PDA

Zobacz pełną wersję : Czy do komina mo?na domurowa? ?ciank?? Bardzo pilne!!!



Maluszek
27-05-2003, 13:35
Czy do komina (schidel) można domurować ściankę z cegieł, która będzie utrzymywała stelaże wcetów czy tego nie robić? Mój mąż twierdzi, że nie powinno się tego robić bo komin pracuje (teraz są odstępy pomiędzy kominem a stropem) i ta ścianka może pękać lub zawalić się. Natomiast pan, który robi nam kanalizację twierdzi, że można to zrobić i nic się nie stanie. Jeżeli możecie to proszę o rady - muszę się do jutra zdecydować.
Dzięki :smile:

27-05-2003, 14:30
Właśnie rozmawiałam z przedstawicielem technicznym firmy Schidel, który powiedział mi, że komin nie może być powiązany ze ścianami konstrukcyjnymi, stropami czyli pomiędzy nimi powinna być dylatacja. Powiedział także, że nie ma problemu z domurowaniem lub doklejeniem do ich komina ścianki (możliwe jest jej pękanie spowodowane ruchami komina - przed tynkowaniem doradza położenie siatki). Może się to komuś przyda :smile:

Maluszek
27-05-2003, 14:44
Ten anonimowy to ja :smile:

maciejon
21-01-2004, 08:04
Odgrzebuję stary wątek, który dla mnie jest w temacie ale nie do końca.
Mój komin bedzie murowany tradycyjnie (6 m wysokości). Dom parterowy.

Czy do niego mogę domurowywać ścianki działowe czy też muszą one być murowane obok, z dylatacja?

bajzi
21-01-2004, 08:09
jeżeli komin jest murowany z cegieł, to MUSI być dowiązany do ściany konstrukcyjnej, ale oddylatowany od stropu. co innego z samonośnymi systemami. działówki miżna domurować jak najbardziej, bo nie są powiązane ze stropem. a połączenia będą pękać tylko w przypadku gdy pod ść. działową nie będzie wzmocnienia w posadzce.

maciejon
21-01-2004, 08:14
jeżeli komin jest murowany z cegieł, to MUSI być dowiązany do ściany konstrukcyjnej
Mógłbyś uzasadnić to MUSI?
(Przecież komin ma własny fundament.)

pitbull
21-01-2004, 08:25
Ściany konstrukcyjne na poszczegolnych kondygnacjach stanowia usztywnienie poprzeczne lub podluzne komina.

bajzi
21-01-2004, 08:30
powodzenia z wiotkim nie zazbrojonym "słupkiem" na wysokości mniej więcej 4-10m. czasem nawet w ceglane słupki ogrodzeń wkłada się pręcik, a one mają do 2m.

maciejon
21-01-2004, 08:54
To co piszecie jest przekonujące.

Prawde mówiąc, w projekcie mam system Schiedla. Chcę (chciałem) uciec z kosztów.

A z Schiedlem mam jeszcze takią wątpliwość:
Chce wystającą nad dach część kominów obłożyć klinkierem. Wyczytałem u Schiedla, że można ponizej przejścia przez dach wylać żelbetonowa "półkę" na której można zrobić obmurowanie.

Czy ktoś z Was robił to praktycznie?
Czy to jest trudne?
Czy do obmurowania wystarczą cegły klinkietowe o połowie szerokości (tj 6 cm a nie 12)?

Nie chce oklejac końcowej części komina płytkami elewacyjnymi, bo zbyt wiele "naczytałem się" negatywnych opinii o ryzyku, jakie to niesie dla trwałosci rozwiązania.

pitbull
21-01-2004, 09:12
Mozna zrobic tak jak napisales.

bajzi
21-01-2004, 09:13
o tą półeczkę musisz zapytać u producenta. miże trzeba tam coś wsadzić, nie wiem, stalową obejmkę, pod to deskowanie i parę pręcików zbrojenia (może siatkę).
połówka to dobre rozwiązanie, ja mam zamiar nie tylko obłożyć nią komin, ale też pół elewacji.

maciejon
21-01-2004, 09:18
Mozna zrobic tak jak napisales.
:)
Wiem, że tak można zrobić :)
Ja jednak zadałem kilka pytań :)

do bajzi:
Dziękuję

pitbull
21-01-2004, 09:26
Czy ktoś z Was robił to praktycznie?
Robilem ale nie przy Schiedlu

Czy to jest trudne?
To nie jest trudne - rzecz wzgledna

Czy do obmurowania wystarczą cegły klinkietowe o połowie szerokości (tj 6 cm a nie 12)?
Wystarcza

jaszczur
21-01-2004, 09:30
Robiłem "to" czyli półkę na której stoi obmurówka komina (a w zasadzie moi wykonawcy). Nie jest to trudne, trzeba wyszalować półkę, zazbroić ja i zalać.
Co do murowania z połówek cegły - można, częściowo mam tak zrobione, ale cenowo połówki nie są wcale tańsze od całych cegieł.
Trzeba też pamiętać, aby ostatnie kilka warstw (co najmniej dwie poniżej otworów wentylacyjnych i wszystko powyżej) zrobić z cegły pełnej.

maciejon
21-01-2004, 09:50
pitbull: dzięki :)

A drążąc temat:
Jak wykańczaliście komin: wylewana czapa, czapa systemowa, murowana z klinkieru?
Co tutaj polecalibyście?

pitbull
21-01-2004, 09:59
Wylewana czapa jest najtansza. Ewentualnie systemowa.

maciejon
21-01-2004, 13:00
Co do murowania z połówek cegły - można, częściowo mam tak zrobione, ale cenowo połówki nie są wcale tańsze od całych cegieł.
Trzeba też pamiętać, aby ostatnie kilka warstw (co najmniej dwie poniżej otworów wentylacyjnych i wszystko powyżej) zrobić z cegły pełnej.

Dlaczego ostatnie warstwy miałyby być z pełnego klinkieru?
Przecież taki komin systemowy (np. Schiedel Rondo Plus) jest ocieplony.
A może chodzi o coś innego? O co?

jaszczur
21-01-2004, 13:57
Nie chodzi o ocieplenie, ale o wnikanie wody w dziury w dziurawce. Trzeba to wymurować w sposób zabezpieczajacy przed wnikaniem wody w dziury (otwory) dziurawki. Fachowcy od kominów twierdzą, że powinno sie nawet całą obmurówke zrobić z pełnej cegły, ale ta jest dwa razy droższa od dziurawki. Niezbędnym minimum jest zrobienie dwóch pełnych warstw z cegły pełnej nad ostatnią warstwą dziurawki.

20-03-2004, 19:19
Właśnie rozmawiałam z przedstawicielem technicznym firmy Schidel, który powiedział mi, że komin nie może być powiązany ze ścianami konstrukcyjnymi, stropami czyli pomiędzy nimi powinna być dylatacja. Powiedział także, że nie ma problemu z domurowaniem lub doklejeniem do ich komina ścianki (możliwe jest jej pękanie spowodowane ruchami komina - przed tynkowaniem doradza położenie siatki). Może się to komuś przyda :smile:

pitbull
21-03-2004, 07:56
Przeciez kominy Schiedla ze wzgledu na swoj ciezar nie wymagaja fundamentow (nie w kazdym przypadku). To niby jak ma nie byc powiazany ze stropem skoro sie na nim opiera.