PDA

Zobacz pełną wersję : zbiornik na olej - obudowywać czy nie??????



kairos
06-02-2007, 10:12
Witam,
chciałbym się poradzić w sprawie konieczności obudowy zbiornika na olej opałowy 1000 l z opaską metalową firmy Schutz. Instalator CO mówi, że nie trzeba, kominiarz nie chce zdać budynku (dom prywatny) bez obudowy tego zbiornika ściankami wyłożonymi od wewnątrz płytkami (nic nie wspomina o wannie...). Ani jeden ani drugi nie jest mi w stanie pokazać odpowiedniego przepisu dotyczącego instalacji tego typu zbiorników. Nijak nie mogę znaleźć w necie producenta tych zbiorników, żeby się od niego bezpośrednio poradzić. A muszę się skądś tego dowiedzieć, bo trzeba już wykańczać kotłownię, a przez tę pieruńską obudowę robota stanęła. Pomocy kochani!!!!
Dzięki :roll:

Barbossa
06-02-2007, 10:39
Warunki Techniczne
Rozdział 4

Instalacje ogrzewcze

§ 137. 1. Magazynowanie oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55%B0C może się odbywać w bezciśnieniowych, stałych zbiornikach naziemnych i podziemnych przy budynku lub w przeznaczonym wyłącznie na ten cel pomieszczeniu technicznym w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku, zwanym dalej "magazynem" oleju opałowego.

2. Pojedyncze zbiorniki lub baterie zbiorników w magazynach oleju opałowego w budynku powinny być wyposażone w układ przewodów do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju oraz w sygnalizator poziomu napełnienia, przekazujący sygnał do miejsca, w którym jest zlokalizowany króciec do napełniania.

3. W baterii zbiorników w magazynie oleju opałowego w budynku wszystkie zbiorniki powinny być tego samego rodzaju i wielkości, przy czym łączna objętość tych zbiorników nie powinna przekraczać 100 m3.

4. W magazynie oleju opałowego powinna być wykonana, na części lub całości pomieszczenia, izolacja szczelna na przenikanie oleju w postaci wanny wychwytującej, mogącej w przypadku awarii pomieścić olej o objętości jednego zbiornika.

5. Dopuszcza się w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane kotły na olej opałowy, ustawienie zbiornika tego oleju o objętości nie większej niż 1 m3 pod warunkiem:

1) umieszczenia zbiornika w odległości nie mniejszej niż 1 m od kotła,

2) oddzielenia zbiornika od kotła ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm i przekraczającą wymiary zbiornika co najmniej o 30 cm w pionie i o 60 cm w poziomie,

3) umieszczenie zbiornika w wannie wychwytującej olej opałowy.

6. Wanna wychwytująca, o której mowa w ust. 4 i 5 pkt 3, nie jest wymagana w przypadku stosowania zbiorników oleju opałowego o konstrukcji uniemożliwiającej wydostawanie się oleju na zewnątrz w przypadku awarii, w tym typu dwupłaszczowego.

7. Magazyn oleju opałowego powinien być wyposażony w:

1) wentylację nawiewno-wywiewną zapewniającą od 2 do 4 wymian powietrza na godzinę,

2) okno lub półstałe urządzenie gaśnicze pianowe.

8. W magazynie oleju opałowego może być stosowane wyłącznie centralne ogrzewanie wodne.

9. Stosowane do magazynowania oleju opałowego zbiorniki, wykładziny zbiorników oraz przewody wykonane z tworzywa sztucznego powinny być chronione przed elektrycznością statyczną, zgodnie z warunkami określonymi w Polskich Normach dotyczących tej ochrony.

kairos
06-02-2007, 12:51
bardzo dziekuje za pomoc. A co to znaczy byc d...?

Barbossa
06-02-2007, 13:09
na to pytanie Kolega zaprawa55 udzieli Ci wyczerpujących wyjaśnień :D

kairos
06-02-2007, 18:28
A, to Ty masz tak na stale doklejone to z d..., ja myslalam ze to tekst postu i sie infernalnie wystraszylam, ze zle sformulowalam pytanie o zbiornik :lol: A tak w zwiazku z tym przepisem, ktory mi przyslales, to co to za dokument? Wychodzi z niego, ze jednak musze wanne stawiac, bo mam kociol w tym samym pomieszczeniu co zbiornik :-? W ogole jestem d..., ze mam olej zamiast pieca w ktorym mozna palic gumiakami i obierkami tak jak wszyscy normalni ludzie :-?

Barbossa
07-02-2007, 08:09
Dz.U.02.75.690

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

super lektura :D

a zawsze mnie zastanawia (choć pewnie nie każdy w to wierzy :D )
słowo powinny co chyba oznacza mogą ale nie muszą?

kairos
07-02-2007, 09:57
Na Muratorze w "Izolacjach" tez jest tak opisana kotłownia jak w tym rozporzadzeniu, tylko tam nie było wzmianki o tym, skad takie zarządzenie pochodzi, więc obdarowałeś mnie bardzo precyzyjną informacją, do której sama bym nigdy nie dotarła.
Co do różnicy semantycznej między "powinny" a "muszą": jeśli mielibyśmy sie opierać na słowniku kantowskim, to różnicy nie będzie (tutaj "powinność" to tyle samo co "obowiązek", choć troszkę niżej kategorialnie jak "imperatyw"). Ale żeby się dowiedzieć na jakim słowniku minister infrastruktury opierał sie przy pisaniu Rozporządzenia, to by trzeba dać nowy temat (chyba w dziale "porady psychologa" :lol: )
Tak czy śmiak chyba jakoś tam realny jest nagły najazd strażaków, którzy bez wanny i ścianki w kotłowni gotowi załatwić nas drakońskim mandatem w euro, więc chyba chciał nie chciał muszę to "sollen" traktować jednak jako "must sein" :-?