PDA

Zobacz pełną wersję : GARAŻ w bryle domu - za i przeciw, dyskusja, wymiana doświadczeń



Strony : [1] 2

locus_bw
15-08-2001, 09:18
Proszę o opinię na "Temat".
Prawie skłaniamy się za osobno, bo dom mały. Wciąż jednak decyzja nie podjęta.
Ucieszę się z wszelkich opinii
Przeglądnąłem Muratory a tam o takim problemie cisza.

16-08-2001, 09:27
Ja buduję garaż połączony z domem poprzez przedsionek (patrz: http://www.archipelag.pl/domy_pietrowe/27_oliwia/1.html).
Uważam, że takie rozwiązanie ma co najmniej dwie zalety:
1. zła pogoda nie przeszkadza załadować / wyładować z samochodu zakupy
2. mozna wykorzystać pomieszczenie nad garażem jako pomieszczenie mieszkalne / składzik - integralną cześć domu.
Jak sądzę takie rozwiązanie (przedsionek) pozwoli wyeliminować przenikanie do domu przykrych zapachów spalin.

27-02-2002, 17:52
Ja mam taki garaz pod domem ale gdybym mial wybor to zrobilbym obok - w bryle domu.
Jesli nie ma mozliwosci bezposredniego polaczenia drzwiami wewnetrznymi to inne posrednie rozwiazanie (u znajomego) jest wspolne zadaszenie drzwi garazowych i drzwi wejsciowych. Trzeba wtedy wychodzic na zewnatrz ale nie leje sie na glowe (i nie muszisz przebiegac tego odcinka and martwic sie o zakupy).

Przelicz sobie - ile razy wyjezdza sie autem a ile razy w roku pada deszcz lub snieg.

Andrzej

27-02-2002, 19:38
Obejrzyj projekt D-08 Muratora.
Ten garaż to kawał parkingu a nie rzuca się w oczy jako coś nienaturalnego i jest ładnie wkomponowany w bryłę.

bobiczek
27-02-2002, 20:54
Tylko osobno.
Budujesz prędzej jako składzik - lub później jak jest kasa.
Nie śmierdzi w domu jak zimą odpalasz ,a musisz jednak chwilkę poczekać nie ma siły.
No i zawsze jak jest w domu to zejdziesz w laciach i naniesiesz żonie, a na dwór na pewno włozysz buty.

Frankai
27-02-2002, 21:41
Ja mam przystawiony do bryły i przejście przez kotłownie, a z kotłowni mogę coś przerzucić do spiżarni. Nie potrzebuję samochodu rozgrzewać, bo i po co?. Dom jest osłonięty, murów mniej, a jak będę chciał sam umyć samochód, to będę miał tam mały grzejniczek, coby było jakieś +4st.

Pawell
28-02-2002, 00:57
Ja buduję osobno. Należy także zwrócic uwagę na wielkość działki, na małej działce najlepiej oczywiście razem.
Pawel

Agnicha1704
28-02-2002, 08:21
Ja buduję razem z bryłą domu - z garażu mam wejście do kotłowni. Poza tym popieram wszelkie argumenty osób powyżej wypowiadających sie za garażem w bryle domu.
pozdrowienia
Agnicha

pitbull
28-02-2002, 08:34
Zalezy od wielkosci dzialki, bryly budynku, upodoban i priorytetow tak jak napisali poprzednicy. Decyzja indywidulana.

28-02-2002, 10:06
zależy jeszcze od jednej rzeczy: jeśli załapałeś się na ulgę, to garaż w bryle budynku mieszkalnego możesz odliczać, wolnostojący - nie

gmx
28-02-2002, 10:29
ja mam osobno. m.in z powodów podatkowych - mam "budynek gospodarczy" a w nim lwia część to garaż na dwa samochody.
Płaci się inny podatek wtedy i na innym poziomie.

Poza tym nie ścierpiałbym smrodu spalin w domu i sadzy - miałem, mam i będę miał samochody z silnikiem diesla.

28-02-2002, 12:00
bobiczek, czy ty jezdzisz samochodem w kapciach??

Dodek
28-02-2002, 21:20
Mam podobny dylemat. Po różnych rozmowach dochodzę do wniosku że jednak będzie w bryle, bez bezpośredniego wejścia do domu. Dlaczego:
1.Podatek - nawet 11-krotnie(w różnych regionach, ciągłe zmiany,
najczęściej przy nowym budżecie gmin).
2.Wchodząc z "zakupami" policz ilość drzwi które musisz
otworzyć i zamknąć.
3.Mimo wszystko oszczędność w materiale.
4.Poddasze garażu adaptuje na np. na suszarnie.
5.Ponoć - smród.
6.Bezpieczeństwo - gro włamań jednak przez garaż

01-03-2002, 11:16
Dodek

Pomyśl teraz jak z siatami wychodzisz z garażu i go zamykasz.
Smród? Chyba garaż nie jest bezpośrednio za drzwiami do salonu?
Włamanie? Wejdą Ci przez okno, drzwi frontowe, piwnicę.
Po co otwierać najpierw drzwi do garażu i potem mocować się z kolejnymi do łącznika?
I życzę łagodnych zim. Pomyśl jaki syf naniesiesz do domu w zimie.

Pozdrawiam

Frankai
01-03-2002, 11:22
Ja zdecydowałem, że nie będę zbezpieczał bramy garażowej, 3 okien (garaż+pomieszczenie gosp.) i drzwi gosp. Zamiast tego wolę zabezpieczyć już na fest drzwi łączące z domem.

01-03-2002, 12:27
ale podatek placisz od ilsoci m pow. uzytkowej, o czy w bryle , czy obok, to to samo, czyz nie?

01-03-2002, 13:41
nie, budynki mieszkalne i ich części coś ok 45-50 gr/mkw rocznie,
budynki gospodarcze nie związane z działalnością gospodarczą (tu w którąś kategorię wrzucą Ci garaż) - gdzieś od 6 zł/mkw w górę, czyli różnica kilkunastokrotna

Majka
01-03-2002, 13:50
Mamy podwójny garaż w bryle budynku. Od środka domu odgrodzony drzwiami ogniotrwałymi, mały korytarzyk /dwa pomieszczenia gospodarcze- w tym jedna spiżarnia/ i drzwiami do kuchni. Sądzę, że nie będzie śmierdzieć spalinami, ewentualnie pomyślę o le. wentylatorze. Majka

02-03-2002, 10:34
czy polacenie garazu z domem jakas mala architektura powodije,ze jest on traktowany jako w bryle??
ja pytalam w gminie o oplaty i powiedziano mi ze jest ta sama stawka>cos krecily??

04-03-2002, 12:07
Ja wybrałem zdecydowanie w bryle domu. Osobiście wybrałem Amber z Archetonu. Garaż jest cieplejszy, wejście przez kotłownię. Ponadto wykorzystana jest powierzchniw nad garażem jako sypialnia. Garaż w bryle domu ma jedną wadę - estetyczną. Niektórym się to nie podoba. Wszystkie inne przemawiają za.

Frankai
04-03-2002, 14:48
A ja mam dostawiony do domu od ściany północnej, więc mam przejście, garaż mi ociepla dom, osłania taras, a jak mi się zachce umyć samochód w zimie, to proszę bardzo. Zobaczysz Opalko na spotkaniu.

yemiołka
25-03-2002, 19:39
On 2001-08-16 10:27, Anonymous wrote:
2. mozna wykorzystać pomieszczenie nad garażem jako pomieszczenie mieszkalne / składzik - integralną cześć domu.


też się nad tym zastanawiamy - nie mamy gdzie upchnąć pracowni, tu nam najbardziej pasuje.
pytanie: jak bardzo to zwiększy koszty?? trzeba będzie dać konkretniejszy strop itd.
może lepiej jednak zwiększyć domek? co wyjdzie taniej?

a jeśli już garaż na 2 autka [też się jeszcze nie zdecydowaliśmy, jaki duży robić, ale pewnie 2 samochody będą potrzebne ze wzgl. na konieczność kilkukilometrowego dojazdu do pracy i brak MPK] - robicie takie, w których samochody mieszczą się obok siebie czy jeden za drugim?

yemiołka
25-03-2002, 19:47
hmm, ten temat znalazłam przez wyszukiwarę i dopiero teraz widzę, w jakim był dziale.
to się chyba kwalifikuje do "sondaży" albo "doświadczeń"?? :???:

Frankai
26-03-2002, 06:47
Wg mnie do sondaży.
Na 2 auta można robić przy dużej działce. Przy małej dom wygląda jak landara. Lepiej niech drugie autko śpi na dworze. Jak mnie będzie stać na drugie autko, to se walnę budyneczek gospodarczy przy granicy. Tylko chyba będzie wtedy czekało mnie smarowanko, bo sąsiad ma "zielone" oczy i nie zgodzi się łatwo.

Rena
26-03-2002, 07:00
Frankai, niedawno wyszły nowe przepisy budowlane i na mocy tych przepisów nie musisz pytać sąsiada o zgodę na budowanie w granicy.Zapytaj o to w swojej gminie w wydziale architektury lub jak go tam zwią. A sąsiadowi kup w prezencie ciemne okulary abyś nie musiał patrzeć na "kolor" jego oczu.
Pozdrowienia.
Nowa na tym forum - Rena.

Antolka
08-04-2002, 17:30
Dodek,

Co do podatku to sie zgodzę i między innymi dlatego szukam projektu z garażem w bryle.
Ale co do drzwi, smrodu i włamań - to nie przesadzajmy. Pomyśl realnie.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Antolka dnia 2002-04-08 18:32 ]</font>

Antolka
08-04-2002, 17:35
[quote]
On 2002-03-04 13:07, Anonymous wrote:
Ja wybrałem zdecydowanie w bryle domu. Osobiście wybrałem Amber z Archetonu. Garaż jest cieplejszy, wejście przez kotłownię. Ponadto wykorzystana jest powierzchniw nad garażem jako sypialnia. Garaż w bryle domu ma jedną wadę - estetyczną. Niektórym się to nie podoba. Wszystkie inne przemawiają za.

Jeżeli Anonymous zjawi się jeszcze na forum to proszę o kontakt. Mój mąż też wybrał Ambra i jestem ciekawa czy juz zacząłeś budowę lub juz wybudowałeś ten dom?

ryniu
09-04-2002, 07:23
On 2002-02-28 22:20, Dodek wrote:
Mam podobny dylemat. Po różnych rozmowach dochodzę do wniosku że jednak będzie w bryle, bez bezpośredniego wejścia do domu. Dlaczego:
1.Podatek - nawet 11-krotnie(w różnych regionach, ciągłe zmiany,
najczęściej przy nowym budżecie gmin).
2.Wchodząc z "zakupami" policz ilość drzwi które musisz
otworzyć i zamknąć.
3.Mimo wszystko oszczędność w materiale.
4.Poddasze garażu adaptuje na np. na suszarnie.
5.Ponoć - smród.
6.Bezpieczeństwo - gro włamań jednak przez garaż




On 2002-03-01 14:41, Anonymous wrote:
nie, budynki mieszkalne i ich części coś ok 45-50 gr/mkw rocznie,
budynki gospodarcze nie związane z działalnością gospodarczą (tu w którąś kategorię wrzucą Ci garaż) - gdzieś od 6 zł/mkw w górę, czyli różnica kilkunastokrotna


No to jak to jest z tym podatkiem? Anonimowy, on jest 11-krotnie mniejszy czy większy wg. Ciebie?

ryniu
09-04-2002, 07:24
Pytanie do Dodka, sorry pomyłka.

yemiołka
09-04-2002, 11:32
On 2002-04-09 08:23, ryniu wrote:

No to jak to jest z tym podatkiem? Anonimowy, on jest 11-krotnie mniejszy czy większy wg. Ciebie?


no właśnie, też się w tym nie mogłam połapać :???:

Rafter
09-04-2002, 16:26
Jeżeli garaż jest połączony z domem, podatek płaci się jak za powierzchnię mieszkalną. Chyba 0,49 zł.
Jeżeli dasz garaż oddzielnie to podatek wynosi prawie 6 zł za metr.
Za garaż 20m2 bekniecie jak za 240 metrów mieszkania

09-04-2002, 20:14
wcale nie musi tak byc. u mnie jest taka sama oplata za m2 pow. uzytk.

ryniu
10-04-2002, 07:32
To są stawki ogólnokrajowe czy ustala je gmina?

ryniu
18-04-2002, 09:34
Sprawdziłem w gminie. Podatek za garaż wolnostojący jest niestety 11-krotnie większy (0,44 zł/m2 - dom, 4,50 zł/m2 - garaż).

ryniu
18-04-2002, 09:52
P.S. Tyle tylko, że rozmawiamy (jeśli chodzi o garaż) o kwocie rzędu 100,- zł rocznie, czyli ok. 9 zł miesięcznie. Co stanowi równowartość zaledwie trzech puszek z napojem wyrabianym ze słodu, jęczmienia i drożdży. :smile:

Rafter
18-04-2002, 20:11
On 2002-04-18 10:52, ryniu wrote:
P.S. Tyle tylko, że rozmawiamy (jeśli chodzi o garaż) o kwocie rzędu 100,- zł rocznie, czyli ok. 9 zł miesięcznie. Co stanowi równowartość zaledwie trzech puszek z napojem wyrabianym ze słodu, jęczmienia i drożdży. :smile:


Garaż na dwie bryki to 30m2. Nawet licząc po 4,50 to 135 zł. Chłopie toż to dwie skrzynki piwka 0,5 z okładem rocznie. Można zrobić niezły October Fest na działce :grin:.
A ja niestety wiem, że stawka za 1 m2 wolnostojącego to prawie 6 zł. Wtedy stawka urasta do prawie 180 zł na rok

ryniu
19-04-2002, 07:39
No niby tak, ale dla kogoś kto się wyrwie z blokowiska, gdzie musiał wynajmować garaż (na jedną brykę) za 200-300 miesięcznie to jednak mimo wszystko jest różnica.

Ryszardj
07-05-2002, 19:27
Ja wybudowalem garaz w bryle domu dwu stanowiskowy .I oczym warto pomyslec to ze mam kanal Wiem ze dom to nie warsztat samochodowy ale warto to uwzglednic koszty prawie wcale pare bloczkow betonowych otynkowanie.Zawsze mazylem o duzym garazu ten co mam teraz w domu to jest na jeden samochod, ale nie mozna dobrze nawet kola odkrecic, bo nie ma miejsca W moim nowym domu na garaz poswiecilem miejsca 70m/2 .Szczegolnie polecam duzy garaz osoba kture nie robia piwnic >poniewaz zawsze cos tam bedzie mozna poupychac.Ryszard.....

anol
20-05-2002, 20:08
ja rowniez mam garaz w bryle domu i to na dwa samochody. Aby powstrzymac przykry zapach spalin od czesci mieszkalnej beda dzielily go dwie pary drzwi w tym jedne przeciwpozarowe. Poniewaz usytuowanie domu (mam pochyla dzialke zdecydowalismy sie na mieszczenie domu na jej koncu) sprawia ze pierwsze co rzuca sie w oczy z podjazdu od drogi to dwie bramy garazowe. Bramy te musza byc bardzo estetyczne i eleganckie aby nie zepsuc pierwszego wrazenia. Dlatego zdecydowalam sie na bramy segmentowe drewniane mahoniowe kasetonowe. Widzielam takie na targach budowlanych w Krakowie i bardzo mi sie podobaly ale maja jedna zasadnicza wade: CENA 6 000 PLN za 2mx2m. Ale czego sie nie robi dla swojego wymarzonego domku.

Ryszardj
22-05-2002, 21:26
Anol nie wiem jak w Krakowie ale na pewno znajdziesz przedstawiciela drzwi garazowych Horman .Ja takie drzwi zamowilem kasetony szerokosc 4.10m wysokosc 2.10m koszt razem z instalacjia 3800zl biale .Pozdrawiam Ryszard.......

Danajot
23-05-2002, 09:33
podatek od nieruchomości płacony za pomieszczenie gospodarcze, garaż - wolnostojący jest kilkunastokrotnie wyższy od stawki podatkowej za bud.mieszkalny. Ze wzgl.ekonomicznych korzystnie jest mieć garaż w bryle domu.
Danka

Danajot
23-05-2002, 09:37
o rany skończyłam czytanie na pierwszej stronie, gdzie problem podatku od nieruchomości zostawał nie rozwiązany, napisałam odpowiedź i tu nagle widzę, że był ciag dalszy i wszystko już jest jasne. No cóż, popisałam sobie.
Danka

Grabek
24-05-2002, 11:31
[quote]
On 2001-08-15 10:18, locus_bw wrote:
Proszę o opinię na "Temat".
Prawie skłaniamy się za osobno, bo dom mały. Wciąż jednak decyzja nie podjęta.
[quote]
Ja ze wzgledu na wąską działkę stawiam odzielnie
Ale jak bym miał wybór to też bym postawił odzielnie

15-12-2002, 15:56
w górę

Slawlak
30-12-2002, 09:10
Witam wszystkich!
Jestem dopiero na początku dłuuuuuuugiej i mozolnej drogi do posiadania własnego domu, i przy wybieraniu projektu pojawił się dylemat, garaż przy domu, czy osobno? Ze względu na niekorzystny układ terenowy (droga Płn-Płd od zachodu, lekki spadek na południe) lepiej by było postawić osobny garaż, lecz z drugiej strony perspektywa porannego spaceru z domu do chłodnego garażu na np. deszczu czy mrozie nie jest zbyt przyjemna. Jakie są wasze doświadczenia w tej materii. Z góry dziękuję za wszystkie opinie i sugestie.

Roose
30-12-2002, 09:45
być może warunki uniemożliwią Ci postawienie garażu przy domu - a to jednak jest najpraktyczniejsze i to raczej przy a nie w.
Ja projektowałem garaż przy domu z wejściem przez kotłownie do środka. I juz ściany stoją i efekt jest widoczny - polecam serdecznie takie rozwiązanie.
- Kawał ściany od wnętrza garażu to ściana nośna domu - ocieplona zostanie styropianem + siatka na gładko = oszczedność na tynku.
- Wieniec pod murłat oprze się na dwóch słupach żelbetowych = brak potrzeby budowy drugiej ściany garażu.
- Garaż sobą izoluje ścianę budynku a jako nieogrzewany nie będzie wpływał na rozpuszczanie soli na samochodzie.
- Wjeżdżając do środka nikt nie widzi jakie "cenne" rzeczy wnosisz do domu.
ENDE.

30-12-2002, 10:30
witam
moim skromnym zdaniem jak garaż to tylko z domem lub w.
w moim przzypadku nie miałem wyboru (zagroda siedliskowa) musiałem wybudowac pomieszczenie gospodarcze ktore to własnie bedzie spełniac role garazu na np(kombajn :smile:))
jeśli miałbym mozliwość to budowałbym razem z domkiem.

Wowka
30-12-2002, 11:59
Zdecydowałem się na wybudowanie garażu wolnostojącego. Co za tym przemawiało?
- mam sporo terenu i w związku z tym nie jestem zmuszony "komasować" zabudowę,
- nie podoba mi się widok bramy garażowej w bryle budynku,
- dom mam oddalony od drogi o ok. 80 m i te odśnieżanie zimą .....
- argument, że mogę sobie odliczyć koszty budowy garażu o ile jest on w bryle budynku odpada - koszt samego domu i tak przekroczy limit wielkodusznie przyznany przez Sejm.

JerryCool
30-12-2002, 14:09
Ja mam garaż w bryle budynku (projekt typowy) nie chciałem zmieniać, ale wolałbym wolno stojący bo:
1. u ojca jest w bryle budynku , zawsze utrzymuje sie tam temperatura powyżej 0 - efekt zawsze świeże błocko na posadzce
2. Samochód przy każdym wjeździe i wyjeździe zbiera " świeżą" sól z dróg
3. spaliny mimo klatki schodowej (typowy bliźniak)i drzwi przenikają do mieszkania
4. Garaż wolno stojący można usytuować na działce jak mi się podoba, za zgodą sąsiada można go wybudować przy granicy działki ( do mojego garażu muszę zajeżdzać pod kątem 90 st.

Na razie tyle mi sie nasuwa, gdybym nie miał garażu w projekcie w bryle budynku to na pewno wybudowałbym wolnostojący drewniany i przewiewny, żadnego połączenia z domem.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: JerryCool dnia 2002-12-30 18:54 ]</font>

Roose
30-12-2002, 14:24
jeśli mowa o wentylacji garażu :
- 2 nawiewy 14x14 na poziomie posadzki po dwóch stronach bramy
- wyciąg 1 kratką tez na dole sciany na końcu garażu
oraz wyciąg rura PVC 110 prez dach
Wcale nie musi śmierdzieć / np starym dieslem :wink: /

PANTHER
30-12-2002, 14:38
Ja mam garaż wolnostojący. Mogłam sobie na to pozwolić ze względu na dużą działkę. Argumenty za:
- spaliny nie przechodzą do domu
- można go pobudować w późniejszym czasie(pieniądze)
- w przypadku domu parterowego(mój domek)dowolna aranżacja pomieszczeń i okien.

kruszek
31-12-2002, 11:46
Ja mam identyczna orientacje działki do twojej, garaż mam w bryle budynku przez domem (dom w kształcie litery L). Moi rodzice mieli garaz płączony z domem, a ja teraz mieszkam w bloku i parkuje na chodniku i nie moge sie doczekać przeprowadzki do nowego domu. Dom połączony z garażem to dla mnie podstawa i to najlepiej trochę ogrzewany. Podstawowy argument to WYGODA. Istotnych minusów ja nie widzę:
- smrodu spalin w domu nigdy nie czułem (oczywiście garaż musi mieć dobrą wentylację),
- zwiększona korozja z soli nie zauważalna a z drugiej strony silnik zapalany przy -20C też dostaje mocno w kość (można było to ostatnio sprawdzić). Ja zresztą uważam że samochód czy dom jest dla mnie a nie odwrotnie.

Sukcesów w budowaniu w Nowym Roku
Kruszek

M@M
01-01-2003, 23:03
Oczywiście, że garaż w bryle domu !!!!
To dla mnie jest jeden z powodów dla których warto mieć własny dom. Obecnie mieszkam w bloku na 4 piętrze bez windy a żeby nie zastać któregoś dnia po raz kolejny samochodu z wydłubanymi migaczami i oderwanymi lusterkami parkuję na parkingu strzeżonym odległym o 100 m. Diabli mnie biorą, kiedy przyjeżdżam z tygodniowymi zakupami i zasuwam z góry na dół np. 5 razy. Czy miałbym w nowym domu przeżywać to samo????
Moim zdaniem dobra wentylacja załatwia sprawę ew. zapachu spalin. Garaż będzie połączony z domem poprzez pralnię gdzie będzie również kanał systemu wentylacji wyciągowej co dodatkowo zapobiegnie przedostawaniu sie spalin do części mieszkalnej.
Jestem typem majsterkowicza i nie wyobrażam sobie abym nie wykorzystał garażu do tego celu. Planuję co prawda garaż nieogrzewany ale mam zamiar doprowadzić kanał rozprowadzenia ciepła z kominka i kiedy będę chciał sobie coś zimą pomajsterkować otwieram przepustnicę i z pewnością nawet w duże mrozy da się uzyskać kilkanaście stopni w środku ( dom w szkielecie drewnianym, brama docieplona ). Poza tym słyszałem również, że za osobne garaże płaci się wyższy podatek od nieruchomości. Tak więc jak dla mnie same plusy.
Pozdrawiam

mania2
02-01-2003, 07:51
ja uwazam ze to kwestia gustu, osobiscie podoba mi sie obok domu , zreszta ja buduje - jako zagroda siedliskowa- to musze .
Rozmawialem z osobami ktore maja , albo mieli garaz w domu lub obok ale z przejsciem i raczej nie widzialem ich zadowolenia , spaliny i zapach samochodu idą na dom .jezeli jednak baraz "pzryklejony " do domu to zrezygnój z przejscia .

kgadzina
02-01-2003, 12:24
Popieram Manię2. Mój garaż stoi "przyklejony" do domu. Ściana nośna jest wspólna i nie ma przejścia. Nie boję się czy ktoś zobaczy co wyładowuję z auta do domu, bo tę sprawę maskuje odpowiednie ogrodzenie. Ale z doświadczeń blokowych, kiedy zakupy wnosiłem na 3 pietro robiąc po 4-5 kursów po schodach ze skrzynkami i siatkami - NIGDY WIĘCEJ garażu dalej niż 5 metrów od drzwi wejściowych!! :grin::grin::grin:

mironmk
02-01-2003, 15:03
Osobno - nie miesza się wody i ognia. Co innego dom do mieszkania, co innego pomieszczenie gosp. plus garaż. Popatrzmy jak sie budowało kiedyś - osobno domy i oddzielnie dla tego czym się jeździło, nigdy razem. Widocznie coś w tym musi być. Jeśli działka na to pozwala - oddzielnie.

02-01-2003, 15:07
A kiedyś się kuniem jeździło.I może dlatego lepiej,aby takie pomieszczenie było dalej. :wink: Choć całkiem niedawno jeszcze "wszyscy" mieszkali razem.
Pozdr :smile:

Bela
02-01-2003, 15:21
Ja też mam zabudowę siedliskową i miałam projekty i pozwolenie oddzielnie na dom z garażem w bryle i na oddzielny (pomieszczenie gospodarcze) i tak robię - ale nie wiedziałam, że taki jest wymóg przy zabudowie siedliskowej... Czy tak jest napewno?

bedi
02-01-2003, 15:25
Oczywiście że razem i to z przejściem do domu. Do podanych zalet można dodać to, że garaż jest często również miejscem składowania różnych rzeczy (rowery itp) oraz miejscem gdzie moża pomajsterkować. Bezpośrednie przejście do domu zasadniczo ułatwia w/w zadania. Gdy w domu potrzebny jest np młotek czy wiertaka nie trzeba wychodzić na zewnątrz (deszcz, śnieg, wiatr i mróz). Garaż połączony z domem jest dla tych którzy lubią wygodę, osobny dla reszty.

Gajka
02-01-2003, 18:56
On 2003-01-02 16:25, bedi wrote:
Garaż połączony z domem jest dla tych którzy lubią wygodę, osobny dla reszty.



Podpisuję się pod Twoją wypowiedzią :smile:
Dyskusje na temat "razem czy osobno" przypomnialy mi czasy,
gdy rodzicow znajomi budowali dom, lecz ubikacje zrobili na zewnatrz bo.......... ma brzydkie zapachy :wink:

vonet
02-01-2003, 20:40
Samochody coraz mniej śmierdzą, a i paliwo staje się bardziej ekologiczne. Zresztą nie ma powodu aby długo stać w garażu z włączonym silnikiem. Dobra wentylacja, szczelne drzwi pomiędzy garażem i domem, jakieś pomieszczenie gospodarcze pomiędzy - w efekcie nie powinno być problemów ze spalinami.
To prawda, że dom bez garażu wygląda ładniej i jest zgodny z zasadami Feng Shui. Jednak ważniejsza jest wygoda, zatem wolę garaż połączony z domem.

dominikf
21-05-2003, 10:14
Ocieplam cały dom z zewnątrz (wraz z garażem) styropianem 15cm. Ocieplam podłogę w pomieszczeniu nad garażem także styropianem 15cm. Garaż łączy się jeszcze tylko jedna ściana z reszta domu. Jeśli garaż nieogrzewany, jak sądzicie, jaka temperatura by sie w nim się utrzymywała? Co sądzicie o ekonomiczności utrzymania takiego rozwiazania?
Wydaje mi się, że ciepło z całości budynku będzie uciekało tak jakby garaż był ogrzewany, a w garażu utrzyma sie jakaś rozsądna temeratura (8-10 stopni?).
Czy mój tok rozumowania ma sens?

Alicjanka
21-05-2003, 10:41
Dominiku,

Jeśli garaż jest nieocieplany, powinieneś również ocieplić ścianę wewnątrz garażu, która oddziela go od domu. Ja miałam to zapisane w projekcie. Mój dom ma ściany dwu-warstwowe: beton kom 24cm + 12cm styropianu. Wewnątrz garażu ściana oddzielająca jest ocieplona 5cm styropianu. Strop ocieplony 20cm wełny. Drzwi garażowe są Hormana, te najlepiej ocieplone (nie wiem ile cm styropianu na drzwiach, ale są dość grube). W garażu (nieogrzewanym) całą zimę temp. nie spadła poniżej 5 stopni. Ale tam są rozdzielniki (szafki) od ogrzewania podłogowego, które mogą emitować trochę ciepła. Druga rzecz jest taka, że my jeszcze tego garażu nie używamy (bo nie jest zrobiony podjazd) więc nie otwiera się drzwi. Jeśli byśmy te drzwi otwierali np dwa razy dziennie (wyjazd i wjazd) to i tak sądzę, że temp nie spadłaby poniżej 0 stopni.
A.

dominikf
21-05-2003, 10:58
Garaż ma być ocieplony z zewnątrz tak jak reszta domu (BK 36cm + styropian 15cm), tylko nieogrzewany. Chciałbym tracić możliwie mało ciepła z części mieszkalnej i utrzymać temperature w garażu na poziomie 8-10 stopni.
Kierownik powiedział, żeby ocieplić między garażem a domem tak samo jak na zewnątrz, ale przyznam szczerze, ze nie bardzo mi odpowiada dołożenie 15cm styropianu w domu (no i garaż byłby zimny).

Qgiel
21-05-2003, 10:59
Jeśli ściana łącząca garaż z domem jest nieocieplona, to będzie promieniowała jakieś ciepło do wnętrza garażu.Wszak po jej drugiej stronie będzie ok + 20 st.Prawa fizyki zadziałają tu na Twoją korzyść ( niekoniecznie na korzyść Twojej kieszeni :wink: ).
Czy jednak to wystarczy, trudno powiedzieć, napewno zależeć to będzie od powierzchni owej ściany.
I słusznie Alicjanka zauważyła, że korzystanie z garażu zaburzy
tę dośc kruchą równowagę.

Qgiel
21-05-2003, 11:07
Przy takich założeniach, chyba jakieś źródełko ciepła
powinieneś przewidzieć.Twierdzę, że najlepsze ocieplenie nic
nie da, jeśli wewnątrz nie zapewni się choćby minimalnie większej temperatury niż z drugiej strony.Wszak ocieplenie
samo w sobie nie zapewni Ci większej temperatury..... ono
ma zapobiegać utracie ciepła z budynku.

Qgiel
21-05-2003, 11:15
Myślę, że niewiele stracisz pozostawiając tą ścianę nieocieploną.
Po pierwszym okresie grzania ustali się jakaś temperatura równowagi i dobrze ocieplone mury garażu będą działały jak
akumulator ciepła, niwelując straty powstałe podczas otwierania
drzwi.

21-05-2003, 11:21
Mam spostrzeżenia po ostatnie zimie takie.
Domek z BK 36cm nie otynkowany, przez garaż wprowadzona instalacja wodna więc temp. musiała być utrzymywana powyżej (0)
musiałem zamontowac grzejnik elektryczny i ustawiłem go na "min"
utrzymywał temp. w granicach +2 do +4 przy mrozach -16.
Zużycie energii rzedu 16 kW na dobę!

Qgiel
21-05-2003, 11:27
Otóż to....
Ciepło samo z siebie się nie weźmie. Trzeba je w taki czy inny sposób dostarczyć i pogodzić z kosztami.

mieczotronix
21-05-2003, 16:56
samochód grzeje jak mały piec - bo niby dlaczego koty na nich sypiają?

danek68
26-05-2003, 20:42
Stoję przed wyborem projektu domu . Proszę o opinie , czy lepiej zeby garaż(e) był jako osobny budynek, czy w bryle domu?

MarcinM
27-05-2003, 14:39
witaj, ja muszę mieć garaż w bryle, ponieważ tak nakazują warunki zabudowy. Jednak i tak nie chcę łączyć garażu z domem, aby odciąć się od niewątpliwych technicznych zapachów. jeśli masz super projekt bez garażu i nie chcesz psuć bryły, to lepiej oddzielnie. staniesz jednak wtedy przed dylematem zagospodarowania działki, odległości garażu od granicy. Przy standardowej działce (ok. 1000 metrów) to może być już problematyczne.

danek68
27-05-2003, 18:26
Nie ma problemu powierzchni. Mam ponad 21 arów( w kwadracie). Najbardziej interesuje mnie właśnie sprawa smrodków. Wolałbym garaż w bryle, ale nie wiem czy można się skutecznie odizolować od zapaszków.

Żaba
27-05-2003, 19:46
Witaj,
wg mojego projektu (Przytulny D12a) garaż jest w bryle domu. Od początku chcieliśmy taki projekt, gdyż nie chcę dodatkowego budynku na działce. Oczywiście ważny również był rozmiar działki (ok. 1000m2).
Aby uniknąć przenikania zapachów nie mamy bezpośredniego przejścia z garażu do domu.

Pzdr
Żaba

agamon
27-05-2003, 20:52
Ja mam w bryle i zlikwidowałem przejście do garażu.
Plus to że nad garazem mam strych :smile:

bedi
27-05-2003, 21:36
A ja zawsze chciałem garaż w bryle domu z przejściem. Jeszcze nie mieszkam ale takie przejście to jest w/g mnie to. Gdy pada, lub jest zimno, albo własnie wracamy ze sklepu z pełnym bagażnikiem. A zapachy, no nie przesadzajmy, ja nie mam zamiaru mieć warsztatu.

zbyszekP
27-05-2003, 22:05
Zgadzam się z Bedi. Garaż połączony z domem to wielka wygoda. Chyba również opłaty za posiadanie takiego pomieszczenia są mniejsze, bo powierzchnia garażu jest traktowana jako powierzchnia mieszkalna a nie gospodarcza. Nie wiem też dlaczego uważa się, że z garażu musi brzydko pachnieć. Mam garaż połączony z domem i nic nie czuję. Co prawda garażu używam tylko do przechowania auta oraz mechanicznych narzędzi ogrodniczych. Sytuacja może być inna jeżeli ktoś planuje wykonywanie w garażu częstych remontów pojazdu.

Żaba
30-05-2003, 08:21
Nie przesadzajmy, jesli chodzi o podatek to każdy garaż w bryle domu jest traktowany jako część domu.
Jeśli ktoś planuje bezpośrednie połączenie garażu z domem to powinien spełnić jeszcze kilka warunków:
1. odpowiednie drzwi (wymóg ubezpieczeniowy)
2. dostosowany układ pomieszczeń (pomieszczenie gospodarcze (spiżarnia, garderoba) w pobliżu garażu)
3. brama i drzwi do garażu na pilota.
W przeciwnym wypadku wszelkie argumenty typu wygoda i deszcz
nie mają uzasadnienia.

HENIO
06-11-2003, 21:02
Mam dzialke poludniowa i dom z osobnym garazem (Projekt Manuela) po pewnych zmianach polegajacych min.na tym ze wstawilem okna w sciane boczna od salonu wychodzaca na zachod, i teraz mam pytanie czy garaz dac po stronie polnocnej gdzie sa tylko okna od kuchni(tak mi polecil archtekt) czy po stronie zachodniej gdzie zkolei bedzie padal cien na ta sciane gdzie w zalozeniu ma byc slonecznie.Jak myslicie czy po stronie lewej budynku sie to sprawdza .Praktycznie wiekszasc garazy jest umieszczanych po prawej stronie budynku od wjazdu.Jakie sa wasze opinie i doswiadczenia w tym temacie. :wink:

pik33
06-11-2003, 21:23
Dałem na północną ścianę - chyba najlepiej: dodatkowa izolacja domu.

HENIO
06-11-2003, 22:26
przepraszam od polnocnej mam wjazd chodzi o scian wschodnia. :D

magi
07-11-2003, 15:21
Ja mam taką sytuację garaż mam z lewej strony domku. Tylko, że tak jak pik mam garaż na ścianie północnej. Jeśli bym miała taką sytuację jak ty dałabym garaż na ścianie wschodniej.

bilbo
07-11-2003, 21:06
Zdecydowanie daj po stronie północnej.
Justa

beano2
10-08-2004, 13:54
Witam.
Poradźcie proszę: budować dom z garażem w bryle domu,czy wolnostojący? W grę wchodzi wygoda użytkowania ale i koszt postawienia.
Z kosztorysu, którym dysponuję koszt garażu mnie przeraził - na logikę taniej kupić projekt bez garażu a potem postawić osobno lub dostawić (do ściany bocznej "oszczędzając na jednej ścianie")np.betonowy czy "blaszak" (czy na takie budowle też trzeba mieć pozwolenie?)
Może pytanie jest banalne dla wtajemniczonych- sorki ... ja dopiero się przymierzam.
dzięki :o

pattaya
10-08-2004, 14:02
Stary jeśli nie przeszkadza Ci blaszak przy nowym domu...
Kwestia gustu.
Niektóre domy faktycznie dużo lepiej wyglądają w wersji bez garażu.Wygodniej jest mieć dom z garażem.Ponadto wolnostojący garaż "zagraca " działkę.Koszt nie wydaje mi się być wyższy od porządnego murowanego,wolnostojącego garażu.
Czyli oprócz ewentualnych doznań estetycznych wszystko przemawia za domem z garażem.

beano2
10-08-2004, 14:21
dzięki za szybkią odpowiedź.
Masz zdecydowaną rację jeśli chodzi o doznania : nowy dom i... wół do karety! sic!
Jeśli był(a)byś tak miły(a), co sądzisz o projekcie:
http://www.domnahoryzoncie.pl/3/projekty.php?page=projekty&id_projektu=12&id_autora=1&spacer=2&proj=IRYS
ma to być domek dla 4 osób 2+2dzieci, ale dzieci nie będą docelowo "siedziały ze zgredkami" więc z emeryturki trzeba będzie ten domek utrzymać.[/url]

ozzie
10-08-2004, 14:29
Beano2,
my budujemy dom wolnostojacy, a obok garaz/pomieszczenie gospodarcze. Poniewaz mamy duza dzialke (w czesci rolna), potrzebny nam jest budynek gospodarczy na narzedzia, meble ogrodowe, traktorek. Architekt zrobil fajny projekt, garaz pasuje do domu, sam garaz jest w ksztalcie litery L, z osobnym wjazdem dla traktorka, nad garazem jest tez jeden pokoj na poddaszu (maz tam bedzie lepil modele samolotow :wink: ). To fakt, ze koszt takiego garazu jest na pewno drozszy niz garaz w bryle budynku (2x wiezba dachowa na przyklad). Wybor nalezy do ciebie, kazda opcja ma swoje wady i zalety.

pattaya
10-08-2004, 14:47
Fajny domek.
-wymaga dużej działki jak wszystkie domy parterowe
-przydałaby się większa łazienka
-spory garaż,niewielkim kosztem można poszerzyć na 2 auta
-mała pow.dachu=mały koszt
-trochę niefartowne to wejście z garażu i kotłowni do domu przez kuchnię
-te drzwi w wiatrołapie to chyba nadmiar szczęścia
-musicie go ustawić salonem na pd-zach bo może być ciemnawo(brak okien na jednej ścianie-garaż)
Myślę,że powinniście jeszcze poszukać.Projekt jest OK ale ma kilka niedociągnięć.Poza tym jest to mały domek.Pamiętajcie,że im mniejszy tym drożej wychodzi budowa 1m2.Jeśli macie dużą działkę zostańcie przy domu parterowym ale większym,będzie tańszy w budowie od domu z użytecznym poddaszem.

echo
10-08-2004, 16:50
My zdecydowaliśmy się na garaż budowany razem z domem (dostawiony do bryły domu a nad nim pokoik) gdyż np:
- jak podczas złej pogody wracasz do domu z zakupami to łatwiej i przyjemniej jest wjechać do garażu, wypakować towar i "suchą stopą" przejśc do domu (trzeba wtedy mieć drzwi pomiędzy domem a garażem)
- jeśli potrzebujesz np przybić gwóźdź do obrazka :wink: i jest brzydka pogoda to tez nie musisz zakładać "kaloszy" aby pójśc po młotek

W poprzedmin domu mieliśmy garaż dostawiony do domu wraz z przejśćiem pomiędzy domem a garażem - to się sprawdziło, więc teraz budujemy tak samo :D

Leszko
10-08-2004, 18:50
My zdecydowaliśmy się na garaż budowany razem z domem (dostawiony do bryły domu a nad nim pokoik) gdyż np:
- jak podczas złej pogody wracasz do domu z zakupami to łatwiej i przyjemniej jest wjechać do garażu, wypakować towar i "suchą stopą" przejśc do domu (trzeba wtedy mieć drzwi pomiędzy domem a garażem)
- jeśli potrzebujesz np przybić gwóźdź do obrazka :wink: i jest brzydka pogoda to tez nie musisz zakładać "kaloszy" aby pójśc po młotek

W poprzedmin domu mieliśmy garaż dostawiony do domu wraz z przejśćiem pomiędzy domem a garażem - to się sprawdziło, więc teraz budujemy tak samo :D
Zgadzam się z tobą całkowicie,dlatego mam garaż w bryle budynku.
pozdr.Leszko

Wieczór
11-08-2004, 12:12
przede wszystkim do wygoda. Suchą nogą do garażu i z garażu. jak chcesz już budowac garaż w bryle domu to od razu na dwa samochody. Ja miałem na jeden i już pół sierpnia przerabiam go na dwa i nie widze końca remontu :wink:

ebi
11-08-2004, 14:23
my moglismy postawic garaz tylko w bryle domu - takie mamy warunki zagospodarowania zdefinowane przez gmine. Nie planowalismy inaczej :D

tczarek
11-08-2004, 14:39
To wszystko jest związane z kosztami. Budowa garażu jako oddzielnego budynku jest droższa i związana z dodatkowymi kosztami jakie ponosi się przy każdej budowie:
-projekt
-pozwolenie nna budowę
No i cała procedura.
No bo jak pisze jeden z przedmówców nowy dom i garaż blaszak to niebardzo pasuje.
No ale czasami działka jest za mała aby garaż był w bryle domu.
To kwestia indywidualnej decyzji.

Magdala
01-02-2005, 18:55
.
proszę, wypowiedzcie się.

robert skitek
01-02-2005, 20:23
nie mysleliscie o indywidualnym projekcie? tym bardziej ze zajmujecie się grafiką czyli sztukami plastycznymi. z dobrym architektem sami moglibyście wspóltworzyć swój dom jedyny w swoim rodzaju.
pozdrawiam

Magdala
02-02-2005, 18:48
.

Barrtekus
22-03-2005, 10:30
Witam i ...

Batalia przy wyborze projektu trwa - (pewnie Ala 2 wygra) ale ciągle są wątpliwosci.

Czy budować dom z garażem czy garaż jako oddzielny budynek. Spotkalem sie z opinami, ze niestety spaliny są doscy uciazliwe i siła rzeczy przenikają do domku.
Jestem w tej szczesliwej sytuacji, że dzialka pozwoli na wybor dowolny rozwiazania.

z gory dzieki za rady

pozdrawiam z Pyrlandii 8)

Eluś
22-03-2005, 11:16
Myślę że musisz poszukać na pewno na forum już ten temat był poruszany. ja budowałam jakiś czas temu i projekty niestety były zupełnie inne. byłam przeciwna budowy garażu przy domu. walczyłam z mężem zaciekle. teraz z całą pewnością wiem że chciałabym mieć go razem z domem. Na pewno musiałoby to być takie rozwiązanie które ma przejście do domu ale umiejętnie zrobione. Do tego uchylna brama wjazdowa taka na pilota coraz bardziej jest w zasięgu przeciętnego śmiertelnika. Garaż wyłożony jakąś tanią płytką grysową .
Garaż wolnostojący to dodatkowy koszt. Pomijam sprawę wybrukowania drogi dojazdowej do garażu, która jednocześnie może być drogą dojścia do domu.

stuk
22-03-2005, 11:43
Ja jestem zwolennikiem garażu przy domu - wbudowanego lub dobudowanego. Po pierwsze to jeden budynek na działce, a nie dwa, więc niższy koszt budowy, mniej formalności, mniejszy podatek. Po drugie blisko z domu do garażu, a po trzecie prąd i woda na miejscu, nie trzeba ciągnąc do drugiego budnynku i gdybyś chciał garaż ogrzewany (lub pomieszczenie gospodarcze przy garażu) to też jest na miejscu medium grzewcze. Co do spalin - nie ma problemu jeśli nie zrobisz przejścia z garażu do domu (jeśli masz w projekcie to zlikwiduj), a kanał wentylacyjny z garażu służy tylko do wentylacji garażu, nie jest w żaden sposób połaczony z resztą domu, nie włącza się też garażu do systemu wentylacji mechanicznej jeśli taką stosujesz.

ewuś
22-03-2005, 11:43
my będziemy budować garaż potem i będzie on wolnostojący

Maluszek
22-03-2005, 11:52
Zdecydowanie garaż w domu. Jest wygodniejszy w użyciu. Co do spalin - jakoś nie zauważyłam tego probemu - nic nie śmierdzi. Garaż połączony jest z domem przez pomieszczenie gospodarcze.

Maluszek
22-03-2005, 12:02
Zdecydowanie garaż w domu. Jest wygodniejszy w użyciu. Co do spalin - jakoś nie zauważyłam tego probemu - nic nie śmierdzi. Garaż połączony jest z domem przez pomieszczenie gospodarcze.

sakus
22-03-2005, 12:09
Popieram Maluszka. A u mnie przejście z garażu prosto do holu. Nigdy nie było czuć żadnych spalin.

Jacek69
22-03-2005, 12:45
My też chcemy koniecznie garaż w bryle domu i na pewno połączony z nim przejściem. Mimo, że 2 budujących nam mówiło, że cena m2 takiego garażu (nad nim będzie pokój) będzie równa cenie m2 np. salonu.
Trudno, niech sobie ten luksus kosztuje .... a i to będą 2 stanowiska ....

smutna lidka
22-03-2005, 12:49
radze zrobic razem

andrzejka
22-03-2005, 13:08
Co my możemy poradzić :roll: Każdy ma inne wymagania odnośnie wlasnego domu :roll: Ja w każdym bądź razie mam dosyc teraz biegania do garażu oddalonego od mego mieszkania o okolo 200-300 metrów. Niby to nie jest dużo ale jest to klopotliwe w niektórych sytuacjach gdy np pada deszcz i trzeba zawieźc dziecko do przedszkola. Często zamiast iść w taką pogodę do garażu wolę wsadzić dziecko w wózek i zwieźć tym pojazdem :wink: do przedszkola. Dlatego też szukając projektu od razu bylam zdecydowana na garaż w bryle domu. Zwyciężyly tu kwestie wygody ale również bralam pod uwagę koszty budowy garażu wolnostojącego.

stuk
22-03-2005, 15:10
Aha zapomniałem - jeszcze jeden argument za tym, żeby NIE robić przejścia z garażu do domu - jak ktoś się włamie do garażu, to nie będzie miał z tamtąd prostej drogi do domu. A poza tym nie trzeba wydawać kasy na drzwi ognioodporne.

Iwka N.
22-03-2005, 19:37
Jak garaż to tylko w bryle domu. Zwłaszcza jak się ma małe pociechy albo się je planuje. Bo z reguły jak się takiego małego bobasa wyciąga z samochodu to zaczyna padać , wiać itp,itd. W chwili obecnej mam garaż osobny. Niby niedaleko od mieszkania ale jak wracam z zakupów to nigdy nie wiem kogo mam wyciągać z samochodu najpierw. A tak nie ma problemu.
Pozdrawiam

Ko***y
22-03-2005, 22:15
Po pierwsze:garaż w bryle budynku,ale bez przejścia do domu traktowany jest przy obmiarze podatku jak wolnostojący! Miałem w budynku,wątpliwa przyjemność.Smrodu spalin,smarów,benzyny czy błota(jesień,wiosna) tylko zakatarzony nie czuje.A mieć jeszcze psa który biegnie witać pana to już koszmar.Na dywanie to samo co na ulicy.Działka pozwoliła na wybudowanie garażu w linii ogrodzenia.Komfort w zimie(odśnieżanie),a deszcz nie pada ciągle.Jak się wypakuję w garażu spokojnie,to potem do domu mogę szybko przejść.Dom to DOM,a garaż garażem.To może jeszcze box na śmieci koło kuchni.Też może padać. :) Boguś

Piotr_M
24-03-2005, 12:07
Ja zamierzam budować garaż w bryle budynku - sądzę (subiektywnie), że jest to najbardziej optymalne rozwiazanie szczególnie biorąc pod uwagę nasz klimat i częste opady; po drugie garaż oddzielnie to również zabranie części działki na dojazd do niego. Oczywiście kazdy ma swoje priorytety i dokonuje wyboru sam (lub z żoną :D )

Jacek69
24-03-2005, 12:12
Po pierwsze:garaż w bryle budynku,ale bez przejścia do domu traktowany jest przy obmiarze podatku jak wolnostojący! Miałem w budynku,wątpliwa przyjemność.Smrodu spalin,smarów,benzyny czy błota(jesień,wiosna) tylko zakatarzony nie czuje

Właśnie dlatego przejście z garażu do domu planujemy poprzez dodatkowe pomieszczenie (gospodarcze), które będzie pełnić funkcję śluzy.

stuk
24-03-2005, 12:32
Po pierwsze:garaż w bryle budynku,ale bez przejścia do domu traktowany jest przy obmiarze podatku jak wolnostojący!

Skąd te rewelacje? Ja słyszałem zupełnie inaczej - podaj proszę podstawę prawna, jeśli to prawda.

Ko***y
24-03-2005, 19:38
Rafał,nie mogę znależc podstawy prawnej.Ale tak jest! Wtedy garaż jest traktowany jak budynek szeregowy.Nie wiem czy to jest prawo lokalne,czy też ogólnopolskie.Najlepiej zapytaj w swoim Urzędzie Miasta w "Wydziale podatków i opłat". Co do "śluzy",czyli pomieszczenia przejściowego to musi mieć dobrą wentylacje i samozamykacze drzwi.Nie na 100%,ale zawsze coś to pomoże.Boguś

Ko***y
24-03-2005, 23:37
Po pierwsze:garaż w bryle budynku,ale bez przejścia do domu traktowany jest przy obmiarze podatku jak wolnostojący!

Skąd te rewelacje? Ja słyszałem zupełnie inaczej - podaj proszę podstawę prawna, jeśli to prawda.

Podstawa prawna:Ustawa z 12.01.1991r. o podatkach i opłatach lokalnych(Dz.U. z 2002r. nr 9 poz.84 z póżn.zmianami)
Przeczytaj sobie porady prawne w MURATORZE (249) 2005 str.150
Brak połączenia z domem zmienia max.stawkę z 0,52 zł (mieszkalne) na 5,82 od 1m2(dla pozostałych). Ot co !!

Patos
25-03-2005, 05:38
Czy ktoś wie dlaczego stawka za wolnostojący jest wieksza?Czy to wymysł komuny czy jakiegoś pazernego ekonoma, czy w uni też płacą więcej?
I czy nie powinno się tego zmienić?
Jestem za wolnostojącym :
1 smrodek i to nie tylko od samochodu, czasami trzeba coś pomalować, wyczyścić np. w ropie czy innym badziewiu
2 nie trzeba grzać
3 samochody czasami się palą i wybuchają
4 garaż to nie tylko miejce na samochód, ale czasami miejsce gdzie się stuka, puka,wali, spawa i używa głośnych elektronarzędzi itp.
Dla majsterkowiczów wolnostojący jest przyjaźniejszy, jeden minus to ogrzewanie zimą.

stuk
30-03-2005, 08:01
Podstawa prawna:Ustawa z 12.01.1991r. o podatkach i opłatach lokalnych(Dz.U. z 2002r. nr 9 poz.84 z póżn.zmianami)
Przeczytaj sobie porady prawne w MURATORZE (249) 2005 str.150
Brak połączenia z domem zmienia max.stawkę z 0,52 zł (mieszkalne) na 5,82 od 1m2(dla pozostałych). Ot co !!

Przeczytałem artykuł (brak w nim uzasadnienia dla tego twierdzenia), przeczytałem ustawę (nie wynika z niej nic takiego), zapytałem prawnika, który w dodatku jescze sam ma garaż w bryle budynku, bez połączenia z domem, zbudowane w zeszłym roku, i powiedział że zgodnie z prawem nie ma znaczenia czy przejście jest czy nie, i w rzeczy samej jemu policzyli stawkę jak za mieszkalną powierzchnię.

D`arek
30-03-2005, 20:44
Kolisty - źle zrozumiałeś połączenie garażu z domem. Chodzi o połączenie ścianą Nie drzwiami.

06-04-2005, 15:54
u mnie będzie garaż w bryle domu,ale bez przejścia - również ze wzgędów bezpieczeństwa. Z tym,że jest zadaszenie nad wejściem,tak że na głowę nie napada.A gdyby nawet...bez przesady,nie jesteśmy z cukru
W sumie wolała bym garaż osobno,przy wjeździe na działkę,dom odsunięty od drogi,a tak naprawdę wiatę,ale mam tylko 8 arów.

MarcinU
06-04-2005, 16:15
A ja, jeżeli wogle, to zrobię wiatę. Szkoda mi kasy na garaż. Samochód może swobodnie mieszkać pod chmurką (co zresztą o kilku lat czyni).

06-04-2005, 16:22
i bardzo słusznie - zwłaszcza wtedy,gdy chce się bardzo tanio zbudować i trzeba oszczędzać na wszystkim,a te 18 m2 lepiej zamienić na pokój z garderobą albo podwyższenie stadardu wyposażenia czy też lepsze materiały

MarcinU
06-04-2005, 16:37
18 m2 to rozumiem na 1 samochód. A co z drugim? Ma sens garaż na 1 auto? A jak na 2 to już 36m2 czyli prawie 1/3 domu.

Ko***y
10-04-2005, 23:12
Przeczytałem artykuł (brak w nim uzasadnienia dla tego twierdzenia), przeczytałem ustawę (nie wynika z niej nic takiego), zapytałem prawnika, który w dodatku jescze sam ma garaż w bryle budynku, bez połączenia z domem, zbudowane w zeszłym roku, i powiedział że zgodnie z prawem nie ma znaczenia czy przejście jest czy nie, i w rzeczy samej jemu policzyli stawkę jak za mieszkalną powierzchnię.[/quote]
Jedno zdanie z w/w artykułu"Tylko wtedy,gdyby nie był połączony z budynkiem przejściem wewnętrznym,można by go uznać za odrębny budynek,na tej samej zasadzie co budynki w zabudowie szeregowej." Czyli że garaż nie połączony z budynkiem przejściem wewnętrznym należy uznać za odrębny budynek.W takim razie należy do niego stosować stawkę podatku od nieruchomości taką jak dla "pozostałych budynków"!! A dla nich stawka maksymalna wynosi 5,82 zł od 1m2 powierzchni. W opisanym przypadku urzędnik nie miał racji,bo budynek miał przejście wewnętrzne do garażu. Prawnik prawnikowi nierówny.Może pani Stella Brzeszczyńska,autorka tego artykułu,tak po prostu,po chłopsku,jasno i jednoznacznie,dla tych wszystkich którzy nie zrozumieli napisze jaki się płaci podatek kiedy garaż nie jest połączony przejściem wewnętrznym z budynkiem. Bo urzędnik urzędnikowi też nierówny.Jeden wie,drugi nie widzi. MURATOR nr249 Styczeń 2005 str.150 kol.1 17 wiersz od dołu. Czytanie czytaniu też nierówne. :lol:

Ko***y
10-04-2005, 23:16
stuk napisał

Przeczytałem artykuł (brak w nim uzasadnienia dla tego twierdzenia), przeczytałem ustawę (nie wynika z niej nic takiego), zapytałem prawnika, który w dodatku jescze sam ma garaż w bryle budynku, bez połączenia z domem, zbudowane w zeszłym roku, i powiedział że zgodnie z prawem nie ma znaczenia czy przejście jest czy nie, i w rzeczy samej jemu policzyli stawkę jak za mieszkalną powierzchnię.[/quote]

stuk
11-04-2005, 09:00
Jedno zdanie z w/w artykułu"Tylko wtedy,gdyby nie był połączony z budynkiem przejściem wewnętrznym,można by go uznać za odrębny budynek,na tej samej zasadzie co budynki w zabudowie szeregowej." Czyli że garaż nie połączony z budynkiem przejściem wewnętrznym należy uznać za odrębny budynek.W takim razie należy do niego stosować stawkę podatku od nieruchomości taką jak dla "pozostałych budynków"!!

Autorka tego artykułu niekoniecznie musi mieć rację. Napisała take zdanie, ale nie ma dla niego uzasadnienia. A ja zadałem sobie trud przeczytania ustawy i też nie widzę w niej uzasadnienia dla tej tezy. Więc zapytałem znajomego prawnika i on mi powiedział, że połączenia być nie musi i tak stawka jest taka, jak za pow. mieszkalną. Jego teza jest też poparta praktyką bo sam mieszka w domu z wbudowanym garażem bez połączenia i płaci jedną stawkę od całości.
Dodam jeszcze że w ustawie jest wymieniona jako pow. użytkowa budynku także powierzchnia piwnic i garaży w nich zawartch, więc dlaczego garaż na poziomie parteru miałby być nagle odrębnym budynkiem?

Ko***y
11-04-2005, 10:23
[quote="stuk"]

Autorka tego artykułu niekoniecznie musi mieć rację. Napisała takie zdanie, ale nie ma dla niego uzasadnienia.
Bardzo bym chciał,żeby autorka nie miała racji.Jestem tym materialnie zainteresowany.Ale było,nie było pisała w fachowym piśmie,w dziale porad prawnych.To że ktoś akurat nie płaci podatku w takiej sytuacji,nie daje mi pewności uniknięcia tych opłat.Pójdę do żródła,tj.Urzędu Miejskiego i zapytam jak to jest postrzegane w Bielsku-Białej.Podzielę się wiadomościami z zainteresowanymi forumowiczami! Pozdrawiam!

stuk
11-04-2005, 10:47
No to czekamy na jakieś info :)
Jeszcze jedno trzeba brać pod uwagę - w naszym chorym kraju wiele zależy od urzędnika który, jak pokazuje praktyka, często nie ma racji i w dodatku nie przejmuje się tym bo nie ma na nim odpowiedzialności, nie ponosi konsekwencji swoich błędnych decyzji :( :(

ara
11-04-2005, 18:25
Mamy domek bez garażu. Finanse, finanse...One przeważyły nad komfortem.
Schowek dla samochodu ? - tak ale póżniej. Dzięki takiej decyzji mieszkam już (prawie) w wykończonym domu. I nie żal mi samochodu, który moknie na deszczu pod chmurką, czekając na swoją kolej :)

Ko***y
12-04-2005, 09:50
Wyjaśniło się.Przynajmniej jeżeli chodzi o Bielsko.Cytuję:'Eeee tam,nie wnikamy w to! Ważne żeby stanowił architektonicznie jedną całość z budynkiem! Dopiero w przypadku dobudowywania garażu stosujemy wyższą stawkę!" Mnie osobiście ulżyło.Nie podoba mi się łączenie garażu z domem i ten kaprys nie będzie mnie kosztował więcej. Tak trzymać!Pozdrawiam Pana "stuka" i wszystkich zainteresowanych!

stuk
12-04-2005, 10:00
No i świetnie, o to chodziło :D
Oby więcej dobrych wiadomości na co dzień. Również pozdrawiam.

popi
10-07-2005, 17:41
Chciałem się dowiedzieć czy lepiej wybudować dom z garażem czy wybudować garaż oddzielnie. Nie chodzi mi tutaj o koszty tylko o przechodzenie zapachów z garażu, estetykę, głos silnika (czy przechodzi głos silnika wjezdzajacego do garazu auta)??? Pomózcie :D

myciek
10-07-2005, 18:58
Zapachy - jeśli jest dobrze wentylacja zrobiona to nic nie przejdzie (miałem garaż w piwnicy i NIGDY żaden smrodek nie doszedł do części mieszkalnej.
Hałasy - raczej nie od silnika, lecz stukanie otwieranych/zamykanych drzwi garażowych. Ale skoro koszty nie są tak istotne, to na pewno się to da wyciszyć. A co do estetyki to chyba zależy to od projektu a nie od zasady.
Generalnie wydaje mi się, że garaż połączony z częścią mieszkalną jest trochę wygodniejszy od oddzielnego.

AWEG
17-08-2005, 08:32
Szukamy projektu domu ew. zlecimy architektowi.
Mamy pozwolenie na dom z poddaszem użytkowym i zastanawiamy się co wychodzi taniej w budowie - garaż umieszczony w bryle domu czy dostawiony do jednej ściany z dachem np. skośnym jednospadowym.
Na parterze musi być dodatkowy pokój oprócz salonu.
czekam na Wasze inormacje.
Pozdr.

am00
17-08-2005, 08:43
Chyba wariant drugi, bo możesz go wykonać w tańszej technologii.
Natomiast na parterze zwykle brakuje powierzchni, zwłaszcza na ten dodatkowy pokój.

kroyena
17-08-2005, 10:09
Pozostaje jeszcze wiata garażowa, zmieniona później na garaż.

aru
17-08-2005, 10:28
nie wiem dokładnie jak z garażem wbudowanym, ale oddzielny zostanie zakwalifikowany jako obiekt gospodarczy (?) i od tego podatek będzie większy niż od domu
do rozważenia okres zimowy - przejście rano, przy padającym śniedu z deszczem (brrrrr...) do samochodu
oba rozwiązania mają swe plusy i minusy - trzeba to rozważyć

lonly
17-08-2005, 13:45
Jeżeli garaż jest częścią domu czyli dostawiony nie traktowany jest jak obiekt gospodarczy. Na pewno drożej w budowie wyjdzie garaż obok nieważne jaka teczhnologią zrobiony ale jeżeli ma być w bryle domu i jeszcze dodatkowy pokój to będzie duży dom jezeli ma być praktyczny a to już jest też drożej. Ja buduję "Jedrzeja" Archipelagu i z boku od strony kotłowni dobudowałem garaż z przejściem do domu i mam salon i pokoik a dom na parterze ma 80 mkw całkowitej ale garaż kosztował dodatkowo.

madagoral
17-08-2005, 13:46
dokładnie tak. sprawdź pod kątem podatków bo mnie spotkała przykra niespodzianka w postaci 10 KROTNIE większego podatku za osobny garaż.
Mam dwóch chłopaków inie chciałem, żeby sie grzebali w garażu i wchodzili tak do domu. A tu mnie z drugiej "mańki"

bed
17-08-2005, 15:08
A jak ktoś ma stary dom istary budynek z boku, który nie nazywa się garażem (ale chowa tam samochód) to też mu liczą więcej podatku? To jakaś paranoja.

gosia01
17-08-2005, 16:04
u nas za garzą w bryle płaci się 46 gr/ m2, a za taki dostawiony 5,50zł/m2. Wiec eksploatacja droższa, a i budowa tez drozsza. Ja chciałam 2 garaże ale wyszła tak duża powierzchnia zabudowy :-? (mam duży pokój dzienny ~40m2 i do tego jeszcze dodatkowy pokój), że zrezygnowałam. Dodatkowo wyszdł mi dodatkowy poój nad garażem, zdecydowanie niepotrzebny ani na dziś ani na jutro... Może zrobimy sobie tam pokój sportowy??? :P

bobo30
17-08-2005, 18:05
ja tez popieram garaz w bryle, taniej, cieplej, wygodniej, no i podatek duuuużo mniejszy

_Beti_
22-08-2005, 12:41
właśnie dowiedziałam się dziś że podatek za garaż wynosi 5 zł :o :evil: a właśnie miałm takowy postawić więc się załamałam bo miałam budować na 2 autka nie da się tego podatku jakoś ominąć :(

telesforek
23-08-2005, 13:42
Ja planuję garaż wolnostojący. Podatek jest wyższy, ale mi wychodzi to ok. 100 zł rocznie, a to nie jest dużo. Mam mało kasy na budowę i szkoda mi zaciągać większy kredyt żeby mój samochód miał ciepło, z resztą jest (samochód) chyba mniej warty od tego garażu. JAK MI SIĘ W PRZYSZŁOŚCI UZBIERA, WYBUDUJĘ GARAŻ może nawet podwójny, JAK NIE TO MOŻE WIATĘ, A MOŻE ZOSTAWIĘ BLASZAK, KTÓRY KUPIŁAM NA BUDOWĘ (i puszczę po nim winobluszcz, bo piękny nie jest :wink: ). Pewnie taki garaż jest droższy niż w bryle, ale z drugiej strony nie będzie ocieplenia, niższy dach kryty dachówką bitumiczną a nie ceramiczną i ekipa na czarno.

KrzysiekS
23-08-2005, 13:54
Ja zdecydowałem sie na garaz wolnostojący. Chciałem miec na parterze pokoj zamiast garazu, a w tym przypadku jeszcze garaz w bryle domu, powodowałby, że bryła domu byłaby ogromna.

Budowa garazu została przesunieta na pozniej. Dom wybudowałem szybko w 2003 r i wprowadzilismy sie.

Teraz uzyskuje pozwolenie na budowe zgrabnego garazu z wiatą. Za wiate nie ma zadnego podatku, a te kilka złotych za garaz bez problemu zapłace. W kazdym razie po poltora roku mieszkania w domu, wiem co jeszcze potrzebuje i zrezygnowałem z garazu dwustanowiskowego na rzecz garazu z wiatą w jednej zgrabnej osobnej bryle, wkomponowanej w otoczenie.

tczarek
23-08-2005, 13:56
Ja mam garaż oddzielny bo nie było jak usytuować garaż w bryle. Zbyt wąska działka.
Nie jestem pewny czy garaż wolnostojący jest tańszy. Wydaje się że w bryle budynku wychodzi taniej.
Chociażby pozwolenia, uzgodnienia, projekt to koszt około 1500 zł.
Ale usytuowanie garażu w rogu działki ma też swoje zalety- zajmuje relatywnie powierzchnię mniej cenną dla działki. To znaczy jeśli garaż stoi w rogu działki za domem to działka wydaje się większa. Może to złudzenie. Po drugie dłuższy podjazd gdzie w razie czego mogą parkować goście.
No a co technologii powinna być zgodna z technologią budowy domu aby budynki nie różniły się od siebie.
Ja jestem bardzo zadowolony z garażu wolnostojącego.

I.W.
24-08-2005, 09:56
Wg nowego prawa budowlanego budynki do 24 m2 mozna stawiac bez pozwolenia na budowe i pewnie garaż można pod to podwiesić. Co do podatków: za parę lat będzie kataster i sytuacja pewnie się odwróci garaz w bryle domu jest więcej wart od budynku gospodarczego (a na 200% od np wolnostojącego szkieleciaka wybudowanego nawet w stylu podobnym do domu) no i podatek wyższy. Jestem za wolnostojącym bo: samochód to nie człowiek i niech mieszka osobno przy rosnących kosztach energii nie musi miec ciepło, zbiornik paliwa lub gazu jako łatwopalne wolę trzymac poza domem, co z tego że z auta do domu przejde suchą noga jak wczesniej brudu naniosę do auta (rzadko kiedy np w pracy na zakupach są zadaszone parkingi) i tak część tego wniesie się do domu a wchodząc przez główne wejście mam wycieraczkę miejsce na buty itp, straty ciepła przez bramę garażową, większa podatność na włamania, samochodowe zapachy. W moim przypadku bedzie to mały warsztat więc dodatkowo czasem hałasy dla domowników.
Zaleta wbudowanego jest możliwość połączenia z kotłownią

Agacka
24-08-2005, 10:41
Ja tam mam w jednej bryle i jestem zadowolona, bo pomijając kwestię kosztów nie kapiemi na głowę jak wnoszę zakupy... 8)

rafałek
24-08-2005, 12:02
Mam garaż w bryle bo:
1. Mniejszy podatek
2. Wygoda użytkowania
3. Mam w garażu kotłownię i pom. gospodarcze więc i jest gdzie pomajsterkować i gdzie palić. Kotłownia na drewno więc nie ma kłopotu, że brudno w domu. W garażu osobna umywalka więc można się choćby z grubsza umyć.
4. W garażu zrobiliśmy pralnię.
5. Nad garażem mam pom. gospodarcze z wejściem i z garażu i z domu ( z poddasza) - idealne miejsce na graciarnię i do suszenia prania w deszczowe dni.

A kataster.... hmmm bedzie to zobaczymy. Na razie albo nim straszą albo bagatelizują a co użyję to moje. Mam zasadę by nie martwić się na zapas - bieżących kłopotów i tak za wiele.

kze
24-08-2005, 12:31
Stawiam na dwustanowiskowy garaż w bryle domu. Wtedy nad garażem można zrobić duży hobby room np. ze stołem bilardowym lub innym sprzetem sportowym.. :roll:

tarkadiusz
30-05-2006, 10:42
Witam

Właśnie niedawno przekonałem się wraz z żoną, że jednak będzie Nas stać na wybudowanie domu. W chwili obecnej jesteśmy na etapie poszukiwania ziemi oraz wyboru projektu. Marzenie? Marzenie niewielkie. Ot domek max 110m2 z poddasze lub też z pięterkiem. Musi mieć spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze i garderobę. No i musi zmieścić całą Naszą 4-osobową rodzinę. Dodatkowo musi posiadać GARAŻ. I tutaj stoję przed problemem. Czy lepiej projekt z garażem w bryle budynku, czy też garaż "doklejony" do budynku. Pierwszy pomysł jest fajny, bo w przypadku piętrowego domu "oszczędza" się na kosztach budowy dachu. Jednak boję się strat ciepła, oraz tego, że pokoje nad garażem po prostu będą zimne. Czy ktoś może się wypowiedzieć jak to jest? Czy takie budynki w użytkowaniu mają rację bytu? Czy jednak dołożyć te 10-20 tys i postawić garaż "obok" budynku?

Pozdrawiam, Arek

świercz
30-05-2006, 12:38
moim skromnym zdzniem garaż obok! i nie chodzi tu o smród że tam do domu bedzie wnikał i tak dalej. raczej o koszty. największym jest tu strop jaki musisz wykonać jeżeli chcesz mieć garaz w bryle. poczytaj podobne posty to się przekonasz... poza tym jezeli bedziecie mieć dość szeroką działkę lub taką na ktróej garaż może być postawiony oddielnie lub doklejony do domu to polecam to osobiście polecam to drugie rozwiązanie.
pozdrawiam świercz

tarkadiusz
30-05-2006, 15:22
Dzięki za odpowiedź, a zwłaszcza, że zwróciłeś mi uwagę na jeszcze jeden aspekt garażu w "bryle", tj. śmierdzi. Co do tego stropu, to nie bardzo czuję, co masz na myśli. Użyję tutaj domku LMP 73 z kolekcji Lipińskich (http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=58379&keys=2&int_1gteq=100&int_1lt=120&offset=15&w=yes&backcmd=Collection). W takim przypadku strop i tak buduję, bo jest to dom dwupiętrowy. Dlatego nie czuję argumentu o koszcie. Czy mógłbyś rozszerzyć swoją wypowiedź, lub też wskazać wątek na forum. Przyznaję, że szukałem takiego wątku, ale nic nie znalazłem...

Pozdrawiam, Arek

PS. Swoją drogą przychylam się do garaży obok, ale szukam argumentów do rozmowy z... :-D

Heimnar
30-05-2006, 15:32
Ja będę miał garaż w bryle domu. Innej opcji nawet nie rozważałem.
Wygoda zdecydowanie większa (nie trzeba chodzić po deszczu na przykład). Jak się dobrze spasuje i doszczelni drzwi, to żadne zapachy nie "przesiąkną".

tarkadiusz
30-05-2006, 15:34
Heimnar: Wiesz, jak się przykleja garaż do bryły, to wcale nie oznacza, że nie można mieć drzwi wewnętrznych :P Ale dzięki za uwagę... Jednak nadal chodzi mi o to, czy nie jest zimno? Bo jednak otwieranie garażu wychładza pomieszczenie. Że o 30 st. mrozu nie wspomnę :)

Heimnar
31-05-2006, 08:33
No - jeżeli pomiędzy garażem, a resztą domu są porządne docieplone drzwi to jaki problem? W garażu jeśli jest nieocieplany to jest zimno (ale i tak cieplej niż na zewnątrz). Na strop dajemy 20cm styropianu i tyle.

świercz
31-05-2006, 09:09
Dzięki za odpowiedź, a zwłaszcza, że zwróciłeś mi uwagę na jeszcze jeden aspekt garażu w "bryle", tj. śmierdzi. Co do tego stropu, to nie bardzo czuję, co masz na myśli. Użyję tutaj domku LMP 73 z kolekcji Lipińskich (http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=58379&keys=2&int_1gteq=100&int_1lt=120&offset=15&w=yes&backcmd=Collection). W takim przypadku strop i tak buduję, bo jest to dom dwupiętrowy. Dlatego nie czuję argumentu o koszcie. Czy mógłbyś rozszerzyć swoją wypowiedź, lub też wskazać wątek na forum. Przyznaję, że szukałem takiego wątku, ale nic nie znalazłem...

Pozdrawiam, Arek

PS. Swoją drogą przychylam się do garaży obok, ale szukam argumentów do rozmowy z... :-D

jeżeli chodzi o strop to chodziło mi o to ze wolałbym robić go nad pokojem niż nad garażem. to pomieszczenie spokojnie można by wykorzystać na dodatkowy pokój i pomieszczenie goepodarcze ktróego nie ma w tym domu.( jakie planujesz ogrzewanie?) brak tez jest spiżarni. wejście z wiatrołapupo kuchni - niezbyt zdrowe rozwiązanie. wiec jak widzisz robisz pokój dla samochodu nad krótym musisz dac drogi strop. a w doklejonym garażu dajesz tani drewniany i można jeszcze dodatkowo zagospodarować sobie srtyszek tyle
pozdrawiam świercz

AAgnieszk@
14-09-2006, 07:56
Będę miała garaż w bryle domu, przejście z garazu przez hol...no i...obawiam się takiego rozwiązania :o ... Czekam na Wasze opinie na ten temat..zwłaszcza tych, którzy juz mieszkają i mają zdecydowaną opinię na ten temat.

agnieszkakusi
14-09-2006, 08:03
ja jeszcze nie mam, ale moge się wypowiedzieć opierając się na tym co jest u moich rodziców. W przedsionku jest cały czas pełno piachu, trzeba by non stop biegać z miotłą. Nie zawsze piach ten zostaje tylko w przedsionku. Często wchodzi się z tym do domu. Rodzice nie narzekają na takie rozwiązanie, my w naszym domku będziemy mieli garaż w bryle budynku, ale bez połączenia z domem.

anpi
14-09-2006, 08:17
Jak wybierałem projekt, szukałem bez garażu w bryle. Ze względu na koszty - taniej jest postawić duży garaż wolnostojący, niż garaż w bryle. Ale jeśli miałbym budować dom z garażem, to wolałbym mieć przejście z garażu do domu - to wygodne, szczególnie w zimie, jak jest -25 stopni, albo leje deszcz.

Pietrov
14-09-2006, 08:17
Przy garażu w bryle domku należy pamiętać o dociepleniu ścian i sufitu garażu (jeśli dom z poddaszem), żeby ciepło z pom. mieszkalnych nie uciekało do garażu, w którym generalnie utrzymuje się niższą temperature.
Garaż wbudowany służy wygodzie. Niezależność od warunków pogodowych.
Garaż w bryle ale bez połączenia z domem, to niestety pomyłka. Aby przejść z domu do auta, trzeba wychodzić na zewnątrz budynku. Przenoszenie zakupó, zapomniany w aucie telefon, deszcz, zima, noc...
A że ktoś roznosi piasek na butach, to problem zmiany obuwia, a nie połączenia garażu z hallem, phi. Wychodząc na zewnatrz z garażu naniesie go mniej?

retrofood
14-09-2006, 08:21
Witam.

Zasada jest taka: jeœli działka jest bardzo droga (a więc mała) to garaż w bryle.
Jeœli działka większa i jest tanie miejsce na garaż, to po co?
Koszty garażu w bryle sš o wiele wyższe niż wolnostojšcego.

Pietrov
14-09-2006, 08:28
Od ceny za metr garażu wolostojacego, a w bryle ważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Dom buduje się na ile? +30 lat? Warto oszczędzić kilka złotych, żeby potem przez te 30 lat latać jak głupi z parasolem do garażu pozadomem? Ot, myślenie krótkowzroczne, tanio, tanio, tanio....

Duży Boban
14-09-2006, 08:37
Ja mam w projekcie garaż dostawiony do domu be bezpośrednieg przejścia i taki właśnie zrobię.
Przejście jest niepotrzebne bo wymusza kolejne drogie drzwi zewnętrzne, o ktrych trzeba pamiętać żeby je zamykać. Dużo włamań do domów odbywa się właśnie przez garaże. Zaletą z kolei połączenia garażu z domem jest mniejszy podatek za powierzchnię garażu - jest ona traktowana tak samo jak mieszkalna.
Garaż wolnostojący to można zrobić na dużej działce - znowu 3 metry od granicy... Poza tym dodatkowe koszty - pozwolenie na budowę, projekt, budowlańcy też za taką robótkę wezmą więcej niż za zrobienie garażu przy okazji budowy domu.

st_x
14-09-2006, 08:48
Witam
Znowu temat z cyklu "wyższość świat Bozego Narodzenia nad Wielkanoca".
Rozwiązanie 1 :
Tzw: W TYM DOMU MIESZKA SAMOCHÓD" - czyli garaż w bryle, najlepiej dwustanowiskowy, połaczony z duża kotłownia, pralnia i warsztatem (ca. 50 m2, przykrytych dachówka ceramiczną, ocieplonych, ogrzewanych i ostatecznie zagraconych (na podstawie statystyki dotyczacej wykorzystania garażu)) - samochód najcześciej na podjezdzie.
Przejscie z domu do garażu, bramy (garzą i wjazdowa) na pilota, potem garaż podziemny (w firmie) - wygoda, komfort, itp. 8) 8) 8) ,

P.S> 8) 8) - nie ma to jak odpalic spawarke w garażu połaczonym z domem ( ten aromat 8), czy polakierować sobie jakies deseczki na no: hśtawke za domem.

Rozwiazanie 2:
Zero garażu - ewentualnie zadaszenie wiatą - (może byc inteligentnie zintegrowana z bryła budynku - tak aby nie chodzić po jakże czestych w polsce deszczach domutropikalnych :wink:) , obsadzoną "zieleniną" (pole do popisu dla odrobinę wyrobionych w kształtowaniu terenu wokół własnego "siedliska")

DECYZJA ZALEZY OD UPODOBAN I ZASOBÓW FINANSOWYCH. Osobiście za cene garażu dokupiłbym powierzcjni DZIAŁKI i niech (samochód) stoi nawet "pod chmurką" - nie on jest "esencją" mojego życia.

Pozdrawiam

Pietrov
14-09-2006, 08:53
Boban, jak po kilku latach znudzi ci się wychodzenie z domu na zewnątrz, żeby wejść do garażu, to się przeprosisz z przejsciem i wykujesz otwór w ścianie, że wstawić drzwi. Proponuje Ci przemyśleć jeszcze raz sprawe komunikacji w projekcie.
Co do włamań, to porządne muszą być drzwi garażu. Zamykane mechanizmem i na pilota, od zewnątrz nie mają żadnego zamka, którego można by wytrychem otworzyć. Zapewne łatwiej jest włamać się oknem od ogrodu, niż tarabanić z dużymi drzwiami garażowymi, od strony ulicy, które będzie widać, że są otwarte.

ddoommiinniikk
14-09-2006, 09:12
Ja nie będę miał garażu w bryle budynku. Dla garazu przewiduję róg działki - tak jak kiedyś stawiano budynki dospodarcze. Mój dom będzie na już zamieszkałym i użytkowanym osiedlu, gdzie jest sporo takich budynków.
Uważam też, że garaż w bryle to wymysł czysto na potrzeby podatku od nieruchomości. Stawki za garaż są wielokrotnie wyższe niż za powierzchnię mieszkalną. Garaż w bryle, nie wiedzieć czemu jest liczony jako powierzchnia mieszkalna.

lukrad
14-09-2006, 09:18
Witam,

W miejscu, gdzie obecnie mieszkam, mam garaż w bryle budynku z przejściem do domu. Jednak przejście nie jest bezpośrednio tylko przez pomieszczenie gospodarcze, które akurat w miejscu przejścia jest wąskie. Dla mnie takie rozwiązanie jest bardzo dobre, bo nieprzyjemne zapachy z garażu nie przedostają się bezpośrednio do domu, a zatrzymują się co najwyżej w pomieszczeniu gospodarczym, które działa jak śluza.
Rodzice mają bezpośrednie przejście z garażu do domu (przedsionka) i u nich te spaliny przenoszone są do domu. Nie są to jakieś niesamowite ilości, ale zawsze coś. Mi moje rozwiązanie bardzo odpowiada i w nowym domu też tak planuję zrobić.

Pozdrawiam

anpi
14-09-2006, 09:23
Od ceny za metr garażu wolostojacego, a w bryle ważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Dom buduje się na ile? +30 lat? Warto oszczędzić kilka złotych, żeby potem przez te 30 lat latać jak głupi z parasolem do garażu pozadomem? Ot, myślenie krótkowzroczne, tanio, tanio, tanio....

To nie tak. Jakiej wielkości są garaże w bryle, 20-30 m kw? A wolnostojący można zrobić 2 razy większy za te same pieniądze. Jeśli ktoś lubi wygodę, to może sobie kupić mieszkanie w bloku z parkingiem podziemnym :D

zosiek
14-09-2006, 09:32
Ja mam garaż dostawiony do bryły domu i połączony przejściem w klatce schodowej. Za garażem mam też kotłownię i spiżarkę. Wygoda ogromna, bo dość często zaglądam do tych wszystkich pomieszczeń a nie muszę wychodzić na zewnątrz. Przy drzwiach do garażu stoją dodatkowe laczki na zmianę. Dodatkowo przy drzwiach do garażu jest zainstalowany grzejnik aby ewentualne zaciągane zimno było natychmiast ogrzewane.

beti555
14-09-2006, 10:07
A ja buduje dom, który bedzie miał garaz w bryle, ale w piwnicy :wink: Bedzie to wygodne rozwiązanie, nie ma mowy o spalinach itp, bo z garazu beda do domu prowadziły schody, z których bedzie wychodziło sie do zamykanego przedsionka. I garaż nie bedzie mały, bo 63 metry, to jak dla mnie ogromna przestrzeń jak dla samochodu :wink:

A garaż w bryle, który nie ma połączenia z domem, to dla mnie bezsens.

anpi
14-09-2006, 10:08
W piwnicy - tak, to dobre rozwiązanie. Ale na poziomie parteru, to moim zdaniem marnowanie powierzchni domu.

zosiek
14-09-2006, 10:15
W piwnicy - tak, to dobre rozwiązanie. Ale na poziomie parteru, to moim zdaniem marnowanie powierzchni domu.
Zgadza się. W bryle domu to zabieranie powierzchni użytkowej. Ja mam dostawiony do domu, z budynkiem domu połączony fundamentami, ścianami i dachem. Mi się podoba takie rozwiązanie. Chociaż koszty budowy są dużo większe.

Jola_K
14-09-2006, 10:16
...
Uważam też, że garaż w bryle to wymysł czysto na potrzeby podatku od nieruchomości. Stawki za garaż są wielokrotnie wyższe niż za powierzchnię mieszkalną. Garaż w bryle, nie wiedzieć czemu jest liczony jako powierzchnia mieszkalna.

Milo... nie wiedzialam.
Garaz bedziemy miec w bryle budynku - w domu rodzinnym tak mam i doceniam wygode takiego rozwiazania.
Garaz i kotlownia sa obok siebie wiec nie wyobrazam sobie innego rozwiazania jak tylko bezposrednie przejscie z domu do garazu (i kotlowni).
Jednak zdaje sobe sprawe ze nie zawsze dzialka pozwala na doklejenie garazu do budynku.

ESKIMOS
14-09-2006, 10:32
Boszszsz......
Znowu paru takich co przyzwyczajeni w bloku do ogladania swego auta przez okno, a majac dużą działke....postanowili pozostawic sobie tą przyjemnośc.
Po co wogóle samochód na działce (':o')
Propopnuję zostawiać na ulicy :lol:
Ile mozna zaoszczędzić, garaż podjazd,, brama - wszystko kosztuje.
I jeszcze te drzwi z domu do garażu - znów 300 zł w kieszeni
:D
A poważnie, to było juz tyle na tym forum.
Stosunek zwolenników do przeciwników jak 9 do 1.

GARAŻ Z BEZPOSREDNIM PRZEJŚCIEM DO POMIESZCZEŃ MIESZKALNYCH TO JEDNO Z NAJPRAKTYCZNIEJSZYCH ROZWIAZAŃ ARCHITEKTONICZNYCH.

Wiem, bo miałem w kazdym moim domu - przez 20 lat.
Teraz tez mam, przez ślużę o pow. ok. 1x2 m.
Drzwi w krótszych ścianach, a na bocznej szafa na odzienie wierzchnie i buty domowników.

Polecam i pozdrawiam.

anpi
14-09-2006, 10:39
A ja nie uważam samochodu za członka rodziny i nie musi on mieszkać w domu. Może na podwórku. Jak będzie grzeczny, to mu zbuduję garaż z tyłu działki :lol:

A co do kosztów - nie są to kwoty rzędu 300 zł. Garaż w bryle to dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy. Dla mnie to bardzo dużo.

efilo
14-09-2006, 10:41
Ja planuje w bryle z przejściem do domu. Pomysł sprawdzony i sensowny. W moim aucie nie wożę piaskownicy więc problem nanoszenia syfu odpada. Atutem jest dodatkowa przestrzeń nad garażem. Takie rozwiązanie nie istnieje w przypadku garażu samodzielnego.

Nie wyobrażam sobie latać do budynku obok, ale i tak lepszy garaż oddzielnie niż wcale.

Na szczęście ja nie mam takiego dylematu - plan zagospodarowania terenu mówi wyraźnie że budynek może byc tylko jeden.

moniqa_1977
14-09-2006, 10:44
Rozwiązanie 1 :
Tzw: W TYM DOMU MIESZKA SAMOCHÓD" - czyli garaż w bryle, najlepiej dwustanowiskowy, połaczony z duża kotłownia, pralnia i warsztatem (ca. 50 m2, przykrytych dachówka ceramiczną, ocieplonych, ogrzewanych i ostatecznie zagraconych (na podstawie statystyki dotyczacej wykorzystania garażu)) - samochód najcześciej na podjezdzie.
Przejscie z domu do garażu, bramy (garzą i wjazdowa) na pilota, potem garaż podziemny (w firmie) - wygoda, komfort, itp. 8) 8) 8) ,

P.S> 8) 8) - nie ma to jak odpalic spawarke w garażu połaczonym z domem ( ten aromat 8), czy polakierować sobie jakies deseczki na no: hśtawke za domem.

Rozwiazanie 2:
Zero garażu - ewentualnie zadaszenie wiatą - (może byc inteligentnie zintegrowana z bryła budynku - tak aby nie chodzić po jakże czestych w polsce deszczach domutropikalnych :wink:) , obsadzoną "zieleniną" (pole do popisu dla odrobinę wyrobionych w kształtowaniu terenu wokół własnego "siedliska")

DECYZJA ZALEZY OD UPODOBAN I ZASOBÓW FINANSOWYCH. Osobiście za cene garażu dokupiłbym powierzcjni DZIAŁKI i niech (samochód) stoi nawet "pod chmurką" - nie on jest "esencją" mojego życia.

Pozdrawiam


Mam garaz w bryle.
Dustanowiskowy 8)
Połączony ze stosunkowo obszernym pomieszzceniem gospodarczym/ kotłownią 8)
Brama garazowa segmentowa ofkors.
I automatyka przy bramie wjazdowej 8)
Jeden pilot :D

Czu pan doktor st_x ma już podstawy do postawienia diagnozy? ;)

Ja tylko cichutko zakwilę, że w tym domu mieszkam ja :) I mąż :)
Samochód stoi w garazu 8)

Dla mnie garaz w bryle to o tyle dobry pomysł, że mam niezbyt wielką działkę (760 m2), wąską (21,5 m2).
Ponieważ wymarzyłam sobie parterówkę - to osobny garaz po prostu mi sie na działce nie zmieści.

Kolejny argument za - samochodu uzywam codziennie, kila razy dziennie wjeżdżam, wyjeżdżam - zimą, latem, przy każdej pogodzie -
a że wygodnicka jestem nie widzę potrzeby biegania przez działke do garazu i nie bardzo widzę pozytywy trzymania auta pod wiatą,
bo ochrona przed mrozem i śniegiem jest wtedy dość iluzoryczna 8)

Aha - spawać w domu nie będę :lol:
Nie kręci mnie to ;)

e.kala
14-09-2006, 11:00
Oczywiście garaż w bryle domu, połączony z domem, ściana garażu ocieplona. Tak jest najlepiej i tak będę miała. :lol: A nad garażem pokoik rekreacyjny :D

kammaje
14-09-2006, 11:16
To nie tak. Jakiej wielkości są garaże w bryle, 20-30 m kw? A wolnostojący można zrobić 2 razy większy za te same pieniądze.
Tylko po co komuś garaż wolnostojący 60m2 ?? Jak to policzyłeś te koszty ??


Przejście jest niepotrzebne bo wymusza kolejne drogie drzwi zewnętrzne, o ktrych trzeba pamiętać żeby je zamykać.
co to znaczy drogie?? 3 tysiące za Gerdę to dużo?? To biegaj w zimie z dzieckiem do garażu.


ja jeszcze nie mam, ale moge się wypowiedzieć opierając się na tym co jest u moich rodziców. W przedsionku jest cały czas pełno piachu, trzeba by non stop biegać z miotłą. Nie zawsze piach ten zostaje tylko w przedsionku. Często wchodzi się z tym do domu. Rodzice nie narzekają na takie rozwiązanie, my w naszym domku będziemy mieli garaż w bryle budynku, ale bez połączenia z domem.
Ale to problem drzwi pomiędzy garażem a domem. Pytanie zostało źle postawione – garaż przylegający do budynku też może mieć drzwi do domu a nie jest on w bryle budynku. Dlatego ewentualny kurz/piasek/pył jest związany z drzwiami a nie z tym czy garaż jest w bryle czy np.: przylega.


A co do kosztów - nie są to kwoty rzędu 300 zł. Garaż w bryle to dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy. Dla mnie to bardzo dużo.
Wiesz – kilkadzisiat lub kilkaset – wszystko zależy czy w garażu będziesz miał marmur, czy złoto. Jak możesz to też podaj jak to liczyłeś.


Ja mam w bryle (2 stanowiska) z wejściem do domu a w zasadzie do przedsionka. Z garażu mam też wejście do kotłowni i pralni, i dalej na ogród. Nad mam łazienki. Dzięki temu reszta działki będzie na trawkę. Po długich analizach stwierdziliśmy, że takie rozwiązanie jest dla nas najlepsze. Oczywiście - szanuję zdanie innych osób.

kammaje
14-09-2006, 11:19
Atutem jest dodatkowa przestrzeń nad garażem. Takie rozwiązanie nie istnieje w przypadku garażu samodzielnego.

no bez przesady - istnieje jak najbardziej. Można tam zrobić domek dla dzieci lub rupieciarnię.

st_x
14-09-2006, 11:21
... doktor st_x ma już podstawy do postawienia diagnozy? ;)


Witam

"Doktor" jeszcze nie 8) :wink: :wink: .
Większość projektóe jest z garażami - takie sa potrzeby klienta.
Rozwiąznie - które chciałbym miec to:
1. DUŻA DZIAŁKA 8) 8) :wink:
2. Brama odzielna do furtki (tzn furtka i brama nie mają słupka wspólnego) - trakt wejściowy zaaranżowany zupełnie oddzielnie od wjazdu.
3. Samochód pod wiatą, pergolą - ładnie zakomponowany w otoczenie (i najlepiej niewidoczny z okien i rekreacyjnej części działki) - BLISKO bramy (jak najmniej "zabetonowania" powieżchni).


Głównym argumentem jest PRZECIW jest KOSZT m2 garażu w domu (zamiast pokoju).
Argumenty ZA - powyżej - w dyskusji (WYGODA)

P.S> Zamiast gażu wolabym miec pralnio-kotłownio-suszarnio-pom.gospodarcze (wejście z zewnątrz z przjściem doddomu) z możliwoścą przebrania i umycia się i (wysuszenia) roweru (natrysk i odpływ w podłodze)

Pozdrawiam

anpi
14-09-2006, 11:27
Tylko po co komuś garaż wolnostojący 60m2 ?? Jak to policzyłeś te koszty ??

Ja wolę duży garaż wolnostojący niż mały w bryle. W dużym garażu można postawić oprócz samochodu (albo dwóch) także narzędzia, rowery, skuter. Można wydzielić małe pomieszczenie gospodarcze. Generalnie - możliwości są większe.

Jeśli chodzi o koszty - wolnostojący garaż nie musi być ocieplony, może mieć inne pokrycie dachu niż dom (np. blachodachówkę lub blachę trapezową). Pod nią nie musi być folii wysokoparoprzepuszczalnej. W środku nie musi być otynkowany, nie ma instalacji CO.

Ja planuję w przyszłym roku budowę właśnie takiego garażu. Powierchnia zabudowy ok. 60 metrów. Ściany z BK 24 cm, na dachu blachodachówka. Strop drewniany. Dach dwuspadowy, na górze stryszek. Na dole miejsce na 2 samochody i pomieszczenie gospodarcze.

amdam
14-09-2006, 11:31
Ja nie będę dyskutował tu o wyższości grażu wolnostojącego od tego w bryle domu.

Chcę zwrócić tutaj wam uwagę na dość ewidentny błąd, który wielu z was może drogo kosztować.


cyt. Petrov napisał:
Co do włamań, to porządne muszą być drzwi garażu. Zamykane mechanizmem i na pilota, od zewnątrz nie mają żadnego zamka, którego można by wytrychem otworzyć. Zapewne łatwiej jest włamać się oknem od ogrodu, niż tarabanić z dużymi drzwiami garażowymi, od strony ulicy, które będzie widać, że są otwarte.

Otóż moi drodzy dla złodzieja nie ma nic łatwiejszego od zakup czytnika podczerwieni, który nagra "kombinację" pilota otwierającą bramę. Samo nagranie trwa krócej, niż sygnał wysyłany z pilota do czytnika bramy. W ten sposób, złodzieje samochodów kradną auta z zamontowanym alarmem i.... centralnym zamkiem na pilota!!

Dlatego używając pilota od bramy, drzwi czy też samochodu trzeba zbliżyć się na możliwie najkrótszą odległość od czytnika, aby zminimalizować ryzyko rozchodzenia się fal wysyłanych przez pilota. Napewno macie samochody i zauważyliście może, że nowe auta żeby odblokować zamek centralny bądź alarm pilota należy przyłożyć do szyby i o ile to możliwe skierować bezpośrednio do czytnika. Takie są zalecenia speców.

pzdr

krzysztofh
14-09-2006, 11:38
Ja mam w bryle domu. Argumenty za i przeci już były więc nie będę powtarzał, ale jestem zadowolony z tego rozwiązania. Czasem jest tak, że jak się wybiera określony projekt to sie go albo odrzuca albo akceptuje w całości właśnie z garażem także.
Garaż jest wykończony na tip top i ogrzewany, więc nigdy bym w nim nie próbował malować czegoś pistoletem. Działka jest mała i w całości zagospodarowana trawnik miejsca na rośliny i bruk. Jak mi przyszło dodatkowo przycinać kilka płytek gresowych to wyszedłem na ulicę z przedłużaczem aby nie brudzić bruku. Ulica prywatna i z żadka coś przejeżdża to tak dla porządku jakby sie odezwały osoby wskazujące, że niektórzy to pomyje na ulicę wylewają. Po prostu tam jest tłuczeń i nie ma śladu po mojej pracy a na działce lubię mieć czysto.
Jest jeszcze jedna kwestia odnośnie garaży wolonostojących i bedączych częścia domu. O ile podczas budowy pierwsza koncepcja wychodzi na ogół taniej to o ile mnie pamięć nie myli później podatek od garażu w bryle licy się po znacznie niższych stawkach niż za wolnostojący, ale to należałoby sprawdzić, czy się nie mylę.

kammaje
14-09-2006, 11:46
Jeśli chodzi o koszty - wolnostojący garaż nie musi być ocieplony,

w garażu w bryle tak naprawdę to ocieplasz jedną ścianę. Zrestą jakby w miejscu garażu był pokój to i tak trzeba by to ocieplać.



może mieć inne pokrycie dachu niż dom (np. blachodachówkę lub blachę trapezową). Pod nią nie musi być folii wysokoparoprzepuszczalnej.

zabawię się w kobietę (z całym szacunkiem dla kobiet) - estetycznie będzie to zaj....cie wyglądało. To tak jakby dach od frontu zrobić w dachówce a od tyłu w blachodachówce. Idąc tym tropem można by ściany garażu w bryle nie ocieplać.
Zresztą jak garaż jest w bryle to nie robisz dachy dla garażu a dach dla tego co jest nad nim. U mnie to łazienka. Jakbym w miejscu garażu miał pokój, to dach nad nim musiałbym i tak tak samo zrobić.



W środku nie musi być otynkowany, nie ma instalacji CO.

Kolego - nie rób z siebie idioty - garaż w bryle też nie musi być otynkowany i nie musi mieć instalacji CO. Albo wysil się nad argumentami, albo nie pisz wcale.



Ja planuję w przyszłym roku budowę właśnie takiego garażu. Powierchnia zabudowy ok. 60 metrów. Ściany z BK 24 cm, na dachu blachodachówka. Strop drewniany. Dach dwuspadowy, na górze stryszek. Na dole miejsce na 2 samochody i pomieszczenie gospodarcze.
I bardzo dobrze. Chesz i masz miejsce, to rób. Ale argumentuj z sensem.

anpi
14-09-2006, 11:49
Otóż moi drodzy dla złodzieja nie ma nic łatwiejszego od zakup czytnika podczerwieni, który nagra "kombinację" pilota otwierającą bramę.

No, takich bzdur to już dawno nie czytałem. Alarmów z pilotem na podczerwień nie produkuje się już od kilku (jeśli nie od kilkunastu) lat. Teraz piloty przysyłają sygnał drogą radiową. Co więcej - zdecydowana większość pilotów działa na zasadzie kodu kroczącego (KEELOQ). Przechwycenie takiego sygnału nic nie da.

anpi
14-09-2006, 11:51
Kolego - nie rób z siebie idioty

Na takim poziomie nie zamierzam dyskutować.

ESKIMOS
14-09-2006, 11:52
O ile podczas budowy pierwsza koncepcja wychodzi na ogół taniej
No nie wiem w jaki sposób taki sam garaż z 3 ścianami (czwarta to sciana domu) - wychodzi taniej od tego z czterema (wolnostojacy) :o

o ile mnie pamięć nie myli później podatek od garażu w bryle licy się po znacznie niższych stawkach niż za wolnostojący, ale to należałoby sprawdzić, czy się nie mylę.
Nie mylisz się :roll:

amdam
14-09-2006, 11:56
Mój drogi nawet nie wiesz jak się mylisz.

Przesyłanie czegokolwiek drogą radiową jest jeszcze gorszym rozwiązaniem niż podczerwień. Nie wierzysz trudno. Obyś nigdy nie musiał się przekonywać.

Dla innych później poszukam odpowiednie artykuły, o tym jak łatwo drogą radiową można np. podejrzeć co np. uzytkownik komputera ogląda na swoim monitorze. Róźniza między podczerwienią a drogą radiową jest taka, że urządzenia do nagrywania tych drugich są poprostu droższe, dużo droższe ale osiągalne dla potencjalnego złodzieja. Nie zamierzam z tobą dyskutować na ten temat, sugeruje jednak zadać kilka pytań specjalistom montującym wam alarmy.

To miało byc tylko ostrzeżenie i zapamiętaj jedno, nie ma rzeczy niemożliwych jeżeli stworzono "szyfr" musi być stworzony "deszyfrator". Na tym polega rozwój techniki.

pzdr

premiumpremium
14-09-2006, 11:58
My mamy garaż w bryle, bez przejścia z domu. Wejście do garażu jest obok wejścia do domu, zadaszone przejście.
Poza tym bez przesady, hasła typu "bieganie zimą do garażu" są trochę przesadzone, to nie droga 3kilometrowa :x :wink:

ESKIMOS
14-09-2006, 12:01
Chcę zwrócić tutaj wam uwagę na dość ewidentny błąd, który wielu z was może drogo kosztować.

Znam wiele przypadków włamań do domów jednorodzinnych.
Najczęsciej przez okno, rzadziej przez dach, a nawet przy kanadyjczyku przez scianę :o
NIGDY przez nowoczesne drzwi garażowe otwierane na pilota.
Złodziej też myśli i szuka wejścia najłatwiejszego i najmniej widocznego z zewnątrz.

krzysztofh
14-09-2006, 12:06
O ile podczas budowy pierwsza koncepcja wychodzi na ogół taniej
No nie wiem w jaki sposób taki sam garaż z 3 ścianami (czwarta to sciana domu) - wychodzi taniej od tego z czterema (wolnostojacy) :o

o ile mnie pamięć nie myli później podatek od garażu w bryle licy się po znacznie niższych stawkach niż za wolnostojący, ale to należałoby sprawdzić, czy się nie mylę.
Nie mylisz się :roll:

Chodziło mi tylko o to, że na ogół garaże wolnostojące to metalowe wiaty lub murowane z cienkiej ścianki. Te w bryle będąc częścią domu są lepiej zadbane. Płytki, ogrzewanie, ocieplenie ścianek itp), ale może być tez inaczej nie przeczę.

kammaje
14-09-2006, 12:09
Kolego - nie rób z siebie idioty - garaż w bryle też nie musi być otynkowany i nie musi mieć instalacji CO.

Na takim poziomie nie zamierzam dyskutować.
problemem nie jest poziom a brak argumentów.


Poza tym bez przesady, hasła typu "bieganie zimą do garażu" są trochę przesadzone, to nie droga 3kilometrowa :x :wink:
oczywiście - tylko skoro można sobie coś ułatwić to po co sobie coś utrudniać.

premiumpremium
14-09-2006, 12:13
Poza tym bez przesady, hasła typu "bieganie zimą do garażu" są trochę przesadzone, to nie droga 3kilometrowa :x :wink:
oczywiście - tylko skoro można sobie coś ułatwić to po co sobie coś utrudniać.
A co w tym trudnego...

anpi
14-09-2006, 12:17
No nie wiem w jaki sposób taki sam garaż z 3 ścianami (czwarta to sciana domu) - wychodzi taniej od tego z czterema (wolnostojacy) :o

Sposób jest bardzo prosty - garaż w bryle musi mieć ściany ocieplone, a wolnostojący - nie.

anpi
14-09-2006, 12:19
Mój drogi nawet nie wiesz jak się mylisz.

Przesyłanie czegokolwiek drogą radiową jest jeszcze gorszym rozwiązaniem niż podczerwień. Nie wierzysz trudno. Obyś nigdy nie musiał się przekonywać.

W przypadku kodu kroczącego, posłuchanie transmisji nic nie daje. Każde naciśnięcie przycisku w pilocie generuje nowy kod. Raz użyty kod jest bezużyteczny.

Duży Boban
14-09-2006, 12:25
Sposób jest bardzo prosty - garaż w bryle musi mieć ściany ocieplone, a wolnostojący - nie.

Ale garaż wolnostojący musi miec oddzielny projekt, oddzielne pozwolenie na budowę i pociągniętą oddzielną instalację elektryczną. Robocizna będzie droższa, transport, mniajsza możliwość negocjacji przy zakupie małej ilości materiałów.
No chyba, że mówimy o blaszaku - taki wolnstojacy faktycznie jest najtańszy.

anpi
14-09-2006, 12:26
problemem nie jest poziom a brak argumentów.


Niech ci będzie. Nie mam zamiaru dyskutować z kimś, kto mnie obraża.

kammaje
14-09-2006, 12:40
Poza tym bez przesady, hasła typu "bieganie zimą do garażu" są trochę przesadzone, to nie droga 3kilometrowa :x :wink:
oczywiście - tylko skoro można sobie coś ułatwić to po co sobie coś utrudniać.
A co w tym trudnego...
samo przejście nie jest trudne, ale jak się ma dziecko, to w zimie czy jak jest deszcz musisz je ubrać a w garażu rozebrać. A tak wchodzi do auta i już. Można bez przejścia żyć tak samo jak można żyć bez zmywarki. Ja jednak po wysłuchaniu rad tych co już mieszkają brałem pod uwagę istnienie przejścia pomiędzy garażem a domem (i nie ma tu znaczenia czy garaż jest w bryle czy nie).


Niech ci będzie. Nie mam zamiaru dyskutować z kimś, kto mnie obraża.
Nie porzesadzaj - nie obraziłem cię. Po prostu zastosowałeś argument wybiórczy - garaż wolnostojący może być bez CO a w zabudowie nie. Przecież to nie jest prawda. Jakbyśmy tak argumentowali, to można powiedzieć, że dom wolnostojący 500m2 z garażem oddzielnym jest 3 razy droższy nić 150m2 z garażem w bryle. Sam przyznaj, że takie porównania są bez sensu.

amdam
14-09-2006, 12:42
To o czym mówisz to nie jest standard, tylko wysokie progi dla przeciętnych użytkowników. Mówimy tu najczęśćiej o kredytobiorcach budujących dom najtaniej jak mozna, a nie wydających wolną ręką kasę.

kammaje
14-09-2006, 12:45
No nie wiem w jaki sposób taki sam garaż z 3 ścianami (czwarta to sciana domu) - wychodzi taniej od tego z czterema (wolnostojacy) :o

Sposób jest bardzo prosty - garaż w bryle musi mieć ściany ocieplone, a wolnostojący - nie.

no, ale jak nie będize garażu w tym miejscu, to trzeba będzie ocieplić ścianę od pokoju czy czegoś tam innego. Przecież to nie jest tak, że wywalisz coś i nic w to miejsce nie wstawisz.

st_x
14-09-2006, 12:55
samo przejście nie jest trudne, ale jak się ma dziecko, to w zimie czy jak jest deszcz musisz je ubrać a w garażu rozebrać. A tak wchodzi do auta i już.



Jak pisałem - jak kto lubi.

Z garażu połaczonego z domem jedziemy na podziemny parking pracy czy supermarketu (albo nawet przedszkola/szkoły zapewne co poniektórzy). Wtedy rzeczywiscie nie trzaba sie ubierać specjalnie na przejście pomiędzy domem a wiatą/garażem np: pod zadaszonym podcieniem.

Ale kiedys bedziemy musieli (zima) wysiąść z tego samochodzu na tzw: dworze (chyba, ze nie 8) ), np: na stacji benzynowej - i co wtedy ??

Ja w zimie specjalnie się nie opatulam (normalana bluza - polar) jak mam przejść do samochodu z domu, nawet przy -20.
Ale na takich jak ja czasem mówia "zimny wychów" - nie ma jak 16 stopni w sypialni !! 8) 8) (nie oszczędzam tylko lubię! - żona niestety NIE :cry: :cry: :cry:)

Pozdrawiam

tom17
14-09-2006, 13:05
szczęśliwi Ci którzy uznali że garaż nie jest im potrzebny i zbudowali mały i tani domek.
Ja nistety do nich nie nalężę . Buduję dom z garażem ponieważ:
- mamy dużo różnych sprzętów typu rowery, wózki, kosiarki itd
- lubię majsterkować - muszę mieć na to miejsce
- przeważnie mam stare samochody które trzeba co raz to podkręcić :wink:

Garż w bryle bo:
zajmuje mniej miejsca na działce
wcale nie musi być dużo drożej - no chyba że wolnostojacy to blaszak co wcale nie jest głupim rozwiązaniem
odpowiednio usytułowany będzie ograniczał straty ciepła z budynku (dlaczego kiedyś w zabudowaniach wiejskich wszystko było pod jednym dachem?)
można go ogrzać powietrzem z rekuperatora :)

ESKIMOS
14-09-2006, 13:31
Sposób jest bardzo prosty - garaż w bryle musi mieć ściany ocieplone, a wolnostojący - nie.
:o :o :o
A niby dlaczego?
Czym one sie różnia, jesli są w tym samym standarcie?
Mam na myśli garaz w bryle ale na skraju bryły domu (jakby dobudowany) ale z bezposrednim przejsciem do budynku - ostatnio b. powszechny.
Chyba tylko tym, ze ten wolnostojacy jest drozszy w budowie i eksploatacji (podatek), ale za to znacznie mniej funkcjonalny :lol: .

To o czym mówisz to nie jest standard, tylko wysokie progi dla przeciętnych użytkowników. Mówimy tu najczęśćiej o kredytobiorcach budujących dom najtaniej jak mozna, a nie wydających wolną ręką kasę.
To jest tylko kwestia czy chcesz mieć garaż.
Uzasadnienie j.w.

Pozdrawiam.

Agnieszka1
14-09-2006, 13:32
taniej jest postawić duży garaż wolnostojący, niż garaż w bryle. .

:o chyba zartujesz

pjj
14-09-2006, 14:08
taniej jest postawić duży garaż wolnostojący, niż garaż w bryle. .

:o chyba zartujesz
wg. moich wyliczen taniej mi bylo postawic garaz w bryle budynku. odszedl koszt jednej sciany i dachu. i dodatkowych metrow kabli i rur do wody.

ddoommiinniikk
14-09-2006, 14:26
Argument na korzyść domów bez garażu: te z garażem są po prostu brzydsze. Umiejscowienie garażu w bryle praktycznie uniemożliwia wykonanie ładnej i proporcjonalnej bryły domu. W miarę zadowalające efekty można uzyskać dopiero przy domach ok. 300 mkw., a i to nie jest doskonałością.

pjj
14-09-2006, 14:43
Argument na korzyść domów bez garażu: te z garażem są po prostu brzydsze.

A mnie sie moj podoba, nie wyobrazam sobie jak pusta by byla bryla mojego domu bez garazu. Drzwi panelowe sa wrecz ozdoba.
Zatem te z garazem sa po prostu piekniejsze.

Wkraczasz w obszar gustow. A o tym sie przeciez nie dyskutuje, jak wiadomo od lat.....

daggulka
14-09-2006, 14:52
Będziemy doprojektowywać garaż dwustanowiskowy do "samotnej" bryły naszej Zośki :lol: . Decyzja zapadła-jesteśmy za wygodni żeby nie mieć garażu przy domu :D .
PS. Spawać tez nie zamierzam :wink: .
Pozdrawiam.

PaaBaa
14-09-2006, 16:16
te z garażem są po prostu brzydsze

No nie jestem przekonany. Powiem szczerze, długo się zastanawiałem nad projektem, ale nie znalazłem ani jednego domu bez garażu w bryle, który przypadłby mi do gustu. Szukałem dość długo ponieważ wymyśliłem sobie, że jak zbuduję garaż w jednym roku, to będę miał gdzie trzymać sprzęt potrzebny do budowy domu. Ostatecznie kupiłem blaszak, a mój dom będzie wyglądał tak:

http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/widoki/render_melodia_1.jpg

Jeśli chodzi o przejścia z garażu do domu, zaprojektowane mam dwa:

http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/rzuty/rzut_melodia_1.gif

Chcę jednak zrezygnowac z przejścia z garażu do wiatrołapu, by uniknąć nieprzyjemnych zapachów w domu. Pozostanie mi wejście przez pomieszczenie gospodarcze i uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Jola_K
14-09-2006, 17:06
Chcę jednak zrezygnowac z przejścia z garażu do wiatrołapu, by uniknąć nieprzyjemnych zapachów w domu. Pozostanie mi wejście przez pomieszczenie gospodarcze i uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie.
Tez wybralabym to rozwiazanie, zyskujesz sciane w wiatrolapie np na wieszaczki, druga strone moze zrobic w zabudowie, masz wiecej mozliwosci na urzadzenie wiatrolapu.

mika31
14-09-2006, 20:10
My mamy garaż w bryle, bez przejścia z domu. Wejście do garażu jest obok wejścia do domu, zadaszone przejście.
Poza tym bez przesady, hasła typu "bieganie zimą do garażu" są trochę przesadzone, to nie droga 3kilometrowa :x :wink:

Tiaa może to kwestia paru sekund. Tymbardziej bez sensu ubierać dzieci, często śpiące, żeby zrobić te parę metrów. Ja nawet nie rozumiem jak można nie doceniać tego argumentu, dla mnie to jest wyjątkowo upierdliwe i więcej argumentów za garażem w bryle nie potrzebuję.

I.W.
14-09-2006, 21:43
Uważam też, że garaż w bryle to wymysł czysto na potrzeby podatku od nieruchomości. Stawki za garaż są wielokrotnie wyższe niż za powierzchnię mieszkalną. Garaż w bryle, nie wiedzieć czemu jest liczony jako powierzchnia mieszkalna.

Ja buduję wolnostojący o wysokości 219 cm, tym sposobem zapłacę 50 % podatku czyli nie za 24 m2 tylko za 12. Wysokość od 140 cm do 220 cm liczona jet w 50%.Gdybym wybudował ten garaż w bryle to wydatki zwróciły by się za jakieś 50 lat.Zaleta jest jedna: komunikacja z domem reszta to wady (lubię majsterkować czasami głosno i smrodliwie, jeżdzę na LPG, bramy które można zastosować w domu potrafią kosztować 1/4 ceny samochodu, energia cieplna będzie coraz droższa,mój samochód to jednak przedmiot który sobie może mieszkać oddzielnie w mniejszym komforcie). A te 5 metrów od garażu do domu jakoś przejdę z zakupami, z pewnością to mniej męczące niż bieganie w domu po schodach a tak często jest gdy połowę parteru zajmuje garaż.

dr_au
14-09-2006, 22:19
Będę miała garaż w bryle domu, przejście z garazu przez hol...no i...obawiam się takiego rozwiązania :o ... Czekam na Wasze opinie na ten temat..zwłaszcza tych, którzy juz mieszkają i mają zdecydowaną opinię na ten temat.

Należę do (zdecydowanej) mniejszości, która zapyta się "a po co ci garaż". Niemniej kilka uwag z własnych doświadczeń:

1.
Rodzice mieli garaż w bryle domu. Przejście przez pomieszczenia gospodarcze. Funkcjonalnie nic do zarzucenia. Problem polegał na tym, że nikt z garażu nie korzystał - garaż był mały, wąski, a używane samochody raczej spore. Czas, jaki zużywało się na wjazd i wyjazd z garażu był większy, niż czas na ewentualne odśnieżenie samochodu zimą (jedyna IMHO racja za garażem lub wiatą). Koniec końców zamienił się w rupieciarnię. Obecnie został zaadaptowany na pomieszczenie o innej funkcji (pracownię) a rupiecie przeniesione do piwnicy. W drugim domu na wsi jest z kolei wiata w bryle budynku. Nie zdarzyło się, żeby ktoś z niej skorzystał i służy jako substytut zadaszonego tarasu ;>

Więc jeżeli garaż,to tylko przestronny.

2.
Jeden samochód w domu na peryferiach lub wręcz pod miastem to nie jest to. Jak teraz jest jeden, to za chwilę pojawi się drugi. Trochę śmieszy mnie np. trzymanie "limuzyny" "pana domu" w garażu, podczas kiedy żona pokornie odmiata śnieg ze swojego mniejszego auta. Samochody dosrastających dzieci mogą sobie stać na polu, ale lepiej, żeby dla rodziny kwestia tego, kto parkuje w garażu, nie stała się drażliwa.

Więc jeżeli garaż, to tylko przestronny i na dwa samochody.

3.
Garaż nie jest piękny. Garaż jest brzydki. Duża brama garażowa często szpeci elewację. Niewiele jest projektów, w których garaż harmonijnie łączy się z resztą domu. Najprościej rozwiązać to ładując garaż do piwnicy. Wtedy można go super połączyć z innym pomieszczeniami gospodarczymi, miejscem do przechowywania rowerów itp.

Więc jeżeli garaż, to tylko przestronny, na dwa samochody i w piwnicy.

4.
Problem polega na tym, że przestronny garaż na dwa samochody w piwnicy kosztuje. Kosztuje słono. Jeżeli wybudowanie naprawdę wygodnego garażu odbywa się kosztem ograniczenia powierzchni mieszkalnej, to jest to kompletnie bez sensu. Oczywiście jeżeli stać nas na dom naprawdę odpowiednio duży do potrzeb całej rodziny+fanaberie w rodzaju i jeszcze coś zostaje, to można pomyśleć o garażu. Jeżeli budowa "saloniku dla malucha" oznacza koniecznośc ograniczeń w standardzie mieszkania, to jest to absurd.

Więc jeżeli garaż, to tylko przestronny, na dwa samochody, w piwnicy i przy budowie dużego domu.

W konsekwencji - przy okazji planowanej przeze mnie budowy garaż został wykleślony jako absurdalny luksus. Ale niestety wiem, że jestem w mniejszości. Co ciekawe spotyka się to z dosyć emocjonalną reakcją co poniektórych (co zresztą widoczne jest i w tym wątku). "Dom bez garazu? chybaś na głowę upadł". Ja uważam, że jest odwrotnie, no cóż...

anpi
14-09-2006, 22:36
Generalnie jest tak:
1. Osoby, które budują lub zbudowały dom z garażem w bryle twierdzą, że to rewelacyjne rozwiązanie. Tanie, praktyczne i piękne.
2. Osoby, które mają lub będą miały dom bez garażu w bryle twierdzą, że tak jest lepiej, garaż im niepotrzebny, lub będą miały wolnostojący. Poza tym według nich garaż szpeci dom.

Grupa nr 1 nie przekona grupy nr 2 do swoich racji. I odwrotnie. Każdy ma swoje racje, a nawet gdyby żałował wyboru, to się do tego nie przyzna :lol: Uważam więc tę dyskusję za bezsensowną.

Goni_Mnie_Peleton
15-09-2006, 00:52
Ja mam duzy garaz w piwnicy na kilka samochodow. Powstal troche przez przypadek , ale jest ok , bo to chyba najlepsze rozwiazanie.
Pierwotnie mial byc garaz wolnostojacy na dwa samochody plus powierzchnia "mieszkalna" ok 40m2.
Plusy tego byly takie , ze mozna to bylo wybudowac w drugim etapie oraz istniala mozliwosc urzadzenia na owej powierzchni "mieszkalnej" gabinetu.
A gabinet w przeciwienstwie do garazu zdecydowanie lepiej jest miec poza domem.
Poza tym wydaje mi sie , ze dobrze zaprojektowany garaz wolnostojacy moze niezle wygladac na posesji , moze odslaniac od wiatru , wiekszy podcien mozna wykorzystac na miejsce skladowania drewna do kominka , ...... mozna pewnie jeszcze cos wymyslec :D

Cpt_Q
15-09-2006, 02:05
W życiu nie dałbym sobie odebrać garażu, do którego wchodzę prosto z domu. Zimą czy jesienią cieplutki, suchy samochodzik czeka na mnie, w deszcz, czy śnieg - zwłaszcza to pierwsze wyjście na szarugę. Dodatkowo warsztacik, składzik, w każdej chwili sobie tam można wdepnąć. A problem wnoszenia piachu i błota rozwiązałem tak:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1356975&highlight=#1356975
Dla jasności - samochód nie jest dla mnie przedmiotem kultu.

kammaje
15-09-2006, 06:24
Grupa nr 1 nie przekona grupy nr 2 do swoich racji. I odwrotnie.

ale tu nie chodzi o to, żeby kogoś przekonać, a raczej żeby pokazać zalety garażu w bryle i wady takiego rozwiązania (ale o tym to powinni pisać ludzie, którzy mają taki garaż). A decyzję każdy podejmuje indywidualnie wiedząc ile ma aut, jaką ma szeroką działkę, do czego ma mu jeszcze służyć garaż, czy buduje dom podpiwniczony itd itp.

madziak1
15-09-2006, 06:55
Ja tam nie wiem .Ale napewno nie bedzie garazu w bryle domu ,moja ciotka tak ma i mówi ze jak parkuje samochód w garazu zimą to juz ma po nim bo go rdza zaczeła jeść bo w garazu w bryle jest ciepło a samochód mokry coś jej sie skrapla cos nie i rdezewieje .
Ja nie wiem na ile to racja :D ale wiem napewno ze albo obok domu albo wogóle .W bryle czasami jest funkcjonalny ale ja nie bede budowac tz pokoju do samochodu !!10 lat stał an polu to i teraz postoi :)A garaż w bryle wolałabym adoptowac na pokój lub powiększyc pomieszczenia salonu itd itd.Dla mnie dziwne jest to ze ktoś buduje domek 110m2 i graz ma jeszcze w bryle który zajmuje tez coś20m2.Osobiscie wolałabym powiększyc pokoje niz miec samochud pod dachem :)
No a inna sprawa to wersja finansowa jak sie fundusze to i duzy dom mozna mieć i nawet dwa porkingi ja nieststy nie mam tych fundyszy wiec nawet nad 1 garazem sie zastanawiam.
Fakt blaszaka napewno postawie .

PaaBaa
15-09-2006, 07:25
Generalnie jest tak:
1. Osoby, które budują lub zbudowały dom z garażem w bryle twierdzą, że to rewelacyjne rozwiązanie. Tanie, praktyczne i piękne.
2. Osoby, które mają lub będą miały dom bez garażu w bryle twierdzą, że tak jest lepiej, garaż im niepotrzebny, lub będą miały wolnostojący. Poza tym według nich garaż szpeci dom.

Grupa nr 1 nie przekona grupy nr 2 do swoich racji. I odwrotnie. Każdy ma swoje racje, a nawet gdyby żałował wyboru, to się do tego nie przyzna :lol: Uważam więc tę dyskusję za bezsensowną.

Anpi, masz rację, jednak nie do końca. Zgodzę się z częścią, że jeśli ktoś jest do czegoś przekonany, to ciężko będzie mu zmienić zdanie, natomiast uważam, że dyskusja (nawet gdy czasami przyjmuje nieporządaną formę) jest potrzebna, ponieważ pokazuje przyszłym budowniczym jakie przemyślenia mają właściciele (bądź też przyszli właściciele) różnych typów garaży.

Szarbia
15-09-2006, 07:49
No nie wiem w jaki sposób taki sam garaż z 3 ścianami (czwarta to sciana domu) - wychodzi taniej od tego z czterema (wolnostojacy) :o

Sposób jest bardzo prosty - garaż w bryle musi mieć ściany ocieplone, a wolnostojący - nie.

Niekoniecznie.
U mnie sciana domu od garazu bedzie ocieplona a garaz nie.

e.kala
15-09-2006, 09:43
Mój garaż dwustanowiskowy będzie wyglądał ładnie. Popatrzcie na obrazek :lol:

edde
02-02-2007, 12:29
Mam w planach budowę domu oraz wolnostojącego garażu w głębi działki (a może po granicy działki). I tu zastanawiam się jakie byłyby korzyści z budowy obu budynków jednocześnie, pomijajac oczywiste aspekty takie jak jeden dojazd koparki, transport materiałów czy wypożyczenie sprzętu, chciałbym dowiedzieć się czy np. pozwolenie na budowę może być jedno czy dwa, i jakie moga być korzyści przy całej tej bieganinie do momentu wbicia łopaty?

scooby
25-09-2007, 11:46
odswierze troche temat, hoho to juz 4 lata nie pisania w nim:p
ja własnie zaczynam budowac i w projekcie mam garaz jednostanowiskowy połączony z domem. i zastanawiam sie czy doczepic jeszcze jdnostanowisko. czy w przyszlosci wybudowac osobno garaz :|

bumbum
22-11-2007, 13:50
Miał być garaż z boku budynku dach miał być przedłużeniem od domu.Przed kupnem projektu udałem sie do architekta a ten powiedział że taniej jest postawić osobno garaż, wtedy można dać tańszy dach,tańszy materiał na sciany i słabszy fundament .garaż przy budynku musi być wykonany z tych samych materiałów co budynek wiec w tym wypadku przedrazam. działkę mam bardzo szeroką więc spokojnie wejdzie garaż osobny a nawet dwustanowiskowy.Co myślicie,czy dużo zaoszczędzę stawiając osobno?

Trociu
22-11-2007, 16:12
...udałem sie do architekta a ten powiedział że taniej jest postawić osobno garaż, wtedy można dać tańszy dach,tańszy materiał na sciany i słabszy fundament .garaż przy budynku musi być wykonany z tych samych materiałów co budynek wiec w tym wypadku przedrazam. ... Co myślicie,czy dużo zaoszczędzę stawiając osobno?
Oczywiście, że stawiając garaż osobno można zbudować go taniej, ale:

- jak będzie wyglądał garaż z blaszanym dachem, przy Twoich super ceramicznych (jeżeli takie masz)

- pada deszcz, a Ty ze swoimi małymi dziećmi i małżonką wróciłeś z mega zakupów i teraz trzeba samemu przejść oraz przenieść te wszystkie siatki do domu znajdującego się 10m dalej.

- porównaj różnicę w cenie za podatek od nieruchomości dla całego budynku mieszkalnego a garażu oddzielnie jako pomieszczenie gospodarcze

Ja od razu szukałem projektu z garażem w bryle i taki właśnie buduję.
Mój ojciec, który wybudował się z 2-3 lata temu, już teraz narzeka na dysproporcję w podatku.
Ale są osoby, które wolą jednak osobno. Przelicz ile wydasz teraz a ile później. Weź pod uwagę również jakość użytkowania garażu.

kamyk1
22-11-2007, 19:04
Ja mam projekt domu z garażem.Tak woleliśmy.

bumbum
22-11-2007, 19:36
Garaz nie musi wyglądać źle http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=270573505
Jak widać pod tym linkiem jest dość ładny a na dodatek nie płaciłbym podatku od nieruchomości od konstrukcji lekkich.
Garaż i tak stanie z boku bo mam szeroką działkę więc latac 10 metrów nie będę a gdybym miał garaż razem z budynkiem to i tak muszę wyjść z garażu żeby wejść do domu bo kto robi drzwi z garażu do domu?Przecież smród paliwa,spalin i innych rzeczy zawsze może byc wyczuwalny w domu.
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=268546852
Chodzi mi teraz wyłącznie o cenę, ile mogę zaoszczędzić? Jeśli niewiele lub wcale to zostanę przy budynku a jeśli cena będzie niższa o np.10 tys zł to juz się zastanowię

No ale patrząc na kosztorys tego samego domu który mam zamiar wybudowac róznica z garazem a bez to UWAGA!!!! 46 tys zł.
http://www.archon.pl/index.php?act=12&kosztorys=1&id=m3f01928039822
http://www.archon.pl/index.php?act=12&kosztorys=1&id=m4108be00abcab

To cena ośmiokrotnie wyższa od ceny mojego auta,więc warto?

Trociu
22-11-2007, 19:54
bumbum o - nie wiedziałem, że takie cuda robią. Fajnie wygląda.
Co do smrodu z garażu, to można się spierać, ale to nie jest tematem wątku.
Z tego co jeszcze mi się nasuwa, to fakt, że zimą może być lekko chłodno w nim. Sama blacha z tynkiem.
Ciekawy jest ten model z zadaszeniem obok - zawsze jakiś rower czy inny sprzęt można postawić i nie bać się o deszcz.
Z tego co piszesz widzę, że cena jest dla Ciebie głównym wyróżnikiem. Tak więc podejrzewam, że Twój architekt ma rację, mówiąc iż garaż osobno jest taniej postawić. Bo dokładając garaż do bryły budynku, musisz mieć na uwadze, że nad nim robi się dodatkowa przestrzeń, którą musisz wykończyć. Tak więc zużywasz "lepsze" materiały na sam garaż i dodatkowo masz więcej powierzchni do wykończenia w bryle budynku no i sam budynek jest większy - większe fundamenty, więcej dachu, więcej ocieplenia zewnętrznego, etc.

Karola777
25-11-2007, 18:51
Ja również jestem zwolenniczką garażu w bryle domu.Taki właśnie będę miała i szczerze mówiąc nigdy nie myślałam o innym rozwiązaniu.W pełni podzielam zdanie mojego przedmówcy odnośnie wygody w czasie brzydkiej pogody itd., choć zdaję sobie sprawę,że nie dla wszystkich jest to ważny argument.Jak wiele innych rozwiązań,również i to jest kwestią gustu,a jeśli dla Ciebie kluczową rolę odgrywają koszty,to nie masz się nad czym zastanawiać.Buduj garaż obok.Pozdrawiam.

irysy
20-06-2008, 09:57
Odgrzebię trochę wątek :D . Jaką grubość styropianu zastosować w ogrzewanym garażu na ścianę i sufit. Dodam, że ściana graniczy z łazienką i pokojem, a nad garażem znajduje się pomieszczenie użytkowe. I jeszcze jedno pytanie- czy na tak małych powierzchniach należy kołkować styropian.

tres34
20-06-2008, 10:12
Ja mam w bryle. Wejscie z holu do garazu. Wielka wygoda, nie pada na leb, latwo wyladowac zakupy. Zonka zadowolona bo nie marznie i nie moknie (polski zly klimat). Niestety wiekszy podatek. Garaz oczywiscie ogrzewany.
Na piach mam taki patent, ze 2 wycieraczki, kilka schodkow. Mam tez drugi wolnostojacy. Jak jest zimno, to mi sie nawet myslec nie chce zeby tam pojsc.

irysy
20-06-2008, 10:22
No OK, ale co z tą grubością styropianu, o która pytalem...?

Magdala
20-06-2008, 16:21
mam garaż w bryle, ale nie połączony drzwiami
w bryle: dużo niższy podatek
za to mamy dach wysunięty nad przejściem z garazu do domu.
wejścia się nie dało zrobić, bo między garażem a wiatrołapem mam jeszcze jedno wejście do pracowni. jak się sprawdzi - zobaczymy.

Barbossa
20-06-2008, 16:27
mam garaż w bryle, ale nie połączony drzwiami
w bryle: dużo niższy podatek



Ja mam w bryle. Wejscie z holu do garazu. .... Niestety wiekszy podatek.

wnioskiem tego nie należy montować drzwi, bo podatek większy się zapłaci :-?
to po co w bryle :roll:

irysy
20-06-2008, 16:58
No OK, ale co z tą grubością styropianu, o która pytalem...?
Czyżbym pisał na Berdyczów... :(

Barbossa
20-06-2008, 17:02
co prawda poczta do Berdyczowa nie dociera, ale jakieś flujidy latajom
skoro garaż grzany to po co ociepalać ścianę?

a jak zakęcisz zawór w garażu, co jest nawet wskazane, to ociepl ścianę ok. 5cm i sufit też tyle, lub więcej
co do kołkowania, to załatw osikowe i kołkuj na cmentarzu

efilo
20-06-2008, 17:15
ja mam w projekcie 10 cm FS20 - i tak też mam zamiar zrobić

irysy
20-06-2008, 17:27
co prawda poczta do Berdyczowa nie dociera, ale jakieś flujidy latajom
skoro garaż grzany to po co ociepalać ściane
Grzanie garażu będzie się odbywać tylko do kilku stopni powyżej zera...

Barbossa
20-06-2008, 17:41
tak to ja grzeję, bez wymienników :-?

efilo
20-06-2008, 20:28
Barbossa
podejrzewam że Ty lepiej grzejesz :lol: :lol:

edde
20-06-2008, 21:07
ja mam w projekcie 10 cm FS20 - i tak też mam zamiar zrobić

A ja mam w projekcie 5cm na ścianie i suficie garażu, i przy tym chyba pozostanę

efilo
20-06-2008, 21:27
no i pewnie.

ja mam nad garażem pokój córeczki - za nic na świecie nie chciałabym żeby jej było chłodno wiec tu akurat mogę zaszaleć.

marekas5
21-06-2008, 01:32
zalezy od wielkosci działki,
Ale czy budujesz dom dla siebie , czy dla samochodu?

Szarbia
22-06-2008, 19:30
no i pewnie.

ja mam nad garażem pokój córeczki - za nic na świecie nie chciałabym żeby jej było chłodno wiec tu akurat mogę zaszaleć.

10 cm to chyba nie jest szalenstwo.

JARO175
19-12-2008, 13:27
http://www.twojprojekt.pl/projekty/poezja

Jak zabezpieczyć waszym zdaniem sąsiadujące z tym garażem pomieszczenia przed negatywami umieszczania garażu w budynku (spaliny, zimno, hałas, itp.). Chodzi mi w szczególności o pokój znajdujący się nad garażem i przedsionek sąsiadujący z garażem z boku, przy wejściu do domu?

jacekp71
19-12-2008, 13:49
docieplic od srodka, uszczelnic, wentylowac,
jak auto na rope do wygluszyc ;-)

Hans Kloss
19-12-2008, 14:05
Odradzam jakiekolwiek modyfikacje polegające na poejściu z garażu bezpośrednio do hallu. Jak zrobisz tak jak w projekcie to zadbaj o porządne i szczelne drzwi z garażu do wiatrołapu - smród spalin i olejów z silnika. Może niegłupim rozwiązaniem jest przejście do domu z garażu poprzez kotłownię. Masz dużą kotłownię, która częściowo może być drugą szatnią. Ja tak mam.

tig1
19-12-2008, 14:09
jestem jednym z wielu użytkowników takiego garażu:
co do zapachu - autem wjeżdżasz do garażu przodem, wiec ta ilość spalin (b.mała) która znajdzie się w środku, wylatuje zanim zamkniesz drzwi garażowe, co do hałasu - samochodem nie jeździsz po garażu, więc z kat niby ten hałas ?, (wjechanie do garażu to 2s?)
co do cieplenia - w takim garażu panuje jednak dośc wysoka temperatura, u mnie z kotlownią z tyłu nie spada ponizej 17oC, ale niektórzy potrafią sufit ocieplać styropianem/wełną - w razie czego można uwzglednić to przy dobieraniu grzejników w pokoju powyżej takiego garażu

sam się zastanawiałem - ale teraz wiem co to znaczy - szczegolnie zimą, dodatkowo oszczędność na podatku

tig1
19-12-2008, 14:18
w moim projekcie tak właśnie jest wejście do garażu z holu, nie jest to dobre rozwiązanie - lepsze jednak z wiatrołapu, ale mimo tego w moim kilkumiesięcznym doswiadczeniu w użytkowaniu garażu nie czułem w mieszkaniu zadnego zapachu pochodzacego z samochodu, w garażu na pewno powinna być kratka wentylacyjna, jak pisze przedmówca szczelne drzwi metalowe, a zapachy - epoke "syrenek" mamy już za sobą, fakt taki garaż nie nadaje się na warsztat samochodowy w którym zmienia się oleje, rozbiera skrzynie biegów ... ale do "zwykłego korzystania" bez problemu

pawlok
19-12-2008, 20:24
http://www.twojprojekt.pl/projekty/poezja
Jak zabezpieczyć waszym zdaniem sąsiadujące z tym garażem pomieszczenia przed negatywami umieszczania garażu w budynku (spaliny, zimno, hałas, itp.). Chodzi mi w szczególności o pokój znajdujący się nad garażem i przedsionek sąsiadujący z garażem z boku, przy wejściu do domu?

Mieszkam teraz w domu gdzie mamy garaż w bryle budynku - i wyjście z niego jest na korytarz wewnętrzny. Nie odczuwamy problemów ze smrodem, zimnem, hałasem. Tak naprawdę samochód w garażu masz zapuszczony parę sekund może minute przy wjeżdzaniu i wyjeżdzaniu , a jak coś sie naprawia zimą to stosuje patent mojego tatu odpowiedni waz na rurę wydechową wystawiony przez szparę w drzwiach na zewnątrz i 99% spalin idzie po za garaż.
W nowym domku garaż też będzie w bryle budynku - wyjście do domu przez kotłownie, dodatkowo sufit będzie docieplony 5 cm styropianu gdyż nad nieogrzewanym garażem będzie pokój, ścian wewnętrznych tj dwóch sąsiadujących z pomieszczeniami domu izolować nie będę.
Pawlok