin tez?

panowie z wjazdem od poludnia oczywiscie planujecie wersje lustrzana, czy tak?
Pozdrawiam

Piolo19
12-02-2007, 21:40
Upatrzyłem ostatnio nowy projekt z pracowni z500 http://www.projekty.z500.pl/projekt/z24.html, Mam działkę i możliwośći których górna granica wynosi 280tys zł. Uparliśmy się z żoną na czterospad ale bez uzytkowego poddasza. Chcemy dokladnie ten dom tylko kibelek przenosimy do spizarni. Prosimy więc skromnie o rzeczowe rady i odpowiedzi, z góry dziękujemy.

1. Ile wyniesie cena dachu (215m2 kąt 25 stopni, dachówka brass, wcale albo minimalnie docieplony)?
2. Jakim najtańszym materiałem wykonac zawarte w projekcie ozdoby elewacji (pas pod oknami i na scianie wejsciowej)?
3. Co sądzicie o dociepleniu stropianem 10 twarda?
4. Jaki jest waszym zdaniem realny koszt postawienia tego domku w stan z oknami plastikowymi, ociepleniem i tynkiem oraz dachem?

Mamy gdzie mieszkac i wykonczeniowke w srodku zrobie spokojnie sam. Jesteśmy mlodym małżeństwem bez dzieci i chcemy za "wszelką cenę" w/w domek postawić. Proszę skromnie jeszcze raz o pomoc w ocenie tego projektu. Z góry dziękujemy

Piolo19
12-02-2007, 22:28
W zasadzie to rozmiawiałem z właścicielem dwóch hurtowni budowlanych oraz właścicielem duzej firmy budowlanej i hurtowni budowlanej. I ku przestrodze, a nie pokrzepieniu serc powiem- ze mniej niz za 2tys kilkaset zlotych za metr sie nie da. Próbowalismy różne warianty. Domek jest sliczny i koniecznie go chce miec. Nie ma sensu ruszac poddasza nijak. Lepiej inny projekt brac. Ja zmieniam:
1. przenosze kibelek do spizarni i stawiam w nim pralke dodatkowo, powieksza to przestrzen na wejsciu, mozna tam postawic szafe bo nie ma gdzie ubran powiesic a spizarki nigdy nie uzywalem i jakos sie obejde
2. kolo pomieszczenia gospodarczego daruje sobie szafe i nie stawiam tej krotkiej sxcianki - znowu mam wieksza przestrzen i latwiej oświetlić
3. nie robie garazu zintegrowanego poki co (naprawde podnosi to koszty, zwłaszcza zadaszenie.
4. Przesuwam drzwi na taras w lewo zeby salon byl bardziej ustawny.
To narazie tyle.

smutna lidka
12-02-2007, 23:02
ładny

Jareq
13-02-2007, 11:42
Jareq: dlaczego taka rewolucja :) czy nie prosciej zmniejszyc sypilanie2 g gabarytow sypialni3 i w tym miejscu zrobic przejscie do garazu.

Co praktycznie zyskujesz przenoszac kominek w tak "nieciekawe" miejsce? no i komin tez?


Można zmniejszyć sypialnie ale wtedy zrobi sie chyba trochę mała ( to byłaby juz druga ok. 12m2).
Co do kominka ( i komina) przenosząc go zyskuję drugą ustawną ścianę.

Materiał na ściany ze względu na koszt to beton komórkowy ( jest też zdrowy i ciepły) i styropian.

calvus
13-02-2007, 15:44
Jareq, chyba masz racje w sumie.

Sprawa najwazniejsza dla tego projektu to STROP DREWNIANY. Zastana wiam sie nad klasyka betonowa...

Jareq
14-02-2007, 10:39
Sprawa najwazniejsza dla tego projektu to STROP DREWNIANY. Zastana wiam sie nad klasyka betonowa...

co znaczy klasyka betonowa?

calvus
14-02-2007, 14:08
Chodzi mi o strop betonowy :). Pytam bo nie mam kompletnie pojecia o drewnianych stropach, a 90% stropow to beton. Czy koszty sa wieksze? czy latwiejszy w konstrukcji? czy trwaly? itd...

Jareq
15-02-2007, 13:47
Trwałość możliwe, że większy ma beton - nie wiem. Ale więżbę dachową też robi się z drewna - sądzę że za naszego życia jej nie będziemy wymieniać :lol: a tymbardziej stropu który jest mniej narażony na wilgoć jak dach.

Co do procentowego podziału technologji budowy stropu beton-drewno zależy to możliwe od tego, że na bazie parterówek powstają piętrówki z poddaszem użytkowym ( lub odwrotnie). Łatwiej jest projektantowi zrobić dwa projekty wkładając nieomal tyle samo wysiłku co w jeden projekt - poprostu z góry zakłada że robi obie wersje ( piętrowy i parterowy), a ponieważ w piętrowych w zasadzie nie stosuje się stropów drewnianych robi betonowy. Potem w piętrówce likfiduje piętro i już ma parterówkę.

Co do pytania z czego robić strop oto moje uwagi ( niekoniecznie słuszne)

W projekcie jest drewniany zmiana na betonowy wymaga zmian w projekcie ( oczywiście nie za darmo )

Betonowy jest drogawy ( przy tym domku pewnie lekko 10 000) trzeba go ogrzać ( w drewnianym jak wcześniej pisałem belki i izolacja )

W drewnianym łatwo pociągnąć instalacje elektryczne, wentylacyjne itp. łatwiej w przyszłości wprowadzać " w nim" zmiany np. dodatkowe oświetlenie, wentylacja. W betonie trzeba kuć, więcej bałaganu i roboty.

Strop drewniany ( w przypadku tego projektu ) robi cieśla razem z dachem sądzę, że zarówno robocizna jak i materiał wyjdą taniej jak w betonowym ( jestem w zasadzie pewien )

Minusem drewnianego jest to że ze względu na to, że drewno będzie pracować ( ładnych parę lat 5-10) na suficie mogą z dużym prawdopodobieństwem pojawiać się pęknięcia.

Ja na 100% będę robić drewniany - taniej, CIEPLEJ !!!, praktyczniej.

marzko
17-02-2007, 14:04
Witaj Zaneto! Ciesze sie, ze komus jeszcze ten projekt przypadl do gustu, ja przegladam i szukam takiego ,ktory by nam sie podobal i nie byl drogi w budowie.Wybralam pare projektow, ale na ktory sie zdecydujemy to jeszcze nie wiem.Jestesmy w trakcie sprzedazy domu na Dolnym Slasku,chcemy sie przeniesc do wielkopolski ,cora konczy studia i nie chce wracac ,chcemy byc blizej dzieci na ,,stare" lata.Oprocz tego domu podoba mi sie z-62(super),z-55,z domdlaciebie-gawron, kalina, beataII. Co do z-62 uwazam ze okno narozne w kuchni jest cudowne, to caly urok domku. Tez uwazam ze w lazience powinno byc okno,nie wyobrazam sobie na srodku pomieszczenia gospodarczego I dlatego zrobilabym ladny hooll ze schodami z tylu kominka,pom.gosp.przenioslabym do spizarki podzielonej na polowe z wejsciem z dworu, zeby nie nosic do domu brudu, skladajac np.drwa do kominka.Sciane kolankowa tzn.na ktorej opiera sie dach podnioslabym o jeden pustak, zeby poddasze bylo uzytkowe,poniewaz brak piwnic, strychu itp.,mozna tez zrobic tam pokoj goscinny I lazienke w II etapie np. za pare lat do zamieszkania. A teraz taras-zamknelabym go scianami z drzwiami do ogrodu i z duzym bocznym oknem , zeby wykorzystywac go jako ogrod zimowy, a latem wyjsc do ogrodu.Mamy poniemiecki domek i z autopsji wiem ze nie siedzi sie pod zadaszonym tarasem, ale usiasc zima ,wsrod kwiatow , wypic kawe, gdy na dworze snieg, to jest to.Dlatego prawie wszystkie projekty , ktore wybralam maja zadaszony taras do zabudowania na ogrod zimowy.Garaz chcemy przy budynku bo to taniej w budowie i inaczej sie placi podatek za wolnbostojacy, a inaczej przy budynku.Nie wiem kiedy sprzedamy dom,i bede mogla zdecydowac ktory projekt ,musze sie poradzic budowlanca jaki koszt jest tego domu.Nie wiem jakie biura oprocz warszawskiego maja ten projekt, zeby obejrzec ktore sciany sa nosne,bo to tez podraza koszt.(troche poczytalam).Pozdrawiam Was serdecznie , odezwij sie jeszcze-Marzenna
:P

r=black][/color]

Lonio
17-02-2007, 15:05
Witaj Marzenno i dzięki za odzew.

marzko
17-02-2007, 16:16
Dzieki za odzew, caly czas krąże wokól tego projektu, ale coraz bardziej sklaniam sie ku projektowi z-23, ponieważ ma wszystko co potrzeba, dosyc duże pokoje, pomieszczenie gospodarcze, spiżarke, taras, no i mozna zrobic przejscie z garażu do domu(dopisek projektanta). Zerknij proszę na ten projekt i napisz co o nim myślisz i co bys w nim zmienila. Pozdrawiam z Dolnego Sląska.

Lonio
18-02-2007, 08:44
Marzko w porównaniu Z24 i Z23 projekt Z24 jednak uważam za lepszy (jest bardziej funkcjonalny przy tej samej powierzchni). Szczegóły porówniania przesyłam na priv. (trzeba się zalogować aby odczytać wiadomość)

mobutu
01-03-2007, 23:57
Upatrzyłem ostatnio nowy projekt z pracowni z500 http://www.projekty.z500.pl/projekt/z24.html, Mam działkę i możliwośći których górna granica wynosi 280tys zł. Uparliśmy się z żoną na czterospad ale bez uzytkowego poddasza. Chcemy dokladnie ten dom tylko kibelek przenosimy do spizarni. Prosimy więc skromnie o rzeczowe rady i odpowiedzi, z góry dziękujemy.

1. Ile wyniesie cena dachu (215m2 kąt 25 stopni, dachówka brass, wcale albo minimalnie docieplony)?
2. Jakim najtańszym materiałem wykonac zawarte w projekcie ozdoby elewacji (pas pod oknami i na scianie wejsciowej)?
3. Co sądzicie o dociepleniu stropianem 10 twarda?
4. Jaki jest waszym zdaniem realny koszt postawienia tego domku w stan z oknami plastikowymi, ociepleniem i tynkiem oraz dachem?

Mamy gdzie mieszkac i wykonczeniowke w srodku zrobie spokojnie sam. Jesteśmy mlodym małżeństwem bez dzieci i chcemy za "wszelką cenę" w/w domek postawić. Proszę skromnie jeszcze raz o pomoc w ocenie tego projektu. Z góry dziękujemy

zależy gdze budujecie
różni dżentelmeni wyceniali nasz projekt 275 mkw + 190 mkw dwuspadowy + 60 stropodach (okolice W-wy) i uzyskaliśmy takie wyniki (ceny aktualne) za stan surowy z zadaszeniem pełne deskowanie:
43000 - 67000 brutto
materiał do surowego 80.000 - 120.000 (m.in. max25 i styropian 12 na fundament - czyli klasyka)

agnieszkakusi
02-03-2007, 06:52
wczoraj policzyliśmy cenę naszego dachu, 250m 15 stopni nachylena. więźba z gotowych wiązarów (gorąco polecam!), deskowanie płytą OSB, papa, dachówka cementowa brassa, ryyny lindab. Cena z robocizną......62 tyś...

Jareq
22-03-2007, 14:24
Kupiliśmy projekt.

Konstrukcja dachu :o ( wiązar dachowy - kratownica) całkowicie eliminuje jakąkolwiek adaptację poddasza. konstrukcja dachu wygląda podobnie jak http://www.wiazar.pl/strony/start.htm - kliknij na technologia, rysunek z lewej strony

Pozostaje zmiana konstrukcji dachu. :roll: :-?

pozdrowienia dla sympatyków projektu

calvus
23-03-2007, 11:08
Jareq - ale dlaczego rozczarowal cie ten typ stropu? I czy nie da sie go wykonac w technologii tradycyjnej? Napisz co swiecej bi si ez lekka wystraszylem :o

Jareq
26-03-2007, 08:40
Jareq - ale dlaczego rozczarowal cie ten typ stropu? I czy nie da sie go wykonac w technologii tradycyjnej? Napisz co swiecej bi si ez lekka wystraszylem :o

Rozczarowała mnie ( mój błąd ) konstrukcja dachu a nie stropu. Sądziłem, że konstrukcja jest właśnie tradycyjna i zakładałem, że u góry będzie całkiem spory strych a w razie konieczności jakiś pokój, generalnie możliwość zagospodarowania przynajmniej części poddasza. Jeżeli chodzi o strop to drewniany akurat mi odpowiada ( jest tańszy w wykonaniu, wypełnieny wełną o niebo lepiej izoluje ciepło )

Oczywiście da się zrobić konstrukcję dachu umożliwiającą zagospodarowanie strychu a srtop żelbetonowy.
Ale trzeba wykonać zmiany w projekcie co naturalnie kosztuje. W naszym przypadku żona ma znajomą architekt i koszty nie są duże.
Jeżeli nie chce się wykożystywać poddasza to lepiej nic nie zmieniać pionieważ konstrukcja dachu zaplanowana przez biuro z.500 jest podobno najtańsza.

Dodam, że biuro idzie bardzo na rękę jeżeli chodzi o zmiany. My bez problemu dostaliśmy aprobatę na wszystkie poprawki ( łącznie ze zmianą konstrukcji dachu)

marzko
26-03-2007, 10:47
Macie szczęście, że macie znajomego architekta i Wam niedrogo przeprojektuje, bo kiedy zapytalam w pracowni z której jest projekt, napisali że koszt wyniesie 1200zl. Oczywiscie narazie nie reflektuje , dopóki nie znajde kogoś tańszego, bo też chce użytkowe poddasze.Pracownia obiecala ,że na prosbę zainteresowanych
9zobacz w opiniach przy projekcie) pomysla o zmianie lub zrobią nowy projekt.Ja narazie czekam .Pozdrawiam wszystkich :P

AGKA
28-03-2007, 19:05
My chyba także zdecydujemy się na zakup tego projektu.
Zmiany będą minimalne, strop chyba drewniany, chciałabym mieć na stryszku cos w rodzaju suszarni i składzika, strefa mieszkalna na dole w zupełnosci nam wystarcza.
Przejrzałam mnóstwo projektów i ten wypadł najlepiej: mały a zarazem bardzo funkcjonalny no i chyba bedzie tani w budowie.

marzko
28-03-2007, 19:52
Moze i tani w budowie , ale dach drogi, podobno jeden gąsior do dachu kosztuje 17 zl i przy dachu czterospadowym tego jest duzo, powiedziano ,mi , ze koszt gąsiorów czasami przekracza koszt dachu. my jeszcze rozwazamy inny projekt LMB-47 z dwuspadowym dachem.Wstawilabym zdjecie domku ale nie wiem jak. pozdrawiam.

Jareq
29-03-2007, 12:33
.
Zmiany będą minimalne, strop chyba drewniany, chciałabym mieć na stryszku cos w rodzaju suszarni i składzika, strefa mieszkalna na dole w zupełnosci nam wystarcza.
.

AGKA
Bez zmiany konstrukcji dachu w tym projekcie nie ma możliwości zagospodarowania poddasza.
Patrz post Czw, 22 Marzec 2007 15:24

AGKA
31-03-2007, 19:13
O jej kompletnie się na tym nieznam, czy takie zmiany w projekcie na strop drewniany i tradycyjną konstrukcje dachu to duży koszt ?
Nie chcę mieć w pełni uzytkowego poddasza tylko cos w rodzaju zaplecza gospodarczego, stryszek składzik itp. :o

TomKa
31-03-2007, 22:32
Witam wszystkich! :D
Tak jak Wam, projekt Z24 przypadł mi do gustu. Ja mam inny dylemat: ogrzewanie!. Chciałabym mieć piec na ekogroszek :roll: , a tu pomieszczenie gospodarcze nie dosyć, że małe, to na środku! Czy rozważaliście podpiwniczenie domu? :o Poza tym projekt jest o.k.

Jareq
07-04-2007, 11:27
AGKA

Strop jest drewniany, trzeba natomiast zmienić konstrukcję dachu - cena zależy od regionu kraju. Najtaniej pewnie będzie gdy zrobi to ta sama osoba która będzie adaptować projekt i robić plan zagospodarowania terenu (kompleksowo powinno być taniej).
Tak na marginesie, kupując gotowy projekt i tak trzeba zrobić adaptację budynku ( nawet jeżeli nie wprowadza się żadnych zmian)

TomKa

Piwnica to spore zmiany i koszty może lepiej trochę powiększyć garaż i tam zrobić kotłownię z piecem na ekogroszek lub kotłownię zrobić w miejscu łazienki a łazienkę w miejscu kotłowni ( można ją też powiększyć o przyległą wnękę)

TomKa
03-05-2007, 13:03
Czy Ktoś już się zdecydował ostatecznie na ten domek i zaczął budowę? A może macie kontakt z kimś kto go buduje? :wink:
Jareq dzięki za odpowiedź. Rozważam mozliwość zrobienia kotłowni za garażem. Czy jeśli zlikwidujemy okno boczne w salonie nie bedzie tam zbyt ciemno. Dodam, że salon mam od południa 8)

Jareq
11-05-2007, 11:47
Czy jeśli zlikwidujemy okno boczne w salonie nie bedzie tam zbyt ciemno. Dodam, że salon mam od południa 8)

Jest przepis który określa minimum otworów okiennych w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Ale jeżeli pozostawisz wszystkie okna od południa to chyba się spokojnie w nim zmieścisz.( my pozostawiamy tylko balkonowe i zwiększamy okno w salonie do szerokości 220cm. i architekt policzył ,że wystarczy nawet z salonem powiększonym o podcień tarasu).
Masz salon od południa czyli najjaśniejszy jaki może być, problem trochę w tym ,że przeszklenie jest w podcieniu tarasu i światła będzie napewno sporo mniej.
Napisz dlaczego chcesz likwidować okno ( podejrzewam ,że w twoim przypadku od zachodu czyli też bardzo jasne)

AGKA
11-05-2007, 19:09
Ja też bym nie likwidowała okna, zastanawiamy sie pomiędzy projektem Z23 i Z24 jeżeli wybierzemy Z23 (tu brakuje tego okna) to na pewno też bym je wstawiła i to w szerokosci 220 jak Jareg.

Mam pytanie czy ktos juz kupił ten projekt?

ciekawa jestem jaka jest jakosć dokumentacji z tego biura

TomKa
11-05-2007, 19:10
Jareq chciałabym zlikwidować to okno tylko i wyłącznie z tego powodu, że planowałam z tej strony dobudować garaż z kotlownią.

Jareq
15-05-2007, 11:24
Agka

My kupiliśmy projekt Z24 z garażem w wersji z prawej strony. Zawiera chyba wszystkie niezbędne rysunki domu oraz projekty instalacji gazowej, elektrycznej, grzewczej.


Jareq chciałabym zlikwidować to okno tylko i wyłącznie z tego powodu, że planowałam z tej strony dobudować garaż z kotlownią.
Rozumiem przez to, że myślisz o wersji podstawowej z24( bez garażu). To dobry pomysł bo możesz zaprojektować garaż i kotłownię od wschodu a od zachodu zrobić okno w łazience. Pozostaje tylko jedno ale o które wcześniej pytałaś czy nie będzie ciemnawo w salonie? Wydaje mi się ,że gdyby nie podcień to światła byłoby dosyć

Może jeszcze raz podsunę Ci pomysł aby kotłownię zrobić w miejscu łazienki a łazienkę w miejscu kotłowni ( powiększoną o przyległą wnękę). Powiększona łazienka miałaby ok. 6m2 natomiast kotłownia ponad 6m2 dodatkowo zalecałbym w tym wariancie przejście z nowej kotłowni do garażu gdzie można składować opał ( garaż jest naprawdę duży i bez problemu można wydzielić kawałek miejsca) takie rozwiązanie pozwoli używać piec na eko-groszek i dodatkowo zmniejszy dziesięciokrotnie podatek za garaż(połączony z częścią mieszkalną to oszczędność ok .130-150 zł. rocznie).

dorocia8
31-05-2007, 11:10
Witajcie!
Mi również ogromnie spodobał się ten projekt - jest piękny i bardzo funkcjonalny :)
Jak na razie jest to zdecydowanie mój typ, choć projekt będę kupować najwcześniej za rok. Powiem szczerze - liczę na to, że wybuduję go za 150 tyś zł przy zdecydowanie ogromnym wkładzie pracy własnej. Mam nadzieję że się uda, bo ten domek naprawdę jest prosty. Fantastyczne jest to okno narożne w kuchni, ale wg mnie niestety bardzo niepraktyczne. Zastanawiałam się nad ustawieniem mebli w kuchni i po prostu nie ma tam gdzie powiesić szafek, postawić lodówki. Zdecydowanie jest to problem i zastanawiam się nad likwidacją tego okna, przeniesienie tego drugiego na środeki, a do tego przesunięcie lekko tego okna w salonie na wprost korytarza oraz poszerzenie go trochę. Ogrzewać chcę kominkiem z płaszczem wodnym, a jako wspomaganie kupić piec elektryczny (będzie on używany do podgrzewania wody latem oraz utrzymywania ciepła w razie dłuższych wyjazdów). Ściany zewnętrzne BK 24 + styropian 12cm (albo może i nawet 20cm). Okna w salonie te koło drzwi na taras też mi niezbyt pasują takie duże i raczej je zmniejszę do "normalnych rozmiarów" :) Tarasik zdecydowanie powiększę poza obrys domu, bo ten niestety jest bardzo wąski i nie da się tam żadnych stołów ustawić ani nic. Za to jest fajny żeby posiedzieć np. w trakcie deszczu :)

Interesuje mnie domek niewielki i przez dłuższy czas rozważałam jedynie piętrowy (parterowe mi się nie podobały). Dopiero mój chłopak mnie przekonał. Chodzi o to, że dom parterowy o pow. 100 m2 ma jakąś przestrzeń w środku, a piętrowy? Tzn. z poddaszem? W tej chwili mieszkam w mieszkaniu o pow. 52m2. Jak pomyślę, że miałabym dom o takiej powierzchni to jakoś tak śmiesznie. Zbyt mały by mi się wydawał - zwłaszcza od zewnątrz. To byłby tyci domeczek. Więc teraz zdecydowanie optujemy za parterowym. Rozpatrywałam jeszcze projekt Z8, ale jest brzydki z zewnątrz zwłaszcza w porównaniu z Z24, a poza tym zbyt dużo zmian wewnątrz trzeba by tam wprowadzić.
W Z24 podoba mi się spiżarnia i pom. gosp (mimo że jest w środku - razem to prawie 9m2 pow. na składy przetworów, krzeseł dla gości, rowerów, narzędzi itd.), zdecydowany podział na strefę nocną i dzienną oraz kuchnia połączona z salonem, ale jednocześnie na uboczu, przez co myślę nie będzie takiego dyskomfortu, że gotuję "gościom nad głową". Poza tym idealnie da się tam wpasować barek oddzielający kuchnię od salonu, a taki barek to moje małe marzenie :)
Fakt, że sypialnie są może troszkę małe te po 12 m2, ale dobre zagospodarowanie przestrzeni w nich i meble powinny rozwiązać ten problem.

Również czekam na kogoś kto buduje ten dom i wklei zdjęcia żeby zobaczyć jak to tak naprawdę będzie wyglądać :)
Pozdrawiam wszystkich fanów tego projektu!

Dorota

Thaine
16-06-2007, 12:37
Witam,
też mi się spodobał ten projekt (jak wszystkim tutaj;)), ale mam kilka pytań do ludzi którzy już posiadają ten projekt:
1. Czy ogrzewanie eko-groszkiem ktoś ma zaplanowane, jeśli tak to gdzie kotłownia?
2. Czy ktoś myślał nad Legalettem i ew. zna orientacyjny koszt dla tego domku?
2. Czy ktoś zaplanował odkurzacz centralny, jeśli tak to gdzie i którędy idzie instalacja, ile punktów i gdzie?
3. Czy ktoś się orientuje jaki jest koszt więźby prefabrykowanej ze stropem drewnianym?
Pozdrawiam wszystkich :)

Thaine
16-06-2007, 12:56
Aha i jeszcze jedno - czy ktoś założył DGP może? Jaki koszt i jak rozplanowana instalacja ewentualnie jeśli ktoś przymierzał się do czegoś takiego? :D

tryllu
21-08-2007, 14:37
Ja też się dołączam do klubowiczów bo Z24 jest praktycznie zaklepany.
Ale jeszcze nie kupiony. Musimy udać się do Mr.Zwierzyńskiego i dowiedzieć co i jak bo chcemy wykusz obok kuchni (jadalni) i zmienić konstrukcję na szkielet drewniany.
A w ogóle to zapraszam do mojego/naszego dziennika 8)

tryllu
21-08-2007, 14:48
Planujemy następujace zmiany:
- przesunięcie ściany salonu kosztem podcienia o ~1m
- poszerzenie małej łazienki kosztem sieni o ~60cm tak aby weszła tam kabina prysznicowa, sedes i umywalka
- poszerzenie sieni kosztem spiżarni o około ~50-60cm
- wykusz na pograniczu salonu i kuchni
- kominek na rogu salonu (od strony korytarza)
- wersja z garażem (zlicowanym?)
- ogrzewanie: kocioł jednofunkcyjny + zasobnik + kominek z płaszczem
- pralka musi się jeszcze zmieścić w kotłowni

Więcej grzechów nie pamiętam 8)

kszew
29-09-2007, 23:35
Witam!
Jestem na etapie wyboru projektu domu, i bardzo zainteresował mnie projekt Z24. Bardzo mi odpowiada rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń, a szczególnie centralne ułożenie pomieszczenia gospodarczego ("serce instalacji wewnętrznych"), które bym powiększył o te wnęki na szafy. Jeszcze okno narożne w kuchni bym usunął i wstawił naprzeciw spiżarki.
Będę miał jednak kłopot z garażem, bo chcę mieć dobudowany do budynku. Mam wąską działkę i niestety nie da się go postawić przy tej ścianie zewnętrznej bez otworów. Najbardziej by mi odpowiadał garaż dobudowany do ściany przyległej do kuchni i spiżarki. Co o tym sądzicie? Czekam na opinie.

TomKa
30-09-2007, 19:31
kszew Z24 z garażem przy kuchni i salonie to opcja jaką ja miałam realizować. Niestety Warunki Zabudowy nie pozwoliły mi na budowę ani tego domku, ani Z23. :( :( Będę budowała stodołę z dachem dwuspadowym :lol: :lol: , i właśnie tak będę miała, że salon będzie sąsiadował z garażem. U mnie salon jest od południa. kszew, a jak u Ciebie z usytuowaniem domu?

kszew
01-10-2007, 08:37
TomKa Działkę mam o wym. 20,7x80, dłuższy bok w kierunku płn-południe. Ja planuję usytuować dom z wejściem do domu od strony północnej, Wówczas Sypialnia2 Sypialnia3 (pokoje dla dzieci) i zadaszony taras będą od południa. Od wschodu ściana bez otworów, przy niej będzie biegła droga dojazdowa (służebna). Od północy wejście do budynku, duży plac manewrowy utwardzony (kostka), garaż 2-stanowiskowy przy kuchni i spiżarce z wjazdem od wschodu ( :( 5m na garaż to trochę za mało ale coś wymyślę :D , może zamienić sień z WC).

Garaż przy salonie? trochę to dziwnie brzmi. Salon pasuje dobrze doświetlić, gdzie będziesz mieć okna?
[/b]

TomKa
01-10-2007, 21:10
kszew czyli masz identycznie usytuowany dom. U mnie okien w salonie nie ma. Mam za to, od południa, drzwi składające się z trzech tafli szkła. Dwie z nich będą się otwierały, a jedna tafla umieszczona na stałe. Myślę, że powinno to dostatecznie doświetlić salon.
Pozdrawiam

Ida89
04-10-2007, 22:44
Witam sympatyków projektu Z24. Mam prośbę, jeśli ktoś ma wycenę tego projektu lub Z84 proszę o kontakt na priv. Prośbę kieruję szczególnie do Jareqa, który zakupił już projekt - a może i rozpoczął budowę. Pozdrawiam

dorocia8
10-10-2007, 09:02
Witajcie ponownie! No i znów wróciłam do projektu Z24 :) przez jakiś czas błądziłam po innych, szukałam większego, z bardziej ustawnym salonem (chcę barek w kuchni jako oddzielenie od salonu no i nie ma gdzie jadalni zrobić), ale widzę że moje założenie było błędne (próbowałam tam ustawić duży stół jadalny na "imprezy", a przecież takie coś będzie tylko czasami i wtedy można fotele i kanapę przesunąć, a na codzień będzie tam stał mały 4-osobowy stolik, a na to miejsce jest :) ).

Ostatnio zastanawiam się nad więźbą prefabrykowaną. Podobno w domku bez poddasza użytkowego jest to naprawdę dobre rozwiązanie (konstrukcja dachu jest zarazem stropem drewnianym, no i można wygospodarować parę metrów na stryszek. Zastanawiam się czy ktoś już o tym myślał i ma może wycenę tego rozwiązania no i czy rzeczywiście jest bardziej opłacalna niż tradycyjna więźba i strop? Napewno jest znacznie mniej roboty no i lepsza jakość zarówno materiału jak i wykonania. Ale jak wyglądają koszty?

Czy ktoś jeszcze bierze pod uwagę ogrzewanie jako kominek z PW i wspomagająco kocioł elektryczny? Centralne ustawienie pom.gosp. ułatwia zastosowanie tego rozwiązania :)

Pozdrawiam

kszew
14-10-2007, 22:02
Witam ponownie!
Po kilkudniowych przemyśliwaniach i konsultacjach mam już wstępną koncepcję budynku.
Układ pomieszczeń planuję taki http://images22.fotosik.pl/186/9cb1fbeb9ed13614.jpg
Ściany zewnętrzne: max(18cm)+styropian(15cm) lub BK(24cm)+styropian(15cm)
Ogrzewanie z kominka z płaszczem wodnym (mam własny las :) ) a dodatkowo elektryczne, oczywiście na możliwie jak największej powierzchni ogrzewanie podłogowe, duży akumulator ciepła + zbiornik na c.w.u. . Kolektory słoneczne na dachu (może własnej roboty z grzejników panelowych, będzie tanio).
Na działce jest wysoki poziom wód gruntowych więc GWC będzie z pewnością "GWC wodny 1" (http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm?highlight=gwc%20wodny) + nagrzewnica/chłodnica zrobiona z aluminiowych chłodnic samochodowych
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem. Rekuperator postawię pewnie na poddaszu ewentualnie w pomieszczeniu gospodarczym.
Zastanawiam się jeszcze nad gromadzeniem energii słonecznej w gruncie pod budynkiem podczas lata i wykorzystać ją w zimie. Wówczas trzeba by było docieplić fundamenty od zewnątrz i umieścić ruraż pod budynkiem. Co o tym sądzicie? Zrobić to to się da, ale czy to będzie się opłacało (czynnik ekonomiczny)

dorocia8 Do firmy wykonującej prefabrykowane wiązary dachowe zapytanie złożyłem 4 tyg. temu; jak narazie bez odzewu nawet po 2 rozm. tel. :( . Jak ktoś zna cenę takiego wiązara to proszę o przesłanie na priva i/lub na forum.
Co do systemu ogrzewania, to zamierzam zastosować kominek z płaszczem wodnym + duży zbiornik wodny kumulujący ciepło + ogrzewanie podłogowe wodne , no i zastanawiam się nad wspomaganiem kotłem elektrycznym lub grzejnikami elektrycznymi z regulatorem temperaturowym w pomieszczeniach (3 pokoje + salon).
Pozdrawiam

Jareq
25-10-2007, 07:24
kszew
według mnie
- Ocieplanie - tak - ja dam 20 cm styropianu
- Odzysk ciepła - tak - tez będziemy mieli rekuperator, najprawdopodobniej http://www.rekuperatory.pl/stork/index.shtml
- GWC - tak - u nas najprawdopodobniej żwirowy
- kumulowanie ciepła kolektorów to pewnie dobry pomysł, ale czy to będzie opłacalne przy posiadaniu kominka z płaszczem wodnym czyli taniego ciepła w zimie - moim zdaniem chyba nie - musiałbys policzyć koszty inwestycji i ewentualne zyski ale chyba to nie opłacalne jeżeli w zimie zamierzasz ogrzewać dom kominkiem i masz jeszcze własny las.
- podłogówka akumuluje ciepło - chciałbym zwrócic uwage że jeżeli mysli o tym, to na ściany wybrałbym z tego samego powodu silikaty - posiadają najsłabszy współczynnik izolacji cieplnej ale przez to gromadzą najwięcej ciepła
Jeszcze jedno ( w przypadku kominka z płaszczem wodnym) proponuję podłączenie wyrzytni z rekuperatora do obudowy kominka i dopiero wtedy rozprowadzenie powietrza ( ogrzanego ) do pomieszczeń - tak planuję zrobić sam

pozdrawiam

AGKA
25-10-2007, 18:37
Ja też zastanawiałam sie nad tym projektem ale ostatecznie wybralismy Z23, jeżeli chodzi o wiazary to moim zdaniem wychodzą bardzo drogo mam gdzieś kalkulacje z przed kilku miesięcy koszt z transportem i montażem to około 40 tys. za tę kwotę to zrobimy cały dach . Pozdrawiam

Jareq
26-10-2007, 10:46
Wiazarów nie trzeba zamawiac w fabryce może je zrobić także cieśla i konstrukcja dachu z tego co wiem wychodzi wtedy najtaniej. My i tak zmieniliśmy konstrukcję całego dachu, żeby można było zrobić w przyszłości coś na poddaszu.

alfa36
26-10-2007, 20:50
Witam, napisal pan na forum, ze zmienił konstrukcje dachu. Rozumeim, ze kupil pan projekt i dal do zrobienia przeróbki, czy może już te przeróbki zrobiła pracownia studio z 500?

skyman1
27-10-2007, 06:01
Jesteśmy na etapie budowy Z24 i co do dachu macie racje firma, która jest polecana wyliczyła mi koszt wiązarów i robocizna na kwotę netto 26.600 Ja zakupiłem drewno za kwotę 10500 brutto i do tego robocizna 6000 tys. myślę ze 12000tys to jest różnica myślę ze na pewno starczy mi na okna z żaluzjami.

Pozdrawiam

tryllu
28-10-2007, 19:29
kszew
według mnie
- Ocieplanie - tak - ja dam 20 cm styropianu
- Odzysk ciepła - tak - tez będziemy mieli rekuperator, najprawdopodobniej http://www.rekuperatory.pl/stork/index.shtml
- GWC - tak - u nas najprawdopodobniej żwirowy
- kumulowanie ciepła kolektorów to pewnie dobry pomysł, ale czy to będzie opłacalne przy posiadaniu kominka z płaszczem wodnym czyli taniego ciepła w zimie - moim zdaniem chyba nie - musiałbys policzyć koszty inwestycji i ewentualne zyski ale chyba to nie opłacalne jeżeli w zimie zamierzasz ogrzewać dom kominkiem i masz jeszcze własny las.
- podłogówka akumuluje ciepło - chciałbym zwrócic uwage że jeżeli mysli o tym, to na ściany wybrałbym z tego samego powodu silikaty - posiadają najsłabszy współczynnik izolacji cieplnej ale przez to gromadzą najwięcej ciepła
Jeszcze jedno ( w przypadku kominka z płaszczem wodnym) proponuję podłączenie wyrzytni z rekuperatora do obudowy kominka i dopiero wtedy rozprowadzenie powietrza ( ogrzanego ) do pomieszczeń - tak planuję zrobić sam
pozdrawiam

hardcorowo :) znaczy drogo 8)
rozumiem, że nie masz gazu ziemnego?

tryllu
28-10-2007, 19:32
btw. czy ktoś myślał/forsował rozwiązanie polegające na wydłużeniu (wzdłuż dłuższego boku) domu o np. 1m? Wtedy w małym kiblu zmieści się prysznic, zwiększy się sypialnia-3 oraz można albo poszerzyć pomieszczenie gospodarcze albo poszerzyć wnękę na szafę i zrobić tam pełnowymiarową garderobę?

Jareq
29-10-2007, 07:29
btw. czy ktoś myślał/forsował rozwiązanie polegające na wydłużeniu (wzdłuż dłuższego boku) domu o np. 1m? Wtedy w małym kiblu zmieści się prysznic, zwiększy się sypialnia-3 oraz można albo poszerzyć pomieszczenie gospodarcze albo poszerzyć wnękę na szafę i zrobić tam pełnowymiarową garderobę?



Nie musisz wydluzac budynku, wystarczy ze, przedluzysz wc do lini sypialni nr 3 wtedy prysznic zmiesci sie spokojnie

ps.
Gaz mam - dolozenie 8 cm styropianu to raczej nie jest wydatek powalajacy z nog

tryllu
29-10-2007, 10:47
Nie musisz wydluzac budynku, wystarczy ze, przedluzysz wc do lini sypialni nr 3 wtedy prysznic zmiesci sie spokojnie

ps.
Gaz mam - dolozenie 8 cm styropianu to raczej nie jest wydatek powalajacy z nog

znaczy się nie rozumiem :)
chyba sypialni nr 1? tj. zmniejszyć podcień i wc będzie długie, albo wejść z wc kawałek w sypialnię nr 1 (kosztem tej sypialni).

a propos gazu: gwc, rekuperator, grubszy styropian - to wszystko jednak trochę kosztuje. liczyłeś czy Ci się to opłaca? bo ja liczyłem i nam się to nijak nie kalkuluje.

Jareq
31-10-2007, 07:19
Rzeczywiście sypialni nr 1 :oops:

Co do reszty.
To dlaczego tryllu będziesz miał gaz? Przecierz ogrzewanie węglem jest tańsze? - pewnie z wygody i komfortu, tak samo jak ja chciałbym mieć również gaz, reku, gwc, cyrkulację cwu.
Część z tych rzeczy przynosi oszczędności a część koszty ale napewno wszystkie poprawiają komfort mieszkania,
proponuję dalszą dyskusję przenieść na prywatne wiadomości bo na tym temacie porostu go zaśmiecamy wpisami coraz bardziej nie na temat.

Ps.
pierwszu post który zacytowałeś dotyczył się odpowiedzi na zapytanie "krzew"

pozdrawiam

Jareq
31-10-2007, 07:31
Witam, napisal pan na forum, ze zmienił konstrukcje dachu. Rozumeim, ze kupil pan projekt i dal do zrobienia przeróbki, czy może już te przeróbki zrobiła pracownia studio z 500?

Przeróbki ( również dach ) robiliśmy u tej samej osoby która robiła nam adaptację budynku, zagospodarowanie terenu. Osoba która nam to robiła jest znajmą żony więc koszt był niski w porównaniu z z500 i innymi osobami do których dzwonilismy.
pozdrawiam

tryllu
09-11-2007, 10:47
Rzeczywiście sypialni nr 1 :oops:
To dlaczego tryllu będziesz miał gaz? Przecierz ogrzewanie węglem jest tańsze? - pewnie z wygody i komfortu, tak samo jak ja chciałbym mieć również gaz, reku, gwc, cyrkulację cwu.


A nie. Plan zagospodarowania zabrania mi spalania paliw stałych, pomijając kominek.

Jareq
14-11-2007, 07:08
Plan zagospodarowania zabrania mi spalania paliw stałych, pomijając kominek

Ooooooo??????? :o
Ciekawe dlaczego?
Może mają podpisaną umowę z gazownią?!?/?? :wink:

adik@justa
26-12-2007, 09:32
:P witam mam pytanie czy zamiast pieca na gaz moge zastosowac piec na groszek :P

alfa36
30-12-2007, 15:28
Mam pytanie, czy ktoś juz zbudował z 24?

calvus
02-01-2008, 16:23
A ja jestem ciekaw czy nie sadzicie, ze te okna 120cm. szer. sa zbyt waskie? Dla mnie sa za male i niezbyt ladne dlatego. POza tym czy ktos ma dobry namiar na firme od wiazarow? Dzieki

Jareq
04-01-2008, 11:18
Mam pytanie do osób posiadających projekt.
Ile macie rysunków wiązarów dachowych - w załączniku do projektu?
Kupiłem projekt prawie rok temu i dopiero teraz zauważyłem że jest tam tylko rysunek 9 elementów - dodam że z rysunku w projekcie głównym wynika że są tam aż 23 różne elementy.
Czy macie tak samo czy może mi przysłali niekompletny załącznik? dodam że bez tego nie da się obliczyć ile potrzeba drewna na dach i w jakich kawałkach musi ona być.

Jareq
04-01-2008, 11:28
A ja jestem ciekaw czy nie sadzicie, ze te okna 120cm. szer. sa zbyt waskie? Dla mnie sa za male i niezbyt ladne dlatego. POza tym czy ktos ma dobry namiar na firme od wiazarow? Dzieki

Do tych małych pokoików chyba wystarczą - my pozostawiliśmy jak w projekcie - zależy też jak jest ustawiony dom względem stron świata. Zwiększyliśmy natomiast okno w salonie do 220cm.

calvus
05-01-2008, 16:57
Jareq: Jesli chodzi o wiazary to ja mam w projekci tylko rysunki osmiu "systemowych lacznikow do drewna"
Wasze okno 220cm jest przy kuchni, na wysokosci korytarza, czy glebiej na scianie? Rozumiem ze wiazary robi ci ciesla a nie zaklad specjalistyczny. Mozna wiedziec ile sobie zyczy za usluge :)?

Jareq
07-01-2008, 07:13
Jareq: Jesli chodzi o wiazary to ja mam w projekci tylko rysunki osmiu "systemowych lacznikow do drewna"
Ty masz osiem a ja dziewięć - kto da więcej ):
No to jak tu wyliczyć drewno na więźbę?
Dzwoniłem do biura w czwartek powiedziel że sie tym zajmą - wczesniej nikt im sie na to podobno nie skarżył. Ale jakoś teraz im nie wierze - może też do nich zakręcisz i zobaczymy co Ci powiedzą.
Zganiaja na producenta wiązarów - tylko szczerze w to wątpie bo chyba nie dzwonią przy każdym zamówieniu po papiery na więżbę.
Od czwartku bez odzewu z biura.



Wasze okno 220cm jest przy kuchni, na wysokosci korytarza, czy glebiej na scianie? Rozumiem ze wiazary robi ci ciesla a nie zaklad specjalistyczny. Mozna wiedziec ile sobie zyczy za usluge :)?

Okno w salonie ( odzililiśmy kuchnię ) jest w linji ściany kotłowni czyli ok. 140cm od nowej ściany kuchni.

Jareq: Mozna wiedziec ile sobie zyczy za usluge :)?
Jeszcze nie rozmawialiśmy z cieślą

kszew
09-01-2008, 16:12
A ja jestem ciekaw czy nie sadzicie, ze te okna 120cm. szer. sa zbyt waskie? Dla mnie sa za male i niezbyt ladne dlatego. POza tym czy ktos ma dobry namiar na firme od wiazarow? Dzieki
Powierzchnia przeszklenia powinna stanowić ok. 1/7 pow. pomieszczenia. Jeżeli chodzi o Sypialnie3 to powinno wystarczyć, jednak dla Sypialni2 to trochę jest za małe. Zależy to też od kierunku usytuowania. Należy zwrócić również uwagę na rodzaj okna. Okna 1-skrzydłowe będą miały większą powierzchnię przeszklenia niż 2-skrzydłowe. Ja będę miał okna 1-skrzydłowe od strony południowej, więc powinno to wystarczyć.
Poza tym zastanawiam się nad zmniejszeniem Sypialni2 (jak Sypialnia3), łazienkę dosunąć do Sypialni2, a pomiędzy Łazienką a Sypialnią1 zrobić Garderobę. Co o tym sądzicie?

Co do wiązarów, to podobnie jak wy po telefonicznej interwencji studio projektowe przesłało mi pozostałe rysunki wiązarów. Jednak dalej jestem niedosyt (co jednak z obliczeniami, zestawieniem łączników płytek Mitek). Czy mając tylko te schematy wiązarów, cieśla zdoła je wykonać?

kszew
09-01-2008, 17:17
Pytanie do budujących, lub mających zamiar budować:
Czy zastanawialiście się nad zmianą (zmniejszeniem) grubości ścian zewnętrznych. Przy takim domku parterowym z wiązarem dachowym i pokryciem blachą ściany grubości 18-20cm powinny wystarczyć. Przez to można zaoszczędzić na kosztach wykonania fundamentu i ścian. Jak ktoś zmniejszał grubość ścian lub drążył ten temat to proszę o kontakt.
pozdrawiam, kszew.

BYK13
09-01-2008, 20:33
witam wszystkich. czytam i jestem przestraszona juz na wstępie :o
czy budowa tego, jak dla mnie prostego domku jest aż tak skomplikowana.
może ktoś wybudował lub jest w trakcie w okolicach Bydgoszczy!?
wproszę się na wizytę :P

Kasiaa29
09-01-2008, 20:36
a co to znaczy "aż tak skomplikowana"
:wink: pytam serio :wink:
wklejam link co by się inni nie trudzili :wink:

http://www.z500.pl/projekt/z24.html

BYK13
09-01-2008, 20:42
Pytanie do budujących, lub mających zamiar budować:
Czy zastanawialiście się nad zmianą (zmniejszeniem) grubości ścian zewnętrznych. Przy takim domku parterowym z wiązarem dachowym i pokryciem blachą ściany grubości 18-20cm powinny wystarczyć. Przez to można zaoszczędzić na kosztach wykonania fundamentu i ścian. Jak ktoś zmniejszał grubość ścian lub drążył ten temat to proszę o kontakt.
pozdrawiam, kszew.


my chcemy jeszcze zwiększyć grubość ścian zewnętrznych do 44 cm, ale bez stosowania styropianu (budować będziemy z ceramiki)
pamiętajmy że co ma wyjść tanio wyjdzie...
lepiej teraz wydać nieco więcej i mieć na lata! :wink:
pozdrawiam. :D

BYK13
09-01-2008, 20:53
[quote=calvus]
Co do wiązarów, to podobnie jak wy po telefonicznej interwencji studio projektowe przesłało mi pozostałe rysunki wiązarów. Jednak dalej jestem niedosyt (co jednak z obliczeniami, zestawieniem łączników płytek Mitek). Czy mając tylko te schematy wiązarów, cieśla zdoła je wykonać?

pomalutku.nie rozumiem biuro nie przesłało wszystkich dokumentów? jestem kobietką i niektóre pojęcia są mi obce :oops: jednak tyle rozumiem, że jest jakiś problem z materiałami potrzebnymi do budowy dachu...co się dzieje?!
czy uciekać z dala od tego biura?! :P
Pozdawiam.

Jareq
10-01-2008, 08:49
BYK13

Tak biuro nie wysyła wszystkich rysunków wiązarów dachowych - tak było w moim przypadku - dosłali po telefonicznej unterwencji. Liczą że więżbę zamawiać się będzie u producenta wiązarów który rob im wyliczenia do tego projektu - tak myślę.


calvus

Sądzę że cieśla na podstawie tych rysunków bez problemu sobie poradzi z wyliczeniem wszystkich elementów potrzebnych do konstrukcji dachu. Ale podobnie jak Ty mam i to nie mały niedosyt, po pierwsze dla tego że musiałem się upominać o coś co powinno być od razu w projekcie oraz uważam tak jak Ty że w dosłanych dokumentach nadal brak zestawienia elementów.

BYK13
10-01-2008, 13:15
nadal nie wszystko rozumiem.Czy buro poleca jakiegoś konkretnego wykonawcę do dachu.
A jeśli tak czy znana jest cena wykonania, dowozu? Proszę ewentualnie o podanie telefonu do tej firmy, to z chęcią sie tym zajmę-puki mam jeszcze czas... :P

Jareq
10-01-2008, 13:25
nadal nie wszystko rozumiem.Czy buro poleca jakiegoś konkretnego wykonawcę do dachu.
A jeśli tak czy znana jest cena wykonania, dowozu? Proszę ewentualnie o podanie telefonu do tej firmy, to z chęcią sie tym zajmę-puki mam jeszcze czas... :P

Nie nie poleca, poprostu wraz z projektem dostajesz załącznik konstrukcji dachu i wyliczeń belek. Konstrukcja jest przygotowana przez firmę http://www.wiazar.pl/strony/start.htm Niestety w moim przypadku i nie tylko jak widać załącznik jest niekąpletny o kilka rysunków - które jednak bez problemów otrzymałem po kontakcie telefonicznym z biurem.

oto wcześniejszy post dotyczący cen dachu Wysłany: Sob, 27 Październik 2007 06:01

Jesteśmy na etapie budowy Z24 i co do dachu macie racje firma, która jest polecana wyliczyła mi koszt wiązarów i robocizna na kwotę netto 26.600 Ja zakupiłem drewno za kwotę 10500 brutto i do tego robocizna 6000 tys. myślę ze 12000tys to jest różnica myślę ze na pewno starczy mi na okna z żaluzjami.

Pozdrawiam

kszew
10-01-2008, 17:00
Z tymi wiązarami to wyszedł niezły galimatias. Przed dokonaniem adaptacji i złożeniem pozwolenia na budowę chciałem się upewnić czy nie będzie jakichś problemów z tym projektem. Wziąłem więc projekt wraz z tymi schematami wiązarów i zawitałem w Starostwie. Uzyskałem odpowiedź, że sam schemat wiązara to za mało. Powinna być pełna dokumentacja wiązara (schematy, połączenia, obliczenia) obojętnie czy wpięta do projektu domu, czy jako oddzielny aneks. Jestem już bardzo skołowany.
Dlatego pytam się tych co już budują (Jareq), czy nie mieli problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę tego domu z wiązarem w wersji otrzymanej od studnia z.500?
Pilnie proszę o odpowiedź (na forum lub na priva).
kszew

BYK13
10-01-2008, 20:01
witam. moje wielkie obawy pojawiły się po przeczytaniu postów na

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=92152&start=0&postdays=0&postorder =asc&highlight=

ludzie tam naprawdę mają duże problemy z projektem z 24, a raczej z biurem z500, bo to Oni nie przesyłają jakiś dokumentów.
Zobacz sama. Pozdawiam.
I tak kupię ten projekt ale najpierw dokładnie przedyskutuję go z projektantem, który będzie go adoptował i z cieślą w sprawie tego nieszczęsnego dachu... :wink:

Jareq
11-01-2008, 09:04
Nie, niemiałem żadnych problemów, poprostu nie pokazywałem tego załącznika z dokumentami - sami też o niego nie prosili.
Do starostwa zawiozłem po 4 egzemplarze projektu i adaptacji.

z500
15-01-2008, 21:36
Widzę, że "niebezpiecznie" rozwija się ten wątek - powodując w pewnym sensie wypaczanie całej sytuacji, więc chciałbym sprostować kilka kwestii.

Jeśli chodzi o szczegółową dokumentację dot. wiązarów (bo domniemam, że o tym jest mowa) - wszelkie rysunki którymi dysponowaliśmy zostały przesłane klientom, którzy tego potrzebowali - nie ma żadnych problemów aby to od nas otrzymać (zresztą chyba nawet potwierdzają to kolejne wpisy w wątku).
Konstrukcja dachu oparta na wiązarach ma to do siebie, że szczegółowe opracowania wykonawcze i warsztatowe - wykonuje producent dachu. Projekt wykonany jest jako dokumentacja budowlana, "uniwersalna" i po dokonaniu adaptacji do działki oraz określeniu lokalizacji w której dom będzie wybudowany, dobierane są odpowiednie normy i strefy obciążeń dla konstrukcji dachu, przy uwzględnieniu obciążeń związanych z pokryciem dachu (dachówka / balchodachówka) ..... Tylko, że to wszystko wykonuje już konkretny - producent dachu na etapie realizacji ! ! ! (ewentualnie w porozumieniu z architektem adaptującym) .

Lista autoryzowanych zakładów prefabrykacji z całej polski dostępna jest na stronie http://mitek.pl

W przypadku konkretnego zlecenia wszyscy producenci wykonują dokumentacje warsztatowo-wykonawczą bezpłatnie w ramach zamówienia (o ile mi wiadomo). Nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać jeden czy dwa telefony, z podanej listy (może od razu otrzymają Państwo satysfakcjonującą ofertę na realizacje).
W naszym projekcie Z24 - wiązary przedstawione są w formie projektu budowlanego, a nie wykonawczego i nie ma podstaw by twierdzić, że może to powodować jakieś komplikacje przy uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Aby przybliżyć tą już powszechną technologię, napisaliśmy krótki artykuł na naszej stronie – gdzie można zapoznać się z podstawową wiedzą na temat konstrukcji wiązarowych
http://www.z500.pl/poradnik/15.html

W razie potrzeby służymy pomocą oraz w przypadku jakichkolwiek niezgodności deklarujemy (w ramach rękojmi) dokonanie wszelkich uzasadnionych poprawek lub uzupełnienia dokumentacji w zakresie "typowego" projektu budowlanego. A, co jest w zakresie adaptacji typowego projektu opisaliśmy na stronie http://www.z500.pl/dzial/adaptacja-projektu.html

BYK13
16-01-2008, 11:09
Dziękuję za uspokojenie całej tej sytuacji. :P
"Burza" jak powstała koło tego tematu spowodowana była głównie moja niewiedzą o dachu z konstrukcją wiązarową.
Nadal nie jestem przekonana czy nie zmieniać tej konstrukcji na tradycyjną ale to już sprawa moja i projektanta, który będzie dokonywał adaptacji, bo jak rozumiem studio z500 bezpłatnie wyrazi zgodę na dokonanie takich przeróbek.
:wink: Cieszę się że ta sprawa została już wyjaśniona i mam nadzieję że dalsza współpraca ze biurem z500 będzie przebiegała pomyślnie. :D
Pozdrawiam z Bydgoszczy wszystkich sympatyków tego projektu oraz pracowników i klientów z500.

kszew
18-01-2008, 16:42
Dziękuję za uspokojenie całej tej sytuacji. :P
"Burza" jak powstała koło tego tematu spowodowana była głównie moja niewiedzą o dachu z konstrukcją wiązarową.
"Burza" wynikła w kwestii, jaką dokumentację o wiązarze dachowym powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany.

Nadal nie jestem przekonana czy nie zmieniać tej konstrukcji na tradycyjną ale to już sprawa moja i projektanta, który będzie dokonywał adaptacji, bo jak rozumiem studio z500 bezpłatnie wyrazi zgodę na dokonanie takich przeróbek.
No cóż, jeżeli ktoś szuka projekt domu parterowego z niewielką powierzchnią, to Z24 uważam za bardzo trafny wybór. Co do konstrukcji dachu to - jak piszesz - sprawa do przedyskutowania z projektantem. Wszystko zależy od upodobań, warunków terenowych i klimatycznych, cen, własnych materiałów, wykonawcy i/lub własnego wkładu w budowę itp.

Cieszę się że ta sprawa została już wyjaśniona i mam nadzieję że dalsza współpraca ze biurem z500 będzie przebiegała pomyślnie. :D .
Ja też się cieszę, że moja sprawa z biurem z500 została wyjaśniona, i mam taką samą nadzieję jak ty. Dziękuję z500 za powyższe wyjaśnienia i dodatkowe umieszczenie informacji o wiązarach na waszej stronie internetowej. Pozdrawiam
kszew

BYK13
18-01-2008, 19:28
witam. Moja sytuacja coraz bardziej robi się kolorowa! :D
Firmy do których napisałam powoli przesyłają swoje wyceny dla tej konstrukcji dachu,a wystarczyły im rysunki szczegółowe dostępne na stronie z500.
Chyba ktoś z biura ich pogonił?!
Powiem szczerze jestem mile zaskoczona ceną. :wink:
Uważam że np.: 28.450+7%vat za ten dach łącznie z transportem i montażem to naprawdę niewiele(cieśla nie zrobi tego tak dokładnie jak Oni w fabryce).A cena jest jaszcze do zbicia... :lol:

Mam nadzieję kszew że po ciężkim początku dalej może być już tylko lepiej.
Pozdrawiam :wink:

Jareq
01-02-2008, 17:58
Roboty ruszyły, humus zebrany, w przyszłym tygodniu kopiemy i zalewamy ławy !!!!! :lol:
Krzew jak tam pozwolenie na budowę ?
Dla zainteresowanych projrktem w miarę prac będę podawał ilości materiałów potrzenych do budowy tego domku. Jak ktoś jeszcze buduje niech zwryfikuje dane a jeżeli ktoś ma dalej zaawansowaną budowę niech poda dalsze wyliczenia. I tak :
- stal na ławy ok. 500kg.
- beton na ławy ok. 17 - 18 m3
- bloczki M6 ok. 1250 szt.
- cegła / pustaki na ściany nośne zewnętzrne i wewnętrzne - 190m2

Pozdrawiam.

dodaję po poście calvus że mam projekt z24 GL czyli z garażem

calvus
01-02-2008, 18:22
JareQ,
czy budujesz z24 z garazem czy wolnostojacy? Jak robisz dach wiazarowy, znalazles moze tania firme? Dzieki

calvus

Jareq
01-02-2008, 20:22
JareQ,
czy budujesz z24 z garazem czy wolnostojacy? Jak robisz dach wiazarowy, znalazles moze tania firme? Dzieki

calvus

Z garażem - oczywiście niewielkie zmiany jak każdy pewnie. O wiązarach nic nie podpowiem bo zmieniliśmy konstrukcję dachu na krokwiowo-płatwiową a to zupełnie co innego i nie ma co porównywać.
Kilka postów wcześniej (Czw, 10 Styczeń 2008 14:25) podałem linka do producenta który dostarcz dokumentację techniczną dachu dla tego projektu - ale z tego co wiem sporo sobie liczą - ktoś o tym pisał na tym forum.
O wiązarach może coś powie krzew z tego co wiem robił wyliczenia co do ilości drewna

calvus
01-02-2008, 21:57
dzieki za szybka odpowiedz! Budujesz z u220 czy z belitu? Pomysl z podawaniem materialow znakomity, pomoze wielu z nas. Moze jakies fotki :)

calvus

Jareq
02-02-2008, 08:39
No moge wkleić, ale na razie to tylko mała dziura w ziemi :)
Jak zaleję fundament to coś wkleję - albo może dziennik założę :roll: zobaczymy może żona będzie miała chęć popisać
Buduję z porotermu


Pozdrawiam wszystkich :lol:

kszew
05-02-2008, 23:30
Krzew jak tam pozwolenie na budowę ?

:( Kiepsko. Jeszcze nie mam warunków zabudowy. Pracownicy w gminie ruszają się jak muchy w smole :( . W między czasie gromadzę materiał budowlany i dopracowuję projekt.
A co do tematu problemu z wiązarami o czym wcześniej pisałem, to jednak przy pozwoleniu na budowę nie będzie z tym problemu (nie potrzeba pełnej dokumentacji).

kszew
06-02-2008, 00:19
O wiązarach może coś powie krzew z tego co wiem robił wyliczenia co do ilości drewna
Na wiązar dachowy (same kratownice) potrzeba niecałe 6 m3 drewna. Na wycenę wiązara od miejscowego producenta nie doczekałem się. Jedynie co powiedzieli, że dla dachów o podobnej rozpiętości poprzednim klientom wyceniali na ok. 20 tyś pln netto (bez dostawy i montażu). To sporo, dużo taniej wyjdzie konstrukcja tradycyjna.
Jednak wiązary dalej nie dają mi "spać" i myślę o zastosowaniu takowego, z którym cieśla sobie poradzi, ale o takim kształcie, aby zagospodarować trochę miejsca na poddaszu (adaptacja poddasza w późniejszych latach na wypadek potrzeby pomieszczeń)

Jareq, pisałeś o dociepleniu ścian zewnętrznych styropianem gr. 20cm. A jak masz rozwiązany temat docieplenia ścian fundamentowych? Bo dawać np. 16 cm XPS to za drogi interes :( .

calvus
06-02-2008, 15:00
Ja buduje z24 lgp i dostalem wstepne wyceny za stan surowy otwarty z 3 miejsc: 1) 25 tys bez posadzek i dachu, 2) 27. tys bez dachu, i 3) w formie zartu chyba 170 tys. z dachem i materialami firmy.

Podzielcie sie prosze swoimi danymi i ocena tych kosztow
calvus

Jareq
06-02-2008, 18:41
Jareq, pisałeś o dociepleniu ścian zewnętrznych styropianem gr. 20cm. A jak masz rozwiązany temat docieplenia ścian fundamentowych? Bo dawać np. 16 cm XPS to za drogi interes :( .

Dlaczego 16 cm. ? Pytam się bo nie wiem czy jest jakis wymóg lub zasada żeby dawać na ściany fundamentowe 4cm. mniej niż na nośne ?
chciałem dać ok 10-12cm i raczej FS 20 - grunt mam sypki i piaszczysty więc kubełkowej też nie dam.
Co do wiązarów to pogadaj z cieślą a nie z firmą - jak jest dobry to zrobi bez problemu i wyjdzie pewnie o połowę taniej

clavus - podane ceny to sama robocizna ?
U mnie za ściany fundamentowwe, mury, komin, wieńce i belki ok 12 -13 tyś. ławy robimy sami. - ale nie buduje firma tylko polecony człowiek.

calvus
06-02-2008, 21:28
Oczywiscie chodzi o sama robocizne! Mysle ze 15-20 tys. to realna i uczciwa cena za stan otwarty. Na ile wyceniasz koszt zrobienia i pokrycia dachu plus material?
calvus

kszew
08-02-2008, 22:07
Dlaczego 16 cm. ? Pytam się bo nie wiem czy jest jakis wymóg lub zasada żeby dawać na ściany fundamentowe 4cm. mniej niż na nośne ?
chciałem dać ok 10-12cm i raczej FS 20 - grunt mam sypki i piaszczysty więc kubełkowej też nie dam.

Bo planuję ściany fundamentowe wylewane o gr. 24cm (tak samo grube jak ściana zewnętrzna). Jak do fundamentu dokleję 8 cm styropianu a do ściany 20 cm to robi mi się gzyms 12 cm, co bardzo brzydko będzie wyglądać. Gdyby dać do fundamentu 16 cm styropianu a na to płytki klinkierowe to mam wtedy gzyms tylko 2-3cm. Poszerzać fundament to raczej nieekonomiczne rozwiązanie; zamiast betonu to wolę dać styropian, tym bardziej, że myślę coś o dużym akumulatorze ciepła pod budynkiem.
Co do zwykłego styropianu EPS100 nie jestem przekonany, bo przy fundamencie mi nawilgnie i bardzo straci parametry nieprzepuszczalności ciepła. Może go zabezpieczyć folią? Jakieś pomysły?

calvus
14-02-2008, 17:35
Jareq napisz dokladnie ile materialow kupiles, czy masz zrobione dokladne wyliczenia, bo mi cos wychodzi wiecej bloczkow fundamentowych ok.1400, a ile porothermu kupiles, a co ze sciankami dzialowymi/ Dziekuje bardzo mi to pomoze

calvus

Jareq
14-02-2008, 18:44
Co do zwykłego styropianu EPS100 nie jestem przekonany, bo przy fundamencie mi nawilgnie i bardzo straci parametry nieprzepuszczalności ciepła. Może go zabezpieczyć folią? Jakieś pomysły?

tak pod tym względem najlepszy jest na pewno XPS ale drogi - więc na EPS100 żeby nie zniknął dają klej i dopiero izolację co podobno zabezpiecza styropian i zapobiega chłonięciu przez niego wody



Jareq napisz dokladnie ile materialow kupiles, czy masz zrobione dokladne wyliczenia, bo mi cos wychodzi wiecej bloczkow fundamentowych ok.1400, a ile porothermu kupiles, a co ze sciankami dzialowymi/ Dziekuje bardzo mi to pomoze

calvus

Zależy jakie wysokie są bloczki i jaka wysoka ma być ściana fundamentowa w projekcie 0,9m - teoretycznie powinno wystarczyć 6 warstw tylko że standardem jest już ich wysokość 12 cm . a nie 14 i rzeczywiście konieczna będzie pewnie jeszcze jedna warstwa więc pewnie domówię bloczków na 7 warstwę i wtedy ściana wyjdzie ok. 1m a ich ilość zamknie się w ilości bliskiej 1500 sztuk - 85mb x 2.5szt. na warstwę x 7 = 1487
porotermu kupiłem 190 m2 x 11szt = 2090 szt.

ścian działowych wychodzi mi ok. 52mb.

Są to wyliczenia po moich zmianach więc nie traktuj ich dosłownie
- a oto moje zmiany

http://img220.imageshack.us/img220/4756/rekudk3.th.jpg (http://img220.imageshack.us/my.php?image=rekudk3.jpg)

calvus
17-02-2008, 11:22
Bardzo dziekuje za dane. A co to jest ten tajemniczy kwadrat w srodku domu i te linje czerwonei niebieskie. BTW. ja tez zwezilem wejscie do domu kosztem malego kibelka ktory wywalilem calkiem i mam wiekszy pokoj ok. 17 metrow. A z czego budujesz scianki dzialowe. tzn jaka grubosc cegly; ciagle mysle ze 8, 10cm to strasznie cienkie scianki wyjda, a 12cm. troche szkoda przestrzeni bo jeszcze tynk dojdzie.

calvus

Jareq
18-02-2008, 07:27
Bardzo dziekuje za dane. A co to jest ten tajemniczy kwadrat w srodku domu i te linje czerwonei niebieskie. BTW. ja tez zwezilem wejscie do domu kosztem malego kibelka ktory wywalilem calkiem i mam wiekszy pokoj ok. 17 metrow. A z czego budujesz scianki dzialowe. tzn jaka grubosc cegly; ciagle mysle ze 8, 10cm to strasznie cienkie scianki wyjda, a 12cm. troche szkoda przestrzeni bo jeszcze tynk dojdzie.

calvus
Kwadraty to
czarny - kominek - obudowa
żółty - rekuperator
czerwone linie - wyciąg powietrza
niebieskie - nawiew powietrza

co do ścianek działowych to myslałem o płytach na stelarzu wypełnionych wełną mineralną - wyszło by chyba najtaniej ( zrobiłbym sam ) grubość ściany wychodzi wtedy ;
-dla profilu 50mm ok 7,5 cm
- dla profilu 70 mm ok 9,5 cm
- izolację akustyczna porównywalna ze ścianami z innych materiałów.

Clavus co to jest BTW?

Krzew jak tam walka z wiązarami ? Masz jakieś nowe wyceny ?
I jeszcze jedno jak idzie Ci "wyciąganie" zestawienia drewna na wiązary z biura projektowego Z500 ?

kszew
18-02-2008, 20:58
Jareq, "wyciąganie" zestawienia drewna na wiązary z biura projektowego Z500 nic nie da, bo planuję zmienić ustrój wiązara, czyli zrobić sobie wolną przestrzeń na stryszku ok. 30m2. Jak ulał będzie służył na magazyn "rupieci", a może kiedyś na dodatkowy pokoik, może dwa. Wiązar zrobię z cieślą, wyjdzie 2x taniej niż przez firmę, tym bardziej że będę miał własne drewno. Wzmocnię dolny pas tak, aby przejął obciążenia użytkowe na poddaszu. A o inne wyceny nie pytałem, bo nie ma sensu (patrz zdanie wyżej). W dużej mierze na projekt nie ma co się powoływać, i tak trzeba go dostosować (przeliczyć) na aktualne warunki.
Jareq, gdzie planujesz umieścić rekuperator (PG czy strych)? Czym zamierzasz dogrzewać budynek?

Okna w Sypialni2 i Sypialni3 powiększyłem. Komin z kominkiem wywalę, przez to więcej miejsca będzie w salonie i PG. Aha, będę miał oddzielny budynek gospodarczy, tam wstawie kocioł jako zastępcze źródło ogrzewania.

Jareq
19-02-2008, 21:15
Rekuperator będzie chyba na poddaszu, ogrzewanie będę miał gazowe + kominek z płaszczem wodnym do którego obudowy mam zamiar wtłaczać powietrze z reku ( niedługo otworzę nowy temat o tym rozwiązaniu )

waldi_z24
20-02-2008, 07:55
witam,
z wielkim zainteresowaniem przeczytałem wszystko, co dotyczy budowy Z24 :wink: W chwili obecnej jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego. Dach pokryty dachówką, ściany działowe stoją. Za około 4 tygodnie wstawiamy okna. Poczyniliśmy trochę zmian likwidując ściany nośne wewnątrz budynku, dzięki zastosowaniu konstrukcji dachu typu samonośnego, podpartego na zewnętrznych ścianach nośnych. Takie rozwiązanie pozwoliło na swobodne stawianie ścian działowych tak, jak tego chcieliśmy. Zwiększyliśmy także taras, wydłużając go na całej ścianie domu tak, że można na ogród wychodzić nie tylko z salonu ale również z dwóch sypialni. Udało się również wygospodarować powierzchnię użytkową na strychu (ca 18 m kw.) z oknem dachowym. To tak w wielkim skrócie :D

kszew
20-02-2008, 12:31
Poczyniliśmy trochę zmian likwidując ściany nośne wewnątrz budynku, dzięki zastosowaniu konstrukcji dachu typu samonośnego, podpartego na zewnętrznych ścianach nośnych. :D
waldi_z24, Czy możesz coś więcej napisać o konstrukcji dachu (na priva)? Może jakieś fotki?


Zwiększyliśmy także taras, wydłużając go na całej ścianie domu tak, że można na ogród wychodzić nie tylko z salonu ale również z dwóch sypialni
Bardzo ciekawe rozwiązanie, podoba mi się. Można by było na zimę zrobić z niego ogród zimowy wstawiając przeszklenie :)

calvus
20-02-2008, 16:51
Waldi oczywiscie pisz na forum, a nie na prywatna poczte; wszyscy jestesmy ciekawi tych rozwiiazan :)

waldi_z24
20-02-2008, 19:23
jasne :D

tak wygląda rzut:
http://img115.imageshack.us/img115/6590/rzutdomu1et1.jpg (http://imageshack.us)


a tak widok od strony frontu:
http://img516.imageshack.us/img516/3166/domtf7.jpg (http://imageshack.us)

kszew
20-02-2008, 22:40
waldi_z24, Bardzo funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń. No, może bym zmienił jeden szczegół; bezpośrednie przejście z garażu do budynku. A jaką powierzchnię stanowi salon i kuchnia? Co do dachu, to myślałem, ze będzie mniej skomplikowany; tyle że ty masz garaż dobudowany a ja będę miał oddzielnie (dach - typowa koperta).

Jareq
21-02-2008, 08:31
waldi_z24
Z czego są wykonane przody daszków nad wejściem i garażu - czy to jest płyta ?
Miło sie patrzy na coś podobnego co się będzie stawiać - wklej jeszcze parę fotek ( szczególnie widoków domu z w wzsystkich stron)

waldi_z24
21-02-2008, 09:07
tak, to płyta, która będzie pokryta styropianem i tynkiem. Wrzucam jeszcze widok od strony tarasu. Jakość fatalna, bo robione tel. komórkowym :)

http://img504.imageshack.us/img504/4215/dom2ts9.jpg (http://imageshack.us)

Warto dodać, że boczne okno w salonie zrobiliśmy typu fix do samej ziemi w celu lepszego doświetlenia.

kszew
21-02-2008, 17:14
Waldi, daj też zdjęcia wiązara dachowego. :D

Jareq
19-03-2008, 16:07
Ale cisza na forum,
Nikt nic nie robi ?
Czy może nie chce się wam pisać ? :lol:

U nas po świętach wchodzą murarze o ile pogoda pozwoli bo dzisiaj jak pewnie wszędzie w Poznaniu śnieg po kostki - jak na gwiazdkę :o

Co do postępów to zakupiliśmy garaż na budowę ( allegro), wywierciliśmy studnię, zamówiliśmy żwir, kupiłem agregat prądotwórczy ( jutro jadę podłączać pompę )

mam pytanie do was - czy macie jakieś doświadczenia o budowaniu z agregatu prądotwórczego ( może znajomi tak budowali ) kupiłem Rockwotch 2,5 KW

mirabelka77
25-03-2008, 22:46
Witam,
strasznie sie cieszę, że znalazłam na forum wątek o projekcie Z24;

Od 1,5 roku rozglądamy się z mężem za jakimś fajnym projektem domku i ten naprawdę wpadł nam w oko - wizualnie uroczy, moim zdnaniem ma niegłupio rozplanowane wnętrze (oczywiście mam już gotową listę rzeczy do adaptacji), powierzchnia w sam raz dla rodziny 2+2 no i pasuje nam do koncepcji umiejscowienia go na działce.

Planujemy budowę domu w bliżej nieokreślonej przyszłości, na razie trochę mnie przeraża to całe przedsięwzięcie (kredyt, znalezienie solidnej ekipy itp), tym bardziej, że obydwoje z mężem zupełnie nie mamy pojęcia o budowlance.

No i caly czas nurtuje mnie pytanie: czy cała ta inwestycja zmieści się w 300 tys. zł (tzn. stan do wprowadzenia, rozsądny standart wykończenia )? Mąż raczej niewiele jest w stanie zrobić we własnym zakresie.
Jak myślicie?
Pozdrawiam

Jareq
29-03-2008, 07:22
Sama budowa ( bez działki ) w tej kwocie raczej tylko systemem gospodarczym i to sporo własnej pracy.
My chcemy się zamknąć w tej kwocie ale sporo robić będziemy sami z rodziną

mirabelka77
30-03-2008, 20:22
Jareq -dzieki za odpowiedź, chociaż nie ukrywam ze wolałabym przeczytać, że przy tej kwocie to spokojnie się zmieszczę :-?

waldi_z24 - a jak u Was postępują prace? Domek prezentuje się świetnie, podobaja mi się Wasze zmiany w projekcie, brawo za doswietlenie wnętrz - osobiście też lubię jasne wnętrza
Patrząc na Wasz dom dopiero zdaję sobie sprawę, że dość skomplikowany jest dach tego domku w wersji z garażem.

A tu pytanie do wszystkich przyszłych inwestorów z24: jaki sposób ogrzewania domu planujecie? Usytuowanie pomieszczenia gospodarczego i jego wielkość trochę zawęża możliwści wyboru...

Jareq
31-03-2008, 19:10
Jareq -dzieki za odpowiedź, chociaż nie ukrywam ze wolałabym przeczytać, że przy tej kwocie to spokojnie się zmieszczę :-?



zmieścisz się :D

mirabelka77
31-03-2008, 22:36
Jareq -dzieki za odpowiedź, chociaż nie ukrywam ze wolałabym przeczytać, że przy tej kwocie to spokojnie się zmieszczę :-?



zmieścisz się :D

No tak a gdzie słówko "spokojnie"? :lol:

Zmieszczę nie zmieszczę buzia mi się śmieje :lol:

kszew
03-04-2008, 19:34
My chcemy się zamknąć w tej kwocie ale sporo robić będziemy sami z rodziną
Na pewno się zmieścisz w 300 tyś. Może jestem szalony, ale planuję zmieścić się w 150 tyś. budując systemem gospodarczym i dużo własnej pracy. Koszt materiałów (z uwzględnieniem odliczeń) w chwili obecnej nie przekracza mi 100 tyś. Z własnych materiałów tylko drewno.

mirabelka77
03-04-2008, 22:15
Kszew - a kiedy zaczynasz budowę? Na kiedy planujesz stan surowy zamknięty?

kszew
04-04-2008, 07:21
Kszew - a kiedy zaczynasz budowę? Na kiedy planujesz stan surowy zamknięty?
Niedawno otrzymałem warunki zabudowy. 2-3 miesiące na PnB, więc rozpoczęcie w lecie.

mirabelka77
08-04-2008, 12:53
Podbijam temat! :lol:
Co tu tak cicho?

dorocia8
17-04-2008, 11:19
Witajcie!
Czy ktoś z Was otrzymał już wycenę więźby prefabrykowanej?

kszew
18-04-2008, 13:27
Czy ktoś z Was otrzymał już wycenę więźby prefabrykowanej?
W moim przypadku wyceny nie dostałem, ale telefonicznie otrzymałem informację, że wiązary dachowe będą kosztować ok. 25 tyś. zł netto bez montażu :o .

kszew
18-04-2008, 13:40
waldi-z24 Czy masz już postawione ścianki działowe? Pisałeś, że wiązar dachowy podparty jest na ścianach zewnętrznych, więc bardzo mnie ciekawi jak połączyłeś ścianki działowe z dolnym pasem wiązara.

Jareq
21-04-2008, 07:24
Witajcie!
Czy ktoś z Was otrzymał już wycenę więźby prefabrykowanej?

27.000 - 32. 000

kszew
24-04-2008, 10:25
Wiosna w pełni :D ale na forum jeszcze zima, mały ruch. Czyżby wszyscy podwinęli rękawy i ostro pracują przy budowie.
Jareq jak tam ściany, stoją? I czy możesz coś więcej napisać o dociepleniu ścian fundamentowych, bo właśnie jestem przed dokonaniem wyboru zakupy styropianu, XPS bardzo drogi, a EPS? podobno taki dawałeś, więc jak go zabezpieczyć? jak to wykonali Twoi fachowcy?
Ja myślę dać sporo styro w fundament 15-16cm , w dodatku będzie stanowił on szalunek "tracony". Zrobię sobie przez to dodatkowy duży magazyn ciepła pod budynkiem. Z obliczeń wyszło, że zaoszczędzę ok. 25% energii na ogrzewanie.
pozdrawiam
kszew

Jareq
24-04-2008, 15:43
No i teraz o tym dopiero piszesz :evil: - super pomysł

ocieplenia ściany fundamentowej dopiero przede mną ale mam zamiar zrobic tak
- najpierw na ścianę dysperbit
- potem przyklejone będzie styropian ESP 10 -12 cm. ( oczywiście ze względu na koszty) "czarnym " klejem ( masa izolacyjna plackami )
- potem zatopiona siatka jak w standardowej ścianie na to jeszcze raz dysperbit i folia kubełkowa ( zamierzam wysokość 1,5m przeciąć na pół - do osłonięcia mam 65cm) do poziomu gruntu zakończona listwą od góry

- na izolacje pionową dałem papę termozgrzewalną wysunięta ok. 8 cm. na zewnątrz
- potem izolbet ( chyba K - jak stary lepik tylko na zimno )
- dalej poszła specjalna folia fundamentowa wysunięta ok 18cm. do środka budynku - na zakład z izolacją posadzki

niestety nie dałem foli na ławę ( sam nie wiem dla czego ) strasznie tego żałuje bo to żadne koszty ok 90zł. na cały dom :evil: :evil:

Ocieplenie zrobię za tydzień w ramach majowego wypoczynku 8)

A ściany rosną :lol:

ep78
13-05-2008, 14:43
witam.
Czy Buduje Ktoś może ten projekt Z24 z ogrzewaniem na ekogroszek?

Jareq
26-05-2008, 12:02
Trochę cicho na forum wiec je podciągam zdjęciem :D

http://img364.imageshack.us/img364/2268/p1030806vx7.th.jpg (http://img364.imageshack.us/my.php?image=p1030806vx7.jpg)

calvus
14-06-2008, 16:07
Czy to prawda, ze w pokojach widoczne sa belki poprzeczne na ktorych opiera sie strop? Wg. mnie zostana one zakryte plytami gipsowymy. Prosze o potwierdzenioe ludzi ktorzy juz buduja/owali.

calvus

Jareq
15-06-2008, 21:28
Czy to prawda, ze w pokojach widoczne sa belki poprzeczne na ktorych opiera sie strop? Wg. mnie zostana one zakryte plytami gipsowymy. Prosze o potwierdzenioe ludzi ktorzy juz buduja/owali.

calvus

Żeby schować belkę w salonie należałoby obniżyć sufit o 43 cm.( 35 cm. belka + 8 cm murłata ) od belek stropu - tak więc ta belka będzie raczej widoczna, podobnie z innymi belkami które mają po 30 cm + 8 cm. murłata.

Podsumowując, to moim zadaniem belki te będą widoczne - jak bardzo to zależy o ile obniży się sufit.

To co pozostanie po obniżeniu sufitu można okleić płytami z nidy lub innego materiału .

calvus
18-06-2008, 17:50
Dzieki za sluszne uwagi ktore potwierdzaja moje watpliwosci. Czy moga sie wypowiedziec ludzie ktorze juz zbudowali nasz domek, badz maja jakies fajne pomysly na sufit :)

calvus
24-06-2008, 20:16
Juz kiedys pytalem ale niewiele osob sie wypowiedzialo; chodzi o to z czego buidowaliscie scianki dzialowe i jakiej grubosci. POczatkowo planowalem z DZ-220 ale one maja 9cm, potem z belitu 10cm, a ostatnio mysle o kratoce K3 12cm. Co myslicie o tym?

pkd
05-07-2008, 16:25
Witam wszystkich.
Mam pytanie do osób , które budują lub zakupiły projekt Z24.

Czy zawiera on szczegółowe projekty instalacji wentylacyjnej, CO, elektrycznej ?

Czy przewidziane w "oryginale" instalacje są wystarczające do późniejszego "podłączenia" GWC, rekuperatora ?

Jestem "zielony" , więc proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam
Piotr

Jareq
11-07-2008, 16:13
Juz kiedys pytalem ale niewiele osob sie wypowiedzialo; chodzi o to z czego buidowaliscie scianki dzialowe i jakiej grubosci. POczatkowo planowalem z DZ-220 ale one maja 9cm, potem z belitu 10cm, a ostatnio mysle o kratoce K3 12cm. Co myslicie o tym?

Również się zastanawiamy nad tym, ja jestem za płytami gipsowo kartonowymi - żona nie za bardzo ( chociaż obecnie cały dom mamy w nich zrobiony i nic się nie dzieje )


Witam wszystkich.
Mam pytanie do osób , które budują lub zakupiły projekt Z24.

Czy zawiera on szczegółowe projekty instalacji wentylacyjnej, CO, elektrycznej ?

Czy przewidziane w "oryginale" instalacje są wystarczające do późniejszego "podłączenia" GWC, rekuperatora ?

Jestem "zielony" , więc proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam
Piotr

Projekt zawiera rysunki instalacji wody i kanalizy, centralnego ogrzewania, elektryki, instalacji gazowej ( ale i tak trzeba zrobić nowy dla gazowni ). Jak pisaliśmy wcześniej nie zawiera natomiast pełnej dokumentacji wiązarów dachowych ( przynajmniej tak było w przypadku osób piszących na tym forum - które dosłano po telefonicznej interwencji )

Pytasz czy są one wystarczające? jeżeli nie robisz żadnych zmian to pewnie tak.

Co do wentylacji to żaden typowy projekt nie ma przewidzianej wentylacji mechanicznej tylko grawitacyjną tak więc jeżeli myślisz o rekuperatorze i GWC to trzeba zrobić projekty u specjalisty lub kombinować samemu :wink:

Pozdrawiam

pkd
11-07-2008, 22:49
Dzięki Jareq. Byłem przekonany, że projekt przewiduje went. mechaniczną - zmyliło mnie zdanie w opisie n.t. łatwości poprowadzenia kanałów wentyl. ...

Pozdrowienia
Piotr

Jareq
12-07-2008, 06:43
To prawda jak strop jest drewniany więc łatwo tam poprowadzić kanały wentylacji lub DGP - piszą prawdę :wink: :wink: :wink:

calvus
13-07-2008, 21:18
Jareq: ja tez zmienilem konstrukcje dachu na krokwiowo platwiowa, czy moglby w zwiazku z tym podac mi ilosc drzewa jaka ci poszla w metrach szesciennych, a moze pamietasz jakie grubosci desek dawales? Bardzo mi to pomoze, dziekuje z gory. Aha, czy statales sie wygospodarowac srodek strychu na pokoik?

Jareq
15-07-2008, 17:03
calvus


Właśnie po to zmienialiśmy konstrukcje dachu ( nie zmienialiśmy kształtu oraz nachyleń ) żeby kiedyś móc coś jeszcze zrobić na strychu, po zmianie konstrukcji dachu na krokwiowo płatwiową powierzchnia użytkowa do mojego wzrostu ( 180 :-? ) to jakieś 30 m2. więc spokojnie można tam zrobić spory pokoik :lol: nie licząc dalszych skosów.

Co do drewna to już gorsza sprawa, nam poszło go 15 m3.
najważniejsze przekroje
belki stropowe 20x10
krokwie 16x8
płatwie 14x14 i 16x16



pozdrawiam

calvus
15-07-2008, 21:04
A jak w takim razie rozwiazales sprawe stropu , no i belek betonowych na ktorych jest on oparty i sa one widoczne w pokojach? Czy na dachu dawales pelne deskowanie czy tylko folie i dachowke na to?. Rozumiem ze dach ocieplales welna od wewnatrz? Dzieki za sugestie.

calvus

Jareq
15-07-2008, 21:16
Strop drewniany - właśnie oparty na tych podciągach co piszesz.
Deskowanie pełne, membrana i dachówkana to.
Wełny jeszcze nie dawałem - ale pójdzie w strop ( poddasze jest na przyszłość)

calvus
16-07-2008, 21:03
Jareq, a jaka jest wlasciwie powierzchnia naszego dachu z garazem, bo z500 nigdzie tego nie podaje. Jaka dachowkw wybrales? Dzieki za informacje sa one bardzoooooooooooooooooo przydatne

Jareq
17-07-2008, 18:08
calvus

Jak liczyłem powierzchnie dachu z projektu to wyszło mi 249 m2.

Cieślę poprosiłem żeby wysunął maksymalnie dach na boki ( daję więcej ocieplenia ) i udało mu się wystawić krawędź dachu o 95 cm. od zewnętrznej strony ścian. Podam ile kupiłem dachówki ale musisz wziąć poprawkę na wyżej opisaną zmianę to o ile się nie mylę 20 cm. więcej jak w projekcie.

Dach pokryłem brassem ( cizar ) wyszło 2736 szt. czyli 273,6 m2.podstawowej i 150 gąsiorów.


pozdrawiam

calvus
26-07-2008, 20:32
Jareq, a jak rozwiazales sprawe kominow i pieca CO. Ja mysle o piecu turbo lub kondenstacyjnym wiec zmienie komin na Schidla rondo plus do kominka a do pieca z zamknieta komora zbuduje z p[ustakow wentylacyjnych schiedla (zeby byl ten sam wymiar) i wstawie rure kwasowke fi 80. Jak inni rozwiazali sprawe ogrzewania?

Jareq
27-07-2008, 19:38
Kominy robiliśmy tradycyjne ( cegła pełna )


Co do pieca turbo ( z zamkniętą komorą spalania ) to pewnie wiesz ale napiszę Ci że, jeżeli jego moc będzie do 21 KW. to możesz nie dawać komina i puścić przez ścianę.

Jeżeli chodzi o kominek to przekrój przewodu dymnego musi być większy ( u nas 14x25) niż do piec gazowego i wentylacyjnego ( oba 14x14 )

U nas będzie CO. - gazówka z zamkniętą komorą + Kominek z płaszczem wodnym ( miały być też solary ale kurs franka je zjadł :evil: )

Pozdrawiam

calvus
28-07-2008, 20:12
Ale piec dwu-funkcyjny czy jedno-funkcyjny z zasobnikiem, czy kondensacyjny? Piszesz o mozliwosci rezygnacji z komina jesli piec ma mala moc ale przeciez piec jest w pomieszczeniu gospodarczym i nie sposob wyprowadzic rure bez komina na zewnatrz. Ja nawet myslalem zeby dac piec w garazu ale niestety nie mozna.
A co ze zdjeciami z Twojej budowy? :) Wrzuc moze cos bo ja ciagle w fazie planowania. Czesc.

Jareq
28-07-2008, 22:21
My będziemy mieli jednofunkcyjny ( przy kominku raczej nie kondensat, jeszcze nie wiemy - lubię palić w kominku ) z zasobnikiem. Teraz mamy dwu-funkcyjny i kiepsko jest z dostępnością ciepłej wody ( trzeba trochę odczekać czasami nawet ze 3 litry ) chociaż w kosztach przygotowania c.w.u. jest tańszy, grzeje tylko wtedy kiedy trzeba no i ciepła woda się nie skończy jak przy jednofunkcyjnym.

Piec możesz dać tez w spiżarni ale rura przy wejściu wtedy wyjdzie - o ile się nie mylę potrzebna jest kubatura 6,5 albo 8 m3. u nas pozostanie w kotłowni mimo że, wydzieliliśmy z niej jeszcze małe WC.
Dlaczego nie można w garażu ?
Fotek ostatnio nie robiłem - ale się postaram coś zrobić i wkleić.

pozdrawiam

kszew
29-07-2008, 22:04
Jak inni rozwiazali sprawe ogrzewania?
U mnie będzie dodatkowo budynek gospodarczy, bo nie dało się doprojektować garażu do budynku (za wąska działka), a w nim będzie kotłownia.I tam będzie komin. Przez to w budynku mieszkalnym już nie będzie komina. Planuję ogrzewać prąd/drewno mając duży bufor ciepła zlokalizowany w środku domku. Wszytko to wynikło właśnie z braku możliwości dołączenia garażu do budynku. I po dłuższych przemyśliwaniach zdecydowałem, że nie chcę mieć kotłowni w salonie (kominek), jak to inni planują. Myślę dość dobrze docieplić dom, więc rachunki za prąd nie powinny mnie "dobić". Oczywiście prąd 2-taryfowy z grzaniem w tańszej taryfie.

Jareq
08-08-2008, 16:16
Wklejam parę zdjęć może dyskusja się ożywi :roll: :wink:

Oczywiście jest sporo zmian ale na pewno każdy kto zamierza budować z24 i tak pewnie chętnie obejrzy.

Zdjęcie nr 1.
Tył domu - u nas zlikwidowaliśmy podcień tarasu i okna przy balkonie , w zamian powstanie zadaszony taras. Z boku widać powiększone okno do 2.2 m.


http://img230.imageshack.us/img230/9098/p1030922wu1.jpg[/URL]
http://img230.imageshack.us/img230/9098/p1030922wu1.c1cd37e216.jpg
(http://g.imageshack.us/g.php?h=230&i=p1030922wu1.jpg)
Zdjęcie nr2 i 3

Salon - powiększony o podcień ( razem 40 m2. ) U góry widoczna belka o którą były pytania - trzeba będzie ja jakoś zabudować :-?

http://img105.imageshack.us/img105/7107/p1030912ho7.jpg (http://imageshack.us)
http://img105.imageshack.us/img105/7107/p1030912ho7.3b3f3e2832.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=105&i=p1030912ho7.jpg)


Wyszło ciemno bo pod światło

http://img105.imageshack.us/img105/3866/p1030911ga6.jpg (http://imageshack.us)
http://img105.imageshack.us/img105/3866/p1030911ga6.c4e84431fb.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=105&i=p1030911ga6.jpg)

Zdjęcie 4.

Widok na kotłownię, łazienkę i korytarz i drzwi do garażu - kosztem sypialni nr 3

http://img216.imageshack.us/img216/8986/p1030916dm9.jpg (http://imageshack.us)
http://img216.imageshack.us/img216/8986/p1030916dm9.1bd3ba993d.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=216&i=p1030916dm9.jpg)

Zdjęcie 5

Front - zlikwidowaliśmy podcień w zamian powstanie daszek i wcięcie w ociepleniu przy drzwiach po 1m. na boki zakończone u góry łukiem

http://img227.imageshack.us/img227/6907/p1030920wg0.jpg (http://imageshack.us)
http://img227.imageshack.us/img227/6907/p1030920wg0.e8188c8e8a.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=227&i=p1030920wg0.jpg)

Zdjęcie 6

Widok na sypialnię nr 1 ( oraz belkę )

http://img217.imageshack.us/img217/5315/p1030913ma8.jpg (http://imageshack.us)
http://img217.imageshack.us/img217/5315/p1030913ma8.7bf1873a76.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=217&i=p1030913ma8.jpg)

Zdjęcie 7

sypialnie 2 i 3

http://img224.imageshack.us/img224/2707/p1030917gx2.jpg (http://imageshack.us)
http://img224.imageshack.us/img224/2707/p1030917gx2.9c85bd6a29.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=224&i=p1030917gx2.jpg)


i na koniec widok na tył z drugiej strony

http://img224.imageshack.us/img224/7060/p1030921xv6.jpg (http://imageshack.us)
http://img224.imageshack.us/img224/7060/p1030921xv6.b7e2f6dc9f.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=224&i=p1030921xv6.jpg)

Pozdrawiam

calvus
08-08-2008, 22:15
Nooooooooo super!!!!!!! POchwal si eta dachowka, co to za cudo? A te nadproza to pod rolety? Pieknie jest!

Jareq
09-08-2008, 07:51
Dachówka to - Brass Cisar podwójna esówka

Nadproża są strunobetonowe - nie są one specjalne do rolet ale takie musiały być ponieważ są niższe ( tylko 11 cm. ) żeby rolety się zmieściły nad oknami.

kszew
09-08-2008, 22:29
... chociaż w kosztach przygotowania c.w.u. jest tańszy, grzeje tylko wtedy kiedy trzeba no i ciepła woda się nie skończy jak przy jednofunkcyjnym.
Aktualnie na potrzeby c.w.u. mam piec gazowy pojemnościowy 40-litrowy i powiem , że w zupełności nam wystarcza dla 4-osobowej rodziny. Więc co do "skończenia" ciepłej wody nie do końca się zgadzam. Aha, dla rozwiania niejasności, Nie biorę kąpieli w 150 litrach wody. Poza tym termostat mam ustawiony na minimum. Przy maksimum pewnie mógłby kąpać się w wannie napełnionej po brzegi wodą.

Jareq
17-08-2008, 20:34
Aktualnie na potrzeby c.w.u. mam piec gazowy pojemnościowy 40-litrowy i powiem , że w zupełności nam wystarcza dla 4-osobowej rodziny. Więc co do "skończenia" ciepłej wody nie do końca się zgadzam. Aha, dla rozwiania niejasności, Nie biorę kąpieli w 150 litrach wody. Poza tym termostat mam ustawiony na minimum. Przy maksimum pewnie mógłby kąpać się w wannie napełnionej po brzegi wodą.

U nas obecnie przy dwu-funkcyjnym najgorsze jest oczekiwanie na ciepłą wodę (woda ma 10 - 12mb. do pokonania w starej instalacji ) - i to jest najgorsze, czasami nawet nie odkręcam ciepłej wody bo to nie ma sensu.

Czytałem o piecach które maja wbudowane mini-zasobniki, czy o takim piszesz? Jeżeli tak to czy można do niego podłączyć cyrkulację?

pozdrawiam

kszew
18-08-2008, 21:48
U nas obecnie przy dwu-funkcyjnym najgorsze jest oczekiwanie na ciepłą wodę (woda ma 10 - 12mb. do pokonania w starej instalacji ) - i to jest najgorsze, czasami nawet nie odkręcam ciepłej wody bo to nie ma sensu.
No to masz nieciekawie. U mnie lepiej być nie może. Podgrzewacz mam w kuchni, kuchnia sąsiaduje z łazienką. Od podgrzewacza mam takie odległości: zlewozmywak - 1,5m ; umywalka 2m ; prysznic 1,5m ; wanna 5m (ale tutaj odległość nie gra roli). Czyli odkręcam kurki i mam od razu ciepłą wodę.
W Z24 tak się już nie da zrobić. Wszędzie jest daleko - tu właśnie widzę wadę. Tylko cyrkulacja ratuje, ale przez to będą większe straty.

Czytałem o piecach które maja wbudowane mini-zasobniki, czy o takim piszesz? [.
Mam najzwyklejszy piec pojemnościowy wiszący 1-funkcyjny o poj. 42 l.

kkza
25-08-2008, 23:11
Witam miłośników projektu Z24, jak na razie jest to nasz zdecydowany faworyt,
jednak jak to w życiu bywa każdy chce wprowadzić pewne zmiany, swoje
pozwoliłem sobie nanieść na rzucie projektu wydrukowanym ze strony studia Z500, w trochę nieudolny, co prawda, sposób (załącznik) ale myślę, że czytelny dla osób znających projekt.

Wyjaśnienie do zmian:
- najważniejsza to zamiana stronami spiżarni, sieni i małego WC (likwidacja), gdzie małe WC zostanie spiżarnią, funkcja sieni bez zmian, natomiast spiżarnia została zamieniona na garderobę (6m2) - po przesunięciu ściany działowej w głąb sypialni 1 - wiem zmniejszy się jej powierzchnia;
- likwidacja dwóch okien w kuchni i wstawienie jednego większego - wg mnie dla zachowania proporcji frontu będzie to wymagało zmiany rozmiaru okna w sypialni 1;
- wstawienie niewielkiego okna w łazience - pomimo planowanej wentylacji mechanicznej;
- likwidacja okna w salonie od strony sypialni 3 i dopasownie rozmiarami drzwi tarasowych i pozostałego okna;
- powiększenie pomieszczenia gospodarczego poprzez przesunięcie ścianki działowej w głąb korytarza - brak na moim rysunku;

Będę wdzięczny za wasze opinie i krytykę.


http://images30.fotosik.pl/269/5f485f3133eed045m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5f485f3133eed045)

kkza
29-08-2008, 20:57
Halo, halo czy ktoś tu zagląda?

kszew
31-08-2008, 20:54
Halo, halo czy ktoś tu zagląda?
Oczywiście, że zagląda ;)
A co do twojego rozmieszczenia pomieszczeń, to ciekawie pomyślane.
Jedna uwaga z mojej strony. Ja napewno nie rezygnowałbym z oddzielnego pomieszczenia WC.

kkza
01-09-2008, 22:37
Witam,

masz rację - czekanie na zwolnienie jedynej łazienki w domu (mieszkaniu) jest bardzo irytujące, może zamiast spiżarni...


pozdrawiam

kszew
02-09-2008, 21:56
Na WC wystarczy ok. 1,5 m2 (aktualnie mam WC 1,1x1,1m i wcale nie wydaj mi się za ciasna), więc zmniejsz jakieś pomieszczenie (bez zamieniania). Spróbuj poprzesuwać ścianki działowe, napewno uda ci sie wydzielić WC bez drastycznego zmniejszenia pozostałych pomieszczeń.

Jareq
03-09-2008, 21:36
Witam,

masz rację - czekanie na zwolnienie jedynej łazienki w domu (mieszkaniu) jest bardzo irytujące, może zamiast spiżarni...


pozdrawiam

Spiżarni byłoby chyba szkoda, chociaż jest to jakieś wyjście.

My drugie WC wydzieliliśmy z kotłowni ( po powiększeniu tak jak też planujesz o przyległą wnękę ) z powstałej przestrzeni ok 6m2. powstanie WC i kotłownia ok 3m2. - problem w tym że przy takiej powierzchni do ogrzewania może być chyba tylko piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ( wystarcza wtedy kubatura 6,5 m3 )
My gaz będziemy mieć wiec takie rozwiązanie jest możliwe, jeżeli jednak ktoś planuje kocioł na paliwo stałe to ta wersja raczej odpada. Chociaż szczerze mówiąc przy kotle na paliwo stałe to i tak uciekałbym z kotłownią do garażu.


Co do Twoich zmian to trudno komentować - każdy lubi coś innego.

Ale dwie łazienki to bardzo dobre rozwiązanie ( teraz mam jedną )
Spizarnia to też potrzebne miejsce ( obecnie nie mam :wink: )

Pozdrawiam :wink:

Jareq
30-10-2008, 22:27
Ale cisza na forum :cry:

My zrobiliśmy tynki. Obecnie robię podłogę na strychu ( choć chyba nie można już tego nazwać strychem :lol: ) jak skończę to wkleję fotki co można " wyciągnąć " z poddasza tego domu 8)

Pozdrawiam wszystkich

ps. Napiszcie jak tam prace u Was - może forum się ponownie ożywi

kszew
31-10-2008, 22:25
Wszyscy korzystają z dobrej pogody i ostro budują.
Ja przymierzam się do dachu.
Ostatnio myślałem o napisaniu postu streszczającego zalety i wady tego projektu, ale z braku czasu i chęci nie ma go jeszcze. A zanim go "sklecę", to może Ci, co są już dużo dalej w stadium budowy coś napiszą o tym.
pozdrawiam

calvus
01-11-2008, 20:16
Jareq pisz i dawaj fotki tego strychu, stropu, wylazu/schodow i innych patentow, ten strop i strych spedza misen z powiek. Czesc

Jareq
02-11-2008, 07:22
Wkleję wieczorem - mam nadzieje że skończę robić podłogę i będzie wszystko widoczne. 8)

Jareq
02-11-2008, 20:38
Jeszcze nie skończone ale wklejam :wink:

http://img145.imageshack.us/img145/3373/p1040211ia6.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=p1040211ia6.jpg)http://img145.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

pozdrawiam

calvus
03-11-2008, 20:46
no i super jest; a gdzie ty masz wylaz na ten strych, no i co zrobiles z kominkami wentylacyjnymi i odpowietrzeniem kanalizacji?

Jareq
04-11-2008, 17:02
Wyłazu jeszcze nie mam ale w planach będzie w korytarzyku ( pomiędzy kotłownia a łazienką ). Kominków wentylacyjnych nie będę miał ( wentylacja mechaniczna ) ale wszystkie bez problemu mógłbym umieścić za ścianką która powstała z podpór stropu ( tych bocznych ).

Wymiary pomieszczenia to:

- szerokość 8,15m. - po 4.00m. od tej dolnej podwaliny widocznej na zdjęciu
- długość 10,5m.
- nachylenia dachu jak w projekcie oryginalnym
- najniższy punkt to 75cm. najwyższego nie mierzyłem ale ok. 2,6m - tak wynika z projektu - bardziej istotne jest że ok. 2m od dolnej podwaliny na boki wysokość pomieszczenia ma ok. 180cm. - łączna powierzchnia podłogi to prawie 85m2 a do wysokości 1,8m wychodzi mi że powinno być coś pomiędzy 40-45m2.

pozdrawiam

fixer
11-01-2009, 17:40
Jareq, chyba masz racje w sumie.

Sprawa najwazniejsza dla tego projektu to STROP DREWNIANY. Zastana wiam sie nad klasyka betonowa...

zbudowalem ten dom rozciagniety o metr (projekt indywidualny) plus garaz.

strop lany beton, zbrojony z odeskowaniem kosztowal mnie 30000 zlotych z wlasna robocizna i odeskowaniem. Ponad miesiac pracy. Nie warto.

Drewniany prawdopodobnie bym zrobil w 2 tygodnie za cene nie wieksza niz 10000.
pozdrawiam

fixer
11-01-2009, 17:50
Moze i tani w budowie , ale dach drogi, podobno jeden gąsior do dachu kosztuje 17 zl i przy dachu czterospadowym tego jest duzo, powiedziano ,mi , ze koszt gąsiorów czasami przekracza koszt dachu. my jeszcze rozwazamy inny projekt LMB-47 z dwuspadowym dachem.Wstawilabym zdjecie domku ale nie wiem jak. pozdrawiam.

Rzeczywiscie, jeden gasior to okolo 16pln, gasior poczatkowy 60-70pln. dach drogi, nie ma sensu zaprzeczac. najtanszy oczywiscie jest dach dwuspadowy z max jedna kukawka i bez okien w dachu.

calinka80
01-03-2009, 12:21
Hej!
Co tak ucichło na forum.
My jesteśmy prawie zdecydowani na ten projekt w wersji z garażem GL.
Czy jest ktoś kto zbudował bądź buduje dom ogrzewany ekogroszkiem?
My chcemy przenieść pomieszczenie gospodarcze do spiżarni i doprojektować komin. Czy to jest dobre rozwiązanie? Zapas opału przechowywany byłby w garażu, bądż pod dorobionym daszkiem z tyłu garażu.

Ghouscik
02-03-2009, 23:18
Witam wszystkich przy okazji jako ze jestem tu poraz pierwszy.

Rowniez podoba nam sie ten projekt i mam pytanie do kszewa

Pierwotnie myslales o dostawieniu garazu do sciany przedniej przy kuchni ze wzgledu na waska dzialke. A pozniej piszesz ze garaz bedzie osobno, zarzuciles ten pomysl czy z z jakochs powodow jest niemozliwy do realizacji??

Pytam bo sam mam podobny problem z waska a dluga dzialka i kombinuje na wszystkie sposoby gdzie tu umiescic garaz na 2 auta a zeby nie byl on osobnym budynkiem (to ostatecznosc)

Podoba mi sie jeszcze z69 ale tam to garaz osobno byc musi obowiazkowo.

Bede wdzieczny za odpowiedz.

kszew
03-03-2009, 21:27
Witam Ghouscika
Zrezygnowałem z garażu przy ścianie od kuchni http://images22.fotosik.pl/186/9cb1fbeb9ed13614.jpg gdyż:
- dodatkowo dochodził projekt dachu,
- konstrukcja dachu bardziej skomplikowana, dochodził przez to również na dachu kosz. W zimie możliwe że przy wejściu zawiewało by śniegiem,
- wejście do budynku zacieniłoby się bardziej. Ja planowałem, że wjazd do garażu przebiegał będzie równolegle do ściany frontowej. Garaż musi mieć min. 6 m długości, żeby swobodnie umieścić samochód. Teraz bym to zrobił inaczej - wjazd do garażu naprzeciw kuchni.
- z garażu do budynku i tak musiałbym przechodzić przez podwórze.
- nieciekawy wygląd budynku z taką dobudówką.
Ale przez to teraz mam większe koszty, bo garaż oddzielnie :(

Jak planujesz garaż na 2 auta, to jest problem. Jak na 1 auto to można garaż dostawić do budynku z wjazdem naprzeciw kuchni. (Co ciekawe, to czytając dopiero Twój post zauważyłem taki wariant).

Pozdrawiam
kszew

azalka
11-03-2009, 18:06
Wpisalam w wyszukiwarke, ale nie znalazlo, jednak - moze gdzies juz byl temat parteroweczki Z24?
To dosc popularny domek.

azalka
15-03-2009, 01:58
Ja sie odezwe...
Czy ktokolwiek moglby mi powiedziec, ile wynosi koszt dachu przy modelu z garazem zlicowanym? Przerobilam juz dwa biliony projektow, do tego jednego wciaz wracam jak maniak, ale ze wzgl. na koszty planowalam wylacznie dach dwuspadowy. Jednak funkcjonalnosc tej Zetki przy malym metrazu jest chyba najlepsza (i ja mam fobie pt. okno w lazience byc musi - nawet nie wiecie, jaka sztuka jest znalezc projekt z garazem i lazieneczka z oknem).).
Pokazalam zdjecie poddasza Jarequa mojemu slubnemu i uznal, ze tyle mu wystarczy :) (my musimy miec bambetlownie, bez tego sie nie da), wiec musialabym przerobic konstrukcje dachu - czy moglibyscie zdradzic mi, ile Was takie "szalenstwo" kosztowalo? Zostawilibysmy strop drewniany, tylko na "przechowalni" nam zalezy.
Porownywalam Z 41 ktory jest b.podobny w ukladzie i dwuspadowka - moze wiec daloby sie i Z 24 pod dwuspadowym zamknac, tylko pytanie - czy warta skorka wyprawki. Moze koszta dachu wyszlyby rowne kosztom przeprojektowania?


Garaz niestety musialabym zwezic do 3,30 wewnatrz, bo mi inaczej domek na dzialke nie wejdzie, w WC zrobilabym pralnie i suszarnie, WC (jesli wogole) wydzielilabym czesciowo w miejscu pom. gospodarczego.
Okno kuchenne na srodek, rezygnacja z naroznego (szkoda, takie sliczne) i powiekszenie okna na scianie bocznej w sakonie lub wstawienie dwoch.

Juz nijak mi garderoba nie wyjdzie, no ale trudno... Gdyby dodatkowego WC nie robic, wowczas bardzo duza szafa by sie zmiescila.

azalka
15-03-2009, 22:01
I oop! do gory!
Obudzic sie, Chlopaki! Ja mam tutaj mnostwo pytan :) Nowych :D

Jareq
16-03-2009, 20:28
wiec musialabym przerobic konstrukcje dachu - czy moglibyscie zdradzic mi, ile Was takie "szalenstwo" kosztowalo? Zostawilibysmy strop drewniany, tylko na "przechowalni" nam zalezy.
Porownywalam Z 41 ktory jest b.podobny w ukladzie i dwuspadowka - moze wiec daloby sie i Z 24 pod dwuspadowym zamknac, tylko pytanie - czy warta skorka wyprawki. Moze koszta dachu wyszlyby rowne kosztom przeprojektowania?


U nas koszt całego dachu ( z deskowaniem ) razem ze stropem to ok. 55 000

przy dachu dwuspadowym myślę że, można zaoszczędzić spokojnie 6-7 m3 więźby i pewnie sporo na dachówce ( mniejsza powierzchnia i mniej odpadów ).

pozdrawiam

azalka
16-03-2009, 20:43
m3 wiezby to mniej wiecej ile? 700-1000 zl? (bylam na targach, tam takie ceny, ale moze wlasnym sumptem wychodzi taniej).
Czyli rzad wielkosci oszczednosci bylby ok 5-7 tysiecy czy raczej blizej 10ciu?
Trzeba wziac pod uwage budowe szczytow, ale to chyba nie bylby az taki straszny koszt...

Te 55 tys to sa koszta li tylko materialow, czy wlacznie z robocizna?

A jak wyglada kwestia stropu drewnianego? Ktos zmienial na monolit? Bo mi Dziewczyny-Parterowki na watku krzycza, ze nigdy wiecej drewniany, zebym robila zelbet.
Czy ktos sie orientuje, jakim kosztem byloby przeprojektowanie dachu? tak circa-about.
Jareq, Ty zmieniales konstrukcje dachu, orientujesz sie, jaki to moze byc rzad wielkosci (projekt)?

Nie mam na tym etapie zielonego pojecia, jakiego fachowca spytac, zeby odpowiedzial zgodnie z rzeczywistpscia, a nie zyczeniowo :(

kszew
18-03-2009, 15:35
A jak wyglada kwestia stropu drewnianego? Ktos zmienial na monolit? Bo mi Dziewczyny-Parterowki na watku krzycza, ze nigdy wiecej drewniany, zebym robila zelbet.

Ze stropem żelbetowym jest projekt Z84.


Czy ktos sie orientuje, jakim kosztem byloby przeprojektowanie dachu? tak circa-about.
Różnie, zalezy jakiego projektanta znajdziesz. Ale może to nawet przekroczyć koszt zakupu typowego projektu :(.
pozdrawiam
kszew

azalka
18-03-2009, 17:40
Nie chce Z84, chce mala parterowke z rupieciarnia na strychu.
Najwyzej zostanie, jak jest, tylko wiezbe zmienie :)
Wrzuccie jakies zdjecia fajne :)

Bardzo bym chciala sie zorientowac, jak wyglada pomieszczenie gospodarcze zbudowane analogicznie jak w projekcie.

azalka
22-03-2009, 18:26
Zagladam tu i zagladam i jest mi troche przykro...
Na innych watkach budowlanych az sie gotuje od wymiany idei i pomyslow, a tutaj tak cichutko...
zy tak malo osob jest zainteresowanych tym projektem, tak malo ludzi go buduje??
Czy jest tak doskonaly, czy wrecz przeciwnie?

Wrzuce tutaj moje pomysly na temat "poprawek" domku, moze ktos z budujacych bedzie mial konkretne uwagi.
Pod koniec tygodnia spotykam sie z kierbudzikiem, mam nadzieje, podpowie dodatkowe rozwiazania.

Czy na tym etapie budowy na ktorym jestescie, juz zrobilibyscie cos inaczej, czy jednak nie?

Czy stan surowy zamkniety za 150 tys mam szanse zbudowac? (a jeszcze lepiej mniej ;))

I moje Zetki:

http://cavalierworld.home.pl/wlasne/elewacja.jpg

http://cavalierworld.home.pl/wlasne/elewacja2.jpg

http://cavalierworld.home.pl/wlasne/last_version.jpg

lub inna nieco wersja parteru:

http://cavalierworld.home.pl/wlasne/poprawka2.jpg

Z tego co widac to jest "wyrownanie" sciany frontowej, zmiany w rozlozeniu okien (zastanawiam sie jeszcze nad dodaniem w pokoiku frontowym malego okna na scianie "garazowej", okienko w lazience oczywiscie tez jest), zwezenie garazu podyktowane WZ i manewry lazienkowo-pralniowe.

luknas
24-03-2009, 16:41
Witam,
czy mogę prosić osoby które mają ten dom o zdjęcie okna narożnego z roletą. znalazłem jedno ale w kiepskiej rozdzieczości
pozdrawiam

azalka
03-04-2009, 21:59
A tu dalej bryndza...
Prezes preznej, dobrej firmy deweloperskiej poradzil mi rozwiazanie zblizone do Jareq'a - drewniany strop (jednak) i ew. przeprojektowanie wiazarow.

Jest kolejna osoba "z barnzy" ktora ten domek uwaza za bardzo sensowny. i ladny :)

Z Waszych wczesniejszych wypowiedzi wnioskuje, ze Legalett cenowo bylby drozszy niz fundament+ogrzewanie (czy to grzejniki czy podlogowka)?

azalka
04-04-2009, 17:45
Niedobra grupo! Wciaz uparcie zadaje pytania - moze ktos tu jednak wpadnie? :)

Czy ktokolwiek wycenial moze zamiane wiazarow kratownicowych na attykowe (takie pozwalajace na poddasze uzytkowe) u Burkietowicza (Odolanow)?

PS.
Obiecuje solennie, ze jesli bede budowac ten domek (a wszystko na to wskazuje) nie zostawie "nowych" samym sobie...

Jareq
18-10-2009, 20:22
Cisza spora tu panuje :-?

a my już pomieszkujemy :lol:

jak tam Wasze budowy ??

pozdrawiam

kszew
30-10-2009, 21:28
Jareq, to napisz coś o wadach i zaletach tego projektu. Tyle, że Ty trochę pozmieniałeś względem projektu typowego.

Co nasuwa mi się od razu, to zadaszony taras jest fajny, ale teraz po wstawieniu okien tarasowych i ociepleniu belki nad tarasem stwierdzam, że nawet w zimie słońce będzie przyświecać tylko przez ok połowę przeszklenia, co pod względem energooszczędności nie wychodzi to za dobrze. Także wpuszczone okna tarasowe nie dadzą zbyt dużo światła.
Również zmiana wiązarów na tradycyjną więźbę zmniejszy koszy budowy. Przy wiązarach dochodzi sporo więcej robocizny. Zaletą jest tylko większa sztywność dachu, wadą - mniejsze wykorzystanie przestrzeni na strychu.

pozdrawiam

Jareq
03-11-2009, 11:37
witam,

Co do tarasu to my akurat z niego zrezygnowaliśmy na rzecz większego pokoju, mamy zamiar zrobić taras przez przedłużenie części połaci dachowej.

Strych warto zmienić na użytkowy kilka postów wyżej jest zdjęcie

Strop drewniany to kilka plusów ( cena, łatwość prowadzenia instalacji i dokonywania przeróbek - dokładanie przewodów itp. ) ale i minusy - pęknięcia na suficie z płyt gipsowych, słychać chodzenie ( tupanie ) na górze ( pomimo ze daliśmy 40 cm. wełny )

Położenie kotłowni w środku budynku to jeden spory minus - instalacja gazowa musi przejść przez sporą część domu ( teoretycznie rur nie wolno zabudowywać )

Myślę że dobrym pomysłem na doświetlenie salonu jest powiększenie w nim okna - :lol: chyba tak mamy :wink:

pozdrawiam

kszew
08-11-2009, 13:33
Czym zabudowaliście otwór nad wnęką tarasową? Czy podwieszenie płyty OSB do belek stropowych byłoby tu najlepszym rozwiązaniem?

Jareq
08-11-2009, 18:59
witam,

nie mam tej wnęki - powiększyliśmy o nią pokój,

gdybym miał dałbym tam podbitkę

pozdrawiam

kszew
26-11-2009, 18:58
gdybym miał dałbym tam podbitkę
Dzięki za propozycję. I tak właśnie zrobię; będzie szybciej, taniej i prościej.
pozdrawiam

Witold Paluch
20-01-2010, 15:25
Ja również mieszkam już w tym domu od roku i 3 m-ce. Zmiany które zrobiłem to
podniesienie kąta nachylenia dachu, okna w dachu, większe okno w salonie,drzwi w sypialni zamiast okna (na taras) to tak z grubsza. Jak ktoś będzie miał pytania, to co mogę to odpowiem.
Jareq. Co do kotłowni i gazu to można jak najbardziej zabudować rurę gazową .
U mnie wchodzido domu w połowie belek stropowych i wychodzi w kotłowni z góry.
Ale się rozpisałem

NIQITA
24-02-2010, 10:44
Witm, bardzo mi się podoba projekt z24, i jesteśmy z mężem prawie pewni jego zakupu. Ale pojawiło się jedno ALE. Gmina narzuca nam kąt nachylenia od 30-35 stopni. Obawiamy się, że jeżeli zminimy konstrukcję dachu do nachylenia 30 stopni to domek straci na swoim uroku. Czy ktoś dysponuje może jakimiś fotkami z podwyższonym dachem???

kszew
15-03-2010, 20:42
Witm, bardzo mi się podoba projekt z24, i jesteśmy z mężem prawie pewni jego zakupu. Ale pojawiło się jedno ALE. Gmina narzuca nam kąt nachylenia od 30-35 stopni. Obawiamy się, że jeżeli zminimy konstrukcję dachu do nachylenia 30 stopni to domek straci na swoim uroku. Czy ktoś dysponuje może jakimiś fotkami z podwyższonym dachem???
Zobacz na projekt Z84 z tego studia projektowego.

Jareq
03-05-2010, 14:18
Te 55 tys to sa koszta li tylko materialow, czy wlacznie z robocizna?

A jak wyglada kwestia stropu drewnianego? Ktos zmienial na monolit? Bo mi Dziewczyny-Parterowki na watku krzycza, ze nigdy wiecej drewniany, zebym robila zelbet.
Czy ktos sie orientuje, jakim kosztem byloby przeprojektowanie dachu? tak circa-about.
Jareq, Ty zmieniales konstrukcje dachu, orientujesz sie, jaki to moze byc rzad wielkosci (projekt)?


55 tyś za całość materiały + robocizna
konstrukcję zmieniała znajoma więc cena moja cena nic nie powie

pozdrawiam

Luis67
24-05-2010, 20:12
Jareq-
Jestem nowym na forum i chcę kupić projekt Z24, bardzo mi się podoba wykorzystanie poddasza, chciałbym zeobić tak samo, mam pytanie w jakich kosztach zamknoleś stan surowy zamknięty

Jareq
06-06-2010, 18:26
Jareq-
Jestem nowym na forum i chcę kupić projekt Z24, bardzo mi się podoba wykorzystanie poddasza, chciałbym zeobić tak samo, mam pytanie w jakich kosztach zamknoleś stan surowy zamknięty


Hmmm proste pytanie - trudna odpowiedź :)
budowaliśmy systemem gospodarczym, sporo robiąc samemu
dokładnie nie powiem ( mam wszystko zapisane na starym komputerze ) ale zamknęliśmy się chyba w 140 000 PLN,
postaram się sprawdzić tylko czy to coś Ci da - robocizna zależy od regionu kraju, materiały są teraz tańsze, no i sposób budowy ( system gospodarczy ) ma duże znaczenie na koszty całej budowy


pozdrawiam

Luis67
12-06-2010, 10:24
Hmmm proste pytanie - trudna odpowiedź :)
budowaliśmy systemem gospodarczym, sporo robiąc samemu
dokładnie nie powiem ( mam wszystko zapisane na starym komputerze ) ale zamknęliśmy się chyba w 140 000 PLN,
postaram się sprawdzić tylko czy to coś Ci da - robocizna zależy od regionu kraju, materiały są teraz tańsze, no i sposób budowy ( system gospodarczy ) ma duże znaczenie na koszty całej budowy


pozdrawiam

bardzo Ci dziekuję za odpowiedź zdaje sobie sprawe że duzo zależy od regionu oraz wlasnego wkładu w budowe ale zadawala mnie ta kwota bo ja będę mial 300 tys i myśle ze to powinno wystarczyć aby zamieszkać osobna sprawa jest działka i przyłącza. chcę wykorzystać poddasze podobnie jak Ty i zrobić sobie tam suszarnie i jeden pokoik.

Pozdrawiam

kamil14spoko
28-08-2010, 14:52
witam! Strasznie cicho i smutno w tym wątku :(
Mam pytanie czy ktoś buduje ten projekt w województwie świętokrzyskim? bo ja za 2 tygodnie zaczynam budowę tego domku. pytanie do jarqa :czy tekokna 120x150 nie są za małe do tych sypialni ? bo zastanawiam się nad ich powiększeniem ..? proszę o odpowiedź i pozdrawiam:)

Jareq
29-08-2010, 08:40
Witam,


Luis67

Na strychu będziesz miał piękny pokój - przy zachowaniu kątów dachu spokojnie wygospodarujesz 35m2 do wysokości 2m i kolejne 20m do wysokości 1,5m. Problem trochę ze schodami - może umiejscowić je kosztem kotłowni .


kamil14spoko


Powiększyć zawsze można i na pewno nie będzie gorzej,
u nas zostały jak w projekcie od południa światła jest dosyć, trochę gorzej jest od północy ale też wystarczy.
Generalnie na zacienienie okien spory wpływ ma konstrukcja dachu. Mocno wysunięty dach nawet w lato daje spore zacienienie okien z wszystkich stron świata.
Natomiast jak już wcześniej pisałem polecam powiększenie okna w salonie -


pozdrawiam

donnelly
27-01-2011, 17:51
Witam mam pytanie czy wybudowal ktos z 24 w woj. dolnoslaskim.Chcemy zaczac budowe w przyszlym roku,ale wachamy sie pomiedzy projektem z 23 a z24.Bardzo bysmy chcieli zobaczyc dom na zywo.Ulatwiloby nam to podjecie decyzji.Nasz meil [email protected] Pozdrawiam wszystkich budowniczych.

ren2904
31-03-2011, 10:01
HEY!
A może buduje ktoś ten domek na Mazurach? :)

mszatko
07-06-2012, 10:43
Odświeżam temat, jak tam budowniczy i mieszkańcy sprawuje sie wasz Z24? Czy ktoś przerabiał dach wiązarowy na tradycyjny i ile m3 w sumie wyszła mu więźba ze stropem?

Jareq
14-06-2012, 21:30
Odświeżam temat, jak tam budowniczy i mieszkańcy sprawuje sie wasz Z24? Czy ktoś przerabiał dach wiązarowy na tradycyjny i ile m3 w sumie wyszła mu więźba ze stropem?


Witam,

całość drewna zamknęła się w 15m3. przy konstrukcji krokwiowo-płatwiowej

więcej szukaj na 7 stronie
na 8 masz zdjęcie strychu bez zmian w proporcjach budynku (teraz nad strop dałbym ze dwa pustaki byłoby normalne poddasze - ale nie wiem jak wyglądałby dom po zmianach czy byłby proporcjonalny )


pozdrawiam

mszatko
18-06-2012, 18:36
15m3?? to zaczynam się niepokoić???
mój majster wyliczył mi ze wszystkim 8m3 ???
A może ktoś krył dach blachodachówką i pamięta jaki to był koszt?

Jareq
19-06-2012, 21:32
Witam,

sorki nie napisałem że 15m3 z łatami i kontrłatami oraz deskowaniem dachu
u nas jest beton więc przekroje na pewno większe jak przy blacho-dachówce

pozdrawiam

mszatko
20-06-2012, 17:28
no to juz sie trochu uspokoilem. Ja tez zamowilem laty i kontrlaty, wiec zobacze ile to wyjdzie wszystko za tydzien.

mszatko
21-06-2012, 17:25
Jareq a czy w związku ze zmianą dachu zwiększałeś wysokość ścian nośnych aby dach nie nachodził na okna??

mszatko
28-06-2012, 19:22
czy wentylacje, ktore sa w kuchni i lazience wyprowadzone sa przez sciany nosne czy sufit i dalej na dach?

Sebannn000
13-11-2012, 21:11
Czy ktoś wybudował z24 bez garażu?Jeśli tak to ile m3 wyniosło drewno przy konstrukcji krokwiowo platwiowej?Mam z tym mały problem...

reniajs
25-09-2013, 13:06
Witam :)
Po wielu dniach spędzonych na przeglądaniu różnych projektów
padła decyzja na Z84 GL lustro i od razu zakup projektu.
Miał być z24 /nie planujemy robić poddasza użytkowego/,
ale tam jest strop drewniany i kąt 25 stopni, a interesuje nas betonowy
i z warunków dach 30-45 stopni ... zatem projekt kupiony i powoli
do dzieła :)
Ze zmian myślę zrobić tak: kotłownia w spiżarnie, kominek też na ścianę ze
spiżarnią i kuchnią, w miejscu starej kotłowni ma być łazienka powiększona
o szafy obok /ścianka nośna wsunięta w głąb najmniejszego pokoju/,
a w miejscu łazienki przejście do garażu i mała garderoba kosztem tego
długiego pokoju troszkę, a zamiast wc druga garderoba dla sypialni.
No i likwidacja podcienia ... salon będzie nieco większy i po przesunięciu
kominka chyba nieco lepiej ustawny.
W związku z planowanym rozpoczęciem budowy /teraz kompletuję dokumenty
na pozwolenie/ prosiłabym o podesłanie jakiś fotek z Waszych zetek na maila,
ewentualnych rad, co byście zmienili, co warto zrobić, a czego nie z perspektywy
czasu ... z góry serdecznie dziękuję; mail: [email protected]
A tak na koniec pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości i wytrwałości budującym,
a mieszkającym... niskich rachunków!!! :D

reniajs
10-03-2014, 22:14
witam ponownie po kilku miesiącach ... czyżby nikt tu juz nie zaglądał??? pisałam prywatne wiadomości, ale uzytkownicy milczą, skrzynki pewnie zawalone mają, szkoda :/ chętnie bym wymieniła opinie o domku, mimo budowy z84, dla mnie to praktycznie ten sam dom :) pozdrawiam i prosze o kontakt budowniczych/użytkowników z24