PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalna ściana 3-W



Jerry304
05-02-2007, 12:08
Zdecydowałem się na mury 3-W z ceramiki.Ściana wewnętrzna to jakaś 25-tka.Jaką cegłę dać na zewnątrz(jakiej grubości) i ile styropianu między ściany aby stworzyć optymalnie warunki termiczne? Dzięki za podpowiedż.

05-02-2007, 12:20
cegła - 12 cm
styropian 7- 8 cm

Jerry304
05-02-2007, 13:16
Czy bloczki betonowe,ze ściany fundamentowej pod takim murem ,muszą być idealnie zgrane z cegłami i tyle samo styro między nie? A jak osiągnąć lekkie wysunięcie muru?

05-02-2007, 13:32
nie musz licowac sciany fundamentowej ze sciana osłonowa
nie wiem ile miejsca Ci brakuje
ale 3 cm na zewnatrz (i ewentualnie do wewnatrz) bez obaw mozesz poszerzyc

zezo
05-02-2007, 15:28
A jak masz w projekcie???
Widziałem u kumpla w projekcie taką scianę i fundament pod nią, muszę powiedzieć że prosto to nie wygladało, sciana fundamentowa też była 3 warstwowa a izolacja takiej ściany to był majstersztyk, ale może są inne technologie, ja tylko widziałem jeden projekt.

zezo
05-02-2007, 15:36
I jeszcze jedno :wink:
napisałeś

Ściana wewnętrzna to jakaś 25-tka
taka dygresja,
nie ściana wewnetrzna tylko sciana nośna i jeżeli robisz 3-W to dlacze 25 cm a nie np 20cm ? zawsze to wyjdzie taniej, a wiadomo każdy grosz jest ważny :wink: :wink:
ściana osłonowa oczywiście tak jak napisał brzoza cegła 12 cm, zastnów się jeszcze nad klinkierem, pewnie że troszkę kosztuje ale już nie trzeba tylkować. :wink: :wink:

ewelina_i_marek
05-02-2007, 17:07
U mnie wprawdzie jest tylko fragment 3W, ale na tym kawałku przesunięcie fundamentów względem cebły wyniesie 2 cm. Ocieplenie fundamentów też jest dane wewnątrz. Cegła klinkierowa jest piękna, ale za mój kawałek zapłaciłem tyle, że strach pomyśleć ile to może kosztować na cały dom. Może nawet nie tyle sama cegła co robocizna za jej położenie.
Rozważ może silikat 18 cm, izolacja 12, silikat 6 cm.

Jerry304
05-02-2007, 18:21
Mój dom zaprojektowany jest z PTH50 ,ale przeglądając to forum i po rozmowach z ewent. wykonawcami zaniechałem tego pomysłu.Architekt obiecał ,że podeśle mi korektę jak już zdecyduję się na konkretne rozwiązanie.Aktualnie wałkuję ścianę 3W i ścianę fundamentową 3W (jeden bloczek 25 - styropian- bloczek pionowo gr.12) Czy szczeliny w ścianie fundamentowej i w ścianie ceramicznej muszą być zlicowane? Jaka może być najmniejsza gr. ściany nośnej i czy wiąże się to z zastosowaniem grubszego styropianu między warstwy?

wartownik
05-02-2007, 19:46
Jaka może być najmniejsza gr. ściany nośnej ...
Kiedys bawilem sie w takie domy w Niemczech , przewaznie Poroton 17,5 cm ,
nosne wewnatrz budynku 24 cm .
Ta technika na klej stawialem samodzielnie parter w ciagu tygodnia http://www.roeben.com/html/Poroton/images/a_dia1.jpg


a izolacja takiej ściany to był majstersztyk
Na rysunku widac zet izolacje , ale sa jeszcze inne poziome w takiej scianie , ktorych tutaj niewidac .
http://www.roeben.com/html/Poroton/images/zeichn3.jpg

05-02-2007, 19:58
Czy szczeliny w ścianie fundamentowej i w ścianie ceramicznej muszą być zlicowane?nie
Jaka może być najmniejsza gr. ściany nośnej 18 - 19 cm ale pochopnie nie zmieniaj zdania
czy wąże się to z zastosowaniem grubszego styropianu między warstwy? moim zdaniem - wiąze

Jerry304
05-02-2007, 21:07
Ile styropianu włożyć w 3-warstwową ścianę fundamentową i jak te cegiełki porozmieszczać żeby wszystko grało? Zakładam że mur ceramiczny to 25+8 styro+12 .Domek chcemy trochę podnieść - czy wysunięcie muru odbywa się na przejściu fundamentu w ścianę? Trochę pilnuję tematu bo jutro mam decydujące starcie z majstrem :P dzięki za opinie.

Jerry304
07-02-2007, 20:31
Buduję z porothermu 25 i 11,5 + 8cm. styro. w środek .Metr kwadratowy takiej ściany będzie kosztował 115,6zł (materiały) dla porównania metr w pth50 --114,4.Ceny materiałów z dzisiejszego dnia.

jeżyk
07-02-2007, 20:55
U mnie jest 25 cm cegły pełnej, 12 cm styro (8+4 na "mijankę) i 12 cm cegła pełna (brzydką strona od zewnątrz) bez tynku. Fundament to bloczek 25cm, 8 cm styropiany (4+4 na "mijankę") i bliczek 12 cm (na wysokość). Miało byś 15 styropianu ale mur wyszedłby trochę za gruby. Przy 8 cm styro przwdopodobnie nie spełnisz nawet wymogów normy czyli 0.3W/m2K.

laspalmas
08-02-2007, 06:58
Moja ściana 3w wyglada następująco:
fundament: bloczek betonowy 25cm+styropian 8+bloczek betonowy 14 cm
ścina budynku: siporeks 24 cm +styropian 10 cm+cegła rozbiórkowa 12 cm
Dla mnie jest to optymalne rozwiązanie [muraża i cegłe miałem gratis - gdybym musiał płacić to zamiast cegły byłby siporeks 12 lub sciana 2W siporeks 24+styropian 15cm.]
Dodam jeszcze że ściana właściwa wystaje na zewnątrz 3 cm poza obręb ściany fundamentowej która wystaje do środka.

romanpl
23-08-2007, 13:44
witam,
mam wylane ławy na 40cm bo mialem w zamiarze robić 3W
max gr.18,8cm; 3cm+3cm styropian; modularna 12cm ale teraz mam coraz wiecej wątpliwości a jeżeli patrzę na koszty to... chciałby zostać przy 3W. Jakieś inne propozycje? Może Porotherm -jak będzie taniej ale przy zachowaniu 3W :)?

laspalmas
24-08-2007, 07:27
6 cm styropianu to wydaje mi się trochę mało. Trzeba sobie zrobić przebierzkę po churtowniach bo ostatnio trochę materiały na ściany potaniały. a na ściany fundamentowe to jednak pozostałbym przy bloczku betonowym, chyba że ci się bardziej kalkuluje lane.

uranos
24-08-2007, 07:55
ja ma w ścianie fundamentowej bloczek na płasko 2x4 styropian i bloczek w pionie.
Powyżej gruntu bloczek komórkowy (biały) 2x5 styropian i k2.
Moim zdaniem kluczem do sukcesu w tej scianie jest prawidłowo ułożony styropian. Sasiadowi jak nie chciało wejś cto zostawili szpary. teraz to wychodzi i szykuje się do ocieplania domu.

romanpl
04-08-2008, 13:20
i powstała ściana:
25 porotherm
8cm styropian
8 thermopor
zobaczymy jak będzie w zimie

am76
04-08-2008, 13:49
w ziemie OK ale po niej - pusto w kieszeni.

vittorio
15-06-2009, 11:23
Podnoszę stary wątek i pytam zorientowanych. W jaki sposób można rozwiązać ocieplenie ściany fundamentowej monolitycznej w technologii 3-w? Z bloczkami wiadomo, idzie w środek. A jak jest przy monolicie? Przecież na zewnątrz sie nie za bardo da, bo załóżmy że dajemy 10cm styro, to z zewnętrznej warstwy bedzie zaciekać, tak? A dawać 2 czy 3 cm to bez sensu. Wewnątrz to chyba też nie najlepsze rozwiązanie. To jak? Robi się dwie niezależne ściany jak przy bloczkach i w środek ocieplenie?
Nie mogę tego rozgryżć... Przekopałem stare tematy ale nic o tym nie ma.

15-06-2009, 12:11
..... To jak? Robi się dwie niezależne ściany jak przy bloczkach i w środek ocieplenie?


Ja ma właśnie w taki sposób.
Wyglądało to tak: wewnetrzną ścianę murowałem z bloczków, na to szedł styropian i dalej wylewana ściana betonowa (oczywiście w deskowaniu).

vittorio
15-06-2009, 12:24
..... To jak? Robi się dwie niezależne ściany jak przy bloczkach i w środek ocieplenie?


Ja ma właśnie w taki sposób.
Wyglądało to tak: wewnetrzną ścianę murowałem z bloczków, na to szedł styropian i dalej wylewana ściana betonowa (oczywiście w deskowaniu).

To jaki jest sens robienia takiej kombinowanej ściany? Czy chodziło Ci o większą szczelność zewnętrznej ściany? No bo koszty to raczej nie zmaleją.

15-06-2009, 13:14
To jaki jest sens robienia takiej kombinowanej ściany? Czy chodziło Ci o większą szczelność zewnętrznej ściany? No bo koszty to raczej nie zmaleją.

Chodziło tylko i wyłącznie o wygodę - łatwiej było ułożyć szalunek z jednej strony ściany i zalać to betonem z gruszki, niż murować.

Lgrzechu
15-06-2009, 13:35
ja mam tak:
ściana fundamentowa bloczek 38x25x12cm na płask, styropian EPS100 2x5cm, bloczek betonowy na sztorc (25cm), potem silikat N24, styropian EPS70 10cm +7cm, 1cm szczelina, silikat N8. Okap nad ścianą fundamentową 1,5cm

vittorio
15-06-2009, 13:42
Falkon czy nie obawiałeś się że napór zewnętrznej ściany po zalaniu może uszkodzić wewnętrzną ścianę z bloczków? Ile ewentualnie odczekałeś?


p.s.falkon priv

15-06-2009, 14:04
Falkon czy nie obawiałeś się że napór zewnętrznej ściany po zalaniu może uszkodzić wewnętrzną ścianę z bloczków? Ile ewentualnie odczekałeś?


Troszkę tak, ale nie mówiłem tego głośno, więc ściana o tym nie wiedziała ;).
Poza tym w ścianie fundamentowej daliśmy jakby wieniec - zbrojenie w spoinie między bloczkami.

daro31ie
16-06-2009, 07:04
Zdecydowałem się na mury 3-W z ceramiki.Ściana wewnętrzna to jakaś 25-tka.Jaką cegłę dać na zewnątrz(jakiej grubości) i ile styropianu między ściany aby stworzyć optymalnie warunki termiczne? Dzięki za podpowiedż.
witam
Jestem w trakcie budowy piwnic.
Ja ma w ścianie fundamentowej bloczek na płasko (24-14-38)) 2x5 styropian i bloczek w pionie (14-24-38)
Sciany parteru to:
sciana nosna poroton 17,5cm
ocieplenie styropian 10cm +10cm ( 20cm)
Sciana oslonowa poroton 11,5
pozdrawiam daro31ie

iwona_adam
03-11-2009, 19:11
Witam :) jesteśmy w trakcie burzy mózgów między tym co i z czego... Ostatecznie na 99% zdecydowaliśmy się na 3W U-220 (25cm) na zewnątrz klinkierówka 12cm a po środku??? Co polecacie? Wełnę mineralną czy styro? Mieliśmy położyć wełnę 15cm + pustka powietrzna. Czy ktoś się orientuje czy do takiej ściany potrzebny jest jeszcze rekuperator?!
Dziękuję za info :)

A teraz jeszcze namąciłam sobie w głowie... Może tak silka E-18 zamiast ceramiki?

Pomooooocy!!!
:lol:

annecy
03-11-2009, 19:47
Witam :) jesteśmy w trakcie burzy mózgów między tym co i z czego... Ostatecznie na 99% zdecydowaliśmy się na 3W U-220 (25cm) na zewnątrz klinkierówka 12cm a po środku??? Co polecacie? Wełnę mineralną czy styro? Mieliśmy położyć wełnę 15cm + pustka powietrzna. Czy ktoś się orientuje czy do takiej ściany potrzebny jest jeszcze rekuperator?!
Dziękuję za info :)

A teraz jeszcze namąciłam sobie w głowie... Może tak silka E-18 zamiast ceramiki?

Pomooooocy!!!
:lol:

a co ma rekuperacja, czyt. wentylacja, wspólnego z technologią stawiania ścian?

rekuperacja sie sprawdzi przy 1w, 2w i 3w......


ja mam maxa 24cm, 10 cm wełny 2 cm pustki i dyszkę formowanej ręcznie... drogo ale ładnie...
pozdr :lol:

iwona_adam
03-11-2009, 20:33
Dziękuję :)
Jeszcze uzgodnię z p. architekt, bo chyba jednak zamiast U-220 (które podobno często są nieforemne) użyję silikatu E-18 + 15wełny + pustka pow + 12 klinkierówka :) powinno grać.
Co do rekuperatora, to dopiero dziś o nim przeczytałam, a w tematyce budowlanej siedzę dopiero drugi dzień. Myślę, że i tak sporo pojęłam jak na tak krótki czas heheh z przerwami na pracę oczywiście :P No i u nas też będzie :)
Myślałam, że skoro w 3W jest wentylacja poprzez tą pustkę powietrzną, to już rekuperatora nie będzie trzeba. Ale tak to jest, jak się zaczyna wdrażać w tematy :P :oops:
Dziękuję za odpowiedź i pomyślności :)

romanpl
29-03-2012, 08:59
I jestem po drugiej zimie, obydwie mroźne....
Pierwsza... świeża budowa, piec kondensacyjny gazowy trochę zaparowane okna na dole, góra zakręcone grzejniki. Koszty miesięczny gazu ogrzewanie, woda, kuchenka to ok. 700-750zł/m-c ale tylko w miesiące zimowe.
Druga zima, regulacja okien, za miesiące "mroźne" to ok. 700zł/m-c, wieczorkiem dla klimatu palone w kominku drewnem po budowie...

surgi22
29-03-2012, 17:18
Ja w ścianie 3W mam 22 styro grafitowego i mam nadzieję że rachunki za ogrzewanie będą nieco niższe niż 700 PLN/ miesiąc.