PDA

Zobacz pełną wersję : termoobieg w piekarniku i dylematy



maziar
03-02-2007, 12:35
Właśnie stoję przed konbiecznością zakupu sprzętu i mam dylemat (a właściwie żona) związany z
funkcjonowaniem termoobiegu. W prostym Simensie, który jest naszym typem nr 1, termoobieg jest określany jako grzanie gorącym powietrzem. Jak mi wytłumaczył sprzedawca, grezja grzałka umieszczona z tyłu i powietrze jest rozprowadzane
po piekarniku. I tu moje pytanie - czy to wystarczy, żeby upiec coś
jednocześnie na 2 lub 3 blachach? Lepsze piekarniki Siemensa mają termoobieg określony
jako rozprowadzanie ciepłego powietrza 3D, umożliwiające pieczenie na wszystkich poziomach. Pewnie jest to lepsze, ale musiałbym dołożyć 900 zł, a to trochę
dużo. Poza tym wolałbym być nie zrobiony w 3 d... i zapłacić za coś co nie jest potrzebne. Czy ktoś może ma piekarnik z tym grzaniem 3D i jest w stanie napisać jak się ma do zwykłego termoobiegu? Tak w ogóle, jak funcjonuje termoobieg w Waszych piekarnikach i czy jesteście zadowolone z
efektów? My do tej pory mielismy zwykla kuchenke gazowa pieknie wszystko przypalajaca z jednje strony.
Dzięki za pomoc i pozdrawiam
Maziar

rusek007
03-02-2007, 12:41
My mamy Amicę60 z termoobiegiem, rożnem i powłoką samoczyszczącą. Użytkujemy intensywnie od ponad 5 lat. Żona jest bardzo zadowolona z efektów pieczenia. Myślę, że te 3D to kolejny niewieleznaczący bajer do wyciągania kasy :wink:

maziar
03-02-2007, 12:43
tez tak podejrzewam :wink:
maziar

raffran
03-02-2007, 12:45
A czy przypadkiem nie jest tak,ze termoobieg i nazwijmy to funkcja 3D to jest jedno i to samo?

maziar
03-02-2007, 12:53
termoobieg i funkcja 3D to to samo. Chyba chodzi tutaj o to w jaki sposób sie uzsykuje odpowiedni efekt. W siemensie o którym myslimy podobno odbywa sie to w ten sposob ze na tylnej sciance jest grzalka i wentylator ktory sie kreci i rozporawdza powietrze, choc inny sprzedawca twierdzil ze dziala to w ten sposob ze grzeje dol piekarnika i wiatraczek to gorace powietrze rozprowadza. W niektorych piekarnikach jest tez tak ze grzeje gora i dol i do tego chodzi wiatraczek, albo moze byc tak, ze grzeje gora, dol, grzalka w tylnej sciance i wszystko to miesza wiatraczek. AEG ma dosyc dokladne opisy funkcji ich piekarnikow i oczywiscie twierdza ze jest to najlepsze rozwiazanie. Nie wiem na czym polega 3D siemensa, bo nie pisza, no i zastanawiam sie czy na pewno warto.
Gdyby ktos mogl napisac na jakiej zasadzie dziala u niego termoobieg (grzanie z tyłu, z dołu, z góry?) i jakie daje efekty, zwłaszcza jesli chodzi o pieczenie rownoczesnie na kilku poziomach, bylbym wdzieczny niezmiernie.
Maziar

uranos
03-02-2007, 13:31
Maziar - sprawa jes szalenie prosta:

Na zwykłym termoobiegu Siemensa upiecześ ciasto na jednym poziomie.
Termoobieg 3D pozwala piec jdnocześnie na kilku poziomach jednocześnie przez to skraca się czas pieczenia. Więc jeśli korzystacie z piekarnika od czasu do czasu albo inaczej pieczecie jedno ciasto to wystarczy Wam zwykły termoobieg.
Co innego jeśli pieczecie często. Wrzucacie do 3 ciast i trzykrotnie skracacie sobie czas.

Jeszcze jedno.
Różnica pomiędzy Siemensem a Boschem (przepraszam za spolszczenie tych nazw) to tylko
1. Napis
2. Wygląd
3. Prestiż a co za tym idzie cena.

Siemens i Bosch to jeden koncern-BSH. Siemens jest bardziej prestiżowy i dlatego droższy. A zapewniam cię że gdybyś spytał się o cenę piekarnika Boscha z 3D to byłby tańszy.

plamiak
03-02-2007, 13:46
To zwykły chwyt reklamowy - mówię o "3D". W mojej 10-letnij kuchence - podbnie jak w wielu- piekarnik może pracowac w kilku trybach: wentylator termoobiegu + grzałka dolna lub górna, lub gril...Podbny chwyt zastosował kiedyś Whirlpool w mirofalówce: 3D (reklamowane jako 3 źródła emisji mikrofal) to tak na prawdę 2 źródła + fala odbita od przeciwległej scianki.
Odnosnie termoobiegu - przydaje się gdy pieczesz 3 podobne ciasta, lub kilka porcji kurczaka.

sSiwy12
03-02-2007, 14:01
Okreslenie 3D jest przyjęte jako "przestrzenne". Moim zdaniem każdy teroobieg jest "przestrzenny". :o

maziar
03-02-2007, 14:11
Uranos,
wiem, ze Bosch i Siemens to ten sam koncern, i bylismy zdecydowani na Boscha, bo faktycznie tanszy, ale ich plyty grzewcze nie maja timera, a Siemensa maja, a chcemy miec sprzety zgrane jesli chodzi o wyglad, stad decyzja ze jednak siemens. Nie pieczemy az tak duzo, ale czasami dobrze byloby moc wrzucic np. pierniczki swiateczne na 3 poziomy jednoczesnie, upiec raz i miec spokoj. Jesli piszesz, ze przy zwyklym termoobiegu nie da sie tego zrobic, to troche mnie to zmartwilo.

Plamiak,
niestety w tym piekarniku o ktorym myslimy nie mozna niezaleznie sterowac termoobiegiem i wlaczac kiedy sie chce, tylko sa narzucone kombinacje i juz:
albo grzanie goracym powietrzem, czyli termoobieg albo grzanie gora/dol albo grill etc. Jest chya jeszcze opcja grill+termoobieg.

Czy w ogole sa piekarniki w ktorych termoobieg wlacza sie kiedy sie chce, czyli np. przy gzraniu dolnym, gornym, jednym i drugim itd?

Maziar
ps mam swiadomosc z 3D ma brzmiec lepiej niz termoobieg, dlatego draze temat, zeby nie placic za sama nazwe, bo co zrobie jak za rok pojawi sie 4D albo 5 :wink:

andre59
03-02-2007, 14:13
Okreslenie 3D jest przyjęte jako "przestrzenne". Moim zdaniem każdy teroobieg jest "przestrzenny". :o
ale jak brzmi ! :wink: :D

andre59
03-02-2007, 14:17
Mam Amicę z piekarnikiem wyposażonym w termoobieg.
Trzy ciasta pieką się jednocześnie bez problemu,
albo na jednej blasze udka, a na drugiej frytki się podgrzewają...

maziar
03-02-2007, 14:22
w zasadzie powinienem skonkretyzowac pytanie:
czy ktos ma piekarnik siemensa hb 43t540e i piekł w nim na kilku poziomach jednoczesnie, a jesli tak to z jakim efektem?
albo moze ma ktos siemensa hb 330550 (to ten z 3d) i piekl na kilku poziomach?
a najlpiej byloby gdyby odezwal sie ktos kto ma/ miał obydwa i moze porownac :D
Maziar

maziar
03-02-2007, 14:24
Andre,
a wiesz moze jak dziala ten wasz termoobieg? czy to jest grzanie goracym powietrzem z grzalki wokol wentylatora, czy z dolu? czy z dolu i gory?
Maziar

andre59
03-02-2007, 14:37
Andre,
a wiesz moze jak dziala ten wasz termoobieg? czy to jest grzanie goracym powietrzem z grzalki wokol wentylatora, czy z dolu? czy z dolu i gory?
Maziar
Są trzy możliwości korzystania z termoobiegu:
1. tylko termoobieg czyli dmuchanie gorącym powietrzem prawdopodobnie z grzałki umieszczonej przy wentylatorze,
2. termoobieg z dołączonym grzejnikiem dolnym,
3. termoobieg z dołączonym opiekaczem znajdującym się w górnej części komory piekarnika tuż pod górną grzałką.

ged
03-02-2007, 14:38
Kiedyś były piece chlebowe i ciasta były o niebo lepsze od dzisiejszych. Panie nie lubią mnie zapraszać na imprezy, bo wiedzą, że nie tykam cukiernianych sztuczności. Termoobieg w elektrycznych kuchenkach to konieczność technologiczna. Elektryczne elementy grzejne są bardzo małe - mają bardzo wysoką temperaturę i dlatego istnieje konieczność wymuszonego ruchu powietrza. Nie sądzę aby w zwykłych kuchenkach z wentylatorkiem nie dało się piec na kilku poziomach. Gdy powietrze jest w ruchu nie powinno być różnic temperatur, chyba że strumień powietrza jest nierówny, to znaczy - w jednym miejscu jest go nawiewane więcej w innym mniej, a co za tym idzie w jednym miejscu jest większa, a w innym mniejsza temperatura. Konstruktor kuchenek 3D mógł lepiej, czyli równiej ukierunkować strugi przepływającego powietrza.

Ja mam inny problem - który nie jest rozwiązany przez konstruktorów piekarników. Piekarniki do zabudowy bardzo często mają zchładzaną obudowę i przednie drzwiczki strumieniem powietrza wytwarzanym przez wentylator umieszczony za piekarnikiem. Nigdzie nie znalazłem piekarnika który by to powietrze kierował do komina wentylacyjnego. Wszyscy producenci wyrzucają je do pomieszczenia szczelinami dookoła drzwiczek. Włączenie piekarnika powoduje natychmiastowe nagrzewanie kuchni - po co ?

maziar
03-02-2007, 14:57
Andre,
Dzieki za konkretne odpowiedzi. To jeszcze jedno pytanie - juz ostatnie. Zeby piec jednoczesnie na kilku poziomach wlaczacie sam termoobieg?

Ged,
Tak tez zakladam, ze w tym co nazywaja 3D nawiew jest bardziej rownomierny, pytanie czy robi to az taka roznice, zeby dokladac 900 zl.
O tym jak dziala schladzanie takich piekarnikow w ogole nie myslalem do tej pory - w zimie dogrzanie kuchni sie przyda :wink: , w lecie niekoniecznie. Ja piekarnik bede mial we wnece, w ktora wstawilem na zapas kratke wentylacyjna, laczaca wneke z sasiednim pomieszczeniem, zeby tyl piekarnika byl wentylowany, ale wyglada na to, ze nie bedzie mi to do niczego potrzebne.
Maziar

andre59
03-02-2007, 15:08
Andre,
Dzieki za konkretne odpowiedzi. To jeszcze jedno pytanie - juz ostatnie. Zeby piec jednoczesnie na kilku poziomach wlaczacie sam termoobieg?
...
Tak, tylko termoobieg bez dodatkowych grzałek.
Nie sprawdzaliśmy pozostałych dwóch możliwości.

plamiak
03-02-2007, 15:10
W moim Mastercooku jest tzw. piekarnik wielofunkcyjny. Wystarczy sam termoobieg (grzałka kołowa przy wentylatorze) żeby piec na kilku poziomach. Smacznego!

maziar
03-02-2007, 15:26
dzieki za odpowiedzi,
wyglada na to, ze na szczescie nie bede musial przeplacacac za pieknie brzmiace 3D
Maziar

maziar
03-02-2007, 16:00
no to problem termoobiegu mam rozwiazany, choc musze przyznac, ze nadal mam watpliwosci wynikajace z duzych roznic w cenie.
Ten hb 43t540 e ma wszystko czego nam potrzeba (prowadnice teleskopowe w standardzie, emalia ulatwiajaca czyszczenie na wszystkich sciankach). Jest tylko podejrzanie tani (kosztuje 1700 zl) w stosunku do innych piekarnikow siemensa, ktore np. nie maja prowadnic teleskopowych,a emalie tylko na tylnje sciance i ktorych ceny zaczynaja sie od 2200, a za teleskopy trzeba doplacic kolejne 400. Stad moje watpliwosci. Ale byc moze wcale nie chodzi tu o termooobieg tylko o cos innego. Czy ma ktos koncepcje o co?
Maziar

ged
03-02-2007, 18:01
... Jest tylko podejrzanie tani (kosztuje 1700 zl) ...


Tak sobie teraz pomyślałem, ile za ten podejrzanie tani piekarnik można by było kupić ciastek :D

maziar
03-02-2007, 18:38
oj można byłoby można,
łudzę się że ten nam posłuży ładnych parę lat i dlatego warto

Zbigniew Rudnicki
03-02-2007, 19:23
Ja mam inny problem - który nie jest rozwiązany przez konstruktorów piekarników. Piekarniki do zabudowy bardzo często mają zchładzaną obudowę i przednie drzwiczki strumieniem powietrza wytwarzanym przez wentylator umieszczony za piekarnikiem. Nigdzie nie znalazłem piekarnika który by to powietrze kierował do komina wentylacyjnego. Wszyscy producenci wyrzucają je do pomieszczenia szczelinami dookoła drzwiczek. Włączenie piekarnika powoduje natychmiastowe nagrzewanie kuchni - po co ?
To gorące powietrze powoduje także deformację krawędzi drzwiczek i szuflad w sąsiadujących szafkach.
Albo trzeba te szuflady i drzwiczki uchylać w czasie pracy piekarnika, albo tak jak zrobiłem - zabezpieczyć krawędzie mosiężnym kątowniczkiem, przykręconym małymi wkrętami. Kątownik oczywiście też się nagrzewa, ale nie pozwala na deformację tworzywa, którym obłożone są drzwiczki.

rusek007
03-02-2007, 20:21
To gorące powietrze powoduje także deformację krawędzi drzwiczek i szuflad w sąsiadujących szafkach.
Albo trzeba te szuflady i drzwiczki uchylać w czasie pracy piekarnika, albo tak jak zrobiłem - zabezpieczyć krawędzie mosiężnym kątowniczkiem, przykręconym małymi wkrętami. Kątownik oczywiście też się nagrzewa, ale nie pozwala na deformację tworzywa, którym obłożone są drzwiczki.

Przy naszej Amice, nie trzeba było stosować żadnych nakładek na szafki czy drzwiczki. Żona bardzo intensywnie używa termoobieg a szafki po tylu latach są nienaruszone!! Albo drzwiczki lub komora są inaczej skonstruowane albo materiał w szafkach jest inny.

plamiak
03-02-2007, 20:40
Ja obstawiałbym inny materiał mebli. W naszych BRW odeszła okleina w sąsiedztwie piekarnika - ktoś już pisał o tym na forum.

JACKIE P
03-02-2007, 23:54
mamy electroluxa 5647x - ma termoobieg i też można piec na różnych poziomach - nie potrzeba jakiegoś 3D, instrukcja wyraźnie podaje jakie potrawy, jaka temp. i jaki poziom, można piec naturalnie na 2-3 poziomach. A siemens czy też bosch to owszem marka dobra, ale u nas za droga i zbyt mocno przereklamowana.