PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie - podmurówka (fundament?)



pik33
27-05-2003, 07:15
Jak wykonać fundament czy jak to się naprawdę nazywa, pod ogrodzenie?

Wygląda to tak: teren będzie wyrównany i nieco podwyższany w stosunku do sąsiednich działek (od 0 do ok. 50 cm) - kiedyś tam, jak sąsiednie działki kupią przyszli sąsiedzi, pewnie zrobią to samo, ale na razie tych sąsiadów nie ma.

Od tzw. ulicy (jej też jeszcze nie ma) będzie porządne "ładne" ogrodzenie, najprawdopodobniej drewniane, ale to "melodia przyszłości" - natomiast z trzech pozostałych stron chcę ogrodzić działkę siatką, w następujący sposób:

- wylać z betonu "fundament" o który oprze się dowieziony grunt
- co 2..3 metry metalowy słupek
- na tym siatka

W przyszłości w miarę środków - obmurować słupki metalowe i zastąpić siatkę czymś "porządniejszym".

No i tu pytanie: jak głęboko zagłębiać ten beton?
I czy cały na jednakową głębokość, czy tylko np pod słupkami dać głębiej?
No i czy - a jak tak, to jak - zbroić ten beton?

A może ktoś ma jakieś lepsze pomysły? Ze względu na wyrównywanie terenu słupki bezpośrednio w gruncie chyba nie będą się nadawać...

Majka
27-05-2003, 13:35
Słupki - głęboko /60 - 80cm/, pomiędzy nimi podmurówka głęboko na 20 cm, zdylatowana od słupków. Jeżeli dajesz siatkę tzw. z rolki, nie rób większych odleglości pomiędzy słupkami jak 2,50 - 3m. Powodzenia.

tom soyer
27-05-2003, 14:13
ja pozwole sobie "dokleic" pytanie:
- czy mozna jakos wykorzystac stary pekajacy murek do nowego ogrodzenia z siatki albo sztachet? chcialbym uniknac wyrywania starego pekajacego murka z ziemi.

Majka
27-05-2003, 16:18
Murek trzeba obejrzeć :razz:

pablitox
29-05-2003, 22:50
U mnie jest podobna sytuacja - dzialka obnizona w stosunku do drogi i dzialki obok od 10 do 50cm (lekki spadek).
Podmurowke mam zrobiona na jakies 50cm ponizej obecnego poziomu gruntu i potem nad gruntem od 20 do 60cm - tak zeby po zniwelowaniu terenu murek wystawal na 10-15 cm. Slupki - jesli dobrze kojarze sa 'zanurzone' w betonie na ok. 55-60cm. W gornej czesci podmurowki (wystajacej nad obecny poziom gruntu) sa na calej dlugosci ogrodzenia wlozone 2 prety zbrojeniowe (chyba 12-ki).
I koniecznie pamietaj o odkosach przy naroznych slupkach. Sasiad nie zrobil i jak rozpinali siatke to stalismy patrzac z daleka i sie smialismy jak sie gna slupki :smile:
Pablitox

Metal
30-05-2003, 07:23
Cześć wszystkim.

Może trochę poza tematem wątku, ale ...
Piszecie, że macie pochyłe działki i dlatego będziecie niwelować teren - zakładam, że do poziomu. Ja też mam taką działkę i będę dosypywał trochę ziemi, ale napewno nie do poziomu. Myślę, że na pochyłym terenie wypoziomowana działka wygląda nienaturalnie - dom jakby postawiony na stole. A na stole stawia się modele a nie domy. Będzie zbyt idealnie.
Chyba, że poziomowanie ma też inny cel, to inna sprawa.

Pozdrowionka
Metal

KrzysiekS
30-05-2003, 10:15
Za 70 mb ogrodzenia systemowego produkcji PlastMet - Długołeka koło Wrocławia, które stanowi polowe mojego ogrodzenia miedzy sąsiadami, zapłaciłem 2700 zł. za material i słupki z fundamentem oraz całą resztą, do tego 1.000 zł za robocizne. Siatka jest ocynkowana ogniowo i powleczona grubym tworzywem. Całość wygląda solidnie i powinna wytrzymac wiele lat.

ArtMedia
30-05-2003, 11:23
Witam.

Nie zapomnijcie, że słupki (fundament pod słupki) muszą być posadowione poniżej poziomu przemarzania, tak jak ławy. Inaczej nie będzie spokoju na wiele lat i wszystko zacznie chylić się wcześniej czy później ku upadkowi.

Sebastian

Dave
30-05-2003, 12:19
Zamiast lanej podmurowki mozna dac specjalne betonowe przesla wykonywane fabrycznie jako prefabrykaty. A jak ktos chce zupelnie tanio - to moze zamiast podmurowki dac krawezniki betonowe. Oczywiscie slupki musza byc zalane ponizej glebokosci przemarania.

D.

tom soyer
02-06-2003, 13:30
On 2003-05-30 12:23, ArtMedia wrote:
Witam.

Nie zapomnijcie, że słupki (fundament pod słupki) muszą być posadowione poniżej poziomu przemarzania, tak jak ławy. Inaczej nie będzie spokoju na wiele lat i wszystko zacznie chylić się wcześniej czy później ku upadkowi.

Sebastian


tzn ze trzeba zalewac ponizej 1m?

Olmiś
03-06-2003, 20:49
Słupki zalewane poniżej 1 m? czyli one przetrwają, a podmurówkę szlag trafi, chyba że też ją zakopiemy....

wega
03-06-2003, 22:23
Teoretycznie norma katalogowa przewiduje fundamen do 80 cm. Po co jednak się rozpisywać, ten artykuł (http://www.abcdom.pl/art/art.asp?artykul_id=515&ps=5341) dość dobrze to wyjaśnia.

Pzdr.