PDA

Zobacz pełną wersję : czy szyber jest konieczny?



blondyna
03-02-2007, 21:38
witam,prosze o porade zakupiłam Tarnave 16 chociaż na tabliczce jest napisane 15?może to tylko bładczy Tarnava ma tez 15a mnie policzono za 16? panowie którzy montowali w trakcie montażu poiformowali mnie ,że nie mogli dostać szybra o tym wymiarze,ale nie jest potrzebny,bo moge regulowac dopływ powietrza "pokrętłami"czy tak istotnie jest?

Janussz
03-02-2007, 21:44
Szyberek powinien być. Panowie wytłumaczenie zawsze znajdą. A w kształtce wylotowej spalin nie ma zamontowanego fabrycznie?

blondyna
03-02-2007, 21:54
niestety nie,panowie poprostu nie mogli kupić odpowiedniego rozmiaru i teraz tłumaczą mi,że nie jest potrzebny mam takie wrazenie,chyba że się mylę

Janussz
03-02-2007, 22:14
Widzisz,
ciąg komina jest zmienny. Np. przy silnym wietrze można mieć kłopoty z opanowaniem procesu spalania. Może samo dozowanie powietrza do spalania nie wystarczyć. Czasami trzeba stworzyć opór przepływu spalin, aby za szybko nie wywiało nam wszystkiego w komin.
Brak szybra ma jednak też zaletę. Mniejsze prawdopodobieństwo zadymienia domu przy kiepskim ciągu kominowym.

mariusz12
04-02-2007, 17:44
Mam szyber, ale nigdy go nie używałem. Reguluję tylko powietrzem zasilającym.

hes
04-02-2007, 18:23
Najlepszy sposób, aby ulec zaczadzeniu -zamknąć szyber.
Szyber: piękny przyklad braku logiki. Swiat zachodni już
dawno z tego zrezygnował, u nas jeszcze się to pałęta.

JoShi
04-02-2007, 18:39
Widzisz,
ciąg komina jest zmienny. Np. przy silnym wietrze można mieć kłopoty z opanowaniem procesu spalania. Może samo dozowanie powietrza do spalania nie wystarczyć.
Teoretyzujesz ? Używam Tarnave 16kW już drugą zimę. Dozowanie powietrza do spalania bocznymi pokretłami w zupełności wystarcza.

Janussz
04-02-2007, 18:47
Uściślijmy może pojęcia. Mówimy tutaj o przepustnicy spalin w czopuchu.
Przepustnicą spalin nie można odciąć całkowicie wypływu spalin. Można zdławić przepływ, ale nie odciąć. Ma wentyl bezpieczeństwa przed zaczadzeniem. Ten wentyl to wycięcie w klapce dławiącej przepływ spalin.
Szyber to urządzenie podobne do zasuwy. Zamyka w 100% przepływ.
Sam często używam słowa szyber, mówiąc o przepustnicy.

Janussz
04-02-2007, 18:50
Joshi,
można tak regulować jak piszesz. A masz inne wyjście?

JoShi
04-02-2007, 19:38
Joshi,
można tak regulować jak piszesz. A masz inne wyjście?
Nie i nie chcę mieć. Nie chciałam szybra i mi go nie brakuje... Regulacja dopłytu powietrza w Tarnavie wystarcza w zupełności... Szyber jest konieczny w kiepskiej jakości wkładach, gdzie nieszczelności drzwiczek są tak duże, że nie da sie precyzyjnie dozowac powietrza.

Forest-Natura
04-02-2007, 20:49
Witam.
Zakładanie we wszelkiej maści Tarnav(w)ach jakichkolwiek szybrów na przewody odprowadzające spaliny jest poważnym błędem (technicznym jak i ekonomicznym) wynikającym z nieznajomości konstrukcji takich wkładów i przebiegu procesów spalania w tychże.
Mija się z celem, niczemu nie służy i wręcz powoduje nieprawidłowe użytkowanie wkładu i całego kominka.
Pozdrawiam.

artureski
04-02-2007, 21:11
To ja dodam małe pytanie w temacie - a co z możliwością zamykania nieużywanego wkładu szybrem (rozpalany rzadko)? Chodzi mi o sytuację kiedy zimą wkład zasysa ciepłe powietrze z salonu - dodatkowo wentyluje - taka sytuacja ma miejsce u mojego kolegi? Czy szyber nie załatwia tego problemu? (nie ma przepustnicy - gdyby miał nie było by tego problemu?)

Artur_071
04-02-2007, 21:24
Witam

mam wkład francuski LesFoyers 14kW i zainstalowałem tzw przespustnicę.
W szególach wygląda to tak:
jeżeli wylot z czopucha ma średnicę fi 200, to przepustnica ma średnice około fi 180, możliwe są trzy położenia: otwary, półotwarty i zamknięty.
W stanie "zamknięty" z uwagi na różncicę średnic i tak jest przepływ spalin do komina.

Pytający w pierwszym poście miał chyba to na myślii, a nie szyber zamykający całkowicie komin.

Można prosić o rowinięcie tematu :


Zakładanie we wszelkiej maści Tarnav(w)ach jakichkolwiek szybrów na przewody odprowadzające spaliny jest poważnym błędem (technicznym jak i ekonomicznym) wynikającym z nieznajomości konstrukcji takich wkładów i przebiegu procesów spalania w tychże.

NJerzy
04-02-2007, 22:30
To ja dodam małe pytanie w temacie - a co z możliwością zamykania nieużywanego wkładu szybrem (rozpalany rzadko)? Chodzi mi o sytuację kiedy zimą wkład zasysa ciepłe powietrze z salonu - dodatkowo wentyluje - taka sytuacja ma miejsce u mojego kolegi? Czy szyber nie załatwia tego problemu? (nie ma przepustnicy - gdyby miał nie było by tego problemu?)

Szyber ten problem załatwia, a "przepustnica spalin w czopuchu" nie.
Prawidłowym rozwiązaniem wydaje się być całkowite zamknięcie dolotu powietrza do kominka/pieca - jak do kominka nie wleci powietrze to i nie wyleci przez komin :-)

JoShi
05-02-2007, 00:46
Chodzi mi o sytuację kiedy zimą wkład zasysa ciepłe powietrze z salonu
A którędy ma zasysać ? Przecież możesz zakręcić wloty powietrza...

JoShi
05-02-2007, 00:48
mam wkład francuski LesFoyers 14kW i zainstalowałem tzw przespustnicę.
Bardzo słusznie. Tylko tu mowa jest o Tarnav(w)ie, a to spora różnica.

05-02-2007, 01:11
Zamknięty szyber powoduje, że ciepło dłużej zostaje w komorze spalania, a więc jest pożyteczny. Ciepło po spaleniu szybko wydostaje sie przez komin na zewnątrz jesli szyber jest otwarty.
Osobiście otwieram szyber tylko podczas dokładania drewna. Szyber ma wycięcie więc nie da się zamknąc całkowicie wylotu spolin do komina.
Koszrty szybra nie sa duze więc proponuje zamontować, a w trakcie użytkowania okreslić czy jego użytkowanie przynosi jakieś efekty.
Szczególne znaczenie ma zamknięcie szybra w nocy kiedy cały załadunek ma starczyć do rana więc na parę godzin. Przy otwartym szybrze kominek szybciej będzie wychładzał się.

anpi
05-02-2007, 01:36
Co prawda mój kominek to nie Tarnava, ale nie wyobrażam sobie braku szybra. Dzięki przymknięciu go w kominku pali się wolniej, dłużej i jest wyższa temperatura.

Janussz
05-02-2007, 14:02
W pewnej mądrej książce znalazłem wypowiedź Prof. Grum-Grzymały na temat przepustnicy w czopuchu palenska.
Pisze On tak:
Nadmierne otwarcie przepustnicy czopucha powoduje zbyt dużą szybkość przepływu gazów gorących i zasysanie zimnego powietrza przez szczeliny obok drzwiczek i przez nieszczelności pieca, obniżenie temperatury paleniska i całego pieca.
Aby tych nieprawidłowości uniknąć, najwłaściwiej jest, by ciśnienie w piecu tak było wyregulowane czopuchem, by było nieco wyższe niż ciśnienie atmosferyczne zewnętrzne.

MaPa
05-02-2007, 17:27
Mam Tarnave 16kw juz 4 sezon. Zamontowalem szyber i używam go może 2 razy w sezonie, jak na prawdę porzadnie wieje. Moim zdaniem dla Tarnav szyber nie jest potrzebny.
Nie bierz pod uwagę opini uzytkowników innych wkładów niz Tarnava. Ten wkład jest na prawdę dobry i jego firmowe regulacje w zupelnosci wystarczają. Jezeli w Twojej okolicy częściej wieje (kileckie?) to zamontuj szyber ale i tak rzadko go będziesz uzywać!

blondyna
05-02-2007, 17:34
witam,dzieki za odpowiedzi póki co to tylko 2 razy rozpaliłam żeby zobaczyć,czy wogóle będzie się palić, mam doprowadzone powietrze z zewnątrz na którym jest przepustnica-istotnych zmian nie zauwarzyłam otwierajac czy zamykajac tę przepustnice największy "cug"był przy wysuniętym popielniku ,ale właśnie mnie interesowało,czy "szyber"też jest istotny i wydaje mi się po
odpowiedziach,że "do zatrzymania"ciepła we wkładzie to tak,dzisiaj otrzymałam instrukcje to poczytam

siwy z gosławic
05-02-2007, 20:00
Witam.
Nie będę zakładał nowego tematu i spytam tutaj.
Wszyscy chwalą tarnave że jest bardzo szczelna i nie potrzeba szybra, inne wkłady mają szczelinę na górze szyby i wiadomo że szyber jest konieczny.

I teraz, ktory wkład ma większa sprawność ?

Wyczytałem w innym wątku że powietrze wtórne (wlatuje właśnie tą szparą przy szybie ) znacząco podnosi sprawność kotła, bo następuje dopalanie gazów. Ja np. obserwuję w swoim wkładzie płomienie w powietrzu, czyli własnie dopalanie gazów.

jabko
05-02-2007, 20:15
Miałem dopalanie w dovre i były to takie niebieskie minimalne płomienie z małych dziureczek w górnej tylnej części wkładu

JoShi
05-02-2007, 20:22
Ja np. obserwuję w swoim wkładzie płomienie w powietrzu, czyli własnie dopalanie gazów.
Ja też. Od tego mam deflektor i wloty powietrza na całej długości krawędzi bocznych drzwiczek.

Jarzeb
06-02-2007, 09:08
nie wiem czy do Tarnav powinno sie dodawac przepustnice - sadze ze producent bedzie wiedzial najlepiej
ale dodam, ze
np spartherm (ciezko powiedziec ze nie wiedza co robia) ma montowana "automatyczna" przepustnice

(i brak dodatkowych wlotow powietrza na gorze szyby)

pzdr

hes
06-02-2007, 09:33
Producenci często dodają niektóre rzeczy na wszelki wypadek,
po to żeby dany produkt lepiej sie sprzedawal. Klient nie musi
się na wszystkim znać, ale jak zobaczy piecyk z szybrem i bez
szybra, kupi ten z szybrem. I tak się ten świat kreci.
Pracowałem trochę przy naprawach samochodów (blacharka)
i napatrzyłem się na tragiczne skutki stosowania tzw. nadkoli
pod błotnikami. Te nadkola to zbiorniki mokrego błota, które
przyśpiesza korozję, ale postawcie się w sytuacji sprzedawcy
aut bez tych nadkoli...