PDA

Zobacz pełną wersję : Obłożenie kominka kaflami.



Filo
04-02-2007, 23:03
Witam,

Mam możliwość wykorzystania kafli piecowych z odzysku (w dobrym stanie). Przy okazji przeróbki komina chciałbym docelowo obudować wkład. Mam również zamiar obudowę włączyć w obwód Legalett. Ścianki boczne byłyby wymurowane z cegły szamotowej tak aby w ich wnętrzu powstał kanał w kształcie zygzaka. Nad wkładem kanały w ściankach będą połączone kanałem zamykającym obwód. Boki i przód chciałbym wyłożyć kaflami tylko nie wiem jak :(. Lokalni zdunowie wymarli (dosłownie) a ściąganie gwiazd współczesnego kominkarstwa odpada ze względu na relację cenową usług do symbolicznej wartości zakupu kafli i cegły szamotowej. Internet w tym temacie jest wciąż dziewiczy. Czy ktoś może podzielić się wiedzą na ten temat? np. po co i jak stosuje się druty ? Czy najpierw stawia się kafle a potem muruje wypełnienie szamotowe czy odwrotnie ?

PS. Mam świadomość, że zdunem nie zostanę i akceptuję przeciętny efekt końcowy - byleby obudowa była ciepła.

05-02-2007, 06:11
Internet w tym temacie jest wciąż dziewiczy. Czy ktoś może podzielić się wiedzą na ten temat? np. po co i jak stosuje się druty ?
zginasz drut w kształt litery"C" i spinasz kafle


Czy najpierw stawia się kafle a potem muruje wypełnienie szamotowe czy odwrotnie ?
najpierw obudowa czyli kafle, później wypełniasz środek szamotką

Filo
05-02-2007, 09:16
tzn. wpycham klamry od góry na dwa sąsiadujące kafle i "zapycham" zamki zaprawą szamotową ?

05-02-2007, 10:05
kafel spinasz do czterech sąsiadujacych (tym - od dołu, dwa z boku i od góry - jesli nie jest to pierwsza lub ostatnia warstwa ) po dwie klamry na kazdy kafel
klamry dajesz od środka a zamki zapychasz albo zaprawą szamotową albo gliną
i w kazdy kafel obsadzasz połówke cienkiej cegły (3 cm) szamotki

wiochman
05-02-2007, 11:01
kafel spinasz do czterech sąsiadujacych (tym - od dołu, dwa z boku i od góry - jesli nie jest to pierwsza lub ostatnia warstwa ) po dwie klamry na kazdy kafel
klamry dajesz od środka a zamki zapychasz albo zaprawą szamotową albo gliną
i w kazdy kafel obsadzasz połówke cienkiej cegły (3 cm) szamotki

Dobrze gada... Tak zrób. I poszukaj dobrze zaprawy szamotowej im większe opakowania tym teoretycznie taniej. Rozejrzyj się też dobrze na rynku za cenami zaprawy- rozpiętość cen jest czasem rozbrajająca.

Filo
13-02-2007, 19:30
Ok. Najpierw stawiam kafle, potem wypełniam szamotką. Ale czy łącze kafle z cegłą szamotową zaprawą szamotową czy na styk bez zaprawy ?

Drugie pytanie które mnie nurtuje to jak się wykonuje "strop" takiego pieca ?
Z samych cegieł chyba się nie da, a zastosowanie zbrojenia też wydaje mi się ryzykowne - wysokie temperatury a różna rozszerzalność termiczna materiałów.

Filo
15-02-2007, 07:50
Brzoza, Wiochmen mogę prosić o podpowiedź ?

wiochman
19-02-2007, 12:36
No za wiele ci nie pomoge kilka lat zrobilem taka zabudowe i jakos to sie trzyma. Cegłę dopychalem na zaprawie szamotowej a zwienczenie polozylem z cegieł na pretach metalowych. Nie byla to duza powieszchnia.

19-01-2008, 05:21
umkło mi to pytanie - dopiero teraz moge odpowiedziec
Ok. Najpierw stawiam kafle, potem wypełniam szamotką. Ale czy łącze kafle z cegłą szamotową zaprawą szamotową czy na styk bez zaprawy ?
na zaprawie/glinie/


Drugie pytanie które mnie nurtuje to jak się wykonuje "strop" takiego pieca ?
Z samych cegieł chyba się nie da, a zastosowanie zbrojenia też wydaje mi się ryzykowne - wysokie temperatury a różna rozszerzalność termiczna materiałów.
grube zbrojenie /fi 12 - fi 14/ lub np. stare blachy kuchenne