PDA

Zobacz pełną wersję : UPS i kominek - wyniki testu



anpi
02-02-2007, 01:08
W którymś z wątków o kominkach obiecałem, że sprawdzę, jak długo kominek chodzi bez prądu, tylko na UPS-ie. Wczoraj zrobiłem taki test - UPS 1400VA firmy APC, pod niego podłączony sterownik kominka z płaszczem wodnym i 3 pompy, wszystkie ustawione na pierwszy bieg.

Od momentu wyłączenia zasilania, do całkowitego rozładowania się baterii w UPS-ie minęły dokładnie 3 godziny. Myślę, że to niezły wynik...

dominikams
02-02-2007, 09:55
Anpi, ja cię męczyłam o UPSa :oops:
Dzięki , to cenna informacja. Powinno wystarczyć, tym bardziej, ze nie zamierzam kominka zostawiać samego w domu, bez opieki. :wink:

stuk
02-02-2007, 09:59
Są takie przetwornice specjalne, do których podłacza się akumulator samochodowy (np. 60Ah) i wychodzi to taniej, a może działać bez prądu kilka/kilkanaście godzin. Działają w pełni automatycznie jak ups.
Jedyna wada to mniejsza wydajnośc pradowa (widziałem takie na 200W), ale do pieca gazowego czy kominka z płaszczem powinno w zupełności wystarczyć.

jabko
02-02-2007, 10:41
anpi rozumiem że oprócz sterownika chodziła też pompa obiegowa ??

Majka
02-02-2007, 10:47
ile za ten ups? i dlaczego tak drogo :roll:

specjalnie przełączyłes pompy na pierwszy bieg? czy masz tak ustawione cały czas? No i czy chodzi o pompy obiegowe?

anpi
02-02-2007, 16:12
anpi rozumiem że oprócz sterownika chodziła też pompa obiegowa ??

Oczywiście, przez całe 3 godziny oprócz sterownika chodziły 3 pompy obiegowe, wszystkie na pierwszym biegu.

Przeprowadziłem ten test, bo ostatnio zostawiam kominek i wyjeżdżam z domu na kilka-kilkanaście godzin. Teraz wiem, że od momentu wyłączenia zasilania mam 3 godziny, żeby interweniować. A wiem kiedy brakuje prądu, bo ustawiłem centralkę alarmową tak, że w przypadku braku zasilania wysyła mi sms-a. Jak zasilanie pojawi się znowu, dostaję kolejnego sms-a. Super sprawa.

anpi
02-02-2007, 16:16
ile za ten ups? i dlaczego tak drogo :roll:

specjalnie przełączyłes pompy na pierwszy bieg? czy masz tak ustawione cały czas? No i czy chodzi o pompy obiegowe?

Pompy mam ustawione cały czas na pierwszy bieg i jest OK. Taka prędkość wystarcza, a chodzą ciszej, niż na wyższych biegach. Są to pompy obiegowe:
1. Między płaszczem kominka i wymiennikiem.
2. Między wyiennikiem i CO.
3. Między wymiennikiem i zasobnikiem CWU.

UPS jest taki: http://allegro.pl/item163185511_ups_apc_smart_1400_okazja.html
Mój kosztował ok. 600 zł z fakturą i gwarancją. Docelowo, oprócz kominka będzie też zasilał gniazdka w gabinecie, gdzie będzie komputer i część oświetlenia na parterze (żarówki energooszczędne).

Majka
02-02-2007, 16:42
interesujące, bardzo interesujące 8)

musze zerknąć jak podpiąć te wszelkie pompy :roll: Mąż pojechał na narty, to sobie mogę poszperać w jego królestwie 8) :wink:

daxima
02-02-2007, 18:07
Są takie przetwornice specjalne, do których podłacza się akumulator samochodowy (np. 60Ah) i wychodzi to taniej, a może działać bez prądu kilka/kilkanaście godzin. Działają w pełni automatycznie jak ups.
Jedyna wada to mniejsza wydajnośc pradowa (widziałem takie na 200W), ale do pieca gazowego czy kominka z płaszczem powinno w zupełności wystarczyć.

To może powiecie komuś zupełnie zielonemu w temacie jakie macie jeszcze te upsy oprócz wyżej wymienionego
Wiem że coś takiego chcę do płaszcza i na tym moja wiedza się kończy

slawek_wlkp
02-02-2007, 18:38
Widziałem w Castoramie taką przetwornicę, do akumulatora , z zasilaniem z gniazdka zapalniczki. Kosztowała chyba 200 albo 300 PLN i miała 200 VA.
Dokładnie nie pamiętam ceny i parametrów ale coś koło tego co podałem.

niezły
02-02-2007, 21:49
Do kotła ( kominka z płaszczem) na opał stały uważam że jest jednak lepszy np.taki Tatarek z akumulatorem od autobusu zasado podobna a długość pracy uzależniona jest od poboru prądu i wielkości akumulatora (akumulatorów) ale to moje zdanie a zasilacz z 12V na 230V kupiłem niedawno w Norauto za jakieś 170 zł moc 150(300)W głównie do laptopa i lodówki którą wożę latem na budowy na temat pracy powiem tylko że wszystkiego jeszcze nie wypróbowałem ale laptop chodzi super ale już przy żarówce 150W piszczy wiertarka 500W rusza ale zasilacz się wyłącza pompek i lodówki jeszcze nie testowałem

anpi
02-02-2007, 22:21
Widziałem w Castoramie taką przetwornicę, do akumulatora , z zasilaniem z gniazdka zapalniczki. Kosztowała chyba 200 albo 300 PLN i miała 200 VA.
Dokładnie nie pamiętam ceny i parametrów ale coś koło tego co podałem.

Wszystko pięknie, ale to urządzenie nie dba o to, żeby akumulator był naładowany. Może się więc okazać, że zabraknie prądu, a akumulator jest rozładowany. I co wtedy?