PDA

Zobacz pełną wersję : ławy kominiarskie i stopnie



KW100
05-02-2007, 13:50
Witam

Chcialem się doradzić czy jest jakiś prawny czy inny obowiązek montowania na dachu ław kominiarskich i/lub stopni kominiarskich aby ułatwić kominiarzowi dostęp do komina ?

Pytam bo ostatnio jak byłem w firmie od pokryć dachowych po wycenę mojego dachu to facet mi powiedział, ze mogę sobie to odpuścić bo to podraża dach (mial rację) a kominiarz niech radzi sobie sam. Poza tym mówił, że przy ogrzewaniu gazowym to i tak komiarz nie miałby co robić u góry na kominie.

Jak to jest ?

Ziarutek
05-02-2007, 14:37
Witam,

Też bym tak chciał, ale po 1:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.

§ 308. 4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.


Nie wiem jak to dokładnie rozumieć, ale generalnie tak napisane, że raczej trzeba zrobić.

Po 2: Jak nie zrobisz stopni to zrobisz wyłaz dachowy i kominiarz z buciorami do domu Ci będzie wchodził. Nie wspominam o tym jak nie zrobisz sobie wyłazu dachowego to przez okno połaciowe Ci wejdzie.

Po3: Widziałeś ostatnimi czasy kominiarza z drabiną? Bo ja nie, – czyli musisz mieć swoją jak założysz stopnie kominiarskie :D.

Po4: U moich teściów kominiarz od 5 lat przychodzi tylko po pieniądze, ale chyba ma lęk wysokości, bo po dachu to on nie chodzi.

I po6: Jak Ci odpadnie jedna płytka klinkierowa lub cokolwiek to wtedy ty bedziesz miał problem z wejściem na dach - chyba, że zawałosz speca od przyklejania jednej płytki lub zlecisz to kominiarzowi ;)

Ja osobiście zrobię, a ty jak uważasz.

Pozdrawiam

KW100
05-02-2007, 21:07
Witam,

Też bym tak chciał, ale po 1:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.

§ 308. 4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.


Ja osobiście zrobię, a ty jak uważasz.


OK. Ja tylko pytałem bo mnie ten facet w hurtowni zakręcił. Nie napisałem przecież, ze sobie wymysliłem taki myk. Jak jest taki przepis to nie ma dyskusji. Nie wspominam już o tym czy się przyda to kiedyś czy nie. Trzeba zatem będzie zakupić przy zamawianiu dachówek.
Dzieki i pozdrawiam

Anisia3
05-02-2007, 22:09
A może mnie ktoś oświeci. Mam dwa kominy: jeden do pieca gazowego, drugi do kominka (otwartego, typowo rekreacyjnego) będę mieć wyłaz dachowy, zamontowany w pobliżu komina od gazu. Czy muszę robić jeszcze ławę, żeby kominiarz dostał się do drugiego komina? :-?

anpi
06-02-2007, 00:31
Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy - jak Ci kominiarz spadnie z dachu i się zabije (odpukać) bo chciałeś zaoszczędzić kilkaset złotych, to jak się będziesz czuł?

KW100
06-02-2007, 06:04
Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy - jak Ci kominiarz spadnie z dachu i się zabije (odpukać) bo chciałeś zaoszczędzić kilkaset złotych, to jak się będziesz czuł?

Będę się czuł źle.
:cry:
Ale należy pamiętać, ze pracując na wysokościach należy być przypiętym specjalnymi uprzążami, bez względu czy kominiarz będzie miał ławy kominiarskie czy nie, a jak będzie przypięty to nie spadnie.

laspalmas
06-02-2007, 07:42
Jeśli nie zamontujesz nic to kominiarz nie będzie Ci czyścił komina bo niby jak ma tam się wdrapać? Powinny być albo stopnie na dachu albo wyłaz, chociażby dla wygody kominiarza i twojego zdrowia psychicznego :-? :wink: [w razie jakby miał testować lot koszący na twoim dachu]. Ja zamontuję stopnie na dachu ponieważ wejście na komin będzie na zewnątrz budynku. Rozważałem wyłaz [różnica cenowa ok. 400 zł] ale kominiarz cały up... sadzą itd. przemaszerował by mi przez chałupę na górę i w dodatku gdyby trafiła się akurat paskudna pogoda to miałbym upaprany cały wyłaz, oczywiście kominiarz nie zawsze jest upaprany, no ale lepiej się pozytywnie zdziwić niż potem się z chłopem szarpać i utrudniać mu robotę.

Anisia3
06-02-2007, 08:44
Może powtórzę pytanie, bo chyba nie wszyscy zrozumieli. Będę mieć wyłaz dachowy. Ale kominy są dwa! Czy musi być jakieś połączenie między nimi? A jak ktoiś ma trzy kominy? to montuje trzy wyłazy? :o

KW100
06-02-2007, 08:58
Może powtórzę pytanie, bo chyba nie wszyscy zrozumieli. Będę mieć wyłaz dachowy. Ale kominy są dwa! Czy musi być jakieś połączenie między nimi? A jak ktoiś ma trzy kominy? to montuje trzy wyłazy? :o

No właśnie u mnie w projekcie tak jest. Kominy dwa, wyłaz pomiędzy nimi i po dwie ławy od wyłazu do każdego komina.

Anisia3
06-02-2007, 09:03
Za to u mnie w projekcie jest jeden wyłaz i dwa kominy i żadnego połączenia między nimi. :-? Poza tym trzy okna dachowe.

anpi
06-02-2007, 11:09
Może powtórzę pytanie, bo chyba nie wszyscy zrozumieli. Będę mieć wyłaz dachowy. Ale kominy są dwa! Czy musi być jakieś połączenie między nimi? A jak ktoiś ma trzy kominy? to montuje trzy wyłazy? :o

U mnie są 2 kominy, od wyłazu do obydwu są stopnie, a przy jednym z kominów także ława. Od jednego do drugiego komina idzie się po stopniach kominiarskich, bo są po przeciwnych stronach kalenicy.

ubek
06-02-2007, 13:18
Może powtórzę pytanie, bo chyba nie wszyscy zrozumieli. Będę mieć wyłaz dachowy. Ale kominy są dwa! Czy musi być jakieś połączenie między nimi? A jak ktoiś ma trzy kominy? to montuje trzy wyłazy? :o
W swietle wcześniej przytoczonych przepisów na pewno musisz mieć dojście do każdego kanału. Ja kalkulowałem i taniej wyszły mi dwa włazy dachowe- po jednym dla każdego komina - generalnie jestem zadowolony z takiego rozwiązania.

Lawy
06-02-2007, 15:25
Dojście do każdego kanału w świetle przepisów musi być, tak mówi teoria.
W praktyce kominiarz nie lata z własną drabiną (jak to na rysunkach bywa) i dojście jakieś trzeba zapewnić. Jak nie ma okna/wyłazu i nie chce się robić stopni wtedy wyjściem może być długa drabina rozstawiana tak zeby leżała na dachu. Wprawdzie stałe dojście to nie jest, ale kominiarz nie wchodzi tam codziennie, więc rozstawienie drabibny raz w roku nie jest kłopotliwe.

Andrzej Wilhelmi
08-02-2007, 23:33
Właściwie rozmieszczona komunikacja na dachu to podstawa. Wielu projektantów o tym zapomina! Ta komunikacja jest również w interesie inwestora, chodzenie po pokryciu dachu powoduje jego uszkodzenie (anteny, instalacja odgromowa itp.). Pozdrawiam.

Krisker
09-02-2007, 08:28
Właściwie rozmieszczona korespondencja na dachu to podstawa. Wielu projektantów o tym zapomina! Ta korespondencja jest również w interesie inwestora, chodzenie po pokryciu dachu powoduje jego uszkodzenie (anteny, instalacja odgromowa itp.). Pozdrawiam.

Pierwszy raz widzę takie określenie ;) Chyba "komunikacja"? :)

Andrzej Wilhelmi
09-02-2007, 21:30
Właściwie rozmieszczona korespondencja na dachu to podstawa. Wielu projektantów o tym zapomina! Ta korespondencja jest również w interesie inwestora, chodzenie po pokryciu dachu powoduje jego uszkodzenie (anteny, instalacja odgromowa itp.). Pozdrawiam.

Pierwszy raz widzę takie określenie ;) Chyba "komunikacja"? :)
Masz rację!!!!!! :oops:
Dzięki za zwrócenie uwagi i za czytanie moich wypocin :roll: .
Pozdrawiam :wink: .

Andrzej Wilhelmi
09-02-2007, 21:35
Krisker już poprawiłem :) . Jeszcze raz duże dzięki 8) .
Pozdrawiam :wink: .

Krisker
10-02-2007, 10:11
Masz rację!!!!!! :oops:
Dzięki za zwrócenie uwagi i za czytanie moich wypocin :roll: .
Pozdrawiam :wink: .

Akurat u mnie komunikacja dachowa jest dość rozbudowana i uważam, że masz całkowitą rację. Mam stromy dach (100%) i nie wyobrażam sobie bezpiecznego dostępu do komina bez ław.

Zbigniew Rudnicki
10-02-2007, 19:12
Wprawny kominiarz dotrze do komina, wzdłuż kalenicy, bez ław i stopni, gdy dach jest suchy i nie ma wiatru.
Natomiast odmówi, jeśli jest dach zaśnieżony lub zalodzony.

Anisia3
10-02-2007, 22:08
Mam stromy dach (100%) i nie wyobrażam sobie bezpiecznego dostępu do komina bez ław.

Jak wygląda 100% stromizny dachu?

Andrzej Wilhelmi
11-02-2007, 08:25
Wprawny kominiarz dotrze do komina, wzdłuż kalenicy, bez ław i stopni, gdy dach jest suchy i nie ma wiatru.
Natomiast odmówi, jeśli jest dach zaśnieżony lub zalodzony.

Nie wiem czy szanowny kolega reprezentuje brać kominiarską czy tylko własny pogląd w tej sprawie?

Aby przesuwać się po kalenicy (oczywiście nie mówimy tu o chodeniu po gąsiorach) trzeba jeszcze jakoś do niej się dostać. A komin nie musi być usytuowany w kalenicy tylko gdzieś na połaci. Właśnie po takich wycieczkach naprawiam poniszcone dachówki lub uszkodzone kosze. Pozdrawiam.

wartownik
11-02-2007, 09:18
Mam stromy dach (100%) i nie wyobrażam sobie bezpiecznego dostępu do komina bez ław.

Jak wygląda 100% stromizny dachu?http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Sedlowa_trecha.png/180px-Sedlowa_trecha.png

Zbigniew Rudnicki
11-02-2007, 11:08
Wprawny kominiarz dotrze do komina, wzdłuż kalenicy, bez ław i stopni, gdy dach jest suchy i nie ma wiatru.
Natomiast odmówi, jeśli jest dach zaśnieżony lub zalodzony.

Nie wiem czy szanowny kolega reprezentuje brać kominiarską czy tylko własny pogląd w tej sprawie?

To nie jest mój pogląd (mam na dachu ławy od wyłazu do każdego komina).
To są moje obserwacje sąsiednich domów, które nie mają ław, ani stopni..

Anisia3
11-02-2007, 11:49
Mam stromy dach (100%) i nie wyobrażam sobie bezpiecznego dostępu do komina bez ław.

Jak wygląda 100% stromizny dachu?http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Sedlowa_trecha.png/180px-Sedlowa_trecha.png
:oops: Nie zrozumiałam. Tzn., że jak dach ma np. o 2 stopnie mniejszy kąt nachylkenia to juz nie jest stromy w stu procentach? :o

Andrzej Wilhelmi
11-02-2007, 12:31
Pochylenie dachu określasię współczynnikiem, kątem lub procentowo. I tak np. dla kąta 45* - 100% - 1,42; dla kąta 60* - 160% - 1,886; dla kąta 30* -57,74% - 1,152 itd. Pozdrawiam.

Anisia3
11-02-2007, 13:20
Dzięki. Teraz już wszystko jasne. :D

Natalia Stanko
11-02-2007, 19:22
KW100

Ja też niedawno byłam w hurtowni i mi podobnie doradzano zrezyhnować z drogich ław, stopni itd i zrobić wyczystke komina POD DACHEM. Czyli w komienie musza być zamontowane szczelne drzwiczki i dostep na stryszek dla kominarza. Kierownik budowy powiedział - całkiem sensowne...
Co wy na to mądrale?
Pozdr. Natalia

Krisker
11-02-2007, 21:32
KW100

Ja też niedawno byłam w hurtowni i mi podobnie doradzano zrezyhnować z drogich ław, stopni itd i zrobić wyczystke komina POD DACHEM. Czyli w komienie musza być zamontowane szczelne drzwiczki i dostep na stryszek dla kominarza. Kierownik budowy powiedział - całkiem sensowne...
Co wy na to mądrale?
Pozdr. Natalia

A co on na to? :wink:

Andrzej Wilhelmi
12-02-2007, 00:16
Mówimy o kanale dymowym czy wentylacyjnym? Pozdrawiam.

Natalia Stanko
12-02-2007, 16:25
Co na to kominiarz jeszcze nie wiem, gdyż dopiero ruszam w marcu z budowa.

A mam komin zaprojektowany jeden, więc chyba i dymowy i wentylacyjny...
Pozdr

Andrzej Wilhelmi
12-02-2007, 20:19
Osobiście bym nie zaryzykował takich drzwiczek na poddaszu. Radzę jednak upewnić się zasięgając rady kominiarza. Pozdrawiam.

ŁukaszC4
10-05-2016, 20:16
Witam
Czy ławy i stopnie kominiarskie mocowane do blachy na rąbek są w jakiś sposób szkodliwe dla dachu?
Chodzi mi o coś w tym stylu:

http://www.dachy.info.pl/imgs_upload/photo/Dachy%202010/dachy%2007/RH/3.jpg

mazi_dg
12-06-2016, 21:07
Osobiście bym nie zaryzykował takich drzwiczek na poddaszu. Radzę jednak upewnić się zasięgając rady kominiarza. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju, proszę o wytłumaczenie, dlaczego rozwiazanie z drzwiczkami nie jest polecane przez Pana? Rozmawiałem z kominiarzem, ktory to właśnie podpowiedział mi takie rozwiazanie. Oczywiście jezeli chodzi o komin od kominka rekreacyjnego.

Pytanie mam kolejne, czy do kominów wentylacyjnych rownież musi być dojście poprzez stopnie i ławy? Chodzi mi o wentlacje kanalizacji plus wyciąg z okapu. Właśnie jestem na etapie tych wytycznych do projektu.
M.