PDA

Zobacz pełną wersję : Ekogroszek + co jeszcze?



kagan_sk
06-02-2007, 11:43
witam,

wlasnie zamierzam zainstalowac kocioł Żywca na Ekogroszek; oczywiście jak każdy mam pewne wątpliwości, które mam nadzieję pomożecie mi rozwiać.

W sezonie jesienno-zimowym oprócz ogrzewania mieszkania bedzie ekogroszkiem podgrzewany także bojler.
Oczywiście można to samo robić w lato (ogrzewanie wody) ale czy nie bardziej ekonomicznie jest użycie dodatkowego pieca na gaz /elektrycz. do podgrzewania tylko wody w okresie letnim?
Czy piec nie zepsuje się jeśli będzie przez całe lato grzał tylko wodę i będzie spalał węgiel tylko na pdgrzewania wody?

z góry dzieki za kazda odpowiedz i Wasze praktyczne rozwiązania

pozdrawiam

Kagan_SK

antysia
07-02-2007, 00:04
witaj
mamy dokładnie taki sam problem!!! z tym, ze my zdecydowanie nie chcemy gazu i zastanawiamy sie jak polączyć ekogroszek z prądem>
tez czekamy na posty doswiadczonych
pozdrawiam

kaczorek.
07-02-2007, 10:35
nie ma problemu z grzaniem wody w lecie piecem na eko groszek !

a jeżeli szukasz alternatywy to lepsze niz prąd :) są kolektory :)
szkoda tylko że drogie

jak bym mial gaz to bym grzał gazem

Nadziejka
07-02-2007, 11:18
my mamy piec na ekogroszek który teraz nam grzeje wodę w bojlerze, a latem będziemy grzać prądem. Wydaje się, że to za dużo zachodów, żeby piec chodził tylko na bojler. Jeżeli chodzi o solary, to z naszych wyliczeń wykło, że ta inwestycja nam się zwróci po 30 latach, więc podarowaliśmy to sobie. A z gazu właśnie zrezygnowaliśmy po jednym sezonie grzewczym! No ale mieliśmy gaz z butli, który wychodzi sporo drożej. Za samo podrzewanie wody gazem płaciliśmy około 30 zł. miesięcznie dla 2 os. rodziny. A więc moim skromnym zdaniem robić dodatkową intalację na gaz tylko po to, żeby grzać wodę nie warto!

antysia
07-02-2007, 12:50
witam
mam pytanie. A jak to się przełącza w lecie? Bo my chcielibysmy , żeby piec na eko grzał nam ogrzewanie podłogowe i wodę ciepłą.
a w lato właśnie żeby wodę grzać prądem - choć słyszałam że można ustawić piec na eko tak, zęby w lato zasypywać raz na 5 tygodni?

da się to jakoś rozwiązać? bo my juz kompletnie nie wiemy co zrobić:) a gazu nie chcemy stanowczo!!!

aha! a co jak zabraknie prądu??? w zimę oczywiście? zostaje kominek zwykły np z nawiewem, tak?

poadźcie, bardzo proszę:)
pozdrawiam

Nadziejka
07-02-2007, 13:13
witam
mam pytanie. A jak to się przełącza w lecie? Bo my chcielibysmy , żeby piec na eko grzał nam ogrzewanie podłogowe i wodę ciepłą.
a w lato właśnie żeby wodę grzać prądem - choć słyszałam że można ustawić piec na eko tak, zęby w lato zasypywać raz na 5 tygodni?

Pewnie że można tak zrobić! Hyfraulik zrobi installację odpowiednio i już :) My z kolei latem chcemy piec wyłączić, bo nie chce mi się bawić w takie zasypywanie tego, podgrzanie wody prądem nie jest wielki koszt. Ale przy takim rozwiązaniu warto kupić leszy bojler (mamy z płaszczem). Robiliśmy eksperyment i wyszło nam że w ciągu doby woda w bojlerze jak się ją nie podgrzewa ochładaza się o jakieś 1,5 stopnia. Więc jest nieźle!


bo my juz kompletnie nie wiemy co zrobić:)
Bardzo proste ! Zróbcie instalację, która pozwoli używać piec tylko po pdgrzewania wody. Szczegóły u hydraulika 8) A jednocześnie sugeruje kupić taki bojler, który można podłączyć do zwykłego gniazdka. Przychodzi lato i teraz to już można wypróbować obedwa sposoby:
1) grzejecie wodę piecem i patrzycie sobie na ile to Wam odpowiada
2)wyłączacie piec i grzejecie wodę prądem.
Potem tylko kalkulacja rachunków i wybór należy do Was ;)


a gazu nie chcemy stanowczo!!!
POPIERAM! :)


aha! a co jak zabraknie prądu??? w zimę oczywiście? zostaje kominek zwykły np z nawiewem, tak?
Generalnie wększość piecy na ekogroszek ma ruszt awaryjny, w którym można palić, kiedy prądu zarbraknie. No i dramatyzowałabym tak, bo prąd nie wyłączają na kilka dni, generalnie jest to kwestia paru godzin. Więc dom nie ochłodzi się aż tak bardzo :)

No i kominek to jest też rozwiązanie :) Miłe i przyjemne w dodatku :) Z nawiewem jest tak, że jak jest grawitacyjny, to owszem będzie działać nawet beż prądu. Ale jeżeli jest wymuszony, to niestety wtedy ciepłe powietrze już nie będzie wszędzie docierać. Ale w salonie ciepełko gwarantowane :)

Piotrek77
07-02-2007, 13:18
Witam.
Mam kocioł na owies, którym w sezonie zimowym grzeje dom i zasobnik 200l.c.w.u.
Zasobnik ma dodatkowo grzałkę elektryczna 2kW.
W sezonie letnim piec jest wyłączony a zasobnik c.w.u grzeje elektrycznie w nizszej taryfie od 22-6 i 13-15.
Po nocy temp. na zasobniku 69-73 stopnie między 13-15 znów troche sie dogrzeje tak ze temp. na zasobniku raczej nie spada ponizej 40-45 stopni.
Początkowo grzałem c.w.u. w sezonie letnim piecem, ale uwzględniając cene paliwa, czyszczenie pieca,energię do pieca i to ze praktycznie chodzi on "2 sezony" w roku -(w sezonie letnim prawie cały czas w stanie podtrzymania) zrezygnowałem z grzania c.w.u. w sezonie letnim piecem i grzeje tylko elektrycznie.

kaczorek.
07-02-2007, 13:25
witam
mam pytanie. A jak to się przełącza w lecie? Bo my chcielibysmy , żeby piec na eko grzał nam ogrzewanie podłogowe i wodę ciepłą.
a w lato właśnie żeby wodę grzać prądem - choć słyszałam że można ustawić piec na eko tak, zęby w lato zasypywać raz na 5 tygodni?

da się to jakoś rozwiązać? bo my juz kompletnie nie wiemy co zrobić:) a gazu nie chcemy stanowczo!!!

aha! a co jak zabraknie prądu??? w zimę oczywiście? zostaje kominek zwykły np z nawiewem, tak?

poadźcie, bardzo proszę:)
pozdrawiam


sa kociolki na "eko-groszek" posaidające sterowik z opcja cwu gdzie w przypadku koniecznosci podgrzania cieplej wody włanczana jest pompa (przez sterownik) pchajaca ciepła wode przez np. węzownice w bojlerze
te które nie maja tez da się podłączyc bez problemow

podłogówka ... stosuje sie mieszacz 3-drogowy do obnizenia temp. czynnika w podłogówce i tyle

a jak zabraknie prądu to tylko kominek bo nawiew tez nie zadziala bo wymaga 220 :)

praktycznie każdy piec obecnie potrzebuje 220 v jak nie do nadmuchow to do pomp itp . itd ...

w lecie da się grzać cwu bez problemu co do kosztow ciezko tu cos mowic zalezy od ilosci zuzytej wody jej temp itd.
(u szwagra 4 osoby koszt 70-80 oln na miesiac - grzeje tylko grioszkiem 380 zł/tona)

to tyle
pozdro

Nadziejka
07-02-2007, 13:31
Piotrek77, też chcemy tak robić. Ile mniej więcej wynoszą rachunki za prąd za podgrzanie wody?

antysia
07-02-2007, 13:58
bardzo dziekuje za otuche!!! Miód na nasze serca, bo bałam się ze wymyśliliśmy coś nieosiągalnego:)))

rozumiem, ze nie ma problemu zeby podłączyć piec eko zeby grzal podłogówkę? bo my chcemy miec podlogowe w calym domu - parterowy, 160 m.

no i moze faktycznie w lato mozna tylko prądem tą wodę... przynajmniej w lato tą przyjemnośc można sobie odpuścić - w sensie obsługi pieca eko:)))

a tak na marginesie - naprawde bardzo upierdliwe jest czyszczenie tego pieca eko???
no i ile trzeba miec zapasu groszku w kotlowni - tona na miesiąc?

macie jakis namiar w okolicach Warszawy gdzie sprzedaja eko groszek? czy na śląsku jest taniej np i warto sie skrzyknąć i zamowić wiecej w kilka osób??

dziekuje Wam Bardzo jeszcze raz !!! pocieszyliście mnie.:)

kaczorek.
07-02-2007, 14:08
jezeli w calym domu macie podłogówke to (nie chce mieszać) ale ja bym się zastanowil jeszcze nad podpięciem gazu i kotłem gazowym kondensacyjnym który do grzania podłogówki jest idealny :)

co do podłogowki problemu nie ma tylko żeby to wszystko "ładnie" działało potrzeba trochę automatyki czujniki temp pętli zaworki itp ;)

Nadziejka
07-02-2007, 14:12
antysia, czyszczenie pieca nie jest strasznie upierdliwe. Osobiście wolę czyścić piec aniżeli mocno zabrudzony kominek ;) Taki nie trzeba czyścić codziennie. Nam idzie na miesiąć około 700-800 kilo, z tym że ekipa remontowa mocno wietrzy :evil: ale wychodziłabym z założenia, że tona na miasiąc. Niech lepiej będzie zapas, bo zimą potem jest drożej :evil:
Nie ma problemu z ogrzewaniem podłogówki - pamiętajcie o zaworze trójdrożnym. Hm, co do kupowania węgla na Śląsku, to też rozważamy taką opcję. [/url]

antysia
07-02-2007, 17:30
witam po raz kolejny! Korzystając z tego, że tak mnie wspieracie inforamcjami zapytam raz jeszcze:)

Powiedzcie , czy takie rozwiązanie jest możliwe:
piec na eko groszek podgrzewa wodę ciepłą do mycia i ogrzxewanie podłogowe w całym domu.
alternatywne ogrzewanie to prąd.
czy można zrobic tak, że jak w piecu nie będzie się paliło, bo zabraknie mi groszku na przykład:), to automatycznie właczy się prądowe ogrzewanie tej podłogi? czy to jest niemożliwe, zeby te rury z wodą w podłodze podgrzewał prad?

popdpowiedzcie, bo takie rozwiązanie techniczne byłoby idealne...

z góry dziekuje za cierpliwość:)

vanderbobo
07-02-2007, 18:29
raczej trudne do uzyskania, chyba że dałbys obok ogrzewania podłogowego wodnego takze maty grzejne elektyczene, wtedy można to połączyć, a cena mat na małe powierzchnie jak łazienki nie powinna być duża