PDA

Zobacz pełną wersję : podlaczenie gazu ziemnego



moby2001
06-02-2007, 11:45
witam

moja dzialka ma 'niekonwencjonalny' ksztalt, tzn. ~1500 m2 w kwadracie i pas ziemi (mojej) 5x100m do drogi. W tej drodze jest gazociag. Odleglosc od niego do mojego (przyszlego) domu to ok. 130m po mojej ziemi. Koszt pociagniecia gazu podejrzewam ze bedzie duuuzy, bo ze wstepnych ustalen wynika ze ok. 50zl za mb + 1750 netto za przylacze.
Ale... jakies 50m od mojego domu stoi dom sasiada, przy ktorego scianie jest gaz w 'zoltej szafce'. Od tej szafki do granicy mojej dzialki jest ok. 20m po ziemi sasiada.
Czy mozliwe jest podlaczenie sie do rury sasiada (za zgoda sasiada i gazowni) przed jego licznikiem i odejscie po jego ziemi do mnie ?
Koszt powinien byc mniejszy, chociazby ze wzgledu na 1/3 odelglosci...
Ale zawsze pozostaja formalnosci z siasiadem.
Jak to wyglada ?

dzieki
pozdrawiam
Marecki

Bart
06-02-2007, 12:14
Skąd masz taki koszt 50 za mb?. Mi gazownia poddała 28 za mb z wykopem, bez wykopu 21 (stan na 2005 rok.). A miałem prawie 240 m. Moim zdaniem masz dwa wyjścia. Dogadaj się z sąsiadem - jeżeli on wyrazi zgodę nie powinno być problemów. Drugie rozwiazanie próbuj załatwić wykonanie istalacji we własnym zakresie, wyniesie cię to duuuużo tanie. Możesz też przyłącze dociągnąć tylko przez te 100 m i zakończyć skrzynką, a później ciagnąć jako instalację wewnętrzną we własnym zakresie (o ile mi wiadomo do 50m nie powinno być problemów. Ja właśnie tak zrobiłem - koparka we własnym zakresie i wykop w pasie przez 200m, skrzynka na płocie i dalej 40m jako instalacja wewnętrzna. Pozdr.

kaltam
06-02-2007, 17:24
Poproś "gazownie" o przedstawienie kilku wariantów podłączeni i do tego kalkulacji kosztowej. Chyba zalezy im na kolejnym odbiorcy. W moim mieście kontakty z "gazownią" wspominam najmilej i najtaniej niz sądziłem.

Alexs
06-02-2007, 17:33
w Warszawie i okolicach ok 100 pln za m2 brutto przy rozbudowie gazociągu - tzw podwyższona taryfa, 28 pln mb to tylko jesli przylacze trzeba pociągnac z drugiej str drogi na przykład ale musi być gazociąg w drodze przy działce

casandra75
06-02-2007, 19:25
Witam Gazociąg MOW -Miedzyrzecz
Santocko koło Gorzowa Wlkp
przyłącze 1671,00
pierwsze 5m gratis nastepne 48,00zł
skrzynka na budynku i wszystkie zawory gratis
Z tego co słyszałam to jak domówisz sie z sąsiadem to płacisz tylko za dodatkowy licznik 167,00 ... + metry d sąsiada + 5metrów gratis

moby2001
07-02-2007, 12:41
bylem w gazowni i sie dowiedzialem
otoz moge podlaczyc sie do skrzynki gazowej na sianie domu sasiada, ale oczywiscie musze sie z nim dogadac (pozniej notarialnie - sluzebnosc ziemi).
w takim wariancie odchodza mi koszty w gazowni, czyli przylacze,pozostaje tylko zaplacic za podlaczenie licznika ok. 180 zl brutto.
No i instalacja gazowa (na wlasny koszt) od skrzynki sasiada do wlasnego domu (tez koszt niemaly bo ok. 50m)
Jak Wy sie dogadywaliscie z sasiadami, jakiego rzedu kosztow moge sie spodziewac ? Sasiad podlaczal sobie gaz dobrych kilka lat temu...

07-02-2007, 13:29
Moby2001,
olej te oszczędności i rób tak by być niezależnym od sąsiada. To zapewni Ci spokój na długie lata. Teraz się połakomisz na parę złociszy, a potem jak sąsiad zmieni zdanie będzisz żałował!!!

moby2001
07-02-2007, 13:42
to zalezy jakie mi wyjda z obliczen ostateczne koszty,
od drogi publicznej, graniczacej z moja dzialka, w ktorej jest gazociag bedzie do domu ponad 100mb, a od sasiada bedzie ok. 50m, wiec moze sie okazac ze zamiast 10k PLN bede musial wydac ok 5k PLN... zaoszczedzic 5k to nie jest tak malo, a jezeli bede mial z sasiadem zalatwione notarialnie sprawy, to chyba nie powinno byc problemow w przyszlosci ?!

EDZIO I ZIBI
07-02-2007, 21:07
http://www.psgaz.pl/index.php/dla_domu/zostan_odbiorca_gazu_ziemnego/koszty_przylaczenia/ według tych danych koszt wykonania przyłacza to ok. 5400 zł. Piszesz że gazociąg leży na twojej działce, sprawdź czy jest on wpisany w twojej KW, http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20060627/CHELM/60626012&SearchID=73271479134041 podobno można domagać się opłat za korzystnie z działki od 10 lat wstecz, może warto udać się do gazowni i porozmawiać z nimi, np w zamian za uregulowanie tej sprawy przyłącz :D

moby2001
07-02-2007, 21:44
chyba napisalem cos lekko niezrozumiale, chodzilo Ci pewnie o ten fragment:
"od drogi publicznej, graniczacej z moja dzialka, w ktorej jest gazociag bedzie do domu ponad 100mb"
mailem na mysl, ze gaz jest w drodze publicznej zaraz PRZY mojej dzialce, ale sam dom bedzie jakies dobrze ponad 100mb od gazociagu (lecac po mojej ziemi).
Ale dzieki za info
pozdrawiam

EDZIO I ZIBI
08-02-2007, 19:34
Faktycznie zrozumiałem że odcinek drogi należy do Ciebie :roll: