PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wkład do kominka? Pilne.



AxLe
06-02-2007, 18:20
Mieli go zakładać póżniej, ale mają jakąś lukę w terminach i zadzwonili że mogą już za kilka dni robić u mnie. I teraz moja gorąca prośba, poradzcie jaki mam kupić wkład ( moc,firma,rodzaj szyby itp.) Domek parterowy 106m2 bez DGP, ma służyc do palenia w okresach przejściowych lub tak okazjonalnie dla poprawienia humoru lub pobrudzenia ścian :wink:

Leesou
06-02-2007, 19:44
Jak ma być tylko dla ozdoby to bierz najtańszy ale taki który Ci się podoba. Mój kominkarz mówi że na każde 10m2 domu mniej więcej 1,5kW ale to z DGP. Wszystko zależy od domu.
Jeśli chcesz wydać trochę więcej kasy to ważne jest aby kominek miał szyber na wylocie (komin) oraz na wlocie powietrza. I podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania powietrzem (czyli rura którą doprowadzasz powietrze bezpośrednio z dworu lub piwnicy).
Jak nie będziesz miał tych szybrów (szczególnie tego na kominie) to jak dobrze powieje to Ci taki bałek jak udziec chłopa spali w 1h. A jak jeszcze mocniej dmuchnie to ci może cały ten bałek do komina wciągnąć :wink:

07-02-2007, 14:07
hajduk ma to co wymienił Leesou

zezo
07-02-2007, 16:00
:D :D :D :D :D :D :D :D

zezo
07-02-2007, 16:04
:D :D :D :D :D :D :D :D
Sorki AxLe ale w/g mnie to śmieszne rady udzielasz, te przeliczniki i te szybry :o :o proponuję więcej wiadomosci zdobyć a nastepnie doradzać innym :wink: :wink:
Powodzonka życzę

zezo
07-02-2007, 16:08
AxLe przepraszam :oops: :oops:
ten post powyżej dotyczył porad napisanych przez kolegę Leesou
sorki :wink:

Leesou
07-02-2007, 17:01
Zezo
Czy Twoje 3 wypowiedzi wprowadziły coś konstruktywnego do pytania zadanego wtemacie? Najprościej jest walić Emotikony (Uśmieszki) i krytykować innych za niefachowe rady. Ja nie jestem "kominkarzem" tylko użytkownikiem. Używałem kominka bez szybra. Teraz będzie z szybrem bo spalanie było zbyt szybkie i w domu robiła się sauna a za 2 godziny kriokomora.
Jeśli jesteś taki mądry że proponujesz poczytać o kominkach to chociaż podeślij jakiś link a nie tylko mędrkowanie.

zezo
07-02-2007, 17:49
Leesou napisał

podeślij jakiś link
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=92872
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=28017&highlight
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=92674&highlight
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=25419&highlight
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=86901&highlight
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=24115&highlight
i wiele innych wątków, ele jest taka opcja na tym foum "SZUKAJ" :wink:

a teraz do konkretów napisałeś :

Mój kominkarz mówi że na każde 10m2 domu mniej więcej 1,5kW ale to z DGP.
w/g mnie coś z tym majstrem nie tak jest, jeśli przyjmiemy że mamy domek 150 m2 i przeliczymy jego sposobem czyli 1.5 kW/ 10m2 to otrzymamy wartość mocy kominka na taka powierzchnię --- 22.5 kw, moze mi zdradzisz jaki kominek spełni takie warunki, a nadmieniam że chcę Tarnawę ??????? :wink:
Jaki kominek wiec polecasz jak Tarnawa robi najwieksze kominki 18 kW, mało tego te 18 kW to moc maksymalna uzyskiwana tylko przez chwilę, a ważniejsza jest moc nominala która oczywiście jest odpowiednio mniejsza. :wink:
dalej napisałeś:

Jeśli chcesz wydać trochę więcej kasy to ważne jest aby kominek miał szyber na wylocie (komin) oraz na wlocie powietrza. I podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania powietrzem (czyli rura którą doprowadzasz powietrze bezpośrednio z dworu lub piwnicy).
Jak nie będziesz miał tych szybrów (szczególnie tego na kominie) to jak dobrze powieje to Ci taki bałek jak udziec chłopa spali w 1h.
Widzisz drogi Leesou i z takim tekstem też się nie zgadzam, dlaczego???
Przytoczę moze tekst jaki napisł Forest-Natura dobrym ekspert od tych zagadnień:

Zakładanie we wszelkiej maści Tarnav(w)ach jakichkolwiek szybrów na przewody odprowadzające spaliny jest poważnym błędem (technicznym jak i ekonomicznym) wynikającym z nieznajomości konstrukcji takich wkładów i przebiegu procesów spalania w tychże.
Mija się z celem, niczemu nie służy i wręcz powoduje nieprawidłowe użytkowanie wkładu i całego kominka.
ale jak przeczytasz kilka wątków też bedziesz wiedział o pewnych sprawach :wink: :wink:
Tak więc powodzonka zyczę [/quote]

Leesou
07-02-2007, 18:37
Zezo
Oto chodziło! Wreszcie konstruktywna wypowiedź.
Przelicznik 1,5kW/10m2 to czeski błąd - oczywiście że masz rację (no chyba że domu z lat 70 zpustką powietrzną :lol: jako izolacja). Walnąłem się jak dziecko. Miało być ok. 1kW/15m2. Kładę uszy po sobie. A najlepsze jest to ktoś już przyjął ten przelicznik za prawidłowy :( .
Co do szybrów to nie masz racji. Dzięki szybrom regulujemy dopływ powietrza i ciąg kominowy. Oczywiście na wylocie powinien być szyber obrotowy z ok. 25% powierzchnią bezpieczeństwa (otwór).
Ja podałem swoje doświadczenia jako użytkownika a nie jako speca od kominków.
Dzięki za linki do innych tematów. :wink:

zezo
07-02-2007, 21:03
Drogi Leesou napisałeś

Oto chodziło! Wreszcie konstruktywna wypowiedź.
Nie bardzo chciałem toczyć polemiki na temat kominków w następnym wątku, a jest wątków o kominkach na forum bez liku, co jakiś cas kotoś pisze tekst
wstylu autora tego wątku

jaki mam kupić wkład ( moc,firma,rodzaj szyby itp.) Domek parterowy 106m2 bez DGP, ma służyc do palenia w okresach przejściowych lub tak okazjonalnie dla poprawienia humoru lub pobrudzenia ścian
ja uważam że na takie posty jak przytoczyłem nie ma co odpowiadać, gość ma problem to niech sam sobie znajdzie rozwiazanie, klika sie opcję szukaj wpisuje się słowo kominek i wyskakuje wątków bez liku, ja sobie myslę że jeśli ma mieć kominek w którym bedzie rozala okazjonalnie to po jaką broszkę ja mam pisać wywody co i jak zrobić, co jest lesze co gorsze, nie warto, ale jeżeli zamierzamy udzielić już komus porady to musimy sie zastanowić co piszemy aby nie wprowadzić kogoś w bład.

Bardzo dobrze doradziłeś Leesou jak napisałeś

Jak ma być tylko dla ozdoby to bierz najtańszy ale taki który Ci się podoba i z tym się zgadzam, jeśli okazjonalnie to coś za mało kasy, jeśli za mało kasy to w jakim celu dodawać te szybry??? :wink:

jeszcze powiem więcej do autora watku.... , może być obrażony ale trudno,
w jakim celu więc kupujesz kominek i wydajesz kasę na majstrów i obudowę, kup sobie kozę, za kasę co cię bedzie kosztował tani kominek to spokojnie kupisz kozę i to z górnej półki, a jak nie masz gdzie postawić zegara meblowego i świecznika to zrób ładną półeczkę a nie kominek :wink: :wink:


[/b]

Lilka313
09-02-2007, 12:57
Z ta kozą to prawda. Mnie właśnie w poniedziałek wymurowano kominek, prosty jak piosenka wojskowa, bez żadnych półek, taki obraz w ścianie. Kosztował jak to tej pory 2 400 - kominek + rury (i szyber, he, he) + 2400 fachowcy. Teraz zrobię na nim sama strukturę i będzie gotowy. Czyli ok. 5000. A koza "czeska" nowoczesna kosztuje ok. 6 000. Nie ma kurzenia i trwa zabawa parę godzin. Tyle tylko, że kominek jest mniej zobowiązujący, jak sie samemu go zaaranżuje.

selimm
09-02-2007, 13:17
Kupiłem kominek za 1000zł
mieszane uczucia mam co do niego
sporo drzewa ubywa ..a ciepło hmmm...takie se
ale
w dobie wolnorynkowej kupiony od ręki ..i to sie dla mnie liczy
kazdy ma jakieś wystawki porobione
a jak człowiek chce coś kupić ..to tydzień ,dwa ....

gregor2
09-02-2007, 15:35
polecam Lechmę. Koszt poniżej 2.000 zł. 15 kW. Palę w niej od listopada. Ma duże wymiary dzięki temu sporo mogę naładować. Ładniejszy o niebo od Tarnavy. Żar utrzymuje sie min 8 h. Polecam