PDA

Zobacz pełną wersję : Zapytanie o wylewkę pod płot.



krzysiek309
02-02-2007, 12:22
Zastanawiam się już powoli nad ogrodzeniem. Mam już rury na słupki, ale mam dylemat na murkiem pomiędzy słupkami. Rozmawiałem ze znajomym, który się kiedyś tam grodził i zasugerował takie rozwiązanie jak na poniższym rysunku.
http://images14.fotosik.pl/92/06bde0f03b33d321.jpg (www.fotosik.pl)
Wylewka ma być do poziomu ziemi, później szalunek i murek na wysokość ok 20cm. Zastanawiam się jednak czy zamiast kamieni można urzyć gruzu. Słyszałem różne opinie na ten temat, ale większość od ludzi którzy nie mieli styczności z budową ogrodzenia. Jak ktoś ma pojęcie niech się wypowie. Będę bardzo wdzięczny.

Marek30022
02-02-2007, 12:26
Ten gruz to chyba z oszczędności na betonie. Moja rada to pomyśl raczej o zbrojeniu.

krzysiek309
02-02-2007, 12:27
Dokładnie tak. Kamienie lub gruz tylko wyłącznie na ograniczenie kosztów.

beton44
02-02-2007, 12:40
można urzyć grózu :o

to nie fundament pod dom jak się trochę rozleci to też Ci się nic nie stanie....


ale tak żeby było po Bożemu

to taki murek pracuje /hmm?/ w bardzo ciężkich warunkach...

namaka, w zimie zamarza parę razy i się rozmraża....


dla jakiejś trwałości musi być z bardzo porządnego betonu - najlepiej z betoniarni jakiejś wyższej marki no nie musi być B44 :-?

nad tym bym się bardziej zastanowił

Krzysztofik
02-02-2007, 12:49
Zastanawiam się już powoli nad ogrodzeniem. Mam już rury na słupki, ale mam dylemat na murkiem pomiędzy słupkami......
Między słupkami to możesz zrobić jak zaproponowałeś, ale w obrębie furtki, bramy itp. to musisz to zrobić przynajmniej do głębokości przemarzania i tutaj zalecane byłoby zbrojenie(z doświadczenia :wink: uważam, że konieczne)
wtedy po zimie rozstaw słupków bramy jest taki sam jak przed zimią.
Zadbaj o to by słupki danej bramki w części dolnej były se zobą w trwały sposób połączone.Jak robiłem to pierwszy raz , dbałem o dobre wykonanie.... ale nie wyszło :wink: dlatego uczulam na to miejsce.
Pozdrawiam.

krzysiek309
02-02-2007, 12:53
Sposób wykonania jaki przedstawiłem tyczy się tylko ogrodzenia w koło działki z wykluczeniem części przedniej.

Barbossa
02-02-2007, 13:02
betonowy - raczej ok, ceglany nie bardzo

Fumfol
02-02-2007, 14:22
Ja zrobiłem podmurówkę z bloczków betonowych montowanych na suchy beton. Zdjąłem humus pod te bloczki, wsypałem cement z piachem, ustawiłem, obsypałem po bokach i po 2 tygodniach miałem związane. Bez szalowania, bez lania, itd.

robinoc
02-02-2007, 21:15
Słupki osadź tradycyjnie w zaprawie na odpowiedniej głębokości, a między słupkami gotowe krawęzniki betonowe grubości np 7 cm i wysokosci 30 cm, osadzone na wilgotnej mieszance betonowej. W ten sposob masz idealnie równy cokół , pewnie zamontowane słupki i to wszystko może pracować niezależnie więc nie będzie pękać. Poza tym wychodzi w miarę tanio iszybko. Na gruz w betonie uważaj aby był dobrze otoczony mieszanka bo z czasem nasiąka wodą i może rozsadzać cały cokół.

gonzo93
02-02-2007, 21:36
Jeśli chodzi o gruz to warto go zmoczyć przed wrzuceniem do szlunku, wtedy lepiej przywiera do niego beton. Warto tez zadbać by nie stykał sie z szalunkiem, inaczej będzie widac na zewnatrz. Generalnie gruz OSłABIA beton.

Krzysztofik
02-02-2007, 22:00
Jeśli chodzi o gruz to warto go zmoczyć przed wrzuceniem do szlunku, wtedy lepiej przywiera do niego beton. Warto tez zadbać by nie stykał sie z szalunkiem, inaczej będzie widac na zewnatrz. Generalnie gruz OSłABIA beton.
:D :D :D PRAWDA

Sp5es
03-02-2007, 05:59
Ważne - jaki to gruz.
jeśli ma się go na budowie i trzeba go wywieźć to się można zastanawiać. Jeśłi nie - to szukanie takich oszczędności to może być oszukanie siebie.
Gruz z cegły, gazobetonu i innych nasiąkliwych materiałów może pić wodę i leżący w strefie przemarzania może rozsadzać fundament. Gruz betonowy nie powinien być już takim zagrożeniem.

Najlepiej wziąć B25 z gruchą i wylać - jest ciągły, stabilny, o jednakowej wytrzymałośći.

Napewno taki fundament z gruzem musiałby być lepiej izolowany przed wodą niż lany beton. Czy napewno w całych kosztach się oszczędzi?

krzysiek309
05-02-2007, 11:48
Czy może mi ktoś powiedzieć ile potrzeba betonu na wykonanie murku: 2m długości, wysokość murku 50cm a szerokośc 20cm. Wiem, że jest mozliwość obliczenia jednak ja zawsze byłem słaby w te klocki.

Duży Boban
05-02-2007, 13:33
Czy może mi ktoś powiedzieć ile potrzeba betonu na wykonanie murku: 2m długości, wysokość murku 50cm a szerokośc 20cm. Wiem, że jest mozliwość obliczenia jednak ja zawsze byłem słaby w te klocki.

Poszukaj jakieś dziecko z 5 klasy to za tictaki ci pomnoży te 2x0,5x0,2 :D