PDA

Zobacz pełną wersję : schody, a powierzchnia użytkowa



Radek Nowicki
01-02-2007, 11:00
Witam,

Proszę o pomoc:

czy schody w budynku mieszkalnym jednorodzinnym zalicza się do powierzchni użytkowej zgodnie z PN-70/B-02365???
W tym przypadku można by je kwalifikować jako powierzchnię pomocniczą, ale czy faktycznie tak jest???

anla
01-02-2007, 11:15
Podtrzymuję pytanie.

Barbossa
01-02-2007, 13:45
wydaje mi się, że komunikacja wewnętrzna jest wliczana w p.u.

sSiwy12
01-02-2007, 14:10
Według polskiej normy PN-70/B-02365 powierzchnia użytkowa budynku (Pu) - to powierzchnia pomieszczeń służąca do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części).
Składa się na nią: powierzchnia podstawowa i pomocnicza.

Powierzchnia podstawowa (Pp) - to powierzchnia przeznaczona do zaspokojenia podstawowych potrzeb wynikających z funkcji budynku lub jego wydzielonej części na wszystkich kondygnacjach, np. w budynku mieszkalnym - pokoje, w budynku przemysłowym - powierzchnia dla celów produkcyjnych, w budynku szkolnym - powierzchnia do nauki.

Powierzchnia pomocnicza (Pd) - to powierzchnia przeznaczona do zaspokojenia pomocniczych potrzeb wynikających z funkcji budynku i nie wchodzących w zakres potrzeb podstawowych - na wszystkich kondygnacjach (np. w budynku mieszkalnym - łazienki, w budynku przemysłowym - pomieszczenia administracyjne, w budynku szkolnym - pokoje dla nauczycieli, pomieszczenia administracyjne).

Natomiast powierzchni korytarzy, klatek schodowych budynku nie wlicza się do powierzchni użytkowej budynku, lecz do powierzchni ruchu (Pr)

Istnieją jeszcze dwie tj. PN-ISO 9836 z października 1997 i PN-69/B-02360l .
Normy te (wszystkie trzy) nie zostały nigdzie uwzglednione i stosowanie ich jest dobrowolne, stąd, ustalając ww. powierzchnię, można ją obliczyć w dowolny sposób.

Natomiast dla celów określenia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości stosuje się metodę obliczania powierzchni użytkowej ustalonej w Ustawie z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z dnia 30 stycznia 1991 r. nr 9 poz. 31 z późniejszymi zmianami).
Ww. akt prawny podaje następującą definicję:
"Za powierzchnię użytkową budynku, w rozumieniu ustawy, uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się."
Pozdrawiam

Barbossa
01-02-2007, 15:48
budynku to tak ale tu chodzi o dom jednorodzinny
korytarz w lokalu to też p.u.

sSiwy12
01-02-2007, 16:02
Dom jednorodzinny jest tez budynkiem mieszkalnym, a przywołane normy dotyczą zarówno lokali jak i budynków.
Pytano o konkretną normę i konkretny zapis (schody) i wg. tej normy schody nie są Pu ( w pozostałych zresztą również).
Ważniejsze jest jednak to, że nie ma obowiazku ustawowego do stosowania tych norm - czyli zupełna dowolność w sposobie liczenia Pu - co zreszta widać porównując projekty domów z różnych pracowni.

Barbossa
01-02-2007, 16:29
tyle to ja wiem, ale korytarz czyli komunikacja wewnętrzna w LOKALU liczony jest do p.u. tegoż lokalu

a same schody? tego do końca nie jestem pewien

sSiwy12
01-02-2007, 16:55
Ponieważ jek wspomniałem normy dot. obliczenia Pu nie są obowiazujace, istnieje w tym zakresie zupełna dowolność. Również faktem jest, że dla potrzeb naliczenia podatku, obowiazuje Pu naliczane tak jak w wspomnianej Ustawie, gdzie wyłączono tylko klatki schodowe oraz szybów dźwigów.
Teraz tylko pytanie, czy schody są "klatką schodową" u pojeciu Ustawy, tak samo jak watpliwość, "korytarz", a "korytarz".