PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka antena do tv naziemnej ???



sebo8877
01-02-2007, 07:55
Cześć

Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze anteny tv naziemnej

Znalezłem na allegro takie cuś ???

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=162408179

Napiszcie mi czy ktos to ma , jak to się sprawuje, może zna sie tu ktos na tych rzeczach i może mi doradzić. Antenka potrzebna do odbioru tv naziemnej - ma byc zamontowana pod dachem (blachodachówka)

Za pomoc serdeczne dzieki

Sebo8877

SławekD
01-02-2007, 08:13
Ja też chętnię się podczepię bo zaczynam ciut poważniej o ty myśleć :wink:
Obecnie mamy na poddaszu (dachówka betonowa) szerokopasmówkę i do póki sygnał szedł tylko do jednego odbiornika obraz był nawet całkiem niezły. Teraz idzie do dwóch i już widac znaczne pogorszenie. Teoretycznie najlepszy odraz jest z anten kierunkowych typu jagi (czy jak to się tam pisze :wink: ) ze zwrotnicami i bardzo mnie ciekawi jakość z tej "super nowoczesnej anteny" :wink:

jea
01-02-2007, 08:42
To teraz takie cuda som :o
Pierwszy raz widzę, ja mam zwykłą pod dachówką i odbiera.
Ty masz blachę, to mogą być odbicia.
Jeżeli to cudo jest lepsze, to chętnie sobie wymienię. Cena dobra.

sebo8877
01-02-2007, 08:52
Takie cuda som - ale czy to działa???

Sebo8877

jea
01-02-2007, 09:06
W komentarzach było parę wpisów o działaniu.
Możesz mieć problem z odbiorem ze względu na położenie domu i miejsce
montażu anteny.

sebo8877
01-02-2007, 09:32
Znalazłem:)

tylko przetłumaczcie mi to na ludzki jeżyk:)

http://www.ryniak.pl/antenytv.html

Sebo8877

jea
01-02-2007, 09:36
Znalazłem:)

tylko przetłumaczcie mi to na ludzki jeżyk:)

http://www.ryniak.pl/antenytv.html

Sebo8877

zadaj to pytanie sprzedającemu

sebo8877
01-02-2007, 10:06
Dzwoniłem do ryniaka.

Po 1-sze primo - trzeba wiedziec w jakiej odległości sa nadajniki
po 2- do 20 km wzmacniacz 20
do 30 30
do 40 -60 35 - io od tego wzmacniacza zaczyna sie mozliwość ciągnięcia z dwóch nadajników (tak mi to chłopek tłumaczył)


U mnie jeden nadajnik 20km drugi 60km - mam wziąć MX4- 35

Sebo8877

jea
01-02-2007, 10:18
Weź z możliwością zwrotu, jak się nie sprawdzi to odeślesz,
i tą najmocniejszą.

krzysztofh
01-02-2007, 10:57
Cześć

Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze anteny tv naziemnej

Znalezłem na allegro takie cuś ???

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=162408179

Napiszcie mi czy ktos to ma , jak to się sprawuje, może zna sie tu ktos na tych rzeczach i może mi doradzić. Antenka potrzebna do odbioru tv naziemnej - ma byc zamontowana pod dachem (blachodachówka)

Za pomoc serdeczne dzieki

Sebo8877

Pod dachem sprawdzają się anteny jeżeli jest dobry sygnał i dach jest pokryty dachówką ceramiczną bąź betonową lub gontem. Blacha to ekran i o dobrym odbiorze można zapomnieć.
Ja mam takie rozwiązanie ale oba warunki spełnione.

Co do anteny jestem sceptycznie nastawiony do takich rozwiązań. Porządne anteny zawsze są duże (czytaj dlbrane po długości fal propagowanych przez nadajniki. Takie rozwiązania na ogół powodują zwiększony poziom szumów w stosunku do sygnału. Większość załatwia tu wzmacniacz i filtry. Wg mnie większośc zalet wypisanych w ofercie nie wiele współnego z jakością anteny.

sebo8877
01-02-2007, 11:16
Pod dachem sprawdzają się anteny jeżeli jest dobry sygnał i dach jest pokryty dachówką ceramiczną bąź betonową lub gontem. Blacha to ekran i o dobrym odbiorze można zapomnieć.
Ja mam takie rozwiązanie ale oba warunki spełnione.

Co do anteny jestem sceptycznie nastawiony do takich rozwiązań. Porządne anteny zawsze są duże (czytaj dlbrane po długości fal propagowanych przez nadajniki. Takie rozwiązania na ogół powodują zwiększony poziom szumów w stosunku do sygnału. Większość załatwia tu wzmacniacz i filtry. Wg mnie większośc zalet wypisanych w ofercie nie wiele współnego z jakością anteny.

Czyli reasumując - nie warto??

Gostek z ryniaka - twierdzi i nakazuje montowac ich anteny wyłącznie POD blachą i????

sebo8877

Krzysztofik
01-02-2007, 11:33
Pod dachem sprawdzają się anteny jeżeli jest dobry sygnał i dach jest pokryty dachówką ceramiczną bąź betonową lub gontem. Blacha to ekran i o dobrym odbiorze można zapomnieć.
Ja mam takie rozwiązanie ale oba warunki spełnione.

Co do anteny jestem sceptycznie nastawiony do takich rozwiązań. Porządne anteny zawsze są duże (czytaj dlbrane po długości fal propagowanych przez nadajniki. Takie rozwiązania na ogół powodują zwiększony poziom szumów w stosunku do sygnału. Większość załatwia tu wzmacniacz i filtry. Wg mnie większośc zalet wypisanych w ofercie nie wiele współnego z jakością anteny.

Czyli reasumując - nie warto??

Gostek z ryniaka - twierdzi i nakazuje montowac ich anteny wyłącznie POD blachą i????

sebo8877
Swego czasu miałem zorganizować odbiór Tv w "nieciekawym" miejscu (dolina rzeki do nadajnika 35 km).
Kupiłem ogromną antene o polaryzacji poziomej długości 4,5 m nie sprawdziła się, dokupiłem wzmacniacz-to samo.
Porozglądałem sie po okolicznych chałupkach, a one mają te szerokopasmowe "kratki" jak tu pokazujecie, fakt że ze wzmacniaczem ale odbiór super.
Pozdrawiam.

krzysztofh
01-02-2007, 13:44
Pod dachem sprawdzają się anteny jeżeli jest dobry sygnał i dach jest pokryty dachówką ceramiczną bąź betonową lub gontem. Blacha to ekran i o dobrym odbiorze można zapomnieć.
Ja mam takie rozwiązanie ale oba warunki spełnione.

Co do anteny jestem sceptycznie nastawiony do takich rozwiązań. Porządne anteny zawsze są duże (czytaj dlbrane po długości fal propagowanych przez nadajniki. Takie rozwiązania na ogół powodują zwiększony poziom szumów w stosunku do sygnału. Większość załatwia tu wzmacniacz i filtry. Wg mnie większośc zalet wypisanych w ofercie nie wiele współnego z jakością anteny.

Czyli reasumując - nie warto??

Gostek z ryniaka - twierdzi i nakazuje montowac ich anteny wyłącznie POD blachą i????

sebo8877

Poczytaj na stronie www.dipol.pl

jogi8
01-02-2007, 17:52
Poprawka www.dipol.com.pl sa schematy i urzadzenia

Piotrek z Łowicza
02-02-2007, 17:34
Witam!!!
Jesli chcesz mieć dobry odbiór postaw sobie maszt na dachu:) Maszt zamocuj do komina najlepiej stalowymi obejmami. Pod dachem nigdy nie będziesz miał rewelacyjnego odbioru:). Sam u siebie zakładałem instalacje RTV i nie miałem z tym problemów...
Co do anteny to wg. mnie najlepsze są wzdłużno kierunkowe tzw. Yagi. Zasada jest jedna!! Im dłuższa antena i z większą ilością elementów tym większy ma zysk energetyczny i tym samym lepszy jest odbiór!! W pierwszej kolejności dowiedz się jak daleko od Ciebie znajduje się najbliższy nadajnik RTV i jakie programy na jakich kanałach i o jakiej mocy są z niego nadawane:) Polecam stronę: http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php
Tutaj znajdziesz wykaz wszystkich aktywnych nadajników na terenie RP.
Jeśli mieszkasz daleko od nadajnika to najlepszym rozwiązaniem będzie zamocowanie anteny lub anten na maszcie.
Pozdrawiam
Piotrek>>>>

Sp5es
03-02-2007, 06:28
Ostatnia rada jest prawidłowa. lecz jedynie dla danego nadajnika.
Jeśłi jest parę kanałów a anteny nadawcze leżą w róznych kierunkach, a nie chce się stawiac anten na każdą stację osobno, to trzeba celowo użyć gorzych anten o mniejszym zysku energetycznym, za to dobrze (pojęcie względne) zbierające sygnał z szerokiego kąta nadchodzących sygnałow.

Im leppszy zysk anteny tym mniejszy kont z jakiego zbiera.

Najlepiej ustalić jak silny jest lokalnie poziom sygnału z preferowanych nadajników/programów oraz kierunków lokalizacji, a dopiero potem dobierać anteny.

Antena na dachu zawsze odbiera lepiej niż pod.
Na to można sobie pozwolić tylko wtedy gdy nadajniki dają silne pole w miejscu odbioru.

Piotrek z Łowicza
03-02-2007, 11:22
Mój Przedmówca jest chyba instalatorem:) RTV bo mądre rzeczy pisze:)
Ja mimo wszystko zdecydowałbym się na postawienie masztu. Nie praktykowałbym zakładania na poddaszu.. Chociaż z drugiej strony nie musisz martwić się o obsrany dach przez siadające na antenie ptaki, masz łatwy dostęp do anten, nie korodują I jak wieją wiatry możesz spać spokojnie:)) Ale coś za coś!! Dla mnie liczy się jakość odbioru:))

Pozdrawiam

SławekD
07-03-2007, 12:22
Widzę że sami spece tu są to może pytanko z ciut innej beczki :wink:
Mam zamiar samemu zrobić instalację antenową na antenach typu yagi i zwrotnicy.
Mam jednak dylemat ile ich powinno być, jakie i na jaki kierunek i nadajnik skierowane.
Antenę będę montował w Suchym Lesie więc TVN pod nosem więc to na bank to już jedna antena, pozostaje tylko pytanie jaka. Polsat nadaje ze Śremu a także TVP1, TVP2 i TVP3. Ale TVP1, TVP2 nadają także z nadajnika na Akanemi ekonomicznej .
Jeśli ktoś może pomóc w temacie wybrania nadajnika i do tego odpowiednich anten ze zwrotnicą to będę bardzo wdzięczny.
Wszelkie uwagi mogą być pomocne
Pozdrawiam :wink:

Piotrek z Łowicza
07-03-2007, 13:57
Widzę że sami spece tu są to może pytanko z ciut innej beczki :wink:
Mam zamiar samemu zrobić instalację antenową na antenach typu yagi i zwrotnicy.
Mam jednak dylemat ile ich powinno być, jakie i na jaki kierunek i nadajnik skierowane.
Antenę będę montował w Suchym Lesie więc TVN pod nosem więc to na bank to już jedna antena, pozostaje tylko pytanie jaka. Polsat nadaje ze Śremu a także TVP1, TVP2 i TVP3. Ale TVP1, TVP2 nadają także z nadajnika na Akanemi ekonomicznej .
Jeśli ktoś może pomóc w temacie wybrania nadajnika i do tego odpowiednich anten ze zwrotnicą to będę bardzo wdzięczny.
Wszelkie uwagi mogą być pomocne
Pozdrawiam :wink:




Witam!
Radzę skorzystać z forum ELEKTRODY:))
Tam prędzej dostaniesz fachową POMOC

Pozdrawiam>>>

bigmario4
07-03-2007, 14:08
Napiszcie mi czy ktos to ma , jak to się sprawuje, może zna sie tu ktos na tych rzeczach i może mi doradzić. Antenka potrzebna do odbioru tv naziemnej - ma byc zamontowana pod dachem (blachodachówka)

Za pomoc serdeczne dzieki

Sebo8877[/quote]
Blachodachówka jest jak ekran,nie wiem czy jakakolwiek antena złapie sygnał

Bigbeat
07-03-2007, 14:58
Dokładnie. Przez blachę NIE MA SZANS na odbiór bezpośredni.
Oczywiście, ktoś zaraz napisze, że u niego działa - ale pewnie nie napisze (bo nie wie), że sygnał tak naprawdę dochodzi do tej anteny nie przez blachę, tylko np. przez okno z boku, bo odbija się od blaszaka sąsiada ;) (oczywiście jak sąsiad kiedyś rozbierze blaszak, będzie problem).

Nie wierzcie w super anteny, wzmacniacze itp - po prostu blacha nie przepuszcza fal radiowych i już.

A jeśli dalej ktoś ma wątpliwości, to dam inny przykład: czy kupicie super reflektor halogenowy do oświetlenia podjazdu przed garażem, jeśli sprzedawca stwierdzi, że ten reflektor świeci nawet przez drzwi i ściany, i można go montować wewnątrz garażu? Założę się, że nikt nie kupi, bo każdy wie, że PRZEZ MUR ŚWIATŁO NIE PRZECHODZI, i jeśli ktoś powie, że jest inaczej, zyska natychmiast miano głąba, barana, idioty lub oszusta. Z tą anteną jest identycznie (choć w drugą stronę, bo antena nie promieniuje, tylko odbiera). PRZEZ BLACHĘ FALE RADIOWE O CZĘSTOTLIWOŚCIACH UŻYWANYCH PRZEZ TV NIE PRZECHODZĄ. ANI TROCHĘ. WCALE.

RaStro
07-03-2007, 18:17
Cześć

Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze anteny tv naziemnej

Znalezłem na allegro takie cuś ???

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=162408179

Napiszcie mi czy ktos to ma , jak to się sprawuje, może zna sie tu ktos na tych rzeczach i może mi doradzić. Antenka potrzebna do odbioru tv naziemnej - ma byc zamontowana pod dachem (blachodachówka)

Za pomoc serdeczne dzieki

Sebo8877


Wow... ale ta antena jest do odbioru tv w standardzie DVB-T czyli Digital Video Broadcasting w wersji naziemnej. Do tego celu poza antenką niezbędny jest albo dekoder albo TV, który obsłuży ten standard.

Coobah
09-03-2007, 20:19
Witam!
Radzę skorzystać z forum ELEKTRODY:))
Tam prędzej dostaniesz fachową POMOC

Pozdrawiam>>>

a ja proponuje skorzystać z TEGO FORUM (http://forum.dvhk.pl/index.php?showforum=69)

tadzel
09-03-2007, 21:22
A jeszcze jeden problem przy montażu anten na dachu - maszcie, to wyładowania czyli tzw. piorunki dlatego facet z tej firmy polecał montowac pod blachą. Może jakiś tam sygnał bedzie ale napewno bezpieczniej i mniej rekłamacji. Przy antenach wyposażonych we wzmacniacze w przypadku wyładowania nawet nie bezpośredniego ale gdzieś w pobliżu antenka do wymiany. Niestety to jest wada telewizji naziemnej.

Coobah
09-03-2007, 21:32
Przy antenach wyposażonych we wzmacniacze w przypadku wyładowania nawet nie bezpośredniego ale gdzieś w pobliżu antenka do wymiany. Niestety to jest wada telewizji naziemnej.

no to życzę Ci żebyś musiał tylko wymienić antenę, a nie np. telewizor LCD 42' który spalił się od takiego przepięcia wywołanego przez piorun :D

tadzel
09-03-2007, 21:36
I dlatego nie piszę się na telewizje naziemną.

Coobah
09-03-2007, 21:45
I dlatego nie piszę się na telewizje naziemną.

no to oby piorun nie trafił też w talerz sat (jeśli taki założysz), bo wtedy koszty będą jeszcze większe ;)

rusek007
09-03-2007, 21:47
I dlatego nie piszę się na telewizje naziemną.
Albo nie wiesz co mówisz, albo mieszkasz w bloku i masz kablówkę.

tadzel
10-03-2007, 07:04
Nie instaluje satelitarną.

Coobah
10-03-2007, 07:07
Nie instaluje satelitarną.

nie piszesz sie na naziemną, satelitarnej też nie instalujesz...
Czyżby kablówka miała być?

tadzel
10-03-2007, 08:06
Sorry zle napisałem po nie powinien być przecinek. Instaluje satelitarna.Bo przeraza mnie stawianie masztów na dachu.Oczywiście z uwagi na wyładowania.

jogi8
10-03-2007, 15:07
Ale wiesz o tym że przy każdym odbiorniku musi być tuner cyfrowy abyś mógł oglądać co innego na każdym, a pioruny potrafią walnąć w satelitę również i koszty naprawy mamy dużo więkasze, na stranie www.dipol.com.pl możesz znaleźć specjalne zabezpiecznia montowane na kablu antenowym których zadaniem jest wyłapanie prądów powstałych w czasie wyładować,koszt ok 15-20 zł więc chyba warto zainwestowć

marcin_u
10-03-2007, 15:31
Ale wiesz o tym że przy każdym odbiorniku musi być tuner cyfrowy abyś mógł oglądać co innego na każdym, a pioruny potrafią walnąć w satelitę również i koszty naprawy mamy dużo więkasze, na stranie www.dipol.com.pl możesz znaleźć specjalne zabezpiecznia montowane na kablu antenowym których zadaniem jest wyłapanie prądów powstałych w czasie wyładować,koszt ok 15-20 zł więc chyba warto zainwestowć

nie ma co sie łudzic ze zabezpieczenie przeciwprzepieciowe ochroni nas przed skutkami burzy..moze czasami ochroni ale najleprzym sposobem jest poprostu odłaczenie sprzetu podczas burzy.

Coobah
10-03-2007, 15:31
Ale wiesz o tym że przy każdym odbiorniku musi być tuner cyfrowy abyś mógł oglądać co innego na każdym

no i jesli chcesz na kazdym z dekoderów oglądać inny kanał to musisz kazdemu dekoderowi dostarczyć oddzielnie sygnał z czaszy..
Czyli jesli bedziesz miał np 8 telewizorów z dekoderami to musisz kupic taki konwerter
http://www.dipol.com.pl/pict/a98258.jpg

no i taki sprzet jak Ci zjara piorun to dopiero jest płacz, nieporównywalny do płaczu po zjaraniu zwykłej anteny siatkowej :D

jogi8
11-03-2007, 08:37
Chyba że założy Quatro i muliswitch to troszkę mniej kableków ale koszt chyba jeszcze większy.

Zbigniew Rudnicki
11-03-2007, 10:29
Anteny kompaktowe opisane w pierwszych postach tego wątku mają co prawda duży uzysk energetyczny (dB), ale małą selektywność kierunkową (duzy kąt widzenia dochodzacy do 50 stopni), co powoduje, że oprócz podstawowego sygnału odbierają także różnego rodzaju odbicia, rozmazujące obraz.
Dla telewizji analogowej, naziemnej, wyniki w większości przypadków nie będa zadawalające.

Coobah
11-03-2007, 10:42
ja na chwilę obecną postawiłem na dwie anteny kierunkowe z Dipola, jakąś zwrotnicę, wzmacniacz z wyjściem na 3 TV.. Wszystko brałem w Dipolu i jestem zadowolony.
Jak pobuduję swój domek także zamontuje podobny zestaw..
Niby te anteny dosyć spore i wygląd może komuś przeszkadzać, ale sąsiad pomyśli że steruję jakimiś rakietami ziemia-ziemia i będzie czuł respekt ;)