PDA

Zobacz pełną wersję : Przemiana działki rolnej na budowlaną



Patryk_MayheM
04-02-2007, 14:21
Witam

Posiadam działkę rolną o powierzchni 70a, chciałbym się dowiedzieć jakie muszę spełnić warunki, chcąc ją przekształcić w działkę budowlaną.

Czekam na szybkie odpowiedzi, z góry dziękuję !

pawilon79
04-02-2007, 18:02
wystepujesz do gminy o odrolnienie działki i przekształceniem jej na budowlaną.
pamietaj ze wówczas bedziesz płacił 22% vat podatku od budowlanej.

HenoK
30-03-2007, 10:35
wystepujesz do gminy o odrolnienie działki i przekształceniem jej na budowlaną.
pamietaj ze wówczas bedziesz płacił 22% vat podatku od budowlanej.

Podatek VAT 22% od wartości działki budowlanej w przypadku sprzedaży działki, czy na w momencie przekształcenia ?

sSiwy12
30-03-2007, 11:07
1. O tym, czy dana działka jest "budowlana" decyduja zapisy w MPZP
2. "odrolnieniu" podlega tylko częśc zabudowana (w zasadzie jest to wyłaczenie z produkcji rolnej).
3. Podatek VAT płaca tylko firmy, oraz osoby fizyczne, które cyklicznie sprzedaja nieruchomości pod zabudowe.

HenoK
30-03-2007, 11:18
Dziękuję za szybką odpowiedź :) .

Asia777
30-03-2007, 16:56
chcialabym wiedziec-jakie sa koszty takiego przemianowania???oplaca sie kupic dzialke rolna i przeksztalcic ja w budowlaną na wlasny koszt???

Barbossa
30-03-2007, 18:46
chcialabym wiedziec-jakie sa koszty takiego przemianowania???oplaca sie kupic dzialke rolna i przeksztalcic ja w budowlaną na wlasny koszt???

jeżeli zrobi to Pan Tau to za friko
nie zawsze można "przemianować" czyli po prostu przekształcić

M@riusz_Radom
30-03-2007, 18:48
Kolega pytał poważnie atu tylko żarty. Jestem zniesmaczony ..

Wracając do tematu, przewalutowanie działki na budowlaną pociągnie za sobą zwiększenie podatku.

sSiwy12
30-03-2007, 19:55
Za Gazeta Prawną:
6 KROKÓW

1 Odrolnienie działki. Możesz go dokonać tylko wtedy, gdy gmina jest w trakcie uchwalania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zmienia już obowiązujący. Zanim kupisz ziemię, sprawdź więc w planach zagospodarowania, czy jest już odrolniona.

UWAGA! Nie kupuj działki w gminie, która nie ma aktualnych planów zagospodarowania, bo bez odrolnienia gruntu nie będziesz mógł nic wybudować.

2 Wniosek o wyłączenie działki z produkcji rolnej. Wniosek o wyłączenie należy złożyć do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie działki.

Wniosek musi zawierać:

• dokument potwierdzający własność działki (np. akt notarialny)
• wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
• wypis z rejestru gruntów z odbitką z mapy ewidencyjnej
• kopię mapy działki wraz z projektem jej zagospodarowania i zaznaczonym terenem wyłączonym z produkcji rolnej.

3 Wyłączenie gruntów rolnych o dobrej jakości. Jeśli chcesz odrolnić grunt rolny, który posiada klasę I, II, III, III a, III b oraz gleby o pochodzeniu organicznym musisz uzyskać zgodę Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami.

UWAGA! Gminy mogą także wymagać takiej zgody w przypadku odrolnienia niższej jakości gleb pochodzenia mineralnego.

4 Grunty rolne niskiej jakości. Jeśli posiadasz grunty rolne zakwalifikowane jako klasa IV, IV a, IV b, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego, a uchwały gminy inaczej nie przewidują, nie potrzebujesz ich wyłączenia.

5 Opłaty. Za wyłączenie gleby z produkcji rolnej musisz zapłacić opłatę, przewidzianą przez ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Jej wysokość zależy przede wszystkim od celu wyłączenia oraz powierzchni działki. Oblicza się ją za pomocą ustawowego przelicznika. Cenę 1 tony żyta ogłasza Główny Urząd Statystyczny.

UWAGA! Sprawdź dokładnie w gminie, kiedy nie ponosi się żadnych opłat za wyłączenie działki. Jednak zależy to przede wszystkim od wielkości wyłączonej z produkcji powierzchni.

6 Zakończenie odrolnienia. Jeśli zdobyłeś decyzję o wyłączeniu lub jesteś posiadaczem ziemi o niskiej jakości, możesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

I dopiero wtedy działka staje się "budowlaną"

mirkan
31-03-2007, 21:32
Patryk_MayheM:

Nie wiem w jakim celu chcesz odrolnić działkę.
Zakładam. że ta działka jest Twoja i chcesz na niej wybudować dom oraz, że gmina, w której działka jest położona nie ma planu zagospodarowania przestrzennergo.
W takiej sytuacji ważne jest jeszcze jaka jest klasa gruntu. Jeśli jest to klasa IV, V lub VI i grunty są pochodzenia nieorganicznego, to przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę należy wystąpić do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej o wydanie informacji glebach na działce. W przypadku gleb jak wyżej napisałam na dokumencie określającym gleby znajduje się informacja, że grunty nie wymagają decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji rolniczej.
Wtedy nie ma sensu przekształcać działki rolnej w budowlaną, chyba że chcesz płacić wyższe podatki.
Natomiast w przypadku, gdy są to grunty klasy I, II lub III dowolnego pochodzenia albo klasy IV, V i VI pochodzenia organicznego, wtedy wymagane jest wyłączenie (ale nie całej działki, tylko części zabudowanej) z produkcji rolnej. Niestety decyzję o wyłączeniu wydanje Minister Rolnictwa.

Inną sprawą jest, czy w ogóle będzie można tam budować dom. W takim wypadku wystąp o wydanie dla działki warunków zabudowy (to nic nie kosztuje). Zaś jeśli gmina ma aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, w którym działka jest przeznaczona pod zabudowę (nie ma tu znaczenia czy działka jest rolna czy budowlana, lecz zapis w planie czy przeznaczona na cele budownictwa mieszkaniowego), to na pewno można na niej budować, zaś jeśli chodzi o odrolnienie, to nie wiem jak to się wtedy odbywa. Być może gmina już ma decyzje o wyłączeniu tych gruntów z produkcji rolnej.

Pozdrawiam