PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiary strzemion??



Guzu
29-01-2007, 20:29
Witam
Jestem nowym użytkownikiem i własnie przymierzam się z ojcem do wybudowania domu, mamy juz działke, projekt- jest juz u architekta w adaptacji i powoli szykujemy sie pod wzgledem merytorycznym do budowy. Bedziemy budowac systemem gospodarczym i to co sie da bedziemy robic sami. Mamy pojęcie o budowaniu aczkolwiek zawsze pojawiają sie jakies pytania. I stad moje pierwsze pytanie pojawilo sie juz przy fundamentach, ale bedzie sie tez odnosilo do innych częsci zelbetowych, otóz w projekce mamy lawę fundamentową 30x50 niezbrojoną, ale dla świetego spokoju chcielibysmy zazbroic ja konstrukcyjnie. Nigdzie nie mogę znalezc jaki powinien byc wymiar strzemion do takiej ławy, czy strzemiona 20x25 wystarczą??Czym sie kierowac przy doborze wymiaru strzemioon? Wiem ze trzeba brac pod uwage otulenie betonem i co jeszce??
Z góry dzękuję za wyrozumiałosc:)

Janussz
29-01-2007, 20:47
Ja bym je zrobił takie, aby warstwa otulająca betonu pręt zbrojeniowy była trzykrotną grubością tego pręta. Chodzi o warstwę betonu oczywiście zewnętrzną.
Ale w tej materii są mądrzejsi na forum.

jajmar
29-01-2007, 20:49
Jeżeli chodzi o zbrojenie ławy to pręty główne umieszcze sie pod ściana fundamntową a więc przy ścianie 25 cm.Twoje wymiary strzemiona sa ok. Pamietaj ze jaknie dajesz chudeo betonu to otulenie powinno byc 70mm.

Kris2222
29-01-2007, 20:49
zrób takie 20cm wysokie na 35-40cm , do zbrojenia użyj prętów fi12 (możesz tez większych ale skoro nie miałeś wogóle to poco)
Strzemiona co 30cm , zamki na przemian u góry.
Jeśli bedziesz ławy zalewał do wykopu to pamiętaj o dobrej otulinie.
Prety podkładaj tylko batonikami(np.kostką betonową , )absolutnie nie cegłą, bo z czasem cegła pod wpływem wilgoci sie rozpadnie i druty na wierzchu, ładnie narażone na rdze itd.
Jeszcze jedno , zalewając ławy do wykopu warto wyłożyć wykop folią (spod i boki) zapobiega to mieszaniu sie betonu z ziemią,piachem, a co najważniejsze wiązanie przebiega wolniej ponieważ ziemia nie wyciągnie ci nektaru z betonu :lol:

jajmar
29-01-2007, 20:51
zrób takie 20cm wysokie na 35-40cm

Czym motywujesz taka szerokość ?

Kris2222
29-01-2007, 20:56
szerokością ławy

Krzysztofik
29-01-2007, 21:05
szerokością ławy
Równie dobrze możnaby nie dawać tego zbrojenia.
Zbrojenie ma być pod ścianą fundamentową.
W tym przypadky 20 szerokość a wysokość..... cienkie te ławy, możnaby zrobić 35 wtedy wysokość strzemion 25.
Wtedy konstrukcyjnie takie zbrojenie spełna swoją role.

Guzu
29-01-2007, 21:14
No wlasnie tak mnie uczono ze zbrojenie jesli ma za szeroki rozstaw między pretami to wogole nie spelnia swojej roli, czyli wychodzi ze szerokosc 25 cm byłaby do przyjecia- ściana fundamentowa 24 cm, a co do grubosci ławy to taka była w projekcie więc jest policzona a jak dojdzie zbrojenie to chyba bedzie jescze lepiej.

Krzysztofik
29-01-2007, 21:20
Szerokość zbrojenia dałbym 20 a wysokość minimum 20, zakładając grubość ściany fund. 25 i grubość ławy 30.

Janussz
29-01-2007, 21:27
Tak nieśmiało chciałbym rozwiać swoją wątpliwość. Przecież ława cała pracuje, a nie tylko część pod murem. To co wystaje poza mur może być przecież ścięte. Coś mi tutaj nie pasuje w tych Waszych wywodach.

Kris2222
29-01-2007, 21:47
Janusz właśnie o to chodzi.
Przecież ława nie jest z dwóch czesci, pracuje jako jadna całość ,dla mnie jest oczywiste ,ze rozstaw powinien wynosić od 35cm do 40cm(skoro szerokość ławy to 50cm), a to jak wy je ułożycie to mnie nie interesuje.
pomysł tak, masz belke 30cm szeroką , zbrojenie dajesz w rozstawie 10 cm i co to ma za sens ??
Nie wiem jak was uczono, ale ja od zawsze tej zasady przeszczegam i jeszcze nikt
nie zanegował takiego rozstawu.
Jak znajdę czas to zaskanuje przykładowe obrazki ilustrujące rozstaw pretów zależnie od szerokości ławy, rys. z książki , jakieś budowlanej.

Janussz
29-01-2007, 22:00
Szerokość zbrojenia dałbym 20 a wysokość minimum 20, zakładając grubość ściany fund. 25 i grubość ławy 30.
Zasugerowałem się tym postem.

Krzysztofik
29-01-2007, 22:13
Szerokość zbrojenia dałbym 20 a wysokość minimum 20, zakładając grubość ściany fund. 25 i grubość ławy 30.
Zasugerowałem się tym postem.

To może ktoś jeszcze zaprezentuje jakieś zbrojenie.
To zbrojenie i szerokość ław jest zgodne z wytycznymi konstruktora.
http://images12.fotosik.pl/22/8738c635e99f02acm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8738c635e99f02ac)

Janussz
29-01-2007, 22:22
Strzemiona są źle wykonane. Końcówki powinny być zagięte do środkka pod kątem90 + 45st. Powinny być końcówki do siebie równolegle.

Krzysztofik
29-01-2007, 22:26
Strzemiona są źle wykonane. Końcówki powinny być zagięte do środkka pod kątem90 + 45st.
Drogi Januszu na tej fotce są jeszcze wieksze błędy, bo zbrojenie było w trakcie wykonywania. Można wiele wymieniać.
Niestety nie udało mi się wiązać prętów w kokardkę :wink:

Janussz
29-01-2007, 22:31
:lol: :lol: :lol:
Pręty jak pręty, ale drut wiązałkowy mogłeś zawiązać w kokardkę :lol: .

30-01-2007, 06:55
zrób takie 20cm wysokie na 35-40cm

Czym motywujesz taka szerokość ?


Jeżeli chodzi o zbrojenie ławy to pręty główne umieszcze sie pod ściana fundamntową ...

Jajmar, a Ty czym motywujesz to stwierdzenie, ze zbrojenie - pręty głowne "umieszcza sie pod sciana fundamentowa" ?

ile % wytrzymałości na tym zyskujesz ?
albo inaczej
ile % wytrzymałości tracisz w stosunku do tego niz gdyby
zbrojenie (prety głowne) było rozsuniete szerzerej ? poza sciane fundamentową ?

pzdr

pawciom
30-01-2007, 07:39
Ja miałem ławy fundamentowe 60-70cm szerokie i 70 - 80cm głebokie, pręt fi 12, strzemiona 40x40 cm co 30 cm. Niewiem jak Wam ale mi paru madrych ludzi z bardzo dużym doświadczeniem w projektowaniu mówiło że :
1. zbrojenie musi być pod scianą fundamentową (w moim przypadku sciana 3W stad taka szerokość strzemion)
2. bardzo ważnym elementem nie są prety główne ale gęstość strzemion bo to one trzymaja ten beton, a prety tylko je łączą (ale tez sa ważne)
3. Nie załować drutu wiązałkowego i musi być on ciasno zakręcony
4. Beton B20
5. Zakłady z prętów na zakretach
6. Watpie aby ktoś bardzo dokładnie wykopal wykop na lawe fundamentowa, zeby sie pozniej nie okazalo ze sciana mija sie z zbrojeniem.

Jak u mnie dom stoi juz ok roku jest dociązony i nie bylo ani pekniecia ławy i sciany fundamentowej, ani scian nosnych lub osłonowych.

Fundament to i tak przy skali domu najmniejsza inwestycja a najgorzej ja poprawic.

I jeszcze jesdno, moj kuzyn chcial oszczedzic i lal beton z betoniarki, bez stali, i ma pekniecie na lawie i scianach, teraz mowi ze mogl zbroic

Barbossa
30-01-2007, 07:45
w tym przypadku zbrojenie pełni funkcję wieńca i nic więcej
nie ma tu jakiegoś zginania, przebicia itp więc prawidlowo - zbrojenie w formie belki np 20x20, 20x25

pawciom
30-01-2007, 07:50
wydaje mi sie ze wymiary 20x20 albo 20x30 spokojnie, pisze tak bo:
-masz szerokosc 30 czyli zostaje ok 5cm na oblanie
-w projekcie nie masz zbrojenia tak wiec nie ma co przesadzac
- daj tylko te strzemiona co 30 cm albo jak chcesz co np. 25 to juz bedzie wypas (strzemiona fi 6)

Przyjrzyj sie bo piszesz ze nie masz zbrojenia w projekcie, moze projektant umiescial je na scianie fundamentowej, bo to raczej niespotykane przyjmujac ze masz gotowy projekt bez zbrojenia. W moim projekcie ponioslo architekta i mialem zbrojnie w lawie, scianie, wiencu, murlacie i to w dodatku wszystko powiazane ze soba. Jak tozobaczyl moj inz. co mi dostosowywal i kier budowy to mowili ze gosciu schron zaprojektowal (atomowy :) ). I skonczylo sie na tym ze zostalo zbrojenie w lawie i wiencu, w scianie kolankowej slupki co 2-2,5m. zazbrojone fi 28 ( taki dostalem od kolegi co ma punkt recyklingu, odpady z produkcji, normalnie kawalki po 1-1,2 nawet nie musialem ciąć :) no i cena 1.60 za kg)