PDA

Zobacz pełną wersję : Brak styro pod kominkiem - czy można tylko pod stojakiem?



dominikams
01-02-2007, 16:27
Czeka mnie wkrótce układanie styro pod posadzki. Wiem, że w miejscu gdzie ma być kominek styropianu się nie daje. Czy mogę zostawić bez styropianu tylko te miejsca, gdzie będą nóżki stojaka? Ogrzewanie podłogowe.

rusek007
01-02-2007, 19:15
Po diabła Ci styro pod kominkiem?!. Pamiętaj, że nie lubi on wysokiej temperatury. Jak dasz ostro czadu to styro, jak to styro, zmniejszy swoją objętość, ale kominek nie zapadnie się, bo będzie stał na betonowych stopach.

dominikams
01-02-2007, 19:23
No sorry, że tak cię zdenerwowałam :evil:
Styro po to, żeby nie było mostków termicznych.

rusek007
01-02-2007, 19:30
Spoko, :lol: jestem niesamowicie spokojny człowiek :D
Pod kominkiem to raczej mostków nie szukaj :wink:

dominikams
01-02-2007, 22:12
A jak się nie będzie paliło, to co? :roll:

Naprawdę kominek tak daje od dołu? :roll: Myślałam, że raczej ciepło do góry leci, moja koza np. ma chłodne nóżki, mimo hajcowania w niej przez kilka godzin.

fotograf
02-02-2007, 10:20
Po diabła Ci styro pod kominkiem?!. Pamiętaj, że nie lubi on wysokiej temperatury. Jak dasz ostro czadu to styro, jak to styro, zmniejszy swoją objętość, ale kominek nie zapadnie się, bo będzie stał na betonowych stopach.

tylko jak kominkiem rozgrzejesz podłoge aby stopić styro? po drugie jak już ktoś sie boi rozstopienia styropianu to może dać wełne


Pozdrawiam

Waldemar Kiejziewicz
02-02-2007, 10:56
To że styropian pod kominkiem się stopi to się nie martw. Prędzej mózg się stopi od takich wniosków niż styro. Normalnym jest że każdy chce mieć dom jak najlepiej ocieplony i będzie starał się w miarę możliwości likwidować mostki cieplne, tak jak to chcesz zrobić. Mnie się wydaje, że styropianu pod kominkiem nie daje się ze względu na późniejsze dość znaczne obciążenie tego miejsca kominkiem jak i obudową. Ale z tego też można wybrnąć.

02-02-2007, 12:47
Nie dawaj styropianu pod kominkiem. Ja nie dawałem. Przeważnie jest on w centralnej części domu. Ten mostek to pomijalna sprawa. Jeśli chodzi o możliwości rozgrzania otoczenia przez kominek, to mogą one zaskoczyć niektórych przy załadowaniu pełnego wsadu. Stąd te min. odległości od kominka rzeczy palnych. Ja to raz przetestowałem i obszar 60 cm gresu przed szybami był ewidentnie mocno nagrzany.

dominikams
02-02-2007, 18:36
Nie dawaj styropianu pod kominkiem. Ja nie dawałem. Przeważnie jest on w centralnej części domu. Ten mostek to pomijalna sprawa. Jeśli chodzi o możliwości rozgrzania otoczenia przez kominek, to mogą one zaskoczyć niektórych przy załadowaniu pełnego wsadu. Stąd te min. odległości od kominka rzeczy palnych. Ja to raz przetestowałem i obszar 60 cm gresu przed szybami był ewidentnie mocno nagrzany.

No czyli idąc tym tokiem rozumowania, to nie powinno pod tym gresem być styropianu :wink: (a pewnie jest).

Jeszcze sprostuję, bo może nie do końca wyjaśniłam: wiem, że styro może się ugiąć pod ciężarem kominka. Stąd zalecenia braku styro w miejscu kominka. Ale skoro kominek bedzie na stojaku, to tylko tam bedzie ten nacisk, prawda? Nie pod całą obudową (notabene z karton gipsu z ramką tylko, więc lekka).

Poproszę o dalsze opinie 8)

rusek007
02-02-2007, 19:55
Po diabła Ci styro pod kominkiem?!. Pamiętaj, że nie lubi on wysokiej temperatury. Jak dasz ostro czadu to styro, jak to styro, zmniejszy swoją objętość, ale kominek nie zapadnie się, bo będzie stał na betonowych stopach.

tylko jak kominkiem rozgrzejesz podłoge aby stopić styro? po drugie jak już ktoś sie boi rozstopienia styropianu to może dać wełne


Pozdrawiam
Pozwolę zauważyć, że nie napisałem iż styropian się stopi, tylko ,że przy ostrym grzaniu zmniejszy swoją objętość. A graniczna temperatura użycia styropianu wynosi 85C. I dużo, a zarazem niewiele. Powyżej tej temperatury zaczyna być miękki a następnie się kurczy a na końcu topi.

fotograf
02-02-2007, 22:19
To że styropian pod kominkiem się stopi to się nie martw. Prędzej mózg się stopi od takich wniosków niż styro. Normalnym jest że każdy chce mieć dom jak najlepiej ocieplony i będzie starał się w miarę możliwości likwidować mostki cieplne, tak jak to chcesz zrobić. Mnie się wydaje, że styropianu pod kominkiem nie daje się ze względu na późniejsze dość znaczne obciążenie tego miejsca kominkiem jak i obudową. Ale z tego też można wybrnąć.

kominek z obudową to 200-300 kg - tyle co 3 osoby dobrze odżywione
żeby sie nie uginało można między płyty styropianu zrobić wylewke

Pozdrawiam

SNCF
02-02-2007, 23:18
...