PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z DGP czy PW?



ryby
02-02-2007, 23:06
Budujemy dom parterowy o powierzchni 90m2 na które składa się salonik z kuchnią + 3 sypialnie. Do tego mamy nieużytkowe poddasze, które przez kilka najbliższych lat nie będzie wykorzystywane.
Głównym źródłem CW i CO będzie kocioł na gaz z sieci.
Planujemy również komiek.

I tutaj mamy problem tzn.
Mam możliwośc zakupu wkładu kominowego z płaszczem wodnym o mocy 15KW wraz z oprzyrządowaniem oraz złożeniem tego ( nie podłączeniem) za około 3800zł. Do tego dochodzi koszt obudowy więc i tak muszę liczyć na wydatek około 6500zł.
Czy przy tej powierzchni oraz dostępie do gazu z sieci jest sens ładować się w PW, który jak wiadomo montowany jest w układzie otwartym i w połączeniu z instalacją gazową nie wiem jak by działał czy też dać sobie spokój i zdecydowac się na DGP?
pzdr.

Aga - Żona Facia
02-02-2007, 23:09
Ja bym zrobiła kominek z PW.

ryby
04-02-2007, 16:29
Może ktoś jeszcze coś doda?

dominikams
04-02-2007, 17:00
Ja miałam robić DGP, jako zapasowe "zasilanie" do pompy ciepła. Ale w ostatniej chwili stwierdziłam, że lepiej bedzie z PW. Lepiej będzie współpracować, ciepło z tego samego źródła (czyli z podłogówki, a nie z kanałów), dodatkowo podgrzeje mi wodę użytkową.
Nie będzie problemu z rozprowadzeniem i ukryciem kanałów, ewentualnym brudzeniem ścian przy wylotach kanałów.

pawilon79
04-02-2007, 17:05
ja bede zakładał kominek z PW. mysle ze tak nie bedzie sie kurzyło w domu, nik mi sie nie poparzy o aneomostaty(mogą sie nagrzac nawet do 70 i powyzej c),.
mam pytanie do..- czy wiecie ile moze kosztowac taki kominek z pw . zaznacze ze domek o pow 120m2.

kbab
04-02-2007, 17:08
Witam
Gdybym dzisiaj miał wybór to zainstalowałbym kominek z pw podgrzewający duży zasobnik CWU grawitacyjnie (dwie wężownice), połączony z piecem gazowym i podłogówką -zintegrowany system.

ryby
04-02-2007, 18:22
Dodatkowym ograniiczeniem u nas jest wielkośc pomieszczenia gospodarczego - nie mamy miejsca na duży zasobnik do wody.

kbab
05-02-2007, 10:15
Witam
re ryby
zainstalowałbym na poddaszu, super miejsce na wykorzystanie grawitacji

lonly
05-02-2007, 10:45
Przy tym metrażu to bym się zastanawiał. Też miałem ten dylemat ale w międzyczasie rozwiązał mi go sąsiad, który mnie do tego rozwiązania bardzo namawiał na etapie budowy. On już mieszka i jak się okazuje w rozmowie korzysta z tego rozwiązania niezwykle rzadko. Jest komfortowy i w zasadzie do grzania używa tylko gazu. Jak to ktoś kiedyś pisał na forum PW to tylko wtedy gdy się ma w rodzinie kawał lasu i dostęp do taniego drzewa(a ono ciągle drożeje) i brak szans na gaz w najbliższych kilkunastu latach. Może to być jako rowiązanie awaryjne ale takim rozwiązaniem jest równierz DGP.